Основні етапи реформування Державної фіскальної служби
На сьогоднішній день вже більше ніж півтора місяці проходить реструктуризація Державної фіскальної служби України. План реструктуризації передбачає декілька етапів.
В серпні Міністерством фінансів була затверджена нова структура центрального апарату ДФС, сформована згідно з рекомендаціями МВФ. Документом передбачено переформатування структури фіскальної служби відповідно до функціональних напрямів, що оптимізує, підвищить ефективність роботи ДФС та дозволить скоротити штат.
Другий етап реформування стосується кадрового складу ДФС - це затвердження штатного розпису, який наразі перебуває на підписі у Міністерстві фінансів. Після його затвердження (очікується наступного тижня), ДФС розпочне реалізацію проекту щодо повного оновлення кадрового складу центрального апарату. Кожна штатна одиниця повинна буде пройти тестування для переходу до нової структури. Якщо за результатами тестування працівники не відповідатимуть вимогам, на вакантні посади буде проводитись відбір серед претендентів зовні.
Що стосується заміни кадрового складу територіальних органів ДФС, то наразі в Міністерстві фінансів знаходиться постанова, після підписання якої повинна розпочатися реструктуризації територіальних органів ДФС. Згідно цього нормативного акту кількість державних податкових інспекцій зменшується з 311 до 161, що значно знижує бюрократичні перешкоди в обслуговуванні платників податків. На наступному етапі планується ще більше скорочення територіальних одиниць для повного усунення навантаження на платників податків та перехід до сервісного характеру взаємодії з платниками.
На виконання доручення Прем’єр-міністра та Уряду України щодо повернення боргів до державного бюджету України Державна фіскальна служба продовжує роботу по поверненню податкового боргу. Зокрема щодо податкового боргу перед бюджетом ПАТ «Укрнафта», загальна сума якого становить більше 8 млрд. грн.
ДФС проведена робота щодо опису майна ПАТ «Укрнафта» в податкову заставу. Станом на 14 вересня 2015 загальна сума описаного майна становить 7,6 млрд. грн.
Майно згідно зазначених актів опису зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень нерухомого майна. Центральним офісом постійно проводиться робота по додатковому опису майна, а саме видобутого газу та нафти, свердловин, нерухомості, транспортних засобів та ін.
Кабінет Міністрів України схвалив постанову «Про тимчасові заходи щодо формування орієнтовних показників митної вартості товарів, що використовуються у системі управління ризиками при митному оформленні товарів, які ввозяться на митну територію України у митному режимі імпорту (випуску для вільного обігу)».
Проект документу був розроблений Міністерством фінансів та Державною фіскальною службою на доручення Прем`єр-міністра України щодо формування єдиного підходу при розмитненні імпортованих товарів. Це необхідно для створення рівних умов для всіх суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та єдиного підходу при визначенні митної вартості на всій території України.
Постанова запроваджує систему єдиних орієнтовних показників митної вартості товарів, які будуть використовуватися в системі аналізу ризиків, що дозволить виявляти спроби маніпуляцій з митною вартістю.
Нагадаємо, що з жовтня 2015 року Державна фіскальна служба України на своєму веб-порталі буде оприлюднювати інформацію про середньорозрахункову вартість товарів, митницю, де оформлювався товар, країну його походження та відправлення, вид транспорту, яким зазначений товар прибув до України. Інформація буде оприлюднюватись за звітний місяць.
Співробітниками податкової міліції у Дніпропетровській області зареєстровано кримінальне провадження за ч.5 ст.191 КК України за фактом порушення чинного законодавства посадовими особами державного підприємства.
Упродовж 2010-2014 років ці посадовці, зловживаючи службовим становищем, документально, без фактичного проведення, оформили операції з надання послуг із використання корисної моделі «Спосіб керування насосною станцією», яка начебто дозволяє економити грошові кошти зі сплати за спожиту електроенергію.
Послуги, як з’ясувалось, фактично не надавались, що призвело до розтрати та привласнення грошових коштів державного підприємства в особливо великих розмірах.
У подальшому керівники державного підприємства, без проведення тендерних процедур, перерахували кошти у сумі 75,4 млн. гривень на розрахунковий рахунок іншого підприємства, що завдало збитків інтересам держави на вказану суму. Слідчі дії зі становлення кола осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, тривають.
Співробітниками податкової міліції м. Києва у рамках проведення операції «Рубіж-2015» та у ході розслідування кримінальних проваджень за ч.2 ст.205, ч.5 ст.27, ч.3 ст.212 КК України викрито злочинну діяльність групи осіб. Для прикриття незаконної діяльності та ухилення від сплати податків порушники зареєстрували підприємство, реквізити та розрахункові рахунки якого використовували для експорту зернових культур.
За результатами слідчо-оперативних заходів на території морського торгівельного порту «Южний» у зерносховищах було виявлено підготовлену до відправки за межі митної території України 3,3 тис. тонни пшениці. Крім цього, у м. Миколаєві та м. Одесі на території зерносховищ виявлено 2,8 тис. тонни пшениці та 120 тонн насіння ріпаку відповідно. Зазначену продукцію визначено речовим доказом та на неї накладено арешт. Загальна вартість арештованого товару складає 18,5 млн. гривень. Слідчі дії зі становлення кола осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, тривають.
Співробітниками податкової міліції Центрального офісу зареєстровано кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі.
Упродовж 2014-2015 років посадовці підприємства оформили взаємовідносини з купівлі-продажу тютюнової продукції та її зберігання із підприємствами, що мають ознаки ризиковості. Зазначені дії призвели до ухилення від сплати податків у сумі 57 млн. гривень. Слідчі дії тривають.
З початку 2015 року Акредитованим центром сертифікації ключів ДФС видано майже 488,5 тис. посилених сертифікатів відкритих ключів. Більшість з них отримали фізичні особи – майже 245,4 тис. ключів. Юридичним особам видано понад 243 тис. сертифікатів.
Послугами Центру за вісім місяців поточного року скористались майже 167 тис. клієнтів. У тому числі понад 112 тис. фізичних та понад 54,8 тис. юридичних осіб.
На сьогодні Центр обслуговує майже 3,7 млн. посилених сертифікатів відкритих ключів.
Надання зазначеної послуги сприяє розвитку електронних сервісів фіскальної служби. Адже за допомогою ключів електронного цифрового підпису, виданих Центром, платники мають змогу звітувати он-лайн не тільки до органів ДФС, а й до органів Держстату та Пенсійного фонду.
Нагадаємо, що отримати посилений сертифікат можна в представництві акредитованого Центру сертифікації ключів ДФС.
Голова ДФС Роман Насіров та Бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета домовилися про підписання Меморандуму про партнерство та співробітництво під час сьогоднішньої зустрічі в Державній фіскальній службі. Сторони домовилися співпрацювати в напрямі вирішення існуючих проблем бізнесу в податковій і митній сфері.
Роман Насіров наголосив, що реформа, яка наразі проходить в ДФС, спрямована на поліпшення умов ведення бізнесу в Україні. Саме в цьому напрямі будуть рухатися обидва учасники зустрічі при взаємній підтримці.
Голова ДФС України Роман Насіров зустрівся з Послом Канади в Україні Романом Ващуком. На зустрічі також було присутнє керівництво торгівельного відділу Посольства Канади. Основною темою зустрічі було обговорення питань, пов’язаних з імпортом канадських товарів в Україну. Зокрема, сторони обговорили питання митної вартості, яка формується під час митного оформлення імпортованих товарів.
Голова ДФС зазначив, що на сьогоднішній день виконується ряд заходів нормативного характеру для врегулювання питань коригування митних тарифів та підвищення рівня прозорості їхнього формування. Зокрема, важливу роль у такому процесі відіграють міжурядові угоди про обмін інформацією, які укладаються між країнами для підвищення ефективності кооперації в митній сфері.
Результатом українсько-канадської зустрічі в Державній фіскальній службі стала домовленість про підписання міжурядової угоди про надання взаємної адміністративної допомоги в митних справах. Укладення такої угоди створить правову основу для обміну інформацією між канадською та українською митницями.
