Logo

Telegram
Facebook

До єдиного Дня інформування населення області


ДО 150-РІЧЧЯ

ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО

Михайло Сергійович Грушевський – видатний історик, визначний державний і громадсько-політичний діяч, літературознавець, письменник, публіцист, організатор української науки, академік Всеукраїнської академії наук і Академії наук СРСР.

Народився в м. Холм (нині Хелм, Польща) в сім’ї вчителя гімназії, організатора народної освіти, автора “Первой учебной книги церковно-славянского языка”. Рід батька походив від козаків Грушів, рід матері – греко-католицьких священиків Опуцкевичів.

Закінчив 1-шу Тифліську гімназію, історико-філологічний факультет Університету святого Володимира, наукову працю розпочав під керівництвом відомого історика Д. Антоновича. За монографію “Нарис історії Київської землі від смерті Ярослава до кінця ХІV століття” (1890 рік) нагороджений золотою медаллю, залишений в університеті для подальшої наукової та викладацької роботи як професорський стипендіат.

1894 року захистив магістерську роботу. За рекомендацією Антоновича призначений на посаду ординарного професора кафедри “Всесвітньої історії з окремим узагальненням історії Східної Європи” Львівського університету.

Львівське Наукове товариство імені Тараса Шевченка як перша українська академія наук

У Львові розпочав активну науково-організаційну діяльність у Науковому товаристві імені Тараса Шевченка. Очолював історико-філософську секцію, редагував “Записки Наукового товаристві імені Тараса Шевченка”, створив та очолив Археографічну комісію НТШ, а в 1897–1913 роках голова Товариства, що під його орудою розвивалося як академічна установа на взірець західноєвропейських.

Ініціював роботу зі збирання джерел з історії України, які друкувалися в серійних виданнях Археографічній комісії НТШ: “Жерела до історії України-Руси”, “Пам’ятки української мови та літератури”. 1906 року започаткував видання “Українсько-руського архіву”, а 1898-го – разом із Іваном Франком та Осипом Маковеєм заснував і редагував літературно-публіцистичний журнал “Літературно-науковий вістник”. У 1899 році був одним із організаторів “Української видавничої спілки”. За редакцією вченого у 1895–1913 роках вийшло 113 томів “Записок Наукового товаристві імені Тараса Шевченка”.

Грушевський значну увагу приділяв підготовці наукових кадрів, створив власну наукову школу. Її представники Василь Гарасимчук, Іван Джиджора, Мирон Кордуба, Іван Кревецький, Іван Крип’якевич, Омелян Терлецький, Степан Томашівський.

Головною працею життя Михайла Грушевського вважається багатотомна “Історія України-Руси”. Грушевський вважав написання такої фундаментальної праці справою честі свого покоління і трудився над нею упродовж більшої частини свого життя. Перший том вийшов у Львові 1898 року, а останній, десятий, присвячений подіям 1657–1659 років, надрукувала його донька Катерина в 1936 році, вже після смерті М. Грушевського.

Від 1897 року тривалий час добивався відкриття у Львові самостійного українського університету. Один із організаторів Української національно-демократичної партії в Галичині. 1906 року виступив із програмою заснування українських кафедр у всіх університетах підросійської України. Ініціював створення 1904 року в Львові громадської організації – Товариства прихильників української літератури, науки і штуки, яке сприяло розвиткові української культури та науки, підтримувало творчу інтелігенцію з усіх українських земель.

У Києві продовжив політичну діяльність і розбудову історичної науки та видавничої справи

Після революції 1905–1907 років переніс свою діяльність до Києва. 1907 року його обрали головою новозаснованого Українського наукового товариства у Києві. Редагував “Записки УНТ у Києві”, часопис “Україна”, “Літературно-науковий вістник”, редакцію якого переніс до Києва. З ініціативи та за участю вченого у 1909–1912 роках виходили популярні ілюстровані народні газети “Село” та “Засів”.

У 1907 році Грушевський подав кандидатуру на завідувача кафедри Університету святого Володимира, але через шовіністичні настрої адміністрації університету не отримав достатньої кількості голосів.

У цей період активно співпрацював з Українською думською фракцією в І та ІІ Державних думах Росії та її друкованим органом – “Украинским вестником”. Належав до засновників і членів Ради української політичної партії в Російській імперії – Товариства українських поступовців. Політичну платформу того часу Грушевський базував на засадах конституційного парламентаризму й автономії України.

