Logo

Telegram
Facebook

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПОВІДОМЛЯЄ


Декларуй – Україну будуй!

У рамках проведення цьогорічної кампанії декларування доходів, як і раніше, одним з основних напрямків роботи органів ДФС є створення сприятливих умов для виконання громадянами обов’язку перед державою та суспільством задекларувати доходи, отримані у 2015 році.

Свідоме декларування доходів та сплата податків – це вірний шлях до побудови європейського суспільства, ознака цивілізованого суспільства, високої правосвідомості громадян та є одним з критеріїв партнерських взаємовідносин між платниками податків та державою.

Декларування доходів – це виконання громадянами свого конституційного обов’язку, індивідуальний внесок у добробут держави, реалізація права громадян на податкову знижку.

Метою декларування доходів фізичних осіб – платників податків є не тільки сплата податків до бюджету, а й повернення громадянам сум податку на доходи фізичних осіб, надмірно сплаченого з їх заробітної плати у минулому 2015 році.

Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації їх права на податкову знижку за наслідками звітного 2015 року (стаття 166 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями).

У разі потреби, всю необхідну інформацію щодо порядку заповнення та подання податкової декларації про майновий стан та доходи (далі – декларація) громадянин може отримати у Центрі обслуговування платників (далі – ЦОП). Відомості щодо контактних телефонів та адрес ЦОПів, які здійснюють приймання декларацій, у розрізі податкових інспекцій області та їх відділень розміщена на головній сторінці суб-сайту «Територіальні органи ДФС у Дніпропетровській області» (dp.sfs.gov.ua) у банері «Декларуємо по-новому 2016» за посиланнями:

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/arhiv/page1

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/arhiv/page2

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/arhiv/page3

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/arhiv/page4

Також звертаємо увагу, що для комфортного звітування громадян ЦОПи працюють з подовженим режимом роботи та по суботах з 9.00 год. до 16.00 год.

Нагадуємо, що декларування доходів фізичними особами – платниками податків за результатами 2015 року здійснюється за новою формою декларації, в якій об’єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору.

Детальніше про особливості деклараційної кампанії 2016 року можна дізнатися за посиланнями:

- на офіційний веб-портал Державної фіскальної служби України

https://sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan-2016/

- на суб-сайт «Територіальні органи ДФС у Дніпропетровській області»

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan/

Від нас з вами залежить добробут не тільки держави в цілому, а й кожного окремого українця. Своєчасно сплачені податки – це шлях до підвищення добробуту, стабільності та фінансової незалежності країни.

Роман Насіров провів робочу зустріч з Віце-президентом Фінансової адміністрації Словацької Республіки Даною Мігер

Ключові моменти українсько-словацького співробітництва у митній та податковій сфері та перспективи його розвитку обговорили сьогодні під час робочої зустрічі Голова ДФС Роман Насіров та Віце-президент Фінансової адміністрації Словацької Республіки Дана Мігер.

Основним питанням, яке розглянули керівники відомств, стало запровадження спільного контролю в пунктах пропуску на кордоні двох держав. Для цього вже розроблено проект Угоди про співробітництво під час здійснення контролю осіб, товарів і транспортних засобів, які перетинають державний кордон.

Обидві сторони висловили зацікавленість у більш тісній співпраці у рамках надання взаємної адміністративної допомоги у попередженні, виявленні та розслідуванні митних правопорушень, а також інтенсифікації обміну податковою та митною інформацією. Крім того, запровадження спільного контролю оптимізує процедури митного оформлення та прискорить перетин митного кордону суб’єктами господарювання та громадянами.

Окрему увагу учасники зустрічі приділили питанню переміщення товарів «Шовковим шляхом», так як і Словаччина, і Україна є пунктами, через які товари мають проходити з країн Азії до Європи і навпаки.

Зі свого боку, фіскальна служба України, враховуючи необхідність запровадження нових логістичних маршрутів перевезення товарів з Європи в Азію та у зворотному напрямі, готова сприяти розвитку нових шляхів переміщення товарів, забезпечуючи при цьому належну якість та швидкість обробки зовнішньоекономічних вантажів.

Наступна зустріч керівників ДФС та Фінансової адміністрації Словацької Республіки планується в Братиславі наприкінці лютого.

Для пошуку найближчого місця оформлення сертифікатів EUR.1 можна скористатися інтерактивною картою

З початку 2016 року митницями ДФС відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом безкоштовно видано 5095 сертифікатів з перевезення товару EUR.1.

Місцями видачі сертифікатів визначено 162 митних пости та відділи (сектори) митного оформлення, які максимально наближені до потенційних експортерів/виробників.

Для зручного пошуку найближчого місця оформлення сертифікатів з перевезення товарів EUR.1 можна скористатися інтерактивною картою з місцями видачі сертифікатів.

Роман Насіров зустрівся з Генеральним директором Митної служби при Міністерстві фінансів Республіки Молдова Тудором Баліцькі

Розбудова спільних пунктів пропуску на українсько-молдовському кордоні та посилення інформаційного обміну між митними органами двох країн стали основними темами робочої зустрічі Голови ДФС Романа Насірова та Генерального директора Митної служби при Міністерстві фінансів Республіки Молдова Тудором Баліцькі, яка відбулася 25 січня поточного року в ДФС.

«Впровадження ефективного спільного митного контролю безумовно сприятиме спрощенню митних процедур на українсько-молдовському кордоні та підвищенню рівня комфорту при його перетині. Також удосконалюються й механізми попередження та боротьби з незаконним переміщенням товарів, посилена інформаційна складова співпраці митних органів двох країн», - підкреслив Роман Насіров.

Запровадження спільного митного контролю передбачено на 7 пунктах пропуску на українсько-молдовському кордоні. На сьогодні спільний контроль діє на пунктах пропуску «Рені – Джюрджюлешть», «Кельменці – Ларга», «Мамалига – Крива», «Россошани – Брічень» та здійснюється реконструкція ще кількох пунктів пропуску як на території України, так і на території Республіки Молдова.

Учасники зустрічі також обговорили питання покращення міжвідомчого співробітництва щодо обміну інформацією про сумнівні поставки підакцизних товарів, попередження та боротьби з транскордонними злочинами, проведення спільних операцій у правоохоронній сфері.

У цей же день Роман Насіров та Тудор Баліцькі взяли участь у неформальній зустрічі з місією EUBAM (Місії Європейського Союзу з надання допомоги в питаннях кордону Україні та Республіці Молдова), яка проводилась під егідою голови представництва ЄС в Україні Яна Томбінські.

У Києві вилучено контрафактне пальне загальною вартістю 3,8 млн. грн.

Співробітниками податкової міліції м. Києва в рамках операції «Акциз-2016» та в ході розслідування кримінального провадження за ст. 204 КК України встановлено факт незаконного виготовлення, зберігання та реалізації контрафактного пального.

На підставі ухвали суду проведено обшук нафтосховища, де вилучено 75,3 тис. літрів бензину марки А-92, 120 тис. літрів газового конденсату та 25,7 тис. літрів компоненту моторного пального загальною вартістю 3,8 млн. грн.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

ДФС розслідує факти ухилення від сплати податків підприємствами у сфері виробництва підакцизної продукції

Слідчими фінансових розслідувань регіональних підрозділів ДФС Черкаської області та Центрального офісу з обслуговування великих платників розпочато розслідування у кримінальних провадженнях за фактом несплати 240 млн. грн. податків службовими особами одного з великих підприємств Черкащини, яке здійснює свою діяльність у галузі виробництва та обігу алкогольних напоїв.

Перевіряючи інформацію, яка надійшла до фіскальної служби, щодо використання зазначеними особами схем ухилення від оподаткування, у тому числі здійснення нетипових для основного виду діяльності операцій з придбання та подальшого експорту соняшникової олії, встановлено факт заниження підприємством у 2014-2015 роках податкового зобов’язання.

На сьогодні за рішенням суду призначено позапланову документальну перевірку підприємства, під час якої буде визначено достовірність ведення податкового обліку.

Досудове слідство у кримінальному провадженні триває.

ДФС тимчасово призупинено надання послуг електронного цифрового підпису юридичним особам, зареєстрованим після 1 січня 2016 року

У зв’язку з набранням з 1 січня 2016 року чинності нової редакції Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» змінено процедуру державної реєстрації юридичної особи. Зокрема, виключено норму щодо повернення другого примірника установчого документа (положення, статут, зміни до статуту тощо) з відміткою державного реєстратора.

Відповідно до Правил посиленої сертифікації, затверджених наказом Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 13.01.2005 №3 (у редакції наказу Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 10.05.2006 №50), встановлення юридичної особи здійснюється за її установчими документами (положення, статут юридичної особи тощо) або копіями таких документів, які нотаріально посвідчені відповідно до законодавства.

Відтак, враховуючи відсутність нормативно-правових актів, які б регулювали порядок ознайомлення третіх осіб з установчими документами, що надавалися для здійснення державної реєстрації юридичної особи, АЦСК ІДД ДФС змушений тимчасово призупинити надання послуг електронного цифрового підпису юридичним особам, зареєстрованим після 01.01.2016, а також тим, які вносили зміни до установчих документів починаючи з 01.01.2016.

Для захисту законних прав суб’єктів господарювання та прискорення вирішення порушених питань Державною фіскальною службою України направлено офіційні запити до контролюючого органу.

Після отримання відповідних роз’яснень, буде розглянуто питання щодо порядку подальшого обслуговування зазначених вище підприємств, про що буде повідомлено додатково.

Просимо поставитися з розумінням до змін в обслуговуванні клієнтів.

У Києві виявлено факт незаконної реалізації тютюну для кальянів через Інтернет-магазин

Працівниками податкової міліції у м. Києві в ході проведення слідчо-оперативних заходів за кримінальним провадженням та у рамках операції «Акциз – 2016» виявлено факт незаконної реалізації через Інтернет-магазин тютюну для кальянів відомих торгівельних марок.