Ще одним результатом зустрічі стало встановлення прямого контакту між Департаментом адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання та канадською стороною. Це набагато підвищить оперативність сторін у вирішенні взаємних українсько-канадських питань та підвищить продуктивність співпраці.
Співробітниками податкової міліції Центрального офісу зареєстровано кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері розподілення газоподібного палива.
З’ясувалося, що зазначені особи в 2013-2014 роках уклали 25 тендерних договорів на постачання газу на адресу державних підприємств, розташованих на території Сумської області.
Для заміни комплектуючих, реконструкції об’єктів на газорозподільній станції та установки і заміни лічильників вони перерахували кошти на адресу підприємств з ознаками ризиковості, але фактично вказані роботи виконали власними силами. Такі дії дали їм змогу ухилитися від сплати податків на суму 7,9 млн. гривень. Слідчі дії тривають.
З початку року за матеріалами підрозділів внутрішньої безпеки ДФС розпочато 69 кримінальних проваджень за одержання неправомірної вигоди службовими особами органів ДФС. У тому числі у травні – вересні виявлено 36 фактів хабарництва з боку працівників фіскальної служби.
Всього, з початку поточного року під час затримання службових осіб за одержання хабарів, вилучено готівкових коштів (хабара) у якості речових доказів їх корупційної діяльності на суму понад 1,2 млн. грн., з них за період травня-вересня поточного року – близько 600 тис. грн.
Так, на «гарячому» наприкінці серпня затримано групу з керівників та працівників Індустріальної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області за вимагання та отримання хабара у сумі 50 тис. грн. За результатами перевірки одного з підприємств області заступник начальника Індустріальної ОДПІ, начальник управління та ревізор-інспектор цієї інспекції почали вимагати з підприємства за не відображення в акті перевірки виявлених порушень неправомірну вигоду у розмірі 10% від суми штрафу - 50 тис. грн.
Також у Черкаській області затримано старшого оперуповноваженого з ОВС сектору викриття кримінальних правопорушень у митній сфері, який отримав неправомірну вигоду у сумі 30 тис. грн. за не проведення перевірки та не притягнення СГД до відповідальності.
На початку вересня під час отримання хабара у сумі 3 тис. дол. США затримано заступника начальника оперативного управління ГУ ДФС у Житомирській області. Останній, використовуючи свої службові повноваження, створював штучні перешкоджання діяльності підприємців Житомирського регіону, які займаються закупівлею та подальшим експортом будівельного матеріалу (граніту).
З метою попередження збитків бюджету України внаслідок корупційних дій, підрозділами власної безпеки викрито випадки зловживання владою та службовим становищем працівниками фіскальної служби (ст.364 КК України).
Так, в Одесі відкрито кримінальне провадження стосовно службових осіб однієї з ДПІ за фактом неналежного проведення контрольно-перевірочних заходів стосовно низки підприємств, внаслідок чого Державному бюджету України завдано збитків на суму понад 60 млн. грн.
Наступне провадження відкрито стосовно службових осіб територіальних органів ГУ ДФС у м. Києві, якими організовано схему мінімізації податкових зобов’язань, надання послуг по завищенню податкового кредиту з ПДВ підприємствам реального сектору економіки, внаслідок чого нанесено збитків державі у вигляді несплати ПДВ до бюджету у розмірі 138 млн. грн.
Загалом, у цьому році за матеріалами підрозділів власної безпеки відомства правоохоронними органами розпочато 409 кримінальних проваджень за фактами вчинення посадовими особами фіскальної служби злочинів у сфері службової діяльності. З них – 192 у період травня – вересня.
Протягом травня-вересня 2015 року повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності у кримінальних провадженнях, відкритих за матеріалами підрозділів власної безпеки, оголошено 31 працівнику органів ДФС.
Крім того, за вказаний період за матеріалами підрозділів власної безпеки стосовно посадових осіб фіскальної служби складено 29 адміністративних протоколів за скоєння правопорушень, пов’язаних з корупцією, за результатами розгляду яких судами прийнято рішення про притягнення до адміністративної відповідальності 10 осіб.
З початку поточного року за фактами порушення законодавства у сфері службової діяльності засуджено 11 працівників Державної фіскальної служби.
На виконання доручення Прем'єр-міністра України, наданого ДФС України, щодо забезпечення єдиного підходу та стандартів в розмитненні товарів на всій території України, Державною фіскальною службою вже реалізовується перший етап проекту.
З 1 жовтня 2015 року Державна фіскальна служба України на своєму веб-порталі, в доповнення до інформації про середньорозрахункову вартість товарів при імпорті в Україну, буде оприлюднювати також інформацію про митницю де оформлювався товар, країну його походження та відправлення, вид транспорту, яким зазначений товар прибув до України. Інформація буде оприлюднюватись за звітний місяць.
Голова ДФС Роман Насіров зустрівся з провідним економістом, доктором економічних наук, засновником та Головою Laffer Associates та Laffer Investments доктором Артуром Лаффером. Під час зустрічі Роман Насіров та Артур Лаффер обговорили актуальні питання податкової реформи. Доктор Лаффер висловив підтримку процесу реформування податкової сфери і зокрема самої Державної фіскальної служби України, який наразі перебуває в стані активної реалізації.
Довідково:
Артур Лаффер – видатний американський економіст. Сформулював криву Лаффера, яка показує, що за певних обставин, зниження податків може призвести до скорочення податкових надходжень, і навпаки. Доктор філософії Стенфордського університету, професор Університету Південної Кароліни і Університету Чикаго. Консультував американський уряд з економічних питань. Став відомим під час правління президента Рейгана.
З початку курортного сезону 2015 року підрозділами контролю за проведенням розрахункових операцій ДФС у місцях масового відпочинку громадян було перевірено 1 665 господарських об`єктів. У всіх випадках було встановлено порушення чинного законодавства.
За результатами проведених перевірок:
- до суб`єктів господарювання – порушників законодавства застосовані штрафні санкції на загальну суму понад 9 млн. грн.;
- виявлено 248 фактів діяльності без дозвільних документів;
- вилучено з незаконного обігу продукції на загальну суму понад 7 млн. грн.;
- проведено 161 хронометраж виторгів, проведених через РРО. Під час хронометражів середньоденна сума виторгів зросла майже на 2,5 млн. грн.
Щодо видів порушень, слід відзначити наступні: проведення розрахунків через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товару; реалізація товарів, не облікованих за місцем їх реалізації та зберігання у встановленому порядку; реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими, ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни; зберігання та реалізація алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку з візуальними ознаками підробки та неоприбуткування готівки.
Співробітниками податкової міліції у рамках проведення операції «Рубіж-2015» та у ході досудового розслідування кримінального провадження за ч.1 ст. 204 ліквідовано міжнародний канал переміщення на територію України елітних продуктів харчування та алкогольних напоїв без марок акцизного податку.
Для збуту товарів організаторами схеми було відкрито інтернет-сайт з обмеженим доступом. Придбати елітні алкогольні напої та товари народного споживання, які незаконно ввозилися на територію України, могли лише члени клубу по виданих картках шляхом реєстрації на даному сайті. При цьому стати членом клубу можна було лише при наявності попередньої рекомендації іншого члена клубу.
Товар доставлявся кур’єрською службою в трьох містах України: Львові, Одесі та Києві.
У результаті проведених обшуків у місцях накопичення незаконно ввезених елітних алкогольних напоїв імпортного походження без марок акцизного податку і товарів народного споживання, а також у мережі магазинів з їх реалізації виявлено понад 2,4 тис. пляшок елітних алкогольних напоїв та продуктів харчування загальною вартістю близько 2 млн. гривень.
Тривають слідчі дії зі встановлення кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.
Протягом 10 серпня - 10 вересня 2015 року надійшло 138 звернень від різних суб’єктів підприємництва. Шляхом листування, через електронну пошту, Facebook та під час живого спілкування ми отримували звернення з різних регіонів України. Більшість з них є індивідуальними, від окремих платників податків, решта - систематизовані, від імені бізнес об'єднань.
Найчастіше звернення стосувалися функціонування системи електронного адміністрування ПДВ, реєстрації накладних в ЄРПН, відшкодування ПДВ, авансових платежів з податку на прибуток та ін.
