Logo

Telegram
Facebook

Захист шкірних покривів від ураження хімічною зброєю


Хімічна зброя – це отруйна речовина (ОР), що використовується для отруєння людей та навколишнього природнього середовища, завдавання умисної смерті або шкоди через свої токсичні властивості. Під час війни є ризик застосування ворогом хімічної зброї. Вона доставляється за допомогою ракет (крилаті чи балістичні) або артилерійських снарядів.

Однією з відомих найтоксичніших бойових отруйних речовин є зарин. Був використаний росіянами у Сирії в 2013 році.

Зарин – це нервово-паралітична речовина. Зазвичай вона не має запаху і смаку, газоподібна при випаровуванні. Вплив зарину може призвести до смерті за лічені хвилини. Водночас лише 1-10 мл зарину на шкірі може бути смертельною дозою, Спричиняє серцеву недостатність і потрапляння недостатньої кількості повітря в легені.

Зарин може потрапляти до організму під час вдихання, ковтання, контакту зі шкірою або через очі. Забруднений зарином одяг теж є загрозою, адже випари з нього отруюють. Тому, в разі розпилення зарину треба максимально захистити організм від впливу зовнішніх чинників за допомогою одягу та спецобладнання. Пари зарину важчі за повітря, будуть збиратися та концентруватися у погано вентильованих, низинних або замкнутих місцях (наприклад, каналізація, підвали).

Алгоритм дій в разі хімічної атаки:

  • якщо ви на вулиці, необхідно залишити територію ураження, рухаючись швидко від джерела небезпеки проти вітру, у підвищене місце, але не бігти, щоб зберегти повільне дихання, або знайти безпечне приміщення;
  • якщо ви у приміщенні, мінімізуйте потік повітря ззовні всередину. Негайно зачиніть двері, вікна, вентиляційні й будь-які інші отвори, через які може потрапляти забруднене повітря, вимкніть кондиціонер;
  • якщо ви в автомобілі, з’їжджайте на узбіччя та закрийте всі вентиляційні отвори, які втягують зовнішнє повітря.

Старайтеся діяти якнайшвидше, адже зарин впливає на організм за лічені хвилини. Що менше згаєте часу, то меншим буде отруєння. Захистіть органи дихання та відкриті ділянки шкіри застосувавши:

– протигаз;
– протипиловий респіратор;
– щільну тканинну маску, рушник (або кілька складених разом ватно-марлевих пов’язок);

- плащ з капюшоном, рукавиці.

Якнайшвидше звільніться від зараженого одягу, адже на ньому зарин осідає.
Одяг розрізайте, а не знімайте його через голову, щоб випари зарину не потрапили в дихальні шляхи. Звільняйте тіло від одягу згори донизу. Забруднений одяг покладіть у поліетиленовий пакет і щільно зав’яжіть.
Не їжте і не пийте нічого.
Ретельно промийте шкіру водою з милом, очі — без мила.

Не торкайтеся поверхонь, які можуть бути заражені.
Невідкладною домедичною допомогою є антидоти —діазепам і атропін (до 10 хв після зараження).

Заздалегідь підготуйтеся до хімічної атаки:

  • Підготуйте запас води, харчів, автономних освітлювальних приладів, свічок.
  • Скотч, ножиці, пластикову плівку (для покриття дверей, вікон та вентиляційних отворів).
  • Купіть респіратор, протигаз.
  • Зарядіть повербанк.
  • Складіть план дій у надзвичайній ситуації.

Наталія ВОЙТЕНКО МВН Дніпровських територіальних курсів ЦЗ та БЖД (І категорії)


Прес-служба СМР - 10.03.2023.