Місія Фонду - соціальний захист людини праці
Діяльність Фонду соціального страхування України спрямована на реалізацію Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Відповідно до вимог Закону, найважливішими завданнями, які успішно реалізуються управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Дніпропетровській області, є забезпечення соціального захисту потерпілих від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, надання матеріального забезпечення на випадок тимчасової непрацездатності та медико-соціальних послуг. Таку відповідальну роботу у Дніпропетровській області здійснює управління виконавчої дирекції Фонду під керівництвом начальника управління Бориса Васильовича Мазура, який щоденно переймається потребами потерпілих на виробництві та робить усе можливе для надання їм необхідного обсягу медичних та соціальних послуг.
Страхові виплати на протязі 2018 року у Дніпропетровській області щомісячно отримували майже 37 тис. потерпілих на виробництві та членів їх сімей. Із цієї кількості близько 19 тисяч – особи з інвалідністю і понад 2,5 тис. –потерпілі, що є внутрішньо переміщеними особами.
Вагома частка страхових виплат припадає на щомісячні страхові виплати потерпілим та особам, які мають на це право в разі втрати годувальника, та складає за 2018 рік 1,74 млрд. грн.
Слід зазначити, що з початку 2018 року було здійснено три етапи перерахунків розміру щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), що дозволило збільшити їх у середньому на 40%.
Середньомісячний розмір цієї виплати за 2018 рік складає 3 550 грн.
У разі встановлення стійкої втрати професійної працездатності Фонд соціального страхування України (далі – Фонд) проводить виплату одноразової допомоги. У Дніпропетровській області протягом 2018 року 1118 осіб отримали цей вид виплати на загальну суму 15,4 млн. грн. (середній розмір одноразової допомоги на одну особу у 2018 році склав 13,7 тис. грн.).
У разі смерті потерпілих Фонд призначає одноразову допомогу на сім’ю у розмірі 100 прожиткових мінімумів та утриманцям у розмірі 20 прожиткових мінімумів. У 2018 році управлінням виплачено одноразову допомогу у разі смерті потерпілого 40 сім’ям на загальну суму 6,9 млн. грн. та 45 утриманцям на загальну суму 1,55 млн. грн. (середня виплата на одну сім’ю склала 172,9 тис. грн. та 34,3 тис. грн. на одного утриманця).
Фонд компенсує потерпілим на виробництві 100% втраченого заробітку на час лікування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. За 2018 рік таку допомогу по Дніпропетровській області отримали 1 922 потерпілих на загальну суму 18,9 млн. грн. (середня виплата на одного потерпілого склала 9 835 грн.).
Кожна травма або професійне захворювання – це трагедія не тільки для потерпілого, але й у цілому для суспільства. Фонд робить усе можливе, щоб потерпілі на виробництві були реабілітовані і почували себе повноцінними та матеріально забезпеченими членами суспільства. Тож ще однією з важливих функцій Фонду є матеріальне забезпечення застрахованих осіб, завдяки чому працівники почувають себе матеріально захищеними у період тимчасової непрацездатності.
У 2018 році до відділень управління подано 64748 заяв-розрахунків підприємств на підставі яких здійснено виплати на загальну суму 1,3 млрд.грн., з них: 965,4 млн. грн - допомоги по тимчасовій непрацездатності, 306,8 млн. грн. – допомоги по вагітності та пологах, 5,3 млн. грн. – допомоги на поховання.
Слід зазначити, що Фонд з кожним роком удосконалює роботу з підприємствами, установами та організаціями щодо подання ними заяв- розрахунків. З метою створення більш комфортних умов та економії часу, з жовтня 2018 року роботодавці мають можливість надавати заяви-розрахунки в електронному вигляді.
З метою як найшвидшого відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві осіб, фахівцями відділу медичних та соціальних послуг управління та начальниками 17 його відділень ведеться постійна робота щодо покращення якості і повноти надання необхідних видів послуг за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
- «Розуміння, повага і чуйність до потерпілих на виробництві осіб, а також вчасне та в повному обсязі надання необхідних медико-соціальних послуг- ось ключові фактори у роботі фахівців управління Фонду в Дніпропетровській області з потерпілими, які потрапили у складну життєву ситуацію та потребують нашої підтримки» - говорить Борис Мазур.
