План заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України від 16.07.2015 № 643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», який набрав чинності 29.07.2015
І. Відкриття додаткових електронних рахунків для сільськогосподарських підприємств, що обрали спеціальний режим оподаткування ПДВ.
Для забезпечення виконання п.2001.2 ст.2001 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) Казначейством України платникам – сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування ПДВ відповідно до статті 209 ПКУ, додатково відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У день відкриття таких електронних рахунків Казначейство України направляє до ДФС повідомлення про відкриття рахунку відповідно до Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, затвердженого наказом Міндоходів від 26.12.2013 №853, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 січня 2014 за №121/24898.
Після взяття рахунку на облік ДФС надсилає електронне повідомлення (J3001001) платнику податку щодо реквізитів його додаткового електронного рахунку, відкритого в системі електронного адміністрування ПДВ.
ІІ. Призупинення роботи Єдиного вікна подання електронної звітності
2 серпня 2015 року операційний день триватиме з 0 до 23-ї години, враховуючи положення Постанови КМУ від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», тобто, о 23 годині 00 хвилин буде призупинено роботу Єдиного вікна подання електронної звітності в частині реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування та прийняття податкової звітності для проведення технічних робіт.
ІІІ. Обнулення показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), для зареєстрованих платників податку.
З 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) ДФС буде проведено обнулення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), сформовану відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, та значення усіх її складових, визначених ПКУ, крім показників Σ НаклОтр,, Σ Митн та Σ НаклВид,, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року.
Протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) сума ΣНакл зареєстрованим платникам податку збільшиться на:
суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/ 4 квартали (Σовердрафт);
суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015 (ΣПерепл);
суму від’ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року;
суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов’язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов’язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року.
На кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 ПКУ.
ІV. Переведення роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим.
Починаючи з 04.08.2015 реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою ΣНакл.
До 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), буде збільшена на суму від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.
Протягом І півріччя поточного року загальний зовнішньоторговельний обіг України склав 36,2 млрд. дол. США. Частка експорту до країн Європейського союзу склала 33%, а імпорту – 43%. Для країн СНД ці показники склали 20% та 25% відповідно.
За вказаний період наша країна імпортувала товарів на суму 17,6 млрд. дол. США. Більшість імпортних операцій проводилися з такими країнами, як Росія (17%), Німеччина (12%), Китай (10%), Білорусь та Польща (по 6%).
Серед товарів найбільші суми сплати платежів до держбюджету з імпорту забезпечено по нафті та нафтопродуктах (19,9% від загальної суми платежів); автомобілях легкових та інших моторних транспортних засобах (4,4%); вугіллі кам`яному та антрациті (4,1%).
Експорт товарів протягом І півріччя склав 18,6 млрд. дол. США. Найбільша частка товарів експортується до Росії (12%), Туреччини та Китаю (по 8%), Єгипту (6%), Італії та Польщі (по 5%)
Найбільші суми сплати мита з експорту забезпечено по відходам та брухту чорних металів, шихтових зливках (74,8% від загальної суми мита), живої великої рогатої худоби (10,5% ) та насіння соняшнику (9,8%).
Загалом Україна здійснювала зовнішньоторговельні операції з партнерами із 207 країн світу.
У Запорізькій області працівниками податкової міліції у рамках кримінального провадження ліквідовано "конвертаційний центр", створений групою з 8 осіб.
Центр «допомагав» підприємствам реального сектору економіки (сфери торгівлі цукром та пально-мастильними матеріалами) Дніпропетровської, Запорізької та Київської областей формувати незаконний податковий кредит та переводити безготівкові кошти у готівку.
Орієнтовний обіг проконвертованих коштів протягом першого півріччя 2015 склав близько 60 млн. гривень.
За результатами проведених 13 санкціонованих обшуків в офісних приміщеннях «конвертаційного центру», місцях проживання та автомобілях фігурантів вилучено 12 банківських карток, документацію та комп’ютерну техніку, що підтверджують протиправну діяльність «конвертаційного центру».
Накладено арешти на 29 розрахункових рахунків 9 транзитно-конвертаційних підприємств, на яких заблоковано коштів на загальну суму 110 тис. гривень.
Також проведено 5 обшуків на АЗС, нафтобазі та в офісному приміщенні, де виявлено та вилучено 273 тис. гривень і 1,5 тис. доларів США готівкою, комп’ютерну техніку та чорнову бухгалтерію.
На виконання п.2001.2 ст. 2001 Податкового кодексу України Казначейством України 29 липня 2015 року платникам – сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 ПКУ, додатково відкриті рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Інформаційно-довідковий департамент ДФС повідомляє, що у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі створено новий розділ «Актуальні запитання». У розділі можна ознайомитися з найбільш популярними серед клієнтів Контакт-центру ДФС запитаннями та відповідями на них.
Розділ «Актуальні запитання» оновлюється щоденно!
29 липня в системі електронного адміністрування ПДВ зареєстровано 20,7 млн. податкових накладних та розрахунків коригування на суму ПДВ 60,3 млрд.грн., 63,4 тис. митних декларацій на суму ПДВ 11,6 млрд.грн. Також поповнено ПДВ рахунки на суму 11,8 млрд. грн.
47 тисяч платників скористалися сумами переплат та овердрафту при реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування на суму 2,4 млрд.грн., тобто без поповнення рахунку коштами.
Окрім того платникам ПДВ – сільськогосподарським підприємствам, які обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 ПКУ, Казначейством України, додатково відкриті рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ, призначені для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
28 липня Президент України підписав Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» №643-VIII.
Також, нещодавно, Глава держави доручив пришвидшити реалізацію податкової реформи. Зокрема, він чітко дав зрозуміти, що реформа має використовуватися виключно для стимулювання вільного підприємництва та економічного розвитку. Жодного податкового навантаження на економіку та збільшення податкового тиску. Про те, як виконуються ініціативи Президента України в податковому законодавстві, розповіли на спільному брифінгу заступник Глави АПУ Дмитро Шимків та Голова Державної фіскальної служби Роман Насіров, 29 липня 2015 року.
Заступник Глави АПУ привітав підписання такого важливого законодавчого акту. За його словами, це третій закон, підписаний Президентом України, з низки законів про адміністрування податку на додану вартість. Метою яких є припинення зловживання з ПДВ та незаконного відшкодування цього податку.
Ці кроки, перш за все, спрямовані на прозорість та зрозумілість процедури адміністрування. При чому важливим є те, що вчорашній Закон – став результатом співпраці з бізнесом.
У свою чергу, Голова ДФС Роман Насіров доповів, що електронна система адміністрування ПДВ працює в звичайному режимі вже місяць. За цей час зареєстровано 20 млн. податкових накладних та розрахунків коригування на суму ПДВ 58 млрд. грн., та більше 60 тис. митних декларацій на суму ПДВ 11 млрд. грн. Також поповнено ПДВ рахунки на суму 10,5 млрд. грн.
Важливими нормами з удосконалення СЕА стане покращення роботи самої системи адміністрування, зокрема виправлення помилок, зниження ризику формування фіктивного податкового кредиту, а головне – зменшення кількості перевірок.
Переваги відчують сільгоспвиробники, постачальники комунальних послуг та інші сфери підприємницької діяльності. «Вже з 1 серпня підприємці запрацюють за новим удосконаленим законодавством», - наголосив Голова ДФС.
Він також зазначив, що фіскальна служба за таким же принципом працює над запровадженням електронного адміністрування акцизного податку.
Роман Насіров підкреслив, що МВФ, який наразі працює в ДФС, ретельно вивчає ініціативи щодо адміністрування податків. Місія позитивно сприймає такі кроки.
«ДФС має на меті в найближчій перспективі повністю електронізувати систему оподаткування. І така робота вже впевнено проводиться зараз. Зокрема це стосується системи ризиків та електронного кабінету платника податків», - підкреслив Роман Насіров.
Що саме змінює новий Закон в системі СЕА
У червні поточного року платники податків сплатили до державного бюджету 796,6 млн. грн. військового збору.
Загалом, за січень-червень 2015 року до бюджету країни надійшло 4 099,7 млн. грн. цього податку.
Нагадуємо, що військовий збір запроваджено із 3 серпня 2014 року. Ставка цього податку складає 1,5 відс. від об’єкта оподаткування. Його платниками є фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які отримують доходи в Україні. Відповідальними за утримання (нарахування) і сплату (перерахування) військового збору в бюджет є роботодавці, що виплачують доходи у вигляді заробітної плати на користь платника податків, та податкові агенти — для оподатковуваних інших доходів із джерела їх походження в Україні.
Військовим збором обкладаються доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються платнику у зв’язку з трудовими відносинами. Крім того, військовий збір стягується з виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця, отриманого від організатора азартної гри.
Оподаткуванню військовим збором підлягають також доходи, які платник отримав згідно з цивільно-правовими договорами (договори підряду) за виконання робіт (надання послуг), сума яких відображається в акті приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг). У цьому випадку відповідальною особою за нарахування та сплату збору до бюджету є податковий агент, який зобов’язаний забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 Кодексу.
12 травня 2015 року Верховною Радою прийнято Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо військового збору», який набув чинності 11 червня 2015 року. Документом звільнено від оподаткування військовим збором доходи громадян від операцій з купівлі/продажу валюти.