Найактуальнішим стало питання відображення суми переплат податку на додану вартість, що значаться на звичайному (особовому) рахунку платника податків. Так звана "проблема рядку 24" виникла у зв’язку з оцінкою ризиків, пов’язаних із переходом до повного функціонування системи електронного адміністрування ПДВ. Понад 40 звернень стосувалися саме цієї проблематики, левову частину з них було вирішено, інші знаходяться на розгляді.
Одним з популярних питань залишається ефективне адміністративне оскарження результатів податкових перевірок. Велика кількість скарг стосується безпідставного донарахування податкових зобов’язань. Нажаль, система адміністративного оскарження не вирішує цю проблему. Відтак, пріоритетами роботи є створення дієвого адміністративного оскарження та вирішення найбільш поширених проблем в оцінці господарської діяльності суб’єктів господарювання (маркетингові послуги, кредити, фінансова допомога тощо).
Актуальним залишається питання відшкодування податку на додану вартість. Дана проблема постає як на рівні індивідуальних випадків безпідставного невідшкодування, так і на рівні системного планування відшкодування в державному бюджеті України.
Гарячою залишається тема стосовно авансових платежів з податку на прибуток. Необхідно завершити врегулювання проблеми переплат податку на прибуток, що виникла в 2013-2014 роках. План дій щодо вирішення проблеми було узгоджено з бізнес-спільнотою. Сподіваюсь, що вже найближчими тижнями зможу повідомити про прогрес у врегулюванні цих питань на системному рівні.
З повагою, Тарас Качка
Співробітниками податкової міліції у м. Києві в рамках розслідування кримінального провадження, зареєстрованого за ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України, припинено діяльність «конвертаційного центру».
Встановлено, що органiзатором даного «конвертацiйного центру» був голова одного з обласних комітетів по боротьбі з корупцією. Центр здійснював свою діяльність пiд прикриттям даного комiтету.
За результатами проведених заходів здійснено 10 обшуків в офісних та житлових приміщеннях учасників «конвертаційного центру», у ході яких вилучено 110 печаток підприємств, 200 тис. грн. готівки, 15 ноутбуків, мобільні телефони, електронні ключі для подачі звітності, фінансово-господарські документи та чорнові записи.
Загальний обсяг проконвертованих коштів за 2015 рік складає 600 млн. грн., втрати бюджету становлять 100 млн. гривень. Тривають слідчі дії.
Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків” (далі – Закон № 655), який набрав чинності з 01.09.2015, були внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема, стосовно порядку нарахування пені при самостійному виявлені платником податку помилок та щодо штрафних (фінансових) санкцій.
Так, завдяки доповненню ст. 129 Кодексу пунктом 129.9, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу пеня, передбачена цією статтею, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Закон № 655, шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX „Перехідні положення” Кодексу пунктом 35, тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, скасовує платникам податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн. грн., штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені цим Кодексом. Нараховані штрафні (фінансові) санкції скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов'язання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зазначена норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання з одного й того самого податку або збору. При цьому у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов'язання не підлягає подальшому оскарженню.
Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків” (далі – Закон № 655), який набрав чинності з 01.09.2015, були внесені зміни, зокрема, до статей 52 та 53 Податкового кодексу України щодо надання податкових консультацій платникам податків.
Зміни полягають у тому, що консультації, крім узагальнюючих, надаються:
в усній формі – контролюючими органами;
у письмовій або електронній формі – контролюючими органами в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (тобто Державною фіскальною службою України).
Консультації у письмовій чи електронній формі підлягають обов'язковому розміщенню на сайті контролюючого органу, який їх надав, протягом 10 календарних днів після дня надання таких консультацій без зазначення найменування (прізвища, ім'я, по батькові) платника податків та його податкової адреси.
Періодичне узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов'язань проводить Міністерство фінансів України та затверджує наказом узагальнюючі податкові консультації, які підлягають оприлюдненню, у тому числі на його офіційному веб-сайті, протягом 5 календарних днів.
Крім того, нововведення, внесені Законом №655, надають право платнику податків оскаржити до суду як надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладену в письмовій або електронній формі, так і наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
Згідно з ст. 1. Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (далі – Закон №185) виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності – з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку (ст. 2 Закону №185).
Разом з тим, відповідно до змін, внесених Законом України від 06 листопада 2012 року №5480-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок» до Закону №185, Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені вище.
Зокрема, п. 1 постанови Правління Національного банку України від 03 вересня 2015 року №581 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» (далі – постанова №581) встановлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в ст.ст. 1, 2 Закону №185, здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Постанова набрала чинності з 04 вересня 2015 року та діє до 04 грудня 2015 року включно (п. 9 постанови №581).
З урахуванням викладеного, починаючи з 04.09.2015 на період до трьох місяців розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів (робіт, послуг), передбачені в ст. ст. 1, 2 Закону №185, здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Сервіс «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису» запрацював у штатному режимі з 1 вересня поточного року.
Завдяки йому фізична особа – платник податків зможе отримати відомості щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків протягом доби після формування відповідного запросу. Вказана послуга дійсна за умови використання електронного ключа. Раніше, платнику для того, щоб отримати зазначену довідку, доводилося звертатися в інспекцію. Відповідь він отримував протягом трьох днів.
Більш детальну інформацію можна дізнатися на сайті ДФС України у рубриці: Фізичним особам/Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді https://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/
Один з найбільш дієвих методів перевірки даних, поданих до митниці суб’єктами зовнішньо- економічної діяльності – направлення запитів до митних органів держав торгівельних партнерів України. Дніпропетровською митницею ДФС з початку 2015 року направлено за кордони через Департамент аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням ДФС України 38 запитів, за результатами яких складено 4 протоколи про порушення митних правил на загальну суму 3 мільйони 266 тисяч 344 гривні.
Зокрема, завдяки запиту до митних органів Республіки Італії, фахівцями Дніпропетровської митниці ДФС виявлено порушення митних правил одним із суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності міста Новомосковська, при переміщенні через кордон України шпалер та каталогів італійського виробника шпалер «Limonta SPA». А саме, тричі за період з 23.02.2013 по 24.05.2013 через Чопську митницю, ввозили до України італійські шпалери та рекламні каталоги у вигляді альбомів зі зразами шпалер на загальну суму 1 мільйон 41 тисячу гривень. В той же час, італійські митники оцінювали вартість кожного вантажу більше 100 000 євро, що за курсом НБУ на момент перевезення склало 3 мільйони 229 тисяч гривень.
Отримавши офіційну відповідь митних органів Республіки Італія фахівці Дніпропетровської митнці ДФС склали три протоколи про надання недостовірних даних при переміщенні на митну територію України вантажу з італійськими шпалерами та каталогами на загальну суму 3 мільйони 229,99 тисячі гривень.
На сьогодні порушнику митного законодавства не загрожує карна відповідальність, але керівництву Новомосковського ТОВ доведеться не лише компенсувати різницю між задекларованою та реальною вартістю товару, але і сплатити штраф у розмірі подвійної вартості товару.
Нагадаємо, що в подібних випадках на суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності - порушника Митного кодексу України накладається штраф у розмірі вартості товару, а товар конфіскується. У разі відсутності товару, до бюджету порушник законодавства зобов’язаний компенсувати його вартість.
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що, на сьогодні, у випадках, коли законодавство передбачає надання особою витягу з реєстру платників ПДВ (далі – Реєстр) чи його копії, копії свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ чи іншого документального підтвердження факту реєстрації платником ПДВ, має надаватись чинний витяг з Реєстру. Порядок отримання платником ПДВ витягу з Реєстру визначений пунктом 7.6 розділу VII Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі – Положення), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за №1456/26233. Цей наказ набрав чинності 19.11.2014. До зазначеної дати (19.11.2014), на перехідний період, було встановлено, що як витяги з Реєстру могли застосовуватись свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ.
Нагадуємо, що Законом України від 24 жовтня 2013 року №657-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» з 1 січня 2014 року було відмінено свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та забезпечено право платників ПДВ отримати витяги із Реєстру в контролюючих органах (зміни до пункту 183.9 статті 183 розділу V Податкового кодексу України). Витяг діє до внесення змін до Реєстру.
