Logo

Telegram
Facebook

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПОВІДОМЛЯЄ


Роман Насіров: Уряд схвалив рішення про створення 20 мобільних груп для протидії контрабанді

09.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

«Уряд схвалив рішення про створення при Міністерстві фінансів Міжвідомчого цільового центру та 20 мобільних груп для боротьби з корупцією на митниці. Це – черговий крок у реформуванні митниці», - наголосив Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров.

За його словами, прийняте рішення є свідченням систематичної роботи по боротьбі з контрабандою та корупцією, що ведеться фіскальною службою разом з іншими державними відомствами.

«До складу Міжвідомчого цільового центру та мобільних груп увійдуть представники Державної фіскальної служби, Державної прикордонної служби та Національної поліції. Мобільні групи будуть діяти у цілодобовому режимі по всій території України. До кожної мобільної групи увійдуть по два представники ДФС», - повідомив очільник відомства.

На Центр покладено такі завдання, як попередження та виявлення фактів порушення митного законодавства, узагальнення, обробка та аналіз оперативної й аналітичної інформації щодо можливих фактів порушення митного законодавства, отриманої з будь-яких джерел, організація діяльності мобільних груп та здійснення контролю за їхньою діяльністю, а також проведення аналізу ефективності заходів, що вживаються для протидії митним правопорушенням.

Крім того, у складі Центру буде створено Аналітичну групу, яка займатиметься аналітично-пошуковою роботу з метою виявлення ризикових операцій в зоні діяльності митниць та передаватиме інформацію мобільним групам для оперативного реагування.

Буде поетапно впроваджуватися обов’язкова фото-та відеофіксація при проведенні формальностей митними та іншими контролюючими органами.

«Прийняті рішення стануть ефективним засобом у боротьбі з контрабандою та корупційними проявами на митницях», - підкреслив Роман Насіров.

На Сумщині вилучено спирту на 6,1 млн. грн., який перевозився під виглядом компоненту добавки антидетонаційної для бензинів

09.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Співробітниками податкової міліції Сумської області в рамках проведення операції „Акциз-2016” викрито факт незаконного транспортування спирту.

Так, в селищі Попівка під час виїзду з території одного із заводів було зупинено два вантажних автомобіля з напівпричепами-цистернами. Згідно із супровідними документами, які надали водії, в автівках перевозився компонент добавки антидетонаційної для бензинів.

Натомість під час огляду в цистернах було виявлено 46,9 тонни рідини з характерним запахом спирту. Вантаж орієнтовною вартістю 6,1 млн. грн.. вилучено.

За даним фактом внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, що кваліфікується за ст. 204 КК України.

Слідчі дії тривають.

Сергій Білан: Після перевірок, проведених податковою міліцією в сфері держзакупівель, до бюджету стягнуто майже півмільярда гривень

09.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

У поточному році за результатами перевірок, проведених співробітниками податкової міліції в області державних закупівель, в бюджет було стягнуто 499,3 мільйона гривень. Про це заявив перший заступник Голови Державної фіскальної служби України Сергій Білан.

За його словами, всього за фактами правопорушень у сфері держзакупівель в Єдиному реєстрі досудових розслідувань було зареєстровано 191 кримінальне провадження.

«Найбільше зловмисників проходять за статтею 191 Кримінального кодексу України. Це привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем», - сказав Сергій Білан.

Крім того, він зазначив, що 69 кримінальних проваджень зареєстровані за статтею 212 КК (ухилення від сплати податків, зборів) і 13 проваджень - за статтею 209 (легалізація доходів).

Перший заступник голови ДФС також підкреслив, що переважну більшість проваджень відкрито за фактами порушень, скоєних переможцями конкурсних торгів - 115, а 40 - замовниками.

На Житомирщині податковою міліцією викрито комерційне підприємство, що проконвертувало 2 млрд. грн.

09.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Співробітниками податкової міліції Житомирської області в рамках проведення операції «Рубіж-2016» та супроводження матеріалів кримінального провадження, зареєстрованого за ст. ст. 364 і 212 КК України, викрито протиправну діяльність службових осіб комерційного підприємства.

З’ясувалося, що посадовці протягом 2013-2014 років для ухилення від сплати податків під час митного оформлення товарів подали до митних органів недостовірні відомості щодо коду товару «відходи та брухт легованої сталі». Це призвело до ненадходження до бюджету коштів (митних платежів) на суму близько 5 млн. гривень.

Загалом протягом 2013-2016 років через розрахункові рахунки суб’єктів господарської діяльності, підконтрольних комерційному підприємству, проконвертовано близько 2 млрд. грн. Ймовірна сума втрат, завданих бюджету, внаслідок такої діяльності складає близько 300 млн. гривень.

У ході проведення оперативно-слідчих дій здійснено 10 обшуків за місцями реєстрації зазначених підприємств та в місцях проживання фігурантів провадження.

Під час обшуків виявлено та вилучено чорнову бухгалтерію, комп’ютерну техніку, сервери, електронні носії інформації, банківські картки, мобільні засоби зв’язку, 361 печатку підприємств з ознаками фіктивності, в тому числі 10 печаток підприємств-нерезидентів, 2 штампи, 31 факсиміле, 3 системні блоки, 26 ноутбуків, 7 мобільних телефонів, електронні носії інформації, чорнові бухгалтерські документи та записи, рахувальна машина для готівки, грошові кошти в сумі 5 тис. дол. США.

На розрахункових рахунках фіктивних підприємств у банківських установах накладено арешт на суму 140 тис. гривень.

Слідчі дії тривають.

«Фантом» затримав партію елітних товарів з окупованих територій на суму майже 700 тис. грн.

09.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Співробітниками спецпідрозділу податкової міліції «Фантом» під час несення служби на КПВВ «Новотроїцьке» зупинено автомобіль ГАЗ, який рухався з тимчасово окупованої території.

Під час огляду транспортного засобу виявлено партію елітних канцелярських виробів, годинників та інших цінних товарів, загальною вартістю 696 тис. грн.

Встановлено, що 30-річний водій намагався перемістити вказані товари через лінію розмежування з метою перепродажу.

За даним фактом складено протокол за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП.

Нові правила адміністрування податків і зборів.

Зміни в процедурі адміністрування.

1. Повернення надміру сплачених сум ПДВ нині здійснюватиметься винятково на рахунок платника податків у системі електронного адміністрування ПДВ (п. 43.4 ПКУ).

2. Як відомо, контролюючим органам у певних випадках надано право запитувати інформацію в платників податків (п. 73.3 ПКУ). Одним із таких випадків є ситуація, коли стосовно платника податків була подана скарга його контрагентом. У зв'язку з уведенням акцизних накладних і створенням Єдиного реєстру акцизних накладних цю норму дещо розширили. Тепер після подання скарги інформацію можуть запросити, якщо платник податку:

  • не надав податкової накладної;
  • припустився помилок під час зазначення обов'язкових реквізитів накладної та/або порушив граничні строки реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних накладної і/або розрахунку коригування;
  • не надав акцизної накладної покупцеві;
  • порушив порядок заповнення та/або реєстрації акцизної накладної.

Ба більше, якщо платник податків не надішле до органу ДФС згадану інформацію — це слугуватиме підставою для документальної позапланової перевірки (пп. 78.1.9 ПКУ).

3. Контролюючі органи отримали право здійснювати камеральні перевірки на підставі даних Єдиного реєстру акцизних накладних і даних системи електронного адміністрування реалізації пального (пп. 75.1.1 ПКУ).

Нагадаємо: раніше камеральна перевірка здійснювалася без виїзду, безпосередньо в приміщенні контролюючого органа та лише на підставі даних декларацій і даних систем електронного адміністрування ПДВ.

4. Окрім того, якщо в зареєстрованих акцизних накладних/розрахунках коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних і деклараціях з акцизного податку, які надавав платник акцизного податку, котрий реалізує пальне, будуть виявлені розбіжності, то це вважатиметься підставою для документальної позапланової перевірки (пп. 78.1.18 ПКУ).

5. Законом № 909 був дещо відкоригований п. 87.1 ПКУ, яким передбачені джерела сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу. Тут вказали, що сплатити податок або погасити податковий борг можна в т.ч. і за рахунок суми бюджетного відшкодування ПДВ (на підставі відповідної заяви).

6. Чимало змін з'явилося в гл. 11 р. ІІ ПКУ, де йдеться про відповідальність, а саме:

1) п. 117.3 ПКУ — здійснення госпсуб'єктами операцій із реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100% вартості проданого пального;

2) п. 1201.4 ПКУ — допущення помилок продавцем товарів/послуг під час зазначення обов'язкових реквізитів податкової накладної, які виявлені контролюючим органом у результаті документальної перевірки за заявою покупця, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170,00 грн (додатково потрібно буде виправити такі помилки).

Якщо платник податків протягом 10 календарних днів (наступних за днем отримання повідомлення-рішення) не виправить помилок, то на нього буде накладено штраф у розмірі від 10% до 100% суми ПДВ, зазначеної в накладній, складеній із помилками. Конкретний розмір залежить від строку, протягом якого помилки не виправлялися. Наприклад, якщо виправлення не були внесені протягом 15 календарних днів — застосують 10%-вий штраф, а якщо цього не зробити після спливу 181 календарного дня — випишуть штраф на всі 100% суми помилкової податкової накладної;

3) п.п. 1202.1, 1202.2 ПКУ:

  • порушення платниками акцизного податку граничних строків реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних. Це порушення тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 2% (у разі прострочення реєстрації до 15 календарних днів) до 40% (за умови прострочення реєстрації більш як на 91 календарний день) суми акцизного податку, указаного в акцизній накладній/розрахунку коригування. Граничний строк реєстрації встановлено в п. 231.6 ПКУ, і він становить 15 календарних днів із моменту складання акцизної накладною/розрахунку коригування;
  • відсутність із вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування протягом більш ніж 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% від суми акцизного податку.

7. Іще одна новинка, яку варто згадати, — хоча це й не стосується адміністрування безпосередньо, та все ж зачіпає інтереси платників податків. Точніше — платників ПДВ.

Законом № 909 виключено пп. «ж» п. 184.1 ПКУ. У зв'язку із цим органи ДФС позбавлені можливості анулювати реєстрацію платників ПДВ на підставі відсутності в Єдиному держреєстрі записів про відсутність підприємства за місцезнаходженням або відсутності підтвердження відомостей про юрособу.

А ось наостанок скажемо таке. Безумовно, одні з найцікавіших змін із Закону № 909 стосуються податку на прибуток, ПДВ, ПДФО, єдиного податку й акцизу.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: зміни – 2016

Із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII (далі – Закон № 909) поза увагою законодавця не залишився й податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Розглянемо детально нововведення, які торкнулися цього платежу

По-перше, із пп. 266.4.1 ПКУ виключено положення, на підставі якого сільські, селищні, міські ради були наділені правом збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, у т.ч. їх часток, що перебувають у власності фізичної особи ― платника податку.

Тож наразі межа, на яку зменшується база оподаткування належної громадянам житлової нерухомості, є фіксованою, і органи місцевого самоврядування жодним чином не можуть впливати на встановлені ПКУ показники, котрі становлять:

  • для квартири/квартир незалежно від їх кількості ― 60 кв.м;
  • для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості ― 120 кв.м;
  • для різних типів об'єктів житлової нерухомості, у т.ч. їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир і житлового будинку/будинків, у т.ч. їх часток), ― 180 кв.м.