Станом на 28.07.2015 до ДФС подано документи від 16 кандидатів, які бажають прийняти участь у відборі для призначення на посаду начальника Головного управління ДФС у Львівській області:
ГОРБАЧ Віктор Володимирович (останнє місце роботи – голова правління ВАТ «Львівхім»)
ГРИНЬКО Ігор Михайлович (останнє місце роботи – заступник директора финансового департаменту з аудиту ТОВ ФПГ «Росан»)
ДАНІЛІН Сергій Вікторович (останнє місце роботи – ГУ ДФС в Одеській області – перший заступник начальника ГУ)
ДУМА Віталій Романович (останнє місце роботи – Управління МВС в Рівненській області – начальник управління державної служби боротьби з економічною злочинністю)
КАСПРУК Юрій Валерійович (останнє місце роботи – ДПІ у Франківському районі міста Львова ГУ ДФС у Львівській області – заступник начальника управління - начальник відділу адміністрування податків з фізичних осіб)
КОМАРНИЦЬКИЙ Богдан Михайлович (останнє місце роботи – Золочівська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області – заступник начальника інспекції)
КОНДРА Олександр Ярославович (останнє місце роботи – третейський суддя постійно діючого третейського суду при Товарній біржі «Галицько-Волинська Княжа»; юрист ТзОВ «Юридична компанія «Система», директор ПП «Бастранс», адвокат, перебуває у резерві на заміщення вакантних посад суддів)
КОНДРО Ігор Володимирович (останнє місце роботи – ДПІ у Сихівському районі ГУ ДФС у Львівській області – перший заступник начальника інспекції)
КОРОПЕЦЬКИЙ Михайло Мафтейович (останнє місце роботи – помічник-консультант народного депутата України)
КРУПЧАК Назар Валерійович (останнє місце роботи – помічник-консультант народного депутата України)
ЛЕМІШОВСЬКИЙ Василь Іванович (останнє місце роботи – заступник начальника ГУ ДФС у Львівській області, в.о. начальника ГУ ДФС у Львівській області)
ЛЕНЬ Олег Степанович (пенсіонер, останнє місце роботи – слідчий з особливо важливих справ СУ ФР ГУ ДФС у Львівській області)
ЛІЩИНСЬКА Ольга Леонідівна (останнє місце роботи – ДПІ у Приморському районі міста Одеси ГУ ДФС в Одеській області – заступник начальника інспекції)
ПАРОБОК Дмитро Олегович (останнє місце роботи – заступник генерального директора з економіки та фінансів Державне геофізичне підприємство «Укргеофізика»)
ФІЩУК Павло Миколайович (останнє місце роботи – ТзОВ «Холдингова компанія «УКРБУД» – директор; голова Винниківської міської виборчої комісії м. Львова Львівської області)
ШАЙНЕР Михайло Володимирович (останнє місце роботи – в.о. начальника Сокальської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області)
Заслуховування кандидатів для призначення на посаду начальника Головного управління ДФС у Львівській області - 30 липня 2015 року з 14 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. за адресою: м. Львів, вул. Винниченка, 18 (у приміщенні Львівської ОДА).
Що саме змінилося в оподаткуванні та роботі фіскальної служби розповів Голова ДФС України Роман Насіров під час сьогоднішньої зустрічі з представниками Європейської Бізнес Асоціації. Мова йшла, зокрема, про конкретні дії та плани, які вже імплементуються ДФС.
Податкові накладні, відшкодування ПДВ, ефективна комунікація з платниками податків – це не повний перелік питань, які обговорювали учасники. «Важливо, щоб після цієї зустрічі всі сигнали від бізнесу були вирішені. Я особисто це контролюватиму», - наголосив Голова ДФС.
Ще одне питання, яке хвилює бізнес спільноту – це корупція. Голова ДФС Роман Насіров запевнив, що вживаються жорсткі заходи з протидії цьому явищу. Особисто від себе він додав: «Хочу запевнити, що ні я, ні жодна людина з моєї команди не веде будь-яких домовленостей та не займається лобіюванням чиїхось інтересів. Хочу донести до всіх – таких вказівок не має, не було і не буде. Говорю про це публічно та відкрито. Про будь-які випадки – прошу звертатися до мене особисто».
Наразі ДФС займається пошуком комплексних та системних рішень. З метою відновлення довіри бізнесу – буде створено мініофіс бізнес-омбудсмена, куди увійдуть нові люди, люди не з системи. Їх завдання – оперативно вирішувати питання, які найбільше турбують підприємців.
Стосовно відшкодування ПДВ, за словами Голови ДФС, з метою виконання зобов’язань перед бізнесом ДФС вже ініційовано, Міністерством фінансів та Кабінетом Міністрів підтримано та передано до Верховної Ради законопроект про збільшення ліміту на відшкодування ПДВ: «Наразі в бюджеті значиться сума – 58 млрд. грн., так званого, ліміту на відшкодування ПДВ. Ми запропонували збільшити цю суму, при цьому взяли на себе зобов’язання зібрати більше ПДВ для того, щоб мати можливість на відшкодування. Я сподіваюсь, що Верховна Рада підтримає цей законопроект і в ДФС буде достатньо фізичних коштів для здійснення відшкодування в необхідних обсягах. Ми сьогодні працюємо над тим, щоб заборгованість з відшкодування ПДВ не зростала, - зазначив Голова ДФС, - щоб не було жодних закидів, чому комусь відшкодовують, а комусь ні. Ще раз наголошую – тут не діє система вибірковості. Ми просто діємо в межах цього ліміту. І щоб вирішити це питання – нам потрібно прийняття цього законопроекту».
Також фіскальна служба спільно з Мінфіном працює над вирішенням питань стосовно переплат податку на прибуток. «Ми працюємо над рішенням щодо пошуку фінансового інструменту. Ми, зі свого боку, будемо прискорювати вирішення цієї проблеми. Разом з Мінфіном ми знайдемо ефективний механізм»,- запевнив Голова ДФС.
Не дивлячись на широке коло проблем, які є в бізнесу, підприємці відзначили, що ДФС сьогодні відкрито веде діалог з ними і головне, що обидві сторони чують одна одну – є ефективна комунікація. Учасники подякували за постійність таких зустрічей та практичний результат – вирішення проблем.
У свою чергу Роман Насіров запевнив представників бізнесу, що ДФС сьогодні переходить від розмов до практичної реалізації конкретних поставлених цілей: «Сьогоднішня зустріч – це підвереджує. Ми спільно з вами шукаємо збалансовані та ефективні рішення».
Працівниками податкової міліції ГУ ДФС м. Києва у ході розслідування кримінального провадження встановлено, що до Одеської митниці було надано для митного оформлення вантажно-митні декларації щодо експорту зернових культур.
Під час проведення обшуку на території морського торгівельного порту «Южний» у зерносховищах виявлено 6 211 тонн пшениці 2-го, 3-го та 5 класу та 5 090 тонн ячменю фуражного, підготованих до відправки за межі митної території України.
Сільськогосподарську продукцію визнано речовим доказом, на неї накладено арешт.
Загальна вартість виявленого товару складає 39,4 млн. гривень.
Працівниками податкової міліції ГУ ДФС у Дніпропетровській області у ході проведення оперативно-слідчих заходів за кримінальним провадженням викрито групу осіб, які у період з 2013 по 2015 рік надавали незаконні послуги підприємствам реального сектору економіки із заниження митної вартості товарів, які ввозились в Україну з Пакистану, Кореї, Польщі та Туреччини.
У подальшому імпортовані товари реалізувались фактичним покупцям за готівкові кошти, без відображення цих операцій у бухгалтерському та податковому обліку. За вказаний період було здійснено імпорт товарів на суму понад 177 млн. гривень.
Співробітниками податкової міліції проведено 11 санкціонованих обшуків в офісних приміщеннях та за місцями проживання фігурантів.
Під час обшуків виявлено та вилучено понад 5 тис. доларів США та 10 злитків золота вагою по 100 грамів на суму понад 852 тис. гривень.
Крім того, знайдено комп’ютерну техніку, бухгалтерську та податкову документацію підконтрольних брокерських фірм, чорнові записи про здійсненні зовнішньоекономічні операції, скановані оригінали інвойсів і супровідних документів, бланки із печатками нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, документи щодо фактичного придбання товарів у виробників-нерезидентів.
Тривають слідчі дії по встановленню кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.
У першому півріччі поточного року у провадженні слідчих фінансових розслідувань перебувало 6 174 кримінальні провадження, з них 2 841 або 46% – про тяжкі та особливо тяжкі злочини.
Безпосередньо у поточному році розпочато 4 177 проваджень. Закінчено 1 978 проваджень, з яких 717 – про тяжкі та особливо тяжкі злочини, 609 – направлено до суду.
У направлених до суду провадженнях слідчими ДФС забезпечено відшкодування збитків у розмірі 409,9 млн. грн., що на 88,9 млн. грн. або на 27,7% більше, ніж за відповідний період 2014 року.
У зв’язку зі сплатою податків та зборів (обов’язкових платежів), а також відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою, за перше півріччя поточного року на підставі ч.4 ст.ст. 212 і 212-1 ККУ до суду направлено 118 кримінальних проваджень. Державі відшкодовано збитків на загальну суму 358 млн. грн., що на 76,5 млн. грн. або на 27,2% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
У закінчених провадженнях арештовано коштів та майна на суму 200 млн. грн., що перевищило аналогічний показник 2014 року на 79 млн. грн. або на 65,3%.
За три тижні роботи системи електронного адміністрування ПДВ у звичайному режимі станом на 27 липня в системі зареєстровано 19,2 млн. податкових накладних та розрахунків коригування на суму ПДВ 55,1 млрд. грн., та 57,2 тис. митних декларацій на суму ПДВ 10,5 млрд. грн. Також поповнено ПДВ рахунки на суму 9,7 млрд. грн.
48,8 тисяч платників скористалися сумами переплат та овердрафту при реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування на суму 2,6 млрд. грн., тобто без поповнення рахунку коштами.
З метою удосконалення роботи СЕА ДФС України з урахуванням сплати ПДВ за травень місяць оновлено показник «сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати податку до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців».
Станом на 8 липня сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати податку до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців, складає 7,83 млрд. грн. по 161 тисячі платників податків. Цього ж дня в СЕА додано суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ станом на 1 липня в розмірі 2,5 млрд. грн. по 147 тисячах платників, які автоматично збільшили суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН.
Про це повідомив Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров під час засідання Колегії Міністерства фінансів України, яка відбулася 27 липня 2015 року за участю Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка.
За його словами Державною фіскальною службою України разом з Міжнародним валютним фондом та Міністерством фінансів України був розроблений детальний План інституційних реформ, який почали втілювати в життя більше місяця тому.
