Logo

Telegram
Facebook

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПОВІДОМЛЯЄ


Роман Насіров: Ми почали повертати бізнесу борги, створені за останні роки

Протягом липня поточного року сума переплат по податках скоротилася на 4,9 млрд. грн. та на 1 серпня склала 34 млрд. грн. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров сьогодні, 6 серпня, під час прес-конференції.

«Ми намагаємося фактично повертати борги бізнесу, які були створені за останні роки. Звісно у нас ще немає достатньо для цього можливостей, але ми вже робимо ці кроки. За останні три місяці ми зменшили загальні переплати на 9,5 млрд. грн.. Найбільша проблема залишається з податку на прибуток, акцизного податку, рентної плати, ПДВ. Але головне для нас – повернути гроші, які були заборговані бізнесу. Я вважаю це величезним кроком на шляху до побудови тієї довіри, про яку ми так довго говорили», – наголосив Роман Насіров.

Загалом, за його словами, за 7 місяців поточного року фіскальною службою зібрано 259 млрд грн., що на 13 млрд. грн. більше запланованого показника Міністерства фінансів України.

Водночас, на думку керівника ДФС, в країні однією з великих проблем залишається культура сплати податків.

«Не хочу казати про всіх, але платники податків, бізнес не звикли сплачувати податки. Намагаються шукати деякі лазівки, чекати на зміну ситуації, сподіватися, що згодом все буде як і раніше. Зазначу, як раніше було – більше не буде. Ми всім говоримо і повторюємо: наша держава змінилася, змінилося керівництво держави і ми змінюємо всі правила гри, які були раніше. Нові правила – це чесний бізнес та чесна сплата податків», – підкреслив Роман Насіров.

Одним із значних кроків ДФС є запровадження системи електронного адміністрування податку на додану вартість. Для її удосконалення ухвалені відповідні зміни, які вже запрацювали. За словами очільника ДФС, завдяки новій системі вже до кінця поточного року буде суттєво знижено кількість перевірок платників, оскільки не буде потреби проводити зустрічні та позапланові перевірки. До того ж очікується, що вже у серпні цього року надходження з ПДВ зростуть на 20 відс.

Активно в ДФС проводяться й заходи щодо запобігання проявам корупції.

«Хочу сказати, що більшу частину організованої корупції ми дійсно подолали. Ніхто зараз не може сказати, що якась схема чи організовується, чи «кришується» з керівництва фіскальної служби», – заявив Роман Насіров.

Загалом, за словами керівника служби, ДФС сьогодні працює у двох основних напрямах. Перший – це своєчасне наповнення державного бюджету та другий – розвиток сервісних функцій для бізнесу. І перші результати вже може бачити бізнес.

«Умови роботи стають однаковими для усіх. Ми створюємо передумови для покращення бізнес-клімату, можливості сплати податків і можливості спілкування з податковими органами. Потрібно, щоб конкуренція була за рахунок зрозумілих речей, а не можливості використовувати або не використовувати якісь схеми та домовлятися з фіскальними органами», – зазначив Роман Насіров.

У Києві викрито підприємство, яке не сплатило 15,7 млн. грн. податків

Працівниками податкової міліції міста Києва зареєстровано кримінальне провадження за фактом ухилення від сплати податків (ч.3 ст.212 КК України) посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері будівництва.

З’ясувалося, що посадовці підприємства з 2014 по 2015 рік ухилились від сплати податків у сумі 15,7 млн. гривень за рахунок відображення в бухгалтерському обліку та в податковій звітності безтоварних фінансово-господарських операцій, проведених із підприємствами з ознаками фіктивності.

Тривають слідчі дії зі встановлення кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.

На Київщині упереджено спробу незаконного формування ПДВ на суму 7,2 млрд. гривень

У Київській області податкова міліція спільно із співробітниками прокуратури викрили одну з найбільших схем з формування незаконного ПДВ на суму 7,2 мільярда гривень.

Для злочинної діяльності «тіньовики» створили розгалужену мережу з 17 фіктивних, транзитних та реальних підприємств. Використовуючи їхні реквізити та рахунки злочинці здійснили спробу зареєструвати податкові накладні з відвантаження на адресу однієї з компаній 5 млн. тонн сої на суму 43 мільярди 428 мільйонів гривень. Однак спроба була вчасно заблокована працівниками податкової міліції.

При цьому, за даними Міністерства аграрної політики і продовольства, загалом по країні урожай сої з 2014-го по 2015 рік становив 3,9 млн. тонни. Тож тепер за свої дії махінатори нестимуть кримінальну відповідальність.

За даним фактом розпочато кримінальне провадження, тривають слідчі дії зі встановлення кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.

Податковою міліцією м. Києва встановлено факт незаконної легалізації 423,2 млн. гривень

Працівниками податкової міліції м. Києва зареєстровано кримінальне провадження за ч.3 ст.209 КК України за фактом незаконної легалізації грошових коштів громадянами, які протягом 2013-2015 років провели низку фінансових операцій за участю банків.

Зазначені особи знімали кошти з рахунків та зараховували безготівкові кошти у якості кредиту під виглядом надання фінансової допомоги. За вказаний період у такий спосіб було легалізовано коштів на загальну суму 423,2 млн. гривень.

Тривають слідчі дії зі встановлення кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.

На Миколаївщині викрито махінації на ринку зерна на суму 448,8 млн. грн.

ГУ ДФС у Миколаївській області виявлені факти здійснення у 2015 році невстановленими особами експортних операцій з відвантаження зернових культур невідомого походження на загальну суму 448,8 млн. грн.

Встановлено, що для митного оформлення цього вантажу були надані підроблені документи, оформлені від підприємств з ознаками фіктивності.

За результатами розгляду зазначених матеріалів до ЄРДР внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України.

Здійснюється кримінальне провадження.

На Дніпропетровщині викрито махінації підприємства на суму понад 8 млн. гривень

У Дніпропетровській області працівниками податкової міліції зареєстровані кримінальні провадження за ч.2 ст.209, ч.5 ст.191, ч.3 ст.212 КК України за фактами легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, та ухилення від сплати податків посадовими особами одного з підприємств.

З’ясувалося, що посадовці підприємства, яке здійснює діяльність у сфері дослідження і експериментальних розробок, безпідставно отримали від державних та комунальних підприємств 6 млн. гривень. Отримані кошти в подальшому були легалізовані шляхом внесення до статутного фонду одного з підприємств та перерахування у вигляді фінансової допомоги на розрахункові рахунки іншого підприємства.

Крім цього, злочинці документально оформили низку нікчемних операцій з фіктивними суб’єктами підприємницької діяльності, що призвело до ухилення від сплати податків на суму 2,4 млн. гривень.

Тривають слідчі дії зі встановлення кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.

Кроки Державної фіскальної служби на шляху спрощення процедури реєстрації бізнесу

З метою спрощення процедури започаткування бізнесу Державна фіскальна служба України робить наступні кроки:

Перший крок. Відповідно до наказу Мінфіну (15.06.2015 № 552 «Про затвердження Порядку обліку осіб, які здійснюють операції з товарами», починаючи з 31.08.2015 року) взяття на облік осіб, які здійснюють операції з товарами, проводитиметься одноразово у відповідному підрозділі будь-якої митниці за зверненням таких осіб (у тому числі online) або при першому здійсненні такими особами операцій з товарами.

Форму заяви (ф. № 1-ЗЕД) про взяття на облік особи, яка здійснює операції з товарами, скорочено з трьох сторінок до однієї. При цьому виключено норму щодо надання копій реєстраційних та статутних документів. Відмінено картку обліку осіб, які здійснюють операції з товарами.

Запроваджено витяг із реєстру осіб, які здійснюють операції з товарами, який видається або надсилається поштою та також може бути направлений на електронну адресу. Водночас встановлено, що дійсні на дату набрання чинності цим Наказом картки обліку осіб, які здійснюють операції з товарами, застосовуються як витяги із реєстру осіб, які здійснюють операції з товарами, до внесення змін до такого реєстру щодо відомостей, які зазначені у картці обліку осіб чи отримання витягу із реєстру.

