Запитання: Звернувся працівник із запитанням. Він мобілізований і 18.04.22 закінчується термін строкового сезонного договору. Чи буде він звільнений в період воєнного часу? Відповідь: Відповідно до ст. 23 КЗпП України строковий трудовий договір укладається, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами. Перелік сезонних робіт наведений у Списку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 278 від 28.03.97 зі змінами. Якщо працівник працює по тимчасовому трудовому договору то після закінчення трудового договору підставою для припинення трудового договору є закінчення його строку згідно п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП Украіни. Тобто працівник, укладаючи строковий трудовий договір, надає добровільну згоду на його припинення у визначений сторонами трудового договору термін. У мирний час не виникло б ніяких запитань. Працівника просто звільнили в останній день трудового договору на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України закінчення строку дії договору. В даному випадку маємо справу з мобілізованим працівником, якому держава надає певні гарантії, в ч.3 ст.119 КЗпП України йдеться про те, що мобілізованому працівнику гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку в установі незалежно від підпорядкування та форми власності, де він працював на час призову. Отже, гарантії, які передбачені ст. 119 КЗпП України, за сферою дії поширюються на всіх без винятку працівників незалежно від того, працюють вони за строковим чи безстроковим трудовим договором. Виняток зроблено лише стосовно осіб, які обіймали виборні посади в органах місцевого самоврядування та строк повноважень яких закінчився (ч. 6 ст. 119 КЗпП України ) Однак, настане 18 квітня (чи інша дата), і після цієї дати строковий договір з працівником мав би припинитися. Але ж працівник мобілізований і для нього діють гарантії ч. 3 ст. 119 КЗпП України.
Чи потрібно звільняти мобілізованого працівника, що працює за тимчасовим трудовим договором ?Відповідь: Звільнити такого працівника тільки після закінчення проходження військової служби (дня фактичної демобілізації). Тобто, за мобілізованим працівником, який виконував сезонні роботи після закінчення трудового договору має зберігатися його місце роботи і виплачуватися середній заробіток. Припинити дію трудового договору з цим працівником на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП у зв’язку із закінченням строку трудового договору можна тільки після закінчення проходження військової служби.
Питання: Працівник зберігає трудову книжку вдома, прийнятий на роботу після 10.06.2021, як внести запис про звільнення працівника до його трудової книжки в умовах воєнного стану? Відповідь: На вимогу працівника роботодавець також зобов’язаний внести запис про звільнення (ч. 1 ст. 47, ч. 3 ст. 48 КЗпП України). Запитайте у працівника, чи бажає він внести запис про звільнення у трудову книжку. Якщо так, попросіть його принести трудову. Внесіть запис про звільнення в присутності працівника та поверніть йому документ. Жодних заяв та розписок від працівника для цього не потрібно.
Прес-служба СМР - 18.04.2022.