Хімічна зброя – це отруйна речовина (ОР), що використовується для отруєння людей та навколишнього природнього середовища, завдавання умисної смерті або шкоди через свої токсичні властивості. Під час війни є ризик застосування ворогом хімічної зброї. Вона доставляється за допомогою ракет (крилаті чи балістичні) або артилерійських снарядів.
Однією з відомих найтоксичніших бойових отруйних речовин є зарин. Був використаний росіянами у Сирії в 2013 році.
Зарин – це нервово-паралітична речовина. Зазвичай вона не має запаху і смаку, газоподібна при випаровуванні. Вплив зарину може призвести до смерті за лічені хвилини. Водночас лише 1-10 мл зарину на шкірі може бути смертельною дозою, Спричиняє серцеву недостатність і потрапляння недостатньої кількості повітря в легені.
Зарин може потрапляти до організму під час вдихання, ковтання, контакту зі шкірою або через очі. Забруднений зарином одяг теж є загрозою, адже випари з нього отруюють. Тому, в разі розпилення зарину треба максимально захистити організм від впливу зовнішніх чинників за допомогою одягу та спецобладнання. Пари зарину важчі за повітря, будуть збиратися та концентруватися у погано вентильованих, низинних або замкнутих місцях (наприклад, каналізація, підвали).
Алгоритм дій в разі хімічної атаки:
Старайтеся діяти якнайшвидше, адже зарин впливає на організм за лічені хвилини. Що менше згаєте часу, то меншим буде отруєння. Захистіть органи дихання та відкриті ділянки шкіри застосувавши:
– протигаз;
– протипиловий респіратор;
– щільну тканинну маску, рушник (або кілька складених разом ватно-марлевих пов’язок);
- плащ з капюшоном, рукавиці.
Якнайшвидше звільніться від зараженого одягу, адже на ньому зарин осідає.
Одяг розрізайте, а не знімайте його через голову, щоб випари зарину не потрапили в дихальні шляхи. Звільняйте тіло від одягу згори донизу. Забруднений одяг покладіть у поліетиленовий пакет і щільно зав’яжіть.
Не їжте і не пийте нічого.
Ретельно промийте шкіру водою з милом, очі — без мила.
Не торкайтеся поверхонь, які можуть бути заражені.
Невідкладною домедичною допомогою є антидоти —діазепам і атропін (до 10 хв після зараження).
Заздалегідь підготуйтеся до хімічної атаки:
Наталія ВОЙТЕНКО МВН Дніпровських територіальних курсів ЦЗ та БЖД (І категорії)
Прес-служба СМР - 10.03.2023.