В сучасному суспільстві актуальною є проблема насильства в сім’ї. Оскільки сім’я є одним із перших факторів соціалізації дитини, факт наявності насилля в родині призводить до існування насильства в суспільстві.
Випадки насилля в родинах збільшуються щороку. Дитина,зростаючи в сім’ї, де наявні прояви насильства, сприймає таку модель поведінки як належну. Звичайно ж, створивши свою власну родину в майбутньому,вона передасть такі методи спілкування і своїм дітям.
Розрізняють декілька основних видів насильства в сім’ї:
Найбільш гостро проблема насильства в сім’ї постає серед неповнолітніх громадян. Це пов’язано, здебільшого, з вразливістю та необізнаністю дітей. Вразливість дітей до насильства пояснюється їх фізичною, психічною та соціальною незрілістю, а також залежним (підлеглим) становищем по відношенню до дорослих, незалежно від того, чи є це батьки, опікуни, вихователі, вчителі. Нерідко буває важко виявити, чи мало місце в ситуації насильства в сім’ї психологічне насильство, чи справа обмежувалася лише фізичним або економічним насильством.
Ознаками такого насильства над дітьми можуть слугувати: замкнутість;демонстрація повної відсутності страху; неврівноважена поведінка; агресивність, схильність до нищення й насильства; уповільнене мовлення, нездатність вчитися; уникання однолітків, бажання гратися лише з маленькими дітьми; занизька самооцінка; тривожність; демонстрація страху перед появою батьків; страх фізичного контакту, острах іти додому; депресія, спроби самогубства; уживання алкоголю або наркотиків; психосоматичні хвороби; нав’язливі страхи (фобії); насильство по відношенню до свійських тварин, та взагалі до більш слабких істот; почуття провини за отримання фізичних ушкоджень.
Коли діти живуть у сім’ях, де чиниться насильство, у них порушуєтьсяпсихіка, і нетільки тоді, коли кривдять їх особисто, а й тоді, коли знущаються з близьких їм людей (найчастіше це їхні матері). Для хлопців-підлітків спостереження за насильством у сім’ї - один із чинників підліткових правопорушень і криміналізації в зрілому віці. За підрахунками, 63% підлітків–правопорушників, засуджених за вбивство, скоїли вбивство тих, хто бив їхніх матерів. Імовірність того, що хлопчики, які стали свідками насильства щодо матерів, у зрілому віці битимуть своїх партнерок, в 11 разів вища порівняно з хлопчиками із сімей, де насильству немає місця; такі діти в 6 разів частіше намагаються вчинити самогубство. Імовірність, що такі діти вживатимуть наркотики і алкоголь або скоять зґвалтування, підвищується на 50%. Насильство –також одна з причин втечі підлітків із сімей.
Ніхто, ніколи і ні за яких обставин не має стати жертвою домашнього насильства, бо насильство - це злочин. Прояви домашнього насильства мають циклічний характер: випадок насильства - примирення - заспокоєння - посилення напруги - і знову насильство. Кожного наступного разу цей цикл може скорочуватися в часі, а насильство - ставати більше інтенсивним та жорстоким.
Якщо відбувається насильство в сім’ї, слід звертатися в правоохоронні органи (поліцію), а якщо вам стало відомо про те, що насильство відбувається над дитиною, також доцільно повідомити про такі факти службу у справах дітей.
Головний спеціаліст служби у справах дітей міської ради Ольга Алуєва
виконком - 01.11.2019.