Початок Першої світової війни застав Грушевського на відпочинку в селі Криворівня (нині – Івано-Франківської області, а тоді – територія Австро-Угорщини). З великими труднощами Грушевський зумів повернутись до Києва, де його заарештували за звинуваченням в австрофільстві та причетності до створення легіону Українських січових стрільців. Після п’ятимісячного ув’язнення в Лук’янівській в’язниці висланий до Симбірська. Восени 1915 року завдяки клопотанням російських вчених йому дозволили переїхати до Казані, ще через рік – до Москви, де активно продовжував наукову діяльність, співпрацював із громадсько-політичним виданням “Украинская жизнь”. До Києва зміг повернутися лише після Лютневої революції 1917 року.

Період Української революції 1917–1921 років – вершина державницьких устремлінь

З березня 1917-го Михайло Грушевський – голова Української Центральної Ради, головний ідейний натхненник українського національного руху. Під його керівництвом Центральна Рада еволюціонувала від вимог національно-культурної автономії до проголошення незалежної Української Народної Республіки.

Грушевський був автором головних політичних документів. Своє бачення національно-культурного і державницького поступу України викладав у виступах, статтях, брошурах, концептуальних положеннях Української революції 1917–1921 років. У статтях “Якої ми хочемо автономії і федерації”, “Хто такі українці і чого вони хочуть”, “На переломі”, “Українська самостійність і її історична необхідність” обґрунтував стратегію досягнення державної незалежності.

Михайло Сергійович – головна дієва особа тогочасного українського політичного життя. Без його участі не відбувалося практично жодне масштабне зібрання. Надавав великого значення конституційному процесові. Під його керівництвом розроблялася Конституція УНР, прийнята 29 квітня 1918 року.

Розробник концепції академії наук як громадської асоціації вчених

Після гетьманського перевороту відійшов від активної політичної діяльності.

Розробив концепцію Української академії наук як асоціації вчених, але через образи до неї не увійшов. Наукова та видавнича діяльність Грушевського зосереджувалась у заснованому ним Українському соціологічному інституті, громадсько-політична – в керівництві “Закордонною делегацією” Української партії соціалістів-революціонерів, редагуванні її друкованого органу “Борітеся – Поборете!”, створенні Комітету “Голодним України”.

На еміграції Грушевський розпочав роботу над ще одним великим науковим проектом – багатотомною “Історією української літератури”. Перші його томи були надруковані в 1923 році, останній, 6-й том, присвячений літературі 1-ї третини ХVІІ століття, лишився в рукописі і був надрукований тільки у 1995 році.

У березні 1924 року повернувся в Україну, щоб завершити “Історію України–Руси”, що неможливо було здійснити без вітчизняних архівів і бібліотечних зібрань. У 1924–1930 роках очолював історичні установи ВУАН: кафедру історії українського народу при Історико-філологічному відділі, Історичну секцію з численними комісіями, археографічну комісію. Осередком його історичної школи стала новостворена Науково-дослідна кафедра історії України. За редакцією вченого в цей період було випущено 80 книг, серед них періодичні та серійні видання: “Україна”, “Науковий збірник”, “Студії з історії України”, “За сто літ”, збірники комісій порайонного дослідження історії України.

У 1929-му Грушевського обрали академіком АН СРСР. Однак вже згодом розпочався погром історичних установ, створених Михайлом Сергійовичем: у 1930 році було ліквідовано комісію Історичної секції, Науково-дослідну кафедру історії України, закрито всі видання. В цей період він став об’єктом нещадного цькування з боку більшовицького режиму.

З березня 1931 року Грушевський перебував у Москві у “відрядженні” під пильним наглядом репресивних органів. Архівні джерела свідчать, що тотальне стеження за вченим органами ГПУ–НКВД розпочалося від перших днів повернення в Україну і завершилося арештом у березні 1931 року за звинуваченням у керівництві т. зв. “Українським національним центром”. Через короткий час після допитів у Харкові Грушевського звільнили. Відкритий судовий процес так і не відбувся. Документів, що дозволяють однозначно з’ясувати обставини та пояснити мотиви звільнення вченого, на сьогодні не виявлено.

Помер Михайло Грушевський у Кисловодську після хірургічних операцій. Похований у Києві на Байковому кладовищі.

