Logo

Telegram
Facebook

Правила поведінки населення при аваріях на радіаційно, - хімічно небезпечних об’єктах


Дії населення у випадку раптового виникнення хімічної небезпеки:

  1. Уникайте паніки. З одержанням повідомлення (по радіо або іншим засобам оповіщення), виконайте передбачені заходи.
  2. Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання та найпростіші засоби захисту шкіри.
  3. По можливості негайно залишіть зону хімічного забруднення.
  4. Якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти із району аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні і негайно та надійно герметизуйте приміщення! Чекайте повідомлень органів влади з питань надзвичайних ситуацій через засоби зв'язку
  5. Знайте, що вражаюча дія конкретної ХНР на людину залежить від її концентрації у повітрі та тривалості дії тому продовжуйте вживати заходи безпеки.
  6. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації.
  7. Попередьте сусідів про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
  8. Залишаючи приміщення (квартиру, будинок) вимкніть джерела електро,- водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.
  9. Виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру та обходьте тунелі та низини в яких може бути висока концентрація небезпечних хімічних речовин.
  10. При підозрі на ураження ХНР уникайте будь-яких фізичних навантажень, пийте велику кількість рідини (чай, молоко, вода) та зверніться як скоріше до лікарні.
  11. Вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг, ретельно промийте очі, ніс та рот, якщо можливо прийміть душ
  12. З прибуттям на нове місця перебування, дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за допомогу потерпілому населенню.

Хімічні та радіаційні об’єкти розташовані по всій території України. Вони несуть реальну смертоносну загрозу людям.

До радіаційно-небезпечних об’єктів належать: атомні електростанції (АЕС), підприємства з виготовлення і переробки ядерного палива, підприємства з поховання радіоактивних відходів, науково-дослідні організації, які працюють з ядерними реакторами; ядерні енергетичні установки на об’єктах транспорту та ін.

Хімічно-небезпечні речовини (ХНР) - рідка, тверда, газоподібна чи у стані пару хімічна речовина або суміш речовин, які можуть викликати різні види небезпеки для людей, тварин або навколишнього середовища.

У випадку раптового виникнення радіаційної небезпеки необхідно:

1.З отриманням повідомлення про радіаційну небезпеку негайно укритися у будинку. Стіни дерев’яного будинку послабляють іонізуюче випромінювання у 2 рази, цегляного - у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону у 40-100 разів.

  1. Уникати паніки. Слухати повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій.
  2. Герметизувати приміщення.
  1. Здійснити йодну профілактику протягом перших семи днів. Йодистий калій вживати після їжі разом із чаєм, соком або водою 1 раз на день протягом 7 діб: дітям до двох років - по 0,040 г на один прийом; дітям від двох років та дорослим- по 0,125 г на один прийом. Водно-спиртовий розчин йоду приймати після, їжі тричі на день протягом 7 діб: дітям до двох років - по 1-2 5% настою краплі 5% розчіну на 100 мл молока (консервованого) або суміші для годування; дітям від двох років та дорослим- по 3-5 крапель на склянку молока або води.
  1. Уточнити місця початку евакуації та попередити сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
  1. Перевірити заздалегідь укомплектовану герметичну «Тривожну валізу», запас консервованих продуктів на 2-3 доби, питну воду, найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук).
  1. Якщо можливо, негайно залишити зону радіоактивного забруднення.
  1. Перед виходом з будинку вимкнути джерела електро-, водо- і газопостачання, взяти підготовлені речі, одягнути протигаз (респіратор, ватно-марлеву пов'язку), верхній одяг (плащ, пальто, накидка), гумові чоботи.
  1. З прибуттям на нове місце перебування, провести дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, витрясти його; повісити одяг на перекладину, віником або щіткою змести з нього радіоактивний пил та вимити водою; обробити відкриті ділянки шкіри водою. Для обробки шкіри можна використовувати марлю чи просто рушники.
  1. Дізнатися у місцевих органів державної влади адреси організацій, що надають допомогу евакуйованому населенню.


Прес-служба СМР - 28.03.2022.