Logo

Telegram
Facebook

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПОВІДОМЛЯЄ


Роман Насіров: Допомога міжнародних експертів має велике значення для реформи ДФС

Плани реформування ДФС у напрямі створення ефективної європейської моделі функціонування служби та процес імплементації цих реформ обговорювалися під час зустрічі Голови ДФС Романа Насірова з делегацією Федерального Міністерства фінансів Німеччини 2 жовтня 2015 року.

«Час для проведення реформ у податковій та митній сфері дуже обмежений, і його немає для помилок. Ми маємо оптимально застосувати найкращі європейські практики для удосконалення процесів адміністрування податків, митного оформлення та контролю, розробки сучасних сервісів для обслуговування платників. Тому дуже важливою є допомога у цьому напрямі міжнародних експертів і фахівців», - наголосив Роман Насіров.

Голова ДФС повідомив про основні заходи, які проводить служба в рамках впровадження інституційної реформи, кроки у напрямі подолання корупції та зменшення впливу людського фактору у процесі адміністрування податків, введення в дію нових електронних сервісів, запровадження спільного контролю на кордоні з ЄС тощо.

У свою чергу представники Федерального Міністерства фінансів Німеччини запевнили у готовності надати консультативну підтримку ДФС у процесі імплементації реформ, а також забезпечити реалізацію вже існуючих проектів технічної допомоги, зокрема, за підтримки Європейського Союзу.

Державна фіскальна служба та бізнес-асоціації обговорили проблемні питання митного оформлення

Пройшла зустріч представників бізнес-асоціацій - Європейська бізнес асоціація та Американська Торгова Палата – щодо проблемних питань, пов’язаних із введенням у дію Постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №724 «Про тимчасові заходи щодо формування орієнтовних показників митної вартості товарів».

Представники державної фіскальної служби зустрілися з представниками бізнесу для того, щоб пояснити основні спірні питання, які виникали під час митного оформлення протягом декількох днів. Проблеми дійсно були, але Державна фіскальна служба застосувала всі необхідні заходи задля їх усунення. ДФС провела селектори з регіональним митницями. В свою чергу, регіони зібрали підприємців з метою роз’яснення норм постанови. Бізнес визнає, що проблеми дійсно виникали перші декілька днів, але зараз питань до самого нормативного документа вже не має.

Представники асоціацій висловили побажання і надалі вести конструктивний діалог за напрямом розробки законодавчих норм щодо вдосконалення процедури митного оформлення та визначення митної вартості, зокрема. Представники ДФС підтримали таку ініціативу бізнесу.

ДФС та Інститут законодавства ВРУ об’єднали зусилля для поліпшення податкового та митного законодавства

Голова ДФС Роман Насіров та директор Інституту законодавства Верховної Ради України Олександр Копиленко підписали Угоду про співпрацю та створення «Центру дослідження проблем митного та податкового законодавства», який забезпечуватиме співпрацю у сфері дослідження податкового та митного законодавства.

«Центр, який ми сьогодні створюємо, повинен стати тим єдиним консолідованим майданчиком, де всі фахівці, представники громадськості та експерти, висловлюватимуть свої позиції та думки, і будуть мати нагоду втілювати їх через законопроекти», – наголосив Голова ДФС Роман Насіров.

Результатом роботи Центру дослідження проблем митного та податкового законодавства мають стати пропозиції щодо усунення неузгодженостей, суперечностей між окремими актами законодавства та заповнення у ньому правових прогалин.

До участі у дослідженнях будуть залучатися й інші наукові організації, профільні експерти. Крім того, Центр планує співпрацювати з міжнародними науковими центрами й установами, проводити конференції, науково-практичні семінари.

За словами Голови ДФС, питання законодавчих змін є одним з найактуальніших на сьогодні в нашій країні, особливо це стосується податкового та митного законодавства. І саме Інститут законодавства при Верховній Раді України стане найбільш ефективним майданчиком для напрацювання таких змін.

Податкова міліція викрила факт незаконного формування податкового кредиту з ПДВ на суму 13 млн. грн.

Працівниками податкової міліції Вінницької області до ЄРДР внесено відомості про вчинення невстановленими особами кримінального правопорушення за ч.1 ст.205 КК України за фактом порушення діючого законодавства.

Зазначені особи у 2015 році без наміру здійснення господарської діяльності придбали підприємство та, використовуючи його реквізити і розрахункові рахунки, документально, без фактичного проведення, оформили операції з придбання сільськогосподарської техніки та продукції у підприємства, яке знаходиться на стадії банкрутства.

У подальшому шахраї мали намір імітувати реалізацію придбаного підприємствам реального сектору економіки.

Такі дії призвели до безпідставного формування податкового кредиту з ПДВ у сумі 13 млн. грн.

Тривають слідчі дії по встановленню кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.

Податковою міліцією Києва вилучено фальсифікованого алкоголю на суму понад 5,2 млн. грн.

Співробітниками податкової міліції у м. Києві у рамках розслідування кримінального провадження за ч.ч.1,2 ст.204 КК України та проведення операції „Акциз-2015” викрито підпільне виробництво фальсифікованої горілчаної продукції на території Хмельницької області.

На підставі ухвали суду проведено обшуки у складському приміщенні і вантажному автомобілі, яким здійснювалось транспортування фальсифікату.

За результатами обшуків вилучено 278 діжок (4,7 тис. дал) різних ємностей, заповнених прозорою рідиною з характерним запахом спирту на суму 5,2 млн. грн., 398 пляшок (21,3 дал) готової продукції на суму 21,7 тис. грн., вантажний автомобіль з напівпричепом вартістю 600 тис. грн. та обладнання для виготовлення фальсифікованих лікеро-горілчаних виробів.

Вилучені товарно-матеріальні цінності загальною орієнтовною вартістю 6,1 млн. гривень знаходяться на відповідальному зберіганні у м. Києві. Слідчо-оперативні заходи тривають.

Податкова міліція в Одесі викрила факт порушення податкового законодавства у сфері держзакупівель

Працівниками податкової міліції Центрального офісу у м. Одеса зареєстроване кримінальне провадження за ч.5 ст.191 КК України за фактом порушення діючого законодавства посадовими особами державного підприємства, яке здійснює виробництво добрив та азотних сполук.

Встановлено, що вказані особи протягом 2014 року, зловживаючи службовим становищем, здійснили придбання природного газу за завищеною вартістю у підприємства, яке здійснює постачання природнього газу, та включили суму у розмірі 54 млн. 242 тис. грн. до складу валових витрат.

Ці дії призвели до заниження бази оподаткування та нанесли державі збитки у вигляді несплати податків.

Тривають слідчі дії по встановленню кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.

Розпочинається другий етап відбору на посаду очільника Одеської митниці ДФС

Кандидати, які рекомендовані для участі у другому етапі відбору на посаду начальника Одеської митниці ДФС:

1. Катамадзе Іраклій Григорович;

2. Лазарєв Олександр Сергійович;

3. Ляденко Ірина Григорівна;

4. Марушевська Юлія Леонідівна;

5. Сірих Олена Василівна;

6. Тома Вероніка Вікторівна;

7. Федотов Олексій Павлович;

8. Цагареішвілі Георгій;

9. Шумовецький Віктор Анатолійович.