Другий крок. Процедура взяття на облік рахунків платників податків відкритих/закритих у фінансових установах триває від кількох хвилин до однієї години. Надання інформації щодо відкриття/закриття рахунків платників здійснюється шляхом обміну електронними документами між ДФС України та фінансовими установами.

На кожне отримане повідомлення ДФС України автоматично у момент надходження повідомлень формує і направляє фінансовій установі: першу квитанцію, яка є підтвердженням передачі відповідного файла повідомлень до ДФС України засобами телекомунікаційного зв'язку, та другу квитанцію, що засвідчує факт та час проходження файлом повідомлень форматно-логічного контролю, а також містить відомості щодо приймання інформації файла повідомлень до оброблення або її відхилення. За умови відсутності помилки при прийнятті повідомлення автоматично формується файл-відповідь, який містить відомості щодо взяття на облік (відмову у взятті на облік) у контролюючих органах рахунку платника податків.

Єдине вікно подання звітності Державної фіскальної служби України працює цілодобово. В середньому ДФС за день отримує та опрацьовує 5,5 тис. повідомлень про відкриття рахунків та 4,4 тис. повідомлень про закриття рахунків. На сьогодні в органах ДФС обліковується біля 15 млн. рахунків.

Згідно із статтею 69 Податкового кодексу України банки зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків – юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунка. При цьому встановлено, що датою початку видаткових операцій за рахунком платника податків є дата отримання банком повідомлення контролюючого органу про взяття рахунка на облік у контролюючих органах, або дата, визначена як дата взяття на облік у контролюючому органі за мовчазною згодою.

Датою та часом надання фінансовою установою повідомлення в електронному вигляді до ДФС України є дата та час, зафіксовані у другій квитанції про прийняття до оброблення файла повідомлень, за умови відсутності помилки при прийнятті цього повідомлення.

Третій крок. Взяття на облік платників ДФС здійснюється протягом 1 дня –у день надходження із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (ЄДР) відомостей про новоствореного суб’єкта господарювання.

Відомості із ЄДР надаються в електронному вигляді. На кожне повідомлення із ЄДР формується відповідь про взяття на облік та дані про взяття на облік платника податків та платника єдиного внеску, які включаються до Єдиного державного реєстру.

В середньому щоденно із ЄДР надходить та опрацьовується ДФС близько 3700 відомостей щодо юридичних осіб та 2300 відомостей стосовно фізичних осіб - підприємців, із них близько 200-300 про створення юридичних осіб та 500-600 про реєстрацію фізичних осіб – підприємців.

Такі дані є відкритими та оприлюднюються на веб-сайтах:

Державної фіскальної служби України sfs.gov.ua та доступні через банери «Дані про взяття на облік платників податків» та «Реєстр страхувальників»;

Єдиного державного реєстру usr.minjust.gov.ua і можуть бути переглянуті в режимі «Безкоштовний запит».

На сьогодні в частині взяття на облік платників ДФС реалізовано положення законодавства щодо започаткування бізнесу протягом 24 годин.

З початку 2015 року ДФС видано 450,5 тис. електронних ключів

Протягом січня – липня 2015 року Акредитованим центром сертифікації ключів ДФС видано 450,5 тис. посилених сертифікатів відкритих ключів. Більшість з них отримали фізичні особи – 226,1 тис. ключів. У свою чергу, юридичним особам видано майже 224,4 тис. сертифікатів.

Послугами Центру за сім місяців поточного року скористались понад 153,8 тис. клієнтів. У тому числі майже 103,3 тис. фізичних та майже 50,6 тис. юридичних осіб.

На сьогодні Центр обслуговує понад 3,6 млн. посилених сертифікатів відкритих ключів.

Надання зазначеної послуги сприяє розвитку електронних сервісів фіскальної служби. Адже за допомогою ключів електронного цифрового підпису, виданих Центром, платники мають змогу звітувати он-лайн не тільки до органів ДФС, а й до органів Держстату та Пенсійного фонду.

Нагадаємо, що отримати посилений сертифікат можна у відділенні акредитованого Центру сертифікації ключів ДФС.

Розпочата процедура погашення боргу ПАТ «Укрнафта»

За дорученням Прем’єр-міністра України з метою погашення податкового боргу Державною фіскальною службою України розпочата процедура погашення боргових зобов’язань ПАТ «Укрнафти».

Компанія є одним з найкрупніших боржників перед бюджетом України. Борг компанії накопичувався з серпня минулого року. Загальна сума боргу становить більше 9 млрд. Більша частина боргу сформувалася за рахунок несплати рентних платежів, а також ПДВ та податку на прибуток.

Процедура погашення боргу компанією наразі в процесі обговорення та буде оголошена після погодження між сторонами.

При ДФС працюватиме Уповноважений з питань підприємництва

За ініціативою ДФС при відомстві буде працювати Уповноважений з питань підприємництва. Проблемами та правами бізнесу на цій посаді опікуватиметься керівник «Українського медіа центру реформ» Тарас Качка.

«Це наша власна ініціатива, над якою ми працювали п’ять-шість тижнів з метою покращення і поглиблення нашого реального діалогу з бізнесом та платниками податків. Підкреслю, це буде ще один інструмент спілкування з приводу тих пропозицій, питань, скарг, які надходять до фіскальної служби. Буде чітко визначений комунікатор та канал зв’язку між фіскальною службою та платниками податків», – зазначив Роман Насіров сьогодні під час представлення Тараса Качки.

Уповноважений з питань підприємництва стане посередником між бізнесом та фіскальною службою. Перш за все, він представлятиме та захищатиме інтереси бізнесу. Важливим завданням стане створення відкритої комунікаційної площадки, мета якої – роз’яснення податкових змін, їх обговорення з підприємцями, а головне забезпечення чесних партнерських відносин між ДФС та бізнес спільнотою.

«Інституція уповноваженого з питань підприємництва діятиме на громадських засадах. Мова йде не стільки про створення додаткового інструменту розгляду звернень платників податків, скільки про посилення роботи в ДФС щодо розгляду тих проблем, які ставить бізнес. Тобто механізм роботи інституції – знаходження дієвих інструментів для розв’язання тих проблем, які існують», – зазначив Тарас Качка.

До Уповноваженого з питань підприємництва платники податків можуть звертатися з трьох категорій питань. По-перше, це індивідуальні скарги. Враховуючи те, що при розгляді індивідуальних скарг існують формальні процедури (адміністративне оскарження і оскарження в судах), у даному випадку розглядатимуться нюанси, пов’язані з тим, як можна врегулювати цю проблему.

По-друге, системні питання, які стосуються адміністрування податків, та по-третє – зміни законодавства. Сьогодні триває активна дискусія щодо податкових змін, тому кожний платник податків може подати свої пропозиції щодо податкової реформи.

Першочерговим завданням стане вироблення ефективного механізму розгляду скарг всередині ДФС. А також взаємодія з усіма іншими інституціями, які представляють інтереси бізнесу – офісом бізнес-омбудсмена, Торгово-промисловою палатою України, Європейською бізнес асоціацією, Американською торгівельною палатою, галузевими асоціаціями, та іншими інституціями.

Тарас Качка – експерт з міжнародного права – питань реформування економіки та фінансової системи. Як колишній віце-президент Американської торгівельної палати в Україні та менеджер з питань регуляторної політики у міжнародних корпораціях, Тарас Качка має досвід налагодження діалогу між бізнесом та Урядом. Також працював в Міністерстві аграрної політики та продовольства України, Міністерстві юстиції України. Сьогодні Тарас Качка керує «Українським медіа центром реформ» та входить в Цільову команду з податкової реформи при Міністерстві фінансів.

Попереджено несплату акцизного податку на загальну суму понад 16,9 млн. гривень

Працівниками податкової міліції та Держприкордонслужби разом з Одеською митницею ДФС у рамках операції «Акциз – 2015» проведено низку спільних заходів, за результатами яких попереджено спробу незаконного ввезення в Україну значної партії підроблених марок акцизного податку через міжнародний пункт пропуску для паромного сполучення «Іллічівськ».