Слід зауважити, що отримання всіма платниками ПДВ витягу із Реєстру не є обов’язковим. Дані із Реєстру щоденно оприлюднюються на офіційному веб-порталі ДФС (www.sfs.gov.ua). За запитом в електронній формі платнику ПДВ можуть бути надані довідки із Реєстру про реєстрацію його контрагентів як платників ПДВ. Окрім того, платник ПДВ може отримати витяг із Реєстру в електронному вигляді.
Роз’яснення з цих питань викладені у листі Державної фіскальної служби України від 31.08.2015 №32216/7/99-99-11-01-01-17, який розміщено на веб-порталі ДФС.
Відповідно до Податкового Кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), а об’єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Обов’язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Також слід зазначити, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
При цьому власник (фізична або юридична особа) нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Дніпропетровська обласна державна адміністрація (далі-облдержадміністрація) та підпорядковані їй структури щороку закуповують товарів та послуг на кілька мільярдів гривень, а Ваше підприємство їх виробляє та продає.
З вересня 2015 року облдержадміністрація почала проводити дотендерні, закупівлі через електронну систему ProZorro. Ця система проста та зручна.
Через ProZorro працюють вже більш ніж 200 установ, підпорядкованих адміністрації. Вам тепер не треба бігати з кабінету до кабінету та передавати папери. Треба лише зареєструватися на спеціальному сайті www.prozorro.org та обрати систему, за якою будете співпрацювати з бюджетною установою. Ознайомитися з принципами роботи ProZorro можна за посиланням: youtu.be/S9gvc1ESads.
Система ProZorro відкрита для всіх, хто воліє працювати чесно та прозоро. ProZorro робить процес придбання товарів та послуг відкритим, адже перевірити угоду може будь-який українець у будь-якому куточку країни. З 2016 року у систему ProZorro планується перевести всі бюджетні закупівлі, у тому числі й тендерні.
У звя’зку з проведенням реорганізації територіальних органів Міндоходів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДФС утворені нові органи ДФС.
З 15 вересня 2015 року вступили в дію небюджетні рахунки 3719, відкриті на ім’я органів Державної фіскальної служби України для сплати коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.
Відповідно до п. 282.1 ст. 282 Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються:
- санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів (п.п. 282.1.1 п. 282.1 ст. 282 ПКУ);
- громадські організації інвалідів України, підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається уповноваженим органом відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
У разі порушення вимог цієї норми зазначені громадські організації інвалідів, їх підприємства та організації зобов’язані сплатити суми податку за відповідний період, проіндексовані з урахуванням інфляції, а також штрафні санкції згідно із законодавством;
- бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України;
- дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Реєстраційний номер облікової картки платника податків (реєстраційний номер) викорис- товується органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національ- ного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків.
Відповідно, фізичні особи у випадках передбачених законодавством, мають пред’явити паспорт та надати документальне підтвердження реєстраційного номера.
Таким документом може бути Картка платника податків, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків. Разом з тим замість Картки, як окремого документа, можуть використовуватись дані про реєстраційний номер, внесені до паспорта громадянина України.
Зокрема, будь-яким органом ДФС на прохання фізичної особи до паспорту можуть бути внесені (сьома, восьма або дев’ята сторінки) дані про реєстраційний номер. Форма даних про реєстраційний номер, що вноситься до паспорта громадянина України, встановлена у додатку 4 до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.
Така відмітка у паспорті є зручною, оскільки достатньо пред’явити лише паспорт і відпадає потреба в додатковому документі, що підтверджує реєстрацію платником податків.
Відповідно до п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу у редакції, що набула чинності з 01.01.2015, роялті – це будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).
Не вважаються роялті платежі, отримані:
як винагорода за використання комп'ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);
за придбання примірників (копій, екземплярів) об'єктів інтелектуальної власності, які втілені в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання;
за придбання речей (у тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об'єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи.
Також не вважаються роялті платежі, отримані за передачу прав на об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), за винятком випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов’язковим згідно із законодавством України.
З питань кваліфікації платежів за надання права на використання комп’ютерної програми для цілей оподаткування податком на прибуток, починаючи з 01 січня 2015 року, Державною фіскальною службою України визначено офіційну позицію з якою Ви можете ознайомитись перейшовши за посиланням: https://sfs.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/214520.html
Фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не отримували доходів (прибутків) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі особи можуть не визначати базу єдиного внеску, оскільки вказаною нормою передбачено право, а не обов’язок платника. Платники, що не отримали доходу у звітному році або окремому місяці звітного року, мають право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Найголовніше – нарахована сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Такі норми передбачено Законом України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», яким було внесено зміни до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Відповідно до Закону для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). Ці зміни враховуватимуться при поданні річної звітності з єдиного внеску фізичними особами - підприємцями (крім спрощенців) за 2015 рік.
Отже, за підсумками 2015 року фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування, а також особи, які проводять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок до 10 лютого 2016 року.
Дніпропетровська ОДПІ нагадує що, не пізніше 25 вересня 2015 року юридичні особи зобов’язані подати держреєстратору відомості про свого кінцевого бенефіціарного власника (контролера), у тому числі про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) їх засновника (учасника), якщо засновником є юридична особа, або про відсутність такого власника (контролера).
Зверніть увагу, що відомості не подають юрособи, до реєстраційної картки яких не вноситься інформація про кінцевого бенефіціарного власника (контролера), а також юрособи, засновниками (учасниками) яких є виключно фізичні особи, якщо такі фізособи і є бенефіціарними власниками (контролерами) такої юридичної особи (п. 2 розд. ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодо одержувачів юридичних осіб та публічних діячів» від 14 жовтня 2014 р. №1701-VII, зі змінами та доповненнями).
За невиконання встановлених Законом норм, тобто за ненадання юридичною особою державному реєстратору відомостей про свого кінцевого вигодоодержувача встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Для керівників бізнесу створили ще одну електронну послугу
Підприємцям Дніпропетровщини тепер не потрібно буде вистоювати величезні черги, щоб подати інформацію про кінцевих бенефіціарів або змінити вид економічної діяльності. Процедура і щорічна обов'язкова. Тепер замовити послугу можна протягом 15 хвилин з допомогою проекту «iGov». Про це повідомляє прес-служба Дніпропетровської ОДА.
«Заходимо на https://igov.org.ua/. Тиснемо розділ «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Для зручності його можна знайти в пошуку. Вибираємо область. Далі тиснемо банку ID, або електронно-цифровий підпис. Вибираємо свій банк. Реєструємося. Додаємо відскановане заяву і відправляємо. Це все. Відповідь надійде на електронну адресу протягом двох днів», - розповів радник губернатора Дмитро Дубілет.
Дніпропетровська ОДПІ нагадує, раніше, таке відправлення слід здійснити було не пізніше ніж за десять днів до закінчення установленого строку подання податкової декларації.
Також звертаємо увагу, що податкова декларація відправляється на адресу відповідного контролюючого органу за місцем реєстрації платника податку.
При поданні податкової звітності в електронній формі, така звітність повинна бути подана не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
Така законодавча норма передбачена відповідно до Закону України від 17.07.2015 року № 655 -VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків», та набирає чинності з 1 вересня 2015 року.
Громадяни України, які є платниками податку на доходи фізичних осіб і в 2014 році платили за своє навчання або навчання члена своєї сім'ї першого ступеня споріднення, мають право на податкову знижку.
Такі громадяни можуть повернути собі з бюджету суму витрачених коштів за навчання, але не більш ніж 15%.
Для отримання такої знижки необхідно до 31 грудня 2015 року включно, тобто протягом всього 2015 року, подати до територіального органу Державної фіскальної служби за місцем проживання річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Платнику податку необхідно мати документи, що підтверджують суми коштів сплачених за навчання. До переліку таких документів входять квитанції, фіскальні або товарні чеки, касові ордери на прибуток, договір з навчальним закладом, довідка про отримані у звітному році доходи, документи, що підтверджують ступінь споріднення (паспорт, свідоцтво про народження).
Розрахунок сум податку до повернення платник податку повинен зробити самостійно. При цьому обов'язково платник податку має заповнити розділи I, II та V річної податкової декларації та додаток 6 до цієї декларації.