Окрім того, в ДФС вже тиждень працює технічна місія МВФ високого рівня. Співпраця ДФС та МВФ спрямована не лише на планування майбутніх змін, а й на детальний аналіз процесу їх втілення. При цьому обговорюються проблеми, які виникають під час їх здійснення, а також обговорюються кроки, які необхідно зробити для реального втілення даного плану в життя.
«МВФ погодився з 1 вересня цього року надати спеціально для фіскальної служби перманентного едвайзера. Це фахівець, співробітник МВФ, з достатнім досвідом проведення реформ у країнах, які вступали до Європейського Союзу» - підкреслив Голова ДФС.
Серед основних змін, проведених у ДФС, він виділив зміну більш, ніж 50% керівного складу територіальних органів ДФС та початок функціонування нового кадрового сервісу: «Ми розпочали також великий проект НR-сервісу ДФС. Перший етап ми запустили. Через 3-4 тижні у нас буде автоматизована система, завдяки якій ми будемо залучати нових працівників, робити тестування тих існуючих працівників, які в нас є» - наголосив Роман Насіров.
Він також окреслив основні цілі, які ставить перед собою ДФС у найближчій перспективі:
- спрощення податкового декларування;
- повна гармонізація податкового та митного законодавства з нормами та стандартами ЄС;
- дієва система адміністрування податків;
- прозорий процес збору податків;
- виконання боргових зобов’язань перед платниками;
- забезпечення наповнення бюджету;
- знищення корупції та відновлення довіри до ДФС;
- перетворення ДФС на клієнто-орієнтовану сервісну службу.
Працівниками податкової міліції Херсонської області у ході розслідування кримінального провадження за ч.2 ст. 205 КК України припинено діяльність групи осіб, яка організувала надання послуг з експорту товарів до Російської Федерації через територію Автономної Республіки Крим з використанням підроблених документів, в т.ч. фіктивних суб'єктів господарювання, з метою заниження їх митної вартості та ухилення від сплати податків.
Встановлено, що протягом поточного року, лише двома з підконтрольних угрупуванню фіктивних підприємств, експортовано до території АР Крим товарів на загальну суму майже 90 млн. гривень.
У ході проведення обшуків податківцями виявлено та вилучено печатки фіктивних підприємств-експортерів, нерезидентів, державних установ, які здійснюють контроль за якістю та сертифікацією товарів, що йшли на експорт, готівкові кошти на суму понад 40 тисяч доларів США та 500 тисяч гривень, комп’ютерну техніку, документи та вогнепальну зброю.
Призначено проведення експертиз та документальних перевірок, за результатами яких буде прийнято рішення стосовно донарахування несплачених податків та притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб.
Про це під час спільної прес-конференції з головою Одеської обласної державної адміністрації Міхеілом Саакашвілі зазначив Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров.
За його словами, боротьба з контрабандою, підвищення ефективності електронних сервісів фіскальної служби та оптимізація роботи – є одними з основних завдань, які стоять перед фіскальною службою.
Так, Одеська область стане однією з перших областей, де впроваджуватиметься пілотний проект. Тому для ДФС України важлива підтримка органів місцевого самоврядування та місцевих правоохоронних органів в напрямку спільної боротьби з контрабандою та фіктивним бізнесом. Перш за все, це стосується нелегального імпорту, фіктивного податкового кредиту, компаній, які експортують зерно та не повертають валютну виручку у державу.
Голова ДФС Роман Насіров зазначив, що в боротьбі з цими явищами досягнуті домовленості, повна підтримка та взаєморозуміння з головою Одеської обласної державної адміністрації Міхеілом Саакашвілі.
«Вже є подані законопроекти і ми зацікавлені, щоб 50% від додаткових надходжень надходили в окремі фонди на фінансування інфраструктурних проектів в Одеській області», - зазначив Голова ДФС України.
Крім того, фіскальна служба у тісній співпраці з місцевою владою запроваджуватиме спеціальні додаткові проекти стосовно підвищення ефективності збору податків до місцевих бюджетів.
«Ми ставимо перед собою чіткий план протягом 100 днів перемогти контрабанду на митниці. Для України це форпост. Якщо існує контрабанда в Одесі, це позначається на економіці, на неможливості рівних умов для чесної конкуренції. Такі ж прояви є і на західному кордоні, - підкреслив Роман Насіров. - Ми будемо виводити сервіс на новий рівень. Вже до кінця цього року ми прагнемо створити нові умови для митного оформлення вантажів в Одеському регіоні».
Працівники податкової міліції м. Києва виявили фіктивне підприємство, яке у 2015 році було зареєстроване на підставну особу без наміру здійснення фінансово-господарської діяльності.
Підприємством було подано для митного оформлення (в режимі «експорт») декларацію щодо відправки за межі митної території України ячменю фуражного.
Встановлено, що такими діями посадові особи підприємства сприяли ухиленню від сплати податків підприємствам реального сектору економіки та завдали шкоди інтересам державі у вигляді несплати податків в особливо великому розмірі.
За фактами фіктивного підприємництва, пособництва та ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері експорту сільськогосподарської продукції, зареєстровані кримінальні провадження за ч.2 ст. 205, ч.3 ст. 212 КК України.
В результаті слідчих дій вилучено 641 тонну ячменю фуражного на суму 2,1 млн.грн. та 8 тис. тонн насіння ріпаку на суму 71,3 млн.гривень.
На товар загальною вартістю 73,5 млн.грн. накладено арешт.
Слідчі дії щодо встановлення кола осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, тривають.
Працівниками податкової міліції встановлено факт ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері транспортного оброблення вантажів.
В результаті приховування об’єктів оподаткування підприємство не сплатило 47,7 млн. грн. податків.
За ч.3 ст. 212 КК України зареєстровано кримінальне провадження.
Новий електронний сервіс «Допомога платнику», який являє собою програму навчальних вебінарів для платників через засоби скайп-зв’язку, успішно пройшов випробування у Черкаській області.
Для реалізації сервісу було обладнано спеціальну студію та створено інтернет-ресурс: dopomogaplatnyku.ck.ua, який доступний на території України та за кордоном.
Платнику для користування цим сервісом достатньо лише мати комп’ютер та доступ до мережі Інтернет. Запитання можна направляти перед вебінаром та безпосередньо під час заходу на електронну адресу проекту, а також у чаті.
Відповіді на свої запитання платники отримують протягом 15 хвилин з моменту їх надсилання модератору вебінару. Відповіді лектор озвучує під час вебінару, а модератор надсилає на скриньки запитувачів або розміщує у чаті. Після проведення вебінару всі питання і відповіді розміщуються на інтернет-ресурсі.
Платники з обмеженими фінансовими та інтернет-ресурсами, які не мають можливості самостійно підключитися до трансляції, можуть подивитися консультацію через спеціальні студії, обладнані у ЦОПах та у студіях сільських і селищних рад Черкаської області.
Перший тестовий вебінар для платників Черкащини відбувся 16 липня 2015 року. Під час заходу обговорювались питання електронного адміністрування ПДВ, порядок продажу пива та інших алкогольних напоїв, особливості застосування РРО тощо.
Під час цього вебінару надійшло понад 350 запитань, на прямому зв’язку з лекторами одночасно були понад 1,5 тис. платників.
Інформаційно-довідковий департамент ДФС повідомляє, що відтепер Ви маєте можливість надіслати керівнику Контакт-центру ДФС пропозиції або зауваження щодо роботи Контакт-центру електронною поштою на адресу idd@sfs.gov.ua, зазначивши в полі «ТЕМА» код «7777».
Найближчим часом розпочнеться будівництво міжнародних автомобільних пунктів пропуску на ділянці кордону Україна-Румунія у рамках Угоди про фінансування спільної операційної програми транскордонного співробітництва «Україна – Румунія – Молдова».
За довгий час існування проекту «Розвиток інфраструктури кордону між Україною та Румунією», сьогодні розпочинається його практична реалізація і вже в 2016 році ми матимемо сучасні пункти пропуску на кордоні з Румунією.
У 2010 році майже всі пропускні пункти на кордоні з Румунією закрили, з того часу ця ділянка залишилася у занедбаному стані – на сьогодні з 6-ти на спільній ділянці працює лише 1 автомобільний пропускний пункт. Тому проблема навколо застарілості постів, їх відбудови, зносу техніки – потребувала негайного прийняття рішень.
Саме з цією метою керівництвом ДФС активізовано роботу з колегами з Румунії. І вже наступного року планується запуск двох міжнародних автомобільних пунктів пропуску «Красноїльськ» та «Дяківці». Передбачено повне оновлення та модернізація: будівництво 7-ох сучасних павільйонів для митного контролю, 8-ми – для паспортного та 4-ох для пішоходів.
Пропускна спроможність пропускних пунктів «Дяківці» та «Красноїльські»:
- до 550 громадян на добу,
- 100 автотранспортних засобів на добу з них:
- 10 - вантажних автомобілів;
- 90 - легкових автомобілів та автотранспорту з обмеженою вантажопідйомністю до 3,5 т.
Автомобільні пункти пропуску будуть оснащені сучасним спеціалізованим рентгенівським обладнанням, ваговими комплексами, системами відео-контролю та супутникового зв’язку.
Окрім того в рамках реалізації проекту передбачаються проведення спільних тренінгів, навчання та спеціалізовані семінари між українськими та румунськими митниками.
Таким чином вже наступного року на кордоні з Румунією з’являться сучасні європейські пропускні пункти, а українсько-румунський кордон відновить сполучення європейських економічних шляхів.
У передмісті Харкова працівники податкової міліції виявили факт незаконного виробництва паливно-мастильних матеріалів. Обсяг продукції, яка виготовлялася на даному підприємстві, перевищував тисячі тонн.
Підпільний завод виготовляв бензин для понад 100 автозаправних станцій, розташованих на території Харківської, Полтавської, Донецької та Луганської областей. Лише за два-три дні завод наповнював та відправляв на АЗС близько 5 бензовозів ємністю у 38 тонн кожний.
Бізнесмени здійснювали переробку нафтопродуктів на двох розташованих поруч дільницях: на одній з них зберігали та завантажували сировину для виробництва паливно-мастильних матеріалів, а на другій відбувався безпосередній процес переробки нафтопродуктів у бензин та дизельне пальне з використанням відповідних присадок для підвищення октанового числа.