Водночас за органами місцевого самоврядування лишили право встановлювати пільги зі сплати податку (пп. 266.4.2 ПКУ). У разі встановлення вони зобов’язані до 1 лютого поточного року подати до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості відомості щодо наданих ними пільг.

По-друге, підвищено максимальний розмір ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб. Згідно із чинною редакцією пп. 266.5.1 ПКУ, він становить 3% мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2016 році: 1378 грн × 3% = 41,34 грн), за 1 кв.м бази оподаткування. До набрання чинності Законом № 909 у пп. 266.5.1 ПКУ йшлося про межу в 2%, а на підставі пп. 33 підрозділу 10 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості в 2015 році взагалі не могли перевищувати 1%.

По-третє, пп. 266.7.1 ПКУ доповнено новим підпунктом «ґ», згідно з яким за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у т.ч. його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи ― платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв.м (для квартири) та/або 500 кв.м (для будинку), розрахована сума податку збільшується на 25000 грн на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).

На практиці це означає, що фізична особа, у власності якої перебуває квартира площею, наприклад, 290 кв.м, у разі встановлення органами місцевого самоврядування ставки податку в розмірі 3% повинна буде сплатити податок на нерухомість за 2016 рік у розмірі: (290 - 60) × 41,34 = 9508,2 грн. Водночас власник квартири площею, скажімо, 310 кв.м муситиме відрахувати до бюджету: ((310 - 60) × 41,34) + 25000 = 35335 грн. Тобто, як випливає з нашого прикладу, зайві декілька квадратних метрів житла можуть збільшити належну до сплати суму податку ледь не в 4 рази.

Транспортний податок: зміни – 2016

Із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII (далі – Закон № 909) поза увагою законодавця не залишився й транспортний податок. Розглянемо детально нововведення, які торкнулися цього платежу

Перше й головне — змінився об’єкт обкладення транспортним податком. Якщо в 2015 році цим платежем обкладалися легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб.см, то наразі об’єктом обкладення транспортним податком законодавець визначив легкові автомобілі, які одночасно відповідають таким 2-м критеріям:

  • із року їх випуску минуло не більш ніж 5 років (включно);
  • їх середньоринкова вартість становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2016 році відповідна сума становить 1033500 грн).

Середньоринкова вартість визначатиметься Мінекономрозвитку, за методикою, затвердженою Кабміном, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщуватиметься на його офіційному веб-сайті.

Окрім того, законодавець доповнив ст. 267 ПКУ, присвячену транспортному податку, низкою нових норм.

По-перше, закріплено порядок розрахунку податку в разі спливу 5-річного віку легкового автомобіля протягом звітного року. У такому випадку податок сплачується за період із 1 січня до початку місяця, наступного за місяцем, у якому вік такого автомобіля досяг (досягне) 5-ти років. Тобто якщо, наприклад, автомобілю «виповниться» 5 років на початку березня 2016 року, податок доведеться сплатити за 3 повних місяці.

Нагадаємо, що до внесення коментованих змін, коли визначення об’єкта обкладення транспортним податком було пов’язане зі строком перебування автомобілів у користуванні, не містив застережень щодо того, як розраховувати суму податку, коли 5-річний строк експлуатації спливав протягом року. Відповідь на це запитання містилася в підкатегорії 111.06 системи "ЗІР", де фахівцями ДФСУ був висловлений підхід, аналогічний тому, котрий наразі втілено в ПКУ.

По-друге, визначено, як діяти в разі, якщо автомобіль, що є об’єктом обкладення транспортним податком, було викрадено.

Так, згідно з пп. 267.6.8 ПКУ, у разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, транспортний податок не сплачується із місяця, наступного за місяцем, у якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.

У разі повернення легкового автомобіля його власнику (законному володільцю) податок за такий легковий автомобіль сплачується із місяця, у якому легковий автомобіль було повернено, відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник податку зобов'язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів із моменту отримання.

Якщо автомобіль було викрадено в юридичної особи ― платника транспортного податку, на останню також покладено обов’язок подати уточнюючу декларацію протягом 30 календарних днів із дня внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. У разі повернення легкового автомобіля його власнику уточнююча декларація юридичною особою ― платником податку має бути подана протягом 30 календарних днів із дня складання постанови слідчого, прокурора чи винесення ухвали суду.

До набрання чинності Закону № 909 контролери відстоювали позицію, згідно з якою транспортний податок мав сплачуватися за викрадений автомобіль до моменту зняття останнього з реєстрації в органах внутрішніх справ (підкатегорія 111.02 системи "ЗІР"). Водночас суди були схильні пов’язувати період, за який має сплачуватися транспортний податок за викрадений автомобіль, із датою, по яку власник фактично володів транспортним засобом (див. постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2015 р. у справі № 820/11337/15).

По-третє, фізосіб — платників податку наділено правом звертатися із письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо:

  • об'єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;
  • розміру ставки податку;
  • нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів і даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема, документів, що підтверджують право власності на об'єкт оподаткування, перехід права власності на об'єкт оподаткування, документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку має провести перерахунок суми податку й надіслати (вручити) нове податкове повідомлення-рішення. Відповідно, попереднє податкове повідомлення-рішення вважатиметься скасованим (відкликаним).

Плата за землю: зміни – 2016

Із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII (далі – Закон № 909) поза увагою законодавця не залишилася й плата за землю. Розглянемо детально нововведення, які торкнулися цього платежу

По-перше, із 1 січня 2016 року ставка податку за землі загального користування, нормативну грошову оцінку яких проведено, не може бути встановлена в розмірі, що перевищує 1% від такої оцінки. Раніше знижена гранична межа земельного податку була передбачена лише для сільськогосподарських угідь, для решти ж земельних ділянок ставка податку не могла перевищувати 3%.

По-друге, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку знову визнаються всі договори оренди такої земельної ділянки, а не лише ті, котрі оформлені й зареєстровані відповідно до законодавства.

Нагадаємо, що п. 288.1 ПКУ був доповнений положенням щодо реєстрації договорів оренди з 01.01.2015 р. (на підставі Закону України від 28.12.2014 р. № 71-VIII), у зв’язку із чим контролери закликали землекористувачів звернутися до органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування (відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, даліЗКУ) й оформити протягом 2015 року право власності чи користування (див. лист ДФСУ від 22.01.2015 р. № 1816/7/99-99-15-03-01-17).

Водночас зауважимо: хоча в контексті ст. 288 ПКУ законодавець і відмовився від застереження щодо реєстрації договорів оренди, однак обов’язок зареєструвати право на землю лишається за землекористувачами в силу ст. 125 ЗКУ, ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.04.2004 р. № 1952-IV, ст. 6 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. № 161-XIV.

І наостанок: підрозділ 6 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено п. 6, згідно з яким індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ і перелогів), застосовується із значенням 120%. Однак ця норма адресована виключно Держгеокадастру: саме до його повноважень п. 289 ПКУвіднесено розрахунок величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель.

ДФС про подання юрособами у 2016 року декларацій із транспортного податку

ДФС на своєму сайті повідомляє: юридичні особи — платники транспортного податку звітуватимуть у 2016 році за формою податкової декларації з транспортного податку, яка затверджена наказом Мінфіну «Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку» від 10.04.2015 р. № 415.

У зв’язку із змінами, унесеними Законом № 909 до ст. 267 ПКУ, пропонується юридичним особам — платникам транспортного податку самостійно в податковій декларації в графі 5 «Дата реєстрації транспортного засобу» вказувати вартість об’єкта оподаткування, яка визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку.

Звітуємо із плати за землю у 2016 році

Оскільки з 01 січня 2016 року плату за землю віднесено до місцевих податків і зборів, сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків і зборів у частині плати за землю та, зокрема, визначають ставки земельного податку в межах, передбачених ст.ст. 273–277 ПКУ, а також перелік пільг зі сплати податку.

При цьому, у разі якщо місцева рада не прийняла рішення про встановлення плати за землю, земельний податок справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, у якому планується застосування плати за землю (пп. 12.3.5 ПКУ).

Звіт по платі за землю подається за новою формою

З 01 січня 2016 року для складання податкової звітності з плати за землю використовується нова форма податкової декларації, яка затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 №560.

При цьому, чинний порядок подання звітності не змінено. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) і надалі самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. При цьому, за платником плати за землю і надалі зберігається право подавати звітну податкову декларацію щомісяця, що звільняє від обов’язку подання річної декларації. Як і раніше, базовим податковим періодом лишається рік.

Для визначення розміру земельного податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з врахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Так, листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 №6-28-0.22-201/2-16 проінформовано, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 01 січня 2016 року становить 1,433, а для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) – 1,2.

Оскільки з 01 січня 2016 року плату за землю віднесено до місцевих податків і зборів, сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень та згідно ст.12 ПКУ приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів в частині плати за землю і, зокрема, визначають ставки земельного податку в межах передбачених статтями 273-277 ПКУ, а також перелік пільг зі сплати податку.

При цьому, у разі якщо місцева рада не прийняла рішення про встановлення плати за землю, земельний податок справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (пп.12.3.5 п.12.3 ст.12 ПКУ).

З метою правильності визначення розміру земельного податку в частині застосування відповідної ставки податку на 2016 рік пропонуємо звернутись до органів місцевого самоврядування та контролюючих органів за місцезнаходженням земельної ділянки щодо отримання інформації про прийняті ними розміри ставок земельного податку на 2016 рік.

ДФС про деякі особливості декларування доходів за 2015 рік

ГУ ДФС у Вінницькій області розповіло про деякі особливості заповнення нової форми декларації про доходи.

Зокрема контролери акцентували увагу на такому:

1) заповнюючи нововведену форму декларації, у рядку 8 розділу І категорію слід вказати платника, який подає звітність, а саме: громадянин; особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або підприємець (окрім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування);

2) у разі отримання доходів, які не підлягають обкладенню ПДФО відповідно до ст. 165 ПКУ, відомості про ці доходи та загальну річну суму доходу необхідно зазначити в деклараційній звітності;

3) інформація щодо отриманих доходів, відомості стосовно утриманого (сплаченого) податку/збору та визначені податкові зобов'язання за операціями з нерухомим/рухомим майном, спадщини (дарування) та надання майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) відображаються в новій формі декларації, а не в окремих додатках. Водночас відомості щодо нерухомого та/або рухомого майна, яке надається в оренду (суборенду), зазначаються в розділах 7 і 8 нової форми декларації. Крім того, у категоріях об'єктів нерухомого/рухомого майна тепер необхідно вказувати не назви об'єктів, а номер, що відповідає категорії об'єкта;

4) якщо платник бажає скористатися правом на податкову знижку, то сума податку, на яку мають зменшитися податкові зобов'язання у зв'язку з використанням такого права, розраховується лише в розділі III нової форми декларації без заповнення додатка, як це було раніше. При цьому не потрібно зазначати реквізити документів, які підтверджують понесені витрати, а вказуються лише категорії понесених витрат і загальна сума фактично здійснених витрат протягом звітного податкового року (рядок 13 та 14).

