У 2015 році Україна зробила значний крок назустріч європейським стандартам дотримання прав людини: у серпні 2015 року вступив у силу Закон України «Про пробацію». Впровадження служби пробації в Україні - це не лише крок, але й значна перспектива «виправлення» правопорушників. Доцільність існування служби пробації зумовлена й економічними показниками, адже утримання правопорушників в системі пробації коштує в десятки разів менше, ніж утримання їх у в`язницях. Основна мета діяльності такої служби – це допомогти правопорушнику зрозуміти, де він схибив, виправити ситуацію та повернути потенційного платника податків назад у суспільство.
Одним з важливих елементів пробації є підготовка осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення. Відповідно до ст.11 ЗУ «Про пробацію» пенітенціарна пробація – це підготовка осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення з метою трудового і побутового влаштування таких осіб після звільнення за обраним ними місцем проживання.
Уповноважені органи з питань пробації виступають сполучною ланкою між установами виконання покарань та наявними ресурсами міських і районних громад.
04.05.2018 вступив у дію Порядок взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, відповідно до якого орган пробації, спільно з державними органами, органами місцевого самоврядування, органами та закладами охорони здоров`я сприяють засудженим, які готуються до звільнення, у:
1- визначенні місця проживання після звільнення;
2- влаштуванні до спеціалізованих установ для звільнених;
3- госпіталізації до закладів охорони здоров`я осіб, які потребують стаціонарної медичної допомоги;
4- працевлаштуванні працездатних осіб.
Наявність спеціалізованого нормативно-правового акту, що чітко регламентує механізм практичної реалізації пенітенціарної пробації, є вагомим кроком уперед, адже дає змогу підвищити ефективність роботи органів пробації та розширює горизонт можливостей на меті до соціалізації колишніх засуджених.
Провідний інспектор
Синельниківського міськрайонного відділу
філії Державної установи «Центр пробації»
у Дніпропетровській області
Ахмадова Анастасія
Прес-служба СМР - 14.08.2018.