У рамках кримінального провадження працівники слідчо-оперативних підрозділів Харківської області здійснили низку обшуків за адресами виробництва та реалізації кінцевому споживачу незаконно виготовлених нафтопродуктів. Працівники податкової міліції вилучили майже 1,3 тис. тонн нафтопродуктів. Орієнтовна вартість вилученого майна складає майже 19 млн. гривень.
Наразі обшуки на даному підприємстві тривають.
Центрами обслуговування платників ДФС України надається комплекс послуг, що включає в себе надання адміністративних, консультаційних та інформаційних послуг, а також прийняття податкової звітності та видачу ключів електронного підпису.
На сьогодні цей комплекс включає 92 адміністративні послуги, з яких 56 податкових та 36 митних.
З початку поточного року ЦОПами надано платникам податків та громадянам понад 1 млн. 632 тис. послуг. Зокрема у червні 2015 року – майже 349,8 тис. послуг.
Найбільш запитувана послуга – видача картки платника податків та внесення до паспорта громадянина даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків. Протягом зазначеного періоду цією послугою скористалось понад 718,8 тис. осіб, у тому числі майже 140,1 тис. осіб – у червні.
На другому місці – послуга з реєстрації книг обліку розрахункових операцій. У січні – червні 2015 року ЦОПами було надано майже 174,4 тис. таких послуг.
Також популярною є послуга з видачі довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються органами ДФС. З початку року було надано понад 162,7 тис. таких довідок. З них майже 39,4 тис. довідок видано у червні.
З 21 липня по 3 серпня в Києві перебуватиме місія технічної допомоги МВФ. Протягом цього періоду представники місії податково-бюджетного Департаменту МВФ детально вивчать стан та етапи реалізації змін, які заплановані у діяльності ДФС України. Вони оцінять підготовку плану проведення реформ фіскальної служби та актуалізують всі попередньо надані рекомендації Фонду.
Лейтмотивом приїзду місії стало затвердження в липні Державною фіскальною службою плану дій з виконання Плану інституційних змін діяльності ДФС, який передбачає перелік завдань щодо впровадження якісних змін та ефективної організації управляння службою.
Представники МВФ разом з фахівцями ДФС за цей час обговорять заплановані кроки стосовно вирішення кола проблем з адміністрування ПДВ, авансових платежів з податку на прибуток, виконавчої дисципліни щодо ЄСВ, а також – відшкодування ПДВ.
За результатами спільної роботи місія Фонду надасть практичні рекомендації щодо удосконалення змін, які передбачені Планом ДФС.
Всі учасники цього процесу переконані, що така плідна співпраця допоможе в якісному управлінні процесом для вчасного проведення реформ ДФС.
З початку 2015 року держава запропонувала бізнесу податко- вий компроміс – сплатити до держбюджету 5 відсотків від раніше занижених податкових зобов’язань з ПДВ і податку на прибуток підприємств.
За період дії податкового компромісу, з січня по 17 квітня поточного року, вказаною процедурою скористалися 1162 суб'єкта господарювання Дніпропетровщини. За результатами досягнення податкового компромісу платники регіону спрямували до бюджету 132 млн. грн.
Проте, 3651 платник, які мали взаємовідносини з ризиковими контрагентами, в ланцюгу постачання яких, згідно інформаційних баз даних ДФС є факти маніпулювання податковою звітністю, не скористалися процедурою податкового компромісу.
З метою недопущення втрат бюджету, у травні – липні цього року робота фіскальних органів Дніпропетровської області була спрямована на відпрацювання суб'єктів господарювання, які допустили заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток і ПДВ та не скористались процедурою податкового компромісу. Так, на сьогодні проведеними контрольно – перевірочними заходами охоплено схемний кредит на суму 277 млн. грн.
Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», внесені зміни у частині спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності (далі – спрощена система), положення якого набрали чинності з 01.01.2015.
Фіксований сільськогосподарський податок фактично був трансформований у єдиний податок (платники четвертої групи) та проведено оптимізацію груп платників єдиного податку із збільшенням максимального розміру доходу, який дозволяє перебувати на спрощеній системі.
Правові засади застосування спрощеної системи, а також справляння єдиного податку регулюються главою 1 (статті 291 – 300) розділу XIV Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).
Відповідно до цієї глави Кодексу платники єдиного податку поділяються на такі групи.
Перша група – це фізичні особи – підприємці, які здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню.
Кількість найманих працівників – 0.
Обсяг доходу – до 300 тисяч гривень протягом календарного року.
Ставка – до 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (станом на 01.01.2015 мінімальна зарплата складає 1 218 гривень).
Друга група – це фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства.
Кількість найманих працівників – від 0 до 10 чоловік.
Обсяг доходу – до 1,5 мільйона гривень протягом календарного року.
Ставка – до 20% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Третя група – це фізичні особи – підприємці та юридичні особи.
Кількість найманих працівників – не обмежена.
Обсяг доходу – до 20 мільйонів гривень протягом календарного року.
Ставка – 2% доходу – за умови окремої сплати ПДВ;
4% доходу – за умови включення ПДВ до складу єдиного податку.
Четверта група – це сільгоспвиробники, в яких доля сільськогосподарського товаровиробництва за попередній звітний рік дорівнює або перевищує 75%.
Кількість найманих працівників – не обмежена.
Обіг коштів – не обмежений.
Розмір ставок встановлюється з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду і залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить у відсотках бази оподаткування, а саме:
- для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей та пасовищ, які розташовані у гірських зонах та поліських територіях, а також ріллі, сіножатей та пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди) – 0,45%;
- для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях – 0,27%;
- для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – 0,27%;
- для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та поліських територіях) – 0,09%;
- для земель водного фонду – 1,35%;
- для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди – 3%.
Об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Права власності/користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.
Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи:
- для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XII Кодексу;
- для земель водного фонду є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XII Кодексу.
Підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи є дані державного земельного кадастру та/або дані з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державною фіскальною службою України (далі – ДФС України) запроваджено ланку сервісів щодо отримання платниками податків інформації з системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – ПДВ).
Платники податку засобами клієнтського програмного забезпечення направляють електронні запити щодо отримання відомостей з системи електронного адміністрування ПДВ:
1). Запит щодо отримання відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних (J/F1300103).
Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (J/F1400103), який надається платнику, містить інформацію щодо:
виданих та/або отриманих податкових накладних та розрахунках коригування до податкових накладних зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, як на вказану дату, так і в розрізі контрагентів із зазначенням дати та номеру документа, а також суми податку.
2). Запит про стан рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та суми податку, на яку мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування (J/F1301204).
Витяг з системи електронного адміністрування (J/F1401204), який надається платнику, містить інформацію щодо:
стану рахунку (залишок на рахунку/заборгованість),
суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування,
складових формули розрахунку такої суми.
3). Запит на отримання інформації щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ΣНакл), за рахунок сум від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів до 1 лютого 2015 року, що були задекларовані платником у додатку 2 до декларації з ПДВ (J/F1301301).
Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних (J/F1401301), який надається платнику, містить інформацію щодо:
суми збільшення на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних,
суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування,
реєстраційний номер та дату декларації, в якій було задекларовано таке збільшення.
4). Запит щодо отримання відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних (J/F1301402).
Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (J/F1401402), який надається платнику, містить інформацію щодо:
виданих податкових накладних та розрахунків коригування зареєстрованих з порушенням граничного терміну реєстрації за запитуваний період та податкові накладні за вказаним кодом філії.
5). Запит щодо отримання інформації в розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ (J/F1301901).
Витяг в розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ (J/F1401901), який надається платнику, містить інформацію щодо:
типу операції,
дату та номер документа,
суму операції.
Електронні формати документів розміщені на головній сторінці офіційного сайту ДФС України у розділі (банер) «Електронне адміністрування ПДВ» («До уваги платників податків та розробників програмного забезпечення»).
Протягом першого півріччя 2015 року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області надійшло 1 мільярд 100,6 мільйонів гривень плати за землю, що на 170,3 мільйонів гривень більше надходжень аналогічного періоду минулого року.
Зокрема, власниками та орендарями земельних ділянок - юридичними особами в місцеві скарбниці регіону перераховано 1 мільярд 28,6 мільйонів гривень, а підприємцями - фізичними особами та громадянами – 72 мільйона гривень.
Нагадаємо, що плата за землю включає в себе два види обов’язкових платежів – земельний податок та орендну плату. Перший повинні сплачувати власники землі та землекористувачі, другу – орендарі земельних ділянок, як фізичні, так і юридичні особи.
