Logo

Telegram
Facebook

Увага! Туберкульоз можна подолати!


У наш складний час, коли відмічається погіршення соціально-економічного стану внаслідок бойових дій, підвищується ризик поширення інфекційних захворювань, в т.ч. туберкульозу. Так, по Україні у 2023 році відмічений ріст захворюваності на туберкульоз органів дихання на 9,2% (14 368 випадків проти 13 156), значно збільшилась в числі хворих кількість дітей та підлітків. При цьому рівень захворюваності населення Дніпропетровської області на одному з ведучих місць в Україні.

У Синельниківському районі показники захворюваності туберкульозом перевищують 2022 рік в 1,2 рази. Особливо насторожує те, що за останні роки щорічно реєструються випадки захворювань серед дітей та підлітків від 1 до 5 осіб, а серед дорослих збільшується виявлення захворювань, викликаних хіміорезистентними мікобактеріями (стійккими до антибіотиків).

У зв’язку з ситуацією, що склалася в Україні ще з 90-х років минулого століття щодо захворюваності на туберкульоз, згідно з Указом Президента України від 22.03.2002  № 290 встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворювання на туберкульоз 24 березня  щорічно, і в березні проводиться МІСЯЧНИК БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ ПІД ГАСЛОМ: «ТАК!МИ МОЖЕМО ПОДОЛАТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ», а 12.02.2024 введено в дію Закон України «Про подолання туберкульозу в Україні».

Місячник боротьби з туберкульозом призначений надати максимальну інформацію населенню про небезпечність захворювань та шляхи попередження туберкульозу. Це, в свою чергу, сприятиме збільшенню виявлення туберкульозу, охопленню профілактичним лікуванням, подоланню стигми в суспільстві.

Імовірність заразитися туберкульозом набагато більша, аніж іншими інфекціями, бо туберкульоз - це повітряно- крапельна і повітряно-пилова інфекція.

Джерелом або резервуаром туберкульозної інфекції може бути хвора людина, більше 55 видів сільськогосподарських тварин, птахів, а також заражені мікобактеріями продукти тваринного і рослинного походження, грунт та інші речовини, в яких живуть, розмножуються та зберігаються збудники туберкульозу.

При туберкульозі легень вхідними воротами інфекції являються верхні дихальні шляхи, через які збудник попадає до дрібних бронхів, альвеол, де і починає розмножуватись, викликаючи клінічні прояви захворювання , а саме: кашель 3 та більше тижнів, зниження маси тіла (схуднення), слабість, втомлюваність, субфебрильна температура (37,2- 37,5°) або лихоманка (38-39°) з ознобом, потіння вночі, біль в грудній клітці, задишка, погіршення апетиту, кровохаркання.

При появі будь-яких із зазначених симптомів кожна людина повинна звернутись до лікаря, щоб пройти обстеження та вияснити причину появи цих ознак. Для своєчасної діагностики туберкульозу всі діти до 14 років повинні проходити щорічну туберкулінодіагностику, тобто, пробу Манту.

Ранньому виявленню туберкульозу сприятимуть мобільні флюорографи, а також розуміння того, що «КАШЛЯЄШ БІЛЬШЕ 2-Х ТИЖНІВ? ЗВЕРНИСЯ ДО ЛІКАРЯ»

Головне: вчасне виявлення туберкульозу - перша запорука успішного лікування; вразливі групи населення мають проходити регулярний скринінг. Для діагностики туберкульозу в Україні застосовують новітні методи, зокрема штучний інтелект. Лікування захворюваності доступне, безкоштовне, ефективне ( через 2-3 тижні людина вже не несе загрози для суспільства) в основному амбулаторне.

Щоб не захворіти туберкульозом, необхідно дотримуватись наступних  профілактичних заходів:

1. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми і тваринами.

2. Не докурювати цигарки після курців.

3. Користуватися особистими предметами гігієни.

4. Вести здоровий спосіб життя: регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголь, наркотики.

5. Вживати, по можливості, поживну, багату на вітаміни, білки, жири і вуглеводи, мінеральні речовини для підвищення імунітету.

6. Не купувати продукти на стихійних ринках.

7. Регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні.

І необхідно пам’ятати, що туберкульоз - це інфекційна, соціально небезпечна хвороба, яка викликається мікобактеріями туберкульозу, перебігає з періодичними загостреннями, рецидивами та ремісіями, може вражати всіх людей, незалежно від статусу, спричиняє високу тимчасову та стійку втрату працездатності, вимагає тривалого, декілька місяців,  комплексного лікування та реабілітації хворих. Чим раніше виявлений хворий на туберкульоз, тим ефективніше його лікування. 

За інформацією 

Відділення епідеміологічного нагляду та профілактики

інфекційних захворювань ВСП Синельниківського районного відділу ДУ "Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»

 

 


Прес-служба СМР - 14.03.2024.