Ще задовго до повномасштабного
вторгнення в Україну росія розпочала інформаційну війну з нашим народом. Ворог
намагається похитнути наш інформаційний фронт, зламує державні сайти, облікові
записи звичайних українців, з метою негативного впливу на державні органи,
установи, суб’єкти господарювання та фізичних осіб. Щоб уникнути витоку даних,
злому сторінок та пристроїв, потрібно виконувати наступні правила.
1. Забезпечте захист ваших облікових записів у соціальних мережах. Замініть пароль, придумавши складну комбінацію з літер та цифр, яку не можна буде підібрати з кількох спроб. Також встановіть двофакторну авторизацію при вході на свій обліковий запис. Вона передбачає, що у випадку входу в ваш акаунт, вам на інший пристрій, де ви вже авторизовані, надходить додатковий одноразовий пароль або повідомлення, за допомогою якого потрібно підтвердити, що цей вхід виконуєте саме ви.
2. З метою захисту ваших пристроїв встановіть якісний антивірус і качайте програми тільки з легальних джерел. Не рекомендується використовувати безкоштовні програми, а доцільно оплатити покупку хорошого якісного софту. Регулярно перевірте дані за допомогою антивірусу. Пам’ятайте, що качати програми (та й сам антивірус) потрібно тільки з офіційних джерел, тому що ворог зазвичай ховає шкідливе програмне забезпечення в “піратських” копіях популярних програм. При завантаженні додатків, навіть із офіційних маркетплейсів, доцільним буде перевіряти країну розробника.
3. Забезпечте себе резервними копіями даних на захищених сервісах або фізичних пристроях. У випадку зламу вашого пристрою, зловмисники можуть навмисно пошкодити і зашифрувати його вміст, так що не вдасться відновити важливі для вас дані. Підключіться до сховища, яке автоматично підвантажуватиме оновлену інформацію у хмару.
4. Здійсніть оновлення програм на комп’ютері, смартфоні. Зламати оновлене ПЗ набагато складніше, ніж застаріле. Розробники працюють над усуненням лазівок для зловмисників, забезпечуючи кращий захист ваших даних та загалом прискорюючи роботу програми.
5. Навчіться відрізняти фейки, фільтрувати інформацію. Ворог намагається викликати паніку та спонукати до невідкладної необхідності вашої дії, тоді як на офіційних джерелах, інформація має нейтральний пояснювальний характер і ні до чого не закликає. Не піддавайтеся на хвилі провокацій, коли якісь друзі друзів із месенджера надсилають підозрілі посилання із проханням підписати якісь петиції. Переходьте і беріть участь у будь-якій діяльності онлайн, тільки у випадках, коли ви побачили інформацію в офіційних джерелах. У будь-якому випадку суворо перевіряйте захищеність усіх посилань, користуйтесь якісним антивірусом. Дуже важливо розвивати критичне мислення.
Будьте пильними, пам’ятайте, що ви навіть можете не знати, що ваш комп’ютер, смартфон заражений шкідливою програмою, при цьому зловмисники в змозі бачити будь-яку інформацію та слухати ваші розмови. Тому додаткова безпека не завадить.
За інформацією Дніпровських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності
Прес-служба СМР - 19.12.2024.