Неоформлені трудові відносини - позбавляють гідної пенсії в майбутньому!
З початком реформування солідарної системи пенсійного забезпечення, поняття «трудовий стаж» змінилося на поняття «страховий стаж». Страховий стаж - це період, за який щомісяця сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Якщо до Пенсійного фонду за певний місяць надійшли кошти в розмірі не меншому, ніж встановлений законодавством мінімальний страховий внесок, цей місяць зараховують до страхового стажу в повному обсязі.
На жаль, на сьогоднішній день існує ситуація, коли роботодавець затримує виплату заробітної плати, виплачує її «в конвертах» або в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством, не оформлює трудові відносини з працівниками. В таких випадках, людина втрачає страховий стаж та можливість отримувати пенсію за віком.
Своєчасна та повна сплата внесків до Пенсійного фонду – це обов’язок кожного роботодавця. Формула розрахунку пенсій встановлює пряму залежність розміру пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого сплачувались внески до Пенсійного фонду.
Таким чином, чим більший заробіток з якого сплачені внески до Пенсійного фонду, тим більша пенсія буде в майбутньому!
Для зарахування в страховий стаж у повному розмірі одного робочого місяця розмір внесків, що сплачується роботодавцем до органів Пенсійного фонду, має бути не меншим, ніж внески, обчислені із мінімальної заробітної плати.
У 2016 році мінімальну заробітну плату встановлено в наступних розмірах:
У січні – квітні – 1 378 грн. на місяць.
У травні – листопаді –1 450 гривні,
у грудні – 1 550 гривень.
У разі, коли працівник отримує зарплату в “конверті” і роботодавець не сплачує за такого працівника єдиний внесок, цей період не буде врахований до страхового стажу найманого працівника та, відповідно, не враховується при визначенні розміру пенсії, через що пенсія буде меншою, ніж повинна бути.
Якщо найманому працівнику офіційно виплачується мінімальна зарплата – з якої сплачується єдиний внесок, а неофіційно видається решта заробітку, то з такого заробітку внески до Пенсійного фонду не сплачуються і, як наслідок, не враховуються для призначенні або перерахунку пенсії.
У результаті людина втрачає велику частку майбутньої пенсії.
В умовах діючої в Україні системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, отримання зарплати без сплати внесків, також, впливає на оплату листків непрацездатності (не має сплати – не має “лікарняного”), на отримання допомоги по безробіттю, тощо.
Не сплачуючи внески за найманих працівників, роботодавці порушують права і гарантії цих працівників на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, які надані громадянам Конституцією України.
За даними Пенсійного фонду середня заробітна плата по Україні за березень 2016 року становила 4 029,89 грн. Отже, щоб в майбутньому мати пенсію більше мінімальної, необхідно і внески до Фонду сплачувати не з мінімального розміру зарплати, а з більшої суми заробітку.
Всі працівники мають усвідомлювати вимоги чинного законодавства та дбати про своє майбутнє. Необхідно вже зараз відстоювати свої конституційні права – вимагати від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин та сплати внесків з усієї суми отриманого заробітку.
Особа, за яку сплачуються внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, має право на призначення пенсії за віком.
Кожному працюючому необхідно, хоча б раз на рік, перевіряти розмір своєї заробітної плати та відрахування єдиного соціального внеску, які декларує роботодавець в Пенсійний фонд України, щоб виключити можливість наявності помилок, неточностей та мати впевненість на одержання справедливо заробленої пенсії. Таку інформацію можна отримати, звернувшись до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання, або на веб-порталі Пенсійного фонду України.
За додатковою інформацією необхідно звертатися за адресою: м.Синельникове, вул. Миру, б.27 або за телефоном: 4-09-77.
adm. - 14.09.2016.