Logo

Telegram
Facebook

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПОВІДОМЛЯЄ


Відбулась зустріч керівництва ДФС з представниками Американської Торгівельної Палати в Україні

Практичні питання податкового адміністрування та проведення податкової реформи розглядалися під час чергової зустрічі Голови ДФС Романа Насірова, Першого заступника Голови ДФС Сергія Білана та керівників структурних підрозділів служби з представниками Американської Торгівельної Палати в Україні 16 грудня.

Учасники зустрічі підбили підсумки спільної роботи у поточному році та окреслили основні напрями співпраці на наступний. Зокрема, представники АТП відзначили зацікавленість з боку ДФС в оперативному вирішенні проблемних питань, з якими бізнес звертався до фіскальних органів. Так, за їх словами, переважна більшість питань вже вирішені, інша ж їх частина потребує внесення змін до законодавства та додаткового опрацювання.

Під час зустрічі обговорювалися інструменти ДФС із забезпечення відшкодування ПДВ, можливі варіанти запровадження механізмів ліквідації заборгованості переплат з податку на прибуток, питання митної вартості, трансфертного ціноутворення, запровадження інституту Уповноваженого економічного оператора тощо.

«Одним із пріоритетів нашої роботи у митному напрямі на наступний рік визначено запровадження інституту Уповноваженого економічного оператора. Це передбачено також й підписаним нещодавно контрактом на запровадження проекту TWINNING. Ми надали свої пропозиції щодо необхідних законодавчих змін та сподіваємось на підтримку міжнародних експертів та представників бізнесу в реалізації цього проекту», - зазначив Роман Насіров.

За його словами, ДФС зацікавлена у пошуку оптимальних шляхів вирішення проблемних питань та забезпечення скоординованого формату комунікацій з бізнесом.

«Всі зміни, які сьогодні відбуваються в службі, нові пріоритети у роботі спрямовані, перш за все, на стимулювання фінансового розвитку бізнесу та, відповідно, економічного розвитку країни», – наголосив Голова ДФС Роман Насіров.

У свою чергу, члени Американської Торгівельної Палати відзначили прозорий та рівний підхід Державної фіскальної служби до всіх платників податків, що створює рівні конкурентні умови для всіх представників бізнесу.

В Волинській області працівниками Головного управління власної безпеки ДФС України попереджено незаконне ввезення на територію України зброї

16 грудня 2015 року працівниками Головного управління власної безпеки ДФС спільно із співробітниками Волинської митниці в зоні митного контролю митного поста «Устилуг» затримано легковий автомобіль «Volkswagen Sharan» під керуванням громадянина України, який прямував на в’їзд до України.

В ході проведення огляду вказаного транспортного засобу серед особистих речей водія було виявлено близько 30 одиниць вогнепальної зброї (пістолети марок Вальтер, Беретта, Браунінг, ПМ та інші) та близько 20 одиниць холодної зброї.

Окрім цього здійснено огляд інших транспортних засобів, що перетинали кордон України, за результатами яких припинено спробу вивезення з території України близько 1 кг бурштину та 300 пачок цигарок.

Заходи щодо припинення незаконного переміщення товарів через митний кордон України тривають.

Від Дніпропетровської митниці ДФС у січні – листопаді 2015 року надійшло до бюджету понад 15 мільярдів гривень

Надходження митних платежів до державного бюджету за одинадцять місяців поточного року склали 15 мільярдів 79,8 мільйонів гривень, що в порівнянні з відповідним періодом 2014 року більше на 5 мільярдів 560 мільйонів гривень, або на 58,4 відсотків. Зокрема, у листопаді 2015 року суб’єкти зовнішньо – економічної діяльності перерахували до бюджету 1 мільярд 470,5 мільйонів гривень, що на 39,1 відсотків більше, ніж минулоріч. Про це повідомив начальник Дніпропетровської митниці ДФС Вадим Писарєв.

З початку року послугами Дніпропетровської митниці ДФС скористались 2208 підприємств, що на 13 суб’єктів зовнішньо – економічної діяльності більше, ніж в 2014 році.

Щодо співвідношення експорту та імпорту, то експорт у Дніпропетровській митниці ДФС по оформленим вантажам у ваговому показнику за січень – листопад 2015 року складає 76,8 відсотків, імпорт – 23,2 відсотки.

Фізичні особи декларують свої доходи за 2015 рік по-новому

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що фізичні особи – платники податків декларують свої доходи, отримані у 2015 році, за новою формою декларації про майновий стан і доходи (далі – нова декларації).

Нова форма декларації та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859 (зареєстрований Міністерством юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743) і вводиться в дію з 1 січня 2016 року.

Для спрощення та зменшення часу для заповнення декларації обсяг нової декларації зменшено з 2-х аркушів до 1-го, а кількість додатків – з 7-ми до 4-х.

Додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу, а саме:

- при отриманні доходів від двох та більше податкових агентів заповнюється додаток Ф1;

- при операціях з інвестиційними активами заповнюється додаток Ф2;

- при отриманні іноземних доходів заповнюється додаток Ф3;

- при отриманні доходів самозайнятими особами заповнюється додаток Ф4.

У новій формі декларації відображається інформація щодо отриманих доходів, відомості щодо утриманого (сплаченого) податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військового збору та визначені податкові зобов’язання за операціями з нерухомим/рухомим майном, спадщини (дарування) та надання майна у лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм).

Крім того, відомості про власну нерухомість та/або нерухомість, яка надається в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) зазначається у розділі VII нової декларації, а відомості про власне рухоме майно та/або рухоме майно, яка надається в оренду (суборенду) зазначається у розділі VIІІ нової декларації.

Звертаємо увагу, що у графі «Категорії об’єктів» нерухомого/рухомого майна у розділах VII та VIІІ нової декларації тепер зазначаються не назви об’єктів, а номер, що відповідає категорії об’єкта.

Так, наприклад, для нерухомого майна земельні ділянки зазначаються у декларації з категорією «1»; житлові будинки з категорією «2»; квартири – «3»; садовий (дачний) будинок – «4»; гараж – «5»; водойми – «6»; інше нерухоме майно – «7».

Сума ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов’язання у зв’язку з використанням права та податкову знижку, розраховується лише у розділі III нової декларації без заповнення додатка. При цьому не зазначаються реквізити документів, які підтверджують понесені витрати, а вказуються лише категорії понесених витрат (вказуєтьсмя позначка «Х» на відповідних категоріях «1», «2», «3», «4», «5», «6», «7», «8») та загальна сума фактично здійснених протягом звітного податкового року витрат (рядки 13 та 14 декларації).

Акцентуємо увагу, що норма підпункту 166.3.4 пункту 166.3 статті 166 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) щодо права на податкову знижку за витратами, понесеними для компенсації вартості платних послуг з лікування (категорія витрат за номером «4»), відповідно до пункту 1 розділу XIX Прикінцевих положень Кодексу набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, в якому набере чинності закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.

На сьогодні такий закон не прийнято, а, отже, платники податків не мають право на отримання знижки згідно з підпунктом 166.3.4 пункту 166.3 статті 166 Кодексу. Відповідно, за 2015 рік категорія витрат за номером «4» розділу III нової декларації платниками податків не заповнюється.

Слід зазначити, що з 01.01.2016 платник податку має право на повернення ПДФО при від’ємній різниці за результатами перерахунку податку відповідно до підпункту «є» пункту 176.1 статті 176 Кодексу. Додаток Ф1 до нової форми декларації доповнено рядком, в якому відображається сума ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету за результатами такого перерахунку.

Сервіс ДФС України «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що електронний сервіс Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» (далі – сервіс) розміщено на головній сторінці офіційного порталу ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/businesspartner

Зазначений сервіс дозволяє здійснити перевірку надійності ділових партнерів щодо сумлінності сплати податків до бюджету.

Стосовно роботи цього електронного сервісу зазначаємо наступне:

- податковий сервіс функціонує за централізованим принципом, що передбачає пошук інформації про наявність у платника податків податкового боргу у єдиній базі даних ДФС, в якій перевірка здійснюється в цілому по Україні (за основним місцем обліку платника податків та за усіма неосновними місцями обліку такого платника та його відокремлених структурних підрозділів), а вихідний результат щодо такого платника податків формується в узагальненому вигляді без його деталізації за регіональною ознакою;

- у податковому сервісі синхронізується інформація з єдиної бази даних ДФС, яка наповнюється даними з інтегрованих карток платників податків;

- оновлення інформації щодо стану розрахунків платника податків з бюджетом в центральній базі даних відбувається щоденно (крім вихідних та святкових днів) після проведення розрахунків зведених показників за результатами попереднього банківського дня;

- податковий сервіс містить інформацію про наявність податкового боргу незалежно від суми такого боргу, на яку поширюються законодавчі обмеження щодо здійснення заходів стягнення (сума податкового боргу, менше якої не надсилаються податкові вимоги та не застосовується податкова застава, становить 340 гривень);

- податковий борг є динамічним показником, що може змінюватися у залежності від будь-яких змін облікових показників, з яких він формується, який не нараховується в інтегрованій картці платника податків, а виникає автоматично у разі несплати узгоджених сум грошових зобов’язань.

Отже, цей податковий сервіс містить актуальну інформацію про податкові борги платників податків, що обліковується в інформаційній системі органів ДФС.

Поряд з тим, існують також інші альтернативні шляхи перевірки та підтвердження стану розрахунків платника податків з бюджетом за податками.

Звірення даних контролюючого органу та платника податків щодо стану розрахунків платника податків з бюджетом за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском можливо провести звернувшись до контролюючого органу, в якому такий платник перебуває на податковому обліку, відповідно до вимог Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 №765 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за № 217/24994).

Тобто, перевірити відповідність інформації про стан розрахунків з бюджетом, що обліковується в центральній базі даних органів ДФС, та за даними обліку платника податків (наприклад, щодо нарахування пені, наявності переплат, тощо) можливо шляхом проведення звірення.

Порядком видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів (далі – Довідка), затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №567 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1842/24374) (далі – Порядок №567) передбачено, що Довідка за встановленою формою видається органом ДФС за основним місцем обліку платника податків, який звертається за наданням послуги.

Такий орган визначає наявність/відсутність у платника податків податкового боргу на дату формування Довідки з урахуванням наявності/відсутності такого боргу в інформаційних системах органів доходів і зборів за основним та неосновним місцем обліку платника податків (пункт 5 Порядку №567).

Отже, при видачі Довідки одним органом ДФС та забезпеченні таким органом перевірки податкового боргу, що обліковується за таким платником у всіх органах ДФС, забезпечується принцип повноти, цілісності та достовірності відображення інформації про наявність/відсутність податкового боргу платника податків.

За наявності у платника податків податкового боргу (незважаючи на розстрочення/відстрочення або реструктуризацію податкового боргу на підставі закону та/або рішення суду) органи ДФС не мають підстав для видачі Довідки про відсутність такого боргу.

До кінця року громадяни ще можуть скористатися податковою знижкою за 2014 рік

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу громадян на те, що до кінця 2015 року вони ще можуть скористатися правом на податкову знижку, тобто можливістю отримати з бюджету повернення певної суми податку на доходи фізичних осіб, сплаченого з їх заробітної плати протягом минулого 2014 року.