Попри те, що він повернувся до УСРР, займав високі посади в АН, тривалий час він залишався “контрреволюційним істориком”. Грушевський формально не був репресований радянською владою. За весь час тоталітарного режиму його твори не перевидавалися, а надруковані раніше вилучалися з бібліотек і знищувалися. Наукова спадщина Грушевського в той час не вивчалася.

Цитати Михайла Грушевського

“Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ – нацією, країна – державою”.

“Ця стадія українського життя, в яку ми ввійшли, вимагає високого морального настрою, спартанського почуття обов’язку, певного аскетизму і навіть героїзмі від українських громадян...”

“Царство свободи здобувається також сильним примусом над собою”.

“Український народ належить до ...європейського кругу не силою тільки історичних зв’язків..., а й самим складом народного характеру”.

“Покоління, яких жде Україна тепер, повинні бути людьми діла реального, практичного – спеціалісти-адміністратори, фінансисти, економісти, знавці військового і морського діла, техніки...”

“І у нас повинно стати тепер ... прикметою невихованости людини все, що різко розминається з демократизмом і ідеєю соціальної справедливости: нахил до розкішного життя, імпонування зверхнім багатством...”

“Тепер наше гасло – самостійність і незалежність”.

“Мусимо йти, бо спинити походу не можна”.

“Мусимо жертвувати всім, щоб урятувати найдорожче в цей момент: самостійність і незалежність нашого народу”.

Цитати видатних діячів про Михайла Сергійовича Грушевського

“Чоловік широкої освіти, незломної волі і невичерпаної енергії… Ті мало не 70 томів наукових і літературних публікацій, виданих під його редакцією, за його ініціятивою і при його діяльній помочи, то далеко не вся, то може лиш половина його праці”. Іван Франко.

“Була це людина великого масштабу, бистрого розуму, надзвичайно широких розумових зацікавлень. Він мав подиву гідну ерудицію... Працездатність мав колосальну. У розпалі революційних подій 1917 року писав книжки, брошури, статті, склав кілька шкільних підручників. Як голова Центральної Ради одночасно вів засідання, керував дебатами і справляв коректу. Був людиною у повному значенні того слова. Але мав одну органічну хибу: безмежне честолюбство. Він звик володіти і наказувати, і всі йому підпорядковувались, бо він мав в очах людей авторитет, придбаний його розумом і працею”. Дмитро Дорошенко.

“Грушевський, як і кожна людина, належав своїй добі. Вона – єдине мірило оцінки історичного діяча. Доба Грушевського цю оцінку зробила. Але творчість Грушевського – це вічна власність українства. І в історичній перспективі “Історія України-Руси” завжди стоятиме поруч з Шевченковим “Кобзарем”. Олександр Оглоблин.

“Він обіймав своїм оком і обгортав своїми дужими раменами всю нашу землю, тішився, коли їй сонце світило, й болів її ранами, а як рани творилися на його очах, старався їх загоювати”. Іван Крип’якевич.

“Михайло Грушевський був складною особою та винятковою особистістю. Не одноколірною, а з світлими бліками і тінями”. Ярослав Дашкевич.

“Ерудиція, ознайомленість із західньо-європейським політичним життям і природні здібності ставили його значно вище багатьох тодішніх наших громадських діячів і політиків”. Борис Мартос

“Це був історик в повному значенні цього слова… Він був переконаний, що український народ вийде на шлях вільного політичного і культурного розвитку навіть тоді, коли хвилево програє той чи інший бій… У внутрішньо-українських справах Михайло Грушевський був гарячим прихильником народоправства і демократії…”. Микола Ковалевський.

“Михайло Грушевський був символом всеукраїнського національного єднання, що його він розумів як з’єднання всіх частин української нації в єдиному національно-державному і національно-культурному організмі”. Любомир-Роман Винар.

10 цікавих фактів про Михайла Грушевського

1. Дотепер ніхто не знає справжньої адреси проживання родини Грушевських у Холмі, де народився Михайло Сергійович. Житловий особняк, на якому красується бронзова дошка з написом українською та польською мовами: “У цьому домі 17. ІХ. 1866 року народився найвизначніший український історик і перший Президент Української Республіки Михайло Грушевський” виявляється, було обрано наздогад, оскільки жодних даних, свідчень чи спогадів щодо адреси немає.

2. Діду Михайла Грушевського по материнській лінії (Захарій Оппоков) за життя було подаровано дворянство, нагороджено двома орденами Святої Анни, бронзовим хрестом, орденом святого рівноапостольського Володимира.

