Говорити з дітьми про цифрову безпеку важливо. Хоча іноді це непросто, особливо у світі, який оновлюється щомиті.
Але якщо не забороняти, а пояснювати, розмова стає ефективнішою. І замість «я сказав/-ла — значить, так треба» з’являється довіра. А довіра — це теж про безпеку.
Спільно з nadiyno.org розповіли про те, як подбати про дитину у світі онлайн з турботою про ваші стосунки
Цифрова безпека без тиску. Гайд терботливих батьків
Сьогодні ваша дитина в захваті від нового Tik Tok , згенерованого ШІ, завтра розповідає про нову онлайн-гпу. І так по колу. Знайомо? Це окей - не встигати за щоденними змінами в онлайн просторі та водночас прагнути захистити свою дитину від шахрайства, кібербулінгу, грумінгу чи дорослого контенту. Щоб зберегти довіру одне одного та дріжній зв'язок, не потрібно бути експертом у трендах чи "цифровим шерифом". Є інший шлях і прості правила
Насправді ми не проти соцмереж чи ігор - ми за безпечне користування. Дружньо поговоріть з дтитиною про те, чому важливо не поширювати особисті дані, не вірити легким грошам та не мовчати, якщо хтось ображає. Найважливіше: створити простір довіри, щоб дитина могла впевнено звернутися до вас, якщо щось пішло не так
Що зробити, щоб дитині було безпечно онлайн:
Увімкнути "Батьківський контроль" - ця фунція допомагає фільтрувати контент, обмежувати час на використання засторсунків та гаджетів, захищати особисті дані та бачити активність дитини наочно.
Установіть надійні паролі та двофакторну автентифікацію на акаунтах. Зберігайте паролі в спеціальних менеджерах паролів, а не в нотатках телефона. Це важливо
Вік має значення. Якщо дитині менш як 13 років, завантажте YouTube Kids - тут більшість заходів із кібербезпеки вже виконали розробники
Налаштовуйте фільтрацію контенту. Кожна соцмережа дозволяє обрати теми інтересів, обмежити коментарі, приховати неприйнятний контент і зробити акаунт приватним.
Цікавтесь контентом, який споглядає дитина. Без осуду, а щиро: який твій улюблений блогер? що тобі подобається в онлайн-іграх? як ти перевіряєш, чи це правда?
Якщо помітили шкідливий контент, спокійно поясність, чому це небезпечно, і запитайте про це думку дитини: що ти думаєш про це?
Як подбати про цифрову безпеку дитини:
Будьте прикладом. Якщо дитина побачить, що ви нехтуєте цифровою безпекою (як-от проголосували за племінницю вашої троюрідної тітки), він/вона, ймовірно, теж не буде обережним/-ою.
Створіть разом "цифрову угоду" в ігровому форматі. Сформулюйте прості правила: що робити, якщо хтось погрожує, надсилає дивні фото чи просить гроші. Коли дитина долучена до процесу створення, вона краще розуміє, навіщо це потрібно, і не сприймає нові правила як тиск.
Дбати про цифрову безпеку дитини - не означає все контролювати. Це означає питати, чути, пояснювати і залишатися своїй дитині другом, на якого можна покластися.
А щоб полегшити цей шлях, зверніться за допомогою на безкоштовну гарячу лінію до фахівців Nadiyno.org
Прес-служба СМР - 24.06.2025.