Logo

Telegram
Facebook

Управління праці та соціального захисту населення міської ради інформує


Документи, які необхідні для оформлення додаткової відпустки

одинокій матері.

Поняття одинокої матері визначено у постанові Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів». Згідно з п. 9 цієї постанови одинокою матір’ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову, іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама. Це визначення терміну «одинока мати» застосовується лише для надання пільг і гарантій, установлених трудовим законодавством щодо відпусток.

Для визнання «іншої жінки» одинокою необхідно дві ознаки: вона сама і виховує, і утримує дитину. Факт розлучення не надає автоматично статусу одинокої матері, водночас, як і сплата аліментів не свідчить про те, що батько бере участь у вихованні дитини (для такого статусу важлива саме відсутність участі батька у вихованні, а не утримання дитини).

У чинному законодавстві відсутній конкретний перелік документів, які можуть слугувати доказом того, що розлучена жінка виховує дитину самостійно (без батька).

За сталою практикою та поясненнями, що випливають із численних листів Мінсоцполітики, такими документами можуть бути:

- рішення суду про позбавлення батька дитини батьківських прав;

- ухвала суду або постанова слідчого про розшук батька дитини за позовом про стягнення аліментів;

- акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією чи будь-якою іншою комісією, утвореною на підприємстві, в якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів у акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини;

- довідка зі школи (дитячого садочка) про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з вчителями, не забирає дитину додому, не бере участі у батьківських зборах) тощо.

Окрім одного з вищевказаних документів, жінці також слід надати роботодавцеві копії свідоцтв про народження дитини та про розірвання шлюбу.

Оскільки соціальна додаткова відпустка, передбачена ст. 19 Закону України "Про відпустки", надається 1 раз протягом календарного року і за цей час може змінитися статус одинокої матері, роботодавець має право вимагати поновлення зазначених документів 1 раз на рік.

Начальник управління праці та

соціального захисту населення

Синельниківської МР О.Л. ЗАХАРОВА


Прес-служба СМР - 12.02.2021.

Українська
Англійська