3. Батько Михайла Грушевського – Сергій Федорович – був знаний як автор одного з кращих підручників з церковнослов’янської мови для шкіл, книга витримала понад 30 перевидань. Це дало змогу набути чималий капітал і жити безбідно ще багато років.

4. Початкову освіту здобув удома, а до Тифліської гімназі був зарахований одразу до третього класу. Навчання давалось легко, тому мав час працювати бібліотекарем і “плавати у книжковому морі і впиватися ним…”.

5. Перше кохання – оперна співачка Олена Марковська. Зачаровувався її співом, запрошував на традиційні щорічні концерти у гімназію, декламував їй свої вірші. Олена відповідала взаємністю. Але кохання не мало продовження. На початку 1886 року гастролі оперної трупи у Тифлісі скінчилися, і співачка поїхала. Молоді люди розлучилися.

6. Михайло Грушевський починав творчий шлях саме як письменник. Однак чимало літературних текстів дотепер не друкувалися. Значний їх масив уперше було надруковано у виданні “Михайло Грушевський: Із літературної спадщини” – Нью-Йорк – Київ. – 2000.

7. Основна частина поезії українською і російською мовою Михайла Грушевського збереглася у двох рукописних зошитах. Перший з них датований 1882–1883 роками, містить також драматичні проби. Авторська назва другого “Зібрані кращі вірші Михайла Сергієнка Заволоки. 1883–1884 роки”.

8. У січні 1918 року під час штурму Києва більшовики цілеспрямовано спалили фамільний маєток Грушевських на вулиці Паньківській, 9. Операцією командував Михайло Муравйов. Бронепотяг із загонами матросів на чолі з Андрієм Полупановим кілька годин розстрілював запальним снарядами будинок. Ущент згоріли цінні рукописи, бібліотека, унікальні колекції рушників, вишивок, килимів, порцеляни та прикрас. Згодом Муравйов вихвалявся “цим подвигом”: “Я велел артеллерии бить по самым высоким и красивым дворцам и домам Киева, по церквям и попам… Я зажег снарядами огромный дом Грушевского, и он в течении трех суток горел как яркий костер…”.

9. 29 квітня 1918 року на Михайла Грушевського в Луцьких казармах Січових стрільців у Києві здійснено замах. Нападник, за однією з версій – російський офіцер, намагався заколоти голову Центральної Ради багнетом. Та промахнувся, поранивши дружину Марію Іванівну. Нападника затримали, а згодом він загинув за загадкових обставин… при спробі втечі.

10. У Головному управлінні держбезпеки НКВД справа Грушевського носила кодову назву “Старец”.

11. За спогадами сучасників, Грушевський мав надзвичайну працездатність. Спав 4 години на добу, увесь свій час присвячував роботі. Творчий доробок складає понад 2000 праць. 10-томну монографію “Історія України – Руси” Михайло Сергійович писав 38 років (з 1895 по 1933 рік).

12. Один із найбільш суперечливих фактів із життя Михайла Грушевського – це дата його смерті. Мова йде про 24 та 25 листопада 1934 року. Відповідно до історії хвороби Михайла Сергійовича 24 листопада датується останній запис: “Сердечная слабость нарастает... В 2 ч[аса] дня смерть при нарастании сердечной слабости”. То звідки ж взялось 25 листопада? 27 листопада 1934 року в українських газетах “Комуніст” та “Вісті ВУЦВК” з’явився некролог Грушевського, де й зазначалась дата смерті – 25 листопада. Очевидно, мав місце технічний хибодрук або плутанина з радянським календарем. Саме на основі цього тексту писались некрологи за кордоном. Це призвело до тиражування неточності, адже нікому не спадало на думку, що в офіційному некролозі може бути хиба такого типу.

міжнародний день громадян похилогО віку та ДЕНЬ ВЕТЕРАНА

Відповідно до державних програм в області протягом 2016 року забезпечено:

● у повному обсязі забезпечено виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань, членам сімей загиблих і померлих ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань до Дня Перемоги відповідно до Законів України ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ”Про жертви нацистських переслідувань” у збільшених розмірах.

Сума виплат склала 59,8 млн. грн. 104,88 тис. особам.