З початку 2015 року Контакт-центром ДФС надано 992 тис. відповідей на запитання платників податків та громадян

Протягом січня – вересня поточного року Контакт-центром Державної фіскальної служби надано 992 тис. відповідей на запитання платників податків та громадян. Більшість з них, 958,4 тис. – надано у телефонному режимі. Електронною поштою та факсом надано 31,4 тис. відповідей. З використанням автовідповідача користувачі отримали 2,3 тис. відповідей на свої запитання.

Найбільш цікавими для суб`єктів господарювання були питання податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, податку на доходи фізичних осіб та податку на прибуток підприємств.

Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства відповіді надаються з використанням Бази знань. Це автоматизована база уніфікованих відповідей на запитання платників податків та громадян, яка постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані.

За 9 місяців 2015 року з використанням Бази знань платникам податків було надано 479 письмових консультацій. Станом на 1 жовтня База знань налічує 13,8 тис. запитань – відповідей.

Для зручності суб`єктів господарювання та громадян Базу знань розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби у розділі «Запитання – відповіді» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу.

З початку року за допомогою ЗІР самостійно знайшли відповіді на свої запитання понад 1,9 млн. клієнтів офіційного веб-порталу ДФС.

Податкова міліція вилучила на Рівненщині 101 кг бурштину

Працівниками податкової міліції у Рівненській області під час проведення заходів у рамках операції «Рубіж-2015» та розслідування кримінального провадження за ст.212 КК України проведено обшук на території станції технічного обслуговування автомобілів одного з населених пунктів поблизу м. Рівне.

Під час обшуку у приміщенні виявлено підпільний цех з переробки сирцю бурштину.

За результатами обшуку вилучено 101 кг сирцю бурштину, 5 кг обробленого каменю, 42 верстати для його обробки, а також відеореєстратор та системний блок від ПК.

Орієнтовна вартість вилучених товарно-матеріальних цінностей складає 15,3 млн. гривень (бурштин – 12,4 млн. грн., обладнання – 2,9 млн. гривень).

Тривають слідчі дії зі встановлення кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.

У Києві викрито факт підробки податкової звітності на суму майже 105 млн. грн.

Управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ ДФС у м. Києві спільно з ГУ СБУ у м. Києві та Київській області встановлено факт підробки документів одним з товариств з обмеженою відповідальністю.

Так, зазначене товариство внесло до податкової звітності завідомо неправдиві відомості щодо реалізації зерна сої на загальну суму 104,8 млн. грн. У ході слідства було виявлено, що підприємство не здійснювало закупівлю вказаної продукції, а також не має власних та не орендує земельні ділянки, необхідні для вирощування зазначеної у податковій звітності продукції.

Крім того у товариства були відсутні як трудові ресурси, так і виробниче, транспортне та торгівельне обладнання, яке використовується для ведення подібної господарської діяльності.

За даними фактами до ЄРДР внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 358 КК України. Здійснюється кримінальне провадження.

Протягом січня-вересня до зведеного бюджету зібрано 412,8 млрд. гривень

За оперативними даними у січні-вересні 2015 року до зведеного бюджету зібрано 412,8 млрд. грн., що на 106,2 млрд. грн., або на 34,6 відс. більше січня-вересня попереднього року. До державного бюджету забезпечено 342,1 млрд. грн., до місцевих бюджетів – 70,8 млрд. гривень.

Надходження (збір) до загального фонду державного бюджету склали 341,4 млрд. грн., індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 101,4 відс., додатково забезпечено 4,6 млрд. гривень.

У повному обсязі виконано завдання Міністерства фінансів України з податку на податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів – 100,7 відс. (+0,5 млрд. грн.), податку та збору на доходи фізичних осіб – 104,1 відс. (+1,3 млрд. грн.), податку на прибуток підприємств – 100,3 відс. (+0,1 млрд. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – 101,7 відс. (+0,5 млрд. грн.), ввізного мита – 103,4 відс. (+0,9 млрд. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів – 102,9 відс. (+0,5 млрд. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – 245,6 відс. (+1,8 млрд. грн.), збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності – 100,4 відс. (+0,09 млрд. грн.) тощо.

У розрізі основних платежів у січні-вересні 2015 року приріст до відповідного періоду 2014 року забезпечено з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів – на 33,3 відс. (+24,7 млрд. грн.), податку на додану вартість з вироблених на території України товарів (робіт, послуг) – на 27,2 відс. (+16,3 млрд. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – на 31,8 відс. (+6,7 млрд. грн.), ввізного мита – у 3,5 раза (+19,3 млрд. грн.), рентної плати за користування надрами – на 73,3 відс. (+8,3 млрд. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів – у 8,7 раза (+15,3 млрд. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – у 2,5 раза (+1,8 млрд. грн.), збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності – на 44,9 відс. (+0,6 млрд. грн.) тощо.

З початку року платникам податків на рахунки відшкодовано 45,5 млрд. грн. податку на додану вартість, у т.ч. в автоматичному режимі – 25,5 млрд. гривень.

Надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склали 132 млрд. гривень.

Ротація в АТО: 150 офіцерів ДФС замінять своїх колег на сході країни

149 співробітників підрозділуподаткової міліції ДФС України «Фантом», які добровільно виявили бажання служити на сході України, повернулись додому, з честю виконавши свій обов’язок перед державою.

Податкові міліціонери здійснювали контроль за переміщенням осіб та протидіяли незаконному перевезенню товарів через умовний кордон вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.

Але, на превеликий жаль, повернулись не всі. Під час патрулювання зведеною мобільною групою так званої «зеленки» поблизу м. Щастя Луганської області, розпочався бій з диверсійно-розвідувальною групою терористичного угруповання «ЛНР», у якому героїчно загинувстарший лейтенант податкової міліції Дмитро Жарук.

На зміну тим, хто повернувся додому, вирушило ще 150 добровольців з лав ДФС, які і надалі будуть стояти на варті економічної безпеки держави.

Податковою міліцією Житомирщини вилучено цигарок на суму 44,7 млн. гривень

Працівниками податкової міліції у Житомирській області у ході розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати 3,7 млн. грн. податків, на підставі ухвали суду, проведено обшуки в офісних, складських приміщеннях, торгівельних точках та автомобілях, що використовувалися фігурантами провадження для проведення своєї діяльності у сфері реалізації підакцизної продукції.

За результатами общуків виявлено та вилучено 322,6 тис. грн. готівкою, 2,8 млн. пачок цигарок в асортименті орієнтовною вартістю 44,7 млн. грн., 3 печатки підприємств, сервер, 3 касових апарати, 3 системні блоки та 2 ноутбуки. Слідчо-оперативні заходи тривають.

Податковою міліцією на Запоріжжі викрито факт ухилення від сплати 96,4 млн. грн. податків у сфері роздрібної торгівлі пальним

Співробітниками податкової міліції Запорізької області зареєстроване кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом порушення податкового законодавства посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі пальним.

Зазначені особи у 2014 році під час здійснення фінансово-господарської діяльності документально, без фактичного проведення, оформили операції з придбання пального із підприємствами, що мають ознаки «фіктивності».