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що для якісного обслуговування платників податків на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) (електронна адреса: sfs.gov.ua) функціонують електронні сервіси:
«Електронний кабінет платника податків» – це персональне автоматизоване робоче місце платника, за допомогою якого можна підготувати, заповнити та подати звітність в електронному вигляді та переглянути дані про стан розрахунків з бюджетом (картки особових рахунків) у режимі реального часу;
«Дані реєстру платників ПДВ» – щоденно оприлюднюється інформація про платників ПДВ;
«Митна статистика» – можна отримати статистичну інформацію по 6-ти показниках;
«Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» – сервіс для перевірки надійності ділових партнерів (наприклад, наявність податкового боргу);
«Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР») – сервіс, який забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності (оподаткування, митна справа, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), електронний цифровий підпис) шляхом перегляду за певні періоди інформації не лише по запитаннях-відповідях, розміщених у Базі знань, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані з використанням Бази знань, назвах нормативних та інформаційних документів;
«Анулювання реєстрації платника ПДВ» – сервіс, який надає можливість отримати інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платників ПДВ за заявою платника податку, з ініціативи контролюючих органів чи за рішенням суду;
«Антикорупційний сервіс «Пульс» – «гаряча» телефонна лінія, за якою по телефону (044)284-00-07 громадяни та суб’єкти господарювання цілодобово мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність працівників органів ДФС, про можливі корупційні дії з їхнього боку, а також проблеми, які виникають під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;
«Заповнення декларації громадянами» – сервіс, який надає змогу заповнити декларацію про майновий стан і доходи, яку подають до органів ДФС фізичні особи – підприємці та громадяни, та надіслати її до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв’язку у режимі он-лайн;
«Реєстр платників єдиного податку» – щоденно оприлюднюється інформація про платників єдиного податку;
«Акредитований центр сертифікації ключів» – інформація щодо Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України (далі – АЦСК ІДД ДФС), який безкоштовно надає послуги електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП); отримання ЕЦП; безкоштовне програмне забезпечення ДФС України, за допомогою якого платник може підготувати та подати звітність в електронному вигляді (ОПЗ), електронний сервіс «Електронний кабінет платника податків» та інші програмні забезпечення, в яких реалізовано можливість використання посилених сертифікатів, сформованих АЦСК ІДД ДФС та інше;
«Електронна звітність» – інформація щодо порядку надання звітності в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку; безкоштовне програмне забезпечення ДФС України, за допомогою якого платник може підготувати, подати податкову звітність і реєстр отриманих та виданих податкових накладних в електронному вигляді (ОПЗ), актуальні нововведення;
«Електронна митниця» – передбачає здійснення митних процедур в електронному вигляді, використання електронних документів, у тому числі митних декларацій, засвідчених ЕЦП;
«Реєстр страхувальників» – інформація про взяття на облік платника ЄСВ, його реєстраційний номер, код КВЕД, по якому призначений клас ризику та клас професійного ризику;
«Дані про взяття на облік платників податків» – формується інформація по запиту щодо взяття на облік платника.
Працівниками податкової міліції ГУ ДФС у Дніпропетровській області у ході проведення оперативно-слідчих заходів за кримінальним провадженням викрито групу осіб, які у період з 2013 по 2015 рік надавали незаконні послуги підприємствам реального сектору економіки із заниження митної вартості товарів, які ввозились в Україну з Пакистану, Кореї, Польщі та Туреччини.
У подальшому імпортовані товари реалізувались фактичним покупцям за готівкові кошти, без відображення цих операцій у бухгалтерському та податковому обліку. За вказаний період було здійснено імпорт товарів на суму понад 177 млн. гривень.
Співробітниками податкової міліції проведено 11 санкціонованих обшуків в офісних приміщеннях та за місцями проживання фігурантів.
Під час обшуків виявлено та вилучено понад 5 тис. доларів США та 10 злитків золота вагою по 100 грамів на суму понад 852 тис. гривень.
Крім того, знайдено комп’ютерну техніку, бухгалтерську та податкову документацію підконтрольних брокерських фірм, чорнові записи про здійсненні зовнішньоекономічні операції, скановані оригінали інвойсів і супровідних документів, бланки із печатками нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, документи щодо фактичного придбання товарів у виробників-нерезидентів.
Тривають слідчі дії по встановленню кола осіб, причетних до скоєння зазначеного кримінального правопорушення.
Питання 1. Доброго дня. Підкажіть, пиво відноситься до алкогольних напоїв?
Відповідь. Відповідно до змін Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” з 1 липня 2015 року - пиво буде відноситись до алкогольних напоїв.
Питання 2. Чи необхідно отримувати ліцензію на роздрібну торгівлю пивом?
Відповідь. Так, з 1 липня 2015 року суб’єктам господарювання які здійснюють торгівлю пивом необхідно отримати ліцензію на право торгівлі алкогольними напоями.
Питання 3. Куди необхідно подавати заяву для отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями?
Відповідь. Заява на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами подається до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області або до Центру обслуговування платників за місцем торгівлі суб’єкта господарювання уповноваженою особою заявника або надсилається рекомендованим листом.
Питання 4. Скільки необхідно сплачувати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів?
Відповідь. Акцизний податок сплачується у розмірі 5% від суми реалізованих підакцизних товарів.
Питання 5. Скажіть, куди подається декларація акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів?
Відповідь. Декларація акцизного податку подається до територіальних підрозділів Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за місцем здійснення торгівельної діяльності
Питання 6. Чи повинно пиво маркуватись марками акцизного податку?
Відповідь. Відповідно до п.226.6 ст.226 Податкового кодексу України маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об’ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту до 8,5 відсотка об’ємних одиниць не здійснюється.
З 24 липня 2015 року, тобто з дня, наступного за днем опублікування, набрав чинності Закон України від 30.06.2015 №557-VIII «Про внесення зміни до статті 288 Податкового кодексу України щодо граничного розміру орендної плати» (далі – Закон №557) (опублікований у газеті «Голос України» від 23.07.2015 №131).
До набрання чинності Закону №557 пунктом 288.5 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу);
- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу).
Законом №557 пункт 288.5 статті 288 Кодексу доповнено підпунктом 288.5.3, відповідно до якого річна сума платежу може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
27 липня в інформаційному агентстві «МОСТ-Днепр» відбулась прес-конференція на тему «Зміни в законодавстві щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій».
У прес-конференції взяв участь головний державний ревізор-інспектор відділу контролю за проведенням розрахункових операцій та проведення фактичних перевірок управління податкового та митного аудиту Геннадій Мажаєв. Він повідомив, що 23 липня набрав чинності Закон України №569 про зміни в Податковому кодексі України і в деяких законах України, що стосуються застосування реєстраторів розрахункових операцій.
«Однією з найбільш істотних змін є звільнення від обов'язків застосування касових апаратів усіх суб'єктів господарювання, крім тих, у яких дохід перевищує 1 млн гривень на рік», - повідомив спікер.
Також, Геннадій Мажаєв пояснив, що, так звані «єдинники» - підприємці третьої групи, дохід яких перевищив 1 млн. гривень з першого дня першого місяця кварталу, наступного за перевищенням цього доходу, зобов'язані застосовувати у своїй діяльності РРО. Обов'язок їх застосовувати зберігається протягом усіх наступних податкових періодів терміну дії свідоцтва платника єдиного податку.
Ще одна істотна зміна являє собою положення, за яким підприємці звільняються від обов'язку зберігати фіскальні чеки в книгах ОРО (книга обліку розрахункових операцій). Однією з норм цього закону є скасування п'ятикратної штрафної санкції за порушення деяких пунктів закону про РРО. Тепер штрафна санкція становитиме 100% від обсягу операцій.
Також введена відповідальність для центрів сервісного обслуговування РРО за невиконання гарантійних зобов'язань в гарантійний термін. Якщо касовий апарат не був відремонтований у семиденний строк - сервісний центр буде оштрафований.
Згідно з законом, звільняються від санкцій за порушення вимог Закону про РРО:
- до 1 січня 2016 року - госпсуб’єкти при виконанні операцій:
Законом також уточнено терміни "реєстратор розрахункових операції", "вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор", "постачальник", "програмно-технічний комплекс самообслуговування".
Підводячи підсумки прес-конференції, Геннадій Мажаєв зазначив: «Хотілося б відзначити, що використання касових апаратів - це плюс до ведення бізнесу. Тобто, це спрощення контролю за просуванням товаро-матеріальних виплат, спрощення контролю за співробітниками, а також спрощення руху готівкових коштів».
Співробітниками управління викриття кримінальних правопорушень у митній сфері ГОУ ДФС та ОУ ГУ ДФС у Дніпропетровській області припинено спробу постачання товарів на тимчасово окуповану територію Донецької області.
Так, одним із суб`єктів господарювання Дніпропетров- ської області до митного поста подано митну декларацію, згідно якій підприємство здійснювало експорт автомобільних шин для вантажного автотранспорту до РФ. (Інформативно радіальні шини для вантажного транспорту розмірами R22 та R17 використовуються на військовій техніці).
Водій вантажного автомобіля MAN F2000, на якому транспортувався товар, надав письмові пояснення про те, що вказані шини він повинен був доставити до тимчасово окупованої території – самопроголошеної «ДНР».
Одночасно з цим громадянин, який за документами був директором та засновником зазначеного підприємства, повідомив про свою непричетність до фінансово-господарської та зовнішньоекономічної діяльності даного підприємства.
За результатами проведених заходів зовнішньоекономічна операція зупинена, а вантаж вилучено.
Впродовж І півріччя 2015 року на рахунки платників Дніпропетровського регіону повернуто з бюджету 227,1 мільйонів гривень податку на додану вартість, що в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року більше на 86,2 млн. грн. З них 140,7 млн. грн., або 62 відсотки, повернуто в автоматичному режимі. А це в свою чергу на 49,6 млн. грн. більше, ніж повернуто «автоматом» за шість місяців 2014 року.
Загалом, автоматичне відшкодування ПДВ з початку 2015 року отримали 50 суб’єктів господарювання регіону. Для порівняння: у минулих роках кількість платників, що пройшли відповідність критеріям на отримання бюджетного відшкодування в автоматичному режимі, складала в 2014 році 25 підприємств, в 2013 році – 15.
Крім того, за результатами контрольно-перевірочної роботи у першій половині поточного року фахівцями органів ДФС у Дніпропетровській області упереджено 19,9 млн. грн. безпідставно заявлених 23 платниками сум бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок ПДВ.
Протягом січня – червня 2015 року управлінням власної безпеки Головного управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведено 124 служ- бових розслідувань та перевірок, за результатами яких встановлено 72 факти порушень вимог діючих законодавчих та нормативно-правових документів з боку співробітників територіальних та структурних підрозділів ГУ ДФС області.
За матеріалами управління власної безпеки ГУ ДФС у Дніпропетровській області розпочато 30 кримінальних провадження, у тому числі 4 за одержання незаконної винагороди; винесено 53 подання керівникам територіальних підрозділів ГУ ДФС області для вжиття заходів реагування щодо усунення недоліків та притягнення винних осіб до відповідальності; до дисциплінарної відповідальності притягнуто 26 працівників служби.
З метою недопущення на вакантні та керівні посади в органах ДФС осіб, що своїми діями або вчинками можуть дискредитувати імідж служби, у поточному році проведено перевірки 298 кандидатів на працевлаштування. За підсумками перевірок 8 претендентам відмовлено у прийомі на службу.
