Цими днями виповнюється 77 років від того часу, коли на околиці міста Синельникове в районі школи №5 воїни 95-го Наддвірнянського прикордонного загону мужньо тримали оборону міста від натиску німецької дивізії СС «Вікінг», проте через нерівні сили, загинули. Тоді на синельниківській землі полягло близько 600 прикордонників.

У перший день жовтня на подвір`ї загальноосвітнього навчального закладу №5 зібралося чимало гостей: прикордонники різних поколінь з Харківської, Дніпропетроської, Запорізької областей, учні шкіл з різних населених пунктів, пересічні громадяни, щоб вшанувати пам`ять про мужніх захисників синельниківської землі, які загинули під час війни Другої світової війни, та прикордонників, які віддали життя за суверенність та цілісність України на сході України в зоні ООС у наш час.

У рамках запланованих заходів, гості та мешканці міста відвідали історико-краєзнавчий музей, що діє на базі школи №5. Сьогодні музей визнано кращим серед шкільних музеїв Дніпропетровщини. Фонди музею, знайдені та зібрані пошуковцями, складають понад 2500 експонатів часів Другої світової війни. У зв’язку з подіями на сході України, в музеї було відкрито нову експозицію, присвячену нашим сучасникам- захисникам територіальної цілісності та незалежності України. Документальні матеріали та свідчення очевидців подій різних часів входять до Книги Пам`яті, яка є безцінним скарбом музею, невичерпним джерелом людської пам`яті.

Пам’ять захисників рідної землі в усі часи присутні вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів до підніжжя пам’ятника загиблих в роки Другої світової війни на території братської могили, що знаходиться в районі школи №5. А потім усі вирушили до пам'ятного місця - рубежу оборони м.Синельникове у 1941 році, де знаходяться пам`ятний знак загиблим прикордонникам та група могил: за весь час пошуків в районі, де вели бій прикордонники, громадській історико-пошуковій організації «Пошук-Дніпро» під керівництвом офіцера запасу прикордонних військ Євгена Трушенка вдалося знайти останки 48-ми прикордонників, імена 9-ти з яких встановлені. Цього року тут було встановлено ще один пам’ятний знак - державний прикордонний стовп незалежної України.

На рубежі оборони міста відбувся урочистий мітинг. Учасників заходу від імені міського голови Дмитра Зражевського привітала секретар міської ради Олена Заіка. Представник міської влади подякувала воїнам - прикордонникам за самовіддане служіння Батьківщині, за вірність бойовим традиціям, за великий внесок у збереження пам`яті про історію нашої країни та міста, виховання підростаючого покоління нашої держави.

Також з промовами виступили: заступник голови Синельниківської районної державної адміністрації Сергій Бірюков, голова Синельниківської Ради ветеранів прикордонників Володимир Барановський та гості міста: заступник голови Дніпропетровської обласної асоціації прикордонників Олександр Соколов, голова Дніпропетровської міської Організації ветеранів України, голова правління громадської організації ветеранів прикордонних військ «Прикордонник» міста Нікополь Олег Омелянчук, перший командир Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління прикордонної служби України міста Харкова Володимир Андрійченко, голова Всеукраїнської спілки ветеранів прикордонників у Запорізькій області, голова Запорізького обласного об´єднання громадян «Союз ветеранів прикордонних військ» Сергій Вітвіцький, заступник командира відділу прикордонної служби Запоріжжя - аеропорт Віталій Д’яков, ветеран-прикордонник з м.Оріхів Олександр Коваленко.

За активну та плідну працю щодо зміцнення прикордонного ветеранського братства, підтримку традицій бойового товаришування, популяризацію військової служби у прикордонних військах Подякою Голови Синельниківської Ради ветеранів прикордонників були відзначені:Євген Бабай, Андрій Котік, Анатолій Сердюк, Геннадій Тесля, Віталій Ткаченко та Василь Бабай

Посвідчення члена Дніпропетровського обласного клубу «Юний прикордонник» вручено дев'ятьом юним патріотам Синельниківщини.

Музичні виступи патріотичної тематики для прикордонників підготували Почесний громадянин Синельниківського району Володимир Фоменко, співак, композитор-пісняр Анатолій Сердюк, учасниці вокально-хореографічного колективу «Натхнення» (керівник Жанна Пасічник).

По завершенню урочистої частини представники шістьох клубів військово-історичної реконструкції із Дніпра та Запоріжжя відтворили на очах глядачів відтворили елементи бою за визволення рубежу міста Синельникове у жовтні 1941 року. Присутні змогли відчути історію так би мовити «на дотик», ненадовго стати її частинкою. А потім усі бажаючі мали змогу скуштувати смачну солдатську кашу та юшку, поспілкуватися у дружньому колі.

Від імені організаторів заходу керівник Синельниківської Ради ветеранів прикордонників Володимир Барановський подякував всім, хто надав посильну допомогу в організації Дня пам’яті прикордонників. Окремі слова вдячності висловив на адресу депутатів Дніпропетровської обласної ради – Святослава Олійника, Василя Астіона та Володимира Роя, окремих підприємців міста та району.

Історична довідка:

77 років тому в ніч з 28 на 29 вересня 1941 року 95 Надвірнянський прикордонний загін народного комісаріату внутрішніх справ СРСР отримав бойову задачу – негайно виступити у новий пункт призначення – районне місто Синельникове Дніпропетровської області, де разом із 15-ою окремою танковою бригадою та артилерійською батареєю приступити до організації оборони.

На місце прибули 01 жовтня 1941 року та негайно почали зводити оборонні рубежі. Замість танкової бригади прибув один єдиний броньований автомобіль.

Першими в бій проти броньованої мощі чотирнадцятої танкової дивізії Вермахта, яка складалася з моторизованих полчищ Фон Клейста, вступили десятий та дванадцятий прикордонні загони, які не тільки зупинили ворога, а й звернули його в ганебну втечу. О десятій годині ранку ворог кинув в атаку танки і бронетранспортери з гренадерами. Частини 95-го прикордонного загону до останньої можливості відстоювали свої позиції, відчуваючи брак боєприпасів. Завзято оборонятися продовжували аж до 5 жовтня 1941 року, свої позиції вони залишили тільки після наказу про відхід. Було знищено 12 танків та 15 танкеток, 9 автомобілів, 8 з яких – вантажівки, близько батальйону живої сили ворога.

У цьому бою особовий склад прикордонного загону втратив майже шістсот воїнів. Їх імена назавжди залишаться у пам’яті людей.