Відповідно до підпункту 14.1.170 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.

Право на податкову знижку до кінця 2015 року мають лише ті громадяни, які у 2014 році отримували дохід у вигляді заробітної плати та сплачували протягом року (пункт 166.3 статті 166 Кодексу), зокрема:

- проценти за користування іпотечним житловим кредитом;

- за навчання закладам освіти за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати;

- за допоміжні репродуктивні технології;

- вартість державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;

- за переобладнання транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;

- за будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом.

Отже, фізична особа – платник податку, який у поточному році бажає скористатись правом на податкову знижку за підсумками минулого 2014 року, має подати річну податкову декларацію до податкової інспекції за своєю податковою адресою (місцем проживання платника податку, місцем податкової реєстрації платника податку) по 31.12.2015 включно (підпункт 166.1.2 пункту 166.1 статті 166 Кодексу).

Звертаємо увагу, що відповідно до підпункту 166.4.3 пункту 166.4 статті 166 Кодексу, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Особливості заповнення нової декларації про майновий стан та доходи

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», що зареєстрований Міністерством юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – Наказ №859), затверджено нову форму податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – нова декларації), що вводиться в дію з 1 січня 2016 року.

Одним із нововведень для цієї декларації є зазначення у ній платниками податків відомостей щодо отриманих доходів, які не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (стаття 165 Кодексу), та загальної річної суми доходу.

Наприклад, фізична особа – підприємець перебувала:

- у першому півріччі на спрощеній системі оподаткування та отримала дохід у розмірі 100,0 тис. грн.,

- у другому півріччі – на загальній системі оподаткування та отримала, дохід у розмірі 10,0 тис.грн., з них чистий оподатковуваний дохід – 5,0 тис. грн.,

- інші доходи не отримувались.

При заповненні розділу II «ДОХОДИ, ОТРИМАНІ ПРОТЯГОМ ЗВІТНОГО (ПОДАТКОВОГО) РОКУ» нової декларації:

- сума доходу на спрощеній системі оподаткування у розмірі 100,0 тис. грн. зазначається у графі 3 «Сума доходів (грн., коп)» рядка 11.1 «Доходи, отримані від провадження господарської діяльності за спрощеною системою оподаткування протягом звітного (податкового) року» та графі 3 рядка 11 «Доходи, які не підлягають оподаткуванню»;

- сума оподатковуваного доходу, отримана на загальній системі оподаткування, у розмірі 5,0 тис. грн. зазначається у графі 3 рядка 10.7 «Доходи, отримані фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (додаток Ф4)»;

- загальна сума отриманого доходу у розмірі 105,0 тис. грн. зазначається у графі 3, рядка 12 «Загальна сума річного доходу (рядок 10 + рядок 11)».

Доходи, які оподатковуються військовим збором

Відповідно до підпункту 1.2 пункту пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами і доповненнями (далі – Кодекс) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Кодексу.

Згідно з пунктом 163.1 статті 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є:

- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

- іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Об’єктом оподаткування нерезидента є:

- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;

- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Відповідне питання-відповідь розміщене на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України у розділі «АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ» за посиланням:

https://zir.sfs.gov.ua/main/actual/.

Термін сплати податків і зборів у зв’язку з перенесенням термінів подання податкових декларацій

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує, що Державною фіскальною службою України (далі – ДФС України) на головній сторінці офіційного веб-порталу (sfs.gov.ua) надані роз’яснення щодо порядку сплати податкового зобов’язання у разі, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день.

Згідно з пунктом 49.20 статті 49 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс), якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем. Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені Кодексом.

Пунктом 57.1 статті 57 Кодексу визначено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Правову позицію з питання застосування пункту 57.1 статті 57 Кодексу висловлено Верховним Судом України у постанові від 09.06.2015 по справі №21-18а15 (далі – Постанова).

У цій Постанові визначено, що у разі, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, граничним строком подання такої декларації є перший після нього робочий день. Тому початок перебігу встановленого пунктом 57.1 статті 57 Кодексу десятиденного строку для сплати визначеного у декларації податкового зобов’язання пов’язаний саме із таким робочим днем.

Тобто десятиденний строк для сплати податку слід рахувати від фактичної дати останнього дня подання декларації за відповідний період.

Податковою міліцією викрито конвертаційний центр з обігом у 200 млн. гривень

Співробітниками податкової міліції м. Києва у рамках розслідування кримінального провадження за ч.2 ст.205 та ч.3 ст.191 КК України спільно зі слідчими Національної поліції припинено діяльність конвертаційно-транзитної групи, яка надавала послуги з мінімізації податкових зобов’язань та незаконної конвертації грошових коштів підприємствам реального сектору економіки.

Діяльність злочинної групи носила міжрегіональний характер. Протягом 2015 року обіг коштів по рахунках підконтрольних фіктивних суб’єктів підприємницької діяльності склав близько 200 млн. грн., орієнтовні втрати бюджету – понад 33 млн. грн.

Відповідно до ухвал суду проведено ряд обшуків у житлових приміщеннях фігурантів кримінального провадження, де виявлені і вилучені 39 печаток юридичних осіб-нерезидентів, первинні бухгалтерські документи, чорнові записи, флеш-накопичувачі, жорсткий диск, ноутбук, 6 мобільних телефонів, готівкові кошти в сумі близько 400 тисяч гривень та дві печатки підприємств, які мають ознаки фіктивності.

Також під час проведення слідчих дій накладено арешт на банківські рахунки підприємств з ознаками фіктивності, внаслідок чого заблоковано грошові кошти на загальну суму близько 8 млн. грн.

Наразі слідчі дії тривають.

ДФС підписала контракт на запровадження проекту TWINNING

15 грудня, Голова ДФС Роман Насіров підписав контракт на запровадження проекту TWINNING «Підтримка Державної фіскальної служби України у розвитку елементів інтегрованого управління кордонами у митній сфері». Участь у підписанні взяв керівник групи радників проекту TWINNING – представник Федерального Міністерства фінансів Німеччини Детлеф Щесни, який буде постійним куратором проекту.

Контракт започатковує програму TWINNING за участі України з однієї сторони та консорціуму європейських партнерів у складі Німеччини, Польщі та Литви. Головним виконавцем визначено Державну фіскальну службу України. Twinning-партнерами є Федеральне Міністерство фінансів Німеччини, Митні служби при Міністерстві фінансів Республіки Польща та Литовської Республіки.

«Учасниками консорціуму є три європейські країни, з якими наша служба має найбільш динамічну та ефективну співпрацю в митній сфері. Зокрема, з Польщею ми маємо протяжний спільний кордон, литовські митники є нашими багаторічними партнерами у запровадженні новітніх технологій у процесі митного контролю та оформлення, а німецькі фахівці останнім часом стали нашими активними радниками у найбільш актуальних питаннях на сьогодні – таких як боротьба з корупцією та визначення митної вартості», - відзначив Голова ДФС.

Проектом TWINNING передбачено проведення консультацій між представниками ДФС та обраними експертами з країни-партнера на чолі з постійним радником проекту, ознайомлення на практиці з аспектами впровадження елементів інтегрованого управління кордонами та проведення нормотворчої роботи у сфері боротьби з корупцією.

За словами Романа Насірова, проект складається з трьох основних компонентів, а саме – зміни українських процедур і законодавства, необхідних для повного наближення до стандартів ЄС у митній сфері, глибокого перегляду і приведення у відповідність до стандартів ЄС інформаційних технологій та побудови комплексної системи протидії корупції.

Також проект TWINNING спрямований на виконання Україною зобов’язань у митній сфері відповідно до Угоди про асоціацію Україна – ЄС, зокрема, щодо встановлення інституту уповноваженого економічного оператора, приєднання до Конвенції про спільну транзитну процедуру, повноцінного функціонування комплексу «Електронна митниця» та розробки ефективної антикорупційної стратегії.

На реалізацію проекту TWINNING, який розпочнеться з січня 2016 року та триватиме 2 роки, Європейський Союз виділяє 1,85 млн. євро.

«Я дякую всім нашим європейським партнерам за підтримку. Ми чекаємо на приїзд фахівців з усіх трьох країн ЄС на чолі з паном Щесни одразу після новорічних свят і початок спільної напруженої роботи над приведенням державної митної справи до рівня європейських стандартів», - підсумував Роман Насіров.

До уваги суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності! У зв’язку з технічними причинами, які виникли у польських колег, тривалість митного оформлення в зоні діяльності Волинської митниці ДФС збільшилася

В зв’язку зі збоєм у роботі системи, що обслуговує вантажний транспорт на польській стороні, тривалість митного оформлення автомобілів, що прямують до Республіки Польща, через митний пост «Ягодин», значно збільшилася.

Така затримка з обслуговуванням вантажного транспорту пов’язана винятково з технічними проблемами на польській стороні.

Як запевнили волинських митників їх польські колеги, про розв’язання технічних питань з оформленням вантажів, українську сторону вони поінформують у найкоротші строки.

На даному етапі здійснюється оформлення вантажних транспортних засобів, які слідують без товару, - уточнюють фахівці митниці.

Волинська митниця ДФС звертається з проханням до суб’єктів ЗЕД з розумінням поставитися до проблем в обслуговуванні.

Сергій Білан: ДФС наступного року розпочне роботу над автоматизованою системою PRINEX -2

Наступного року Державна фіскальна служба України розпочне роботу з розробки проекту «Створення автоматизованої системи інтелектуального відеоконтролю за товарами та транспортними засобами, які переміщуються через українсько-білоруський кордон» (PRINEX-2). Він стане продовженням проекту PRINEX, який був впроваджений в експлуатацію в жовтні поточного року. Про це заявив Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан під час заключної міжнародної конференції проекту PRINEX.

«Метою продовження системи є посилення обміну між митними органами України та Білорусі додатковою інформацією про результати митного контролю, зокрема, даними систем відеоспостереження та зчитування номерних знаків, а також результатами зважування та рентгенівського сканування», – зазначив Сергій Білан.

Новий проект вже отримав схвалення Європейського Союзу, який є донором проекту PRINEX.

Впровадження нової системи дозволить уникнути дублювання зусиль відомств двох країн та, відповідно, скоротить терміни проведення митних формальностей під час перетину кордону сумлінними перевізниками, зменшить кількість незаконного переміщення товарів та транспортних засобів і контрабанди, а також знизить корупцію на кордоні.

За словами Сергія Білана, електронна система обміну попередньою інформацією вже довела свою дієвість. З часу її впровадження вартість вилучених предметів правопорушень на кордоні збільшилася в 2,3 раза.

«Завдяки оперативному обміну інформацією між митними органами Білорусі та України ми досягаємо кількох цілей. По-перше – отримуємо дані про вантажі, транспортні засоби, товари та оперативно їх відпрацьовуємо. По-друге – для звичайного громадянина значно скорочуються терміни проведення митних процедур і по-третє – поглиблюється розвиток співробітництва між правоохоронним органами двох країн», – підкреслив Сергій Білан.

Учасники конференції також висловили впевненість, що діюча система PRINEX і її продовження PRINEX-2 допоможуть побудувати відкритий кордон для перевізників та громадян, та водночас закрити його для контрабанди та незаконного переміщення товарів.

