Logo

Telegram
Facebook

Синельниківське бюро правової допомоги інформує


«Що робити, коли вашу квартиру затопили/залили сусіди?»

Затоплення квартири – один із головних ризиків мешканців багатоквартирних будинків, якому може піддатися кожен і який неможливо передчасно запобігти.

Проживання в багатоповерхівці має як свої плюси, так і мінуси. І серед суттєвих недоліків - проживання під квартирою безвідповідальних сусідів, що посилює шанси бути затопленим. Залиття квартири здатне зіпсувати меблі і дорогі речі, звести до нуля хороший ремонт. А якщо залиття відбувається з носіїв гарячої води, то ще й принести шкоду здоров'ю.

Причини затоплення можуть бути найрізноманітнішими – від незакритого крану, до серйозної поломки чи прориву. Відповідальність від затоплення зазвичай лягає на сусідів зверху чи ТСЖ (ЖКГ). Якщо домовитись з винуватцями «потопу» не вдається мирним шляхом, необхідно звертатись до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди при залитті квартири.

Згідно з Конституцією України, загальними положеннями цивільного права, власність недоторканна, кожен має право володіти, розпоряджатися майном на свій розсуд, однак, наявність власності передбачає також і відповідальність за те, щоб майно не стало джерелом шкоди для інших власників.

Правові основи для відшкодування завданої затопленням шкоди – обов'язки власника утримувати житло і інженерні комунікації у відповідному стані.

Отже, відповідно до Цивільного кодексу України, власник житлового приміщення несе відповідальність за утримання його в належному стані. Це означає, що власник має тримати житло в відповідному стані, вчасно обслуговувати комунікації, не допускати їх до небезпечного, зношеного стану. Не допускається необережне, безвідповідальне поводження. В обов'язки кожного входить враховувати інтереси і законні права сусідів, правила користування житловими приміщеннями, а також правила утримання спільної власності власників приміщень багатоквартирних будинків.

Відповідно, якщо збиток таки заподіяний, у власника, винного в цьому, виникають зобов’язання по його компенсації. Загальне правило, встановлене ст.1166 і ст.1167 Цивільного кодексу України говорить, що власник ( власник ) пошкодженого майна має право пред’явити претензію винній особі з пропозицією відшкодувати збиток у добровільному порядку. Звичайно, якщо розмір збитку великий, у винуватця не виникає бажання врегулювати конфлікт шляхом досягнення домовленостей з постраждалою стороною і тоді єдиним шляхом залишається шлях вирішення конфлікту через суд.

Як потрібно діяти у випадку залиття квартири?

Перший крок. Для визначення винуватця затоплення квартири необхідно зафіксувати сам факт затоплення. Для цього необхідно звернутися в ЖЕК і запросити інженера для складання спеціального акту. Акт складається у трьох примірниках – для сторін інциденту і для ЖЕКу . При складанні акту необхідно запросити власників (наймачів) квартири, з якої відбувається затоплення.

Акт може бути довільної форми, однак у ньому в обов’язковому порядку має бути зазначено: дата складання акта, адреса квартири, попередня причина затоплення. Якщо встановити причину затоплення не представляється можливим, в акті вказується про необхідність проведення спеціальної експертизи. Також в акті необхідно вказати: детальний опис всіх пошкоджень і збитків, завданих через залиття (наприклад пошкоджено паркет площею N, меблі в вітальні); підписи всіх осіб, які брали участь в огляді квартири; печать управління, під юрисдикцією якого знаходиться будинок; примітки як потерпілого, так і того, хто завдав збитки, якщо такі є, або якщо сторони вважають акт не повними.

Встановлення джерела затоплення – ключовий момент у справі, адже тільки виявивши джерело, можна знайти винного в інциденті. В залежності від того, на кому лежить відповідальність за обслуговування і експлуатацію інженерних систем, з яких відбулось залиття, винним в ситуації може виявитись як неуважний сусід зверху, так і ЖКГ (ТСЖ, ОСББ чи інша управляюча компанія).

