Logo

Telegram
Facebook

17 липня - 175 років від дня народження Олени Пчілки


Сьогодні минає 175 років від дня народження відомої української діячки і письменниці Олени Пчілки.

Олена Пчілка – це творчий псевдонім Ольги Петрівни Косач, аристократики з міста Гадяч, що на Полтавщині, рідної сестри славетного професора Михайла Драгоманова і дружини впливового юриста, статського радника Петра Косача, мами шістьох дітей, серед яких - Леся Українка. 

Ольга Петрівна була активною громадською діячкою. Вона боролася за відродження національної культури, за право говорити, писати й друкувати книжки рідною мовою.

У свої часи була видатнішою за свою знамениту дочку - Лесю Українку. Її поважали не лише як господиню великої зразкової сім’ї, а й за її публіцистику і перекладацький фах: вона адаптувала світову класику – від Овідія до Гюго, написала чимало літературно-критичних статей про Старицького, Гребінку, Лисенка.

Вона першою запровадила моду на вишиванки серед тогочасних жінок.

Першою впорядкувала і видала книжку про особливості і види наших розписів, узорів з 23-а кольоровими замальовками писанок і вишивок. А її дослідження «Українське селянське малювання на стінах» стало повноцінною науковою роботою.

Ольга Петрівна перша жінка-борець за українську мову. Вона всіма силами протистояла русифікації – навіть дітей не віддавала до російськомовних шкіл, навчаючи їх вдома.

Першою з жінок взялася модернізувати і реформувати українську мову, яку століттями спрощували до рівня сільських говірок. І Олена Пчілка разом зі Старицьким, Франком, а потім з донькою Лесею Українкою взялася за реформування мови. Саме Олені Пчілці, наприклад, належать звичні зараз, а колись неіснуючі слова «палкий», «променистий».

Також стала першою жінкою-академіком.

Детальніше ознайомитися з життєвим і творчим шляхом української діячки можна в міській дитячій бібліотеці. До уваги відвідувачів презентована ювілейна виставка "Олена Пчілка – просвітниця любові і добра".

За інформацією міської дитячої бібліотеки

Аудіоверсія:

Прес-служба СМР - 17.07.2024.

Українська
Англійська