Оплата праці за цивільно-правовими договорами є досить поширеним явищем у сучасній практиці бізнесу в Україні. Роботодавці з тих чи інших причин бажають мати цивільно-правові відносини з фізособами, аніж трудові.
Розглянемо особливості оформлення цивільно-правового та трудового договорів.
Увага! Є чітке розмежування цивільно-правових і трудових договорів за критерієм їх предмета (об’єкта). Якщо фізична особа взяла на себе обов’язок передати замовнику результат роботи, яку вона самостійно організовує та виконує на власний ризик, за відсутності контролю за процесом виконання з боку замовника – це договір підряду або інший цивільно-правовий договір. Якщо громадянин виконує роботу за умов керівництва та контролю іншої сторони, що прийняла на себе обов’язок організувати працю, одержала право давати вказівки щодо послідовності проведення робіт – то це трудовий договір. У випадку трудового договору «підрядник» не виконує роботу на свій ризик, а погоджує свою діяльність з роботодавцем, якого більше цікавить не результат праці, а власне праця працівника на конкретній ділянці та в обумовлений час у процесі виробництва.
Трудовий договір |
Цивільно-правовий договір |
Кодекс законів про працю |
Цивільний кодекс України |
Працівник зобов’язується виконувати роботу згідно кваліфікації і підпорядковуватись правилам внутрішнього розпорядку |
Виконавець зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу (надати послугу), а замовник зобов’язується прийняти і оплатити результати роботи (оплатити послугу). |
Подається заява і приймається наказ про прийняття на роботу |
Сторони підписують письмовий договір (працівник подає паспорт та довідку про ідентифікаційний номер) |
Вноситься запис у трудову книжку |
Не вноситься запис у трудову книжку |
У договорі зазначається посада, розмір зарплати, дата початку роботи |
У договорі зазначається предмет (річ або послуга), ціна і строк договору |
Предметом договору є сам процес роботи |
Предметом договору є кінцевий результат роботи або послуги |
Вид оплати – зарплата |
Вид оплати – винагорода |
Розмір оплати – не менше мінімальної зарплати |
Розмір винагороди – визначається у договорі і не залежить від мінімальної зарплати |
Строк оплати – не рідше 2 разів на місяць |
Строк оплати зазначається у договорі |
Передбачені соціальні гарантії – оплата періоду непрацездатності, допомоги по безробіттю, відпустки |
Соціальні гарантії надаються тільки тоді, коли виконавець самостійно проводить відрахування до соціальних фондів |
Надається оплачувана щорічна відпустка, виплати на відрядження тощо |
Трудові гарантії не надаються |
Що необхідно знати при укладенні трудових договорів.
Трудовий договір, сторонами якого є суб’єкт господарювання і найманий працівник укладається відповідно до Кодексу законів про працю.
При укладенні трудового договору, працівник зобов’язується виконувати роботу згідно кваліфікації та функціональних посадових обов’язків, передбачених штатним розписом (ст. 21 Кодексу законів про працю України; КЗпП), дотримуватися правил внутрішнього розпорядку.
При оформленні на роботу працівник подає заяву, роботодавець видає наказ про прийняття особи на роботу.
Запис про прийом працівника на роботу вноситься до його трудової книжки.
У трудовому договорі зазначається посада, сума зарплати, дата початку виконання робіт.
Розмір оплати праці найманого працівника не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Зарплата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць.
Що необхідно знати при укладенні договорів цивільно-правового характеру.
Цивільно-правові відносини між працівником та суб’єктом господарювання регламентовані Цивільним кодексом України.
У разі укладення такого виду правовідносин, працівник зобов’язується виконати певну роботу, або надати послугу, а роботодавець - оплатити її.
Сторони укладають письмовий договір. Предметом договору є кінцевий результат, або послуга.
Договір підряду припиняється у зв’язку з виконанням обумовленої при його укладенні роботи, про що складається акт завдання-приймання, який підписується обома сторонами.
Працівник за договором такого характеру є незахищеним та позбавлений будь-яких соціальних гарантій. Загальнообов’язкове державне соціальне страхування підрядників від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, які призвели до втрати працездатності або загибелі, здійснюється добровільно.
Найактуальніше при укладенні цивільно-правового договору.
При укладенні цивільно-правової угоди, роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівникові належні та безпечні умови праці.
Працівник, котрий погоджується виконувати роботу чи надавати послугу згідно з умовами цивільно-правового договору, самостійно організовує процес роботи, її виконання та забезпечує результат.
Записи до трудової книжки не здійснюються, виконавець не вноситься в табель обліку робочого часу чи штатний розпис, так як не є працівником підприємства
За виконання роботи або надання послуги виконавець отримує винагороду. Виплата винагороди не обов’язково має бути двічі на місяць. Вона може бути з будь-яким інтервалом по мірі виконання робіт, що зазначено у договорі. ЇЇ розмір визначено договором, він не залежить від розміру мінімальної заробітної плати. Оплата йде за результат, а не відпрацьовану норму за місяць, як при трудовому договорі.
У яких випадках цивільно-правові відносини стають порушенням трудового законодавства
Цивільно-правовий договір суб’єкт господарювання вправі укладати лише для виконання певного обсягу робіт або надання певного обсягу послуг, що спрямовані на одержання результату праці та обумовлені в договорі.
У разі досягнення мети, договір вважається виконаним. Дія договору припиняється.
Тобто, цивільно-правовий договір застосовується для реалізації визначених (найчастіше) разових робіт.
Якщо ж робота, або надання послуги, яку виконує інша сторона договору, тобто, працівник, має системний характер (робота виконується постійно, працівник постійно перебуває на своєму робочому місці, повний робочий день, отримує відповідну оплату праці), то роботодавець у цьому випадку злісно порушує чинне законодавство про працю, зокрема статтю 21 - «Трудовий договір» та статтю 24 - «Укладення трудового договору» Кодексу законів про працю України.
Отже, за наявності ознак, притаманних саме трудовим відносинам, укладається трудовий договір. За наявності ж ознак, притаманних цивільно-правовим відносинам, слід укладати цивільно-правовий договір.
Будьте уважними при укладені договорів, оскільки порушення трудового законодавства тягне за собою фінансові та адміністративні санкції!
Начальник управління
та соціального захисту населення
міської ради О.Л. ЗАХАРОВА
Прес-служба СМР - 15.08.2019.