Документи, які засвідчують походження зазначеної тютюнової продукції відсутні, а пачки були не марковані марками акцизного податку.

У результаті з незаконного обігу вилучено 10 906 пачок (545,3 кг) тютюну на суму понад 1,6 млн. грн.

Слідчі дії тривають.

За перший місяць 2016 року українці задекларували понад 1 мільярд гривень отриманих ними доходів

Протягом січня 2016 року громадяни України подали майже 14,6 тис. декларацій про майновий стан та доходи за 2015 рік. Загальна сума задекларованого ними доходу станом на 1 лютого поточного року складає 1 284,5 млн. грн.

Найактивніше декларували свої статки мешканці м. Києва, Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей.

Більшу частку у задекларованих доходах – 482,3 млн. грн. складає успадковане та дароване майно. Задекларована заробітна плата становить 276,7 млн. грн., дохід отриманий від операцій з продажу рухомого та нерухомого майна – 191,8 млн. грн., інші доходи – 333,7 млн. грн.

Сума податку на доходи фізичних осіб, яку українці самостійно визначили до сплати до бюджету складає 36 млн. грн. А загальна сума задекларованого військового збору – 8,1 млн. грн.

Правом на отримання податкової знижки у січні поточного року скористалися понад 3 тисячі громадян. Задекларована сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає поверненню, становить 6,3 млн. грн.

Співробітники спецпідрозділу ДФС «Фантом» отримали статус учасника бойових дій

Верховна Рада України сьогодні схвалила законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо гарантій соціального захисту деяких категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» №3206, який надає офіцерам спецпідрозділу податкової міліції ДФС «Фантом» право на отримання статусу учасника бойових дій.

Відповідно до закону, статус учасника бойових дій надається особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беручи безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, до переліку осіб, яким надається статус учасника бойових дій, інваліда війни, а членам їх сімей (у разі їх смерті) - статусу члена сім'ї загиблого.

Спецпідрозділ ДФС «Фантом» діє в зоні АТО вже рік. За чотири ротації в спецпідрозділі пройшли службу 522 офіцери податкової міліції, з яких один – загинув. Співробітники «Фантому» в зоні АТО перешкоджають незаконному переміщенню товарів та контрабанди через лінію зіткнення.

Податкова звітність з ПДВ за січень 2016 року подається за новою формою

Платники податку на додану вартість звітують за новою формою в електронному вигляді починаючи зі звітів за січень 2016 року.

Нова форма декларації з податку на додану вартість затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", який опубліковано 30 січня 2016 року у виданні "Урядовий кур’єр".

Нагадаємо, що Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесено суттєві зміни до Податкового кодексу України в частині визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість та їх сплати до бюджету, зокрема, сільськогосподарськими товаровиробниками.

Розроблено порядок ведення та форми реєстрів заяв про відшкодування ПДВ

З 1 лютого 2016 року набрали чинності зміни, внесені до Податкового кодексу України, Законом України № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», щодо запровадження реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Наразі ДФС направлено до Міністерства фінансів України пропозиції до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення та форми реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування».

Реєстри заяв міститимуть такі дані:

найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер;

дата прийняття заяви на бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку, номер податкової декларації/уточнюючого розрахунку;

сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, згідно декларації або уточнюючого розрахунку;

дата узгодження контролюючим органом суми бюджетного відшкодування за заявою;

дата висновку, направленого до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню;

дата неузгодження контролюючим органом суми бюджетного відшкодування за заявою, номер податкового повідомлення-рішення та неузгоджена сума бюджетного відшкодування;

дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується;

дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження;

дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку.

Практична реалізація публікації 2-х реєстрів заяв відбудеться після набрання чинності цієї постанови.

На Полтавщині вилучено незаконно вироблений алкоголь та обладнання для його виробництва на суму понад 1,6 млн. грн.

Співробітники податкової міліції Полтавської області спільно з працівниками Національної поліції і прокуратурою в рамках проведення операції «Акциз-2016» та розслідування кримінального провадження за ст.204 КК України на підставі ухвали суду провели обшук в гаражному приміщенні.

За результатами обшуку виявлено та вилучено майже 8,5 тис. літрів спирту, 440 літрів готової алкогольної продукції, обладнання та сировина для незаконного виготовлення алкогольних напоїв. Загальна сума вилучених товарно-матеріальних цінностей становить понад 1,6 млн. грн.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

В Одеській митниці ДФС триває конкурс на заміщення вакантних посад

Процедура проведення конкурсу визначена Наказом Одеської митниці ДФС від 15.01.2016 № 16, яким затверджено Порядок проведення конкурсу, Порядок проведення іспиту (тестування) кандидатів, Склад конкурсної комісії та Перелік питань для проведення тестування бажаючих поповнити лави одеських митників.

Прийом документів, іспит (тестування) та відбір кандидатів на заміщення зазначених вакантних посад буде проводитись Конкурсною комісією Одеської митниці ДФС за адресою: м. Одеса, вул. Гайдара, 21-а.

Додаткова інформація щодо основних функціональних обов'язків, розміру та умов оплати праці надається відділом персоналу Одеської митниці ДФС за телефоном: (048) 734-28-06.

Детальна інформація щодо конкурсу розміщена за посиланням: https://od.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/231957.html.

Документи будуть прийматися до 16 лютого 2016 року.

У ДФС привітали «Фантом» з річницею створення

У Державній фіскальній службі України відзначили першу річницю створення спеціального підрозділу податкової міліції ДФС «Фантом», який діє на території проведення антитерористичної операції. Офіцерів податкової міліції привітали Голова ДФС Роман Насіров, Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан, керівники та представники Адміністрації Президента, Міністерства фінансів України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України та інших силових підрозділів і відомств, органів влади та волонтери.

«За короткий час нам вдалося створити високопрофесійний і добре оснащений підрозділ, здатний виконувати складні і підчас небезпечні для життя завдання. У «Фантомі» служать спеціально підготовлені офіцери –добровольці, справжні фахівці оперативно-розшукової справи. Вони здатні приймати зважені рішення, ефективно протидіяти злочинності та захистити наших громадян», – наголосив Роман Насіров.

Створили «Фантом» наприкінці січня минулого року для врегулювання складної ситуації з переміщенням товарів з неконтрольованої території. За цей час відбулося чотири ротації працівників цього спецпідрозділу, в лавах якого загалом служить 521 офіцер податкової міліції.

Ризикуючи своїм життям вони разом зі своїми колегами з інших правоохоронних органів у складі зведених мобільних груп контролюють лінію розмежування. Завдяки їх роботі на ринки України не потрапила значна кількість контрабандних та фальсифікованих товарів.

«Хочу подякувати всім офіцерам «Фантому» за сумлінну щоденну важку працю. Особлива подяка нашим жінкам, які на рівні з сильними чоловіками виконують нелегку та небезпечну для життя роботу. А головне – бажаю всім нам якнайшвидше мирного неба над головою та повернення всіх бійців живими та неушкодженими», – підкреслив Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан.

Важливість та ефективність роботи підрозділу також відзначили представники інших державних та правоохоронних органів. За їх словами, кордони нашої країни надійно захищені завдяки професійності та мужності офіцерів, які тримають економічну оборону в зоні АТО.

В свою чергу начальник Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО Олександр Власов подякував всім присутнім за відзнаку професійності та вкладу спецпідрозділу «Фантом» у спільну справу захисту економічних інтересів, територіальної цілісності та незалежності України.

«Ніколи не здавайся і ти побачиш, як здаються інші. З цією фразою асоціюється наш приїзд на першу ротацію. За цей рік їх було чотири. Ми не здалися за цей час. Ми показали, що податковий міліціонер не тільки має сидіти за комп’ютером, а й у важкі для країни часи повинен взяти зброю і захистити її», - наголосив Олександр Власов.

З нагоди річниці працівникам «Фантому» були вручені відомчі відзнаки.

Шановні колеги, бійці спецпідрозділу «Фантом»!

Сьогодні, 30 січня, виповнюється рік з моменту утворення «Фантома» – спеціального підрозділу Державної фіскальної служби, який у взаємодії із Службою безпеки України, Збройними силами України, прикордонниками та окремими державними і правоохоронними органами забезпечує економічну безпеку країни в зоні проведення АТО.

Приємно відзначити, що за такий короткий час нам вдалося створити високопрофесійний і добре оснащений підрозділ, здатний виконувати складні і підчас небезпечні для життя завдання.

Це, в першу чергу, контроль за переміщенням товарів, вантажів та транспортних засобів через лінію розмежування, протидія фінансовим злочинам в зоні АТО та боротьба з терористичною діяльністю.

Відомо, що ефективність будь-якого підрозділу залежить від людей, які в ньому працюють. У «Фантомі» служать спеціально підготовлені офіцери –добровольці, справжні фахівці оперативно-розшукової справи. Вони здатні приймати зважені рішення, ефективно протидіяти злочинності та захистити наших громадян.

За рік існування «Фантому», завдяки зусиллям наших співробітників, упереджено незаконне переміщення вантажів через лінію розмежування на суму понад 210 млн. гривень, до Єдиного реєстру досудового розслідування внесено інформацію про 136 кримінальних правопорушень, складено 856 протоколів про адміністративні правопорушення, перевірено понад 5 тис. потягів залізничного транспорту.

Шановні колеги! Такі результати свідчать про важливість вашої роботи для захисту економічних інтересів нашої держави. Дякую вам за професійність, знання справи, громадянську мужність і високу відповідальність.

Від щирого серця бажаю вам і надалі з честю виконувати складні завдання, покладені на вас державою, гідно відповідати на виклики часу.

Здоров`я, злагоди і добробуту вам і вашим родинам. Нехай доля буде прихильною до вас, а ваш високий професіоналізм працює на благо України, її сьогодення і майбутнього!