Такі дії дозволили підприємцям ухилитись від сплати податків на загальну суму 96,4 млн. грн.

Тривають слідчі дії по встановленню кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.

Податковою міліцією Харківщини викрито факт ухилення від сплати податків у сумі 53,9 млн. грн.

Працівниками податкової міліції Центрального офісу у м. Харкові зареєстроване кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом порушення податкового законодавства посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері постачання пари та гарячої води.

Встановлено, що зазначені особи у 2012 році провели тендер щодо закупівель послуг з поставки природного газу, переможцем якого оголошено підприємство, яке, у свою чергу, мало взаємовідносини з фіктивними підприємствами. Ці дії призвели до ухилення від сплати податків у сумі 53,9 млн. грн. Тривають слідчі дії.

Податковою міліцією упереджено вивезення комплектуючих до пристроїв, які застосовуються в комплексах протиповітряної оборони

Співробітниками податкової міліції Харківської області у рамках операції «Рубіж – 2015» зареєстроване кримінальне провадження за ч.1 ст.333 КК України за фактом порушення порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.

За участі прикордонної служби, на виїзді в напрямку Росії було зупинено та оглянуто транспортний засіб, в якому виявлено 5 упаковок комплектуючих до радіоелектронного пристрою Т-235-1Л-1, який використовується для передачі і розподілу даних із забезпеченням засекречування переданої та прийнятої інформації, а також для забезпечення ведення телефонних переговорів з гарантованим засекречуванням.

Ці пристрої використовуються в радіолокаційних комплексах протиповітряної оборони та є складовими частинами комплексу апаратури Т-235-1Л „Иртыш” системи „Акорд-СС-ПД”. Комплектуючі намагалися доставити одному з московських підприємств.

Відповідно до маркування на упаковках цей товар, вільний обіг якого обмежено діючим законодавством України, підпадає під державно-експортний контроль.

Встановлюється повне коло осіб, причетних до перевезення апаратури, слідчо-оперативні заходи тривають.

Податковою міліцією накладено арешт на насіння ріпаку загальною вартістю 47,9 млн. гривень

Співробітниками податкової міліції м. Києва у рамках операції «Рубіж – 2015» та у ході розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері експорту зернових культур, на підставі ухвали суду накладено арешт на майно підприємства: насіння ріпаку в кількості 5,3 тонни на загальну суму 47,9 млн. гривень.

Зазначене насіння зберігалося у зерносховищах Іллічівського зернового терміналу для подальшого експорту із використанням незаконних схем.

Слідчі дії зі становлення кола осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, тривають.

Викрито махінації підприємства, яке не сплатило 17,1 млн. грн. податків

Працівниками податкової міліції Центрального офісу у м. Запоріжжі зареєстроване кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом порушення податкового законодавства посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері виробництва олії та тваринних жирів.

Як з’ясувалося, зазначені особи з 2014 по 2015 рік при придбанні насіння соняшника у підприємства, в ланцюгу постачальників якого є підприємства з ознаками фіктивності, занизили свої податкові зобов’язання. Це дало їм змогу ухилились від сплати податків на загальну суму 17,1 млн. гривень.

Тривають слідчі дії зі становлення кола осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення.

З початку 2015 року митницями ДФС вилучено сигарет на суму понад 13 млн. грн.

З початку 2015 року митницями Державної фіскальної служби зафіксовано 1 621 випадок переміщення сигарет через митний кордон України з порушенням митного законодавства. У справах про порушення митних правил вилучено 32 млн. шт. сигарет загальною вартістю понад 13 млн. грн.

Переважна більшість випадків незаконного переміщення сигарет виявлено у зоні діяльності митниць західного регіону – Львівська, Чернівецька, Волинська, Закарпатська митниці ДФС.

Цими митницями зафіксовано 1 402 випадки (87% від загальної кількості) переміщення сигарет через митний кордон України з порушенням митного законодавства на суму 10,5 млн. грн. Зокрема, у зв'язку з незаконним ввезенням сигарет – 204 випадки на суму 457 тис. грн., у зв'язку з незаконним вивезенням – 1 198 випадків на суму 10 млн. грн.

Вказане обумовлено тим, що вартість сигарет у країнах Євросоюзу є значно вищою, ніж в Україні.

Довідково. Митним кодексом України за правопорушення, пов'язані з переміщенням через митний кордон України товарів, у тому числі сигарет, передбачені стягнення у вигляді штрафів та конфіскації.

Зокрема, у разі незаконного переміщення сигарет через "зелений коридор" до правопорушників застосовуються санкції у вигляді штрафу на суму 1700 грн. та конфіскації сигарет, при переміщенні сигарет з приховуванням від митного контролю, а так само при недекларуванні сигарет сума штрафу становить 100% вартості сигарет та їх конфіскацію.

Якщо переміщення через митний кордон України відбувалось поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю в спеціально виготовлених в транспортних засобах тайниках, то додатково передбачена санкція у вигляді конфіскації транспортних засобів, що переміщували товари поза митним контролем, або у яких сконструйовані спеціально виготовлені сховища, тайники.

Розпочато ремонтні роботи в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення „Дорохуськ” у напрямку в’їзду до Республіки Польща

Митними органами Польщі повідомлено про те, що з 01.10.2015 у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення „Дорохуськ” у напрямку в’їзду до Республіки Польща розпочались ремонтні роботи на трьох смугах руху для вантажного транспорту. Одночасно ремонтні роботи будуть здійснюватись і на смузі пасажирського руху. За оцінками польських колег такі роботи триватимуть щонайменше 2 місяці.

До уваги суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності!

Митними органами Республіки Польща повідомлено про те, що з 01.10.2015 буде централізовано розрахунки мит та податків, що адмініструються Митною службою Республіки Польща (одне розрахункове вікно).

Одночасно припиняє роботу система Митно-податкових та фінансово-бухгалтерських розрахунків „ZEFIR” та починає діяти Інтегрована система стягування обов’язкових платежів та розрахунків з ЄС та Бюджету „ZEFIR2”.

Процес передавання даних із системи „ZEFIR” до системи „ZEFIR2” триватиме з 2400 30.09.2015 до 0700 07.10.2015.

Польські колеги не виключають, що процес передавання даних може вплинути на обслуговування імпортних операцій протягом зазначеного періоду. Це стосується оформлення митних декларацій, з поданням яких виникає обов’язок сплати/забезпечення митних платежів.

Так, у період з 2000 02.10.2015 до 2000 03.10.2015 буде неможливо використовувати фінансові гарантії транзитних процедур. Транзитне перевезення буде можливе лише за умови забезпечення книжок МДП, АТА або разової грошової застави.

Також в період з 1500 02.10.2015 до 2000 03.10.2015 буде відсутня можливість використання митних та акцизних платіжних документів.

Пропонуємо враховувати вказану інформацію при здійсненні зовнішньоекономічних операцій.

За продаж алкоголю і тютюну неповнолітнім на Дніпропетровщині анульовано 33 ліцензії

Саме стільки випадків реалізації «дорослої» продукції неповнолітнім виявлено фахівцями Державної фіскальної служби Дніпропетровської області протягом січня – вересня 2015 року. Як наслідок, усіх порушників позбавлено права здійснювати торгівлю алкогольними та тютюновими виробами.

