Вимоги зміни виборчих правил
Ухвалити виборчий кодекс та заборонити передвиборчу політичну рекламу вимагають від української влади громадські активісти. Вони наголошують, що без цих змін Україна «ходитиме по колу». За 25 років незалежності в Україні пройшло вісім парламентських виборів, на яких застосовувалося три типи виборчих систем. Вже кілька років обговорюється можливість застосування ще однієї - пропорційної виборчої системи з відкритими списками. Однак громадські активісти наполягають: аби зміни відбувалися виважено, треба заздалегідь подумати про зміну виборчих правил в країні. Про це йшлося на національному форумі. Експерти наголошують, що пропорційна виборча система з відкритими регіональними списками дозволяє усунути низку недоліків нині діючої в Україні змішаної виборчої системи. Вона сприяє інституційній розбудові партій та збільшує вплив виборців на партії та кандидатів через право обирати черговість проходження депутатів від однієї й тієї ж партії до парламенту. "Мета проведення виборів - переконатися, що воля народу перетворюється на політичну дію. Бо уряд формується на основі волі народу і підіймається рівень довіри людей до влади. З цим в Україні зараз є великі проблеми". Винити лише виборчу систему в Україні не достатньо, а варто підходити до втілення виборчої реформи комплексно, відзначають аналітики. Вони наголошують, що варто розробити Виборчий кодекс, аби встановити рамкові умови проведення виборів в країні для уникнення частих змін виборчих правил. Окрім цього передбачити запровадження обмежень, або повної заборони на розміщення платної зовнішньої політичної реклами та реклами на радіо і телебаченні політичними партіями чи кандидатами у виборчий та міжвиборчий період. "Головний плюс заборони виборчої реклами - здешевлення українських виборів в кілька разів. Це означає, що шлях у політику відкривається молодим, незалежним від фінансово-політичних груп .Чому люди вимагають зміни виборчого законодавства саме зараз і саме в такому форматі?
Виборча система, за якою ми наразі обираємо народних депутатів, – змішана. 50% Верховної Ради обирається по мажоритарних округах і ще 50% – за пропорційною системою із закритими партійними списками.
Змінювати правила входження до парламенту нинішній владі не вигідно. Справа в тому, що змішана система – роками відпрацьований інструмент для потрапляння "своїх" депутатів у парламент, які голосують "як потрібно" і "за що потрібно". А мажоритарка традиційно поставляла до пропрезидентських фракцій необхідних для голосувань депутатів.
Спецпроект "Вибори вибори" проаналізував історію змін виборчого законодавства в незалежній Україні і виявив тенденцію – кожна влада створювала правила обрання до Верховної Ради під себе, щоб "консервувати" вплив на країну.
Через це система для виборів в український парламент змінювалася надто часто – майже кожні 4-5 років, що зробило її заручником політичних ігор і розрахунків.
Громадяни, які звертаються в бюро безоплатної правової допомоги стосовно виборчого процесу в країні отримують консультації та практичні поради з вказаної теми.
Начальник Синельниківського бюро правової допомоги
Черваньов М.Я.
Прес-служба СМР - 30.07.2019.