Водночас контролери зауважили: норма пп. 166.3.4 ПКУ щодо права на податкову знижку за витратами, понесеними для компенсації вартості платних послуг із лікування, відповідно до п. 1 р. XIX ПКУ набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинності закон про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування. Наразі такий закон не прийнято, а, отже, платники відшкодувати понесені витрати за платні послуги з лікування не зможуть. Відповідно за 2015 рік категорія витрат за номером «4» платниками податків не заповнюється.

Також були надані деякі роз’яснення щодо заповнення додатків до декларації:

  • додаток Ф1 до нової форми декларації доповнено рядком, у якому відображається сума податку, що підлягає поверненню з бюджету за результатами перерахунку ПДФО відповідно до пп. «є» п. 176.1 ПКУ;
  • у додатку Ф2 до нової форми декларації здійснюється розрахунок податкових зобов’язань із ПДФО та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами. У рядку 4.1 додатка Ф2 відображається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами (інвестиційний прибуток), із якого розраховується податок на доходи фізичних осіб і військовий збір. Сума ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету самостійно за результатами декларування, відображається в рядках 5.2 та 5, а сума військового збору — у рядках 6.2 і 6 додатка Ф2 до декларації;
  • у разі отримання протягом звітного податкового року доходів із джерел за межами України виникає обов’язок щодо заповнення додатка ФЗ до нової форми декларації. У графі 8 додатка Ф3 відображається сума ПДФО, нарахованого за ставками, визначеними в п. 167.1 ПКУ, без урахування сум податків, сплачених за кордоном, що зараховуються в Україні. Зменшення річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, здійснюється в декларації шляхом відображення такої суми в рядку 22 нової форми декларації. Сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно за результатами декларування, відображається в графі 9 додатка Ф3;
  • розрахунок оподатковуваного доходу від провадження підприємницької діяльності й провадження незалежної професійної діяльності здійснюється окремо за доходами в додатку Ф4 до нової форми декларації. Розділи І та ІІ додатка Ф4 до нової форми декларації заповнюються фізичними особами — підприємцями, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, за результатами звітного податкового року та підприємцями, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку чи перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування.

Друк фіскальних чеків через РРО та з’єднаний із ним платіжний термінал і вимоги Положення про розрахункові документи

Як нагадує ДФС у листі від 02.06.2016 р. № 12039/6/99-99-22-07-03-15 (далі — Лист № 12039), згідно з абз. 3 ст. 12 Закону № 265, не підлягають виключенню з Державного реєстру моделі РРО, що раніше пройшли первинну реєстрацію та використовуються суб’єктом господарювання, до спливу строку їх служби (строку, протягом якого виробник (постачальник) гарантує працездатність таких реєстраторів, у т.ч. комплектувальних виробів та їх складових частин, збереження інформації у фіскальній пам’яті, за умови дотримання користувачем вимог експлуатаційних документів).

Строк між первинною реєстрацією РРО та датою їх виключення з Державного реєстру не повинен бути меншим за 7 років. У разі зміни законодавчих вимог до використання РРО виробник (постачальник) зобов’язаний, за наявності технічних можливостей, здійснити доопрацювання РРО.

Вимоги до форми й змісту фіскальних касових чеків у частині відображення інших податків, окрім податку на додану вартість, не поширюються на розрахункові документи, що друкуються реєстраторами розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру, до дня набрання чинності цим наказом (11.03.2016 р.) (п. 5 наказу Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. № 13).

Водночас для реквізитів, що мають друкуватися в касовому чеку при розрахунках електронним платіжним засобом (платіжною карткою) із використанням платіжного термінала, з’єднаного чи поєднаного з РРО, така можливість не передбачена.

Проте, своєю чергою, податківці в Листі № 12039 підкреслюють: виробники касової техніки зобов’язані доопрацювати РРО користувачів, що знаходяться в експлуатації, із метою виконання ними вимог чинних нормативно-правових актів.

Зважаючи на викладене та з метою спрощення виробництва й використання РРО, а також для формування спільної позиції з порушених питань застосування РРО, ДФС пропонує Асоціації «УкрЕККА» розробити й подати на розгляд проекти відповідних законодавчих і нормативно-правових актів.

Як відриваються інтегровані картки платникам податків у фіскальній службі

Мінфін наказом від 07.04.2016 р. № 422 затвердив оновлений Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних й інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Зокрема інтегрована картка платника (далі — ІКП) відкривається:

  • за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання осіб (фізичних осіб, фізичних осіб — підприємців, самозайнятих осіб) (основне місце обліку);
  • за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування чи об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням, або через які проводиться діяльність (неосновне місце обліку).

Після закріплення новостворених платників податків за відповідними інспекторами, що здійснюють їх супроводження, структурний підрозділ, відповідальний за адміністрування податків, зборів, ЄСВ, надає підрозділу, який здійснює облік платежів й інших надходжень, службову записку про призначення таким платникам платежів і відкриття ІКП.

ІКП із ПДВ та єдиного податку відкривається новоствореному платнику після включення до реєстру платників ПДВ або реєстру платників єдиного податку.

Підрозділ, який здійснює облік платежів й інших надходжень, не пізніше наступного робочого дня після отримання службової записки відкриває ІКП.

Крім того, ІКП відкриваються автоматично кожному платнику в разі:

  • нарахування сум грошових зобов'язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, самостійно визначених платником (за фактом надходження податкових декларацій, розрахунків, уточнюючих розрахунків);
  • нарахування сум грошових зобов'язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, визначених органом ДФС (акт перевірки, податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», рішення про застосування штрафних санкцій по ЄСВ, вимоги про сплату боргу (недоїмки) із ЄСВ);
  • сплати податків, зборів та єдиного внеску за фактом надходження інформації органів Державної казначейської служби України про надходження сум податків, зборів, ЄСВ.

У разі якщо платника не включено/виключено з реєстру платників податку на додану вартість або реєстру платників єдиного податку, то ІКП за відповідним податком присвоюється ознака «платник відсутній в реєстрі».

Про декларування доходів громадян, отриманих у 2015 році та електронні сервіси ДФС України

09.06.2016 - Синельниківське відділнення Дніпропетровській ОДПІ

Днями, Синельниківське відділнення Дніпропетровській ОДПІ було проведено черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Декларування доходів громадян, отриманих у 2015 році та електронні сервіси ДФС України.

На питання громадян відповідала заступник начальника -начальник Синельниківського відділення Дніпропетровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області Світлана Чехович.

До вашої уваги деякі із питань, що цікавили платників.

Питання 1. Доброго дня! Скажіть, будь-ласка, в які терміни мені необхідно заплатити нараховані у декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік податок на доходи фізичних осіб та військовий збір?

Відповідь. Податковим кодексом України визначено, що суму податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, зазначених у поданій декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік, громадяни зобов’язані самостійно сплатити до 1 серпня поточного року, тобто 29 липня 2016 року.

Питання 2. Яким чином я можу використати своє право на отримання податкової знижки за 2015 рік?

Відповідь. Для цього необхідно подати до контролюючого органу за місцем Вашого проживання податкову декларацію про майновий стан і доходи та відповідні документи, які підтверджують понесені Вами витрати.

Звертаємо Вашу увагу, що таку декларацію про отримані у 2015 році доходи необхідно подавати за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859. Форма декларації з додатками до неї розміщена на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України (sfs.gov.ua)у розділі «Електронні форми документів» (підрозділ «Податок на доходи фізичних осіб»).

Використати право на отримання податкової знижки за 2015 рік Ви можете тільки протягом 2016 року, тобто з 1 січня по 31 грудня включно.

Якщо Ви до кінця 2016 року не скористаєтесь правом на нарахування податкової знижки за 2015 рік, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Питання 3. Скажіть, будь-ласка, який термін повернення податку на доходи фізичних осіб, якщо я використала своє право на податкову знижку?

Відповідь. Порядок повернення з бюджету надмірно сплаченого ПДФО визначений пунктом 179.8 статті 179 Податкового кодексу України.

Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, що зазначений у податковій декларації (у разі його наявності) або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену у декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Питання 4. Я маю у власності земельну ділянку і здійснюю продаж власної сільськогосподарської продукції. Чи повинен я декларувати доходи, отримані від цього?

Відповідь. Доходи, що отримують аграрії від продажу власної сільськогосподарської продукції, яка вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, розмір яких не перевищує 2 гектари, не декларуються і податок на доходи фізичних осіб не сплачується.

Якщо ж розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

Отже, якщо під час продажу сільськогосподарської продукції у Вас виникають доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до чинного законодавства, необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи за звітний рік з терміном подання – до 1 травня року, який слідує за звітним. Так, граничний термін подання декларації за 2015 рік минув 4 травня 2016 року.

Також звертаю Вашу увагу, що порядок та особливості оподаткування доходів від продажу власної сільсько- господарської продукції викладені у підпункті 165.1.24 статті 165 Податкового кодексу України.

Питання 5. Я працюючий пенсіонер. Чи повинен я сплачувати податок на доходи фізичних осіб з моєї пенсії?

Відповідь. Це залежить, по-перше, від розміру пенсії, яку Ви отримуєте, по-друге, від Вашого статусу. При цьому факт того, що Ви працюєте, не впливає на оподаткування податком на доходи фізичних осіб саме пенсії.

На теперішній час, якщо місячний розмір пенсії перевищує три розміри місячної мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2016 року, то сума, що перевищує цей розмір оподатковується за ставкою 15%.

На 1 січня поточного року місячна мінімальна заробітна плата складає 1378 гривень. Отже, якщо Ваша пенсія (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) за місяць перевищує 4134 гривні, то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 15%.

Якщо Ви учасник бойових дій у період Другої світової війни, інвалід війни або особа, на яку поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», то Ваша пенсія не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Питання 6. Скажіть будь-ласка, чи можливо мені дізнатися про свої доходи за поточний та минулі роки, не звертаючись до податкової інспекції за місцем обліку?

Відповідь. Так, це можливо здійснити за допомогою електронного сервісу Державної фіскальної служби України «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді».

Цей сервіс, а також інструктивні матеріали щодо його роботи, розміщені на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України (sfs.gov.ua) у розділі «Фізичним особам».

Зазначена електронна послуга працює з вересня минулого року і добре зарекомендувала себе серед користувачів.

Для отримання відомостей Вам необхідно сформувати в електронному вигляді Запит щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді. Звертаємо увагу, що такий запит платник може здійснити виключно для отримання інформації про себе.

Формування запиту відбувається за допомогою «Спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення для формування та подання звітності/запитів до «Єдиного вікна подання електронної звітності», яке розміщене на головній сторінці офіційному веб-порталі ДФС України та є загальнодоступним для використання (електронний сервіс «Електронна звітність»).

Запит має підписуватися електронним цифровим підписом з одночасним застосовуванням посиленого сертифікату. Такий електронний цифровий підпис Ви можете отримати безкоштовно у пунктах реєстрації користувачів акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС у місті Дніпропетровську за адресами: пр. ім. Газети «Правда», буд.95а та вул. Героїв Сталінграду, буд.25, а також у місті Кривий Ріг за адресою пр. Дзержинського, буд.42.

Запит надсилатися до ДФС на єдину електронну адресу подання звітності.

Після обробки запиту на Вашу електронну адресу направляється файл – відповідь, який містить відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків.

Відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються за останні три роки (поквартально), відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 60 днів після його закінчення.