На території Іллічівського морського рибного порту здійснено огляд двох вантажних автомобілів марки «Форд» під керуванням громадян Туреччини, які прибули на судні під прапором Панами, сполученням «Туреччина-Іллічівськ». Згідно наданих документів у вказаних автомобілях здійснювалось перевезення у митному режимі «транзит» вантажу побутової техніки та автомобільного скла до Російської Федерації.

У ході огляду вантажу та автомобілів виявлено 10 картонних коробок, прихованих від митного огляду (у місцях для розміщення інструментів та спальному місці у кабіні водія) з марками акцизного податку України для алкогольних напоїв з позначенням - 20 АВ ЛГП (Харківська область).

За результатами вжитих заходів вилучено 1,2 млн. штук марок акцизного податку для маркування лікеро-горілчаної продукції вітчизняного виробництва.

Вжитими заходами попереджено несплату акцизного податку на загальну суму понад 16,9 млн. гривень.

Житомирські митники попередили спробу незаконного переміщення 10 тис. пачок цигарок

В міжнародному автомобільному пункті пропуску «Виступовичі» Житомирської митниці ДФС під час митного контролю вантажного автомобіля російської реєстрації, який прямував з Республіки Білорусь до Румунії з вантажем «плитка керамічна …», під митним забезпеченням (пломбами) білоруського митного органу, в напівпричепі серед основного вантажу митниками виявлено 20 картонних коробів.

В кожному з коробів знаходилось по 50 блоків (всього 1 000 блоків) або 10 000 пачок (200 000 штук) цигарок з фільтром білоруського виробництва з білоруськими марками акцизного збору на суму біля 100 000 гривень, розміщених в спосіб, що утруднює їх виявлення.

Після виявлення товару водії-експедитори зізналися співробітникам Житомирської митниці ДФС у вчиненні даних правопорушень.

Як з‘ясувалось, після завантаження вантажем «плитка ..» водії, знаючи про те, що вартість цигарок в Республіці Білорусь у рази менша, ніж їх вартість в Європі, вирішили «підзаробити». А саме, знявши металеву пломбу з напівпричепу, завантажили придбані на території Республіки Білорусь цигарки і, як їм помилково здалось, пломбу помістили в попереднє положення в надії на те, що ні білоруські, ні українські митники не помітять таке пошкодження. При візуальному огляді митного забезпечення білоруський митник в суміжному пункті пропуску «Нова Рудня» Гомельської митниці пошкодження пломби не помітив. Однак пошкодження пломби не залишилось поза увагою митників Житомирської митниці ДФС.

У відношенні двох водіїв-експедиторів Житомирською митницею ДФС порушено дві справи про порушення митних правил за ст. 483 Митного кодексу України, цигарки вилучено.

На даний час по справі ведеться провадження. Рішення у справах прийматиме суд.

Порушення передбачає накладення штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів – безпосередніх предметів порушення митних правил, у даному випадку цигарок, з їх конфіскацією.

За сім місяців 2015 року до бюджету сплачено 102,5 млрд. ЄСВ

Протягом січня – липня поточного року надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування склали 102,5 млрд. грн. Зокрема, у липні до бюджету сплачено 16,5 млрд. грн. цього податку.

Нагадаємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.

Податкова міліція викрила факт незаконної легалізації 192 млн. гривень

Працівниками податкової міліції міста Києва зареєстровано кримінальне провадження за ч.3 ст.209 КК України за фактом легалізації (відмивання) грошових коштів та іншого майна підприємством, яке здійснює діяльність у сфері управління фондами.

Встановлено, що підприємство у 2015 році незаконно вивело з власності банку частину цілісного майнового комплексу по переробці сої (Херсонська область, м. Нова Каховка) вартістю 192 млн. грн. та в подальшому його легалізувало шляхом документального оформлення продажу компанії нерезиденту підприємства (Британські Віргінські острови).

Податковою міліцією викрито незаконне придбання майнового комплексу за завищеними цінами

Працівниками податкової міліції Донецької області зареєстровано кримінальне провадження за ч.2 ст.15 і ч.5 ст.191 КК України відносно посадових осіб підприємства.

Як з’ясувалося, посадовці у 2015 році, зловживаючи службовим становищем, з порушенням термінів декларування, відобразили в податковій звітності операції з придбання майнового комплексу енергомеханічного заводу за завищеною вартістю та скоїли замах на відшкодування з державного бюджету ПДВ на суму 44,1 млн. гривень.

Євросоюз назвав світові "податкові раї"

ЄС опублікував перелік країн і територій, які сприяють ухиленню від сплати податків. За оцінками експертів, їх законодавство не відповідає загальноєвропейським вимогам щодо прозорого оподаткування та попередження приховування доходів. До переліку увійшли 30 країн і територій, повідомляється на сайті Єврокомісії.

До списку країн і територій, через які здійснюється ухилення від оподаткування, увійшли: Ангілья, Андорра, Антигуа і Барбуда, Багамські острови, Барбадос, Беліз, Бермудські острови, Віргінські острови, Британські Віргінські острови, Бруней, Кайманові острова, Острова Кука, Гренада, Гернсі, Гонконг, Ліберія, Ліхтенштейн, Мальдіви, Маршалові острови, Маврикій, Монако, Монтсеррат, Науру, Ніуе, Панама, Сент Кітс і Невіс, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сейшели, Острови Теркс і Кайкос, Вануату.

При цьому Єврокомісія представила план дій з проведення фундаментальної реформи оподаткування в ЄС, метою якої є вирішення проблеми ухилення від сплати податків, забезпечення отримання постійного прибутку і зміцнення єдиного ринку в інтересах бізнесу.

Ухилення від сплати податків є гострою проблемою і в Україні, де тіньовою зайнятістю охоплено понад 50% всього працездатного населення, внаслідок чого бюджет недоотримує величезні суми від оподаткування.

https://dt.ua/ECONOMICS/yevrosoyuz-nazvav-svitovi-podatkovi-rayi-176286_.html

Податок на нерухомість в Ризі підвищується з 2016 року

З 2016 року в Ризі всі землевласники будуть платити збільшені податки на нерухомість, передає EuroLandRealty.

Разом з тим, в Ризькій думі уточнили, що сім'ї з дітьми отримають для цього пільги - для них податки будуть знижені.

За житло без задекларованих мешканців податки теж зростуть, так само як за земельні ділянки без догляду та об'єкти, збудовані самовільно. Відповідні нормативи прописані в нових правилах розрахунків податків на нерухомість та розрахунку пільг. Нормативи розроблялися управлінням муніципальних податків Риги.

На всій території столиці в майбутньому буде застосовуватися ставка, визначена законом «Про податок на нерухомість». Вона складе півтора проценти. До нинішнього моменту ця ставка становила один процент. Сім'ї з однією дитиною матимуть пільги по податковій системі - вони заплатять половину. Якщо в сім'ї двоє і більше дітей, то знижка буде дорівнюти вже 70-ти відсоткам.

Територіальними органами ДФС Дніпропетровської області надано понад 141 тисячу адміністративних послуг

Протягом семи місяців 2015 року Центрами обслуговування платників органів ДФС Дніпро- петровщини було надано більше 141,7 тисячі адмініс- тративних послуг.

З початку року майже половину наданих адмінпослуг зайняла видача карток платника податків і внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки – понад 67,3 тисяч послуг. Також, фахівці Центрів надали майже 16 тисяч довідок про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, зареєстрували 13,7 тисяч книг обліку розрахункових операцій, платники отримали майже 8,3 тисяч витягів з реєстру платників єдиного податку тощо.

З метою вивчення рівня ефективності та якості надання послуг у Центрах обслуговування платників Дніпропетровської області, фахівцями фіскальної служби проводяться письмові опитування за допомогою розташованої біля модератора ЦОП скриньки пропозицій та побажань. Так, за січень – липень 2015 року через такі скриньки отримано 3666 письмових анкет, в яких платниками надано позитивну оцінку роботи Центрів обслуговування платників.

Загалом, в органах ГУ ДФС у Дніпропетровській області створено та працюють 37 Центрів обслуговування платників. Діяльність центрів обслуговування платників у Дніпропетровській області забезпечує 352 працівника структурних підрозділів та акредитованого Центру сертифікації ключів, які надають платникам Дніпропетровщини широкий спектр адміністративних, інформаційних та консультативних послуг.

