Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпровському регіоні Бабкіна Валентина Іванівна.
Процедура звільнення працівника з ініціативи роботодавця
(за прогул без поважних причин)
Процедура звільнення за прогул має враховувати не лише загальні правила і порядок звільнення працівників (частина перша ст.47, ст.116 КЗпП), але й правила і порядок звільнення працівників з ініціативи роботодавця (частина третя ст.40, ст.43, ст.43 КЗпП), а також строки застосування, правила та порядок накладання, оголошення дисциплінарних стягнень (ст.147, 148, 149 КЗпП), а саме :
- звільнити працівника за прогул має право тільки орган ( посадова особа), якому надано право приймати цього працівника на роботу;
- звільнити працівника за прогул можна лише за попередньою згодою виборного профспілкового органу;
- звільнити правника за прогул можна безпосередньо після здійснення прогулу, але:
1) не пізніше місяця після виявлення цього прогулу;
2) не пізніше шести місяців з дати здійснення прогулу;
3) не пізніше одного місяця з дня отримання згоди профспілкового органу на звільнення;
Відсутність працівника має бути зафіксована при веденні щоденного (щозмінного) обліку використання робочого часу.
1. Роботодавець має вжити заходів для з’ясування причин відсутності працівника на роботі, а саме,
безпосередній керівник відсутнього працівника повинен:
- зателефонувати працівнику за номерами телефонів, зазначених в його особовій картці.
- написати доповідну записку на ім’я керівника підприємства з викладенням усіх обставин.
2. Керівник підприємства має прийняти рішення про подальше розслідування причин відсутності працівника на роботі та визначити виконавців розслідування.
3. Особа, якій доручено подальше розслідування, має:
- скласти акт про відсутність працівника на роботі.
3.1. У разі якщо працівник не з’являється на роботі декілька днів поспіль необхідно відвідати працівника вдома. Результат відвідування оформлюється актом.
Перед тим як накладати таке стягнення роботодавець повинен:
Відмова працівника від надання пояснень оформлюється актом.
Усі документи щодо прогулу працівником роботи надаються на розгляд до органу, який відповідно до ст.147 КЗпП України має право накладати дисциплінарні стягнення, а саме — колегіальному органу або посадовій особі, яким надано право приймати рішення щодо прийняття працівника на роботу.
Відповідно до статті 43 КЗпП України розірвання трудового договору за пунктом 4 статті 40 КЗпП України має відбуватися лише за попередньою згодою виборного органу ( профспілкового представник, первинної профспілкової організації членом якої є працівник).
Для отримання такої згоди роботодавець має:
Виборний орган профспілкової організації в свою чергу у п’ятнадцятиденний строк розглядає подання роботодавця про розірвання трудового договору з працівником.
Подання роботодавця розглядається у присутності працівника. Розгляд подання за відсутності працівника допускається лише за його письмовою згодою. Якщо працівник або його представник не з’являється на засідання, розгляд подання відкладається до наступного засідання у межах строку визначеного ч.2 ст.43 КЗпП України. У разі повторної неявки працівника ( його представника) на засідання без поважних причин подання може бути розглянуто за відсутності працівника.
Згідно з ч.ч.5,7 ст.43 КЗпП України виборний профспілковий орган має повідомити роботодавця про прийняте рішення у письмовій формі в триденний строк після його прийняття.
Рішення роботодавця про обрання звільнення як заходу дисциплінарного стягнення має бути оформлено у вигляді наказу про накладання дисциплінарного стягнення.
Проекти наказів про накладення дисциплінарних стягнень готуються працівниками кадрових служб на підставі таких документів:
- рішення роботодавця про накладення стягнення;
- документи, що підтверджують факт відсутності працівника на роботі;
- пояснювальна записка працівника, який вчинив порушення и трудової дисципліни;
- протокол засідання виборного профспілкового органу або письмове рішення профспілкового представника.
З працівником має бути здійснено повний розрахунок (ст.116 КЗпП України), працівнику має бути видано належним чином оформлену трудову книжку (ч. І ст. 47 КЗпП) та засвідчену в установленому порядку копію наказу про звільнення (ч. 1 ст.47 КЗпП України).
Отже, працівника не можна звільнити за прогул у період його відсутності, крім того, до моменту фактичного звільнення працівника жодних відомостей про місце його перебування та причини прогулу роботодавець не має права.
Прес-служба СМР - 26.08.2020.