Таким чином, на сьогодні Ви можете отримати інформацію про доходи, отримані Вами у 1– 4 кварталах 2013, 2014 та 2015 років.

Створено робочу групу з узгодження цін у контрольованих операціях

Відповідно до абзацу першого підпункту 39.6.2.4 підпункту 39.6.2 пункту 39.6 ст.39 розділу І Податкового кодексу України та вимог п.12 Порядку попереднього узгодження цін у контрольованих операціях, за результатами якого укладаються договори, що мають односторонній, двосторонній та багатосторонній характер, для цілей трансфертного ціноутворення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.07.2015 №504, створено робочу групу (розпорядження ДФС від 16.05.2016 року № 120-р).

До її складу входять представники таких структурних підрозділів ДФС: Департаменту податків і зборів з юридичних осіб, Департаменту організації роботи Служби, Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем, Регуляторно-правового департаменту, Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження, Департаменту аудиту, а також працівники Міжрегіонального ГУ ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників.

До уваги платників податку на додану вартість щодо роботи електронного сервісу «Електронний кабінет платника»!

У рамках адміністрування податку на додану вартість в електронному сервісі «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) платники мають можливість:

отримати в режимі он-лайн дані реєстру платників ПДВ;

надіслати в електронному вигляді заявку на реєстрацію платником податку на додану вартість, запит для отримання витягу з реєстру платників ПДВ;

переглянути дані про стан розрахунків з бюджетом;

зареєструвати податкові накладні та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

користуватись сервісами системи «Електронного адміністрування ПДВ» (переглянути проведені операції в системі СЕА ПДВ та отримати інформацію про рух коштів на електронному рахунку).

Переглянути відеоінструкцію з користування ЕКП можна на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням https://sfs.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/prezentatsii-ta-inshi-materi/2964.html.

До уваги страхувальників!

З 01 липня 2016 року звіти з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за звітний період "червень 2016 року" подаються за новою формою згідно з Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.04.2015 № 460/26905 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 11.04.2016 року № 441, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.05.2016 № 682/28812).

З метою створення комфортних умов для подання суб’єктами господарювання звітів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на виконання вимог Порядку, Державна фіскальна служба надає для використання розроблені електронні формати.

Формати в електронному вигляді додаються.

До уваги виробників та підприємств оптової та роздрібної торгівлі спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами!

У зв’язку із численними зверненнями, повідомляємо, що відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» всі суб’єкти господарювання, які мають ліцензії, а це виробники, підприємства оптової та роздрібної торгівлі, подають до органів ДФС за основним місцем обліку суб’єкта господарювання, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіти про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Форми таких звітів затверджені наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 березня 2016 року за № 340/28470, який розроблено на виконання частини третьої статті 16 Закону №481.

Отже, підставою для скасування вимоги подання звітів про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів може бути лише внесення відповідних змін у Закон № 481.

Першим звітним періодом для подання звітів за формами, затвердженими Наказом №49, був квітень 2016 року. В зв’язку із тим, що останній день строку для подання звіту за квітень 2016 припадав на святковий день – 9 травня, подання звіту переносилося на 10 травня 2016 року.

Звертаємо увагу суб’єктів господарювання, що граничний строк (останній день) подання звітів за травень 2016 року – 9 червня 2016 року!

Відповідно до порядків подання та заповнення звітів, затверджених Наказом №49, суб’єкти господарювання незалежно від форм власності подають звіт за основним місцем обліку в електронній формі.

Для забезпечення подання звітів в електронній формі з використанням ЕЦП, що надаються безкоштовно суб’єктам господарювання АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту ДФС, на офіційному веб-порталі ДФС розміщено безкоштовне спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» (https://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/spetsializovane-klientske-program/).

Також, звертаємо увагу, що подання після граничного строку уточнюючих звітів не передбачено, оскільки звітність розроблена з метою державного контролю за регулюванням виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України і не відноситься до податкової. Відповідно, на подання зазначеної звітності не розповсюджуються норми п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України щодо надсилання уточнюючого розрахунку до податкової звітності.

Разом з тим, у разі виявлення суб’єктом господарювання помилки у звітній інформації і направленні нових звітів з уточненими даними у граничні строки подання звітності, інформаційні системи приймання звітності ДФС забезпечать обробку таких нових звітів.

На Полтавщині припинено діяльність конвертаційного центру з обігом коштів у розмірі 30 млн. грн.

07.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Співробітниками податкової міліції Полтавської області спільно зі співробітниками Служби безпеки України в рамках супроводження матеріалів кримінального провадження, зареєстрованого за ст. ст. 191 і 366 КК України, припинено діяльність конвертаційного центру, через який «відмивалися» гроші однієї з військових частин, розташованої в Полтавській області.

Крім цього, організатори конверту надавали місцевим комерційним структурам послуги з переведення безготівкових коштів у готівку та мінімізації податків шляхом укладення фіктивних договорів на виконання будівельних робіт.

Загальний обсяг незаконно проконвертованих коштів з використанням реквізитів підконтрольних конвертаторам підприємств протягом 2014-2016 років склав понад 30 млн. грн., фактичні втрати бюджету становлять близько 5 млн. грн.

У ході оперативно-слідчих заходів в м. Кременчук проведено 7 обшуків за місцями реєстрації, проживання та у транспортному засобі фігурантів справи.

За результатами обшуків виявлено та вилучено 200 тис. гривень готівкою, 10 електронних носіїв, 6 мобільних телефонів, 2 одиниці комп’ютерної техніки та чорнові записи, які підтверджують протиправну діяльність.

Слідчі дії тривають.

«Фантом» вилучив цигарки на суму понад 3,5 млн. грн.

07.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Співробітники спецпідрозділу податкової міліції «Фантом» у складі зведеної мобільної групи під час несення служби на КПВВ «Зайцеве» зупинили вантажний автомобіль, який рухався з м. Новолуганськ (тимчасово непідконтрольна Україні територія) у напрямку м. Бахмут (підконтрольна Україні територія).

Відповідно до товаросупровідних документів 41-річний водій перевозив через лінію розмежування зернові висівки вагою 4800 кг. із складських приміщень київського підприємства, які розташовані у м. Світлодарськ (непідконтрольна Україні територія) до м. Бахмут.

Однак, під час перевірки вантажу, виявлено незначну кількість зернових висівок, упакованих у поліетиленові мішки, які використовувались для прикриття та маскування коробів з сигаретами.

Загалом в автомобілі виявлено та вилучено сигарети марок «Прима», «LD» та «Winston» загальною вартістю понад 3 млн. 547 тис. грн.

Під час огляду пачок із сигаретами виявлено, що марки акцизного податку зовні мають ознаки підробки та не відповідають встановленим зразкам.

Окрім того, встановлено, що товаросупровідні документи також містять ознаки підробки, а вказане підприємство останній раз надавало податкову звітність у 2013 році та має ознаки фіктивності.

На даний час проводяться заходи, які спрямовані на встановлення фактичного вантажовідправника та вантажоотримувача зазначених табачних виробів.

Слідчі дії тривають.

Чи потрібно платнику ПДВ проводити перереєстрацію, якщо відбулось перейменування вулиць, міст, селищ, зміна поштових індексів тощо?

07.06.2016 Податківців запитали: чи потрібно платнику ПДВ проводити перереєстрацію та подавати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація» у разі, якщо відбулось перейменування назви вулиць, міст, селищ, зміна поштових індексів тощо? Відповідь була наступною. Пунктом 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) визначено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр). Відповідно до п. 45.1 ПКУ податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Згідно з п. 183.15. ПКУ та п. 4.1 та п. 4.2 розд. IV Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233, у разі зміни даних про місцезнаходження (місця проживання) платника ПДВ проводиться перереєстрація такого платника. Для цього платнику ПДВ необхідно подати додаткову реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» протягом 10 робочих днів, що настають за днем, коли змінилися дані про платника ПДВ. У реєстраційній заяві платник ПДВ зазначає дані станом на дату заповнення заяви, у тому числі критерії, за якими станом на дату заповнення заяви особа відповідає статусу платника ПДВ згідно з розд. V ПКУ.

Отже, оскільки в результаті перейменування назви вулиці, міста, селища, зміни поштового індексу тощо вносяться зміни у відомості про місцезнаходження юридичної особи та місце проживання фізичної особи - підприємця, що містяться у Єдиному державному реєстрі, то це є підставою для здійснення перереєстрації платника ПДВ шляхом подання реєстраційної заяви за формою 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація». По материалам: Категорія 101.01.01 "ЗІР"

Источник: https://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=631595

Привітання Голови ДФС Романа Насірова з Днем журналіста

06.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Шановні журналісти!

Щиро вітаю вас із професійним святом – Днем журналіста!

Від принципової позиції та самовідданої роботи представників українських мас-медіа значною мірою залежить успішність впровадження реформ в нашій країні та забезпечення прав громадян на чесну та об’єктивну інформацію.

Дякую за небайдужість, неупередженість, добрі слова та конструктивну критику. Впевнений, що спільними зусиллями ми зможемо захистити право нашої країни самостійно обирати свій шлях у майбутнє, розбудовувати сильну незалежну та процвітаючу Україну.

Бажаю вам реалізації найамбітніших планів, цікавих тем, натхнення, творчої наснаги та підтримки аудиторії!

Щастя, здоров’я, миру та добробуту вам і вашим родинам!

Голова Державної фіскальної служби України

Роман Насіров

Викрито незаконну діяльність столичного підприємства, посадовці якого легалізували 44,4 млн. гривень

06.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ ДФС у М. Києві спільно з СБУ встановлено факт проведення незаконних фінансових операцій з бюджетними коштами.

Як з’ясувалося, одне зі столичних підприємств отримало кошти від державної установи за результатами відкритих торгів із закупівлі автомобілів для потреб інвалідів. У подальшому посадовці підприємства внесли до первинних бухгалтерських документів неправдиві відомості та перерахували державні кошти на рахунок суб’єкта господарської діяльності, який за місцем реєстрації фактично не знаходиться. При цьому є ймовірність того, що підприємство входить до ланцюгу підприємств, що здійснюють транзитні фінансові потоки.

Загальна сума можливої легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, складає 44,4 млн. гривень.

За даними фактами до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 191 КК України.

Здійснюється кримінальне провадження.

На Закарпатті упереджено незаконне ввезення товарів іноземного виробництва вартістю 4 млн. гривень

06.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Співробітниками податкової міліції Закарпатської області спільно з працівниками митного посту Закарпатської митниці в рамках проведення операції «Рубіж-2016» упереджено незаконне ввезення на територію України товарів іноземного виробництва.

Нелегальний вантаж було виявлено під час огляду транспортних засобів, які рухалися через «зелений коридор». Товари знаходилися у вантажних відсіках та салоні у картонних коробках, обтягнутих поліетиленовою плівкою.

Товарно-матеріальні цінності орієнтовною вартістю 4 млн. гривень вилучені.

Проводяться заходи щодо встановлення походження та вартості вилученого товару.

Контакт-центром ДФС надано 591,4 тис. відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян

06.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

З початку поточного року Контакт-центром ДФС платникам податків надано 573,6 тис. консультацій по телефону, 17,7 тис. - електронною поштою і факсом. Загалом протягом січня – травня 2016 року Контакт-центром надано 591,4 тис. відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян. Про це повідомив заступник директора Інформаційно-довідкового департаменту ДФС Андрій Кушнір в ефірі телеканалу «Рада».

