Logo

Telegram
Facebook

Синельниківське бюро правової допомоги інформує


ВСЕ про кадастровий номер

Доволі часто запитання наших клієнтів стосуються кадастрового номеру. Людей цікавить, що таке кадастровий номер, коли він присвоюється, для чого кадастровий номер існує? Інколи питають, чи змінюється кадастровий номер при зміні власника або користувача земельної ділянки. В даній статті ми відповімо на найпоширеніші питання щодо кадастрового номеру.

ЩО ТАКЕ КАДАСТРОВИЙ НОМЕР ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ?

Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. На сьогодні кадастровий номер є обов’язковим для визнання земельної ділянки об’єктом цивільних прав.

Статтею 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» дано визначення поняття «кадастровий номер земельної ділянки». Згідно вищевказаної норми закону, кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна послідовність цифр і знаків, що не повторюється на всій території України, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування земельної ділянки .

При цьому кадастровий номер земельної ділянки не відображає її приналежність до будь-якої адміністративно-територіальної одиниці в межах державного кордону.

З цього визначення вбачається, що кадастровий номер не прив'язаний до людини (хоча багато хто думає саме так), а є ідентифікатором конкретної земельної ділянки. Кадастровий номер інколи порівнюють з індивідуальним податковим номером, присвоєним фізичній особі, з яким людина живе на протязі свого життя.

Процес державної реєстрації земельної ділянки являє собою внесення до Державного земельного кадастру (ДЗК) передбачених Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Це положення також зазначено у ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності.

Громадяни мають можливість перевірити наявність кадастрового номера своєї земельної ділянки. Зробити це нескладно: необхідно зайти на Публічну кадастрову карту - інформаційний портал, на якому оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру. Публічна кадастрова карта знаходиться у вільному доступі за посиланням https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta.

Для перевірки слід зробити наступні дії: ввести кадастровий номер з вашого правовстановлюючого документа на земельну ділянку чи нерухомість (державний акт на землю, договір оренди земельної ділянки, договір купівлі-продажу, дарування майна та ін.) у відповідне поле і натиснути пошук.

Що стосується зміни власника або користувача земельної ділянки, наголошуємо: ЗМІНА ВЛАСНИКА АБО КОРИСТУВАЧА ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ, ЗМІНА ВІДОМОСТЕЙ ПРО НЬОГО НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ СКАСУВАННЯ КАДАСТРОВОГО НОМЕРИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється. Тобто, зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Проте новий кадастровий номер присвоюється земельній ділянці у разі її поділу чи об’єднання.

Кадастровий номер земельної ділянки скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

До того ж звертаємо увагу, що скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Стаття 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачає, що інформація про скасовані кадастрові номери зберігається в Державному земельному кадастрі постійно.

КОЛИ НЕОБХІДНО ПРИСВОЄННЯ кадастрового номера земельній ділянці?

Процедуру присвоєння кадастрового номера необхідно пройти в наступних випадках:

- Ви є власником державного акта на право приватної власності на землю старого зразка;

- Ви є власником державного акта на право постійного користування землею старого зразка ( це в основному стосується державних підприємств, які оформили право користування земельною ділянкою до 2004 року);

- Ви є власником майна, розміщеного на земельній ділянці без кадастрового номера, і щодо цього майна необхідно здійснити цивільно-правову угоду, як-то укласти договір купівлі-продажу чи договір дарування та ін.;

- Земельна ділянка, щодо якої відкрилася спадщина, не має кадастрового номера і відповідно не внесена до Державного земельного кадастру;

- У випадку процедури приватизації земельної ділянки під житловим будинком, що знаходиться у Вашій власності;

- Якщо земельна ділянка знаходиться в оренді на підставі договору оренди укладеного до 2004 року і земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру;

- Земельну ділянку під Вашим будинком не внесено до Державного земельного кадастру.

ЕТАПИ отримання кадастрового номеру

Підготовчий етап. На цьому етапі відбувається збір і аналіз необхідних документів, а саме: правових підстав надання земельної ділянки у власність або користування; відомостей про наявність спору щодо меж земельної ділянки; наявність земельних сервітутів та обмежень у використанні земельної ділянки та ін. ;

Кадастрова зйомка. Включає геодезичне встановлення меж земельної ділянки; погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; відновлення меж земельної ділянки на місцевості; встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; виготовлення кадастрового плану;

Картографічні роботи та землевпорядні роботи;

Камеральні роботи;

Складання та оформлення матеріалів технічної документації (паперова версія);

Виготовлення електронного документа в форматі XML;

Подача землевпорядної документації через Центр надання адміністративних послуг до Державного земельного кадастру для реєстрації земельних ділянок;

Перевірка документації, реєстрація земельної ділянки та формування витягів про земельну ділянку з Державного земельного кадастру;

Передача примірника документації замовника в Центр надання адміністративних послуг для отримання замовником документів.

ХТО МОЖЕ РОЗРОБЛЯТИ землевпорядну документацію?

Розробниками землевпорядної документації є юридичні особи, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працюють за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників. - ст.26 ЗУ Про землеустрій.

Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» у м. Синельникове знаходиться за адресою: м. Синельникове, вул. Богми, 4. Контактні телефони: (05663) 4 -63 -42.

При виникненні правових проблем звертайтесь за юридичною консультацією до Синельниківського бюро правової допомоги за адресою: м. Синельникове, вул. Богми, 4-а. Контактні телефони: (05663) 4-14-35, 095 502 83 30, e-mail: synelnikivske@legalaid.dp.ua.

Нагадуємо, що Перший дніпровський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52, з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17.00, тел. (056) 742-82-32, (099) 232-77-89.

Керівник Синельниківського бюро правової допомоги

Микола Черваньов


Прес-служба СМР - 26.11.2018.