Більшість субсидій на опалювальний період буде призначено автоматично
Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг,
витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення
за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:
на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.
На опалювальний період 2023 – 2024 років розрахунок житлової субсидії буде проведено в автоматичному режимі (без звернення громадян) для всіх, кому призначено житлову субсидію на неопалювальний період 2023 року, та тим, у кого розмір субсидії склав 0,00 грн.
Тобто, громадянам, які вже є отримувачами житлової субсидії або яким у літній період було призначено нульову субсидію, додатково звертатися за виплатою не потрібно.
Під час розрахунку житлової субсидії з жовтня 2023 року враховуються доходи членів домогосподарства за І та ІІ квартали 2023 року. Доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року.
Для призначення житлової субсидії у 2023 році на тверде та рідке пічне побутове паливо, заява та декларація подаються до кінця календарного року.
Я зареєстрований у квартирі сам. Чи призначать мені субсидію, якщо особові рахунки зі сплати ЖКП відкрито на людину, яка наразі за цією адресою не проживає?
Призначать, оскільки субсидія призначається одному із членів домогосподарства, зокрема з тих, хто зареєстрований (задекларований) в житловому приміщенні (будинку) (пункт 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848).
При цьому не має значення на кого відкрито особовий рахунок по сплаті за житлово-комунальні послуги.
З січня по серпень
2023 року не працював, а з 3 вересня отримую пенсію за віком. Коли можу
звернутися за призначенням житлової субсидії?
Якщо на час звернення за призначенням житлової субсидії людина є непрацюючим пенсіонером, який в останньому місяці періоду, за який враховуються доходи (два квартали, що передують місяцю, попередньому до місяця звернення) не мав інших доходів, крім пенсії, середньомісячний сукупний дохід розраховується відповідно до пункту 37 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.
Зокрема, у разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року. Якщо ж житлова субсидія призначається не з початку опалювального сезону, то враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Оскільки на серпень ви ще не отримували пенсію, то щоб для призначення житлової субсидії було враховано пенсійну виплату за вересень, за призначенням житлової субсидії доцільно звернутися в листопаді.
Чи враховується при
розрахунку субсидії допомога пенсіонеру від Всесвітньої продовольчої програми
ООН?
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 28.07.2023 № 781 “Про реалізацію спільного з Всесвітньою продовольчою програмою Організації Об’єднаних Націй проекту стосовно додаткових заходів із соціальної підтримки окремих категорій населення” допомога від Всесвітньої продовольчої програми ООН, яка надається одержувачам пенсій в рамках зазначеного проекту, не враховується під час обчислення сукупного доходу домогосподарства для всіх видів соціальної допомоги, у тому числі субсидії.
Я по професії –
шахтар, працював на шахті під землею. З березня 2022 року по мобілізації
проходжу військову службу. Чи буде мені період військової служби зараховано до
пільгового стажу
Відповідно до статті 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якщо на момент призову на військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06.12.1991 № 1932-ХІІ «Про оборону України», особа працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсій на пільгових умовах, відповідний період військової служби зарахується до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Такий період військової служби не повинен перевищувати тривалості пільгової роботи.
Період роботи на шахті протягом повного робочого дня в особливо шкідливих або особливо важких умовах підтверджується довідкою про пільговий характер роботи, яку видає підприємство, або за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (якщо підприємство розміщується на тимчасово окупованій території чи на території, де ведуться бойові дії).
Що потрібно зробити,
щоб відновити втрачене чи пошкоджене пенсійне посвідчення?
Пенсійне посвідчення – документ, що підтверджує призначення пенсії.
Якщо втрачено/пошкоджено пенсійне посвідчення, пенсіонер може отримати новий документ. Для цього потрібно подати заяву на виготовлення нового пенсійного посвідчення.
Зробити це можна, звернувшись до обраного сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України, або через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) чи за допомогою мобільного застосунку “Пенсійний фонд”.
При особистому зверненні пред’являється паспорт та заповнюється відповідна заява, до якої додається фото.
На вебпорталі електронних послуг Фонду заява на виготовлення пенсійного посвідчення міститься у розділі “Щодо пенсійного забезпечення”.
Якщо подавати заяву з мобільного застосунку “Пенсійний фонд”, потрібно обрати вкладку “До ПФУ”: розділ “Комунікації до ПФУ” – “Заява на виготовлення пенсійного посвідчення”.
Для подання заяви на виготовлення посвідчення через електронні сервіси Фонду необхідно підготувати скановані копії документів: паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, підпису (має бути виконаний чорнилами чорного кольору) та фотографії.
Пенсійне посвідчення (після виготовлення) буде видано людині в обраному сервісному центрі Фонду (зазначається в заяві).