Для реалізації зазначених завдань протягом 2018 року управлінням та відділеннями медичними та соціальними послугами було забезпечено 11601 потерпілих на виробництві на загальну суму понад 106,5 млн грн, що на 21 млн грн або на 24% більше, ніж за аналогічний період 2017 року, у тому числі:
Протягом 2018 року витрати на лікування 2708 потерпілих на виробництві та на їх медичну реабілітацію склали понад 9,7 млн грн. Медичну реабілітацію у санаторно – курортних закладах пройшли 55 потерпілих на загальну суму понад 830 тис. грн.
Лікарськими засобами та виробами медичного призначення, необхідними для амбулаторного лікування наслідків виробничої травми або професійного захворювання, протягом 2018 року було забезпечено 8596 потерпілих на загальну суму понад 44 млн грн, що на 600 потерпілих та на 8,3 млн грн або на 23% більше, ніж за аналогічний період 2017 року.
Протезно - ортопедичними виробами, а також іншими технічними засобами реабілітації протягом 2018 року було забезпечено 987 потерпілих на загальну суму понад 4,2 млн грн, що на 1млн грнабо на 33% більше, ніж за 2017 рік.
На проходження санаторно – курортного лікування направлено 2617 потерпілих на виробництві осіб з інвалідністю, за яких відділеннями управління було перераховано санаторно – курортним закладам понад 35 млн грн, що на 650 потерпілих та на 11 млн грн або на 33% більше, ніж за аналогічний період 2017 року.
На проходження медичної реабілітації 4437 застрахованих осіб (всіх працюючих, що сплачують ЄСВ) після перенесених захворювань і травм протягом 2018 року витрачено майже 57 млн грн, що на 1300 осіб та на 20 млн грн більше, ніж за 2017 рік. І це не враховуючи виплат по лікарняних листках!
Також одним з надважливих завдань Фонду, яке на високому рівні виконується управлінням виконавчої дирекції у Дніпропетровській області та його відділеннями, є проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаних умовами праці.
В управлінні та його відділеннях працюють 34 страхові експерти, які проводять роботу більше ніж на 264 тис. підприємствах, організаціях, незалежно від форм власності та виду економічної діяльності, зареєстрованих у Фонді.
Протягом минулого року страховими експертами здійснено 1017 перевірок стану профілактичної роботи з охорони праці на підприємствах, в тому числі 1006 перевірок юридичних осіб, 11 перевірок фізичних осіб, які використовують найману працю. Під час перевірок було виявлено 4217 порушень безпеки праці. Крім того, розглянуто 34 скарги та заяв застрахованих осіб, складено 52 протоколи про адміністративні правопорушення, прийнято участь у роботі 465 комісій на підприємствах з перевірки знань з охорони праці працівників та з випробування і приймання в експлуатацію виробничих об’єктів.
Для поліпшення ситуації у сфері охорони праці та страхування від нещасних випадків працівниками відділень виконавчої дирекції Фонду протягом 2018 року проводилась значна робота у межах здійснення заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням. Проведено 315 семінарів та нарад, 27 „круглих столів”, 15 конкурсів, надано 3 823 консультації страхувальникам. Проведена робота дала змогу знизити рівень травматизму на підприємствах області. Так, у 2018 році порівняно з 2017 роком рівень травматизму на виробництві зменшився на 110 осіб або на 15,4% (604 травмованих осіб).
Основними причинами нещасних випадків є, насамперед, організаційні –78% від загальної кількості травмованих, а також невиконання вимог інструкцій з охорони праці.
Представники управління та його відділень, працюючи в комісіях з розслідування нещасних випадків на виробництві, проводять профілактичну роботу в частині надання пропозицій щодо усунення основних причин, які призводять до травмування працівників.
Фонд є надійною опорою людини праці у вирішенні питання щодо захисту потерпілих на виробництві та застрахованих осіб, а вищенаведені показники на доказових принципах підтверджують ефективну роботу управління та його відділень у напрямку організації роботи щодо надання своєчасних виплат потерпілим на виробництві та застрахованим особам, що гарантовані їм державною програмою, яку реалізує Фонд соціального страхування України.
виконком - 19.02.2019.