Удосконалено оподаткування неприбуткових організацій

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє.

13 серпня 2015 року, набрав чинності Закон України від 17.07.2015 №652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі – Закон №652), який опубліковано у газеті «Голос України» від 12.08.2015 №147.

Законом №652 внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), направлені на удосконалення регулювання правового статусу та оподаткування неприбуткових організацій.

Зокрема, у новій редакції викладено визначення поняття «неприбуткові підприємства, установи та організації», що міститься у підпункті 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Кодексу. Відповідно до Закону №652 неприбутковими визначаються підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 Кодексу.

До пункту 46.2 статті 46 Кодексу включено положення щодо обов’язку подання неприбутковими підприємствами, установами та організаціями звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики, у строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

Законом №652 до статті 133 Кодексу додано новий пункт 133.4, яким визначено критерії віднесення підприємств, установ та організацій до числа неприбуткових.

Так, відповідно до підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована у порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;

- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (підпункт 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу).

Підпунктом 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Кодексу визначено, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені:

- бюджетні установи;

- громадські об’єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;

- спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб;

- житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);

- об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків;

- професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об’єднання;

- сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;

- інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам пункту 133.4.

Неприбуткові організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр) на день набрання чинності Законом №652, не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 січня 2017 року (пункт 34 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Пунктом 34 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу визначено, що неприбуткові організації, внесені до Реєстру на день набрання чинності Законом №652, що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – новий Реєстр). За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.

Неприбуткові організації, внесені до Реєстру на день набрання чинності Законом №652, що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру зобов’язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу (пункт 35 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Відповідно до пункту 35 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу неприбуткові організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 Кодексу, після 1 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Трансфертне ціноутворення – нові зміни

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє наступне.

Верховною Радою України прийнято Закон України від 15.07.2015 №609-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення» (далі – Закон №609), який набирає чинності сьогодні, 13 серпня 2015 року (опубліковано у газеті «Голос України» від 12.08.2015 №147).

Законом №609 внесені зміни до визначення понять «звичайна ціна» (підпункт 14.1.71 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс)), «пов’язані особи» (підпункт 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Значна кількість змін була внесена до статті 39 «Трансфертне ціноутворення» Кодексу.

Так, зокрема, з підпункту 39.1.4 пункту 39.1 статті 34 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) виключено норми, які застосовують правила трансфертного ціноутворення при перевірці правильності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість.

Законом №609 внесено ряд змін до пункту 39.2 статті 39 Кодексу щодо визначення операцій, які є контрольованими.

Відповідно до змін, внесених Законом №609 до пункту 120.3 статті 120 Кодексу, неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 Кодексу тягне за собою накладення штрафу у розмірі:

- 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, – у разі неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції;

- 1 % суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції;

- 3 % суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктом 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податку від обов’язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.

Таким чином, Законом №609 збільшено штраф зі 100 розмірів мінімальної заробітної плати до 300 за неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції, та зменшено розмір штрафу з 5% до 1% суми контрольованих операцій за всі незадекларовані контрольовані операції.

Відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №609 формування звіту про контрольовані операції та у випадках, передбачених Кодексом, документації з трансфертного ціноутворення за господарські операції, здійснені у 2015 році, здійснюється на підставі та з урахуванням норм цього Закону.

За сім місяців 2015 року на соціальний захист мешканців Дніпропетровщини надійшло понад 11 млрд. грн. єдиного внеску

Впродовж січня – липня поточного року органи фіскальної служби Дніпропетровщини забезпечили надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на загальну суму 11 млрд. 40 млн. грн. Якщо порівняти цей показник з аналогічним періодом 2014 року, то у цьому році ЄСВ сплачено на 640 млн. грн. більше. Про це повідомила начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Інна Андрущак.

При цьому, лише у липні 2015 року платники єдиного внеску Дніпропетровського регіону перерахували на рахунки Держказначейства 1 млрд. 665,8 млн. грн., що майже на 103 млн. грн. більше, ніж у липні минулого року.

Нагадуємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.

Спрощується процедура реєстрації бізнесу

З 30.08.2015 набирає чинності наказ Міністерства фінансів України від 15.06.2015 №552 «Про затвердження Порядку обліку осіб, які здійснюють операції з товарами», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 08.07.2015 за №807/27252 (далі – наказ №552), який опубліковано в «Офіційному віснику України» від 31.07.2015 №58.

Відповідно до наказу №552 спрощується порядок обліку осіб, які здійснюють операції за товарами. Взяття на облік таких осіб буде проводитись одноразово у відповідному підрозділі будь-якої митниці за зверненням таких осіб (у тому числі online) або при першому здійсненні такими особами операцій з товарами.

Форму заяви про взяття на облік особи, яка здійснює операції з товарами (форма №1-ЗЕД), скорочено з трьох сторінок до однієї. При цьому виключено норму щодо надання копій реєстраційних та статутних документів. Відмінено картку обліку осіб, які здійснюють операції з товарами.

Запроваджено витяг із реєстру осіб, які здійснюють операції з товарами, який видається або надсилається поштою та також може бути направлений на електронну адресу. Водночас встановлено, що дійсні на дату набрання чинності наказом №552 картки обліку осіб, які здійснюють операції з товарами, застосовуються як витяги із реєстру осіб, які здійснюють операції з товарами, до внесення змін до такого реєстру щодо відомостей, які зазначені у картці обліку осіб чи отримання витягу із реєстру.

Кроки, зроблені Державною фіскальною службою України на шляху спрощення процедури реєстрації бізнесу, висвітлені на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/210247.html.

Змінено порядок формування реєстраційної суми ПДВ

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що 29.07.2015 набрав чинності Закон України від 16.07.2015 №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі – Закон №643), яким внесені зміни до порядку формування реєстраційної суми податку на додану вартість (далі – ПДВ).

Відповідно до змін, внесених до пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), показники реєстраційної суми ПДВ (ΣНакл), що обраховуються за формулою, визначеною цим пунктом, обраховуються з 01.07.2015 року.

При цьому, для обрахунку показників ΣНаклОтр, ΣНаклВид та ΣМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені, починаючи з 1 липня 2015 року, у тому числі розрахунки коригування, складені, починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) до податкових накладних, складених до 01.07.2015 на платника ПДВ.

Відповідно до змін, внесених до пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу:

а) реєстраційна сума та всі її складові, визначені Кодексом, обнуляються станом на третій робочий день після дня набрання чинності Законом №643 (на 03.08.2015);

б) після зазначеного обнуління реєстраційна сума зареєстрованим платникам ПДВ збільшується на:

- суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/4 квартали (так званий «овердрафт»);

- суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ станом на 01.07.2015;

- суму від’ємного значення ПДВ, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року/ІІ квартал 2015 року;

- суму залишків коштів на електронних рахунках платників станом на дату зазначеного обнуління за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з ПДВ за звітний (податковий) період «червень 2015 року» до перерахування з електронного рахунку до бюджету у рахунок сплати податкових зобов’язань з ПДВ та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 Кодексу, а також сум податкових зобов’язань, задекларованих за звітний (податковий) період червень 2015 року/II квартал 2015 року.

До уваги платників ПДВ – особливості заповнення звітності за липень 2015 року!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує.

У зв’язку із внесенням змін до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) Державною фіскальною службою України (далі – ДФС України) у листі від 07.08.2015 №29168/7/99-99-19-03-02-17 «Щодо особливостей заповнення звітності з ПДВ за липень 2015 року» надані роз’яснення про порядок складання податкової звітності з податку на додану вартість за звітні періоди, починаючи з липня 2015 року.

Зазначений лист розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63868.html.

Управління власної безпеки ГУ ДФС у Дніпропетровській області повідомляє

Працівники управління власної безпеки Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з початку року перевірили 325 кандидатів на державну службу.

Також, за сім місяців 2015 року співробітниками управління ВБ ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено 144 службових розслідувань та перевірок, за результатами яких встановлено 82 факти порушень вимог діючих законодавчих та нормативно-правових документів.