Надання платниками податків податкових декларацій (розрахунків) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, забезпечує суб’єктам господарювання наступні переваги.
1. Всебічну економію ресурсів та удосконалення бізнес-процесів на підприємстві.
Ведення електронного документообігу на підприємстві істотно зменшує обсяги паперової бухгалтерської документації, економить час співробітників і витрати підприємства, пов’язані з укладанням договорів, оформленням платіжних документів, та їх пересиланням.
Документи можуть бути підписані електронним цифровим підписом (далі – ЕЦП) і передані за призначенням протягом декількох секунд.
2. Простота і зручність використання
Використання ЕЦП доступне будь-якій людині незалежно від рівня володіння персональним комп’ютером, освіти та роду занять.
3. Конфіденційність інформації
Конфіденційність інформації (неможливість доступу до неї будь-якої особи, що не володіє секретним кодом) забезпечується завдяки надійним криптографічним перетворенням.
4. Безпека інформації
Безпека використання ЕЦП гарантується тим, що надійні засоби, які використовуються для роботи з ЕЦП, проходять експертизу у Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України.
5. Можливість ведення електронного документообігу з державними структурами
Зручність використання одних і тих ж засобів ЕЦП при обміні даними з усіма міністерствами, відомствами, при поданні звітності у будь-які контролюючі органи, що приймають звіти в електронній формі на території Україні.
6. Ведення ділових відносин на сучасному рівні
Використання ЕЦП істотно прискорює проведення будь-яких комерційних операцій і виключає необхідність додаткових зустрічей і багатогодинних переговорів.
Повна інформація щодо порядку надання звітності в електронному вигляді розміщена на офіційному порталі Державної фіскальної служби України на головній сторінці у розділі «Електронна звітність» (електронні сервіси) за електронною адресою:
https://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/.
24.07.15 працівниками Управління власної безпеки ГУ ДФС у Дніпропетровській області, Управління протидії злочинам у сфері економіки ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області та обласної прокуратури, затримано на гарячому керівника однієї з територіальних ДПІ при отриманні незаконної винагороди у сумі 8200 грн. Зазначені кошти являлись еквівалентом, який дорівнював 1,5% щомісячного обороту підприємства і підлягав оподаткуванню ПДВ за кожний попередній календарний місяць. На теперішній час, судом розглядається питання щодо затримання державного службовця під варту.
По матеріалам кримінального провадження з правовою кваліфікацією ч.3 ст.368 КК України проводиться подальше досудове розслідування.
З початку року 20 працівників підрозділу податкової міліції ГУ ДФС у Дніпропетровській області у складі спецпідрозділу швидкого реагування "Фантом" несли службу у зоні ведення антитерористичної операції на блок-постах та контрольно-пропускних пунктах в’їзду/виїзду у місті Лисичанську Луганської області.
"Вся Україна низько кланяється вам за щоденний подвиг, за героїзм і мужність, з якими ви захищали нашу країну і наш регіон від інтервентів і бойовиків у зоні АТО. Ви цілодобово працювали в небезпечних для життя умовах, під час постійних обстрілів та ведення бойових дій. Неодноразово зупиняли та перешкоджали незаконному переміщенню протиправних вантажів через лінію зіткнення на сході країни, чим сприяли захисту економічних інтересів держави. Ви кращі наші співробітники, які побували в тяжких умовах, і ті, хто чесно виконували свою роботу. Дуже вдячні всім вам за проявлені принциповість, мужність та героїзм при виконанні своїх обов’язків під час несення служби у зоні АТО" - відзначив Василь Андрухів.
З 23 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 01.07.2015 №569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» (опублікований у газеті «Голос України» від 23.07.2015 №131) (далі – Закон №569).
Законом №569 пункт 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) викладено у такій редакції:
«Реєстратори розрахункових операцій не застосовують платники єдиного податку:
першої групи;
другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку».
Крім того, відповідно до змін, внесених Законом №569 до пункту 9 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 06.07.2015 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265), тимчасово звільняються від санкцій за порушення вимог Закону №265:
- суб’єкти господарювання при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку; при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції) – до 1 липня 2015 року.
При цьому санкції за порушення вимог цього Закону у період з 1 липня 2015 року до 1 січня 2016 року не застосовуються до суб’єктів господарювання, які до 1 серпня 2015 року уклали договори на постачання реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), включених до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, і ввели в експлуатацію такі РРО у порядку, встановленому цим Законом, до 1 січня 2016 року;
- суб’єкти господарювання при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються не в касах уповноважених банків, операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування – до 1 січня 2016 року.
Законом №569 доручено Кабінету Міністрів України до 1 вересня 2015 року затвердити Порядок здійснення органами ДФС контролю за досягненням платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичними особами – підприємцями) обсягу доходу відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (підпункт 2) пункту 3 Закону №569).
Пунктом 8.1 розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 №462), що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300 (далі – Порядок №1588) визначено, що платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місце обліку у порядку, встановленому цим розділом.
Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – об’єкти оподаткування), є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України (пункт 8.2 розділу VIII Порядку №1588).
Відповідно до пункту 8.4 розділу VIII Порядку №1588 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП (далі – повідомлення за формою №20-ОПП) (додаток 11 до Порядку №1588) подається до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття таких об’єктів.
У разі створення відокремленого підрозділу юридичної особи з місцезнаходженням за межами України повідомлення за формою №20-ОПП подається юридичною особою до контролюючого органу за основним місцем свого обліку протягом 10 робочих днів після створення, реєстрації такого підрозділу.
Відповідно до вимог пункту 8.7 розділу VIII Порядку №1588 Перелік типів об’єктів оподаткування оприлюднюється на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України за електронною адресою:
https://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html.
Крім того, рекомендований довідник типів об’єктів оподаткування розміщується на інформаційних стендах у контролюючих органах (пункт 8.7 розділу VIII Порядку №1588)
Підставою для припинення сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток платником, який перейшов на спрощену систему оподаткування, є реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку
У січні - грудні 2015 року та січні - травні 2016 року платники зобов’язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України у редакції, що діяла до 01 січня 2015 року. При цьому сума щомісячних авансових внесків за березень - травень 2016 року обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за 2014 звітний (податковий) рік. Такі норми встановлено пунктом 9 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Податкового кодексу України, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування (обрання третьої групи платника єдиного податку) шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України).
У разі відсутності визначених цим Кодексом підстав для відмови у реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку контролюючий орган зобов’язаний протягом двох робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування зареєструвати таку особу платником єдиного податку (п. 299.3 ст. 299 Податкового кодексу України).
Що стосується переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи, то сільськогосподарські товаровиробники – юридичні особи не пізніше 20 лютого поточного року подають до контролюючих органів документи, визначені у п.п 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України.
Реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (п. 299.1 ст. 299 Податкового кодексу України).
Отже, підставою для припинення сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток платником, який перейшов на спрощену систему оподаткування, є реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Плануєте відпустку? Як бути з єдиним податком?
Відповідно до норм Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі. Окремого терміну подання заяви щодо періоду щорічної відпустки і терміну втрати працездатності нормами Податкового кодексу не передбачено.
Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування. Оскільки зазначеним законодавчим актом не передбачено пільг зі сплати єдиного внеску підприємцями на час відпустки та за період хвороби, підприємці зобов’язані сплачувати ЄСВ незалежно від того отримували вони дохід у цей період чи ні. Отже, єдиний соціальний внесок сплачується незалежно від діяльності чи фінансового стану платників податків і без перенесення термінів сплати
З метою уникнення порушення терміну сплати авансових платежів рекомендуємо подавати до податкового органу заяву щодо періоду щорічної відпустки до початку відпустки, а заяву щодо терміну втрати працездатності з обов'язковим додаванням копії листка непрацездатності - одразу після закінчення лікарняного.
Порядок використання або повернення коштів, які були надмірно або помилково перераховані на спецрахунок сільськогосподарським підприємством
відповідно до п. 209.1 ст. 209 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у п.209.6 ст. 209 ПКУ (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Пунктом 209.2 ст. 209 ПКУ передбачено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку-для інших виробничих цілей.
Зазначені суми ПДВ акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 11 «Про затвердження Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів» із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 11) сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, не підлягає вилученню до державного бюджету і використовується сільськогосподарським підприємством відповідно до п. 209.2 ст. 209 ПКУ, а починаючи з 1 січня 2018 року перераховується на поточний рахунок сільськогосподарського підприємства.
У разі нецільового використання суми податку на додану вартість сільськогосподарське підприємство несе відповідальність відповідно до законодавства. Контроль за дотриманням вимог цього Порядку здійснюють територіальні органи ДФС (п. 5 Порядку№11).
Тобто, у випадку надмірного або помилкового перерахування коштів на спеціальний рахунок, зазначені кошти поверненню платнику податку не підлягають, а враховуються таким платником в рахунок майбутніх перерахувань на спеціальний рахунок та можуть бути використані ним для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
При цьому, у разі якщо такі кошти будуть використані сільськогосподарським підприємством не за цільовим призначенням, то таке підприємство несе відповідальність відповідно до п. 30.8 ст. 30 ПКУ, яким визначено, що податкові пільги, використані не за призначенням чи несвоєчасно повернуті, повертаються до відповідного бюджету з нарахуванням пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.
За порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН з 1 липня 2015 року передбачено штраф
повідомляє, що за порушення платниками ПДВ термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН застосовуються штрафи у таких розмірах:
- 10% від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
- 20% від суми ПДВ - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30% від суми ПДВ - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40% від суми ПДВ - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
При цьому, штраф у розмірі 10% від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладній/ розрахунку коригування, за порушення терміну їх реєстрації в ЄРПН до 15 днів, не застосовується в період з 01.02.2015 до 01.07.2015.
Отже, з 01.07.2015 року за порушення терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄДРП від 1 до 15 календарних днів застосовується штраф у розмірі 10% від суми ПДВ, зазначеної у податкових накладних/розрахунках коригування.