У загальному ж рахунку, протягом дев’яти місяців 2015 року працівниками ГУ ДФС у Дніпропетровській області перевірено 128 суб’єктів господарювання з питань, що регулюють обіг підакцизних товарів. У результаті виявлено 132 порушення.

За результатами перевірок до бюджету донараховано майже 7 мільйонів гривень. Крім того, податківцями вилучено з незаконного обігу товарів підакцизної групи на загальну суму 53,8 млн. грн., в т.ч. спирту – 163,79 дал на суму 161,6 тис. грн., лікеро – горілчаних виробів 1073,38 дал на суму 5,9 млн. грн., тютюнових виробів – 35 тисяч пачок. на суму 504 тис. грн., нафтопродуктів – 2335,23 тон на суму 47,2 млн. грн.

Розміри ставок податку на додану вартість

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує.

Пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що об’єктом оподаткування податком на додану варті сит (далі – ПДВ) є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об’єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об’єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.

Відповідно до пункту 193.1 статті 193 Кодексу ставки ПДВ встановлюються від бази оподаткування у таких розмірах:

а) 20 відсотків;

б) 0 відсотків;

в) 7 відсотків по операціях з:

- постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

- постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Відповідно до підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Кодексу Постановою Кабінету міністрів України від 03.09.2014 №410 затверджено перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків.

Шановні платники та жителі міста Дніпропетровська!

У місті Дніпропетровську з’явилася група шахраїв, які видають себе за працівників органів державної фіскальної служби Дніпропетровщини, не маючи до них жодного відношення, та телефонують суб’єктам господарювання з вимогами сплати грошових коштів.

Тож, з метою виявлення та недопущення у майбутньому подібних випадків шахрайства просимо інформувати ГУ ДФС у Дніпропетровській області за телефоном (056) 370-10-32.

До уваги платників ПДВ – щодо бюджетного відшкодування

Згідно з пунктом 200.5 статті 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) не мають права на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість особи, які:

- були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

- мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

Таким чином, особа, яка зареєстрована, як платник ПДВ менш, ніж 12 календарних місяців, має право включити до бюджетного відшкодування суми цього податку, сплачені при придбанні товарів/послуг, що використовуються для спорудження (будівництва) основних фондів, у тому числі і у разі, якщо обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців є меншими, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.

Земельний податок - порядок застосування пільг

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що наказом Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) від 28.05.15 №379 затверджена Узагальнююча податкова консультація щодо застосування пільг із сплати земельного податку, встановлених відповідним рішенням органу місцевого самоврядування (далі – Узагальнююча консультація №379).

З 1 січня 2015 року плата за землю, яка входить до складу податку на майно та справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, належить до місцевих податків, встановлення яких здійснюється органами місцевого самоврядування у порядку, визначеному Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

Сільські, селищні, міські ради у межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів (пункт 12.3 статті 12 Кодексу).

Статтею 7 Кодексу визначено загальні засади встановлення податків і зборів, зокрема, під час встановлення податку можуть передбачатися пільги та визначено порядок їх застосування.

Елементи податку, визначені у пункті 7.1 статті 7 Кодексу, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно Кодексом (пункт 7.4 статті 7 Кодексу).

Відповідно до пункту 284.1 статті 284 Кодексу органам місцевого самоврядування надано повноваження щодо встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об’єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат (пункт 30.2 статті 30 Кодексу).

Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право (пункт 284.2 статті 284 Кодексу).

Відповідно до пунктів 1 та 3 статті 73 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Отже, якщо рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення пільг із сплати земельного податку прийнято, то таке рішення є обов’язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами з урахуванням строків, визначених таким рішенням.

Узагальнююча консультація №379 розміщена на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/uzagalnyuyuchi-podatkovi-konsultatsii/63743.html

Ставки єдиного податку для фізичних осіб – платників єдиного податку

Відповідно до пункту 293.1 статті 293 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) ставки єдиного податку для фізичних осіб – платників єдиного податку (далі – ФОП ЄП):

- першої – другої груп встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

- третьої групи – у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Пунктом 293.2 ст. 293 Кодексу визначено, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для ФОП, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

- для першої групи – у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

- для другої групи – у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з пунктом 293.3 статті 293 Кодексу відсоткова ставка єдиного податку для ФОП ЄП третьої групи встановлюється у розмірі:

1) 2 відсотки доходу – у разі сплати податку на додану вартість (далі – ПДВ) згідно з Кодексом;

2) 4 відсотки доходу – у разі включення ПДВ до складу ЄП.

Для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, ставка єдиного податку встановлюється у розмірі, визначеному підпунктом 2 пункту 293.3 статті 293 Кодексу, тобто 4%.

Згідно з пунктом 293.4 статті 293 Кодексу ставка єдиного податку встановлюється для платників ЄП першої – третьої групи (фізичні особи – підприємці) у розмірі 15 відсотків:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах. 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;

5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 Кодексу відповідно.

У разі здійснення платниками ЄП першої і другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності (пункт 293.6 статті 293 Кодексу).

У разі здійснення платниками ЄП першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної або міської ради застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку (пункт 293.7 статті 293 Кодексу).

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі Державної фіскальної служби України. Дане роз’яснення розміщене у категорії 107.05 ставки єдиного податку.

Нагадуємо, що відповідно до статті 8 Закону України від 28.12.2014 №80-VIII «Про державний бюджет України на 2015 рік» із змінами та доповненнями станом на 01.01.2015 встановлена мінімальна заробітна плата у розмірі 1218 гривень на місяць.

У Дніпропетровську проведено товариський матч між командами фіскальних служб Дніпропетровської і Полтавської областей

Товариський матч між футбольними командами фіскальних служб Дніпропетровської та Полтавської областей відбувся у Дніпропетровську наприкінці минулого тижня. У минулому – традиційні, а на сьогодні, на жаль, нечасті футбольні матчі між командам фіскальних служб України, для спортсменів-аматорів не лише можливість помірятися силами зі своїми колегами, але і площадка для знайомства, спілкування та обміну досвідом.

В той же час, спортивні пристрасті на футбольному полі вирували цілком щирі. Дніпропетровці намагалися будь-що «не здати» гру на своєму полі, а полтавчани – отримати перемогу у двобої, що став принциповим для обох команд. Майже вся гра проходила біля воріт то однієї, то другої команди. Але єдиний гол, майже на останніх хвилинах гри, вдалося забити у ворота противника співробітнику Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Володимиру Терещенко.

За словами капітана футбольної команди полтавської фіскальної служби області Ридвана Хісматуліна: «Гра майже постійно йшла на рівних, але противник виявився трохи сильнішим, що й визначило результат». «Супротивник був на рівні, але ми звичайно вважаємо, що гра вдалася» - в свою чергу охарактеризував гру капітан Дніпропетровської команди фіскальної служби Сергій Курило.

З 1 жовтня розпочалося звітування за вересень, 3-й квартал та 9 місяців 2015 року

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що податкові декларації, крім випадків, передбачених Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс), подаються за базовий звітний період, що дорівнює:

- календарному місяцю – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Кодексу);

- календарному кварталу або календарному – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (підпункт 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Кодексу).