Другий крок. На думку деяких фахівців , ще до суду має сенс провести незалежну експертизу, за свій рахунок, яку необхідно замовити в організації, що спеціалізується на складанні проектно – кошторисної документації, яка має відповідну ліцензію.

Безумовно , висновки такої експертизи будуть мати більшу вагу ніж самостійні приблизні розрахунки, однак існує ризик того, що протилежна сторона клопотатиме перед судом про проведення ще однієї експертизи вже в рамках судового провадження. Якщо така експертиза буде призначена судом, її висновки будуть мати для суду набагато більшу силу і витрати понесені на «досудову» експертизу можуть виявитися безглуздими.

Таким чином, для подачі позову до суду про відшкодування шкоди заподіяної затопленням квартири , в наявності необхідно мати такі документи: Акт про затоплення квартири, бажано з інформацією про причини затоплення; Документи, що підтверджують право власності або володіння квартирою; Висновок експерта про розмір збитку (на свій страх і ризик).

Що необхідно довести в суді при затопленні квартири

Першим правовим питанням є визначення винуватця затоплення. Його можна знайти, встановивши причину.

Наступним значимим з юридичної точки зору завданням, є оцінка шкоди, яка підлягає відшкодуванню. Варто знати, що дані питання являються доволі суперечливими, для їх вирішення потрібно залучати спеціалістів.

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України шкода, принесена власності фізичної (та юридичної) особи повинна бути відшкодованою в повному обсязі особою, яка її спричинила.

Статтею 383 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи, суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка спричинила збитки, відшкодувати їх в натуральному вигляді (тобто відремонтувати зламану річ, чи зробити ремонт в затопленому приміщенні), або відшкодувати втрату в повному розмірі матеріально.

Проведення експертизи при залитті кватири

Інколи справжню причину залиття може визначити тільки спеціаліст. Він також може допомогти вирахувати приблизну вартість відновлювального ремонту квартири/кімнати. Спеціалістом встановлюється вартість приміщення, ремонту та постраждалих меблів, побутової техніки до залиття. Це необхідно для визначення ціни позову. При цьому, потрібно мати на увазі, що оціночна вартість житла/постраждалого майна може бути оскаржена на суді відповідачем. В такому випадку судом додатково призначається оцінка та експертиза (будівельно-технічна та товарознавча). Тому особі, постраждалій від залиття необхідно не спішити з ремонтом, та не викидати пошкоджені залиттям речі.

Але як правило, вартість шкоди при оцінці працівником ЖЕО може бути неточною, адже ним не провадиться експертної оцінки при підрахунках.

У цьому випадку варто провести будівельно-технічну (оціночно-будівельну) експертизу на встановлення розміру матеріального збитку завданого власнику квартири.

Основне питання, яке має ставитися перед експертом:

Яка вартість матеріального збитку, завданого залиттям власнику квартири № ___ у будинку № ____ по вул. ________ у м. _______?

Якщо частково або повністю ремонтні роботи після затоплення Вами уже проведені, зберігайте чеки та квитанції, отримані при придбанні будівельних та інших ремонтних матеріалів, - всі вони також будуть доказами в суді в обґрунтування розміру понесеної Вами шкоди.

Зіпсовані меблі та техніка: Якщо залиття було настільки великим, що пошкоджені меблі та техніка, не зволікайте із проведенням Товарознавчої експертизи, яка зможе надати обґрунтований розрахунок збитків у цьому напрямку.

Моральна шкода: Окрім матеріальної шкоди Ви маєте право на заявлення до суду вимоги компенсації спричиненої Вам моральної шкоди, аргументуючи тим, що зазнали душевних страждань у зв'язку з протиправною поведінкою щодо Вас винуватця затоплення (тобто не бажає добровільно відшкодувати шкоду, ігнорує Ваші правомірні вимоги про таке відшкодування), а також душевних страждань у зв'язку із знищенням чи пошкодженням Вашого майна, що, можливо, призвели до погіршення стану Вашого здоров’я або членів сім’ї.

Керівник Синельниківського бюро правової допомоги М.Я.Черваньов


Прес-служба СМР - 31.10.2017.

Українська
Англійська