Logo

Telegram
Facebook

Що робити при бомбардуванні фосфорними боєприпасами


Одним з надзвичайно небезпечних типів боєприпасів є фосфорні боєприпаси. Вказані боєприпаси споряджені білим фосфором. Вони можуть застосовуватись  у наступних видах зброї: ракети, артилерійські снаряди, авіабомбимінометні міни, реактивні снаряди а також ручні гранати.                                                                                           

Під час російського вторгнення в Україну  окупанти застосували фосфорні боєприпаси у Київській, Луганській, Харківській та Запорізькій областях.

Фосфорні боєприпаси можуть завдати ушкоджень двома основними способами: опіками та через вдихання парів.  Крім прямих поранень, від боєприпасів з білого фосфору постраждалі можуть отримувати  психологічний або больовий шок.  

 Фосфор викликає важкі хімічні опіки шкіри та ураження органів дихання, кісток та кісткового мозку. Характерною рисою застосування фосфорної бомби є обвуглювання органічних тканин із можливим збереженням одягу, а у разі вдихання розжареної суміші — випалювання легень. Відстань ураження  кілька сотень метрів. Білий фосфор є токсичним, має високу температуру горіння і погано гаситься. Обстріли фосфорними снарядами призводять до масштабних пожеж, хімічного забруднення ґрунтів.    

При фосфорному бомбардуванні необхідно сховатися у захисній споруді, підвальному приміщенні, чи іншому укритті з цегляними чи бетонними стінами та бетонними перекриттями, станції метрополітену, підземному пішохідному переході, подалі від легкозаймистих предметів.  Невеликі загоряння від фосфору можна гасити піском або грунтом, поки до фосфору не перестане надходити кисень та не приїдуть пожежники. Але, якщо фосфорний боєприпас влучив у ваш будинок , не можна самостійно гасити пожежу. Головна задача — рятувати життя і тікати від фосфорної пожежі. Клуби білого диму, які утворюються від горіння фосфору — небезпечні для людини. Вони подразнюють дихальні шляхи, людина починає задихатися і врешті це призводить до смерті. Тому варто швидко виходити з диму, закривши ніс і рот вологою ганчіркою.

При ураженні фосфорними боєприпасами перша допомога надається наступним чином: 

-При потраплянні  фосфору  на одяг, його терміново потрібно зняти. Це необхідно виконувати обережно, так, щоб частинки фосфору не потрапили на відкриту шкіру. 

- Коли фосфор потрапляє на шкіру, адже він прилипає до поверхні і видалити його дуже складно. При цьому фосфор постійно горить. Саме тому терміново потрібно перекрити взаємодію фосфору з киснем — накрити палаючий фосфор вологою ганчіркою, тканиною, землею чи навіть багнюкою. Якщо є можливість слід вражену частину тіла занурити у  воду.

- Видаляти фосфор зі шкіри треба під шаром холодної води. Не можна торкатися фосфору пальцями. Знімати фосфор потрібно не гострими предметами. Якщо під рукою є знеболювальне та/або заспокійливе, необхідно їх прийняти.

- При першій допомозі не використовуйте вату і перекис водню. Адже коли перекис розпадається, утворюється вода та кисень. Кисень викликає загоряння фосфору.             

Не ігноруйте звуки сирени та інші сигнали оповіщення про небезпеку, які попереджають про можливі бомбардування. Завжди під час повітряної тривоги перебувайте в укритті. Це може врятувати вам життя.

 Дніпровські територіальні курси ЦЗ та БЖД (I категорії) НМЦ та БЖД Дніпропетровської області                                              

Приклад вигляду фосфорного бомбардування (фото з мережі)


Аудіоверсія:

Прес-служба СМР - 13.10.2024.

Українська
Англійська