«Робота інформаційно-довідкового департаменту є індикатором роботи ДФС. Чим більше звернень він отримує, тим ми більше розуміємо, де є проблеми. І це дає можливість службі реагувати на ці проблеми і визначати пріоритетні питання, які потребують вирішення», - зазначив Андрій Кушнір.

За його словами, за наданням інформаційно-довідкових послуг до Контакт-центру ДФС звертаються як громадяни України так й іноземці, які цікавляться системою оподаткування в Україні, або окремими питаннями оподаткування.

У цьому році найчастіше суб’єкти господарювання та громадяни зверталися з питань податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, податку на прибуток підприємств та єдиного податку для фізичних осіб-підприємців.

У Рівненській області вилучено бурштину майже на 1 млн. грн., у т.ч. камінь рекордної ваги

06.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Під час обшуків у рівненського підприємця, який продавав фальсифіковані алкогольні напої, вилучено велику партію бурштину, у т.ч. камінь вагою 1,8 кг.

Cпівробітниками податкової міліції Рівненської області в ході проведення операції «Акциз-2016» та супроводження матеріалів кримінального провадження зареєстрованого за ст. ст. 204, 199 КК України проведено низку заходів. В результаті встановлено, що один із підприємців Рівненської області здійснює транспортування, зберігання та реалізацію алкогольних напоїв з марками акцизного податку, які містять ознаки підробки. При цьому даний підприємець не мав відповідної ліцензії на торгівлю алкогольними напоями.

В рамках кримінального провадження проведено 4 обшуки за місцем проживання фігуранта та в місцях здійснення ним незаконної діяльності.

За результатами обшуків вилучено підакцизних товарів орієнтовною вартістю 280,6 тис. грн. та 20 тисяч доларів США. Окрім того, у підприємця вилучено 7,75 кг. бурштину-сирцю різних фракцій орієнтовною вартістю 1 млн. грн., в т.ч. один камінь вагою 1,8 кг. орієнтовною вартістю 375тис.грн.

Загальна вартість вилучених ТМЦ складає близько 1,8 млн. грн.

Слідчі дії тривають.

Як виплачуватиметься допомога на вирішення соціально-побутових питань держслужбовцям

Урядом на виконання ч. 2 ст. 54 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIІI розроблено проект постанови «Про затвердження Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань».

Передбачається, що:

1. Державним службовцям матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань може надаватися один раз на рік у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати.

2. Виплата зазначеної допомоги здійснюється в разі скрутного матеріального становища працівника, народження дитини, на лікування, поховання тощо на підставі особистої заяви працівника. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань надається державному службовцю за наявності обґрунтованої підстави для її отримання.

3. Державним службовцям, переведеним з одного державного органу в інший, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань надається за умови, якщо вони не отримували її в календарному році за попереднім місцем роботи.

4. Рішення про надання такої матеріальної допомоги державним службовцям приймається керівником державної служби в державному органі в межах затвердженого фонду оплати праці.

Оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу від продажу земельної ділянки

04.06.2016 Державною фіскальною службою України листом від 18.05.2016 р. N 5098/К/99-95-42-02-14 надано роз’яснення щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу фізичної особи - резидента від продажу земельної ділянки за цільовим призначенням - будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, безпосередньо отриманої у власність у процесі приватизації, що перебувала у власності менше трьох років, і повідомляє таке. Оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Податкового кодексу України (далі - Кодекс), відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. При цьому відповідно до пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями, зокрема, ст. 172 Кодексу. Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна встановлено ст. 172 Кодексу. Згідно з п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України (далі - Земельний кодекс) залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане платником у спадщину. Разом з цим згідно з п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу. Враховуючи викладене, дохід, отриманий платником податку - фізичною особою - резидентом від продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу, яка перебуває у власності фізичної особи менше трьох років, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків. Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 Земельного кодексу залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації (пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 Кодексу). По материалам: ГУ ДФС у Полтавській області

Источник: https://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=629533&utm_source=Экосистема+Фактор&utm_campaign=50f839e154-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_df99c4f112-50f839e154-244528081

Щодо подання звіту №1-РА

06.06.2016 - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує.

Звіт 1-РА затверджено наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення» (далі – Наказ № 49).

Наказ №49, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 березня 2016 року за № 340/28470, розроблений на виконання частини третьої статті 16 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон №481), яким встановлено, що суб’єкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту й експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.

Порядком заповнення форми звіту №1-РА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі» встановлено, що звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі подають суб’єкти господарювання, які одержали ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, незалежно від форми власності до органів ДФС за основним місцем обліку в електронній формі.

На офіційному веб-порталі ДФС України розміщено безкоштовне програмне забезпечення «Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності», за допомогою якого платники мають можливість подавати звітність, зокрема за формами, затвердженими Наказом № 49 в електронній формі з використанням ЕЦП, що надаються безкоштовно платникам АЦСК ІДД ДФС.

Звертаємо увагу, що з метою забезпечення своєчасного подання нової звітності суб’єктами оптової та роздрібної торгівлі на офіційному веб-порталі ДФС розміщено коментар щодо порядку заповнення окремих розділів звітів.

(Лист ДФС України від 17.05.2016 №10690/6/99-99-12-02-02-15 розміщено на офіційному веб – порталі ДФС України за посиланням https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-konsultatsii/konsultatsii-dlya-yuridichnih-osib/68383.html)

Лист ДФС від 02.06.2016 № 12039/6/99-99-22-07-03-15

03.06.2016

Про розгляд листа

Державна фіскальна служба України розглянула лист асоціації …. щодо окремих норм Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за №220/28350 (далі – відповідно Наказ №13 та Положення №13) та методик перевірки РРО на відповідність і повідомляє.

До п. 1, 2 щодо роботи реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО) з платіжним терміналом (з’єднаного або поєднаного з РРО) при проведенні розрахунків з використанням електронного платіжного засобу.

Згідно з п. 1, 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 №878 «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» суб’єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і які відповідно до закону використовують РРО, повинні здійснити перехід на обов’язкове приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги).

Кількість платіжних терміналів повинна становити не менше ніж 50 відсотків кількості РРО, а у разі наявності одного РРО суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити приймання спеціальних платіжних засобів.

Розділом ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за №220/28350 (далі – Положення №13) визначено вимоги до фіскального касового чека РРО на товари (послуги).

Пунктом 6 розділу ІІ Положення №13 визначено обов’язкові реквізити касового чека на товари (послуги) при застосування платіжного терміналу у разі проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки).

Відповідно до п. 1.321 ст. 1 Закону України від 05 квітня 2001 року №2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» платіжний термінал – електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунка, у тому числі видачі готівки, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням електронного платіжного засобу.

Враховуючи, що питання, які стосуються застосування платіжних терміналів, зокрема з’єднаних або поєднаних з РРО, належить до компетенції Національного банку України, ДФС пропонує із зазначеного питання звернутися до НБУ.

До п. 3, 4 стосовно реквізитів фіскального касового чека на товари (послуги) у разі застосування при проведенні розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної карти) платіжного терміналу, слід зазначити.

Розділами ІІ і ІІІ Положення №13 визначено обов’язкові реквізити та форму фіскального касового чека на товари (послуги) та фіскального касового чеку видачі коштів. Форми №ФКЧ-1 та №ФКЧ-2 наведено відповідно у додатках 1 та 2 до Положення.

Пунктом 6 розділу ІІ Положення №13 передбачено, що у разі застосування при проведенні розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної карти) платіжного терміналі, з’єднаного або поєднаного з РРО касовий чек повинен додатково містити такі обов’язкові реквізити:

ідентифікатор еквайєра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати;

ідентифікатор платіжного пристрою;

суму комісійної винагороди (у разі наявності);

вид операції;

реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки) (допустимі правилами безпеки платіжної системи), перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ»;

напис «Код авт.» та код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі, крім випадків, коли правила розрахунків платіжної системи передбачають складання розрахункових документів із застосуванням електронних платіжних засобів (платіжних карток) без виконання процедур авторизації;

підпис касира та підпис держателя електронного платіжного засобу (платіжної картки) (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи «Касир» та «Держатель ЕПЗ».

Слід зазначити, що вимоги щодо наявності у касовому чеку реквізитів платіжної картки, коду авторизації або іншого коду, що ідентифікує операцію в платіжній системі, а також підписів касира і держателя платіжної картки (якщо це передбачено правилами платіжної системи) були передбачені, як обов’язкові з 2004 року (попереднє Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом ДПА України від 01.12.2000 №614 зі змінами, внесеними наказом ДПА України від 28.04.2004 №248).

Такі реквізити, як ідентифікатор еквайєра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати, ідентифікатор платіжного пристрою, сума комісійної винагороди (у разі наявності) та вид операції включені у Положення №13 на етапі погодження його проекту з центральними органами виконавчої влади для узгодження з вимогами Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління НБУ від 06.06.2011 №174.

При цьому згідно з п. 4 розділу І Положення №13 взаєморозміщення у додатках до Положення №13 написів та даних на полі документа є рекомендованим.

Таким чином при доопрацюванні існуючих моделей і модифікацій РРО виробники мають можливість передбачити розміщення додаткових обов’язкових реквізитів касових чеків у доцільному з їх точки зору порядку.

До п. 5 щодо можливості друку обов’язкових реквізитів касового чека РРО (відповідно вимог п. 6 Розділу ІІ Положення №13) у рядках коментарів (коли друк рядка починається символом #).

Нормами Положення №13 друк обов’язкових реквізитів касового чека у рядках коментарів не передбачено.

До п. 6 щодо достатності зазначення у фіскальному касовому чеку видачі коштів назви операції виплати без зазначення назви товару (послуги) відповідно до норм п. 2 розділу ІІІ Положення №13.

Згідно з абзацами шостим – восьмим та шіснадцятим п. 2 розділу ІІІ Положення №13 видатковий чек повинен містити обов’язкові реквізити, зокрема, якщо кількість поверненого товару (обсяг отриманої послуги, що рекомпенсується) не дорівнює одиниці виміру, - кількість, вартість поверненого товару (обсягу отриманої послуги, що рекомпенсується), вартість одиниці виміру товару (послуги) та назву операції виплати або назву товару (послуги) та напис «ВИДАТКОВИЙ ЧЕК».

Також відповідно до п. 7 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 №417 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №16156/24148, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги). Такий самий акт складається при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку, де вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії суб’єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності в суб’єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти підклеюються на останній сторінці відповідної книги ОРО.

Тобто якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації наданої послуги перевищує 100 гривень окрім друку РРО видаткового чеку складається акт видачі коштів, де зокрема, обов’язково зазначаються відомості про товар (послугу), сума виданих коштів, номер, дату і час видачі фіскального касового чека на товари (послуги), який підтверджує купівлю товару (послуги) та який зберігається протягом трьох років.

Отже у випадку складання та зберігання відповідного акту із зазначенням інформації про товар (послугу), що було повернуто, у фіскальному касовому чеку видачі коштів можливо зазначати лише назву операції виплати без назви товару (послуги).

До п. 7 щодо рядків фіскального касового чеку за приймання та переказ готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування (далі – ПКТС), у яких мають бути розміщені додаткові обов’язкові реквізити при розрахунках із використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки).