Правом на податкову знижку не можуть скористатися самозайняті особи, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності та особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність по доходах від такої діяльності, а також військовослужбовці, які одержують не заробітну плату, а грошове утримання.
Сума коштів, яка підлягає поверненню платнику податку за наслідками податкової декларації за 2014 рік, зараховується на банківський рахунок платника податку протягом 60 календарних днів після подання такої декларації.
Якщо до кінця 2015 року ви не скористаєтеся правом на нарахування податкової знижки за наслідками 2014 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Новий порядок заповнення платіжних документів
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 24.07.2015 № 666 затверджено Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів (далі - Порядок), та Перелік кодів видів сплати.
У Порядку наведено алгоритм і приклади заповнення поля «Призначення платежу» розрахункового документа при сплаті (стягненні) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування ПДВ, поверненні помилково або надміру зарахованих коштів.
Крім того, Порядком передбачено, що при заповненні полів не допускаються пропуски (пробіли) між словами та службовими знаками.
Наказ Міністерства доходів і зборів України від 24.07.2015 № 666 набрав чинності з 01.09.2015 року.
Справляння єдиного податку платниками четвертої групи
З 1 січня 2015 року Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VII «Про внесення змін до Податковою кодексу України» фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему четверту групу).
Платники єдиного податку четвертої групи повинні сплачувати податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу.
За поданими деклараціями податкові зобов’язання на 2015 рік нараховуються помісячно. Як наслідок, в інтегрованій картці платника податку обліковуються податковий борг та умовно нараховані штрафні санкції.
З метою дотримання вимог чинного податкового законодавства наказом Міністерства фінансів - України від 19.06.2015 № 578 „Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку", який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 07 червня 2015 року за № 799/27244, затверджено форму декларації платника єдиного податку четвертої групи.
Таким чином, платникам єдиного податку четвертої групи пропонується:
- подати уточнюючі податкові декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2015 рік (усіх декларацій, поданих у 2015 році) із заповненням розділу «нараховано до зменшення податкового зобов’язання», що унеможливить виникнення штучного податкового боргу та умовно нарахованих штрафних санкцій;
- подати „звітну" декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2015 рік за формою, затвердженою наказом № 578. Граничний термін подання декларацій платника єдиного податку четвертої групи - до 10 жовтня 2015 року.
Рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ для сільськогосподарських підприємств
Законом України від 16 липня 2015 року №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема, сільськогосподарським підприємствам, які обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу (далі - сільськогосподарське підприємство), в системі електронного адміністрування ПДВ до вже відкритих основних рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ (далі - основні електронні рахунки) відкриті додаткові рахунки, призначені для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських товаровиробників, відкриті в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - додаткові електронні рахунки).
Таким чином, сільськогосподарські підприємства використовують у системі електронного адміністрування два електронних рахунки: основний та додатковий.
Основний електронний рахунок призначається для проведення розрахунків з бюджетом. На основний електронний рахунок сільськогосподарські підприємства перераховують зі свого поточного рахунку кошти в сумах, необхідних для реєстрації податкових накладних по діяльності іншій, ніж сільськогосподарська.
Крім того, з основного електронного рахунку за заявою платника перераховуються:
до бюджету - суми податкового боргу за несільськогосподарською діяльністю;
на поточний рахунок платника - кошти, що перевищують суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету.
Додатковий електронний рахунок призначений для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств.
На цей рахунок сільськогосподарським підприємством зараховуються кошти з поточного рахунку в сумі, необхідній для реєстрації податкових накладних, які складаються сільськогосподарським підприємством при здійсненні операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спеціального режиму оподаткування.
З додаткового електронного рахунку кошти автоматично перераховуються Державною казначейською службою України на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств протягом операційного дня, в якому кошти надійшли на такі електронні рахунки.
Реквізити спеціального рахунку сільськогосподарське підприємство зобов'язане зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість.
Щодо оподаткування «перехідних» дивідендів
Відповідно до пп. 164.2.8 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді дивідендів (крім дивідендів, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою – резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (пп. 165.1.18 ПКУ).
Доходи у вигляді дивідендів оподатковуються відповідно до норм п. 170.5 ПКУ.
Так, згідно з пп. 170.5.1 ПКУ податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів, є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює таке нарахування.
Станом на 30.12.2014 р. дивіденди, нараховані платнику податку емітентом корпоративних прав – резидентом, що є юридичною особою, оподатковуються за ставкою, визначеною у п. 167.2 ПКУ (5 відсотків), крім дивідендів на користь фізичних осіб (у тому числі нерезидентів) за акціями або іншими корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка є більшою за суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, які згідно з пп. 153.3.7 ПКУ прирівнюються з метою оподаткування до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням (пп. 170.5.3 ПКУ).
Доходи у вигляді дивідендів остаточно оподатковуються під час їх нарахування (пп. 170.5.4 ПКУ).
Порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначено ст. 168 ПКУ.
Відповідно до норм пп. 168.1.5 ПКУ якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду, тобто протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, за який нараховано, але не виплачено такий дохід.
Отже, зважаючи на вищенаведені норми ПКУ, термін сплати ПДФО за нараховані 30.12.2014 р. дивіденди – до 30.01.2015 р.
Сервіс «Пульс» ефективний канал комунікації з громадянами
З початку року на антикорупційний сервіс ДФС „Пульс” надійшло 1 звернення стосовно роботи Дніпропетровської ОДПІ. Питання, з яким звернуся платник району, стосувалося з проблемами при подачі звітності та реєстрації податкових накладних. Звернення розглянуте та вирішено по суті відповідно до чинних нормативно - правових актів.
Нагадуємо, що платники податків можуть зателефонувати за номером (044)284-00-07 та повідомити на «Пульс» про неправомірні дії або бездіяльність працівників податкових інспекцій та митниць, про можливі корупційні дії з їх боку, про проблеми з поданням звітності, реєстрацією платником єдиного податку, поскаржитися на організаційні негаразди та некоректні моменти під час проведення перевірок тощо.
Яким чином можна отримати додаткову інформацію щодо електронного адміністрування ПДВ?
Для зручності платників на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України функціонує банер “Електронне адміністрування ПДВ”, в якому розміщено актуальні питання-відповіді, перелік електронних сервісів та форматів для отримання інформації з системи електронного адміністрування ПДВ, роз’яснення щодо особливостей реєстрації податкових накладних та складання податкової звітності, тощо.
Окрім того, у ДФС функціонує Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс. У розділах загальнодоступного інформаційного ресурсу «Запитання – відповіді з Бази знань», «Нормативні та інформаційні документи» та «Письмові консультації» розміщена необхідна інформація щодо електронного адміністрування ПДВ. Телефони «гарячої» лінії Інформаційно-довідкового департаменту: 0 800 501 007.
Для отримання детальних консультацій щодо податку на додану вартість також можна звернутись у Центр обслуговування платників за місцем реєстрації.
Де можна ознайомитись з інформацією щодо режиму роботи, розміщення віддалених пунктів реєстрації користувачів АЦСК ІДД та переліком документів, необхідних для отримання посилених сертифікатів ключів?
Детальну інформацію щодо режиму роботи, розміщення віддалених пунктів реєстрації користувачів АЦСК ІДД можна отримати на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК ІДД (acskidd.gov.ua/головна /«Контакти»).
Перелік документів, необхідних для отримання посилених сертифікатів ключів, наведено в розділі підготовка документів та реєстрація, розміщеного на офіційному інформаційному ресурсі АЦСКІДД acskidd.gov.ua/головна/«Реєстрація користувачів».
Процедура отримання послуг електронного цифрового підпису від Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служби України (далі – АЦСК ІДД) не передбачає можливість реєстрації заявників через мережу Інтернет.
Відповідно до вимог Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту заявник, або його довірена особа, мають бути особисто присутніми під час процедури реєстрації.
Детальну інформацію щодо процедури реєстрації можна переглянути на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК ІДД за посиланням: https://www.acskidd.gov.ua у розділі «Реєстрація користувачів».