Електронне відображення пенсійного посвідчення в мобільному застосунку Дія, яке генерується після виготовлення пенсійного посвідченням, має таку ж юридичну силу як і традиційне пенсійне посвідчення.
Заяви на страхові
виплати можна подати онлайн
Пенсійний фонд України запровадив новий сервіс подання заяв щодо призначення/перерахунку/продовження страхових виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві чи професійним захворюванням.
Відтепер постраждалі особи або члени їх сімей, які авторизувалися на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за кваліфікованим електронним підписом (КЕП), для одержання відповідних страхових виплат можуть подати онлайн:
Субсидія “в один клік”: подаємо спрощену заяву на житлову субсидію
В Україні впроваджується експериментальний проєкт, який дає можливість максимально полегшити процедуру звернення громадян за житловою субсидією (постанова Уряду від 13.06.2023 № 601 “Про реалізацію експериментального проекту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”).
Нагадаємо, що раніше визначений механізм звернення за призначенням субсидії з повним пакетом документів залишається чинним і за бажанням людини застосовується у звичному порядку.
За експериментальним проєктом для призначення житлової субсидії людина може подати лише спрощену заяву “в один клік” (в електронній формі – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, Портал Дія (за наявності технічної можливості) або в паперовій формі – звернувшись до обраного сервісного центру Фонду чи до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, або надіславши заяву на адресу органу Фонду поштою).
У заяву необхідно внести прізвище, ім’я та по батькові, серію і номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) заявника та осіб, які входять до складу домогосподарства, адресу та рахунок в банку (у форматі ІВАN), на який буде йти виплата, та підписати спрощену заяву (у разі її подання електронними засобами – за допомогою кваліфікованого електронного підпису).
Решту інформації, необхідної для визначення права домогосподарства на житлову субсидію, Пенсійний фонд України отримає від державних реєстрів.
На основі отриманих даних, приймається рішення про розгляд заяви.
Повідомлення про прийняте рішення (встановлений розмір житлової субсидії, у разі її призначення, причини відмови і порядок оскарження рішення) разом із заявою та сформованою декларацією, надійдуть заявникам. Тим, хто подавав через особистий кабінет на вебпорталі Фонду – в його особистий кабінет; тим, хто подав засобами мобільного додатку Пенсійного фонду України – у мобільний додаток; хто подав засобами Порталу Дія – через Портал Дія, хто подав спрощену заяву у паперовій формі – на адресу електронної пошти (п. 5 постанови № 601).
Після звільнення з
військової служби на початку серпня мені встановлено інвалідність. На днях
отримав посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни. Пенсію мені ще не
призначено. Що мені потрібно зробити, щоб отримати грошову допомогу до Дня
Незалежності України
Постановою Кабінету Міністрів України № 754 від 21 липня 2023 року “Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань“ передбачено зокрема, що грошову виплату до Дня Незалежності України можуть отримати ветерани війни, які набули відповідного статусу до 24 серпня включно.
Пенсія по інвалідності військовослужбовцю, звільненому з військової служби, призначається по “військовому“ закону на підставі заяви та комплекту документів, які готує уповноважений орган силового міністерства або відомства, а у Вашому випадку – територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Якщо уповноважений орган вже передав комплект документів для призначення пенсії до Пенсійного фонду України, Ви можете зачекати та отримати зазначену грошову допомогу разом із пенсією. При цьому, Ви не позбавлені права самостійно звернутися до органів Пенсійного фонду України із заявою та документами, що підтверджують право на зазначену допомогу, та даними про рахунок, відкритий в уповноваженому банку.
У цьому році я не отримував виплат по догляду за мною як за потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві І групи, який здійснювався членом сім’ї. Якщо я звернувся із заявою тільки зараз, за який період мені будуть виплачені кошти?
Якщо потребу в догляді було
визначено до 1 січня 2023 року, то виплата щомісячної грошової
компенсації за надання соціальної послуги догляду вдома здійснюється за період
з 1 січня 2023 року до місяця набрання чинності постанови
Кабінету Міністрів України від 14.07.2023 №775 “Деякі питання реалізації прав
потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного
захворювання на отримання соціальних послуг”, тобто з січня по липень
включно.
Якщо із заявою ви звернулися у серпні, то щомісячну грошову компенсацію, відповідно до пункту 7 постанови №775, буде нараховано та виплачено з серпня (з місяця подання заяви).
Таким чином, кошти вам буде надано за весь час, протягом якого ви в 2023 році мали право на страхову виплату: з січня по липень – без звернення, далі – з місяця подання заяви.
Прес-служба СМР - 26.09.2023.