Так, у 2016 році щорічна разова грошова допомога ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань, членам сімей загиблих та померлих ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань в розмірах:

інвалідам війни 1 групи –2835 грн,

інвалідам війни 2 групи – 2475 грн,

інвалідам війни 3 групи – 2200 грн,

особам, які мають особливі заслуги – 2835 грн.,

учасникам бойових дій –875 грн,

членам сімей загиблих – 440 грн.

учасникам війни – 160 грн.

● Відповідно до Указів Президента України від 12 жовтня 2004 року № 1226/2004 “Про довічні державні стипендії для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною”, від 17 травня 2000 року № 689 “Про заснування довічних державних стипендій для учасників бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років” 4 ветерана війни отримують державні довічні стипендії

Відповідно до Комплексної програми соціального захисту населення Дніпропетровської області на 2015-2019 роки, затвердженої рішенням Дніпропетровської обласної ради від 05.12.2014 № 588-28/ VI, за рахунок бюджетних коштів в області протягом 2016 року забезпечено:

● вручення соціальної картки на 50,0 тис. грн кожному одному Герою Радянського Союзу та одній особі, нагородженій 4-ма медалями „За відвагу”;

● своєчасну виплату обласної стипендії 107 особам, яким виповнилося 100 і більше років на загальну суму 861,44 тис. грн . ;

● виплату 3675 інвалідам компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування та на транспортне обслуговування в сумі 500,06 тис.грн;

● виплату компенсації на забезпечення безоплатного поховання 609 ветеранів війни на загальну суму 757,33 тис. грн.;

● надання матеріальної допомоги (обласний) 856 громадянам, які опинилися у скрутному становищі на суму 414,0 тис. грн,

● для фінансової підтримки статутної діяльності 7 громадських організацій інвалідів та ветеранів за рахунок коштів обласного бюджету надано 444,8 тис. грн.,

У 2016 році - місцеві бюджети - ( 52 міських і районних рад і 1643 ветеранських організацій (в т.ч. 793 на підприємствах і установах) – понад 2 млн.грн. ;

● видано технічних та інших засобів реабілітації інвалідам області 3291 од., в тому числі 622 крісла колісного

● за кошти всіх бюджетів оздоровлено 2742 пільговика.

Виплачено компенсації на санаторно-курортне лікування за невикористану санаторно-курортну путівку 684 інвалідам усіх категорій на суму 210,5 тис. грн.

● На території області функціонує 51 територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), які надають послуги одиноким пенсіонерам, непрацездатним громадянам, інвалідам.

Обслужено 61,6 тис. осіб в т.ч. відділенням соціальної допомоги вдома 39,3 тис осіб.

В територіальних центрах соціального обслуговування області розроблені заходи до Міжнародного дня громадян похилого віку.

Заходами передбачено проведення:

зустрічей під рубрикою “Шануймо людей осінньої пори…” з концертною програмою в тому числі за участю учнівської, студентської молоді, аматорів художньої самодіяльності, благодійним обідом;

конкурсу поезії, пісні, літературні читання, лекції, розважально-пізнавальні програми тощо;

виставки народно-прикладного мистецтва, дитячого малюнку, картин підопічних територіального центру, книжкових виставок;

просмотр фільмів, екскурсій до музеїв

засідання клубів;

дня відкритих дверей;

відвідування немобільних громадян похилого віку вдома, лікарнях з врученням подарунків;

першого дзвонику для слухачів “Університету третього віку”;

надання грошової та натуральної допомоги у вигляді продуктових наборів, перукарських послуг, послуг з ремонту взуття, окулярів тощо;

організація привітання ветеранів через засоби масової інформації, випуск листівок та прес-релізів;

оформлення фотоколажу “Посмішки пенсіонерів”, альбому “Как молоды мы были…”, виставки фотоматеріалів, присвячених трудовим досягненням та ратним подвигам ветеранів, які обслуговуються відділеннями територіальних центрів;

залучення до проведення Міжнародного дня громадян похилого віку представників місцевих органів влади, депутатів, громадських об’єднань, релігійних конфесій, підприємств, установ тощо.

ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ СЕРЦЯ

29 вересня щорічно проводиться Всесвітній день серця. Ініціатором організації та проведення цієї дати виступила в 1999 році Всесвітня федерація серця. Вперше дана акція була проведена 26 вересня 1999 року (в останню неділю першого осіннього місяця). Святкування підтримали ВООЗ, ЮНЕСКО та інші організації. З 2011 року було вирішено закріпити конкретну дату, і вибір припав на 29 вересня.