До уваги платників ПДВ – особливості перерахування зайво зарахованих коштів з електронного рахунку платника
Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у листі від 26.08.2015 №31730/7/99-99-19-03-02-17 «Про особливості перерахування зайво зарахованих коштів з електронного рахунку платника» проінформувала платників податку на додану вартість (далі – ПДВ) щодо особливостей:
- перерахування зайво зарахованих коштів з електронного рахунку платника до бюджету та на поточний рахунок платника податку;
- сплати податкових зобов’язань з ПДВ, визначених у податкових деклараціях з ПДВ за звітні періоди лютий – травень 2015 року, що подані з порушенням встановлених Податковим кодексом України термінів.
Зазначений лист розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням:
https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63902.html.
Фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не отримували доходів (прибутків) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі особи можуть не визначати базу єдиного внеску, оскільки вказаною нормою передбачено право, а не обов’язок платника. Платники, що не отримали доходу у звітному році або окремому місяці звітного року, мають право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Найголовніше – нарахована сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Такі норми передбачено Законом України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці”, яким було внесено зміни до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Відповідно до Закону для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). Ці зміни враховуватимуться при поданні річної звітності з єдиного внеску фізичними особами-підприємцями (крім спрощенців) за 2015 рік.
Отже, за підсумками 2015 року фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування, а також особи, які проводять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок до 10 лютого 2016 року.
Виплата заробітної плати неофіційно - тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів, як країні так і кожному з нас. Перш за все, самі громадяни повинні бути зацікавлені в тім, щоб працювати офіційно, адже це гарантія соціального захисту, а в майбутньому гідної пенсії.
Забезпечення заробітною платою працівників не менше мінімальних державних стандартів та своєчасна й повна сплата соціальних платежів - це обов’язок кожного роботодавця.
Слід нагадати, що за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору юридичним та фізичним особам-підприємцям, які використовують найману працю, загрожує штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат за кожного такого працівника, тобто у 2015 році: із 1 січня по 30 листопада — 36540 грн. , а з грудня — 41340 грн. Це передбачає ч.2 ст.265 Кодексу Законів про працю.
Окрім того, відповідно до ч.3 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, - від 8500 до 17000 грн.
Одночасно, слід пам’ятати, що до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором слід направити до територіального органу ДФС за місцем свого обліку як платника ЄСВ повідомлення за формою, затвердженою Постановою КМУ від 17 червня 2015р. №413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу». Варто зазначити, що таке повідомлення можна подати до інспекції засобами телекомунікаційного зв’язку.
Тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, платникам податків з обсягом доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік склав менще 20 млн.грн штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суми податкового зобов'язання, які платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені ПКУ, скасовуються протягом 10 днів із дня сплати податкового зобов'язання.
Така норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення фіскальним органом суми податкового зобов'язання з одного й того самого податку або збору.
Крім того, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок пеня, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Зазначена норма визначена п. 129.9 ст. 129 та п. 35 підр. 10 роз. ХХ Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.07.2015 р. N 655-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» (опублікований в газеті «Голос України» від 12.08.2015 №147 і набула чинності з 1 вересня 2015р.
Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області у зв’язку із зверненнями платників податків стосовно використання свідоцтв про реєстрацію платника ПДВ та відповідно до роз’яснень, наданих листом ДФС України від 31.08.2015 №32216/7/99-99-11-01-01-17, повідомляє наступне.
Законом України від 24.10.2013 № 657-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» з 01.01.2014 відмінено свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та забезпечено право платників ПДВ отримати витяги із реєстру платників ПДВ (далі – Реєстр) в контролюючих органах (зміни до пункту 183.9 статті 183 розділу V Податкового кодексу України (далі – Кодекс). Витяг діє до внесення змін до Реєстру.
Підпунктом 2 пункту 2 наказу Міндоходів від 16.01.2014 № 26 «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.02.2014 за №232/25009, на перехідний період було встановлено, що свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ можуть застосовуватись як витяги з Реєстру до внесення змін до такого Реєстру чи отримання витягу з такого Реєстру, а також виникнення змін у даних про платників ПДВ. Зазначений наказ втратив чинність 19.11.2014 в зв’язку з набранням чинності наказу Мінфіну від 14.11.2014 №1130 «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за №1456/26233 (далі – Положення).
Отже, свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ як витяги з Реєстру могли застосовуватись до 19.11.2014. На теперішній час у випадках, коли законодавством передбачено надання платником витягу з Реєстру чи його копії, копії свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ чи іншого документального підтвердження факту реєстрації платником ПДВ, має надаватись чинний витяг з Реєстру. Порядок отримання платником ПДВ витягу з Реєстру визначений пунктом 7.6 розділу VII Положення.
Слід зауважити, що отримання витягів з Реєстру не є обов’язковим всіма платниками ПДВ. Дані із Реєстру щоденно оприлюднюються на офіційному веб-порталі ДФС (www.sfs.gov.ua). За запитом в електронній формі платнику ПДВ можуть надаватися довідки із Реєстру про реєстрацію його контрагентів як платників ПДВ. Крім того, платник ПДВ може отримати витяг із Реєстру в електронному вигляді.
З липня поточного року у Дніпропетровській області розпочалася операція «Урожай-2015». Мета проведення цього заходу: виявлення необлікованих найманих працівників, легаліза- ція заробітної плати, перевірка повноти нарахування і сплати земельного податку та орендної плати за землю, упередження схем ухилення від оподаткування суб’єктами господарювання аграрного сектору тощо.
З початку проведення операції «Урожай - 2015» завдяки спільним заходам територіальних органів ГУ ДФС у Дніпропетровській області з органами місцевого самоврядування та іншими державними установами регіону керівники сільгосппідприємств підвищили розмір заробітної плати 4140 працівникам. Сума виплаченої заробітної плати збільшена на 7,2 млн. грн., що забезпечило додаткові щомісячні надходження податку на доходи фізичних осіб майже на мільйон гривень, єдиного соціального внеску – понад 2,7 млн. грн.
Крім того, аграріями добровільно оформлено трудові відносини з 1898 найманими працівниками, яким нарахована заробітна плата на загальну суму майже 4 млн. грн. Додаткові надходження в цьому випадку склали: ПДФО – 512,3 тис. грн., ЄСВ – 1,5 млн. грн.
Операція «Урожай-2015» на Дніпропетровщині продовжується.
Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення непри- буткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
До затвердження нового Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом МФУ № 37 від 24.01.13.
Для включення до нового Реєстру діє правило:
- якщо установчі документи неприбуткових організацій на день набрання чинності Законом України від 18.03.2015 р. №263-ІІІ (набрав чинності з 10.04.2015 р.) відповідають новим вимогам формування їх установчих документів, то вони включаються до нового Реєстру,
- якщо не відповідають, - то необхідно до 1 січня 2017 року привести установчі документи у відповідність із змінами та у цей самий строк подати копії таких документів до фіскального органу.
У разі не приведення установчих документів до нових вимог, після 1 січня 2017 року неприбуткові організації виключаються з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
За проведення державної реєстрації змін до установчих документів неприбуткових організацій реєстраційний збір не справляється.
Зазначені зміни до підр. 4 розд. .ХХ Податкового кодексу України передбачені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" від 17.07.2015 №652-VIII (опублікований в «Голосі України» від 12.08.2015 р. №147).
З 1 вересня 2015 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 24.07.2015 №666. Цим наказом затверджено Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів (далі - Порядок). Відповідно попередній наказ із зазначених питань від 22.10.2013 №609 визнано таким, що втратив чинність.
Так, у Порядку наведено алгоритм і приклади заповнення поля «Призначення платежу» розрахункового документу при сплаті (стягненні) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійсненні бюджетного відшкодування ПДВ, поверненні помилково або надміру зарахованих коштів.
Також, зокрема, Порядком визначено, що при заповненні полів розрахункового документу не допускаються пропуски (пробіли) між словами і службовими знаками. Сплата за кожним видом платежу та за кожним видом сплати має оформлятися окремим документом на переказ.
З повним текстом Порядку Ви можете ознайомитись перейшовши за посиланням:
https://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0974-15.