За рік роботи спецпідрозділ ДФС «Фантом» упередив незаконне переміщення товарів на понад 210 млн. гривень

Протягом 2015-2016 року співробітниками спецпідрозділу ДФС «Фантом» спільно з працівниками СБУ, МВС та ДПС упереджено незаконний перетин поза межами контрольних пунктів в’їзду/виїзду товарно-матеріальних цінностей, яких вилучено на загальну суму понад 210 млн. грн.

Заходи проводилися у рамках роботи зведених мобільних груп по контролю за протиправним переміщенням вантажів (товарів) через лінію розмежування відповідно до Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.

За вказаний період вилучено підакцизних товарів на суму майже 27 млн. грн.., тютюнових та горілчаних виробів на 10,6 млн. грн. та 23,5 млн. грн. відповідно, спирту – на 769 тис. грн., лікарських засобів – на 42,8 млн. грн., продуктів харчування – на 58,5 млн. грн., ювелірних виробів – на 2 млн. грн. тощо.

Крім того, у ході здійснення контрольно-перевірочних заходів виявлено та вилучено з незаконного обігу готівкових коштів на загальну суму 136 млн. грн.. та 400 шт. банківських карт. З них понад 14,3 млн. грн.. – вилучено у 2016 році.

На підставі отриманих матеріалів за вказаними фактами зареєстровано і внесено у Єдиний державний реєстр досудових розслідувань 136 кримінальних проваджень. З них – 34 кримінальних провадження за ознаками злочину, передбаченого ст. 212 КК України (ухилення від спати податків), 31 – за ст.. 204 КК України (незаконне виготовлення, зберігання та збут підакцизних товарів), 17 – за ст. 258-5 КК України (фінансування тероризму).

Також співробітниками «Фантому» за 2015-2016 роки складено 856 протоколів про адміністративні правопорушення, більшість з яких – 670 – про порушення порядку провадження господарської діяльності.

Нагадаємо, що спеціальний підрозділ ДФС «Фантом» створено на початку 2015 року. Протягом чотирьох ротацій в його лавах проходив службу 521 співробітник податкової міліції, які за власним бажанням працювали в небезпечних для життя умовах, перешкоджаючи незаконному переміщенню товарів через «умовний» кордон на сході країни.

На Харківщині викрито ухилення від сплати податків на ринку мобільного зв`язку

Працівниками податкової міліції Харківської області в рамках розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України на підставі ухвали суду проведено 2 обшуки в офісному приміщенні підприємства-фігуранта та автомобілі кур’єра.

Під час обшуків виявлено і вилучено 242,5 тис. грн. необлікованих готівкових коштів, скретч-картки поповнення мобільних рахунків на суму 1 млн. 71 тис. грн., 14 тис. стартових пакетів операторів мобільного зв’язку, мобільні телефони та документацію, які свідчить про протиправну діяльність.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

У 2015 році ДФС зафіксовано майже 3,4 тис. випадків порушення прав інтелектуальної власності

У 2015 році ДФС зафіксовано 3 368 випадки призупинення митного оформлення за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності.

Про всі виявлені факти своєчасно повідомлено представників правовласників для оперативного прийняття відповідного рішення щодо їх інтелектуальної власності.

Крім того, у зазначений період митницями порушено 22 справи про порушення митних правил за фактом ввезення на митну територію України товарів з порушенням прав інтелектуальної власності. Загальна вартість ввезених з порушеннями товарів складає понад 2 млн. грн.

Для сприяння захисту правовласників під час зовнішньоекономічної діяльності Державна фіскальна служба України веде митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності. До них належать об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення (зазначення походження товарів) та сорти рослин.

Загалом, станом на 31 грудня 2015 року до митного реєстру за заявами правовласників внесено 2 916 об’єктів. З них – 485 об`єктів внесено у звітному році.

ДФС викрито міжрегіональний конвертцентр з обігом понад 5 млрд. грн.

Співробітниками податкової міліції Харківської області в рамках розслідування кримінального провадження за ч.3 ст. 212 КК України припинено діяльність конвертаційного центру, який діяв на території Дніпропетровської, Київської і Харківської областей.

Встановлено, що послугами конвертцентру користувались понад 250 підприємств реального сектору економіки, а саме гірничо-збагачувального комплексу, будівельної та охоронної галузей.

Загальний обсяг незаконно проконвертованих протягом 2013-2015 років коштів склав понад 5 млрд. грн.

На підставі ухвали суду у містах Дніпропетровську та Харкові проведено 30 обшуків за місцями розташування конвертаційного центру, за місцями проживання фігурантів та в автомобілях.

У результаті обшуків вилучено 817,5 тис. грн., 16 печаток, комп`ютерну техніку, електронні носії інформації та документацію, що свідчить про протиправну діяльність.

Слідчі дії тривають.

У 2015 році до держбюджету надійшло 111,1 млн. грн. від реалізації майна, що перейшло у власність держави

У 2015 році до держбюджету надійшло 111,1 млн. грн. за результатами розпорядження товарами, валютою та цінностями, що перейшли у власність держави.

Зокрема, реалізація конфіскованого майна принесла бюджету України 21,3 млн. грн. У порівнянні з 2014 роком цей показник зріс в 3 рази.

Також 3,5 млн. грн. зараховано до бюджету від реалізації органами Державної виконавчої служби майна, яке безпосередньо митницями не вилучалось.

У свою чергу, від реалізації митницями швидкопсувного майна, вилученого у справах про порушення митних правил, а також майна, що підлягає поверненню за рішенням суду (власник не звернувся) держава отримала додатково 2,9 млн. грн. надходжень.

За звітний період митницями реалізовано товарів по закінченню термінів зберігання та розміщених у митний режим відмови на користь держави на загальну суму 8,5 млн. грн., які також перераховані до бюджету України.

Крім того, за 2015 рік до держбюджету зараховано валюти та цінностей на суму 74,9 млн. грн.

Підписано Технологічну схему організації спільного контролю в міжнародному пункті пропуску „Кучурган – Первомайськ”

У штаб-квартирі Місії Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова (EUBAM) у м. Одесі 20 ­– 22 січня 2016 року працювала група експертів митних та прикордонних відомств України та Республіки Молдова.

За результатами їх роботи 22 січня 2016 року підписано Технологічну схему організації спільного контролю осіб, транспортних засобів, товарів і предметів у пункті пропуску «Первомайськ – Кучурган» та Режимні правила щодо організації спільного контролю в міжнародному пункті пропуску «Кучурган – Первомайськ» на території України.

Відповідно до Протоколу між Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Державною фіскальною службою України і Департаментом прикордонної поліції Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова, Митною службою при Міністерстві фінансів Республіки Молдова щодо організації спільного контролю у міжнародному пункті пропуску «Кучурган –Первомайськ» на території України здійснення спільного контролю розпочинається не пізніше 12 місяців після набрання ним чинності, тобто не пізніше 04.11.2016.

Підписання зазначених документів стало черговим кроком на шляху поновлення міжнародних транспортних коридорів, підвищення рівня контролю за переміщенням осіб, товарів і транспортних засобів, забезпечення безпеки кордонів.

Роман Насіров: У 2016 році продовжиться робота над податковими змінами та реформуванням ДФС

У 2016 році ДФС продовжить працювати над удосконаленням процедур адміністрування податків та впровадженням податкових змін, ухвалених наприкінці минулого року. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров під час прес-конференції 26 січня 2016 року.

За його словами, одним з найважливіших кроків, покликаних покращити умови ведення бізнесу - уніфікація та зниження ставки єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до 22%, а також скасування внеску, що утримувався у діапазоні 2-6,1% із заробітної плати працівників.

«Лише за попередніми підрахунками новації дозволять роботодавцям заощадити у поточному році близько 100 млрд. грн. Таке зниження навантаження на фонд оплати праці надасть можливість власникам підприємств підвищити своїм працівникам заробітну плату, та, відповідно, вчасно сплачувати податки до бюджету», – наголосив Роман Насіров.

Важливі зміни також очікують і платників, які перебувають на ІІІ групі спрощеної системи оподаткування. Для них знижено поріг річного обсягу доходу до 5 млн. грн. Однак, якщо у 2015 році вони отримали доходи понад 5 млн. грн., але не перевищили 20 млн. грн., в них залишається право застосовувати спрощену систему. Водночас, якщо у поточному році ці доходи перевищать 5 млн. грн., то платнику доведеться з першого числа місяця наступного за звітним перейти на сплату інших податків і зборів.

Голова ДФС також повідомив про прийняту на цей рік непряму форму державної підтримки аграрного сектору за рахунок спеціального режиму оподаткування ПДВ сільгосппідприємств. В залежності від виду товарів, які поставляє виробник, обсяг підтримки складатиме від 15% до 80% ПДВ, які спрямовуються на спеціальний рахунок платника.

«Програмне забезпечення у системі електронного адміністрування ПДВ було доопрацьовано та відкрито три додаткових рахунки. Станом на 26 січня Державна казначейська служба перерахувала 22,5 млн. грн., які надійшли на нові електронні ПДВ-рахунки сільгоспвиробників. Надалі ця процедура здійснюється автоматично», – зазначив Роман Насіров.

Ще однією важливою для платників новацією стало встановлення порядку відшкодування ПДВ. Відтепер узгоджені суми відшкодованого податку повертатимуться відповідно до порядку черговості внесення до реєстру заяв про повернення. Це, впевнений Роман Насіров, унеможливить спекуляції щодо послідовності виплат.

Для отримання бюджетного відшкодування запроваджено два реєстри: перший – для експортерів (частка експорту у річному обороті становить не менше 40%), другий ­– для решти компаній. При цьому право на отримання ПДВ отримали всі платники.