Всесвітній день серця проводиться з метою донести до населення всього світу інформацію про те що:

• серцево-судинні захворювання є провідною причиною смерті населення у всьому світі;

• можна уникнути щонайменше 80% передчасних смертей від цих захворювань, якщо контролювати основні фактори ризику.

Фактори ризику - це генетичні, фізіологічні, поведінкові та соціально-економічні характеристики індивідуума, що дозволяють помістити його в групу населення, в якій найбільш висока ймовірність розвитку тієї чи іншої проблеми зі здоров'ям або певного захворювання. Дане поняття зазвичай вживається в зв'язку з неінфекційними захворюваннями, для яких не існує якої-небудь однієї конкретної причини розвитку, і це особливо важливо для визначення кандидатів для первинних профілактичних заходів і оцінки ефективності профілактичних програм.

Необхідно підкреслити, що фактори ризику лише висловлюють ймовірність але не більше того: вони не є ні абсолютними, ні діагностичними характеристиками. Наявність одного або більше факторів ризику певного захворювання не означає, що у даного індивідуума обов'язково розвинеться це захворювання, як і не означає, що індивідууму, при відсутності будь-яких факторів ризику взагалі, вдасться напевно уникнути цього захворювання. Фактори ризику - це індивідуальні особливості, які впливають на ймовірність розвитку у конкретної людини певного захворювання або групи захворювань протягом певного проміжку часу в майбутньому.

Профілактика серцево-судинних хвороб передбачає корекцію факторів ризику.

Вимірюйте рівень артеріального тиску (АТ). Рівень АТ є найбільш суттєвим серцево–судинним фактором ризику. Виникнення серйозних ускладнень, таких як гіпертонічний криз, інфаркт міокарда та інсульт головного мозку найбільш часто пов’язано із підвищенням рівня АТ. У здорової людини оптимальний рівень АТ дорівнює 120/80 мм рт.ст. та не повинен перевищувати 140/90 мм рт.ст. Перевищення рівня АТ на кожні 20/10 мм рт.ст. подвоює ризик виникнення серцево–судинних ускладнень.

Рівень холестерину. Визначте свій рівень холестерину в крові. Підвищення рівня у здорової людини сприяє створенню у стінках судин атеросклеротичних бляшок, які звужують просвіт судин та зменшують кровопостачання важливих органів. При розриві таких бляшок виникає інфаркт міокарда або інсульт. Загальний холестерин не повинен перевищувати 5,0 ммоль/л та холестерину ліпопротеїдів низької щільності (ХС ЛПНЩ) менше 3,0 ммоль/л. При наявності серцево-судинних захворювань, діабету рівень холестерину повинен бути менш ніж 4,5 ммоль/л, та ХС ЛПНЩ нижче 2,5 ммоль/л.

Рівень цукру. Цукровий діабет значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. Визначте рівень глюкози в крові – норма < 6 ммоль/л. Якщо визначається підвищення глюкози, виконуйте призначення лікаря щодо дієти та лікування.

Куріння. Куріння сприяє ураженню внутрішньої стінки судин, що прискорює розвиток атеросклерозу. Кожна спалена цигарка підвищує систолічний артеріальний тиск на 7-10 мм рт.ст. Ішемічна хвороба серця в 4 рази частіше виникає у курців в порівнянні з тими, хто не палить. Порадьтесь з лікарем, як легше подолати цю звичку.

Алкоголь. Рекомендовано скорочення або припинення вживання алкоголю тими, хто їм зловживає. Відносно безпечним є вживання ≤ 2 порцій алкогольних напоїв на день (порція - 20 мл у перерахунку на етанол) для чоловіків та ≤ 1 порція напою на день для вагітних жінок.

Чи маєте ви надлишкову вагу? Слідкуйте за масою тіла – розрахуйте свій індекс маси тіла: маса (в кг) розділити на зріст (в м) в квадраті. Норма < 25. Якщо індекс маси перевищує 25, проаналізуйте Ваше харчування й фізичну активність. Зробіть висновки, порадьтесь з лікарем і внесіть зміни в своє життя.

Зверніть увагу на ще один показник – обсяг талії. Це дуже важливо, адже у разі, якщо обсяг талії перевищує 88 см у жінок і 102 см у чоловіків, то це вказує на абдомінальний тип ожиріння, який часто супроводжується розвитком і прогресуванням ІХС.