Довідково. Створення надійної й захищеної системи обміну попередньою інформацію між митними органами двох країн із залученням експертів Європейського Союзу розпочалось у 2013 році. Донором проекту виступив ЄС, який надав для його реалізації 3,7 млн. євро.

До роботи над створенням системи PRINEX разом із фахівцями ДФС та Державного митного комітету Республіки Білорусь долучились Представництво Міжнародної організації з Міграції в Білорусі та Україні та Міжнародний центр з розвитку міграційної політики. Для успішної реалізації проекту було встановлено спеціалізоване комп’ютерне обладнання, удосконалено інформаційно-технологічну та комунікаційну інфраструктуру всіх автомобільних пунктів пропуску на кордоні між Україною та Республікою Білорусь.

Податкова міліція затримала на Закарпатті контрабандну партію iPhone та iPad на суму 6,5 млн. грн.

Податкова міліція спільно з митниками та прикордонниками у Закарпатській області на пункті пропуску «Тиса-Захонь» українсько-угорського кордону запобігли спробі незаконного ввезення на територію України партії iPhone 6s и iPad Mini.

Два громадянина України прямували з території Угорщини та обрали для проходження митного контролю «зелений коридор».

З огляду на наявну оперативну інформацію щодо можливої спроби незаконного переміщення техніки через вказаний пункт пропуску, було прийнято рішення щодо проведення посиленого огляду.

Під час огляду у господарських сумках, що знаходились в багажниках автомобілів, та у обшивці авто було знайдено 245 телефонів iPhone 6S та 66 пристроїв iPad Mini.

Наразі партія техніки, орієнтованою вартістю 6,5 млн. грн., вилучена.

Триває перевірка та встановлюються всі особи, причетні до незаконного переміщення товару.

Податкова міліція Києва викрила факт ухилення від сплати 800 млн. грн. податків у сфері реалізації природного газу

Співробітниками податкової міліції м. Києва до ЄРДР внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків невстановленими особами.

Зазначені особи, використовуючи реквізити низки підприємств, більшість з яких здійснює добування, розподілення та реалізацію природного газу, провели операції з купівлі-продажу природного газу за завищеною ціною.

Ці дії дали змогу злочинцям ухилились від сплати податків на загальну суму 800 млн. грн.

Електронний сервіс «Управління ЕЦП» працює в штатному режимі

Додатковий електронний сервіс для платників податків «Управління електронними цифровими підписами» працює в штатному режимі.

Сервіс створений для керівників підприємств, установ та організацій, які надають своїм працівникам право підпису податкових документів, а також право на тимчасове виконання обов’язків директора чи бухгалтера.

Керівник має можливість подати інформацію та сертифікати відкритих ключів ЕЦП осіб, яким надано відповідні повноваження. Таке Повідомлення (код форми J(F)1391102) надсилається в електронному вигляді до автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності».

Звертаємо увагу, що сформоване Повідомлення керівник обов’язково підписує своїм електронним цифровим підписом, сертифікат якого на момент отримання Повідомлення вже наявний у системі подання документів в електронному вигляді як діючий сертифікат керівника.

Після отримання Повідомлення ДФС приймає податкові документи, підписані уповноваженими особами, у порядку, визначеному законодавством.

Звертаємо увагу, що керівник самостійно встановлює строк дії наданих повноважень шляхом керування ЕЦП. Для цього при оформленні ЕЦП для уповноваженої особи у заявці на формування посиленого сертифіката підписувача ЕЦП зазначається строк чинності ЕЦП, який має відповідати періоду виконання особою повноважень.

У пункті пропуску «Рава-Руська–Хребенне» буде виділено додаткову смугу руху для комфорту подорожуючих

8 грудня у пункті пропуску «Рава-Руська–Хребенне» в напрямку виїзду з України розпочато будівельні роботи по розширенню «горловини» в місці з’єднання української та польської частин цього пункту.

Таке розширення дасть можливість виділити додаткову смугу руху, що створить більш комфортні умови для швидкого перетину кордону подорожуючими та призведе до збільшення пасажиропотоку у цьому пункті пропуску. Орієнтовний час очікування на перетин кордону громадянами після завершення митних формальностей скоротиться удвічі.

Нагадаємо, 13 листопада цього року під час робочої поїздки до Львова Голова ДФС Роман Насіров відвідав пункт пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська». Оглядаючи територію пункту пропуску, Роман Насіров висловив думку щодо необхідності розширення до трьох смуг з кожної сторони коридору для в’їзду автотранспорту в Україну та запровадження спільного контролю з польською стороною для збільшення пропускної здатності пункту та уникнення черг.

«Все це для того, щоб покращити, прискорити, зробити більш ефективним перетин кордону та митне оформлення товарів» – зазначив очільник Державної фіскальної служби України.

Будівельні роботи заплановано завершити до 12 грудня поточного року.

На Миколаївщині виявлено понад 38 тисяч пляшок незаконно виробленої алкогольної продукції

У ході відпрацювання отриманої оперативної інформації співробітниками податкової міліції та підрозділу внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Миколаївської області встановлено факт незаконного виробництва ігристого вина відомої торгової марки та його подальшого зберігання з метою збуту. За даними матеріалами в рамках досудового розслідування розпочате кримінальне провадження за ч. 1 ст. 199 та ч.3 ст.204 Кримінального кодексу України.

Відповідно до Ухвал Центрального районного суду м. Миколаєва проведено три обшуки. Два з них – у складських приміщеннях поблизу с. Парутіно та один – у приміщенні підприємства, розташованого в с. Прибузьке Очаківського району, Миколаївської області.

У ході обшуків вже виявлено та вилучено понад 38,8 тисячі пляшок незаконно виробленої алкогольної продукції ємністю по 0,7 л, маркованої марками акцизного податку України з ознаками підробки, кількість яких складає 41 тисяча штук.

Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває. Під час слідства буде призначено ряд експертиз, у тому числі експертиза якості продукту, та технічна експертиза відповідності марок акцизного податку.

Результати діяльності оперативних підрозділів ДФС за 11 місяців 2015 року

Податковою міліцією з початку 2015 року припинено протиправну діяльність 56 конвертаційних центрів, якими було проконвертовано 16,2 млрд. грн. З вигодонабувачів конвертаційних центрів до бюджету стягнуто 731,5 млн. грн. завданих державі збитків.

У напрямі протидії оборудкам з ПДВ підрозділи податкової міліції виявили та зупинили на стадії реєстрації податкових накладних в ЄРПН операцій на суму 243 млрд. грн.

Також, за матеріалами оперативних підрозділів розпочато 249 кримінальних проваджень за виявленими фактами незаконно заявлених до відшкодування 2 млрд. грн. та незаконно відшкодованих з бюджету 177,4 млн. грн. податку на додану вартість.

Загалом оперативниками ДФС з початку року накладено арешт на майно у кримінальних провадженнях на суму 2,5 млрд. грн., у рамках кримінальних проваджень досліджується походження легалізованого доходу на суму 2,7 млрд. грн. Відшкодована сума збитків державі по закінчених кримінальних провадженнях становить 905,7 млрд. гривень. Крім того, по податковому компромісу в рамках кримінальних проваджень сплачено 406,4 млн. грн.

Завдяки комплексу заходів з підвищення ефективності протидії незаконному виготовленню та обігу підакцизних товарів, посилення державного контролю у цій сфері і збільшення надходження акцизного податку у рамках операції «Акциз -2015», яка стартувала 10 квітня 2015 року, податковою міліцією вилучено підакцизних товарів на суму 690 млн. грн. Серед вилученої продукції лікеро-горілчані вироби – на суму 85,8 млн. грн., тютюнові вироби – 145,9 млн. грн., спирт – 67,9 млн. грн..

З метою поліпшення ефективності заходів щодо протидії незаконному виготовленню та обігу паливно-мастильних матеріалів, скрапленого газу, посилення державного контролю у вказаній сфері і збільшення надходження акцизного податку до державного бюджету у травні 2015 року було розпочато операцію «Нафтопродукт – 2015». За її результатами здійснюється досудове розслідування в рамках 91 кримінального провадження, накладено арешт на паливно-мастильні матеріали на суму 66,3 млн. грн., вилучено паливно-мастильних матеріалів на суму 339,1 млн. гривень.

Загалом, завдяки посиленню заходів із протидії тіньовому обігу підакцизних товарів припинено діяльність 113 незаконних виробництв такої продукції, розпочато 45 кримінальних проваджень, пов’язаних з її незаконним виробництвом та обігом. Податковою міліцією вилучено підакцизних товарів на загальну суму 1,2 млрд. грн.

У рамках операції «Рубіж-2015», яка триває з вересня поточного року з метою попередження, виявлення та припинення порушень законодавства України з питань державної митної справи, виявлення кримінальних правопорушень у митній та податковій сферах, а також попередження та припинення каналів незаконного переміщення товарів народного споживання, податковою міліцією розпочато 138 кримінальних проваджень. Сума збитків по кримінальним провадженням становить 204 млн. грн. З початку проведення операції «Рубіж» в рамках кримінальних проваджень вилучено товарно-матеріальних цінностей на суму 565 млн. грн., у тому числі накладено арешт на суму 188,4 млн. грн.

За результатами розгляду судових справ за участі органів ДФС до бюджету надійшло понад 4 млрд. гривень

З початку поточного року за результатами розгляду судових справ за участі органів ДФС до бюджету забезпечено майже 4,1 млрд. грн. Це на 961 млн. грн., або на 30,9 відс. більше, ніж за відповідний період 2014 року (станом на 01.12.2014 – 3 113,7 млн. грн.).

Кількість судових справ за 11 місяців 2015 року зросла на 5,5 тис., або на 4,6 відс., а сума позовних вимог – на 40,2 млрд. грн.., або на 22,1 відс. порівняно з відповідним періодом минулого року.

Таке збільшення відбулося за рахунок справ за позовами органів ДФС про стягнення сум податкового боргу, кількість яких зросла на 3,7 тис. справ (або на 16,5 відс. від кількості справ даної категорії), а сума вимог за ними – на 7,4 млрд.грн. (або на 65,4відс. суми справ).

Так, протягом 11 місяців 2015 року судами розглянуто 15,1 тис. таких справ на загальну суму 10 млрд. грн. На користь органів ДФС прийнято судове рішення у 98 відс. від кількості та 94,4 відс. від суми розглянутих справ цієї категорії.

Водночас всі спірні питання фахівці ДФС намагаються вирішити без втручання судових органів. Якщо все ж таки справа передається до суду, вона має високий рівень юридичного супроводження.

Крім того, для альтернативного вирішення спорів у адміністративному порядку в рамках податкової реформи на рівні центрального апарату ДФС планується створення Апеляційної ради. До її складу входитимуть по представнику з Державної фіскальної служби України, Міністерства фінансів України та Ради бізнес-омбудсмена.

Така новація передбачена проектом Податкового кодексу, розробленого Міністерством фінансів України, та спрямована на виведення рівня захисту прав платників податків на новий, більш ефективний рівень.

