Logo

Telegram
Facebook

Пенсійний фонд України інформує


Інформаційна кампанія про переваги легального заробітку — продовжується!

Щоразу ми повертаємось до теми легального працевлаштування та прозорості заробітку. Сьогодні це актуально, як ніколи. Карантин вніс свої поправки у режим роботи багатьох підприємств та підприємців.

Але карантин це — явище тимчасове, а тіньові заробітки, на жаль, постійне.

Давайте розберемось, що таке прихована зайнятість? Це коли людей оформлюють на роботу погодинно, виставляють у табелі робочого часу 2-3 або 4 години роботи, а насправді наймана особа відпрацьовує повний 8-годиний день. Отже, при такій ситуації роботодавець показує перед податковими органами неповну зарплату. Працівникам пояснюють це уникненням зайвих витрат, які буцім-то будуть відображатись на робітниках, і тому решта зарплати виплачується у “конвертах”. У такому випадку йдеться мова про тіньові заробітки, з яких не сплачується податки і внески.

На перший погляд для робітника — зарплата отримується, страховий стаж йде. Начебто все добре, що може хвилювати?

Давайте нагадаємо, що для набуття права на пенсію, дійсно, важливі такі складові як страховий стаж, який залежить від сплати страхових внесків. На розмір пенсійної виплати впливає розмір нарахованої зарплати.

Так чому ж, тоді у багатьох пенсіонерів такий маленький розмір пенсії? Ось тут і згадуємо про приховану зарплату (або її частку). Не може бути й мови про високий рівень пенсії, якщо внески сплачуються мінімальні.

Застраховані особи мають право на захист. Так, з метою захисту прав застрахованих осіб Прем’єр-міністром України 17 лютого 2020 року видане Доручення, згідно з яким Головні управління Пенсійного фонду області, Держпраці спільно з Інспекціями з питань праці та зайнятості населення при місцевих органах самоврядування повинні проводити інформаційну кампанію серед роботодавців, зайнятих у сфері торгівлі, будівництва, сільського господарства, транспорту, кур’єрської діяльності.

Протягом червня-серпня 2020 року стартує третій етап роз’яснювальної роботи — серед роботодавців та найманих працівників, які зайняті у сільському господарстві. Будемо роз’яснювати про неприпустимість допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин.

В області, за даними Пенсійного фонду України, середня зарплата в сільському господарств становить 9931 грн. У даній галузі працює майже
15 тис. найманих працівників. Однак, є працівники із зарплатою меншою за мінімальну, тобто менше, ніж 4 723 грн. У квітні їх обліковується 1253 особи, що на 305 осіб більше, ніж на початок року. Ситуацію частково можна пояснити введенням карантинних заходів, але як ми бачимо, і до карантину таких осіб було чимало.

Чому ми звертаємо увагу на цю проблему? Адже, єдиний соціальний внесок, який сплачується із нарахованих заробітних плат робітників – це консолідований внесок, який розмежовується на соціальні фонди.

Виплата заробітної плати в “конвертах” позбавляє працюючих таких соціальних гарантій, як: оплата тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв’язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи. Через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника.

Крім того, до місцевих бюджетів не надходять необхідні кошти, що безпосередньо відбивається на рівні життя і на розв’язанні безлічі соціальних проблем. Скорочується і фінансування соціальних статей з держбюджету. Все це мають добре усвідомлювати всі роботодавці, підприємці та наймані працівники.

І не зважаючи на те, що дане питання знаходиться на контролі Уряду, самі працівники мають усвідомлювати вимоги чинного законодавства та дбати про своє майбутнє. Необхідно вже зараз відстоювати свої конституційні права – вимагати від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин та сплати єдиного внеску з усієї суми отриманого заробітку.

Юрій Козак,

начальник Головного управління

Пенсійного фонду України

в Дніпропетровській області


Прес-служба СМР - 15.06.2020.

Українська
Англійська