Зазначена норма передбачена п. 120 прим.1.1 ст. 120 прим.1 та пунктом 35 підр. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України.
«Єдинник» може продавати пиво лише з ліцензією та касовим апаратом
Фахівці ДПІ у м. Рівному нагадують, що з 1 липня поточного року запрацювали зміни до законодавства, за якими пиво тепер належить до алкогольних напоїв. Тому суб’єкти господарювання, в тому числі платники єдиного податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, вже з цієї дати повинні проводити таку діяльність з ліцензією на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та з обов'язковим обладнанням місця торгівлі реєстраторами розрахункових операцій.
Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями видається за заявою суб'єкта господарювання. При цьому у заяві про видачу ліцензії зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться на місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень цих РРО (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться на місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
Слід зазначити, що чинним законодавством встановлена заборона продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у невизначених для цього місцях торгівлі.
Так, Законом України від 19 грудня 1995 року N481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що місце торгівлі – це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше20 кв. метрів, яке обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Таким чином, з метою здійснення діяльності з реалізації пива платнику єдиного податку слід подбати про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та обов'язково обладнати місце торгівлі РРО.
До уваги єдинників! Затверджено нові книги обліку та декларації з єдиного податку
Звертаємо увагу платників єдиного податку, Мінфін оновив форми декларацій платника єдиного податку, книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат.
Так, наказом Мінфіну від 19.06.2015 року № 579 затверджено:
- форму книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість);
- порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість;
- форму книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість);
- порядок ведення книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість.
Зауважимо, що книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість) та книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість), зареєстровані до набрання чинності цим наказом, діють до їх закінчення.
Крім того, для платників єдиного податку також затверджено нові форми декларацій (наказ Мінфіну від 19.06.2015 року №578), а саме:
- форму податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця;
- форму податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи);
- форму податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи.
Накази наберуть чинності з дня офіційного опублікування.
Правильне заповнення митної декларації при імпорті товарів збільшує ліміт реєстрації податкових накладних
Відповідно до п.200'.3 Податкового кодексу України, одним із джерел збільшення суми на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі є SМит – загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України. Така сума відображається у рядку 4 витягу з Системи електронного адміністрування ПДВ.
З метою правильного відображення такої суми (для обрахунку реєстраційної суми) під час заповнення декларантами графи В митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа (МД) додатково необхідно зазначати відомості про податковий номер (код ЄДРПОУ/реєстраційний номер облікової картки платника податків / реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюєтеся контролюючими органами) особи, яка претендуватиме на податковий кредит з податку на додану вартість у розмірі відповідної сплаченої суми.
В разі невірного відображення податкового номера, для виправлення помилки, допущеної у коді ЄДРПОУ або у випадку незазначення такого коду особи, яка претендує на податковий кредит з ПДВ, необхідно звернутися до відповідної митниці ДФС для оформлення аркуша коригування до митної декларації.
Від’ємне значення р. 2 витягу з СЕА ПДВ не вимагає обов’язкової сплати ПДВ по декларації
Поповнення ліміту реєстрації податкових накладних грошовими коштами в поточному місяці відображається як в р.2 та і в р. 1 витягу в системі електронного адміністрування ПДВ.
Рядок 2 витягу автоматично збільшує суму на яку можна зареєструвати податкові накладні та яка розраховується відповідно до п.200'.4 ПКУ (ліміт реєстрації).
Тобто наявність «живих» коштів на рахунку ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ станом на відповідну дату відображається в р. 1 витягу і є тією сумою яка буде списана в погашення зобов’язання з ПДВ.
Реєстрація податкових накладних в ЕР не зменшує значення р. 1 «Стан рахунку», а лише впливає на р. 2 «Сума податку на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Відповідно повторно перераховувати суму на електронний рахунок ПДВ для погашення зобов’язань по декларації не потрібно, якщо р. 1 витягу СЕА станом на дату сплати більше або рівне значенню р.25.1 декларації за звітний місяць.
Виїжджаючи за кордон, не забудьте подати декларацію
Фахівці Дубенської ОДПІ звертають увагу бажаючих виїхати за територію України на те, що громадяни – резиденти, які перетинають кордон з метою переселення та проживання в іншій країні, зобов’язані подати до органу Державної фіскальної служби України за місцем свого проживання декларацію не пізніше, ніж за 60 календарних днів, що передують виїзду.
В свою чергу, орган ДФС протягом 30 календарних днів після надходження такої декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань.
Зазначена довідка надається резидентом до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур.
Місце реалізації пива не обмежується торгівельною площею
З першого липня 2015 року ліцензуванню підлягає діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/чи роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв.
Така діяльність повинна здійснюватися виключно у торговельних приміщеннях (будівлях), без обмеження торговельної площі, обладнаних відповідно до вимог Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями з обов’язковим застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Чинним законодавством не передбачено отримання окремої ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю пивом у разі наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
Суб’єктам господарювання які здійснюють роздрібну торгівлю виключно пивом, з 01.07.2015 року необхідно отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року № 854 зі змінами та доповненнями.
«Єдинники» – фізичні особи, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн. грн., не застосовують РРО
Дубенська ОДПІ повідомляє, що з 23 липня 2015 року набув чинності Закон України від 01.07.2015р № 569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» (опубліковано у газеті «Голос України» від 23.07.2015р. №131).
Відповідно до змін, внесених цим Законом до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:
першої групи;
другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн. гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1млн. гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
Також Законом № 569 внесені зміни до Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» . Зокрема, в оновленому пункті 9 розділу ІІ «Прикінцеві положення» зазначено, що тимчасово звільняються від санкцій за порушення вимог цього Закону:
- суб’єкти господарювання при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку; при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції) - до 1 липня 2015 року.
При цьому санкції за порушення вимог цього Закону у період з 1 липня 2015 року до 1 січня 2016 року не застосовуються до суб’єктів господарювання, які до 1 серпня 2015 року уклали договори на постачання реєстраторів розрахункових операцій, включених до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, і ввели в експлуатацію такі реєстратори в порядку, встановленому цим Законом, до 1 січня 2016 року;
- суб’єкти господарювання при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються не в касах уповноважених банків, операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування - до 1 січня 2016 року.
Затверджено новий перелік неприбуткових організацій
Верховна Рада України прийняла Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій". Зазначений документ врегульовує питання оподаткування неприбуткових організацій та визначено їх перелік. Згідно із законом до неприбуткових організацій належать:
бюджетні установи;
громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;
спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб;
житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);
об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків;
професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання;
сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;
інші юридичні особи.
Законом удосконалено питання оподаткування неприбуткових підприємств, строки сплати податкового зобов'язання, оподаткування доходів фізичних осіб, пов'язаних із отриманням благодійної допомоги тощо. Законопроект зареєстровано за №2049.
Порядок відкриття/закриття ПДВ-рахунків в Системі електронного адміністрування ПДВ.
Відкриття ПДВ-рахунку.
Після реєстрації особи платником ПДВ та присвоєння індивідуального податкового номера платника податку ДФС надсилає Казначейству інформацію щодо такого платника податку.
В Казначействі зареєстрованому платнику податку відкривається ПДВ-рахунок.
У день відкриття ПДВ-рахунку Казначейство направляє до ДФС повідомлення про відкриття рахунку відповідно до положень наказу Міндоходів від 26.12.2013 р. №853 «Про затвердження Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.01.2014 р. за № 121/24898.
ДФС здійснює взяття ПДВ-рахунку на облік, направляє повідомлення про взяття на облік до Казначейства та повідомляє платника податку про реквізити його ПДВ-рахунку.
При кожній повторній реєстрації платником ПДВ відкривається новий ПДВ-рахунок.
Закриття ПДВ-рахунків.
Після анулювання реєстрації платника податку та завершення всіх розрахунків з бюджетом за відповідний період реєстрації платником ПДВ ДФС для закриття рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ надсилає Казначейству:
а) за наявності на ПДВ – рахунку залишку коштів - реєстр на списання коштів до бюджету та наступного дня після списання коштів - реєстр з інформацією про платника податку, реєстрацію платником ПДВ якому анульовано і ПДВ-рахунок якого необхідно закрити;
б) у разі відсутності на ПДВ – рахунку залишку коштів - реєстр з інформацією про платника податку, реєстрацію платником ПДВ якому анульовано і ПДВ-рахунок якого необхідно закрити.
Казначейство на підставі відповідних реєстрів податку перераховує кошти до бюджету, закриває ПДВ-рахунок та у день закриття повідомляє про це ДФС.
Порядок заповнення форми №1ДФ
по мобілізованих працівниках
Відповідно до підпункту «и» підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошової допомоги (у тому числі у натуральній формі), що надається фізичним особам або членам їхніх сімей (діти, дружина, батьки), військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та/або компенсаційні виплати з бюджету у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року № 105 (далі – Постанова №105).
Компенсаційні виплати з бюджету відповідно до Постанови №105 зазначаються у податковому розрахунку за формою №1ДФ за ознакою доходу «128».
Звертаємо увагу, що Довідник ознак доходів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556.
За несвоєчасне подання або неподання форми №1ДФ – штраф
Відповідно до підпункту «б» пункту 176.2. статті 176 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Кодексу визначено, що податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу, – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Таким чином, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і утриманого з них податку за формою №1ДФ за 2 квартал 2015 року податкові агенти повинні надати до територіальних органів ДФС області за місцем свого розташування з 1 липня по 10 серпня поточного року.
Згідно з пунктом 119.2 статті 119 Кодексу неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень.
Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються у випадках, коли недостовірні відомості або помилки у податковій звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги) виникли у зв’язку з виконанням податковим агентом вимог пункту 169.4 статті 169 Кодексу та були виправлені відповідно до вимог статті 50 Кодексу.