У січні – листопаді 2015 року до зведеного бюджету зібрано 522 млрд. гривень

За оперативними даними у січні-листопаді 2015 року до зведеного бюджету надійшло (збір) 522,0 млрд. грн., що на 140,2 млрд. грн., або на 36,7 відс., більше січня-листопада попереднього року. До державного бюджету забезпечено 432,6 млрд. грн., до місцевих бюджетів – 89,4 млрд. гривень.

Надходження (збір) до загального фонду державного бюджету склали 431,9 млрд. грн., індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 102,5 відс., додатково забезпечено 10,4 млрд. гривень.

У повному обсязі виконано завдання Міністерства фінансів України з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів – 100,4 відс. (+0,5 млрд. грн.), з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів – 103,3 відс. (+3,1 млрд. грн.), податку та збору на доходи фізичних осіб – 104,9 відс. (+1,9 млрд. грн.), ввізного мита – 105,5 відс. (+1,9 млрд. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – 103,5 відс. (+1,2 млрд. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів – 104,5 відс. (+1 млрд. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – 239,8 відс. (+2,3 млрд. грн.) тощо.

У розрізі основних платежів у січні-листопаді 2015 року приріст до відповідного періоду 2014 року забезпечено з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів – на 31 відс. (+29,6 млрд. грн.), податку на додану вартість з вироблених на території України товарів (робіт, послуг) – на 31,5 відс. (+23 млрд. грн.), ввізного мита – у 3,6 раза (+25,5 млрд. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – на 34,3 відс. (+8,9 млрд. грн.), рентної плати за користування надрами – на 81,9 відс. (+12,4 млрд. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів – у 8,8 раза (+19,6 млрд. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – у 2,4 раза (+2,3 млрд. грн.), збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності – на 44,6 відс. (+0,7 млрд. грн.) тощо.

З початку року платникам податків на рахунки відшкодовано 58,9 млрд. грн. податку на додану вартість.

Надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склали 165 млрд. гривень.

Роман Насіров: У листопаді ДФС має три рекорди з надходжень до бюджету

Голова ДФС Роман Насіров 4 грудня провів прес-конференцію, під час якої повідомив про основні показники роботи ДФС у листопаді 2015 року.

За словами керівника служби, у листопаді поточного року ДФС має три рекорди з надходжень до бюджету. Перший – це надходження митних платежів. У листопаді було зібрано 20, 2 млрд. грн., що перевищує початкові індикативні показники Міністерства фінансів України на 21,6%, або на 3,6 млд. грн.

«Ми йшли до цього рекорду послідовно три останні місяці. У вересні було зібрано 18,8 млрд. грн., жовтні – 19,1 млрд. грн., листопаді – 20,2 млрд. грн. Це найбільші збори по митниці за її історію», – наголосив Роман Насіров.

Таке перевиконання показників дозволило ДФС за останні три місяці спрямувати на розвиток інфраструктури областей, які беруть участь в експерименті щодо перерозподілу перевищення митних надходжень, 434,6 млн. грн., з яких 183,7 млн. грн. перераховано у листопаді.

Другим рекордом Голова ДФС назвав надходження податку на додану вартість.

«У листопаді збір ПДВ з вироблених в Україні товарів становить 10, 8 млрд. грн. при середньомісячних надходженнях у січні-жовтні – 8,5 млрд. грн. Це найбільший показник за всю історію адміністрування цього податку», – підкреслив Роман Насіров.

Третім рекордом у роботі фіскальної служби є надходження податків і зборів до загального фонду державного бюджету – у листопаді забезпечено 48,9 млрд. грн. надходжень, що є найбільшим показником за історію існування служби.

«У вересні бюджет України був збільшений на 24 млрд. грн. Нам були доведені нові показники. Перевиконання бюджету у вересні було на 2,5 млрд. грн., у жовтні – на 3,2 млрд. грн., у листопаді – на 2,6 млрд. грн. В абсолютних цифрах: у вересні зібрано 40 млрд. грн., у жовтні – 41,6 млрд. грн., а в листопаді – 48,9 млрд. грн.», – зазначив очільник ДФС.

Серед позитивних зрушень Роман Насіров також назвав стан з відшкодування податку на додану вартість. Так, лише за останні три місяці платникам відшкодовано 21 млрд. грн. Бюджетний ресурс на грудень визначено в сумі 6,1 млрд. грн. Однак, за словами Романа Насірова, ДФС завдяки перевиконанню планів з надходження податків очікує збільшення цієї суми до 10 млрд. грн.

«Я хотів би подякувати сумлінним платникам податків за те, що вони допомагають нам, ми, у свою чергу, намагаємося допомагати їм, і я думаю що це дасть можливість розпочати 2016 рік з повної сплати всіх обов’язкових податків та забезпечити гарні умови адміністрування», – підсумував Роман Насіров.

З початку року підприємці Дніпропетровщини отримали 11 тисяч 231 ліцензію на право роздрібної торгівлі алкоголем та тютюном

Всього на території Дніпропетровської області станом на 01.12.2015 діє 11687 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, з них: 6401 ліцензій на алкогольні напої та 5286 – на тютюнові вироби по 5753 суб’єктам господарської діяльності. Про це повідомила заступник начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Вікторія Каліногорська.

«В той же час в області призупинено дію 1510 ліцензій за несвоєчасну сплату чергового платежу та анульовано 1274 ліцензії, в тому числі за фактом продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років – 35 ліцензій», – зазначила Вікторія Каліногорська.

До казни Дніпропетровщини протягом січня – листопада поточного року надійшло 62,4 млн. грн. плати за ліцензії на право оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами. Цей показник перевищує рівень надходжень аналогічного періоду 2014 року на 15,1 млн. грн.

Про справляння земельного податку

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області з метою забезпечення дотримання вимог чинного податкового законодавства у частині справляння земельного податку з юридичних осіб повідомляє наступне.

З 01.01.2015 плата за землю – місцевий податок, який є однією із складових податку на майно.

Місцеві податки і збори встановлюються рішеннями, які в межах повноважень приймають сільські, селищні та міські ради. Встановлення місцевих податків і зборів здійснюється у порядку, визначеному Податковим кодексом України (далі – Кодекс).

Статтею 7 Кодексу визначено загальні засади встановлення податків і зборів і, зокрема, ставок податку, податкових пільг тощо.

Розділом XII «Податок на майно» Кодексу передбачено граничний розмір ставок земельного податку. Ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території, у розрізі категорій земельних ділянок визначаються рішенням місцевої ради.

При цьому, за відсутності рішення місцевої ради про встановлення місцевих податків і зборів, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм Кодексу із застосуванням мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (підпункт 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Кодексу).

Зазначену норму також необхідно враховувати для розрахунку суми земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Рішення місцевої ради оприлюднюється до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування ставок податків та пільг (підпункт 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 та пункт 271.2 статті 271 Кодексу).

Копія прийнятого рішення надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів (підпункт 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 Кодексу).

Відповідно до пункту 284.1 статті 284 Кодексу органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Звертаємо увагу, що Кодексом не дозволяється сільським, селищним міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків і зборів для окремих юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків і зборів (підпункт 12.3.7 пункту 12.3 статті 12).

Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати земельного податку, починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується, починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право (пункт 284.2 статті 284 Кодексу).

Поряд з цим, відповідно до статті 73 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» із змінами та доповненнями акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті у межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Підпунктом 287.1 статті 287 Кодексу визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі у порядку, встановленому Законом України від 07.07.2011 №3613-УІ «Про Державний земельний кадастр» з внесеними змінами та доповненнями.

Дані Державного земельного кадастру згідно з пунктом 286.1 статті 286 Кодексу є підставою для нарахування земельного податку.

Розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного законодавства, вирішення земельних спорів тощо належить виключно до повноважень сільських, селищних та міських рад.

Суб’єктам господарювання, які не оформили відповідно до законодавства право власності або користування землею, необхідно звернутися до органів виконавчої влади та/або органів місцевого самоврядування для оформлення та реєстрації такого права.

Порядок декларування доходів фізичних осіб за 2015 рік

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», що зареєстрований Міністерством юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – Наказ №859), затверджено нову форму податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – нова форма декларації), що вводиться в дію з 1 січня 2016 року.

Таким чином, фізичі особи – платники податків (далі – ФО ПП), стосовно доходів, отриманих у 2015 році, повинні надати до податкових інспекцій за своєю податковою адресою (місцем проживання, за яким ФО береться на облік як платник податку контролюючому органі) декларацію про майновий стан і доходи за новою формою.

У зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 норми Закону України від 28.12.2014 №71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон №71) щодо поширення на ФО порядку оподаткування військовим збором, нова форма декларації передбачає визначення податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Слід зазначити, що відповідно до підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Кодексу.

Ставка військового збору складає 1,5 відсотків об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (підпункт 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

При цьому, нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу (підпункт 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу). Підпунктом 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Кодексу передбачено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з такик доходів.

Отже, при отриманні доходів від особи, яка не є податковим агентом, та іноземних доходів платник податків повинен разом зі визначенням податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб визначити зобов’язання з військового збору. У графі 7 розділу 2 та рядку 24.1 нової форми декларації вказуються суми військового збору, що підлягають сплаті платником податків самостійно до бюджету за результатами звітного року.

Крім того, платник податків самостійно у рядку 8 розділу І нової форми декларації визначає категорію:

- громадянин;

- особа, яка проводить незалежну професійну діяльність;

- підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).

Строки подання декларації залежать від обраної категорії платника, а саме:

- громадянин та особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, – до 1 травня року, що настає за звітним (за звітний період 2015 рік останній день подання звітності – 03.05.2016);

- підприємецьпротягрм 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року) (за звітний період 2015 рік останній день подання звітності – 09.02.2016).

Одним із нововведень є зазначення платниками податків відомостей щодо отриманих доходів, які не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (стаття 165 Кодексу), та загальної річної суми доходу.

Зазначаємо, що стосовно доходів, отриманих у 2015 році, застосовуються наступні ставки податку на доходи фізичних осіб:

- 15 відсотків бази оподаткування – щодо доходів (крім випадків, визначених у підпунктах 167.2 – 167.6 статті 167 Кодексу), які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року;

- 20 відсотків, – якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення. Самозайняті особи застосовують ставку 20 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати;

- подвійна ставка податку (30 або 40 відсотків) – до доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшів, призів у лотерею, грошові виграші у спортивних змаганнях) на користь резидентів або нерезидентів;

- 20 відсотків – для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у підпункті 167.5.2 пункту 167.5 статті 167 Кодексу). Перелік пасивних доходів визначено підпунктом 167.5.3 пункту 167.5 статті 167 Кодексу, до яких, зокрема, відноситься інвестиційний прибуток, включаючи прибуток від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти;

- 5 та 0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Кодексу, зокрема, при операціях з успадкування (дарування) та операціях з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна.

При декларуванні доходів за результатами 2015 року платникам податків слід враховувати, що розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, становить 1218 гривень.

З початку року перевірено 555 суб’єктів господарювання Дніпропетровської області з питань дотримання норм законодавства при виплаті заробітної плати

Протягом січня – листопада 2015 року фахівцями органів ДФС Дніпропетровщини перевірено 555 суб’єктів господарювання з питань дотримання норм законодавства при виплаті заробітної плати.