За матеріалами управління власної безпеки ГУ ДФС у Дніпропетровській області розпочато 38 кримінальних проваджень, у тому числі 6 за одержання незаконної винагороди; винесено 53 подання керівникам територіальних підрозділів ГУ ДФС області для вжиття заходів реагування щодо усунення недоліків та притягнення винних осіб до відповідальності; до дисциплінарної відповідальності притягнуто 26 працівників служби.

З метою упередження корупційних правопорушень, на постійній основі здійснюються заходи профілактично-виховного характеру: проведено 252 лекції, тематичних бесід в колективах структурних підрозділів ДФС регіону.

Нагадуємо, що інформацію про випадки порушення прав підприємців та громадян, з ознаками корупційних дій, прояви громадян, які видають себе за податківців, неправомірні дії чи бездіяльність працівників ГУ ДФС та Дніпропетровської митниці, а також про проблеми, які виникають під час митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, можна повідомляти на сервіс ДФС України «Пульс» за цілодобовим телефоном: (044) 284-00-07.

Затверджено зміни до бюджетної класифікації

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє.

Відповідно до пункту 1 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс), а також з метою удосконалення бюджетної класифікації та обліку податку на прибуток підприємств за кодами бюджетної класифікації наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015 №651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» (далі – наказ №651) були внесені зміни до бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11 «Про бюджетну класифікацію».

Цими змінами встановлено, що облік податку на прибуток та авансового внеску з цього податку буде здійснюватися за одним кодом бюджетної класифікації. Так, із Класифікації доходів бюджету виключено коди для зарахування авансових внесків з податку на прибуток підприємств.

Пунктом 3 наказу №651 Держказначейству доручено забезпечити зарахування авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які обліковувалися за кодами класифікації доходів бюджету, що виключено згідно з цим наказом, на відповідні коди класифікації доходів бюджету для обліку податку на прибуток підприємств.

З урахуванням змін, внесених до Кодексу, наказом №651 з бюджетної класифікації виключені також коди:

- 14010700 – податок на додану вартість, що сплачується юридичними особами при здійсненні ними операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м’яса, м’ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м’ясо-кісткового борошна), виготовленої з поставлених молока або м’яса в живій вазі сільськогосподарськими підприємствами, іншими юридичними і фізичними особами, у тому числі фізичними особами – підприємцями, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва);

- 22090600 – державне мито за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно; за державну реєстрацію іншого речового права на нерухоме майно, обтяження права на нерухоме майно;

- 24060800 – надходження від збору за проведення гастрольних заходів.

Наказ №651 набрав чинності з 20.07.2015.

Хто сплачує податок, якщо змінився власник транспортного засобу?

Порядок обчислення суми транспортного податку, у разі зміни власника об’єкта оподаткування (легкового автомобіля) регулюється підпунктом 267.6.5 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником – починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт.

При цьому, контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Підпунктом 267.6.6 пункту 267.6 статті 267 Кодексу визначено, що за об’єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року юридичною особою, то такий платник податку повинен надати контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт. При цьому, транспортний податок сплачується, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт (підпункт 267.6.4 пункту 267.6 статті 267 Кодексу).

Нагадаємо, що об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які використовувались до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу).

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 тисяч гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування (пункту 267.4 статті 267 Кодексу).

Відповідно до підпункту 267.8.1 пункту 267.8 статті 267 транспортний податок сплачується:

- фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

- юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються у річній податковій декларації.

З 1 вересня поточного року пенсії інвалідів війни не оподатковуються

Законом України від 17 липня 2015 року №653-VIII «Про внесення змін до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб» з 1 вересня 2015 року звільняються від оподаткування податком на доходи фізичних осіб пенсії:

- учасників бойових дій у період Другої світової війни;

- інвалідів війни;

- осіб, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Цей закон опубліковано у газеті «Голос України» від 06.08.2015 №142.

Звітність з ПДВ за липень 2015 року заповнюється по-новому

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що відповідно до змін, внесених законами України від 28.12.2014 №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та від 16.07.2015 №643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністру- вання податку на додану вартість», з 1 липня 2015 року податковий кредит звітного періоду формується платником податку на додану вартість (далі – ПДВ) з сум податку, нарахованих (сплачених) при придбанні товарів/послуг незалежно від напряму їх використання, тобто в оподатковуваних чи неоподатковуваних операціях.

Одночасно пунктом 198.5 статті 198 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних у терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання та/або починають використовуватися в операціях:

- що не є об’єктом оподаткування;

- звільнених від оподаткування;

- що здійснюються платником податку у межах балансу;

- що не є господарською діяльністю.

Згідно з пунктом 198.5 статті 198 Кодексу для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, які призначаються для використання та/або починають використовуватися у зазначених вище операціях, податкові зобов’язання нараховуються тільки у випадку, якщо суми ПДВ, нараховані (сплачені) під час їх придбання або виготовлення, були включені до складу податкового кредиту.

Якщо товари/послуги, необоротні активи придбані без ПДВ (придбані у неплатників ПДВ, звільнені від оподаткування тощо), то у разі їх призначення для використання та/або початку використання в операціях, що не є об’єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, що здійснюються платником податку в межах балансу, та в операціях, що не є господарською діяльністю, нарахування податкових зобов’язань не здійснюється незалежно від дати їх придбання.

З урахуванням наведеного, починаючи з липня 2015 року податкова декларація з ПДВ складається по-новому.

Особливості складання податкової звітності з ПДВ за звітні періоди, починаючи з липня 2015 року, висвітлені на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63860.html.

Змінився власник нерухомого майна: хто сплачує податок?

Порядок обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у разі зміни власника об’єкта оподаткування (житлової або нежитлової нерухомості, у тому числі його частки) регулюється пунктом 266.8 статті 266 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності (підпункт 266.8.2 пункту 266.8 статті 266 Кодексу).

Відповідно до підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Кодексу платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:

- об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

- розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

- права на користування пільгою із сплати податку;

- розміру ставки податку;

- нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення.

Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) (підпункт 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Кодексу).

Вексельні розрахунки підприємців-єдинників

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

Платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (п. 291.6 ст. 291 ПКУ).

Згідно із частиною шостою пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України "Про страхування", сюрвейерами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III ПКУ.

Пунктом 3 ст. 333 Господарського кодексу України встановлено, що фінансовим посередництвом є діяльність, пов'язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством, фінансове посередництво здійснюється установами банків та іншими фінансово-кредитними організаціями.

Відповідно до ст. 14 Закону України від 23 лютого 2006 року №3480 "Про цінні папери та фондовий ринок" вексель - цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю)

Статтею 4 Закону України від 5 квітня 2001 року №2374 "Про обіг векселів в Україні", із змінами та доповненнями (далі - Закон №2374), передбачено, що видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги (крім фінансових векселів). Платіж за векселем здійснюється на території України тільки у безготівковій формі (ст. 6 Закону №2374).

Умова щодо проведення розрахунків із застосуванням векселів обов'язково відображається у відповідному договорі, який укладається в письмовій формі. У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов'язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов'язання щодо платежу за векселем.

Таким чином, платники єдиного податку не можуть використовувати векселі в якості форми розрахунків. Суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва з використанням векселів, не можуть бути платниками єдиного податку.

Щодо граничного розміру орендної плати

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що Законом України від 30.06.2015 № 557-VIII "Про внесення зміни до статті 288 Податкового кодексу України щодо граничного розміру орендної плати" (далі - Закон №557) пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі – Кодекс) доповнено підпунктом 288.5.3.

Згідно пп. 288.5.3 п.288.5 ст.288 Кодексу розмір орендної плати може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Закон №557 набрав чинності з 24.07.2015.

До уваги сільськогосподарських підприємств – платників ПДВ!

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що на виконання п.2001.2 ст. 2001 Податкового кодексу України Казначейством України 29 липня 2015 року платникам – сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 ПКУ, додатково відкриті рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Останні зміни в законодавстві для єдинників

23 липня поточного року набув чинності Закон України № 569-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій". Ці зміни прокоментувала заступник начальника – начальник Солонянського відділення Дніпропетровської ОДПІ Людмила Бик для представників засобів масової інформації: «Прийнятий закон скасовує обов’язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій для платників єдиного податку першої групи, а також другої та третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1 млн. грн. У разі перевищення – застосування РРО для такого платника стає обов’язковим”.