Згідно з абзацами сімнадцятим, вісімнадцятим та двадцятим п. 2 розділу VI Положення №13 чек ПТКС повинен, зокрема, містити реквізити платника переказу. Якщо правилами (регламентом) отримувача коштів передбачено більш повну ідентифікацію платника, дозволяється друкувати необхідну ідентифікаційну інформацію (прізвище, ім’я, по батькові, номер договору, реєстраційний код тощо). Перед кожним реквізитом друкується його найменування, наприклад, «Прізвище» або «Прізвище платника», при цьому кожний реквізит друкується з окремого рядка, суму комісійної винагороди, літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої суми комісійної винагороди, форму оплати, загальну суму операції у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА» або «УСЬОГО».

Також згідно з п. 4 розділу І Положення №13 у наведених у додатках до Положення формах розрахункових документів взаєморозміщення написів та даних на полі документа є рекомендованим.

Отже якщо правилами (регламентом) отримувача коштів передбачено більш повну ідентифікацію особи, яка переказує кошти через ПТКС (прізвище, ім’я, по батькові, номер договору, реєстраційний код тощо), то кожний реквізит (ідентифікаційна інформація) у касовому чеку ПКТС друкується з окремого рядка. Перед кожним реквізитом друкується його найменування. Також у касовому чеку обов’язково зазначається, що оплату переказу коштів здійснено із використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки).

Також слід зазначити, що оскільки при цьому взаєморозміщення написів та даних на полі документа є рекомендованим, то взаємне розташування рядків із відповідними реквізитами касового чека визначається виробником касової техніки.

Щодо необхідності доопрацювання РРО, які знаходяться в експлуатації і були включені до Державного реєстру до набрання чинності Наказом №13, для виконання вимог Положення №13 щодо форми розрахункових документів, що ними друкуються, слід зазначити.

Відповідно до п. 3 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані, зокрема, застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій (далі – Державний реєстр).

Згідно з абзацем третім ст. 12 Закону №265 не підлягають виключенню з Державного реєстру моделі РРО, що раніше пройшли первинну реєстрацію та використовуються суб’єктом господарювання, до закінчення строку їх служби (строку, протягом якого виробник (постачальник) гарантує працездатність таких реєстраторів, у тому числі комплектувальних виробів та їх складових частин, збереження інформації у фіскальній пам’яті, за умови дотримання користувачем вимог експлуатаційних документів). Строк між первинною реєстрацією РРО та датою їх виключення з Державного реєстру не повинен бути меншим семи років. У разі зміни законодавчих вимог до використання РРО виробник (постачальник) зобов’язаний, за наявності технічних можливостей, здійснити доопрацювання РРО.

Також норма щодо доопрацювання виробником (постачальником) РРО користувача у разі зміни законодавчих вимог до його використання також передбачена абзацом другим п. 44 Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2004 №601.

Відповідно до п. 5 Наказу №13 вимоги до форми і змісту фіскальних касових чеків у частині відображення інших податків, крім податку на додану вартість, не поширюються на розрахункові документи, що друкуються реєстраторами розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру, до дня набрання чинності цим наказом (11.03.2016).

При цьому, для реквізитів, що мають друкуватися у касовому чеку при розрахунках електронним платіжним засобом (платіжною карткою) з використанням платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з РРО, така можливість не передбачена.

Отже виробники касової техніки зобов’язані доопрацювати РРО користувачів, що знаходяться в експлуатації, з метою виконання ними вимог чинних нормативно-правових актів.

Враховуючи викладене та з метою спрощення виробництва та використання РРО, а також для формування спільної позиції з порушених питань застосування РРО, ДФС пропонує Асоціації «УкрЕККА» розробити та подати на розгляд проекти відповідних законодавчих та нормативно-правових актів.

Перший заступник Голови С.В. Білан

Суд может изменить размер арендной платы в договоре, если изменилась нормативная денежная оценка земли

06.06.2016 Нормативная денежная оценка земель является основой для определения размера арендной платы, а изменение нормативной денежной оценки земельного участка является основанием для пересмотра размера арендной платы, сообщает ЮРЛИГА. Верховный Суд Украины на заседании Судебной палаты по граждаснким делам 18 мая 2016 года рассмотрел дело № 6-325цс16 по иску Харьковского городского совета Харьковской области к арендатору о внесении изменений в договор аренды земли. При рассмотрении была сформирована следующая правовая позиция. В соответствии с частями первой и второй статьи 21 Закона «Об аренде земли» арендная плата за землю - это платеж, который арендатор вносит арендодателю за пользование земельным участком по договору аренды земли. Размер, условия и сроки внесения арендной платы за землю устанавливаются по соглашению сторон в договоре аренды, кроме сроков внесения арендной платы за земельные участки государственной и коммунальной собственности, которые устанавливаются согласно Налоговому кодексу. Согласно пункту 289.1 статьи 289 Налогового кодекса для определения размера налога и арендной платы используется нормативная денежная оценка земельных участков. Положениями пункта 2 части первой статьи 13, части первой статьи 15 Закона «Об оценке земель» определено, что нормативная денежная оценка земельных участков проводится в случае определения размера арендной платы за земельные участки государственной и коммунальной собственности. Основанием для проведения оценки земель (бонитировки почв, экономической оценки земель и нормативной денежной оценки земельных участков) является решение органа исполнительной власти или органа местного самоуправления. Согласно пункту 3 части первой статьи 15 Закона «Об аренде земли» существенным условием договора аренды земли является арендная плата с указанием ее размера, индексации, способа и условий расчетов, сроков, порядка ее внесения, пересмотра и ответственности за ее неуплату. Таким образом нормативная денежная оценка земель является основой для определения размера арендной платы, а изменение нормативной денежной оценки земельного участка является основанием для пересмотра размера арендной платы. В соответствии со статьей 30 Закона «Об аренде земли» изменение условий договора аренды земли осуществляется по взаимному согласию сторон. В случае недостижения согласия относительно изменения условий договора аренды земли спор решается в судебном порядке. Согласно статье 651 ГК изменение или расторжение договора допускается по соглашению сторон, если иное не установлено договором или законом. Частью второй этой статьи определено, что договор может быть изменен или расторгнут по решению суда по требованию одной из сторон в случае существенного нарушения договора другой стороной и в иных случаях, установленных договором или законом.

Источник: https://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=627304

Как возмещаются командировочные расходы на электронный билет?

06.06.2016 Основанием для возмещения расходов является распечатанный на бумажном носителе посадочный документ, сообщает ЮРЛИГА. ГФС в письме № 5331/М/99-99-13-02-03-14 разъяснила особенности возмещения расходов на командировку, связанных с приобретением электронного проездного билета. Согласно ст. 121 Кодекса законов о труде работники имеют право на возмещение расходов и получение других компенсаций в связи со служебными командировками. Основным документом, который регулирует командировки работников органов госвласти, предприятий, учреждений и организаций, которые полностью или частично финансируются за счет бюджетных средств, является Инструкция о служебных командировках в пределах Украины и за границу (далее - Инструкция № 59). При этом остальные предприятия и организации могут использовать Инструкцию № 59 как вспомогательный (справочный) документ. Пунктом 12 раздела II Инструкции № 59 предусмотрено, что расходы на командировку возмещаются только при наличии оригиналов документов, удостоверяющих стоимость этих расходов, а именно, транспортных билетов или транспортных счетов (багажных квитанций), в том числе электронных билетов при наличии посадочного талона и документа об уплате по всем видам транспорта, в том числе чартерных рейсов, счетов, полученных из гостиниц (мотелей) или от других лиц, предоставляющих услуги по размещению и проживанию командированного работника и т.п. В случае использования электронного проездного/перевозочного документа на поезд основанием для возмещения расходов на приобретение такого документа является распечатанный на бумажном носителе посадочный документ (в случае перевозки багажа - распечатанный на бумажном носителе перевозочный документ; в случае отдельного заказа услуги - распечатанный на бумажном носителе документ на услуги). Согласно Порядку оформления расчетных и отчетных документов при осуществлении продажи проездных и перевозочных документов на ж/д транспорте (далее - Порядок), посадочный документ - это визуальная форма электронного проездного документа или его части на бумажном или электронном носителе информации (мобильный телефон, планшет и т. п.), содержащий уникальный код и уникальный номер электронного проездного документа. Пунктом 5.6 Порядка предусмотрено, что посадочный документ, перевозочный документ, документ на возврат и документ на услуги, распечатанные на бумажном носителе, являются расчетными документами (транспортными билетами).

Источник: https://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=627366

Щодо застосування третьої групи спрощеної системи оподаткування суб’єктом господарювання, який здійснює видобуток корисних копалин

06.06.2016 Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує. Правові засади застосування спрощеної системи оподатку- вання, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку, встановлені главою1 розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Податкового кодексу України (далі – Кодекс). Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 Кодексу). Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу (п. 291.3 ст. 291 Кодексу). Слід зазначити, що п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначені види діяльності, у разі здійснення яких юридичні особи не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи. Зокрема, не можуть бути платниками єдиного податку третьої суб'єкти господарювання (юридичні особи), які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення (п.п. 5 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу). Тобто, юридична особа, яка здійснює видобуток корисних копалин (незалежно від їх приналежності до загальнодержавного або місцевого значення), не може бути платником єдиного податку третьої групи. (Лист ДФС України від 27.05.2016 № 11675/6/99-95-42-01-15 розміщено на офіційному веб – порталі ДФС України за посиланням https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-konsultatsii/konsultatsii-dlya-yuridichnih-osib/68362.html). По материалам: Головне управління ДФС у Дніпропетровській області

Источник: https://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=631535

ЄСВ на суми виплаченої винагороди за цивільно-правовими договорами

06.06.2016 Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464) визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, які використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами. Пунктом 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 визначено, що базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці", та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Частиною другою ст. 7 Закону № 2464 передбачено, що для осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами та отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована. Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок (частина друга ст. 9 Закону № 2464). Згідно з частиною п'ятою ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для роботодавців встановлюється у розмірі 22% до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску. Таким чином, сума винагороди, яка нараховується роботодавцем за цивільно-правовим договором, є базою нарахування єдиного внеску. По материалам: ГУ ДФС у Луганській області

Источник: https://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=630534

Якщо житло здається в оренду, податок на нерухоме майно сплачується без застосування пільг

04.06.2016 Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Пунктом 266.4 ст. 266 Податкового кодексу України передбачено пільги зі сплати податку. Водночас, пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не надаються на об'єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності). Якщо фізична особа – власник об’єкта житлової нерухомості протягом кількох місяців звітного року здавала об’єкт житлової нерухомості в оренду, пільга зі сплати податку на такий об’єкт не застосовується починаючи з того місяця, в якому фактично об’єкт здавався в оренду та до кінця місяця, в якому припинено здачу в оренду такого об’єкта. Для проведення звірки даних, зокрема, щодо об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку, права на користування пільгою зі сплати податку, фізична особа має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації). Детальніше з цим роз‘ясненням можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (категорія 106.05).

Источник: https://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=622340

03.06.2016

Додаткове благо

ДФС України повідомлено, що у разі якщо кредитором (банком) у 2015 р. було здійснено анулювання (прощення) основної суми боргу (кредиту), а не суми у розмірі різниці, розрахованої кредитором відповідно до п. 8 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу, то з метою оподаткування сума такого анульованого боргу вважається додатковим благом та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу з урахуванням норм пп. «д» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 цього Кодексу.