Отже, у 520 випадках встановлено порушення відповідності нараху- вання, утримання та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб, у 60 випадках – єдиного внеску.

За підсумками проведених перевірок співробітниками ДФС Дніпро- петровської області роботодавцям донараховано 10,8 млн. грн., в тому числі: 9,4 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 1,4 млн. грн. єдиного внеску. З цієї суми вже надійшло до бюджету більше 4 млн. грн.

До уваги платників податку на прибуток підприємств!

Пунктом 36 (абзац перший) підрозділу 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток підприємств зменшується на суму доходів, що виникають у платників податку, які є боржниками (позичальниками) за зовнішніми кредитами (позиками), залученими під державні гарантії, обслуговування та погашення яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України, внаслідок здійснення правочинів, зазначених у пункті 14 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».

Фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат, що виникають у платників податку, зазначених в абзаці першому цього пункту, за правилами бухгалтерського обліку при списанні безнадійної дебіторської заборгованості за поставлені товари (роботи, послуги), що підлягали оплаті за рахунок коштів Державного бюджету України. Таке збільшення фінансового результату до оподаткування відбувається в розмірі, що не перевищує суму доходів, зазначену в абзаці першому цього пункту.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №1150-р затверджено перелік платників податків, які мають право застосовувати положення, передбачені пунктом 36 підрозділу 4 розділу XX Кодексу (далі – Розпорядження №1150-р).

До таких платників належать:

- Державне підприємство «Фінансування інфраструктурних проектів» (код згідно з ЄДРПОУ 37264503);

- Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» (код згідно з ЄДРПОУ 14308304);

- Державне підприємство для постачання медичних установ «Укрмедпостач» Міністерства охорони здоров’я України (код згідно з ЄДРПОУ 04653147).

Розпорядження №1150-р опубліковано у газеті Урядовий кур’єр від 12.11.2015 №211.

Затверджено новий перелік населених пунктів, які належать до зони АТО

Кабінет Міністрів України розпорядженням від 02.12.2015 №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (далі – Розпорядження №1275-р) визначив новий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнав такими, що втратили чинність розпорядження КМ України:

- від 30.10.2014 №1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція»;

- від 05.11.2014 №1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053» (далі – Розпорядження №1275-р).

Відповідно до Закону України від 02.09.2015 №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» з внесеними змінами, даний перелік, зокрема, використовується для застосування мораторіїв на проведення перевірок суб’єктів господарювання, особливостей державної реєстрації юридичних та фізичних осіб – підприємців, дії ліцензій та документів дозвільного характеру, звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, звільнення від виконання обов’язків щодо нарахування, сплати та звітування з єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування.

Розпорядження №1275-р опубліковано у газеті «Урядовий кур’єр» від 03.12.2015 №226.

Податковий календар на грудень 2015 року

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що

21 грудня останній день

подання:

- податкової декларації з ПДВ за листопад платниками, в яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю;

- звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (форма №Д4 (місячна)) за листопад;

- заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з I кварталу 2016 року;

- декларації акцизного податку за листопад;

- податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за листопад платниками, які обрали місячний період для звітування, та за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі у листопаді;

- податкової декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за листопад;

сплати:

- доплати (за потреби) податкового зобов’язання з акцизного податку на тютюнові вироби після реалізації тютюнової продукції*;

- єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування роботодавцями за листопад (крім гірничих підприємств);

28 грудня останній день сплати

- єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами за листопад;

29 грудня останній день сплати:

- авансового внеску рентної плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану на грудень 2015 року;

- авансового внеску рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України на грудень;

- авансового внеску рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, за транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку на грудень;

30 грудня останній день сплати:

- авансових внесків з податку на прибуток за грудень;

- податку на додану вартість за листопад;

- плати за землю за листопад;

- податку на доходи фізичних осіб з нарахованого, але не виплаченого доходу, за листопад;

- податку на доходи фізичних осіб із загальної суми процентів, нарахованих за листопад на поточний або депозитний банківський рахунок, на вклади членів кредитної спілки;

- військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу, за листопад;

- акцизного податку за листопад;

- збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за листопад.

Фізичні особи – платники податків про свої доходи можуть дізнатися у режимі онлайн

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що з 01.09.2015 електронний сервіс Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису» (далі – сервіс) працює у штатному режимі.

Звертаємо увагу, що за допомогою цього сервісу фізична особа – платник податків може отримати в електронному вигляді відомості про себе з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – ДРФО) щодо сум отриманих доходів та утриманих податків .

Відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються за останні три роки (по кварталам), відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 60 днів після його закінчення.

Для отримання цих відомостей про себе з ДРФО фізична особа – платник податків формує запит в електронному вигляді, підписує сформований запит електронним цифровим підписом та відправляє на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС».

Цей запит формується за допомогою «Спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення для формування та подання звітності/запитів до «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС»» (далі – ПЗ), яке розміщене на офіційному веб-порталі ДФС України («Головна сторінка» – «Фізичним особам» – «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді») за посиланням: https://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/spetsializovane-klientske-program/.

За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів.

Звертаємо увагу, що фізична особа – платник податків відповідно до норм Закону України «Про захист персональних даних» може сформувати запит на отримання інформації виключно про себе, інформація щодо третіх осіб у відповідь на такий запит не надається.

Детальну інформацію щодо цього електронного сервісу, порядку формування запиту щодо отримання відомостей з ДРФО про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді, інструкцію щодо користування ПЗ, електронні форми запиту та відповіді на запит про доходи розміщено на офіційному порталі ДФС України за посиланням: https://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/

Протягом півтора років підприємство «забувало» перераховувати до бюджету ПДФО та ЄСВ

Під час перевірки одного з підприємств Дніпропетровщини, яке займається вантажними автомобільними перевезеннями, фахівцями фіскальної служби області встановлено наступне.

За період з квітня минулого року по вересень 2015 року включно керівництво підприємства випла- чувало працівникам заробітну плату, податок на доходи фізичних осіб та єдиний внесок нараховувався, але до бюджету не перераховувався. Таким чином, підприємство «сховало» від бюджету 1 млн. 323,8 тис. грн. ПДФО та 105,3 тис. грн. ЄСВ.

Отже, тепер підприємство мусить сплатити в бюджет не тільки податок на доходи фізичних осіб та єдиний внесок, а і штрафні санкції та пеню – всього 1 млн. 873,7 тис. грн.

Інформація про видачу Дніпропетровською митницею ДФС сертифікатів ЕUR1

Відповідно до вимог статті 17 Протоколу 1 «Щодо визначення концепції «Походження товарів і методів адміністративного співробітництва» до Угоди (далі-Правила) сертифікат з перевезення товару «EUR.1» (далі - сертифікат форми «EUR.1») має бути виданий митним органом країни експорту на письмову заяву експортера, або під відповідальність експортера, його уповноваженим представником.

Відповідно до вимог статті 16 Правил сертифікат форми «EUR.1» видається, у разі, якщо його потрібно пред’явити як доказ, що товари відповідають вимогам Правил визначення преференційного походження встановлених в Угоді, при застосуванні преференційних ставок мита.

Тобто сертифікат форми «EUR.1» є документом, який призначений для застосування до товарів тарифних преференцій у країнах ЄС.

Порядок заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення товару EUR.1 відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони затверджено наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2014 № 1142.

Для отримання тарифних преференцій без оформлення сертифікату з перевезення форми «EUR.1» відповідно до статті 23 Правил митні органи можуть надати будь-якому експортеру, який часто перевозить товари за зазначеною Угодою статус «уповноваженого (схваленого) експортера».

Статус «уповноваженого (схваленого) експортера» дає право українському експортеру самостійно визначати та декларувати походження товарів на комерційних/товаросупровідних документах, що прискорить процедуру експорту товару.

Експортер, який бажає одержати такий дозвіл, повинен надати митним органам усі гарантії , які вони вважають необхідними для підтвердження статусу походження товарів, а також виконання всіх інших умов Правил.

Порядок надання та анулювання митницею статусу уповноваженого (ствердженого) експортера затверджено наказом Міністерства фінансів України від 07.10. 2014 № 1013.

Як ФОП – платнику єдиного податку відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування та в яких випадках така відмова є обов’язковою?

Відповідно до пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) відмова від спрощеної системи оподаткування фізичними особами – платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється у порядку, визначеному підпунктами 298.2.1 – 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Кодексу.

Для відмови від спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до контролюючого органу заяву (підпункт 298.2.1 пункту 298.2 статті 298 Кодексу).

Платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів. (підпункт 298.2.2 пункту 298.2 статті 298 Кодексу).

Згідно з підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Кодексу платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у таких випадках та в строки:

1) у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку першої і другої груп та нездійснення такими платниками переходу на застосування іншої ставки – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;

2) у разі перевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу, платниками єдиного податку першої і другої груп, які використали право на застосування інших ставок, встановлених для третьої групи, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;

3) у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;

4) у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6 статті 291 Кодексу, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків;

5) у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми;

6) у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення;

7) у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності;

8) у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів;

9) у разі здійснення платниками першої або другої групи діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 Кодексу відповідно, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.

Відповідне питання-відповідь розміщене на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України у розділі «АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ» за посиланням:

https://zir.sfs.gov.ua/main/actual/.

Податок на нерухомість по Дніпропетровському регіону

"У наступному, 2016-му році, громадяни України - фізичні особи повинні будуть сплатити податок на нерухомість, нарахований за ставками та пільгами 2015-го року", - повідомив днями на прес-конференції в прес- центрі редакції газети «Днепр вечерний» завідувач сектору адміністрування майнових податків і зборів управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області Андрій Дронов.

Якщо у 2015-му році податок на нерухомість заплатили, головним чином, власники великої кількості квадратних метрів і об'єктів: квартир – понад 120 м2 і будинків – понад 240 м2, то вже у 2016-му цей податок торкнеться більшої кількості дніпропетровців.

Андрій Дронов зазначив, що рішенням сесії Дніпропетровської міськради №7/60 від 28.01.15 року для дніпропетровців на 2015 рік передбачені пільги – площі, які не обкладаються податком: - для квартир 85 м2, для будинків - 200 м2. Все, що понад - оподатковується. Для податку на нежитлову нерухомість пільг не передбачається.

Таким чином, податок на нерухомість, взагалі не доведеться сплачувати тим, у кого загальна площа квартир в сумі менше 85 м2 і будинки – менше 200 м2. При цьому, коли власник має у власності кілька квартир, то вся їхня площа підсумовується, і від цієї суми віднімаються пільгові 85м2. Якщо кілька будинків, то від загальної сумарної площі всіх будинків віднімаються пільгові 200м2.

"Ставка податку поширюється на площу, яка перевищує пільгову, та згідно рішенням міськради м.Дніпропетровська становить:

- для житлової нерухомості - 1% від мінімальної заробітної плати, яка була на 1 січня 2015 року (від 1218 грн.);

- для нежитлової нерухомості в центрі Дніпропетровська - 0,5% від мінімальної заробітної плати, яка була на 1 січня 2015 року (від 1218 грн.);

- для нежитлової нерухомості на околиці міста -0,25% від мінімальної заробітної плати, яка була на 1 січня 2015 року (від 1218 грн.).