Сьогодні фахівці ДФС працюють над розробкою нової системи електронного адміністрування акцизного податку при здійсненні операцій з реалізації пального. Планується, що у березні ця система запрацює у тестовому режимі, а вже з 1 квітня – у звичайному.

«Звісно, що Верховна Рада ухвалила лише часткові зміни до Податкового кодексу. Робота над податковою реформою триватиме і у поточному році, як і продовжуватиметься реформування ДФС», – зазначив Роман Насіров та висловив сподівання на підтримку бізнесу та сумлінну сплату податків.

Загалом, за словами Голови ДФС, завдяки сумлінним платникам податків, а також системній боротьбі з тіньовим бізнесом та контрабандою, 2015 рік був завершений з перевиконанням показників по надходженням.

Так, до загального фонду держбюджету надійшло 486,9 млрд. грн. Місцеві бюджети отримали 99,4 млрд. грн., приріст платежів – на 12,6 млрд. грн. Надходження єдиного внеску, навіть при застосуванні понижуючих коефіцієнтів до діючої ставки, склали 185,7 млрд. грн.

Завдяки перевиконанню планів по надходженням та покращенню адміністрування податків платникам додатково відшкодовано 10,3 млрд. грн. ПДВ. Загалом у 2015 році платники отримали 68,4 млрд. грн. бюджетного відшкодування.

Економічний ефект від діяльності підрозділів фінансових розслідувань ДФС у 2015 році, за словами Першого заступника Голови ДФС Сергія Білана, склав 46 млрд. грн. З них 2,9 млрд. грн. – відшкодування збитків по кримінальних провадженнях та вилучення з незаконного обігу підакцизних товарів. Крім того, в рамках кримінальних проваджень на 2,9 млрд. грн. було накладено арешт на майно та кошти.

Серед пріоритетних напрямів діяльності податкової міліції Сергій Білан визначив – боротьбу з тіньовою економікою, конкретний економічний ефект від правоохоронної діяльності та не перешкоджання платникам податків, які працюють у правовому полі, здійснювати господарську діяльність.

Припинено діяльність конвертаційного центру, через який проконвертовано понад 33 млн. гривень

Працівниками податкової міліції Київської області в рамках розслідування кримінального провадження за ч.ч.2 ст.ст.28 і 205 КК України припинено діяльність конвертаційного центру, який діяв на території м. Києва, Київської та інших областей України.

Загальний обсяг незаконно проконвертованих коштів для підприємств реального сектору економіки протягом 2015 року склав понад 33 млн. гривень.

На підставі ухвали суду проведено обшуки за місцями розташування конвертаційного центру, в автомобілях та за місцями проживання фігурантів, під час яких вилучено 111 тис. гривень готівкою, 10 печаток, 8 ноутбуків, 6 електронних носіїв інформації, жорсткий диск, планшет, 7 мобільних телефонів, пакет з подрібненою сухою речовиною зеленого кольору та документація, що свідчить про незаконну діяльність.

Слідчі дії тривають.

У 2015 році ДФС виявлено понад 102 тис. нелегальних найманих працівників

Протягом 2015 року ДФС було виявлено понад 102 тис. найманих осіб, які працювали без укладання трудових угод з роботодавцями. До бюджету ними додатково сплачено близько 20 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та понад 45 млн. грн. єдиного внеску.

Ще понад 41 тис. громадян, які здійснювали підприємницьку діяльність без реєстрації, офіційно зареєструвалися підприємцями та сплатили до бюджету близько 21 млн. грн. податків.

Крім того, завдяки спільним заходам ДФС та органів місцевої влади, у поточному році рівень виплати заробітної плати своїм працівникам підвищили майже 19 тис. суб’єктів господарювання. Бюджет додатково отримав 32,5 млн. грн.

Загалом, у 2015 році під час перевірок суб`єктів господарювання, які виплачували заробітну плату та інші доходи фізичним особам, порушення податкового законодавства встановлено у 58 відс. від перевірених. До бюджету донараховано близько 627 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб з урахуванням штрафних санкцій.

Оподаткування пенсій у 2016 році залишилося без змін

Верховною Радою України 24.12.2015 був прийнятий Закон України №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909), який набрав чинності з 01.01.2016.

Цим Законом внесені зміни до деяких норм Податкового кодексу України (далі – Кодекс).

Так, Законом №909 з 01.01.2016 запроваджено одну базову ставку оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) у розмірі 18% для доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами та інших доходів, незалежно від їх розміру (пункт 167.1 статті 167 Кодексу).

У 2015 році було дві ставки ПДФО – 15% та 20% в залежності від розміру доходу.

При цьому, оподаткування пенсій залишилось без змін.

Відповідно до пункту 167.4 статті 167 Кодексу ставка ПДФО становить 15% бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, які отримуються платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, – у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Кодексу).

Зазначаємо, що станом на 01.01.2016 місячна мінімальна заробітна плата складає 1378 гривень.

Таким чином, з 01.01.2016 оподаткуванню, як і раніше, за ставкою 15%, підлягатимуть пенсії, розмір яких перевищуватиме 4134 гривні у частині такого перевищення.

Нерухомість, відмінна від земельної ділянки, у 2016 році оподатковується по-новому

Законом України від 24.12.2015 №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909), який набрав чинності з 01.01.2016, внесені, зокрема, наступні зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у частині оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки (далі – податок на нерухоме майно).

1. З 2016 року збільшена ставка податку на нерухоме майно та встановлюється місцевими радами у розмірі, що не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2016 році – 41,34 грн.) за 1 квадратний метр бази оподаткування для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266). Базою оподаткування, як і раніше, є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Кодексу).

Нагадаємо, що за 2015 рік згідно з пунктом 33 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Кодексу ставка податку на нерухоме майно для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, не могла перевищувати 1% мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр (12,18 грн.). Що стосується житлової нерухомості, то ставка податку складала не більше 2% мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр (24,36 грн.).

2. Сільські, селищні, міські ради позбавляються права збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база її оподаткування (зміни до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Кодексу).

Таким чином, у 2016 році пільгова площа для оподаткування житла залишилася виключно:

- 60 м квадратних – для квартир;

- 120 м квадратних – для будинків;

- 180 м квадратних – для будинків і квартир одночасно.

3. Запроваджено додаткове оподаткування квартир та житлових будинків, які перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб, якщо загальна площа перевищує:

- для квартир – 300 м квадратних;

- для будинку – 500 м квадратних.

Власники такої нерухомості додатково до розрахованої на загальних підставах суми податку на нерухоме майно будуть сплачувати ще 25 тисяч гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (підпункт ґ) підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Кодексу).

Звертаємо увагу, що у 2016 році фізичні особи будуть сплачувати податок на нерухоме майно за звітний 2015 рік за ставками, встановленими місцевими радами на 2015 рік, тобто не вище:

- 12,18 грн. за 1 квадратний метр загальної площі об’єктів нежитлової нерухомості;

- 24,36 грн. за 1 квадратний метр загальної площі об’єктів житлової нерухомості, що перевищує пільгові розміри житла.

Що стосується юридичних осіб – платників податку, то вони у 2016 році сплачують податок на нерухоме майно за звітний 2016 рік за новою ставкою, тобто не більше 41,34 грн. за 1 квадратний метр загальної площі об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.

Розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму у 2016 році

Відповідно до статті 8 Закону України від 25.12.2015 №928-VIII «Про Державний бюджет України на 2016 рік» (далі – Закон №928) мінімальна заробітна плата у 2016 році становить:

у місячному розмірі:

з 1 січня – 1378 гривень,

з 1 травня – 1450 гривень,

з 1 грудня – 1550 гривень;

у погодинному розмірі:

з 1 січня – 8,29 гривні,

з 1 травня – 8,69 гривні,

з 1 грудня – 9,29 гривні.

Прожитковий мінімум на 2016 році визначений статтею 7 Закону №928 та складає:

- на одну особу у розрахунку на місяць у розмірі:

з 1 січня – 1330 гривень,

з 1 травня – 1399 гривень,

з 1 грудня – 1496 гривень;

- для основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років:

з 1 січня – 1167 гривень,

з 1 травня – 1228 гривень,

з 1 грудня – 1313 гривень;

дітей віком від 6 до 18 років:

з 1 січня – 1455 гривень,

з 1 травня – 1531 гривня,

з 1 грудня – 1637 гривень;

працездатних осіб:

з 1 січня – 1378 гривень,

з 1 травня – 1450 гривень,

з 1 грудня – 1550 гривень;

осіб, які втратили працездатність:

з 1 січня – 1074 гривні,

з 1 травня – 1130 гривень,

з 1 грудня – 1208 гривень.

Порядок визначення вартості необоротних активів для цілей нарахування амортизації

Державною фіскальною службою України у зв’язку з надходженням численних запитів платників податків про визначення сум коригувань на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів у листі від 28.01.2016 №2784/7/99-99-19-02-02-17 «Про вартість необоротних активів для цілей нарахування амортизації відповідно до п.138.3 ст.138 Податкового кодексу України» (далі – лист ДФС №2784) надані роз’яснення з цього питання.

Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.

Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, формуються відповідно до вимог статті 138 Кодексу.

Відповідно до пункту 138.1 статті 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та згідно з пунктом 138.2 статті 138 Кодексу зменшується на суму дооцінки та вигід від відновлення корисності основних засобів або нематеріальних активів в межах попередньо віднесених до витрат уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Отже, для розрахунку амортизації відповідно до положень пункту 138.3 статті 138 Кодексу визнається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.

Крім того, з урахуванням вимог пункту 11 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу при розрахунку амортизації основних засобів та нематеріальних активів відповідно до пункту 138.3 статті 138 Кодексу балансова вартість основних засобів та нематеріальних активів станом на 01.01.2015 має дорівнювати балансовій вартості таких активів, що визначена станом на 31.12.2014 відповідно до статей 144 – 146 та 148 розділу III Кодексу у редакції, що діяла до 01.01.2015.