Платникам податку на додану вартість, які провадять діяльність у сфері сільського господарства (лісового господарства або рибальства) та відповідно до статті 209 Податкового кодексу України обрали спеціальний режим оподаткування (декларації 0121-0123), та у яких з моменту подання останньої декларації змінилися реквізити спеціального рахунку або які подають вказану декларацію вперше, необхідно подати декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року (або за перший звітний період) з достовірними актуальними реквізитами спеціального рахунку.
Зокрема, платники повинні вказати № спецрахунку, дані банку/органу, в якому відкрито рахунок (найменування, ЄДРПОУ, МФО).
Реквізити спеціального рахунку обов’язково вказуються при позитивному або анульованому значенні рядка 25.2 декларацій 0121-0123.
Надання достовірних та актуальних реквізитів спеціального рахунку є умовою перерахування на такі рахунки коштів з додаткових рахунків в системі електронного адміністрування податку, відкритих платникам відповідно до п. 200¹.2 ст. 200¹ Податкового кодексу України та призначених для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Перерахування здійснюється за реквізитами такого спеціального рахунку платника, який зазначений у податковій звітності з податку на додану вартість.
Дніпропетровська обласна державна адміністрація (далі-облдержадміністрація) та підпорядковані їй структури щороку закуповують товарів та послуг на кілька мільярдів гривень, а Ваше підприємство їх виробляє та продає.
З вересня 2015 року облдержадміністрація почала проводити дотендерні, закупівлі через електронну систему ProZorro. Ця система проста та зручна.
Через ProZorro працюють вже більш ніж 200 установ, підпорядкованих адміністрації. Вам тепер не треба бігати з кабінету до кабінету та передавати папери. Треба лише зареєструватися на спеціальному сайті www.prozorro.org та обрати систему, за якою будете співпрацювати з бюджетною установою. Ознайомитися з принципами роботи ProZorro можна за посиланням: youtu.be/S9gvc1ESads.
Дізнатися, як отримати замовлення від державної установи можна за допомогою електронної пошти prozorrodp@gmail.com.
Система ProZorro відкрита для всіх, хто воліє працювати чесно та прозоро. ProZorro робить процес придбання товарів та послуг відкритим, адже перевірити угоду може будь-який українець у будь-якому куточку країни. З 2016 року у систему ProZorro планується перевести всі бюджетні закупівлі, у тому числі й тендерні.
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що відповідно до Закону України від 8 липня 2015 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов‘язкове державне соціальне страхування» на ім‘я Державної фіскальної служби України 1 вересня 2015 року відкрито рахунки за балансовим рахунком 3719 “Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування”, які почали діяти з 15 вересня 2015 року.
Реквізити рахунків розміщені на субсайті Територіальні органи ДФС у Дніпропетровській області у розділі «Бюджетні рахунки».
Особливості оподаткування господарських товариств
Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у листі від 26.08.2015 №31684/7/99-99-15-02-02-17 «Щодо особливостей оподаткування господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави» надала роз’яснення стосовно особливостей оподаткування господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави. Зазначений лист розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням:
https://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/podatok-na-pributok-pidpri/listi-dps/212416.html.
На сьогодні обслуговування платників податків та громадян здійснюється 465 ЦОПами, якими надається 92 адміністративні слуги (56 податкових та 36 митних). Протягом січня – серпня 2015 року Центрами надано 2,3 млн. таких послуг. Зокрема, у серпні – понад 292 тис. послуг.
Серед них, найбільшим попитом користується послуга з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків. За вказаний період було надано понад 1 млн. таких карток, з яких майже 133,5 тис. – у серпні.
Також не менш запитуваною з боку суб`єктів господарювання є послуга з реєстрації книг обліку розрахункових операцій. З початку поточного року ЦОПами надано понад 242 тис. таких послуг. У серпні було зареєстровано понад 30,3 тис. книг.
Третю «сходинку рейтингу» посіла така послуга, як видача довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються фіскальними органами. Так, за вісім місяців 2015 року Центрами обслуговування платників було надано майже 234 тис. зазначених довідок, з них – 34 тис. – надано у серпні.
Під час заходу, який відбувся сьогодні, 17 вересня 2015 р, Голова ДФС розповів про основні напрями реформування відомства. „Ми вже почали ці важкі зміни. Передусім ми змінили функціональну структуру як центрального апарату, так і спланували таку зміну по областях”, - зазначив Роман Насіров. Очікується, що новий штатний розпис найближчим часом буде затверджено Міністерством фінансів України.
В рамках інституційної реформи ДФС планується, зокрема, перевести всіх аудиторів з районних інспекцій Києва в єдиний офіс аудиту з тим, щоб більше не було можливості ані маніпулювати, ані домовлятися, ані навіть здійснювати тиск на платників податків. А згодом цей пілотний проект на базі м. Києва пошириться і на інші великі міста, такі як Одеса, Харків, Львів, Дніпропетровськ.
Крім того, планується суттєво зменшити кількість інспекцій - з 311 до 161. „Це робиться для оптимізації процесів як адміністрування податків, так і обслуговування платників, - уточнив Голова ДФС. - Ми прагнемо забрати корупційні елементи, коли, в деяких випадках, начальник інспекції міг сам створити схему і контролювати її роботу». Також на сьогодні вже змінено понад 600 керівників органів ДФС різного рівня.
Щодо податкової реформи взагалі Роман Насіров наголосив, що Державна фіскальна служба пропонує окремі зміни, які полегшать адміністрування платежів і сприятимуть усуненню можливостей для зловживань з боку всіх учасників податкових відносин у державі.
Велика увага на засіданні Громадської ради приділялася ПДВ – особливостям роботи системи електронного оподаткування (СЕА) ПДВ та відшкодування податку. За словами Романа Насірова, запровадження СЕА було вимушеним заходом у відповідь на махінації з боку платників, які в середньому на місяць намагалися зареєструвати приблизно 3 млрд. грн. схемного кредиту. Зараз СЕА працює в повноцінному режимі, щомісяця в ній реєструється понад 20 млн. податкових накладних, а в перспективі працівники ДФС обіцяють суттєво скоротити кількість зустрічних і позапланових перевірок. „Якщо є скарги на роботу системи, надавайте. Будуть конкретні факти, буде реакція”, - закликав громадськість керівник відомства.
Щодо відшкодування податку, ДФС ініціює збільшення бюджетного розпису на 12 млрд. грн. на ці цілі. У 2015 р. передбачено виділити на відшкодування 58 млрд. грн. (або 4,8 млрд. грн. у перерахунку на місяць), а щомісячна заявка на відшкодування сягає 7,5 млрд. грн.
Митний блок питань, яких накопичилося чимало, на наступному тижні буде більш детально обговорений з членами профільного комітету Громадської ради. „Загалом нашу з вами роботу потрібно вдосконалювати – не тільки зустрічатися формально, а намагатися вибудовувати конструктивний діалог і знаходити ефективні рішення, які можна втілити в життя”, - зазначив Голова ДФС.
Дипломами та призами відзначили сьогодні, 17 вересня, в ДФС переможців та лауреатів конкурсу дитячої творчості «Майбутнє країни – у мріях дитини». Представники ДФС, члени журі та партнери конкурсу урочисто привітали школярів та закликали їх до подальших творчих перемог.
«Конкурс проводиться вже більше десяти років. Він змінював назву та формат, але ідея його залишається незмінною – побачити, як діти виражають свої емоції та почуття, як бачать майбутнє. А оскільки вони і є наше майбутнє – ми маємо змогу уявити, як ми житимемо надалі, як змінюватиметься суспільство, як сплачуватимуться податки та на які потреби вони будуть витрачатися», – зазначив Голова ДФС Роман Насіров.
Він підкреслив, що особливо важливо, щоб ці податки витрачалися на дітей, на їх навчання та творчий розвиток.
Переможців конкурсу було обрано за трьома напрямами: художні твори, комп’ютерна графіка (комп’ютерна анімація) та літературні твори. Ними стали 18 конкурсантів з 15 регіонів України. Саме їхнім роботам професійне журі поставило найвищі оцінки.
Загалом, цього року у конкурсі взяла участь рекордна кількість учасників – 11 728 учнів загальноосвітніх навчальних закладів з усієї України.