Лист від 25.05.2016 р. № 5469/К/99-99-13-02-03-14
Детальніше:
https://www.visnuk.com.ua/ua/news/id/2870

Звіт з ЄСВ

ДФС України повідомлено, що звітність з ЄСВ за травень 2016 р., яка буде подаватися у червні 2016 р., за формами звітності, затвердженими наказом Мінфіну № 435.

Звітність за новими формами, затвердженими наказом № 435 у редакції наказу № 441, подаватиметься платниками єдиного внеску, починаючи з 01.07.2016 р.


Лист від 30.05.2016 р. № 18633/7/99-99-13-02-01-17
Детальніше:
https://www.visnuk.com.ua/ua/news/id/2867

В Харківській області ліквідовано незаконний канал переправи товарів з України в Росію

03.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

У Харківській області співробітники податкової міліції викрили незаконну схему переміщення товарів через митний кордон України з Російською Федерацією.

В рамках розслідування кримінального провадження, відкритого за ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків, зборів) було встановлено, що організаторами незаконної схеми є двоє жителів Харкова.

Товари народного споживання купували замовники - громадяни Російської Федерації через мережу Інтернет-магазинів. Продавці з української сторони після отримання оплати на свої банківські картки, надсилали товар кур'єрськими службами на адресу учасників злочинної групи. Після цього останні розфасовували товар в різні упаковки і здійснювали його незаконне перевезення через кордон України поза митним контролем через так звану «зелену» ділянку кордону.

Далі на території РФ організатори схеми через кур'єрські служби направляли товар замовникам в різні регіони Росії, про що повідомляли відправника. Після цього відправник-власник українського Інтернет-магазину перераховував на банківські картки організатора схеми кошти, в сумі 100 гривень за кілограм, і той направляв СМС-повідомленням номер транспортної накладної для отримання товару замовником.

В результаті діяльності зазначеної схеми державному бюджету було завдано збитків у вигляді несплати податку з доходів фізичних осіб в сумі понад 4,1 мільйона гривень, що є особливо великим розміром.

Вжитими заходами було встановлено місця розташування офісних і складських приміщень, низку постійних клієнтів, які користуються послугами незаконного переміщення товарів.

В ході проведених семи обшуків було виявлено та вилучено: комп'ютерну техніку, товаросупровідні документи, мобільні телефони, чорнові записи, два легкових автомобіля учасників групи, грошові кошти в національній та іноземній валюті в еквіваленті понад 900 тисяч гривень і товар орієнтовною вартістю 500 тисяч гривень .

Організатор злочинної схеми добровільно зізнався у веденні ним протиправної діяльності по ухиленню від сплати податків в повному обсязі.

В даний час оперативно - слідчі заходи тривають.

У Львівській області вилучено незаконно ввезених товарів на суму 3,7 млн. грн.

03.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

У Львівській області співробітники податкової міліції викрили схему незаконного ввезення на територію України товарів народного споживання за так званою «схемою піджаків».

У рамках операції "Рубіж-2016" і розслідування кримінального провадження, відкритого за ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків і зборів) встановлено, що через міжнародний пункт пропуску "Угринів" на мікроавтобусах по смузі "зелений коридор" ввозяться товари, які декларуються громадянами виключно для власних потреб, не пов'язаних з веденням підприємницької діяльності. При цьому використовувалися допустимі законодавством норми ввезення товару, що дозволяють не оплачувати митні платежі.

Надалі вказані товари продавалися як через мережу Інтернет, так і на ринках, і в магазинах міст Червоноград, Сокаль і Львів.

В результаті проведеного обшуку в складських приміщеннях, розташованих в Червонограді було виявлено і вилучено побутову хімію, продукти харчування, ламінат, каву, підгузники, які були ввезені на територію України без митного оформлення і сплати митних платежів.

Загальна вартість вилученого складає близько 3,7 мільйонів гривен.

Слідчі дії тривають.

Під час обшуку на АЗС вилучено мазуту та пально-мастильних матеріалів на 38 млн. гривень

03.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Співробітниками податкової міліції Центрального офісу в рамках проведення операції „Акциз-2016” та розслідування кримінального провадження, зареєстрованого за ч.5 ст.191 КК України, в містах Кривий Ріг, Полтава, селищах Руденківка, Шрамківка і Радушне проведено обшуки в складських, виробничих і офісних приміщеннях фігурантів провадження та на АЗС, де здійснювалась незаконна роздрібна торгівля пально-мастильними матеріалами.

Під час заходів було встановлено, що нафтопродукти, які надходили в реалізацію, виготовлялися шляхом незаконної переробки нафти та газового конденсату. Крім того, такі торгівельні операції не відображались у податковій звітності підприємства.

З незаконного обігу вилучено 400 тонн мазуту та цистерни із 1,35 тис. тоннами пально-мастильних матеріалів невідомого походження, загальною орієнтовною вартістю 38 млн. гривень, 30 тис. гривень готівкою, 6 печаток, 10 ноутбуків, 4 жорстких диски та бухгалтерську документацію.

Слідчі дії тривають.

Протягом травня зусиллями податкової міліції до бюджету спрямовано 12 млн. гривень

03.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

За результатами 5 кримінальних проваджень, порушених співробітниками податкової міліції Запорізької області та м. Києва, протягом травня місяця до бюджету спрямовано 12 млн. грн.

У рамках розслідування проваджень податковою міліцією було виявлено порушення податкового законодавства посадовцями підприємств – фігурантів справ.

Як з’ясувалося, зазначені особи проводили низку махінацій для ухилення від сплати податків та зборів, а також для незаконної легалізації коштів, для чого відкривали та використовували фіктивні підприємства.

За результатами проведених слідчо-оперативних заходів завдані державі збитки відшкодовано в повному обсязі.

Вінницький суд наклав арешт на вилучене ДФС майно, вартістю понад 13,5 млн. грн.

03.06.2016 - Прес-служба Державної фіскальної служби України

Рішенням Вінницького міського суду накладено арешт на майно, вартістю понад 13,5 мільйона гривень, яке раніше було вилучено співробітниками податкової міліції з території підпільного заводу, який виготовляв спирт.

У рамках розслідування кримінального провадження, відкритого за ч. 2 ст. 204 (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів), встановлено, що посадові особи та засновники одного з підприємств організували на території колишнього дріжджового заводу незаконне виготовлення підакцизних товарів з використанням обладнання, яке забезпечує їх масове виробництво.

Зокрема, зловмисники відкрили підпільний завод з переробки меляси на спирт.

В результаті проведеного за місцем проведення обшуку було виявлено та вилучено обладнання для виробництва та дистиляції зрілої бражки, бак для збору бражного дистиляту, 31,5 тонни спирту, а також сировину для його виготовлення.

Загальна сума вилученого становить понад 13,5 мільйона гривень.

Рішенням Вінницького міського суду на вилучене майно накладено арешт.

Слідчі дії тривають.

У даний час вилучене знаходиться під цілодобовою охороною працівників податкової міліції.

НА РОБОЧІЙ НАРАДІ В ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОДПІ ОБГОВОРЕНО НАПРЯМИ РОБОТИ ЩОДО БОРОТЬБИ З ВИКОРИСТАННЯМ НЕОФОРМЛЕНОЇ ПРАЦІ НАЙМАНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Одним з проблемних питань, яке об’єднує Державну фіскальну службу, Пенсійний фонд України та Держслужбу питань праці, стали порушення трудового законодавства. У рамках Плану заходів щодо координації спільних дій по виявленню фактів використання праці неоформлених працівників, підписаного керівниками державних органів наприкінці квітня 2016 року, окреслені основні напрями співпраці вказаних відомств.

Сьогодні, 30 травня 2016 року, у стінах Дніпропетровської ОДПІ відбулась робоча нарада з представниками Управління пенсійного фонду України у Дніпропетровському районі????

В ході обговорення безпосередніх кроків взаємодії, обговорювались питання щодо необхідності інформаційної взаємодії стосовно донесення до широких верств населення переваг офіційної зайнятості населення, фактів виявлення порушень законодавства у сфері трудового законодавства та загальнообов’язкового державного соціального страхування; підготовку пропозиції щодо внесення змін на законодавчому рівні стосовно важелів впливу на несумлінних; обміну інформацією щодо виявлених фактів порушень.

Нелишне знать

"В Киеве налог на недвижимость будут платить владельцы квартир площадью более 60 квадратных метров"

Лилия ПОВОЛОЦКАЯ, «ФАКТЫ»

26.05.2016

До 1 июля налоговая служба намерена разослать людям решения-уведомления и квитанции с суммами налога, который нужно внести в течение 60 дней со дня получения документа

После окончания декларационной кампании в Украине началась следующая — по уплате налога на имущество. Так, до 1 июля налоговая служба должна разослать людям решения-уведомления о необходимости внести этот налог. Напомним, что фактически налог на имущество состоит из нескольких платежей: уже привычного нам налога на недвижимость, а также транспортного и дополнительного налога на элитную недвижимость, которые условно можно назвать налогом «на роскошь».

Наибольшие поступления от этих налогов страна ожидает именно в столице, где проживает больше всего владельцев дорогих автомобилей, больших домов и просторных квартир. Поэтому о том, как, кому и когда нужно платить налог на имущество, «ФАКТЫ» побеседовали с начальником Главного управления Государственной фискальной службы в Киеве Людмилой Демченко.

— Давайте начнем разговор с обычного налога на недвижимость. Ранее по нему полагались определенные льготы, поэтому его платило не так уж и много людей. В этом году что-то изменилось?

— Изменилось. В 2016 году люди должны уплатить налог на недвижимость, которой владели в 2015 году, и уже по новым правилам.

В первую очередь хочу отметить, что если раньше налогом облагалась только жилая недвижимость, являющаяся собственностью человека, то теперь под налогообложение попадает и нежилая недвижимость. Также изменен сам механизм начисления этого налога.

— Как именно?

— Прежде льготы по уплате наше законодательство предоставляло на государственном уровне. То есть были утверждены льготные нормы площади, не облагавшейся налогом, — независимо от региона.

— Напомните, пожалуйста, какие были льготы?

— Необлагаемая площадь жилой недвижимости составляла:

для квартир — 120 квадратных метров;

ля домов — 250 квадратных метров;

для различных типов недвижимости (дом и квартира) — 370 квадратных метров.

— А теперь как?

— Сегодня решения о ставках и льготах при налогообложении недвижимости принимают местные советы, поскольку данный налог будет поступать в местный бюджет. И община может распоряжаться этими средствами по своему усмотрению.

— То есть полная свобода: местные власти вправе устанавливать любые ставки?

— Не совсем. Новая редакция Налогового кодекса четко определяет максимальную ставку налога: она не должна превышать 2 процента размера минимальной зарплаты за квадратный метр налогооблагаемой площади жилья, а по нежилой недвижимости на 2015 год — не более 1 процента.
То же касается и льгот: местные советы сами утверждают льготную площадь жилья. В то же время законом на общегосударственном уровне определены минимальные льготные площади. Для квартир это 60 квадратных метров, для домов — 120 квадратных метров. А при владении разными типами жилой недвижимости налогом будет облагаться площадь свыше 180 квадратных метров.