Таким чином, термін надання податкових декларацій за звітний період вересень 2015 року – з 1 жовтня по 20 жовтня включно 2015 року, за 3-й квартал та 9 місяців поточного року – з 1 жовтня по 9 листопада включно 2015 року.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій (розрахунків) передбачена статтею 120 Кодексу, а саме:

- неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій (розрахунків) платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 170 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання;

- ті ж самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

До уваги приватних нотаріусів!

Наказом Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) від 17.07.15 №507 затверджена Узагальнююча податкова консультація щодо подання до контролюючого органу фізичними особами, які здійснюють приватну нотаріальну діяльність, інформації про посвідчені договори продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна між фізичними особами, продажу (обміну) рухомого майна між стороною (сторонами), про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчені договори дарування (далі – Узагальнююча консультація №507).

При нотаріальному посвідченні договорів продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна між фізичними особами, продажу (обміну) рухомого майна між стороною (сторонами) цього договору, видачі свідоцтв про право на спадщину та/або нотаріальному посвідченні договорів дарування приватний нотаріус повинен щокварталу подавати до контролюючого органу за місцем розташування свого робочого місця Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ), у строки встановлені для податкового кварталу.

Узагальнююча консультація №507 розміщена на офіційному порталі ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/uzagalnyuyuchi-podatkovi-konsultatsii/63835.html

Про використання свідоцтв платників ПДВ

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що Державною фіскальною службою України у листі від 31.08.2015 №32216/7/99-99-11-01-01-17 (далі – лист ДФС України №32216) надано роз’яснення щодо використання свідоцтв про реєстрацію платника податку на додану вартість (далі – ПДВ).

Законом України від 24.10.2013 №657-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» з 1 січня 2014 року були відмінені свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та забезпечено право платників ПДВ отримати витяги із реєстру платників ПДВ (далі – Реєстр) в контролюючих органах (пункт 183.9 статті 183 розділу Податкового кодексу України (далі – Кодекс)). Витяг діє до внесення змін до Реєстру.

До 19.11.2014, як витяги з Реєстру могли застосовуватись свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ.

На сьогодні у випадках, коли законодавство передбачає надання особою витягу з Реєстру чи його копії, копії свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ чи іншого документального підтвердження факту реєстрації платником ПДВ, має надаватись чинний витяг з Реєстру. Порядок отримання платником ПДВ витягу з Реєстру визначений пунктом 7.6 розділу VII Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 №1130, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за №1456/26233, який набрав чинності 19.11.2014.

Отримання всіма платниками ПДВ витягу із Реєстру не є обов’язковим. Дані із Реєстру щоденно оприлюднюються на офіційному веб-порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua). За запитом в електронній формі платнику ПДВ можуть бути надані довідки із Реєстру про реєстрацію його контрагентів як платників ПДВ. Окрім того, платник ПДВ може отримати витяг із Реєстру в електронному вигляді.

Лист ДФС України №32216 розміщений на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/samozaynyatim-osobam/derjavna-reestratsiya-ta-obl/listi-dps-ukraini/214750.html

До уваги платників єдиного внеску!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що 20 вересня 2015 року набрав чинності Закон України від 17.09.2015 №704-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (далі – Закон №704) (опублікований у газеті «Голос України» від 19.09.2015 №174).

Відповідно до внесених змін перенесено підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати з 1 грудня на 1 вересня 2015 року.

Таким чином, з 01.09.2015:

- розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі становить 1378 гривень (у погодинному розмірі – 8,29 гривні);

- розмір прожиткового мінімуму становить:

на одну особу в розрахунку на місяць – 1330 гривень;

для дітей віком до 6 років – 1167 гривень;

для дітей віком від 6 до 18 років – 1455 гривень;

для працездатних осіб – 1378 гривень;

для осіб, які втратили працездатність – 1074 гривень.

До уваги фізичних осіб – платників єдиного податку третьої групи!

Відповідно до пункту 46.6 статті 46 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

З урахуванням зазначеної норми, звертаємо увагу фізичних осіб – платників єдиного податку третьої групи, що податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за 3 квартал 2015 року подається за діючою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2011 №1688 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 07.112012 №1159, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.11.2012 за № 1998/22310).

У зв’язку із зміною з 01.01.2015 розміру ставок єдиного податку для платників спрощеної системи 3 групи, підприємці при заповненні декларації зазначають дохід, що оподатковується за ставкою 2% або 4%, у рядках, в яких передбачено відображення доходу за ставкою 3% або 5% відповідно, аналогічно зазначається сума податку.

Також нагадуємо про прийняття нормативно – правових актів, що безпосередньо стосуються адміністрування єдиного податку, які набрали чинності з 28.07.2015, а саме:

- наказ Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за №800/27245, (далі – наказ №578), яким внесено зміни до форми податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця у зв’язку з оптимізацією груп платників єдиного податку – фізичних осіб з 01.01.2015;

- наказ Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579 «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за №799/27244, (далі – наказ №579).

Звертаємо увагу, що форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, затверджена наказом №578, буде використовуватись такими платниками для складання звітності за 2015 рік, починаючи з 01.01.2016.

Разом з тим, повідомляємо, що платники єдиного податку – фізичні особи не зобов’язані перереєстровувати книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат, так як згідно з пунктом 5 наказу №579 книги, зареєстровані до набрання чинності цим наказом, діють до їх закінчення.

До уваги платників податків – змінені рахунки для сплати єдиного внеску!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує.

15 вересня 2015 року вступили в дію небюджетні рахунки 3719, відкриті на ім’я органів Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) для сплати коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.

Детальна інформація розміщена на офіційному порталі ДФС України (sfs.gov.ua: Головна/Анонси)

Спеціальні мита щодо імпорту в Україну відповідних транспортних засобів – скасовані!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що 30.09.2015 набрало чинності рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (далі – Комісія) від 10.09.2015 №СП-335/2015/4442-06 «Про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну легкових автомобілів незалежно від країни походження та експорту» (опубліковано у газеті «Урядовий кур’єр» від 12.09.2015 № 68).

Відповідно до цього рішення скасовуються спеціальні мита щодо імпорту в Україну автомобілів легкових та інших моторних транспортних засобів, призначених переважно для перевезення людей (категорія М1 – транспортні засоби, що мають не менше ніж 4 колеса, які використовуються для перевезення пасажирів та мають не більше 8 місць для сидіння, крім сидіння водія), з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 1000 см3, але не більш як 2200 см3, нові, які класифікуються згідно з УКТЗЕД за кодами 8703 22 10 00 та 8703 23 19 10, що мають гібридну силову установку (електродвигун з приводом на колеса автомобіля).

Спеціальні заходи застосовувались згідно з рішенням Комісії від 28.04.2012 №СП-275/2012/4423-08 терміном на три роки.

Подання звітності в електронному вигляді – вибір доступний кожному!