Людмила Володимирівна нагадала про зміни, внесені до п.12 ст.3 Закону про РРО стосовно фізичних осіб – підприємців, які не є платниками єдиного податку або зареєстровані платниками податку на додану вартість, а саме: підприємці, які встановили касові апарати, повинні повністю всі закупки товару підтверджувати документами, так як закон зобов’язав всіх суб’єктів вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

З 1 вересня школи та дошкільні заклади звільняються від сплати податку на нерухоме майно і плати за землю

З 1 вересня поточного року набирає чинності Закон України від 17.07.2015 №654-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов для надання освітніх послуг дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами недержавної форми власності» (далі – Закон №654) (опублікований у газеті «Голос України» від 11.08.2015 №146).

Законом №654 встановлено, що не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг (підпункт 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України доповнено підпунктом «і»).

Одночасно законом №654 з 1 вересня 2015 року від сплати земельного податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів (пункт 282.1 статті 282 Податкового кодексу України доповнено підпунктом 282.1.4).



За сім місяців 2015 року платники Дніпропетровщини перерахували до бюджетів усіх рівнів понад 42,3 млрд. грн.

Органами ДФС у Дніпропетровській області у січні - липні поточного року забезпечено надходження в бюджети усіх рівнів (з урахуванням ЄСВ) 42 млрд. 387,4 млн. грн., що на 11 млрд. 250,3 млн. грн., або на 36,1 % більше, ніж за сім місяців 2014 року.

Так, до загального фонду державного бюджету впродовж січня - липня 2015 року мобілізовано 24 млрд. 726,4 млн. грн., що на 9 млрд. 477,0 млн. грн., або на 62,1% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Надходження, що формують місцеві бюджети Дніпропетровського регіону склали 6 млрд. 620,3 млн. грн. Це на 1 млрд. 132,9 млн. грн. (або на 20,6%) більше фактичних надходжень семи місяців 2014 року.

Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з початку року зібрано 11 млрд. 40,7 млн. грн. Порівняно з 2014 роком надходження зросли на 6,2%, або на 640,4 млн. грн.



Зміни, внесені до системи електронного адміністрування ПДВ

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що Законом України від 16.07.2015 №643-VIII (далі – Закон №643), який набрав чинності 29.07.2015, внесені наступні зміни до системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – ПДВ).

1. Сільськогосподарським товаровиробникам, які застосовують спецрежим ПДВ, Держказначейством, починаючи з 01.08.2015, автоматично відкриваються додаткові електронні рахунки для зарахування сум ПДВ від сільськогосподарської діяльності. Кошти з таких рахунків Казначейством автоматично (в день їх зарахування с/г підприємством на електронний рахунок) перераховуються на спеціальні рахунки с/г товаровиробників (раніше кошти на спеціальний рахунок с/г товаровиробників перераховувались з електронних рахунків лише після подання декларації).

2. Постачальникам комунальних послуг населенню, на електронні рахунки в Держказначействі зараховуються суми субвенцій з бюджету, які збільшують реєстраційну суму для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄДРПН).

3. Заборонено накладення арешту на кошти, які знаходяться на електронних рахунках платників, відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» та доручено зняти раніше накладені арешти, що дозволить Казначейству списати розблоковані кошти в бюджет для погашення зобов’язань платників з ПДВ.

4. «Обнуління» на 01.08.2015 формули (всіх її складових), яка визначає реєстраційну суму, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.

Після такого «обнуління» ДФС України у формулу автоматично включаються:

- середньомісячні (1/12) суми ПДВ, задекларовані платником до сплати в бюджет та погашені або розстрочені за останні 12 місяців/4 квартали (так званий «овердрафт»);

- суми переплат станом на 01.07.2015;

- суми залишку коштів на електронному рахунку платника станом на дату набрання чинності законом, тобто на 29.07.2015;

- суми від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015, задекларовані платниками у рядках 24 та 31 декларації з ПДВ за червень/ІІ квартал 2015 року;

- суми ПДВ, що містяться в податкових накладних/розрахунках коригування, складених починаючи з 01.07.2015;

- суми ПДВ по імпортованих товарах з митних декларацій, аркушів коригування та додаткових декларацій, оформлених з 01.07.2015.

5. Покупцям надано право відображати податковий кредит на підставі копій податкових накладних, отриманих з ЄРПН.

6. Платники податку, які постачають товари/послуги безперервно або ритмічно мають право складати 1 раз на місяць одну зведену податкову накладну кожному покупцю – платнику ПДВ.

7. Платники податку мають право включати до податкового кредиту податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН, протягом 365 календарних днів з дати їх складання (раніше – лише у періоді їх складання чи у періоді їх реєстрації в ЄРПН з порушенням термінів).

8. Спрощена форма податкової накладної, оскільки скасовані неактуальні реквізити – місцезнаходження покупця/продавця та вид цивільно-правового договору.

9. Збільшено термін реєстрації податкових накладних в ЄРПН, складених з 1-го липня по 30 вересня 2015 року до 31-го календарного дня (раніше термін реєстрації був 15 календарних днів з дати складання накладних).

10. Не застосовуються штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН (10%, 20%, 30%, 40%), складених до 1 жовтня 2015 року.

11. Платники податку мають можливість отримувати від ДФС України витяги про рух коштів на їхніх електронних рахунках та сумах ПДВ, перерахованих в бюджет.

Для платників ПДВ – особливості формування податкового кредиту

Законом України від 16.07.2015 №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі – Закон №643), який набрав чинності 29.07.2015, внесені зміни до порядку формування податкового кредиту.

Згідно з пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс), у разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість (далі – ПДВ) на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

Суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені у податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної (пункт 198.6 статті 198 Кодексу).

До набрання чинності Законом №643 зазначений термін становив 180 календарних днів.

Податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних, які станом на 29.07.2015 (дата набрання чинності Законом №643) не зареєстровані в ЄРПН, та по яким станом на вказану дату сплинув граничний термін їх реєстрації в ЄРПН, тобто з дати їх складання минуло 180 календарних днів, не можуть бути зареєстровані в ЄРПН після 29.07.2015 та включені до складу податкового кредиту.


До уваги платників ПДВ: якщо порушені терміни реєстрації податкових накладних

Порядок реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних регулюється статтею 201 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

Положеннями пункту 1201.1 статті 1201 Кодексу визначено, що порушення платниками податку на додану вартість (далі – ПДВ) граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників ПДВ, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірі:

- 10% від суми ПДВ, зазначеної у таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

- 20% від ПДВ, зазначеної у таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30% від суми ПДВ, зазначеної у таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40% від суми ПДВ, зазначеної у таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу у новій редакції згідно із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 16.07.2015 №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», який набрав чинності 29.07.2015, норми пункту 1201.1 статті 1201 Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, складених до 1 жовтня 2015 року.

При цьому, пунктом 1201.2 статті 1201 Кодексу встановлено, що відсутність з вини платника ПДВ реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю – платнику ПДВ, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників ПДВ, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірі 50% від суми ПДВ, зазначеної у таких податковій накладній/розрахунку коригування.

Подовжено строк для подання декларації учасникам АТО

Верховною Радою України прийнято Закон України від 15.07.2015 №610-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» щодо декларантів, які перебувають на військовій службі» (далі – Закон №610), який набрав чинності 09.08.2015, тобто з дня, наступного за днем його опублікування (опубліковано у газеті «Голос України» від 08.08.2015 № 145).

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Закону №610 суб’єкти декларування, які не мали можливості подати до 1 квітня за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2014 рік у зв’язку з мобілізацією відповідно до указів Президента України, подають таку декларацію за звітний рік протягом 30 робочих днів із дня закінчення суб’єктом декларування проходження військової служби, визначеного частиною другою статті 24 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», або з дня його переходу на військову службу за контрактом.

Водночас підпунктом 2 пункту 1 Закону №610 визначено, якщо суб’єкт декларування не може одержати інформацію про майно, доходи, видатки та зобов’язання фінансового характеру члена сім’ї, якого мобілізовано, декларація за 2014 рік заповнюється без урахування інформації, невідомої суб’єкту декларування. У такому разі суб’єкт декларування разом із декларацією подає пояснювальну записку довільної форми, в якій зазначає, які саме позиції декларації не заповнені, та пояснює причини їх незаповнення.