Харчування. Намагайтесь слідувати принципам здорового харчування. Обмежте в своєму харчовому раціоні вживання солі до 5г (1/2 чайної ложки) на добу. Їжа повинна містити достатню кількість фруктів та овочів (не менше 400 г на день), молочних та рибних продуктів, необхідно зменшити в раціоні кількість жирів тваринного походження, цукру та продуктів, що багаті на холестерин. Не вживайте смажених, копчених, маринованих продуктів. Надавайте перевагу вареній та тушкованій їжі.

Рухова активність. Регулярні заняття фізичною культурою, прогулянки на свіжому повітрі позитивно впливають на загальний стан організму, сприяють нормалізації маси тіла, артеріального тиску. Найпростіший і зручний вид систематичних тренувань - це ходьба в помірно-інтенсивному темпі по 30 хвилин 3-5 разів на тиждень. Навантаження не повинно викликати больових відчуттів у грудній клітці, задухи або ускладнення дихання (крім самої легкої задишки).

Уникайте стресів. Важливо пам’ятати, що психоемоційні перевантаження обумовлюють розвиток серцево-судинних ускладнень. Дотримуйтесь режиму праці та відпочинку, подбайте про 8-годинний сон та відпочинок у вихідні. Не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій – це, в першу чергу, шкодить Вашому здоров’ю.

Пам’ятайте! Поєднання кількох факторів ризику значно прискорює розвиток таких ускладнень як інфаркт та інсульт.

Оцінити ризик виникнення серцево-судинних подій допоможе шкала SCORE. (додаток)

Числа, вказані на шкалі, демонструють відсоток імовірності смерті від серцево-судинних захворювань протягом найближчих 10 років. Розрахунок цієї імовірності враховує основні фактори ризику - стать, вік, куріння, рівень артеріального тиску та рівень холестерину.

Небезпека спалювання осінньої листви

Одним з першочергових завдань, що постає в осінній період, є вирішення проблеми видалення опалого листя та залишків сухої рослинності.

В більшості випадків замість збирання та вивезення листя в спеціально відведені місця відбувається його спалювання, що призводить до забруднення атмосферного повітря, чим порушується право громадян на безпечне довкілля, гарантоване статтею 50 Конституції України і статтею 9 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”.

Крім того, процес спалювання небезпечний ще й тим, що може перерости у неконтрольоване горіння та призвести до пожеж.

Відповідно до пункту 3.7. розділу III Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011 № 145, спалювати листя на території житлової забудови, в скверах і парках забороняється.

Невиконання вимог чинного природоохоронного законодавства в частині недопущення забруднення атмосферного повітря та погіршення його якості від спалювання листя може призвести до збільшення фонових концентрацій шкідливих речовин в повітрі, з яких найбільш небезпечними є низка канцерогенних сполук, що, в свою чергу, негативно вплине на стан та здоров’я людей.

Ситуація, що склалася на сьогоднішній день набуває великого значення та викликає занепокоєність серед широких верств населення, розв’язання якої вбачається в спільних діях та персональної відповідальності за вчинення дій, пов’язаних з палінням залишків сухої рослинності. Дуже важливо не залишатися осторонь цієї проблеми, а приймати участь всім разом у її вирішенні.

З метою забезпечення недопущення забруднення атмосферного повітря через горіння залишків сухої рослинності та належного санітарного стану населених пунктів на території Дніпропетровської області в 2014 році було підготовлено розпорядження голови облдержадміністрації від 20.10.2014 за № Р-595/0/3-14 “Про недопущення спалювання листя, залишків сухої рослинності та побутових відходів у Дніпропетровській області”.

В 2015 році з метою забезпечення належного санітарного стану населених пунктів Дніпропетровської області облдержадміністрацією було створено гарячу лінію прийому дзвінків громадян щодо запобігання спалюванню листя на території Дніпропетровської області – 46-32-76. Першочерговим завданням якої є попередження випадків спалювання листя та фіксування виявлених фактів від громадян.

За недотримання вимог чинного законодавства стосовно спалювання листя передбачено накладення адміністративних стягнень на порушників, що передбачено статтею 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також, статтею 82, 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення та за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.

Звертаємо увагу, у разі виявлення фактів випалювання опалого листя та інших рослинних залишків необхідно звертатись до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області за тел. 102.


adm. - 22.09.2016.