Ключі електронного цифрового підпису, видані Акредитованим центром сертифікації ключів ІДД ДФС, дають змогу:

1. Уникнути черг в ЦОП при поданні звітності;

2. Звітувати не лише до податкового органу, а й до інших контролюючих органів на території України (зокрема, органів державної статистики та Пенсійного фонду України);

3. Отримувати відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису;

4. Використовувати отримані ключі для роботи в «Електронному кабінеті платника податків» який працює дистанційно в режимі реального часу, та дає можливість звітувати до податкового органу, проводити звіряння своїх розрахунків з бюджетом та отримувати Акт про проведення звіряння, не витрачаючи час на відвідування органів ДФС;

5. Використовувати інші електронні сервіси ДФС України.

Про те, що необхідно для отримання ключів розповів начальник відділу реєстрації платників податків та електронних сервісів Дніпропетровської ОДПІ Андрій Івінський.

«По-перше, отримати безкоштовне програмне забезпечення у ЦОП Дніпропетровської ОДПІ (вікно №1,3) смт. Ювілейне вул.Теплична,13, або на офіційному веб-сайті АЦСК ІДД ДФС : acskidd.gov.ua.

По-друге, отримати електронні цифрові підписи (безкоштовно): у секторі реєстрації користувачів при ГУ ДФС у Дніпропетровській області за адресою: Лівобережна ОДПІ: 49026, м.Дніпропетровськ, пр. ім. Газети «Правда», 95 А, ЦОП Лівобережної ОДПІ, зал 3, каб. 9, 10, тел. (0562) 27-30-76 або ДПІ у Бабушкінському районі: 49061, м.Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 25, «вікна» реєстрації користувачів ЕЦП №21, №22, тел. (056) 749-63-34.

Далі, укласти договір «Про визнання електронних документів» з Дніпропетровською ОДПІ шляхом відправки електронного договору через безкоштовне програмне забезпечення.

Починати подавати податкову звітність засобами телекомунікаційного зв’язку можливо у будь-який зручний для Вас час», - повідомив Андрій Алімович.

Платники Дніпропетровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області за 9 місяців 2015 року сплатили майже 400 млн.грн. єдиного внеску

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Дніпропетровська ОДПІ забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску тощо.

За 9 місяців 2015 року платники, які перебувають на обліку в Дніпропетровській ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, а це платники Дніпропетровського, Синельниківського, Солонянського районів та міста Синельникове, сплатили майже 400 мільйонів гривень єдиного внеску. Ця сума перевищує надходження минулорічних надходжень на 84 мільйона гривень або 27 відсотків. Лише у вересні поточного року сплачено майже 49 мільйонів гривень, що на 13 мільйонів гривень або 37 відсотків більше вересня минулого року.

Своєчасна та повна сплата єдиного внеску в непростий та відповідальний час для нашого сьогодення надзвичайно важлива, адже ці кошти спрямовуються для забезпечення виплат найбільш вразливим верстам населення.

Дніпропетровська ОДПІ нагадує про термін подання звітності та сплати єдиного внеску у жовтні 2015 року

Дніпропетровська ОДПІ нагадує платникам єдиного внеску, що для роботодавців (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору, що регулюється КЗпП та на умовах ЦПД з виконання робіт або надання послуг, що регулюється Цивільним кодексом України) останній день подання Звіту по єдиному внеску (Додаток 4, таблиця 1) за вересень 2015 року та сплати єдиного внеску у жовтні поточного року припадає на 20 жовтня 2015 року.

Платники єдиного внеску – фізичні особи–підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, зобов'язані до 20 жовтня 2015 року повністю розрахуватися за ІІІ квартал 2015 року та сплатити єдиний внесок у сумі, не меншій за 1 323,47 гривень.

Форми та строки подання звітності передбачено розд. ІІІ наказу Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який розміщено на офіційному веб – порталі ДФС України за адресою:

https://sfs.gov.ua/Головна>Законодавство>Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування >Накази.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! З 15 вересня 2015 року вступили в дію не бюджетні рахунки 3719, відкриті на ім’я Дніпропетровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області для сплати коштів єдиного внеску та фінансових санкцій. Детальна інформація розміщена на офіційному порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua: Головна/Анонси).

Оподаткування заробітної плати

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє.

Відповідно до підпункту 14.1.48 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (пункт 164.6 статті 164 Кодексу).

Згідно з пунктом 167.1 статті 167 Кодексу ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.6 Кодексу) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі – мінімальна заробітна плата).

Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 Кодексу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків.

Отже, при оподаткуванні доходів, нарахованих (виплачених, наданих) у формі заробітної плати, спочатку визначається база оподаткування, а потім до бази оподаткування застосовується ставка податку 15% та/або 20%.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі Державної фіскальної служби України. Дане роз’яснення розміщене у категорії 103.02 об’єкт оподаткування.

Курсова різниця від перерахунку залишку іноземної валюти на кінець кварталу

На валютному рахунку підприємства — платника єдиного податку на кінець кварталу обліковується іноземна валюта. Чи здійснюється перерахунок такої іноземної валюти та чи включається курсова різниця від такого перерахунку до доходу?

Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній у п. 292.3 цієї статті.

Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2 та 44.3 ст. 44 Податкового кодексу.

Згідно з п. 10 розділу І ПБО 25 суб’єкти господарювання, які відповідають критеріям, визначеним у п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу, та застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, з метою складання фінансової звітності визнають доходи і витрати за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Визначення курсових різниць у бухгалтерському обліку здійснюється відповідно до ПБО 21, згідно з п. 4 якого курсова різниця — це різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах.

Відповідно до п. 7 ПБО 21 монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на кінець дня дати балансу на кожну дату балансу.

Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики). Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу. При визначенні курсових різниць на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції. Підприємство може здійснити перерахунок залишків на кінець дня за монетарними статтями в іноземній валюті, за якими протягом дня здійснювалися господарські операції із застосуванням валютного курсу, встановленого на кінець цього дня (п. 8 ПБО 21).

Згідно з п. 1 ст. 13 Закону № 996 звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна звітність складається щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року в складі балансу та звіту про фінансові результати. Баланс підприємства складається станом на кінець останнього дня кварталу (року). Отже, датою звітного балансу є останній день кварталу.

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (п. 294.1 ст. 294 Податкового кодексу).

Таким чином, юридична особа — платник єдиного податку третьої групи має здійснити перерахунок залишку іноземної валюти, що обліковується на його поточному валютному рахунку, на дату закінчення звітного кварталу відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Позитивні курсові різниці від такого перерахунку відображаються у складі доходів платника єдиного податку третьої групи, від’ємні курсові різниці не зменшують базу оподаткування єдиним податком.

Право на відпустку, якщо єдиний найманий працівник перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами

Чи може фізична особа — підприємець — платник єдиного податку другої групи скористатися правом на відпустку, якщо має одного найманого працівника, який перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами?

Відповідно до п. 295.5 ст. 295 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, якщо вона триває 30 календарних днів і більше за умови підтвердження копією листка (листків) непрацездатності.

При цьому пп. 291.4.1 п. 291.4 ст. 291 цього Кодексу передбачено, що при розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку — фізичною особою, не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами й у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку.