Суми, що не включаються до складу доходу
юридичної особи – платника єдиного податку
При застосуванні спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності відповідно до пункту 292.11 статті 292 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до складу доходу юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи, визначеного цією статтею Кодексу, не включаються:
1) суми податку на додану вартість;
2) суми коштів, отриманих за внутрішніми розрахунками між структурними підрозділами платника єдиного податку;
3) суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів;
4) суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі у межах державних або місцевих програм;
5) суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом – заявою про повернення коштів;
6) суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених Кодексом, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств;
7) суми податку на додану вартість, що надійшли у вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених (поставлених) у період сплати інших податків і зборів, встановлених Кодексом;
8) суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника;
9) суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів, встановлених Кодексом, та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що повертаються платнику єдиного податку з бюджетів або державних цільових фондів;
10) дивіденди, отримані платником єдиного податку – юридичною особою від інших платників податків, оподатковані в порядку, визначеному Кодексом.
Порядок повернення на поточний банківський рахунок
помилково (надміру) перерахованих коштів на електронний рахунок
Підпунктом «б» пункту 2001.6 статті 2001 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, якщо на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість (далі – декларація з ПДВ) сума коштів на електронному рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої декларації з ПДВ, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню, зокрема, на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає у заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з ПДВ та суму узгоджених податкових зобов’язань з податку.
Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.10.2014 за №1267/26044, із змінами та доповненнями (далі – Порядок №966), заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету, є додаток 4 (Д4) до декларації з ПДВ (далі – Заява).
Згідно з пунктом 11 розділу Х Порядку №966 додаток 4 подається лише до декларації 0110, тобто загальної декларації з ПДВ.
Відповідно до пункту 211 Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість», для відповідного перерахування коштів Державна фіскальна служба України надсилає Державній казначейській службі України (далі – Казначейство) реєстр, в якому зазначаються найменування платника податку, податковий номер та індивідуальний податковий номер, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника податку, та реквізити такого рахунку (у разі подання платником податку Заяви).
Казначейство на підставі зазначеного реєстру протягом п’яти робочих днів після закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати платником податку сум податкових зобов’язань, здійснює відповідне перерахування.
Змінився граничний розмір орендної плати
З 24 липня 2015 року, тобто з дня, наступного за днем опублікування, набрав чинності Закон України від 30.06.2015 №557-VIII «Про внесення зміни до статті 288 Податкового кодексу України щодо граничного розміру орендної плати» (далі – Закон №557) (опублікований у газеті «Голос України» від 23.07.2015 №131).
До набрання чинності Закону №557 пунктом 288.5 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу);
- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу).
Законом №557 пункт 288.5 статті 288 Кодексу доповнено підпунктом 288.5.3, відповідно до якого річна сума платежу може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Затверджені нові форми податкових декларацій
платників єдиного податку
Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за №799/27244 (далі – наказ №578), затверджені нові форми податкових декларацій платника єдиного податку, а саме:
- платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (для першої, другої та третьої груп);
- платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи);
- платника єдиного податку четвертої групи.
Відповідно до пункту 2 наказу №578 втратили чинність:
- наказ Міністерства фінансів України від 21.12.2011 №1688 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1533/20271;
- наказ Міністерства фінансів України від 07.11.2012 №1159 «Про внесення змін до форм податкових декларацій платника єдиного податку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 21 грудня 2011 року №1688», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.11.2012 за №1998/22310;
- наказ Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 №864 «Про затвердження форми Податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.01.2014 за №133/24910.
Наказ №578 набрав чинності з дня його офіційного опублікування, тобто 28.07.2015 (опубліковано в «Офіційному віснику України» від 28.07.2015 №57).
До уваги платників єдиного податку – затверджені нові форми
книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат
Міністерство фінансів України наказом від 19.06.2015 року №579 «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення» (далі – наказ №579) затвердило:
- форму книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість) та порядок її ведення;
- форму книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість) та порядок її ведення.
Відповідно до пункту 2 наказу №579 втратив чинність наказ Міністерства фінансів України від 15.12.2011 року №1637 «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1534/20272.
Пунктом 5 наказу №579 визначено, що книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість) та книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість), зареєстровані до набрання чинності цим наказом, діють до їх закінчення.
Наказ №579 набрав чинності з дня його офіційного опублікування, тобто 28.07.2015 (опубліковано в «Офіційному віснику України» від 28.07.2015 №57).
Форма відомостей, необхідних для розрахунку транспортного податку
по фізичних особах, затверджена
Відповідно до підпункту 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) обчислення суми транспортного податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Підпунктом 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 Кодексу визначено, що органи внутрішніх справ зобов’язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об’єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку.
З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов’язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об’єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.
Згідно з підпунктом 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 Кодексу наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 №563, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 06.06.2015 за №785/27230 (далі – наказ №563), затверджена форма відомостей, необхідних для розрахунку транспортного податку за місцем реєстрації об’єкта оподаткування (форма Л) для фізичної особи – платника транспортного податку (власника легкового автомобіля).
Наказ №563 набрав чинності з дня його офіційного опублікування, тобто 28.07.2015 (опубліковано в «Офіційному віснику України» від 28.07.2015 №57).
Платники єдиного податку, які не застосовують РРО
З 23 липня 2015 року набув чинності Закон України від 01.07.2015 №569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» (далі – Закон №569) (опубліковано у газеті «Голос України» від 23.07.2015 №131).
Відповідно до змін, внесених цим Законом до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:
- першої групи;
- другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
Законом №569 доручено Кабінету Міністрів України до 1 вересня 2015 року затвердити Порядок здійснення органами ДФС контролю за досягненням платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичними особами – підприємцями) обсягу доходу відповідно до пункту 296.10 статті 296 Кодексу (підпункт 2 пункту 3 Закону №569).
До уваги платників ПДВ – зменшено кількість обов’язкових реквізитів у податковій накладній
Державною фіскальною службою України у зв’язку з прийняттям Закону України від 16.07.2015 №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі – Закон №643) у листі від 29.07.2015 №27651/7/99-99-19-03-02-17 «Про податок на додану вартість» (далі – лист ДФС України №27651) надані роз’яснення щодо порядку складання податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників податкових накладних (далі – розрахунок коригування).
Законом №643 з переліку обов’язкових реквізитів податкової накладної виключено такі реквізити, як «місцезнаходження юридичної особи – продавця або податкова адреса фізичної особи – продавця, зареєстрованої як платника податку» та «вид цивільно-правового договору».
При цьому, відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) обов’язковими реквізитами податкової накладної залишаються:
- порядковий номер податкової накладної;
- дата виписування податкової накладної;
- повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість (далі – ПДВ), – продавця товарів/послуг;
- податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства – платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
- повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, – покупця (отримувача) товар!в/послуг;
- опис (номенклатура) товарів/послуг та їx кількість, обсяг;
- ціна постачання без урахування податку;
- ставка податку та відповідна сума податку у цифровому значенні;
- загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
- код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
Форми податкової накладної та розрахунку коригування, а також порядок їх заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №957, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за №1235/26012, з внесеними змінами (далі – Порядок №957).
Відповідно до листа ДФС України №27651 до внесення відповідних змін до форм податкової накладної/розрахунку коригування, у частині виключення з них реквізитів, які не передбачені новою редакцією пункту 201.1 статті 201 Кодексу, а також реквізитів, які втратили актуальність у зв’язку із запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ, податкова накладна/розрахунок коригування складаються за формою, встановленою Порядком №957, але з урахуванням норм Закону №643.
З урахуванням вищевикладеного та керуючись листом ДФС України №27651, з дати набрання чинності Законом №643 платники ПДВ при складанні податкової накладної/розрахунку коригування можуть не заповнювати в їх заголовній частині поля реквізитів, які не визначені пунктом 201.1 статті 201 Кодексу як обов’язкові, а саме:
- місцезнаходження (податкова адреса продавця);
- місцезнаходження (податкова адреса покупця);
- номер телефону (продавця та покупця);
- вид цивільно-правового договору, його номер та дата;
- форма проведених розрахунків.
При цьому, наявність чи відсутність у податковій накладній/розрахунку коригування заповнених полів реквізитів заголовної частини, які не є обов’язковими, не може бути підставою для виключення такої податкової накладної/розрахунку коригування зі складу податкового кредиту, якщо немає інших підстав для його зменшення (лист ДФС України №27651).
Таблична частина податкової накладної/розрахунку коригування, яка визначає опис та номенклатуру товару, до затвердження нової форми податкової накладної/розрахунку коригування заповнюється без змін.
Порядок складання податкових накладних/розрахунків коригування, зазначений у листі ДФС України №27651, поширюється на податкові накладні/розрахунки коригування, дата складання яких припадає на період, починаючи з дня набрання чинності Законом №643, включаючи такий день, тобто з 29.07.2015.
10 электронних сервісів в системі електронного адміністрування ПДВ
1. Запит щодо отримання відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних J/F1300103
2. Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (надається як на вказану дату, так і в розрізі контрагентів із зазначенням дати на номеру документа та суми податку) J/F1400103
3. Запит щодо отримання реквізитів рахунку та відомостей про стан рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних J/F1301204
4. Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ J/F1401204
5. Запит на отримання інформації щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ΣНакл), за рахунок сум від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів до 1 лютого 2015 року, що були задекларовані платником у додатку 2 до декларації з ПДВ J/F1301301
6. Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми збільшення , на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних J/F1401301
7. Запит щодо отримання відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних J/F1301402
8. Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (надається по виданих податковим накладним та розрахункам коригування зареєстрованих з порушенням граничного терміну реєстрації за запитуваний період, та податкові накладні за вказаним кодом філії) J/F1401402
9. Запит щодо отримання інформації в розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ J/F1301901
10. Витяг в розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ J/F1401901
Скористайтесь сервісом ДФСУ «Пульс»
Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що головний принцип роботи сервісу «Пульс» – зворотній зв’язок та оперативне вирішення проблемних питань платників. Ефектом такого зворотного зв’язку стає покращення сервісного супроводу підприємництва. Працівники ДФС не тільки приймають повідомлення від громадян, а й інформують заявників про результати розгляду звернень та вжиті заходи.
Номер телефону сервісу ДФСУ „Пульс” (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.
Прес-служба СМР - 03.08.2015.