Лист ДФС №2784 розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66227.html

У 2016 році змінені ставки екологічного податку

Законом України від 24.12.2015 №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) проіндексовано ставки екологічного податку, що діяли у 2015 році, за:

- викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (крім двоокису вуглецю), що затверджені пунктами 243.1 –243.3 статті 243 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), на 26,71%, а за викиди двоокису вуглецю (пункт 243.4 статті 243 Кодексу) – на 26,92% (пункт 59 розділу І Закону №909);

- скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти (пункти 245.1 – 245.2 статті 245 Кодексу) – на 26,72% (пункт 60 розділу І Закону №909);

- розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах (пункти 246.11 – 246.2 статті 246 Кодексу) – на 25,81 – 26,81% (пункт 61 розділу І Закону №909);

- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (пункт 247.1 статті 247 Кодексу) – на 26,7% (пункт 62 розділу І Закону №909);

- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (пункт 248.1 статті 248 Кодексу) – на 26,7% (пункт 63 розділу І Закону №909).

Звертаємо увагу, що відповідно до абзацу четвертого пункту 2 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу за податковими зобов’язаннями з екологічного податку, що виникли для виробників електроенергії на теплоелектроцентралях та ТЕС, з 01.01.2016 ставки податку становлять 100% від ставок, передбачених статтями 243, 244, 245 і 246 Кодексу.

Про це повідомила Державна фіскальна служба України (далі – ДФС) у листі від 29.01.2016 №2938/7/99-99-15-04-02-17, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66221.html

Розроблені форми реєстрів заяв про відшкодування ПДВ та порядок їх ведення

З 01.02.2016 набрали чинності зміни, внесені Законом України №909-VIII до Податкового кодексу України, щодо запровадження реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (ПДВ).

Державною фіскальною службою України направлено до Міністерства фінансів України пропозиції до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення та форми реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування».

Власні кошти, внесені ФОП на розрахунковий рахунок, не включаться до її доходу

Пунктом 177.2 статті 177 Податко- вого кодексу України з внесе- ними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що об’єктом оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування (далі – ФОП) є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої ФОП.

ФОП зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі – Книга) та мати підтверджуючі документи щодо походження товару (пункт 177.10 статті 177 Кодексу).

Отже, до складу загального оподатковуваного доходу зараховується виручка, що надійшла ФОП, як у грошовій, так і в натуральній формі від провадження господарської діяльності:

- виручка у вигляді безготівкових грошових коштів, що надійшли на поточний рахунок ФОП, чи в готівковій формі, що надійшла до каси ФОП на місці здійснення розрахунків;

- сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності:

- вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);

- суми штрафів і пені, отримані від інших суб’єктів господарювання за договорами цивільно-правового характеру за порушення умов договорів;

- інші доходи, які пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності.

Власні кошти, які ФОП зараховує на розрахунковий рахунок, не включається до складу доходу та не відображається у Книзі.

Чи є об’єктом оподаткування земельні ділянки (паї), право користування якими не зареєстровані відповідно до законодавства?

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» щодо об'єкту оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи виключено положення пункту 292-1.1 статті 292-1 Податкового кодексу України стосовно оформлення та реєстрації, відповідно до законодавства права власності/користування земельними ділянками. Таким чином, відповідно до пункту 292-1.1 статті 292-1 Кодексу для платників єдиного податку четвертої групи об’єктом оподаткування є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, без оформлення та реєстрації права власності/користування на них.

Чи оподатковується єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування дохід, отриманий фізичною особою за межами території України?

Дохід, отриманий фізичною особою за межами України не є базою нарахування єдиного внеску. При цьому, частиною 1 статті 10 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями визначено, що громадяни України, які працюють за межами України, мають право на добровільну сплату єдиного внеску на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Отже, громадяни України, які працюють за її межами мають право на добровільну сплату єдиного внеску, у разі укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

За яких умов фізична особа - платник податку має право отримати податкову знижку?

Громадяни, які хочуть повернути частину сплаченого протягом 2015 року податку на доходи фізичних осіб та мають право на податкову знижку, можуть подати відповідну декларацію до 31 грудня 2016 року. Для цього необхідно звернутись до територіального органу Державної фіскальної служби і заповнити та подати декларацію про майновий стан та доходи. Якщо платник податків у поточному році не скористається правом на нарахування податкової знижки за 2015 рік, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Податкова знижка може бути надана тільки резиденту, що має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має про це відмітку у паспорті.

Зокрема, підставою для отримання податкової знижки на навчання, є наявність відповідних платіжних та розрахункових документів - квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідка про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім'ї першого ступеня споріднення).

Яким чином реєструються у контролюючих органах платники податків, які здійснюють реалізацію пального?

Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" пункт 212.3 статті 212 Податкового кодексу (далі - ПКУ) доповнено підпунктом 212.3.4 такого змісту:

"Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку".

Чи сталися зміни у порядку обліку платників ЄСВ?

До Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та до Положення про реєстр страхувальників, затверджених наказом МФУ від 24.11.2014 №1162 внесені зміни наказом МФУ від 30.11.2015 №1105. Цей наказ набрав чинності з 12 січня поточного року. Однією з новацій цього наказу є те, що взяття на облік платників єдиного внеску, на яких поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» здійснюється у день отримання органом податкової служби відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором.

Чи втрачають право застосовувати спрощену систему оподаткування в 2016 році Суб’єкти господарювання – фізичні особи – платники єдиного податку, які в 2015 році отримали доходи понад 5 млн. грн.?

Суб’єкти господарювання – фізичні особи – платники єдиного податку, які в 2015 році отримали доходи понад 5 млн. грн., але не перевищили обсяг доходу 20 млн. грн. не втрачають право застосовувати спрощену систему оподаткування в 2016 році.

Водночас, якщо фізичні особи – підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування протягом 2016 року, отримають доходи обсягом більше 5 млн. грн., такі платники будуть зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення.

Чи передбачено звітування фізичними особами, які є платниками транспортного податку?

Для фізичних осіб – платників транспортного податку не передбачено надання декларації. Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб – резидентів здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (підпункт 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Кодексу), а для фізичних осіб – нерезидентів – за місцем реєстрації об’єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів (підпункт 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Кодексу).

Відповідно до пункту 267.8 статті 267 Кодексу транспортний податок сплачується фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

В який термін самозайняті особи зобов’язані подавати до контролюючих органів за місцем свого обліку відомості про зміну облікових даних?

Відповідно до п.65.9 ст.65 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ із змінами та доповненнями самозайняті особи зобов’язані подавати до контролюючих органів за місцем свого обліку відомості про зміну облікових даних протягом місяця з дня виникнення таких змін.

Зміни до відомостей про самозайняту особу, які містяться у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, набирають чинності з дня внесення відповідного запису до такого реєстру.

У січні платники Дніпропетровщини перерахували до бюджетів усіх рівнів понад 4,3 мільярди гривень

За оперативними даними у першому місяці 2016 року орга- нами ДФС у Дніпропетровській області забезпечено в бюджети усіх рівнів (з урахуванням ЄСВ) 4 млрд. 324,4 млн. грн., що на 46,8 млн. грн. більше, ніж у січні 2015 року. Про це проінформував виконуючий обов’язки началь- ника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.

Так, до Державного бюджету впродовж січня 2016 року спрямовано 2 млрд. 342,2 млн. грн., що на 28,0 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період 2015 року.

Січневі надходження поточного року до місцевих бюджетів Дніпропетровського регіону склали 827,3 млн. грн. Це на 213,5 млн. грн. більше фактичних надходжень першого місяця 2015 року.

Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з початку року зібрано 1 млрд. 154,9 млн. грн.

Кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році, розпочалася!

З початку 2016 року розпочалася кампанія деклару- вання громадянами доходів, отриманих у 2015 році.

Свідоме декларування доходів та сплата податків – вірний шлях до побудови європейського суспіль- ства.

Декларування доходів – це виконання громадянами свого конституційного обов’язку, індивідуальний внесок у добробут держави, один з критеріїв партнерських взаємовідносин між платниками податків та державою та реалізація права громадян на податкову знижку.

Податкова декларація про майновий стан і доходи надається фізичною особою у разі отримання нею протягом 2015 року доходів:

- від двох і більше податкових агентів;

- від осіб, які не є податковими агентами, у вигляді:

а) доходів від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна;

б) доходів від надання майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм);

в) інвестиційного прибутку;

г) вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна;

д) іноземних доходів.

Для створення комфортних умов щодо виконання платниками податків обов’язку з декларування доходів на період приймання податкових декларацій про майновий стан і доходи (далі – декларація) протягом січня – квітня 2016 року центри обслуговування платників (далі – ЦОП) функціонують за подовженим режимом роботи.

Інформація щодо контактних телефонів та адрес ЦОПів, які здійснюють приймання декларацій, у розрізі податкових інспекцій області та їх відділень розміщена на суб-сайті «Територіальні органи ДФС у Дніпропетровській області» (dp.sfs.gov.ua) за посиланнями:

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv-poda/page2

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv-poda/page3

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv-poda/page4

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv-poda/page5

https://dp.sfs.gov.ua/okremi-storinki/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv-poda/page6

Кожен громадянин має право отримати у податковому органі за місцем свого проживання безоплатні послуги із роз’яснення щодо порядку заповнення декларацій і допомогу при її заповненні. При цьому податкові органи забезпечують платників податків бланками декларацій безоплатно.

До уваги платників податку на прибуток!

Державною фіскальною службою України листом від 28.01.2016 №2779/7/99-99-19-02-01-17 (далі – лист ДФС №2779) внесені зміни до листа ДФС від 04.01.2016 № 102/7/99-99-19-02-01-17, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/65927.html

У зв’язку з прийняттям Закону України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» та з урахуванням листа Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №31-11130-09-10/1961 сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний (податковий) рік. Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів).