Таким чином, фізична особа — підприємець — платник єдиного податку другої групи може скористатися правом на відпустку, якщо має одного найманого працівника, який перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, за наявності належним чином оформлених документів (з обов’язковим зазначенням у заяві на отримання відпустки відомостей про перебування в декретній відпустці такого найманого працівника).

Одержання довідки про доходи за будь-який інший, ніж квартальний (річний), податковий (звітний) період

Чи може фізична особа — підприємець — платник єдиного податку отримати довідку про доходи, у тому числі за будь-який інший, ніж квартальний (річний), податковий (звітний) період?

Відповідно до п. 294.1 ст. 294 Податкового кодексу податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік, третьої групи — календарний квартал.

Водночас п. 296.8 ст. 296 Податкового кодексу визначено, що платники єдиного податку для отримання довідки про доходи мають право подати до контролюючого органу податкову декларацію за інший, ніж квартальний (річний), податковий (звітний) період, що не звільняє такого платника податку від обов’язку подання податкової декларації у строк, встановлений для квартального (річного) податкового (звітного) періоду.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 02.02.96 р. № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі — Закон № 393) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, зокрема із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних та особистих прав і законних інтересів.

Статтею 20 цього Закону визначено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, — невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання.

Тобто фізична особа — підприємець — платник єдиного податку може за письмовою заявою отримати від контролюючого органу довідку про доходи, у тому числі за будь-який інший, ніж квартальний (річний), податковий (звітний) період. При цьому така довідка видається не пізніше 15 днів від дня отримання заяви.

Акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами

Чи включається до бази оподаткування ПДВ фізичної особи — підприємця, яка застосовує загальну систему оподаткування, нарахована під час реалізації сума акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами?

Відповідно до п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій — не нижче звичайних цін, визначених згідно зі ст. 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками — суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові та вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів)).

Підпунктом 9.1.4 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу встановлено, що акцизний податок є загальнодержавним податком.

З 1 січня 2015 р. відповідно до Закону України від 28.12.2014 р. № 71-VIII- «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» запроваджено акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти та інше паливо), ставки якого встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з ПДВ), у розмірі 5% (пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу).

Підпунктом 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу визначено, що реалізацією підакцизних товарів (продукції) є будь-які операції на митній території України, які передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів — це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та його промислових замінників, товарів, зазначених у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування.

Таким чином, у разі здійснення операцій з постачання підакцизних товарів сума акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами не включається до бази оподаткування ПДВ фізичної особи — підприємця.

Відкликання заяви щодо періоду щорічної відпустки у зв’язку із хворобою

Чи може фізична особа — підприємець — платник єдиного податку, яка подала до контролюючого органу заяву щодо періоду щорічної відпустки, надалі відкликати її у зв’язку з перебуванням в такому періоді на лікарняному?

Пунктом 295.5 ст. 295 Податкового кодексу встановлено, що платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 календарних днів і більше.

Інформація про період щорічної відпустки і терміни втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі (пп. 298.3.2 п. 298.3 ст. 298 Податкового кодексу).

З метою уникнення порушення термінів сплати авансових платежів рекомендовано подавати до контролюючого органу заяву щодо періоду щорічної відпустки до початку відпустки. Заяву щодо терміну втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності доцільно подавати одразу після закінчення лікарняного.

Враховуючи вищевикладене, фізична особа — підприємець — платник єдиного податку, яка не використовує працю найманих осіб, може відкликати заяву щодо періоду щорічної відпустки до її початку та скористатися правом на звільнення від сплати єдиного податку за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 календарних днів і більше.

Включення до складу витрат суми сплаченої орендної плати за наступний рік

Чи має право фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, включити до складу витрат суму орендної плати за наступний рік?

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, регламентується ст. 178 Податкового кодексу.

Так, п. 178.3 цієї статті визначено, що оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності, без урахування витрат.

Податковим кодексом не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну діяльність, тільки встановлено, що зазначені витрати мають бути пов’язані з провадженням певного виду незалежної професійної діяльності та підтверджені документально.

Відповідно до Узагальнюючої податкової консультації щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів), затвердженої наказом ДПС України від 24.12.2012 р. № 1185, зазначені фізичні особи при визначенні сукупного чистого доходу мають право на включення до переліку витрат сплаченої суми орендної плати.

При цьому відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України (далі — Цивільний кодекс) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно в користування за плату на певний строк.

Плата за користування майном вноситься щомісяця, якщо інше не встановлено договором (п. 5 ст. 762 Цивільного кодексу).

Таким чином, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, включає суму сплаченої орендної плати за наступний рік до складу витрат наступного року.

Розрахунок загальної кількості найманих осіб, які перебувають у трудових відносинах

Чи враховуються при розрахунку загальної кількості найманих осіб, які перебувають у трудових відносинах з фізичною особою, котра здійснює незалежну професійну діяльність, наймані працівники, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного/шестирічного віку?

Відповідно до пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу самозайнята особа — платник податку, який є фізичною особою — підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність, за умови, що така особа не є працівником у межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність — участь фізичної особи в науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю, за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Згідно з Кодексом законів про працю України фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність і використовує найману працю, має право на період відпустки по догляду за дитиною укласти строковий трудовий договір з іншим працівником на час відсутності основного працівника.

При цьому чисельність найманих працівників у штатному розписі збільшиться, а кількість найманих осіб, праця яких використовується, не зміниться.

Тобто при розрахунку загальної кількості найманих осіб, які перебувають у трудових відносинах з фізичною особою, котра здійснює незалежну професійну діяльність, працівників, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного/шестирічного віку, не враховують у кількості найманих працівників, праця яких використовується.

Відповідальність за неналежне ведення книги обліку доходів і витрат

Які штрафні санкції застосовуються до фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, у разі неведення або неналежного ведення книги обліку доходів і витрат?

Відповідно до п. 178.6 ст. 178 Податкового кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.

Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зокрема, форму Книги, яку ведуть фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, та Порядок її ведення затверджено наказом Міндоходів України від 16.09.2013 р. № 481.

Згідно зі ст. 121 Податкового кодексу незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської і статистичної звітності, інших документів з питань обчислення та сплати податків і зборів протягом не менш як 1095 днів та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 грн. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн.

Водночас за неведення або неналежне ведення обліку доходів і витрат до фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, застосовується попередження або накладається штраф у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 136 грн.) відповідно до ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Такі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 до 136 грн.).

Терміни розрахунків за експортно-імпортними операціями у сфері ЗЕД

Згідно з ст. 1. Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» зі змінами та доповненнями (далі – Закон №185) виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності – з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку (ст. 2 Закону №185).

Разом з тим, відповідно до змін, внесених Законом України від 06 листопада 2012 року №5480-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок» до Закону № 185, які набрали чинності з 17.11.2012, Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені ч. 1 ст. 1 та ст. 2 Закону № 185.

Зокрема, п.1 постанови Правління Національного банку України від 03 вересня 2015 року №581 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» (далі – постанова №581) встановлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в ст.ст. 1, 2 Закону №185, здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Постанова набрала чинності з 04 вересня 2015 року та діє до 04 грудня 2015 року включно (п. 9 постанови №581).