— И какие льготы предусмотрены в Киеве?

— Киевский горсовет утвердил льготы на минимальном государственном уровне: 60 квадратных метров для квартир, 120 — для домов, 180 — для разных типов недвижимости.

Кроме того, в Киеве от уплаты налога освободили жилье, принадлежащее инвалидам, членам семей героев Небесной сотни, участникам АТО и членам семей погибших участников АТО (но не более одного объекта). Также дополнительную льготную площадь (к 60 квадратным метрам для квартир) в столице предоставляют семьям с тремя детьми и более — по 20 квадратных метров на третьего и каждого последующего ребенка в возрасте до 18 лет.

Кстати, на государственном уровне от уплаты налога на недвижимость освобождены здания детских домов семейного типа, общежития, жилье, непригодное для проживания (в том числе в связи с аварийным состоянием, которое было признано решением сельского, поселкового, городского совета), а также объекты жилой недвижимости (в том числе их доли), принадлежащие детям-сиротам, детям, лишенным родительской опеки, и лицам из их числа, признанным таковыми в соответствии с законом, детям-инвалидам, которые воспитываются одинокими матерями (родителями) — не более одного такого объекта на ребенка.

— Понятно. Уточню: налогом облагается общая площадь или жилая?

— Общая.

— Что относится к жилой, а что к общей?

— Жилая площадь квартиры определяется как сумма площади жилых комнат. Общая же — как сумма жилой площади и площади лоджий, балконов, веранд, террас и холодных кладовых, подсчитываемой со следующими понижающими коэффициентами: для лоджий — 0,5, для балконов и террас — 0,3, для веранд и холодных кладовых — 1,0. Таким образом, жилая площадь квартиры всегда будет меньше общей.

— Что входит в общую площадь жилого дома? Сарай? Гараж? Конюшня? Пруд с беседкой?

— Общая площадь жилого дома определяется как сумма площади жилых и подсобных помещений (кухонь, прихожих, внутриквартирных коридоров и лестниц, ванных или душевых, санузлов, кладовых, топочных и других помещений, не являющихся жилыми комнатами), расположенных на надземных, мансардных, цокольных и подвальных этажах, в отапливаемых пристройках и на верандах.

В то же время хочу подчеркнуть, что фискальная служба не определяет площадь квартиры или дома. Мы получаем информацию из Государственного реестра имущественных прав и начисляем налог только на основании этих данных.

— Какие сведения занесены в реестр? Говорят, были проблемы с его наполнением…

— В этом реестре есть информация обо всех объектах недвижимости, на которые было изменено или установлено право собственности начиная с 2012 года.

— А более ранние объекты?

— Наполнение госреестра продолжается.

— Как происходит уплата налога? Людям необходимо куда-то приходить или им пришлют квитанцию на дом?

— До 1 июля налоговая служба будет рассылать гражданам решения-уведомления и квитанции с суммами налога. Его нужно уплатить в течение 60 дней со дня получения документа. И если владелец недвижимости, площадь которой превышает льготную, не получит такого уведомления, это повод прийти в налоговую службу для проведения сверки — во избежание неприятных ситуаций в будущем. То же касается случаев, когда человек обнаружит какие-то неточности в квитанциях. Например, если налог начислен на недвижимость, которую он в 2015 году уже продал.

— Ясно. А что дает такая сверка?

— У владельца будет возможность внести коррективы. Если он продал квартиру или дом, решение об уплате налога ликвидируется. Если же он пришел заявить о своей недвижимости, которая облагается налогом, ему выпишут квитанцию.

Для этого налогоплательщик должен обратиться с письменным заявлением в контролирующий орган для проведения сверки данных по объектам недвижимости, размерам общей площади, правам на пользование льготой, ставкам налога и начисленным суммам. А приходить в налоговые органы необходимо с оригиналами документов о праве собственности.

— Куда конкретно нужно обращаться для такой сверки — в налоговую инспекцию по месту регистрации человека или по месту расположения недвижимости?

— В налоговую инспекцию по месту регистрации налогоплательщика, независимо от того, где территориально находится недвижимость, за которую вносится налог. Допустим, человек зарегистрирован в Киеве, а недвижимость у него во Львове, Одессе или Боярке. Так вот, ему следует прийти именно в районную налоговою службу столицы — по месту регистрации.

— Какова ставка налога на недвижимость в Киеве?

— И на жилую, и на нежилую — 1 процент минимальной зарплаты за квадратный метр. В 2015 году (за который мы платим налог) это было 12 гривен 18 копеек.

— Объясните, пожалуйста, на схематическом примере, как именно рассчитывается налог на недвижимость.

— Допустим, у человека есть квартира площадью 70 квадратных метров. Киевский совет установил для квартир льготную площадь 60 квадратных метров. Таким образом, налогом облагаются всего 10 квадратов этого жилья.

— То есть налог придется уплатить не за все 70 метров, а только за «лишние» 10 метров?

— Да. Ведь облагается лишь площадь превышения. В данном случае — 10 квадратных метров. Таким образом, налог на недвижимость за 2015 год, который необходимо будет внести в 2016-м, составит:

12,18 гривни х 10 квадратных метров = 121 гривня 80 копеек.

— Это сумма налога за год или за месяц?

— За год, конечно. Так указано в Налоговом кодексе: налог берется за год.

— Тогда давайте разбираться в ситуации, когда жильем владеют несколько человек. Например, квартира площадью 150 квадратных метров принадлежит двоим гражданам.

— Тут могут быть варианты, поскольку Гражданский кодекс выделяет два случая:

совместную частичную собственность нескольких лиц, выделенную в натуре;

совместную собственность нескольких лиц, не выделенную в натуре.

Если недвижимость находится в частичной собственности нескольких человек и выделена в натуре, то платить налог будет каждый владелец за свою долю. А если квартира в общей совместной собственности нескольких лиц и не разделена в натуре, то платить налог будет один из владельцев — по согласованию.

— Но льгота им полагается или нет?

— Льгота дается конкретному гражданину на те жилые метры, которые являются его собственностью как отдельно зарегистрированный в реестре объект жилой недвижимости. То есть в случае, когда 150-метровой квартирой в равных долях владеют двое и эти части числятся в Госреестре недвижимости как отдельные объекты, каждому принадлежит по 75 квадратных метров. И поскольку в Киеве владельцу предоставляется льгота на 60 квадратных метров, то платить каждый из них будет только за «лишние» 15 квадратов.

— А если собственность не выделена в натуре?

— Если недвижимость не разделена в натуре и в реестре числится как один объект, которым владеют несколько человек, тогда налогом облагаются 90 квадратных метров, так как 150 «квадратов» уменьшаются на льготные 60 метров, которые будут предоставляться только одному собственнику, на которого в реестре зарегистрирована квартира.

— Понятно. Но странно… Тогда такой вопрос: льгота предоставляется на общую площадь 60 квадратных метров — независимо от того, сколько у человека квартир? Допустим, мужчина владеет двумя «гостинками» — 29 и 27 квадратных метров. В сумме это всего 56 квадратов…

— Все правильно: льгота предоставляется независимо от количества квартир. Но при этом не полагаются льготы по уплате налога на объекты, используемые владельцами с целью получения доходов. Например, когда в одной квартире человек живет, а другую сдает в аренду или устроил там офис своей фирмы, за вторую взимают налог без льготы.

— Как рассчитывается льготная площадь, если человек владеет квартирой и домом?

— В таком случае, как я уже говорила, применяется льгота для разных видов недвижимости. В Киеве это 180 квадратных метров.

— Допустим, у человека две квартиры: одна — в Одессе, площадью 50 квадратных метров, другая — в Киеве, площадью 60 квадратных метров. Общая площадь двух объектов — 110 квадратных метров. Но при этом Одесский горсовет освободил от уплаты налога квартиры менее 120 квадратных метров… Так придется платить налог или нет? И если да, то где?

— Сумма налога будет рассчитана исходя из общей площади находящегося во владении имущества с учетом льгот и ставок каждого региона и удельного веса каждой квартиры. И вносить его надо, соответственно, на счета региона, где находится недвижимость. Счета и сумма будут указаны в налоговом уведомлении-решении.

Кроме стандартного налога на недвижимость, в этом году у нас появился налог на элитную недвижимость — квартиры общей площадью свыше 300 квадратных метров и дома более 500 квадратных метров. Кроме того, такой налог «на роскошь» взимается с владельцев дорогостоящих автомобилей. Об этом «ФАКТЫ» расскажут в следующих номерах.

Больной вопрос

Парламент отменил налогообложение пенсий ниже 10 740 гривен

Лилия ПОВОЛОЦКАЯ, «ФАКТЫ»

03.06.2016

2 июня у депутатов был насыщенный день: помимо сложнейшей дискуссии и принятия судебной реформы, они таки смогли рассмотреть вопрос налогообложения пенсий.

Отметим, что в народе часто путают, какие именно пенсии облагаются налогом. Считается, что этот налог платят работающие пенсионеры. На самом деле, в настоящее время у нас существует два вида вычетов из пенсии, и мы сейчас объясним, что отменили, а что оставили.

Первый вид удержаний из пенсий — это налог. Его ставка — 15 процентов. Он взимается с пенсий, которые превышают три минимальные зарплаты, установленные на 1 января отчетного года. В 2016 году эта сумма составляет 4134 гривни.

Так вот, депутаты этот налог отменили. Вернее, даже не отменили, а повысили планку начисления с нынешних трех минимальных зарплат до десяти размеров прожиточного минимума для нетрудоспособных лиц, установленного на 1 января отчетного года. В 2016 году эта сумма составит 10 740 гривен.

Кроме того, ставку налога увеличили. Народный депутат Юрий Шухевич предлагал поднять ее с нынешних 15 процентов до 80 (!). И эта поправка даже была принята профильным комитетом. Но в ходе парламентских слушаний ставку налога установили в более щадящем размере — 18 процентов.

Таким образом, налог на пенсии у нас остался. Но взимать его будут с пенсий, превышающих 10 740 гривен. И по ставке 18 процентов.

Как отметила председатель парламентского комитета по вопросам налоговой и таможенной политики Нина Южанина, закон не имеет обратной силы. И те пенсионеры, с которых удерживался подоходный налог, не смогут получить уплаченные суммы ни за прошлый год, ни за пять месяцев этого года.

Вернемся ко второму виду удержаний из пенсии, касающихся работающих пенсионеров. В настоящее время большинство из них получает пенсию не в полном размере. Однако это не называется налогом. В законодательстве это названо «ограничение выплат работающим пенсионерам». Для этого применяется понижающий коэффициент — 0,85. Проще говоря: работающим пенсионерам выплачивают только 85 процентов пенсии. И они вполне справедливо полагают, что платят 15-процентный налог.

Увы, это ограничение пока не отменили — понижающий коэффициент будет действовать до 31 декабря 2016 года, поскольку иначе «дыру» Пенсионного фонда нужно будет дополнительно увеличить еще на 2 миллиарда 400 миллионов гривен. Однако депутаты пообещали урегулировать вопросы по применению понижающего коэффициента при принятии бюджета на следующий год.

Также вчера министр финансов Александр Данилюк подтвердил, что Международный валютный фонд (МВФ) не требует поднимать пенсионный возраст в Украине.


Прес-служба СМР - 15.06.2016.