Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2015 № 22-1 (зі змінами), визначено, що особа, яка звертається за пенсією (не залежно від виду пенсії), повинна пред’явити паспорт або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік (одночасно).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 №1429 паспорти громадянам України, що оформлені з використанням бланків паспортів колишнього Союзу РСР, були дійсними до 1 січня 2005 року.
Відповідно до пункту 5.3. Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв’язку, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України, Міністерства праці та соціальної політики України від 28.04.2009 №464/156, постановою правління Пенсійного фонду України від 28.04.2009 №14-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 за № 592/16608, виплата пенсій провадиться працівником зв’язку особисто одержувачу після звірення даних пред’явленого паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, з даними, зазначеними органом Пенсійного фонду, у відомості за формою В 1-М (разовому дорученні за формами В2-М та ВЗ-М). За отримання грошей одержувач розписується за здійснення виплати.
Пунктом 16 порядку виплати та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 №662) (далі – Порядок 1596), визначено, якщо суми пенсії та грошової допомоги одержуються за довіреністю більш як один рік або не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов’язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду України не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач – подати нову заяву до органу Пенсійного фонду згідно з вимогами, визначеними в пункті 10 Порядку 1596.
У разі невиконання одержувачем цієї умови орган Пенсійного фонду припиняє перерахування пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку та проводить виплату через національного оператора поштового зв’язку за місцем проживання одержувача в установленому порядку.
В разі якщо суми пенсії та грошової допомоги одержуються з використанням платіжної картки, строк дії якої перевищує один рік, орган Пенсійного фонду щороку забезпечує ідентифікацію та верифікацію особи шляхом обов’язкового пред’явлення одержувачем особисто паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця проживання (пункт 17 Порядку 1596).
Якщо ідентифікація та верифікація особи не відбулася протягом року, орган Пенсійного фонду припиняє перерахування пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку і проводить виплату через національного оператора поштового зв’язку за місцем проживання одержувача в установленому порядку.
Голова комісії з припинення управління
О.В. Купрін
Прес-служба СМР - 25.01.2017.