При цьому не зараховані у зменшення податкового зобов’язання суми сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів станом на 01.01.2015 повинні враховуватися у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток у податковій декларації за 2015 рік та наступних звітних (податкових) періодах до повного їх погашення.

Підпунктом 141.4.9 пункту 141.4 статті 141 розділу ІІІ Кодексу передбачено, що суми податку на прибуток, отримані з іноземних джерел, що сплачені суб’єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими розділом ІІІ Кодексу. Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду.

З метою використання платниками права, передбаченого підпунктом 141.4.9 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, ДФС рекомендовано платникам збільшити показник рядка 16 Додатка ЗП до декларації на прибуток підприємств (далі – декларація) на суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб’єктами господарювання за кордоном, що зараховуються під час сплати ними податку в Україні.

Порядок заповнення декларації на прибуток підприємств за 2015 рік з урахуванням зазначених питань викладений у листі ДФС №2779, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66217.html

Шановні громадяни, задекларуйте доходи, отримані у 2015 році!

Кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2015 року, триває з 1 січня до 1 травня 2016 року.

Порядок декларування доходів регулюється розділом IV «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

Подання декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) для фізичних осіб – платників податків обов’язкове у разі отримання ними наступних доходів:

- від двох і більше податкових агентів, згідно з підпунктом «є» пункту 176.1 статті 176 Кодексу;

- від особи, яка не є податковим агентом (підпункт 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Кодексу);

- іноземних доходів (підпункт 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 Кодексу);

- від операцій з інвестиційними активами (пункт 170.2 статті 170 Кодексу);

- від надання в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) нерухомості, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання (підпункт 170.1.5 пункту 170.1 статті 170 Кодексу);

- від успадкування чи отримання у дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення, крім спадкоємців-нерезидентів (пункт 174.3 статті 174 Кодексу);

- за ухвалою суду, за якою прийнято рішення про зміну власника та перехід права власності на рухоме майно (підпункт 173.4 статті 173 Кодексу);

- у вигляді суми заборгованості, за якою минув строк позовної давності у сумі, що перевищує 50% місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (підпункт 164.2.7 пункту 164.2 статті 164 Кодексу);

- у разі отримання благодійної допомоги, відповідно до підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Кодексу, у сумі, що перевищує граничний розмір, встановлений підпунктом «б» підпункту 170.7.8 пункту 170.7 статті 170 Кодексу, або використану не за цільовим призначенням;

- у разі отримання цільової благодійної допомоги не використаної та не повернутої благодійнику у строки, визначені законодавством (підпункт 170.7.5 пункту 170.7 статті 170);

- у разі отримання нецільової благодійної допомоги, якщо загальна сума такої допомоги перевищує граничний розмір, установлений підпунктом 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Кодексу (підпункт 170.7.3 пункту 170.7 статті 170);

- у разі отримання додаткового блага у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором у сумі, що перевищує 50% однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (підпункт «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Кодексу);

- від продажу власної сільськогосподарської продукції у випадках, передбачених підпунктом 165.1.24 пункту 165.1 статті 165 Кодексу.

Граничний термін надання декларації для громадян – 1 травня 2016 року.

До уваги платників рентної плати за спеціальне використання води!

Державною фіскальною службою України у листі від 27.01.2016 №2604/7/99-99-15-04-02-17 «Про позначення коду водного об’єкта» (далі – лист ДФС №2604) надані методичні рекомендації щодо заповнення реквізитів Розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води (додаток 5 до податкової декларації з рентної плати) (далі – розрахунок).

Нагадаємо, що форма податкової декларації з рентної плати (далі – декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за №1051/27496.

Розрахунок заповнюється платниками рентної плати за спеціальне використання води, які використовують обсяги води, отримані шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні користувачі), та використовують воду для потреб рибництва (далі – платник).

Для кожного типу водного об’єкта відповідно до додатка 16 «Кодифікація водних об’єктів за типом водного об’єкта та напрямом використання води згідно з розділом IX Податкового кодексу України» до декларації складається окремий розрахунок.

При заповненні рядка 6 («код водного об’єкта») розрахунку платники використовують довідкову інформацію відповідно до додатка 16.

Порядок зазначення коду водного об’єкта в залежності від типу водного об’єкта та напряму використання води платником викладено у листі ДФС №2604, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66201.html

Оподаткування податком на доходи фізичних осіб лікарняних, нарахованих та виплачених у січні 2016 року за період 2015 року, та відпускних, нарахованих і виплачених у грудні 2015 року за період січня 2016 року

Відповідно до пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподаткову- ваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (підпункт 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 Кодексу).

Згідно з підпунктом 14.1.48 пункту 14.1 статті 14 Кодексу заробітна плата – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму.

Оподаткування доходів, зокрема, у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами, починаючи з 1 січня 2016 року здійснюється за ставкою 18%.

При цьому, згідно з підпунктом 168.1.1. пункту 168.1 статті 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Кодексу.

Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (підпункт 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Кодексу).

При цьому, роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (підпункт 169.4.3 пункту 169.4 статті 169 Кодексу).

Враховуючи викладене, суми лікарняних, нарахованих і виплачених у січні 2016 року за місяці 2015 року, включаються при перерахунку до загального оподатковуваного доходу відповідних податкових періодів (місяців) 2015 року та оподатковуються за ставками, які діяли до 01.01.2016, тобто 15% (20%).

Разом з тим, суми відпускних, нарахованих та виплачених у грудні 2015 року за січень 2016 року, відносяться податковим агентом до загального оподатковуваного доходу січня 2016 року та оподатковуються за ставкою 18%.

Відповідне питання – відповідь розміщене у підкатегорії 103.02 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням https://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».

Актуально для сільськогосподарських підприємств: особливості сплати ПДВ!

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) внесено низку змін до Податкового кодексу України (далі – Кодекс).

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС) у зв’язку з прийняттям Закону №909, який набрав чинності 01.01.2016, та на доповнення до листа ДФС від 05.01.2016 №203/7/99-99-19-03-02-17 (https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/65869.html) у листі від 27.01.2016 №2533/7/99-99-19-03-01-17 (далі – лист №2533) повідомила про особливості визначення платниками податку на додану вартість (далі – ПДВ) – суб’єктами спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського, лісового господарства та рибальства (далі – спеціальний режим оподаткування), передбаченого статтею 209 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), та платниками ПДВ, які відповідають критеріям, визначеним статтею 209 Кодексу, але не обрали спеціального режиму оподаткування (пункт 209.18 статті 209 Кодексу), сум ПДВ, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальні/поточні рахунки платників.

Законом №909, зокрема, внесено зміни до пункту 209.2 статті 209 Кодексу, відповідно до яких у 2016 році у межах спеціального режиму оподаткування запроваджена часткова сплата сум ПДВ до бюджету та на спеціальні рахунки. Розмір суми ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету та перерахуванню на спеціальні рахунки, залежить від виду сільськогосподарської продукції, що реалізується.

Так, позитивна різниця між сумою податкових зобов’язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначена:

- за операціями із зерновими культурами товарних позицій 1001 – 1008 згідно з УКТ ЗЕД (далі – зернові культури) та технічними культурами товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД (далі – технічні культури), у розмірі 15% спрямовується на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, а у розмірі 85% – перераховується до державного бюджету (додатковий електронний рахунок 3754);

- за операціями з продукцією тваринництва товарних позицій 0102 і 0401 згідно з УКТ ЗЕД (далі – продукція тваринництва). у розмірі 80% спрямовується на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, а у розмірі 20% – до бюджету (додатковий електронний рахунок 3755);

- за операціями з сільськогосподарськими товарами/ послугами, крім зернових і технічних культур та продукції тваринництва (далі – інші сільськогосподарські товари/послуги), у межах діяльності спеціального режиму оподаткування такий розподіл складає 50% – на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, 50% – до бюджету (додатковий електронний рахунок 3753).

Крім того, для сільськогосподарських підприємств, зазначених у пункті 209.18 статті 209 Кодексу (підприємств, які відповідають критеріям, визначеним статтею 209 Кодексу, але не обрали спеціального режиму оподаткування, і на загальних підставах вважаються платником ПДВ), також запроваджена часткова сплата сум ПДВ до бюджету та на поточні рахунки за операціями з реалізації молока, худоби, птиці, вовни власного виробництва, а також з реалізації молочних продуктів, молочної сировини та м’ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах, у таких розмірах:

- за операціями з продукцією тваринництва (товарні позиції 0102 і 0401 згідно з УКТ ЗЕД) позитивна різниця між сумою податкових зобов’язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду у розмірі 80% спрямовується на поточні рахунки таких сільськогосподарських підприємств, а у розмірі 20% – до бюджету;

- за операціями з іншими товарами, зазначеними у пункті 209.18 статті 209 Кодексу (крім товарних позицій 0102 і 0401 згідно з УКТ ЗЕД), такий розподіл складає 50% – на поточні рахунки таких сільськогосподарських підприємств, 50% – до бюджету.

Відповідно до пункту 23 Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 із змінами суб’єкти спеціального режиму оподаткування та платники – сільськогосподарські підприємства, які відповідають вимогам пункту 209.18 статті 209 Кодексу, ведуть окремий податковий облік операцій:

- із зерновими та технічними культурами (ведуть тільки суб’єкти спеціального режиму оподаткування);

- з продукцією тваринництва;

- з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами.

Отже, з метою визначення сум ПДВ, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальні/поточні рахунки платників, суб’єкти спеціального режиму оподаткування та платники – сільськогосподарські підприємства, які відповідають вимогам пункту 209.18 статті 209 Кодексу, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду визначають за кожним видом операцій.