З урахуванням викладеного, починаючи з 04.09.2015 на період до трьох місяців розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів (робіт, послуг), передбачені в ст. ст. 1, 2 Закону № 185, здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 114 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України.

Взаємна адміністративна допомога в податкових справах

Державна фіскальна служба України листом від 15.09.2015 №34020/7/99-99-12-01-03-17 інформує про актуалізований перелік країн та юрисдикцій, на які поширюється дія Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах (станом на 01.09.2015).

Перелік країн розміщено за адресою:

https://sfs.gov.ua/diyalnist-/mijnarodne-/chinni-dvostoronni-mijuryado/217024.html

Про застосування системи управління ризиками при здійсненні митного контролю

Наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 №684 «Про затвердження Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.08.2015 за №1021/27466) встановлено єдиний підхід до здійснення органами ДФС аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю.

Наказ розміщено на веб-порталі ДФС (https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/mitne-zakonodavstvo/nakazi/63959.html).

Якщо платник авансових внесків з податку на прибуток підприємств не отримає прибуток або отримає збиток

Платник податку на прибуток підприємств, який сплачує авансові внески з цього податку та за підсумками трьох кварталів 2015 року не отримає прибуток або отримає збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за три квартали 2015 року та не сплачувати авансові внески з грудня 2015 року та січня - травня 2016 року.

Так, згідно з абзацом дев’ятим пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податку на прибуток, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески з податку на прибуток: за підсумками першого кварталу - з червня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя - з вересня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали - з грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов’язання визначаються на підставі поданих податкових декларацій.

Нагадуємо, що Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі – Закон № 652), який набрав чинності з 13.08.2015, було внесено зміни до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України.

Статтею 58 Конституції України визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, першим звітним (податковим) періодом, за підсумками якого платники податку на прибуток мають право застосувати норми абзацу дев’ятого пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, є звітний (податковий) період – три квартали 2015 року.

Відповідне питання – відповідь розміщено у підкатегорії 102.21 категорії 102 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України.

Про особливості формування Реєстру неприбуткових установ та організацій

До затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі – новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24.01.2013.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі – Закон № 652), не підлягають виключенню з цього Реєстру до 01 січня 2017 року.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом № 652, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.

Такий порядок встановлено пунктом 34 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 35 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом № 652, що не відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов’язані до 01 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами Податкового кодексу України та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, після 01 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Затверджено форму Податкової декларації екологічного податку

Головне управляння ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 р. №715 затверджено форму Податкової декларації екологічного податку. Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції 03 вересня 2015 р. за №1052/27497 та набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Нагадаємо, що платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

- розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання);

- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Зазначена декларація подається платниками екологічного податку до контролюючого органу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу.

Скористатись податковою знижкою можна до кінця року

Фахівці Дніпропетровської ОДПІ нагадують що громадяни України, які є платниками податку на доходи фізичних особі в 2014 році платили за своє навчання або навчання члена своєї сім'ї першого ступеня споріднення, мають право на податкову знижку.

Такі громадяни можуть повернути собі з бюджету суму витрачених коштів за навчання, але не більш ніж 15%.

Для отримання такої знижки необхідно до 31 грудня 2015 року включно, тобто протягом всього 2015 року, подати до територіального органу Державної фіскальної служби за місцем проживання річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Разом із річною декларацією слід подавати до органу ДФС довідку від податкового агента, який у 2014 році нараховував їм заробітну плату, в якій повинно бути зазначено з розбивкою по місяцях: суми нарахованої заробітної плати, суми утриманого ПДФО, суми утриманого з зарплати ЄСВ, суми застосованої ПСП (за наявності).

Платнику податку необхідно мати документи, що підтверджують суми коштів сплачених за навчання. До переліку таких документів входять квитанції, фіскальні або товарні чеки, касові ордери на прибуток, договір з навчальним закладом, довідка про отримані у звітному році доходи, документи, що підтверджують ступінь споріднення (паспорт, свідоцтво про народження).

Для прискорення процедури проведення перевірки органом ДФС розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, до декларації необхідно надати копії вищезазначених документів.

Розрахунок сум податку до повернення платник податку повинен зробити самостійно. При цьому обов'язково платник податку має заповнити розділи I, II та V річної податкової декларації та додаток 6 до цієї декларації.

Які експортні операції з підакцизними товарами не підлягають оподаткуванню акцизним податком?

Відповідно до пункту213.2 статті213 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню акцизним податком належать операції з:

вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України. Товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) - у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація;

ввезення на митну територію України раніше експортованих підакцизних товарів (продукції), у яких виявлено недоліки, що перешкоджають реалізації цих товарів на митній території країни імпортера, для їх повернення експортеру. Такі підакцизні товари (продукція) ввозяться їх продавцем (експортером) без подальшої реалізації на митній території України;

Окрім того, не оподатковується акцизним податком реалізація електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії.

Куди необхідно подавати заяву для отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями?

Заява на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами подається до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області або до Центру обслуговування платників за місцем торгівлі суб’єкта господарювання уповноваженою особою заявника або надсилається рекомендованим листом.

Відповідно до змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР, з 1 липня 2015р. до алкогольних напоїв відносяться продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5% об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5% об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Згідно відповідно до ст.15 ЗУ №481 - роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Для отримання ліцензії суб’єкти господарювання мають надати:

- заяву;

- платіжне доручення з відміткою штампа банку;

- документ, що посвідчує особу (для фізичних осіб);

- довіреність, що уповноважує представника заявника на отримання ліцензії.

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, - 500 гривень.

Чи можна застосувати понижуючий коефіцієнт по єдиному соціальному внеску при донарахуванні зарплати за минулі періоди?

У разі нарахування заробітної плати за попередні періоди працедавець може скористатися понижуючим коефіцієнтом по єдиному соціальному внеску (далі – єдиний внесок), якщо усі інші умови відносно застосування понижуючого коефіцієнта дотримані.

Якщо хоча б по одній застрахованій особі здійснюється донарахування єдиного внеску до розміру мінімальної заробітної плати (виключенням є лікарняні, відпускні і допомога по вагітності і пологах), коефіцієнт страхувальником не застосовується взагалі.

Щодо проведення працедавцем перерахунку сум нарахованого єдиного внеску за попередній звітний місяць, якщо працедавець виконав умови для застосування понижуючого коефіцієнта по єдиному внеску, але коефіцієнт не застосував, то оскільки обчислення єдиного внеску здійснюється щомісячно на підставі бухгалтерських і інших документів, законодавством не передбачений перерахунок єдиного внеску за минулий період з метою застосування коефіцієнта.

Роз’яснення з цього питання надано у листі ДФС України від 20.08.2015 р. №31041/7/99-99-17-03-03-17.

Скористайтесь сервісом ДФСУ «Пульс»

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що головний принцип роботи сервісу «Пульс» – зворотній зв’язок та оперативне вирішення проблемних питань платників. Ефектом такого зворотного зв’язку стає покращення сервісного супроводу підприємництва. Працівники ДФС не тільки приймають повідомлення від громадян, а й інформують заявників про результати розгляду звернень та вжиті заходи.

Номер телефону сервісу ДФСУ „Пульс” (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.


Прес-служба СМР - 12.10.2015.