Враховуючи таку тенденцію, Роман Насіров висловив сподівання, що наступного року кількість конкурсантів збільшиться.
Нагадаємо, що конкурс стартував на початку року і проводився у три етапи: І етап – районний рівень; ІІ етап – регіональний рівень; ІІІ етап – Всеукраїнський рівень.
Переможців конкурсу обирало компетентне журі, до складу якого увійшли представники ДФС, відомі художники, мистецтвознавці, діячі культури, керівники провідних засобів масової інформації, закладів мистецтва та великих підприємств, представники громадських організацій. Зокрема, директор дитячого видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Іван Малкович, ректор Київської дитячої академії мистецтв Михайло Чемберджі, директор видавничого будинку «Самміт-книга» Ігор Степурін, президент компанії МТІ Володимир Цой, директор з розвитку бізнесу «Інтел» в Україні та країнах СНД Олена Корнієнко.
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу на те, що здійснюючи певні види діяльності, підприємці не можуть застосовувати спрощену систему оподаткування.
Зокрема, не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп:
- суб’єкти господарювання (фізичні особи - підприємці), які здійснюють:
1) діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
2) обмін іноземної валюти;
3) виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива та столових вин);
4) видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);
5) видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;
6) діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України ”Про страхування”, сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розд. III ПКУ;
7) діяльність з управління підприємствами;
8) діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню);
9) діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;
10) діяльність з організації, проведення гастрольних заходів;
- фізичні особи - підприємці, які здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту;
- фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів;
- страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;
- фізичні особи - нерезиденти;
- суб’єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу сільгоспвиробників на новації у справлянні податку та поданні декларацій платниками єдиного податку 4 групи. З січня 2015 року, фіксований сільськогосподарський податок було трансформовано в єдиний податок та зазначену категорію платників виділено в окрему четверту групу «спрощенців». Такі новації були передбачені Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України».
Відповідно до п.п.295.9.2. п. 295.9 ст.295 Податкового кодексу України платники єдиного податку четвертої групи повинні сплачувати податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу.
На теперішній час платниками єдиного податку четвертої групи подано податкові декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 №864 «Про затвердження форми Податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку», і податкові зобов'язання на 2015 рік нараховуються помісячно. Як наслідок, в інтегрованій картці платника податку обліковуються податковий борг та умовно нараховані штрафні санкції.
Щоб привести у звітність відповідність до вимог законодавства, було прийнято наказ Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» (далі - наказ №578) та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 7 червня 2015 року за №799/27244, яким затверджено форму податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи. Відповідно до п. 4 наказу №578 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
З огляду на викладене пропонується платниками єдиного податку четвертої групи:
– подати уточнюючі податкові декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2015 рік (усіх декларацій, поданих у 2015 році) із заповненням розділу «нараховано до зменшення податкового зобов'язання», що унеможливить виникнення штучного податкового боргу та умовно нарахованих штрафних санкцій;
– подати «звітну» декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2015 рік за формою, затвердженою наказом №578.
Граничний термін подання декларацій платника єдиного податку четвертої групи - до 10.10.2015.
Із загальної кількості у 17 тисяч 155 податкових декларацій з податку на додану вартість, поданих до органів фіскальної служби Дніпропетровської області у серпні 2015 року 17 тисяч 124, або 99,8 відсотки – надано в електронному вигляді. Для порівняння, за аналогічний період минулого року з 18 тисяч 494 податкових декларацій з ПДВ в електронному вигляді було надано 17 тисяч 309, або 93,6 відсотки.
В той же час, у серпні 2015 року до органів фіскальної служби області подано 44 тисячі 295 звітів з виплат загальнообов’язкового єдиного соціального внеску, з них в електронному вигляді подано 38 тисяч 823, або 87,6 відсотки. У порівнянні з минулим роком - кількість звітів з ЄСВ, поданих в електронному вигляді майже не змінилася та становила 87,3 відсотки.
Врученням призів та цінних подарунків закінчився Всеукраїнський дитячий конкурс Державної фіскальної служби України «Майбутнє країни – у мріях дитини», в якому діти у мальовничий, художній формі відображали своє бачення важливості та необхідності сплати податків. На нагородження переможців останнього третього етапу конкурсу, який проведено в місті Києві, в Головні управління ДФС областей України було запрошено всіх дітей – переможців регіональних етапів конкурсу. А спілкування проходило у режимі відеоконференції, тож у кожній області України діти мали можливість не лише почути і побачити представників фіскальної служби України, але і нагородження вісімнадцяти переможців з різних куточків країни.
«Цікаво, що у кожній дитячій роботі: чи то у малюнку, у літературному творі або комп’ютерній графіці ми побачили привите з дитинства розуміння, що таке податки, нащо вони сплачуються і куди витрачаються. Взагалі - наскільки це важливо для нашої держави» - поділився своїм враженням від знайомством з дитячими роботами на нагородженні Голова ДФС України Роман Насіров.
Школярі - переможці конкурсу отримали не лише почесні грамоти Державної фіскальної служби України, але і цінні подарунки. Диплом лауреата та спеціальний приз – набір книг «Гаррі Поттер» від дитячого видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» отримала лауреат Всеукраїнського конкурсу Філіпова Катерина з Дніпропетровської області за художній твір «Від кожної родини – на благо країни».
«У 2015 році до участі у проведенні конкурсу дитячої творчості "Майбутнє країни – у мріях дитини" залучилися понад 350 школярів Дніпропетровської області - сказала наприкінці нагородження начальник управління комунікацій ГУ ДФС в Дніпропетровській області Манушак Осипова, - всі ви молодці, всі ви дуже талановиті діти. І нам би хотілося, щоб ви й надалі приймали участь в конкурсі, представляючи Дніпропетровщину на Всеукраїнському рівні».
Підрозділи податкового аудиту Дніпропетровської ОДПІ забезпечили додаткове поповнення бюджету на 16,4 млн. гривень
«Протягом 8 місяців працівниками податкового аудиту Дніпропетровської ОДПІ проведено 108 документальних перевірок, з них 20 планових та 88 позапланових.
За наслідками перевірок до бюджету надійшло 16,4 млн. гривень податкових зобов’язань, що на 5 млн. гривень перевищує надходження аналогічного періоду попереднього року.
Із загальної суми податкових зобов’язань, які сплачені в бюджет 7,5 млн. гривень за результатами застосування процедури податкового компромісу», - розповіла начальник управління податкового аудиту Ірина Мала.
Надходження податків до місцевого бюджету
За січень-серпень поточного року платники податків і зборів, які знаходяться на обліку у Дніпропетровській ОДПІ сплатили до місцевих бюджетів 170,8 мільйонів гривень.
Лідирує серед кількості надходжень сплата по податку на доходи фізичних осіб – 64,1 мільйони гривень. Від плати за землю надійшло 40,6 мільйонів гривень та майже 34 мільйони гривень були перераховані від платників, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування. Надходження від інших місцевих податків і зборів склали понад 32 мільйони гривень.
- Далеко не останнє місце у бюджетотворенні належить і сумам, які поповнили бюджет внаслідок легалізації зайнятості. З початку року виявлено 83 неоформлених найманих працівників, які за допомогою співробітників податкової, були офіційно оформлені та отримали майже 168 тисяч гривень доходу. Додатково сплачено податку на доходи фізичних осіб майже 25 тисяч гривень та єдиного соціального внеску – 63,8 тисяч гривень, - повідомила начальник відділу контрольно-перевірочної роботи доходів і зборів з фізичних осіб та спеціальних перевірок управління доходів і зборів з фізичних осіб Наталія Петрова.
Для зручності сплати податків працівники інспекції надали понад 5600 адміністративних послуг у Центрі обслуговування платників податків.
Зокрема, з початку року спеціалісти видали понад 1770 карток платників податків, 760 довідок про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, зареєстрували 472 книги обліку розрахункових операцій та 400 книг обліку доходів і витрат.
Окрім цього, за вказаний період до Дніпропетровської ОДПІ надійшло 8 письмових звернень громадян, які були розглянуті та надані відповіді у законодавчо встановлені терміни.
Прес-служба СМР - 22.09.2015.