У листі ДФС №2533 також викладений порядок заповнення податкових декларацій з ПДВ, в яких відображаються операції у межах спеціального режиму оподаткування (0121 – 0123) та діяльності у межах пункту 209.18 статті 209 Кодексу (0130).

З листом №2533 можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/66180.html

Затверджено перелік пунктів пропуску через державний кордон України, через які здійснюється ввезення товарів у режимі транзиту

21.01.2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 №20 «Про затвердження переліку пунктів пропуску через державний кордон України, через які здійснюється ввезення товарів в режимі транзиту» (далі – Постанова №20).

Зазначеною Постановою врегульовано питання транзиту митною територією України товарів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року №1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації».

Постановою №20 затверджено перелік пунктів пропуску через державний кордон України, через які здійснюється ввезення товарів у режимі транзиту (прохідний транзит):

- на кордоні з Російською Федерацією:

для автомобільного сполучення – Просяне, Танюшівка, Плетинівка, Гоптівка, Велика Писарівка, Юнаківка, Катеринівка, Бачівськ, Грем`яч, Сеньківка;

для залізничного сполучення – Лантратівка, Тополі, Козача Лопань, Зернове;

- на кордоні з Республікою Білорусь:

для автомобільного сполучення – Доманове, Сеньківка, Нові Яриловичі, Славутич, Виступовичі, Городище, Дольськ, Пулемець;

для залізничного сполучення – Неданчичі, Щорс, Горностаївка, Удрицьк, Заболоття, Виступовичі.

Постанова №20 опублікована у газеті «Урядовий кур’єр» від 21.12.2015 №12.

Який коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі застосовується у 2016 році при обчисленні плати за землю?

Відповідно до пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

На виконання пункту 289.3 статті 289 Кодексу Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом від 11.01.2016 №6-28-0.22-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» повідомила, зокрема, що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3%.

Враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті 289 Кодексу, станом на 01.01.2016 становить 1,433.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять:

1996 рік – 1,703; 1997 рік – 1,059; 1998 рік – 1,006; 1999 рік – 1,127; 2000 рік – 1,182; 2001 рік – 1,02; 2005 рік – 1,035; 2007 рік – 1,028; 2008 рік – 1,152; 2009 рік – 1,059; 2010 рік – 1,0; 2011 рік – 1,0; 2012 рік – 1,0; 2013 рік – 1,0; 2014 рік – 1,249; 2015 рік – 1,433. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася.

Разом з тим, відповідно до пункту 6 підрозділу 6 розділу ХХ. «Перехідні положення» Кодексу (у редакції Закону України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році») встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із значенням 120 відсотків.

Враховуючи викладене, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2.

Відповідне питання – відповідь розміщене у підкатегорії 112.05 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням https://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».

У Дніпропетровській області ДФС вилучено 2 млн. акцизних марок, незаконно ввезених в Україну

Співробітниками податкової мілі- ції Дніпропетровської області в рамках проведення операції «Акциз-2016» спільно з праців- никами Національної поліції та Служби безпеки України проведено огляд у відділенні поштової компанії.

Під час обшуку виявлено та вилучено 20 картонних коробок, в яких знаходились 2 млн. марок акцизного податку України.

Встановлено, що на коробках, з метою приховування їх походження, вирізані та заклеєні плівкою місця, призначені для відміток митних органів про перетин кордону, що свідчить про їх іноземне походження.

Слідчі дії тривають.

Транспортний податок: порядок справляння у 2016 році

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016.

Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Кодексу визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об’єктами оподаткування.

Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу).

Отже, об’єктом оподаткування у 2016 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500 грн. та з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно).

Згідно з підпунктом 14.1.220 пункту 14.1 статті 14 Кодексу виготовлення транспортного засобу – це календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, – 1 січня року виготовлення, зазначеного у реєстраційних документах.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік та становить, як і раніше, 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 Кодексу базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року (2016 рік) і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою – платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт (підпункт 267.6.4 пункту 267.6 статті 267 Кодексу).

Нагадуємо, що юридичні особи – платники транспортного податку звітуватимуть у 2016 році за формою податкової декларації з транспортного податку (далі – декларація), яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 10.04.2015 №415 «Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.04.2015 за №474/26919.

Граничний термін подання декларації на 2016 рік – 19 лютого 2016 року.

Для фізичних осіб – платників транспортного податку не передбачено надання декларації. Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб – резидентів здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (підпункт 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Кодексу), а для фізичних осіб – нерезидентів – за місцем реєстрації об’єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів (підпункт 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Кодексу).

Відповідно до пункту 267.8 статті 267 Кодексу транспортний податок сплачується:

а) фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Розширено перелік підакцизних товарів

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема, у частині справляння акцизного податку.

З 01.01.2016 розширено перелік підакцизних товарів у частині пального.

Відповідно до пункту 215.1 статті 215 Кодексу з урахуванням змін, внесених Законом №909, до підакцизних товарів належать:

- спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

- тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

- пальне;

- автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів;

- електрична енергія.

Як визначено підпунктом 14.1.601 пункту 14.1 статті 14 Кодексу пальне це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу до пального віднесено суміші ароматичних вуглеводнів, толуол, ксилоли, вуглеводні ациклічні, інші ефіри прості, антидетонатори, антиоксиданти, які оподатковуються за ставками, встановленими для бензинів.

Про порядок блокування електронного цифрового підпису

Добрий день. Блокування посиленого сертифіката можна здійснити у телефонному режимі. Заява в усній формі подається заявником до АЦСК ІДД засобами телефонного зв’язку за номером: (044) 284-00-10, при цьому заявник повинен повідомити адміністратору реєстрації наступну інформацію:

  • ідентифікаційні дані власника сертифіката;
  • реєстраційний номер сертифіката ключа;
  • ключову фразу голосової автенфікації.

Письмова заява на блокування посиленого сертифіката подається до АЦСК ІДД або до відокремленого пункту реєстрації користувачів за встановленою формою та засвідчується власноручним підписом заявника. У разі якщо власником сертифіката є юридична особа, підпис уповноваженого представника юридичної особи засвідчується печаткою.

В який строк необхідно отримати нові електронні ключі у разі зміни керівника підприємства?

Якщо у платника податків виникають зміни облікових даних, тобто змінюється керівництво (директор, головний бухгалтер або особа, уповноважена вести бухгалтерський облік), то у строк до моменту подання наступної електронної звітності потрібно отримати нові посилені сертифікати відкритих ключів на посадових осіб платника, які мають право підпису документів, та переукласти договір «Про визнання електронних документів».

В якому випадку АЦСК ІДД може відмовити суб’єкту господарювання в видачі посилених сертифікатів ЕЦП?

Для отримання послуги ЕЦП суб’єкт господарювання повинен звернутись до підрозділу реєстрації користувачів та надати пакет документів, перелік яких вказано в Регламенті АЦСК ІДД.

Згідно з розділом 5 «Ідентифікація та автентифікація» Регламенту АЦСК ІДД адміністратор реєстрації приймає рішення про відмову в реєстрації приймає рішення про відмову в реєстрації за результатом розгляду поданих документів у разі:

- відсутності всіх необхідних для реєстрації документів;

- відсутності у довіреної особи документів, які засвідчують її повноваження та особу;

- поданні заявником неналежно засвідчених копій документів;

- невідповідності даних, що визначені в поданих документах, фактичним даним заявника.

Також адміністратор реєстрації може відмовити суб’єкту господарювання у наданні послуги ЕЦП, якщо документи мають підчистки, дописки, закреслені слова, інші незастережні виправлення або написи олівцем, а також мають пошкодження, внаслідок чого їх текст неможливо прочитати.

Чи можна змінити назву особистого ключа або сертифіката?

Особистий ключ електронного цифрового підпису має жорстко визначену назву – «Key-6.dat», яка зміні не підлягає. Зміна назви особистого ключа призведе до неможливості його використання. Назва сертифіката може бути змінена за бажанням клієнта, за виключенням розширення файлу – «*.cer»

Чи можливо здійснити процедуру реєстрації в АЦСК ІДД через мережу Інтернет без особистої присутності в центрі сертифікації?

Процедура отримання послуг електронного цифрового підпису через мережу Інтернет не можлива. Регламентом Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, затвердженого Головою Державної податкової служби України 07.05.2012, передбачена особиста присутність заявника (чи його довіреної особи) під час процедури реєстрації. Детальну інформацію щодо процедури реєстрації можна переглянути на офіційному інформаційному ресурсі Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту https://www.acskidd.gov.ua/ у рубриці Реєстрація користувачів.

Чи потрібно переукладати договір про надання звітності в електронному вигляді після закінчення терміну його дії?

Договір про визнання електронних документів діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до органу державної податкової служби нові посилені сертифікати, договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів. Орган ДФС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нових посилених сертифікатів відкритих ключів замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації.

Як можна переглянути реєстраційний номер посиленого сертифіката ключа ЕЦП, отриманого в АЦСК ІДД?

Для перегляду реєстраційного номеру посиленого сертифіката відкритого ключа електронного цифрового підпису (далі – посилений сертифікат), отриманого від Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту (далі – АЦСК ІДД), його необхідно завантажити на комп’ютер. Після чого, відкривши файл посиленого сертифіката на вкладці «Зміст» знайти поле «Серійний номер», у якому і міститься реєстраційний номер посиленого сертифіката.

Увага!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області доводить до відома платників податків, що вдосконалення програмного забезпечення та адміністрування сервісу "Електронний кабінет платника податків" здійснюється на рівні ДФС України, тому Головне управління ДФС у Дніпропетровській області не розповсюджує ПЗ з удосконалення вказаного електронного сервісу.

Просимо зазначену інформацію взяти до уваги при опрацюванні повідомлень, які надходять на електронні адреси платників податків.