До того, ж схема нарахування нового податку досить проста. Так, для квартири загальною площею 95 квадратних метрів:

95 м2 - 85м2 = 10 * 12,18 = 121,8 грн. у рік" - зазначив Андрій Дронов.

Які податкові пільги мають учасники АТО?

З метою заохочення громадян до підтримки захисників України підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено, що не оподатковуються доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги.

Однак, така допомога повинна бути надана благодійниками, які надали її відповідно до вимог Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Також, передбачається пільга і для самих благодійників – не оподатковуватимуть доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО, згідно з підпунктом «б» підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПКУ.

Поряд з цим, відповідно до підпункту 165.1.56 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, не оподатковуються доходи у вигляді благодійної допомоги, наданої міжнародними благодійними організаціями особам, що проживають на території проведення АТО або особам, які вимушено її покинули.

Згідно з абзацом 2 підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 ПКУ пенсії людей, які стали інвалідами під час АТО, а також пенсії, які надаються членам сімей загиблих через АТО, не підлягають оподаткуванню.

Від оподаткування військовим збором звільняються доходи у вигляді грошового забезпечення на час безпосередньої участі особи в антитерористичній операції, відповідно до абзацу 2 підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ. Однак, необхідно відзначити, що безпосередня участь особи в АТО має бути документально підтверджена посвідченням учасника бойових дій. Воно видається відповідно до «Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення». Цей документ затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413.

Крім того, пунктом 31 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПКУ встановлено, що не обкладаються податком на додану вартість операції з імпорту та поставки касок, шоломів, бронежилетів та інших спецзасобів захисту, оптичних приладів для зброї, а також ліків і медикаментів, призначених для учасників АТО, чиє здоров’я було порушене.

У випадку, якщо людина не змогла вчасно подати декларацію через те, що вона перебувала у зоні АТО або на цій території розташоване її підприємство, вона звільняється від відповідальності, оскільки АТО є форс-мажорною обставиною (Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2015 року по справі №826/519/15). Однак, даний факт обов’язково повинен бути засвідчений Торгово-промисловою палатою, яка видає відповідне свідоцтво.

Що стосується місцевих податків, то місцевими радами можуть надаватися пільги щодо сплати податку з нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки.

Чи сплачуються авансові внески з податку на прибуток, якщо у картці особового рахунку наявна переплата?

У січні – грудні 2015 року та січні – травні 2016 року платники зобов’язані сплачувати щомісяч- ні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року.

При цьому, сума щомісячних авансових внесків за березень – травень 2016 року обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток за 2014 звітний (податковий) рік.

Слід зазначити, що згідно змін, внесених до бюджетної класифікації наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015 №651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» у частині виключення кодів, передбачених для обліку авансових внесків з податку на прибуток, органи ДФС перейшли на адміністрування податку на прибуток без використання кодів бюджетної класифікації, перебачених для обліку авансових внесків з податку на прибуток, з 01.10.2015.

Таким чином, зарахування надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток платника, може бути здійснене в автоматичному режимі (без заяви платника).

До уваги платників податків!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує, що Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі – АЦСК ІДД ДФС) на головній сторінці офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД ДФС у розділі «Новини» за посиланням https://acskidd.gov.ua/news повідомив про зміни до Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів ІДД ДФС (далі – Регламент).

Для забезпечення захисту законних прав та інтересів клієнтів під час надання послуг електронного цифрового підпису та для удосконалення процедур ідентифікації та автентифікації внесено зміни до Регламенту, які можна переглянути за посиланням: https://acskidd.gov.ua/reglament.

У Дніпропетровській торгово – промисловій палаті відбулося засідання "круглого столу"

З метою підтримки просвітницьких природоохоронних ініціатив підприємств – членів Дніпропетровської торгово – промислової палати (ДТПП) представник ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийняв участь на засіданні «круглого столу», що відбулося 10 грудня 2015 року в приміщенні ДТПП, на тему: «Практичні питання звітності по охороні навколишнього природного середовища за рік. Особливості нарахування та сплати екологічного податку та ресурсних платежів».

Під час проведення «круглого столу» обговорювались найбільш актуальні питання, які турбують платників податків стосовно податкового законодавства у сфері ресурсних платежів.

Представники підприємств жваво прийняли участь в обговоренні питань удосконалення адміністрування податків і зборів в державі.

Про надходження до Бюджету, подання податкової декларації про майновий стан і доходи йшлося під час прес-конференції

09 грудня 2015 року в інформаційному агентстві "Мост-Днепр" відбулася прес - конференція на тему: "Надходження до бюджету за 11 місяців 2015 року. Щодо звітування за новою формою декларації про майновий стан і доходи" за участі начальника управління комунікацій ГУ ДФС у Дніпропетровській області Манушак Осипової.

За її словами "Впродовж 11 місяців поточного року органами фіскальної службі області забезпечено надходження до бюджетів всіх рівнів, з урахуванням єдиного внеску, майже 68,5 мільярдів гривень. Це на 16,9 мільярдів гривень, або на 32,8%, більше, ніж за січень – листопад минулого року. Із загальної суми надходжень, до Державного бюджету мобілізовано 39,9 мільярдів гривень, що на 14 мільярдів гривень більше аналогічного періоду 2014 року. Місцеві бюджети Дніпропетровщини за цей період отримали близько 11 мільярдів гривень, що на 1,6 мільярдів гривень більше (зростання на 17%) надходжень одинадцяти місяців минулого року".

Щодо звітування платниками податків про доходи, отримані у 2015 році, слід зазначити, що з 1 січня 2016 року фізичні особи звітуватимуть по новій формі, що істотно відрізняється від старої. Нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Мінфіну від 2 жовтня 2015 року №859. Цей наказ набув чинності 17 листопада поточного року.

"Перш за все, ця декларація є уніфікованим звітним документом. У новій декларації об'єднується звітність з податку на доходи фізичних осіб і військовому збору без введення якої-небудь додаткової звітності. Крім того, в цій декларації платник податків відображає всі доходи, отриані впродовж звітного року. Тобто, якщо фізична особа у 2015 році отримала дохід не від податкових агентів, а, наприклад, від інших фізичних осіб, а також іноземні доходи, - то всі отримані доходи, а також розрахунок податку на доходи фізичних осіб і військового збору тепер визначається і відображається платником в одній декларації" - зазначила начальник управління комунікацій ГУ ДФС у Дніпропетровській області Манушак Валеріївна.

Чи має право платник єдиного податку 2-ї групи надавати послуги та вести торгівлю з юридичними особами, що застосовують загальну систему оподаткування?

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що платник єдиного податку 2-ї групи може надавати послуги, здійснювати оптову та роздрібну торгівлю за умови дотримання вимог підпункту 2 пункту 291.4 та пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

Для надання послуг юридичній особі, яка не є платником єдиного податку, платник єдиного податку 2-ї групи має перейти на 3-ю групу цього податку з дотриманням умов, визначених підпунктом 298.1.5 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України

Правлінням Національного банку України 04.12.2015 була прийнята постанова №863 «Про врегулю- вання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» (далі – Постанова №863).

Постанова №863 набрала чинності з 05.12.2015 і діє до 04.03.2016 включно (пункт 9 Постанови №863).

Відповідно до пункту 1 Постанови №863 розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Також Постановою №863 встановлено, що надходження в іноземній валюті підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Національному банку України, у розмірі 75 відсотків (пункт 2).

Уповноваженим банкам дозволено здійснювати операції з продажу готівкової іноземної валюти або банківських металів одній особі в один операційний (робочий) день у сумі, що не перевищує в еквіваленті 3 000 гривень у межах однієї банківської установи (підпункт 3 пункту 6 Постанови №863).

Уповноважені банки зобов’язані обмежити видачу (отримання) готівкових коштів в іноземній валюті або банківських металів з поточних і депозитних рахунків клієнтів через каси та банкомати в межах до 20 000 гривень на добу на одного клієнта в еквіваленті за офіційним курсом Національного банку України. Зазначена вимога поширюється на видачу (отримання) готівкових коштів як у межах України, так і за її межами незалежно від кількості рахунків клієнта в одному банку (підпункт 10 пункту 6 Постанови №863).

Постановою №863, зокрема, визначено, що за дорученням фізичних осіб за межі України здійснюються перекази іноземної валюти за поточними валютними неторговельними операціями (підпункт 4 пункту 6):

- без підтвердних документів з поточного рахунку в іноземній валюті або без його відкриття – на суму, що в еквіваленті не перевищує 15 000 гривень в один операційний (робочий) день. Фізичні особи – нерезиденти здійснюють такі перекази на підставі документів, що підтверджують джерела походження коштів;

- виключно на підставі підтвердних документів з поточного рахунку в іноземній валюті – на суму, що в еквіваленті перевищує 15 000 гривень, але не більше ніж 150 000 гривень на місяць.

Зазначені в абзаці третьому підпункту 4 пункту 6 вимоги щодо обмеження суми переказу не поширюються на:

- оплату витрат на лікування в медичних закладах іншої держави, а також на оплату витрат на транспортування хворих;

- оплату витрат, пов’язаних зі смертю громадян за кордоном (транспортні витрати та витрати на поховання);

- перекази, що здійснюються на підставі вироків, рішень, ухвал і постанов судових, слідчих та інших правоохоронних органів;

- оплату витрат на навчання виключно для оплати навчального процесу;

- перекази коштів, отриманих як оплата праці нерезидентами в Україні, пенсії, аліменти;

- оплату витрат іноземним судовим, слідчим, нотаріальним та іншим повноважним органам (у тому числі сплата податків, зборів, інших обов’язкових платежів);

- перекази, що здійснюються громадянами в разі виїзду за кордон на постійне місце проживання;

- безготівкові розрахунки, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів для оплати продукції та послуг для власного споживання фізичними особами.

Порядок застосування РРО платниками єдиного податку, які проводять розрахунки через рахунки у банківських установах

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) регулюється Законом України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуван- ня та послуг» з внесеними змінами та доповненнями (далі – Закон №265).

Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону №265 визначено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються платниками податків при виконанні усіх банківських послуг, крім

- операцій з купівлі – продажу іноземної валюти, якщо такі операції виконуються не в касах уповноважених банків;

- операцій комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу.

Бюджет Дніпропетровської області додатково отримав 5,9 млн. грн. ПДФО та ЄСВ

За одинадцять місяців поточного року підрозділами ДФС Дніпро- петровського регіону під час перевірки діяльності 4 тисяч 677 суб’єктів господарювання виявлено 10 тисяч 469 найманих працівників без офіційного оформлення трудових відносин.

За рахунок оформлення трудових відносин з найманими особами роботодавцями забезпечено додаткові надходження до бюджету з ПДФО та ЄСВ на загальну суму 5,9 млн. грн.

«Питання детінізації трудових відносин є одним з пріоритетних напрямків роботи для працівників ДФС області, адже податок на доходи фізичних осіб є бюджетоутворюючим для місцевих бюджетів», – нагадує виконуючий обов’язки начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.

Як здійснюється обрання або перехід на спрощену систему оподаткування?

Відповідно до пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) обрання або перехід на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 – 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Кодексу.

Згідно з підпунктом 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Кодексу для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.

Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Кодексом, в один з таких способів:

1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством;

4) державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця з урахуванням вимог пункту 291.5 статті 291 Кодексу. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».

Підпунктом 298.1.2 пункту 298.1 статті 298 Кодексу визначено, що зареєстровані в установленому порядку фізичні особи – підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.

Відповідно до абзацу першого підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Кодексу суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Кодексу, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені у пункту 291.4 статті 291 Кодексу.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV Кодексу.

При цьому якщо суб’єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи – підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.

Відповідне питання – відповідь розміщене у категорії 107 (Єдиний податок для фізичних осіб – підприємців (спрощена система оподаткування)) Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням https://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».

До уваги користувачів РРО: якщо втрачена довідка про реєстрацію КОРО та реєстраційне посвідчення до РРО

Відповідальність за порушення норм із застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) або з регулювання обігу готівки визначена Законом України від 06.07.1995 №265/95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з внесеними змінами та доповненнями і Указом Президента України від 12.06.1995 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Вищевказаними нормами чинного законодавства відповідальність за втрату реєстраційного посвідчення до РРО та довідки про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій не передбачена.

При цьому, платник податків, який втратив зазначені документи повинен звернутися до органів ДФС з метою отримання дублікату.

Захист прав людини та правозахисна діяльність у сфері податкових відносин

Ефективність захисту прав платників податків значною мірою визначається станом законодавства – правової основи захисту. Так, ст.ст. 6, 8, 13 і 19 Конституції України містять положення, що забезпечують належний захист прав платників податків.

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що Податковий кодекс України (далі ПК України) деталізує права платників податків та механізми їх захисту, зокрема:

- право платників податків безоплатно отримувати у контролюючих органах, у тому числі і через мережу Інтернет, інформацію про податки та збори і нормативно-правові акти, що їх регулюють, порядок обліку та сплати податків та зборів, права та обов’язки платників податків, повноваження контролюючих органів та їх посадових осіб щодо здійснення податкового контролю. Так, існує ряд електронних сервісів, наприклад, рубрика «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» на веб-порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua), також «гарячі лінії», на яких можна отримати консультації з податкових питань.

Окрім цього згідно ст. 52 ПК України за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі;

- право платників бути присутніми під час проведення перевірок та надавати пояснення з питань, що виникають під час таких перевірок, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим кодексом, а також приймати участь в їх розгляді;

- право оскаржувати в порядку, встановленому цим кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами податкові консультації. Зазначене передбачає, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п. 14.1.7 ст. 14, п. 56.1 ст. 56). Порядок оскарження рішень контролюючих органів встановлений ст.ст. 55, 56 ПК України. ПК України встановлює дворівневу процедуру адміністративного оскарження, тобто скарги на рішення державних податкових інспекцій подаються до Головних управлінь ДФС в областях, місті Києві, а скарги на рішення контролюючих органів в областях, місті Києві – до ДФС України;

- право вимагати від контролюючих органів проведення перевірки відомостей та фактів, що можуть свідчити на користь платника податків;

- право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим кодексом;

- право на повне відшкодування збитків (шкоди), заподіяних незаконними діями (бездіяльністю) контролюючих органів (їх посадових осіб), у встановленому законом порядку.

Окрім цього, з метою реалізації та захисту власних прав платники податків можуть звертатися до інспекцій із запитами згідно до Законів України «Про звернення громадян», «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації».

До уваги платників ПДВ!

Державною фіскальною службою України (далі – ДФС України) на головній сторінці офіційного веб-порталу надані роз’яснення щодо термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), якщо п’ятнадцятий день, що настає за днем їх виписки, припадає на святковий чи вихідний день.

Порядок реєстрації податкових накладних встановлений пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс). Реєстрація податкових накладних в ЄРПН здійснюєть платником податку на додану вартість (ПДВ) не пізніше 15-ти календарних днів, наступних за датою їх складання. Терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, якщо п’ятнадцятий день, що настає за днем їх виписки, припадає на святковий чи вихіднй день, не переноситься.

Більш детальна інформація з цього питання розміщена на головній сторінці ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/227041.html

Система електронного адміністрування ПДВ: електронні сервіси, запроваджені ДФС України

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що Державною фіскальною службою України (далі – ДФС України) запроваджено ланку електронних сервісів щодо отримання платниками інформації з системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – СЕА ПДВ).

Для зручності платників податків на головній сторінці веб-порталу ДФС України у банері «Електронне адміністрування ПДВ» розміщена актуальна інформація з питань функціонування системи електронного адміністрування ПДВ, у тому числі і перелік оновлених електронних сервісів у СЕА ПДВ.

На теперішній час платники мають можливість скористатись наступними сервісами ДФС України, інформація про які розміщена на головній сторінці веб-порталу ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63854.html

1. Запит щодо отримання відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних (код форми J/F1300103).

2. Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (надається як на вказану дату, так і у розрізі контрагентів із зазначенням дати на номеру документа та суми податку) (код форми J/F1400103).

3. Запит щодо отримання реквізитів рахунку та відомостей про стан рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (код форми J/F1301205).

4. Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ (код форми J/F1401205).

5. Запит на отримання інформації щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ΣНакл), за рахунок суми залишку від’ємного значення попередніх (звітних) податкових періодів (код форми J/F1301302).

6. Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних (код форми J/F1401302).

7. Запит щодо отримання відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних (код форми J/F1301402).

8. Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (надається по виданих податковим накладним та розрахункам коригування, зареєстрованих з порушенням граничного терміну реєстрації за запитуваний період, та податкові накладні за вказаним кодом філії) (код форми J/F1401402).

9. Запит щодо отримання інформації в розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ (код форми J/F1301902).

10. Витяг в розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ (код форми J/F1401902).

Порядок переходу СГ на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку

За умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених Податковим кодексом України (далі – Кодекс) для обраної ним групи, платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (підпункт 298.1.5 пункту 298.1 статті 298 Кодексу).

Щодо порядку функціонування рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ після дати анулювання реєстрації платника ПДВ

Оосновні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 2001 ПКУ.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (далі – Порядок № 569).

Відповідно до пункту 2001.8 статті 200 1 ПКУ та пункту 7 Порядку № 569 після анулювання реєстрації особи як платника податку залишок коштів на його електронному рахунку перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. Перерахування коштів до бюджету здійснюється на підставі реєстру, який центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі – Казначейство), в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника і сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру Казначейство перераховує суми податку до бюджету.

Повідомлення про закриття електронного рахунка Казначейство надсилає ДФС не пізніше наступного робочого дня з дня його закриття.

При цьому у разі анулювання реєстрації особи як платника податку податкові зобов'язання визначаються на підставі податкової декларації з податку за підсумками останнього звітного (податкового) періоду, визначеного пунктом 184.6 статті 184 ПКУ. Після анулювання такої реєстрації залишок коштів на електронному рахунку платника податку після розрахунків з бюджетом за результатами останнього звітного (податкового) періоду перераховується до бюджету.

Помилково та/або надміру сплачені грошові зобов’язання можуть бути повернуті платнику податку за його заявою відповідно до статті 43 ПКУ.

Скористайтесь сервісом ДФСУ «Пульс»

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що головний принцип роботи сервісу «Пульс» – зворотній зв’язок та оперативне вирішення проблемних питань платників. Ефектом такого зворотного зв’язку стає покращення сервісного супроводу підприємництва. Працівники ДФС не тільки приймають повідомлення від громадян, а й інформують заявників про результати розгляду звернень та вжиті заходи.

Номер телефону сервісу ДФСУ „Пульс” (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

Платникам податків для користування!

На головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України (sfs.gov.ua) функціонує банер "Електронне адміністрування ПДВ", в якому розміщено актуальні питання-відповіді, перелік електронних сервісів та форматів для отримання інформації з системи електронного адміністрування ПДВ, роз`яснення щодо особливостей реєстрації податкових накладних та складання податкової звітності, тощо.

Окрім того нагадуємо, що у ДФС функціонує Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс.

Телефони „гарячої” лінії Інформаційно-довідкового департаменту: 0 800 501 007, (044) 454-16-13.

Електронні сервіси для платників податків

Для якісного обслуговування платників податків на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (електронна адреса: sfs.gov.ua) функціонують електронні сервіси:

«Електронний кабінет платника податків»

«Митна статистика»

«Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

«Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР»)

«Анулювання реєстрації платника ПДВ

«Антикорупційний сервіс «Пульс»

«Заповнення декларації громадянами

«Реєстр платників єдиного податку»

«Акредитований центр сертифікації ключів»

«Електронна звітність»

«Електронна митниця»

«Реєстр страхувальників»

«Дані про взяття на облік платників податків»

«Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису»

Отримання ЕЦП через мережу Інтернет без особистої присутності платника

Процедура отримання послуг електронного цифрового підпису від Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служби України (АЦСК ІДД) не передбачає можливість реєстрації заявників через мережу Інтернет.

Відповідно до вимог Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту заявник, або його довірена особа, мають бути особисто присутніми під час процедури реєстрації.

Детальну інформацію щодо процедури реєстрації можна переглянути на офіційному інформаційному ресурсі ДФС (електронна адреса: sfs.gov.ua)

Увага платників! Електронна система ProZorro

З вересня 2015 року облдержадміністрація почала проводити дотендерні, закупівлі через електронну систему ProZorro. Ця система проста та зручна. Тепер треба зареєструватися на спеціальному сайті www.prozorro.org та обрати систему, за якою будете співпрацювати з бюджетною установою. Ознайомитися з принципами роботи ProZorro можна за посиланням: youtu.be/S9gvc1ESads.

Система ProZorro відкрита для всіх, хто воліє працювати чесно та прозоро. ProZorro робить процес придбання товарів та послуг відкритим, адже перевірити угоду може будь-який українець у будь-якому куточку країни. З 2016 року у систему ProZorro планується перевести всі бюджетні закупівлі, у тому числі й тендерні.

Де та як можна отримати ЕЦП?

Детальну інформацію щодо режиму роботи, розміщення віддалених пунктів реєстрації користувачів Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі – АЦСК ІДД) можна отримати на головній сторінці офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД у розділі «Контакти» за посиланням:

https://www.acskidd.gov.ua/contacts

Перелік документів, необхідних для отримання послуг електронних цифрових підписів, наведено у розділі підготовка документів та реєстрація, розміщеного на головній сторінці офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД у розділі «Реєстрація користувачів» за посиланням:

https://www.acskidd.gov.ua/r_kor.

Відповідна інформація розміщена у розділі «Актуальні запитання» на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням:

https://zir.sfs.gov.ua,

До початку роботи працівника необхідно подати до податкового органу повідомлення про прийняття на роботу

До початку роботи працівника за укладеним трудовим договором власник підприємства (установи, організації) або фізична особа повинна подати за місцем обліку платника єдиного внеску повідомлення про прийняття працівника на роботу.

Інформація, що міститься в повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до Реєстру страхувальників та Реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Форма повідомлення про прийняття працівника на роботу затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. № 413.