Суб’єкт декларування зобов’язаний подати уточнену декларацію за 2014 рік не пізніше 30 робочих днів з моменту усунення обставин, які перешкоджали йому одержати необхідні дані

Порядок та термін подання звіту про рух валютних цінностей

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє наступне.

Підпунктом «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» визначено, що здійснення операцій з розміщення валютних цінностей на рахунках і у вкладах за межами України потребує отримання резидентом України індивідуальної ліцензії.

Порядок видачі індивідуальної ліцензії регулюється Положенням про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України (далі – Положення №485), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14.10.2004 №485 з внесеними змінами, що зареєстрована у Міністерстві юстиції України 05.11.2004 за №1413/10012 (далі – Постанова №485).

Власником індивідуальної ліцензії на розміщення резидентами валютних цінностей на рахунках за межами України (далі – ліцензія) надається звіт про рух валютних цінностей за рахунком за межами України (далі – звіт).

Відповідно до пункту 6.3 розділу 6 Положення №485 цей звіт подається до управління Національного банку України та органу Державної фіскальної служби (далі – ДФС), в якому власник ліцензії зареєстрований як платник податку, не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним періодом. Першим звітним місяцем є місяць видачі ліцензії.

Платники податків звітують у зазначені терміни щомісячно, а фізична особа, яка не є підприємцем, у зазначені терміни надає піврічний звіт. Форма звіту затверджена Постановою №485 (додаток 10 до Положення №485).

Згідно з пунктом 2.8 розділу 2 Положення про валютний контроль, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 08.02.2000 №49 з внесеними змінами, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 04.04.2000 за №209/4430, за несвоєчасне подання, приховування або перекручення встановленої національним банком звітності про валютні операції тягне за собою накладення штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зміни до переліку місць дислокації митних постів

З метою актуалізації місць дислокації митних постів Державна фіскальна служба України наказом від 07.08.2015 №586 внесла зміни до місць дислокації митних постів «Долина» Івано-Франківської митниці ДФС, «Миколаїв – морський» Миколаївської митниці ДФС, «Григорівка» Одеської митниці ДФС, «Харків – автомобільний» Харківської митниці ДФС, «Пісочин» Харківської митниці ДФС.

Наказ розміщено на веб-порталі ДФС (https://sfs.gov.ua/diyalnist-/zakonodavstvo-pro-diyalnis/nakazi-pro-diyalnist/)

Про коди бюджетної класифікації, за якими сплачуються суми штрафних (фінансових) санкцій та пені

Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори, що передбачено пунктом 113.1 статті 113 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 131.3 статті 131 Податкового кодексу України суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.

Тобто, суми штрафних (фінансових) санкцій та пені сплачуються за кодами бюджетної класифікації, за якими здійснюється зарахування відповідних податків та зборів.

Що стосується сплати штрафних (фінансових) санкцій та пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, застосованих контролюючим органом, слід керуватися наступним.

Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов’язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику (абз. п’ятий п.58.1 ст.58 Податкового кодексу України).

Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 № 1236 (далі – Порядок).

Згідно із п.2.3 Порядку податкове повідомлення-рішення складається в двох примірниках за кожним окремим податком, збором разом із штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), або штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами, пенею), передбаченими Податковим кодексом України, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Встановлені форми податкових повідомлень-рішень містять інформацію щодо реквізитів бюджетних рахунків, на які платник податків здійснює сплату сум штрафних (фінансових) санкцій та/або пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, нарахованих контролюючим органом.

Про підстави для зменшення суми авансового платежу з податку на доходи фізичних осіб для ФОП на загальній системі оподаткування

Авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах), та сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).

У разі зменшення суми отриманого доходу за попередній календарний квартал поточного року більше, ніж на 20 відсотків у порівнянні з розрахунковою очікуваною сумою доходу на такий квартал, платник податку має право зменшити суму авансового платежу, що підлягає сплаті у наступний строк, встановлений абз. першим підпункту 177.5.1 пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу України, пропорційно зменшенню суми зазначеного доходу. Для такого зменшення суми авансового платежу фізичною особою - підприємцем до настання строку сплати такого авансового платежу до контролюючого органу подається заява у довільній формі, що містить розрахунок зменшення суми авансового платежу та коротке пояснення обставин, що призвели до зменшення суми отриманого доходу.

Такий порядок регламентовано підпунктом 177.5.1 пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право зменшити суму авансового платежу, що підлягає сплаті у наступний строк, встановлений пп. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України, пропорційно зменшенню суми зазначеного доходу, у разі, якщо відбулось зменшення суми отриманого доходу за попередній календарний квартал поточного року більше ніж на 20 відсотків у порівнянні з розрахунковою очікуваною сумою доходу на такий квартал.

Нагадуємо, що фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені Податкового кодексу України для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи, що передбачено пунктом 177.5 статті 177 цього Кодексу.

Порядок та термін подання звіту про рух валютних цінностей за рахунком, відкритим за межами України на підставі ліцензії НБУ, та відповідальність яка передбачена за його неподання

Звіт про рух валютних цінностей за рахунком (рахунками) власник ліцензії надає підрозділу Національного банку України та контролюючому органу, у якому він зареєстрований як платник податків, щомісячно не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним періодом (першим звітним місяцем є місяць видачі ліцензії), крім фізичних осіб, що не є підприємцями, які надають такий звіт щоквартально.

За несвоєчасне подання Звіту про рух валютних цінностей за рахунком (рахунками) накладається штраф в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зазначена норма передбачена ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (далі - Декрет).

Здійснення операції з відкриття рахунків в іноземних банках вимагає отримання резидентом України індивідуальної ліцензії.

Порядок видачі індивідуальної ліцензії регулюється Положенням про порядок та умови видачі Національним банком України резидентам індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 14 жовтня 2004 року № 485.

Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 114 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України.

Про особливості незастосування штрафних санкцій при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року

При порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року, норми пункту 120 прим.1.1 ст. 120 прим. 1 Податкового кодексу України, щодо штрафних (фінансових) санкцій, не застосовуються.

Період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 200 прим. 1.3 ст. 200 прим. 1 Податкового кодексу України.

Починаючи з четвертого робочого дня після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/ розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 200 прим. 1.3 статті 200 прим. 1 Податкового кодексу України.

Відповідні норми встановлено пунктом 35 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України в новій редакції згідно із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 16 липня 2015 року № 643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», який набрав чинності з 29 липня п.р.

Нагадуємо платникам: положеннями пункту 120 прим.1.1 ст. 120 прим.1 Податкового кодексу України визначено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог ст. 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Пунктом 120 прим.1.2 ст. 120 прим.1 Податкового кодексу України встановлено, що відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог ст. 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.

Деякі особливості оподаткування доходів фізичних осіб від продажу власної сільськогосподарської продукції тваринництва

Незалежно від того на яких правах перебуває у фізичної особи земельна ділянка, а саме – на підставі права власності або у користуванні, оподаткування доходу, отриманого такою особою від продажу власної продукції тваринництва, залежить виключно від підтвердження фізичною особою факту самостійного вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва.

Статтею 165 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) визначено, в яких випадках доходи від продажу власної сільгосппродукції (продукції тваринництва) підлягають оподаткуванню, а в яких – звільняються.

Так, при продажу власної продукції тваринництва груп 1 - 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

У разі коли сума отриманого доходу перевищує встановлений цим підпунктом розмір, фізична особа зобов’язана падати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 15 % бази оподаткування щодо нарахованих (виплачених, наданих) доходів, крім випадків, визначених у п. 167.2 – 167.6 ст. 167 ПКУ.

Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20%.

Згідно з п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів. (п.п. 168.2.1 п.168.2 ст. 168 ПКУ).

Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 103 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України.

Про подання податкової звітності з податку на прибуток за півріччя 2015 року

Державна фіскальна служба України з метою належного адміністрування податку на прибуток підприємств повідомляє таке.