У минулому році підприємці Дніпропетровщини отримали майже 12,5 тисяч ліцензій на право торгівлі алкоголем та тютюном

Протягом 2015 року суб’єктам господарювання Дніпропетров- ського регіону видано 12467 ліцензій, з них 6819 – на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 5648 – тютюновими виробами.

Разом з тим, у 2015 році призупинено дію 1613 ліцензій за несвоєчасну сплату чергового платежу та анульовано 1425 ліцензій, в тому числі - 37 за порушення законодавства в частини продажу алкогольних та тютюнових товарів особам, які не досягли 18 років.

Загалом, до місцевих бюджетів Дніпропетровської області впродовж минулого року надійшло 68 млн. грн. плати за ліцензії на право оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Порядок справляння у 2016 році транспортного податку у разі викрадення автомобіля

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) внесено низку змін до Податкового кодексу України (далі – Кодекс).

Зокрема, з 01.01.2016 набрали чинності зміни до статті 267 Кодексу «Транспортний податок».

Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Кодексу визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об’єктами оподаткування.

Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу).

Внесеними змінами, зокрема, визначено, що у разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об’єктом оподаткування, транспортний податок за такий легковий автомобіль не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – Реєстр), виданим уповноваженим державним органом.

У разі повернення легкового автомобіля його власнику (законному володільцю), податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, в якому легковий автомобіль було повернено відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник податку зобов’язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання.

Реєстр утворено на виконання пункту 22 розділу XI Перехідних положень Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до пункту 1.6. Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 17.08.2012 №69 (далі – Положення №69), виконання функцій адміністратора Реєстру покладається на Генеральну прокуратуру України, прокуратури областей та міста Києва.

Відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України (пункт 4.1 Положення №69).

Підпунктом 267.6.9 пункту 267.6 статті 267 Кодексу встановлено, що у разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об’єктом оподаткування, уточнююча декларація юридичною особою – платником податку подається протягом 30 календарних днів з дня внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Реєстру.

У разі повернення легкового автомобіля його власнику, уточнююча декларація юридичною особою – платником податку подається протягом 30 календарних днів з дня складання постанови слідчого, прокурора чи винесення ухвали суду.

Також підпунктом 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 Кодексу визначено, що фізичні особи – платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо:

об’єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;

розміру ставки податку;

нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема, документів, що підтверджують право власності на об’єкт оподаткування, перехід права власності на об’єкт оподаткування, документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Фізичні особи – нерезиденти для проведення звірки даних звертаються до контролюючих органів за місцем реєстрації об’єктів оподаткування.

Фізичним особам – підприємцям про авансові внески

Відповідно до змін, внесених Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909), з 01.01.2016 авансовий платіж з податку на доходи фізичних осіб за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.

З урахуванням змін, внесених Законом №909 до Податкового кодексу України, для фізичних осіб – підприємців під час заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи у додатку Ф4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» не виникає обов’язку розрахунку квартальних авансових платежів по податку на доходи фізичних осіб, тобто, платниками податків не заповнюється рядок 6 розділу ІІ додатку Ф4.

Державною фіскальною службою України у листі від 12.01.2016 №594/7/99-99-17-02-02-17 «Про організацію роботи з фізичними особами – підприємцями» (далі – лист ДФС №594) надані роз’яснення щодо порядку нарахування та сплати авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб протягом року.

Зазначений лист розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66028.html

Актуально для платників єдиного внеску

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) внесені, зокрема, зміни до Закону України від 08.07.2010 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

У зв’язку з набранням чинності 01.01.2016 змін, внесених Законом №909, Державною фіскальною службою України у листах від 15.01.2016 №1259/7/99-99-17-03-01-17 «Про організацію роботи» (далі – лист ДФС №1259) та №1261/7/99-99-17-03-01-17 «Про надання роз’яснення» (далі – лист ДФС №1261) надані роз’яснення щодо нового порядку погодження перерахування сум сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) при виплатах заробітної плати та змінених термінах сплати пені і штрафних санкцій платниками єдиного внеску.

Зазначені листи розміщені на офіційному веб-порталі ДФС за посиланнями:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66077.html

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66076.html

У 2015 році місцеві громади Дніпропетровської області отримали майже 12 мільярдів гривень

Впродовж 2015 року до місцевих скарбниць Дніпропетровщини надійшло понад 11 мільярдів 940 мільйонів гривень податків та зборів. Це на 1 мільярд 758 мільйонів гривень, або на 17,3%, більше порівняно з 2014 роком.

Істотного зростання досягнуто з податку на прибуток підприємств, плати за землю та єдиного податку. Так, надходження з податку на прибуток підприємств 938 мільйонів гривень, що на 889 мільйонів гривень більше ніж у відповідному періоді минулого року. Від землевласників та землекористувачів надійшло 2 мільярда 258 мільйонів гривень плати за землю, що на 344 мільйони гривень більше ніж у січні – грудні 2014 року. Протягом минулого року до кошиків місцевих бюджетів області 864 мільйони гривень, що на 289 мільйонів гривень більше надходжень 2014 року.

«У нинішніх умовах повнота та своєчасність надходжень до місцевих бюджетів має велике значення, адже казна Дніпропетровського регіону – це безпосереднє джерело видатків на потреби громади області. Тому від рівня бюджетної дисципліни суб’єктів господарювання Дніпропетровщини залежить й фінансова самодостатність регіону», – відзначає в.о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.

Особливості застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту підприємствами енергетичної галузі

У зв’язку з внесенням Законом України від 24.11.2015 №812-VШ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу та забезпечення стабільності розрахунків підприємств енергетичної галузі» (далі – Закон №812) змін до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), Державна фіскальна служба України у листі від 22.01.2016 №2055/7/99-99-19-03-02-17 (далі – лист ДФС №2055) повідомила про окремі особливості застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту підприємствами енергетичної галузі.

Законом №812 підрозділ 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу XX «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктом 44, відповідно до якого:

«Тимчасово, до 1 липня 2017 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та пункті 198.2 статті 198 Кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди з 1 січня 2016 року до 1 липня 2017 року.

У разі, якщо операції, визначені цим пунктом, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку:

покупцям – платникам податку можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця;

покупцям – особам, не зареєстрованим платниками податку, можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.

Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць».

Вказані зміни набрали чинності з 1 січня 2016 року.

Лист ДФС №2055 «Про окремі особливості застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту підприємствами енергетичної галузі» розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/66080.html

Щодо бази оподаткування рентною платою

Державною фіскальною службою України у листі від 20.01.2016 №1877/7/99-99-15-04-01-17 «Щодо бази оподаткування рентною платою» (далі – лист ДФС №1877) надані роз’яснення щодо бази оподаткування рентною платою за видобутий природний газ у четвертому кварталі 2015 року у частині обсягів газу, що не відповідають умові, визначеній у пункті 252.24 статті 252 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

У листі ДФС №1877 зазначено, що фактичною ціною реалізації природного газу, крім газу, що відповідає умові, визначеній у пункті 252.24 статті 252 Кодексу, вважається ціна, що дорівнює граничному рівню ціни на природний газ, що реалізується промисловим споживачам, який встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) (пункт 252.8 статті 252 Кодексу).

Постановою НКРЕКП від 27.08.2015 №2229 «Про встановлення граничного рівня ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання» (далі – Постанова №2229) встановлено з 01.09.2015 граничний рівень ціни на природний газ, що реалізується промисловим споживачам, 6600 грн. за 1000 куб. метрів.

Міністерство фінансів України листом від 13.10.2015 №31-11140-09-10/31893 повідомило, що Постанова №2229 залишається чинною.

З листом №1877 можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66118.html

Щодо термінів коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту

Державна фіскальна служба України у листі від 22.01.2016 №2052/7/99-99-19-03- 02-17 «Про податок на додану вартість» (далі – лист ДФС №2052) нагадала терміни коригу- вання у податковій декларації з податку на додану вартість (далі – ПДВ) податкових зобов’язань та податкового кредиту на підставі розрахунку коригування до податкової накладної.

Пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

У разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг:

- постачальник має право зменшити податкові зобов’язання на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН отримувачем протягом 15-денного терміну, у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то постачальник має право зменшити податкові зобов’язання у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН;

- покупець повинен зменшити податковий кредит в податковій декларації з ПДВ за податковий період, на який припадає дата складення розрахунку коригування, та зареєструвати його в ЄРПН у встановлені терміни.

У разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг:

- постачальник повинен збільшити податкові зобов’язання у податковій декларації з ПДВ за податковий період, на який припадає дата складення розрахунку коригування;

- покупець має право збільшити податковий кредит на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН протягом 15-денного терміну, у податковій декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, в якому його складено, або за будь-який наступний звітний (податковий) період, але не пізніше ніж через 365 днів з дати його складення. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то покупець має право збільшити податковий кредит у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН, або будь-якого наступного звітного (податкового) періоду, але не пізніше ніж через 365 днів з дати його складення.

Якщо розрахунок коригування не зареєстрований в ЄРПН протягом 180 календарних днів або взагалі не складений на таку операцію, то:

- у разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг податковий кредит покупця не може бути збільшений, але постачальник не звільняється від обов’язку збільшення суми податкових зобов’язань за відповідний звітний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг;

- у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг податкові зобов’язання постачальника не можуть бути зменшені, але покупець зобов’язаний зменшити податковий кредит за відповідний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг.

Лист №2052 розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/66079.html

Скористайтесь сервісом ДФСУ «Пульс»

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що головний принцип роботи сервісу «Пульс» – зворотній зв’язок та оперативне вирішення проблемних питань платників. Ефектом такого зворотного зв’язку стає покращення сервісного супроводу підприємництва. Працівники ДФС не тільки приймають повідомлення від громадян, а й інформують заявників про результати розгляду звернень та вжиті заходи.

Номер телефону сервісу ДФСУ „Пульс” (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.


Прес-служба СМР - 11.02.2016.

Українська
Англійська