Дніпропетровська ОДПІ про запити на публічну інформацію

Законом України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі – Закон № 2939) запит на отримання публічної інформації визначено як прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Порядок оформлення запитів про інформацію регулюється розділом IV Закону № 2939. З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які знаходяться на офіційному веб-порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) у рубриці «Публічна інформація», або у ЦОП Дніпропетровської ОДПІ в кімнаті роботи із документами, що містять публічну інформацію за адресою: с. Ювілейне, вул. Теплична, 13, к.11 та 12 ЦОП ОДПІ.

Нагадаємо, що запит на інформацію до Дніпропетровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області (далі – ОДПІ) можна надіслати поштою на адресу: 52005, Дніпропетровський р-н, с.Ювілейне, вул. Теплична, 13 (на конверті обов’язково вказати "Публічна інформація"); електронною поштою на адресу: public417@.ukr.net; за телефом: (056) 374-88-28 або факсом: (056) 374-93-62.

Крім того, запит може бути поданий особисто до відділу реєстрації платників та електронних сервісів ОДПІ, в робочий час згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку: з понеділка по четвер - з 09.00 до 18.00 год., п’ятниця – з 9.00 до 16.45 год., перерва – з 13.00 до 13.45 год.

У задоволенні запиту може бути відмовлено у випадках, передбачених статтею 22 Закону № 2939. Рішення, дії чи бездіяльність розпорядника інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Одночасно звертаємо увагу, що консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства (податкові консультації) не підпадають під норми Закону № 2939, тому відповіді на них надаються згідно п. 52.1 ст. 52 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення контролюючим органом.

Електронний сервіс «Реєстрація договорів про визнання електронних документів»

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що з метою покращення сервісного обслуговування платників при поданні податкових документів в електронній формі Державною фіскальною службою України (далі - ДФС) доопрацьовано електронний сервіс «Реєстрація договорів про визнання електронних документів».

Договір про визнання електронних документів (далі - Договір) укладається відповідно до положень Порядку підготовки та подання податкової звітності в електронному вигляді, яка надсилається засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженого наказом ДПА України від 10.04.2008 № 233, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 16.04.2008 за № 320/15011.

ДФС спрощено процес укладання Договорів, надісланих в електронній формі, а саме, починаючи з 25 листопада 2015 року, платником податків укладається один Договір з територіальним органом ДФС за основним місцем обліку. До Договору додаються посилені сертифікати відкритих ключів. Для формування та подання Договору розроблено новий електронний формат за кодом Л 391004.

Додатково інформуємо про запровадження нового електронного сервісу управління ЕЦП.

Такий сервіс надає можливість керівнику вносити до системи подання документів в електронному вигляді інформацію щодо сертифікатів відповідальних осіб та самостійно визначити термін, на який відповідальній особі надається право підпису податкових документів (в межах строку дії сертифікату такої відповідальної особи). Також в повідомленні може бути надана інформація щодо нового сертифіката керівника (до закінчення строку дії попереднього сертифікату) або бухгалтера. Для формування та подання платниками інформації щодо ЕЦП в електронному вигляді до автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» розроблено новий електронний формат Повідомлення за кодом J 1391004.

До Повідомлення додаються сертифікати відповідальних осіб, зазначених у Повідомленні, та таке Повідомлення підписується ЕЦП цих відповідальних осіб.

Сформоване Повідомлення обов’язково підписується керівником електронним цифровим підписом, сертифікат якого на момент отримання Повідомлення вже наявний у системі подання документів в електронному вигляді як діючий сертифікат керівника платника податків.

Доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги, не оподатковуються

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що з метою заохочення громадян до підтримки захисників України підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) встановлено, що не оподатковуються доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги.

Однак, така допомога повинна бути надана благодійниками, які надали її, відповідно до вимог Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Також, передбачається пільга і для самих благодійників - не оподатковуватимуть доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО, згідно з підпунктом «б» підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПКУ.

Поряд з цим, відповідно до підпункту 165.1.56 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, не оподатковуються доходи у вигляді благодійної допомоги, наданої міжнародними благодійними організаціями особам, що проживають на території проведення АТО або особам, які вимушено її покинули.

Згідно з абзацом 2 підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 ПКУ України, пенсії людей, які стали інвалідами під час АТО, а також пенсії, які надаються членам сімей загиблих через АТО, - не підлягають оподаткуванню.

Платниками Дніпропетровської ОДПІ з початку року до місцевого бюджету перераховано 56,4 млн. грн. земельного податку

Юридичні особи сплатили 46,8 млн. грн. земельного податку та орендної плати за землю, фізичні особи – 9,6 млн. гривень. Надходження земельного податку з початку року перевищують минулорічні на 15,4 млн. гривень повідомив заступник начальника відділу податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів Дніпропетровської ОДПІ Анатолій Мулик.

Анатолій Євгенович нагадав, що суб’єкти господарювання, які не оформили відповідно до законодавства право власності або користування землею, необхідно звернутися до органів виконавчої влади та/або органів місцевого самоврядування для оформлення та реєстрації такого права.

Фахівці Дніпропетровської ОДПІ звертають увагу власників землі та землекористувачів - юридичних осіб і громадян на необхідність своєчасності розрахунків з бюджетом, адже кошти у вигляді земельного податку спрямовуються до місцевих бюджетів і використовуються на вирішення соціально-економічних питань регіону.

Захист прав людини та правозахисна діяльність у сфері податкових відносин

Ефективність захисту прав платників податків значною мірою визначається станом законодавства – правової основи захисту. Так, ст.ст. 6, 8, 13 і 19 Конституції України містять положення, що забезпечують належний захист прав платників податків.

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що Податковий кодекс України (далі ПК України) деталізує права платників податків та механізми їх захисту, зокрема:

- право платників податків безоплатно отримувати у контролюючих органах, у тому числі і через мережу Інтернет, інформацію про податки та збори і нормативно-правові акти, що їх регулюють, порядок обліку та сплати податків та зборів, права та обов’язки платників податків, повноваження контролюючих органів та їх посадових осіб щодо здійснення податкового контролю. Так, існує ряд електронних сервісів, наприклад, рубрика «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» на веб-порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua), також «гарячі лінії», на яких можна отримати консультації з податкових питань.

Окрім цього згідно ст. 52 ПК України за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі;

- право платників бути присутніми під час проведення перевірок та надавати пояснення з питань, що виникають під час таких перевірок, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим кодексом, а також приймати участь в їх розгляді;

- право оскаржувати в порядку, встановленому цим кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами податкові консультації. Зазначене передбачає, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п. 14.1.7 ст. 14, п. 56.1 ст. 56). Порядок оскарження рішень контролюючих органів встановлений ст.ст. 55, 56 ПК України. ПК України встановлює дворівневу процедуру адміністративного оскарження, тобто скарги на рішення державних податкових інспекцій подаються до Головних управлінь ДФС в областях, місті Києві, а скарги на рішення контролюючих органів в областях, місті Києві – до ДФС України;

- право вимагати від контролюючих органів проведення перевірки відомостей та фактів, що можуть свідчити на користь платника податків;

- право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим кодексом;

- право на повне відшкодування збитків (шкоди), заподіяних незаконними діями (бездіяльністю) контролюючих органів (їх посадових осіб), у встановленому законом порядку.

Окрім цього, з метою реалізації та захисту власних прав платники податків можуть звертатися до інспекцій із запитами згідно до Законів України «Про звернення громадян», «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації».

Доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги, не оподатковуються

З метою заохочення громадян до підтримки захисників України підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) встановлено, що не оподатковуються доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги.

Однак, така допомога повинна бути надана благодійниками, які надали її, відповідно до вимог Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Також, передбачається пільга і для самих благодійників - не оподатковуватимуть доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО, згідно з підпунктом «б» підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПКУ.

Поряд з цим, відповідно до підпункту 165.1.56 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, не оподатковуються доходи у вигляді благодійної допомоги, наданої міжнародними благодійними організаціями особам, що проживають на території проведення АТО або особам, які вимушено її покинули.

Згідно з абзацом 2 підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 ПКУ України, пенсії людей, які стали інвалідами під час АТО, а також пенсії, які надаються членам сімей загиблих через АТО, - не підлягають оподаткуванню.

Які податкові пільги мають учасники АТО?

З метою заохочення громадян до підтримки захисників України підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено, що не оподатковуються доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги.

Однак, така допомога повинна бути надана благодійниками, які надали її відповідно до вимог Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Також, передбачається пільга і для самих благодійників – не оподатковуватимуть доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО, згідно з підпунктом «б» підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПКУ.

Поряд з цим, відповідно до підпункту 165.1.56 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, не оподатковуються доходи у вигляді благодійної допомоги, наданої міжнародними благодійними організаціями особам, що проживають на території проведення АТО або особам, які вимушено її покинули.

Згідно з абзацом 2 підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 ПКУ пенсії людей, які стали інвалідами під час АТО, а також пенсії, які надаються членам сімей загиблих через АТО, не підлягають оподаткуванню.

Від оподаткування військовим збором звільняються доходи у вигляді грошового забезпечення на час безпосередньої участі особи в антитерористичній операції, відповідно до абзацу 2 підпункту 1.7 пункту 16 (1) підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ. Однак, необхідно відзначити, що безпосередня участь особи в АТО має бути документально підтверджена посвідченням учасника бойових дій. Воно видається відповідно до «Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення». Цей документ затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413.

Крім того, пунктом 31 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПКУ встановлено, що не обкладаються податком на додану вартість операції з імпорту та поставки касок, шоломів, бронежилетів та інших спецзасобів захисту, оптичних приладів для зброї, а також ліків і медикаментів, призначених для учасників АТО, чиє здоров’я було порушене.

У випадку, якщо людина не змогла вчасно подати декларацію через те, що вона перебувала у зоні АТО або на цій території розташоване її підприємство, вона звільняється від відповідальності, оскільки АТО є форс-мажорною обставиною (Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2015 року по справі №826/519/15). Однак, даний факт обов’язково повинен бути засвідчений Торгово-промисловою палатою, яка видає відповідне свідоцтво.

Що стосується місцевих податків, то місцевими радами можуть надаватися пільги щодо сплати податку з нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки.

Використання РРО з 01. 01. 2016 року

Згідно Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) з 01.01.2015 набрала чинності наступна вимога: «Суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти) повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані.»

Це означає, що всі електронні контрольно-касові апарати (ЕККА) повинні відправляти копії кожного фіскального чека та кожний Z-звіт. На виконання даних вимог виробниками касової техніки розроблені та внесені до реєстру РРО нові версії програмного забезпечення для РРО та ЕККА.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України і, зокрема, Закону № 265. Згідно вимог даного Закону «Дозволяється до 1 січня 2016 року використання електронних контрольно-касових апаратів, введених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до органів ДФС України по дротових або бездротових каналах зв’язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам’яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів.»

Тобто з 01.01.2016 до суб’єктів господарювання – власників РРО та ЕККА, які не відповідають вимогам чинного законодавства, можуть бути застосовані штрафні санкції.

Для виконання вимог чинного законодавства користувачам РРО та ЕККА слід протягом листопада - грудня 2015 року зробити доопрацювання, налаштування та оновлення програмного забезпечення комплекта «РРО+Модем» для передачі електроних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків до Системи зберігання та обробки даних РРО Державної Фіскальної Служби України.


Прес-служба СМР - 21.12.2015.

Українська
Англійська