Законом від 28 грудня 2014 року №71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон) викладено розділ ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в новій редакції та передбачено розраховувати об’єкт оподаткування податком на прибуток на підставі даних бухгалтерського обліку шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності, на різниці, які збільшують або зменшують фінансовий результат до оподаткування, відповідно до положень Кодексу.

Пунктом 57.1 ст.57 Кодексу встановлено обов’язок подання платником податку на прибуток, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов'язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, податкової декларації за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобов'язань.

Податкова декларація з податку на прибуток подається контролюючому органу, в якому платник перебуває на обліку за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу та півріччю – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.49.18 ст.49 Кодексу).

З метою дотримання вимог Закону Державною фіскальною службою України розроблено проект уніфікованої форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – проект декларації) (розміщено на офіційному веб-порталі (www.sfs.gov.ua) у підрозділі «Проекти регуляторних актів» підрозділу «Регуляторна політика» розділу «Діяльність»), в якій зменшено кількість додатків та передбачено наявність додатка РІ, в якому згруповані різниці, на які збільшується або зменшується фінансовий результат до оподаткування.

Слід врахувати, що на сьогодні чинними є форми таких податкових декларацій:

з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 872;

з податку на прибуток банків, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 06.02.2014 № 121;

з податку на доходи (прибуток) страховика, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 27.01.2014 № 84;

розрахунку оподатковуваного прибутку та податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, на підставі складення відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.06.2013 № 610.

Також відповідно до п. 46.4 ст.46 Кодексу якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена контролюючим органом, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, всупереч нормам Кодексу з такого податку, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.

У разі необхідності платник податків може подати разом з такою податковою декларацією доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації.

Для забезпечення реалізації положень Кодексу до затвердження нової форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств рекомендуємо платникам відображати об’єкти оподаткування та податкові зобов’язання з податку на прибуток за звітний період – півріччя 2015 року – у зазначених вище чинних деклараціях.

При цьому для визначення суми об’єкта оподаткування та податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств за новими правилами рекомендуємо використовувати проект декларації, розміщеної на веб-порталі ДФС, та подавати його разом із діючими деклараціями у вигляді доповнення до таких декларацій.

Відповідні роз’яснення надано у листі ДФС України від 29.07.2015 № 27719/7/99-99-19-02-01-17 «Про подання податкової звітності з податку на прибуток за півріччя 2015 року».

Увага ! Операція “Урожай-2015”!

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що по всій території Дніпропетровщини проводиться операція “Урожай – 2015”. Націлена вона на виявлення працівників, які неофіційно, без законних на те підстав працюють у фермерів та інших сільгоспвиробників на зборі врожаїв. Особливої актуальності набуває це в жнива, коли для збирання врожаю додатково залучаються комбайнери, механізатори і ті, хто безпосередньо працює в полях.

Шановні фермери та сільгосптоваровиробники! Дніпропетровська ОДПІ звертається до вас з вимогою не нехтувати нормами трудового та податкового законодавства. Операція “Урожай – 2015” триватиме до повного збору врожаю, а разом з нею триватиме і робота органів фіскальної служби в напрямку легалізації використання праці тих людей, які важко працюють, а натомість позбавлені соціальних гарантій.

Надходження від сплати акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів

У липні поточного року платники податків, які перебувають на обліку в Дніпропетровській ОДПІ сплатили 32,6 млн. грн. акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів. Загалом з початку року до бюджету надійшло майже 150 млн. грн. акцизного податку.

Нагадаємо, платники податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, та імпортери алкогольних напоїв та тютюнових виробів подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 Податкового кодексу України.

Дніпропетровською ОДПІ з початку року зібрано до бюджету 296,6 млн. грн. єдиного внеску

У липні поточного року платниками, які перебувають на обліку в Дніпропетровській ОДПІ сплачено єдиного соціального внеску в розмірі 48,7 млн. гривень. За сім місяців поточного року до держаного бюджету надійшло 296,6 млн. гривень.

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що з питань адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування можна звертатись за адресою: Дніпропетровська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, смт. Ювілейне, вул. Теплична, 13, 1 поверх, кабінет №101, телефон 374-88-28.

Також для платників податків працює інформаційно-довідковий департамент з багатоканальним телефоном 0-800-501-007 з 08:00 до 20:00, крім суботи та неділі.

До місцевого бюджету Дніпропетровського району сплачено 154 млн. гривень

З початку 2015 року до місцевого бюджету Дніпропетровського району надійшло податку на доходи фізичних осіб на суму 70 млн. гривень.

Також значною у загальній сумі надходжень до місцевих бюджетів є сума єдиного податку на підприємницьку діяльність. Протягом січня-липня сума надходжень з єдиного податку склала 14,7 млн. гривень. З початку року зафіксовано 5,5 млн. грн. приросту по надходженням зі сплати єдиного податку в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

У липні цього року надходження з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки склали понад 1 млн. грн., а загалом з початку 2015 року надійшло 2,4 млн. грн., що на 2,3 млн. грн. більше, ніж в 2014 році. Сума інших місцевих податків і зборів, що поповнила місцевий бюджет – майже 60 млн. гривень.

Учасників АТО звільнено від сплати військового збору

Президентом України підписано офіційний документ, відповідно до якого учасники антитерористичної операції звільняються від сплати 1,5% податку. Ця норма запрацює з 9 вересня 2015 року.

Відповідно до прийнятого закону, "тимчасово ... не підлягають оподаткуванню військовим збором, доходи у вигляді грошового забезпечення співробітників правоохоронних органів, військовослужбовців ЗСУ, Національної гвардії, СБУ, служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, співробітників МВС, Управління держохорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації на період їх безпосередньої участі у проведенні АТО".

Порядок підтвердження статусу зазначених осіб для застосування даної пільги визначається Кабінетом міністрів України.

Крім того, від сплати військового збору звільнені фізособи-підприємці, які сплачують єдиний податок.

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що офіційно військовий податок в Україні почав діяти 3 серпня 2014 року.

Платники Дніпропетровської ОДПІ сумлінно ставляться до питання сплати військового податку, розуміючи гостру необхідність фінансової підтримки української армії. Так з початку року ними було сплачено 17,4 мільйони гривень податку.

Про доповнення до програмного забезпечення по формуванню податкової звітності

Департамент розвитку IT Державної фіскальної служби України з метою інформування платників повідомляє, що доповнення до програмного забезпечення «Система формування та подання до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв’язку податкової звітності, податкових накладних та реєстрів податкових накладних в електронному вигляді» (далі Система) до версії 1.31.3 станом на 17 липня 2015 року розташовано на сайті Державної фіскальної служби України sfs.gov.ua в розділі «Електронна звітність > Платникам податків про електронну звітність > Програмне забезпечення > ОПЗ - програмне забезпечення по формуванню та подачі платниками податків податкової звітності та реєстру отриманих та виданих податкових накладних до органів ДПС в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку».

Даний комплект програмного забезпечення включає в себе зміни та доповнення з 05.06.2012 року по 17.07.2015 року включно (містить доповнення, починаючи з версії 1.31) та встановлюється тільки на релізи Системи версії 1.31.*, при цьому всі персональні довідники та налаштування користувача залишаються незмінними.

Перелік змін та доповнень (версія 1.31.3) (станом на 17.07.2015)

Коригування існуючих форм, шаблонів та даних:

Схеми даних (XSD):

1. соmmоn_types.хsd - "Загальні типи даних" додано нові типи "Позитивні числові дані 2 знаки після коми" та "Позитивні числові дані 2 знаки після коми в колонці"

  1. F1201007 - "Податкова накладна" - всі грошові одиниці можуть приймати лише позитивне значення.

Скористайтесь сервісом ДФСУ «Пульс»

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що головний принцип роботи сервісу «Пульс» – зворотній зв’язок та оперативне вирішення проблемних питань платників. Ефектом такого зворотного зв’язку стає покращення сервісного супроводу підприємництва. Працівники ДФС не тільки приймають повідомлення від громадян, а й інформують заявників про результати розгляду звернень та вжиті заходи.

Номер телефону сервісу ДФСУ „Пульс” (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.


Прес-служба СМР - 15.08.2015.

Українська
Англійська