Під час випалювань гине насіння рослин як на землі, так і під землею. Виживає, як правило, найгрубіша трава і бур’ян, заглушаючи при цьому ослаблену іншу флору.
При сильній трав’яній пожежі гинуть практично усі живі істоти, що живуть у траві та на поверхні ґрунту. Доречи, гинуть і ті що беруть участь у процесі утворення ґрунту, а також винищують різних шкідників саду і городу. Гине корисна мікрофлора, яка допомагає рослинам протистояти хворобам.
Трав’яні пожежі завдають істотного збитку узліссям і підліскам, знищуючи молоді деревця. Більш того, вони можуть стати причиною масштабних лісових пожеж.
Випалювання наносить пряму шкоду й здоров’ю людини, оскільки дим від спалювання трави їдкий, густий, неприємний – їсть очі, неприємно пахне. А спалюючи траву у місті, ви спаюєте й солі важких металів що осіли на листі – такий дим просто отруйний. До того ж в покладах сухої трави часто таїться сміття, небезпечне для спалювання.
Трав’яні пожежі є одним з головних джерел викидів в атмосферу вуглекислого газу.
Запам’ятайте, суха торішня трава – не сміття, а частина екосистеми створена самою природою. Ті, хто стверджують що спалювати траву корисно помиляються самі і вводять в оману інших. Кожен акт підпалу – це злочин проти природи за який передбачена адміністративна, і в окремих випадках кримінальна відповідальність!
Враховуючи вищевикладене, відповідно статті 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне випалювання рослинності або її залишків (у тому числі опалого листя» тягне за собою накладання штрафів:
- на посадових осіб - від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів (від 850 до 1190 грн.).
У межах території громади:
- на громадян – від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів (від 340 до 680 грн.);
- на посадових осіб - від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів (від 1190 до 1700 грн.).
Прес-служба СМР - 26.06.2026.