Чому треба уникати нелегальної праці

Часто перші спроби молодих людей знайти хорошу легальну роботу виявляються невдалими. Тоді дехто з них звертається до роботодавців, у яких зарплата вище і які не вимагають різних довідок, у тому числі медичних, наявності паспорта, свідоцтв тощо. Щоправда, ця робота ніде не фіксується. Молода людина не приділяє цьому уваги, це, мовляв, не її справа.

Але на такій роботі працівник позбавлений соціального захисту, який має той, хто працює в легальній економіці. Він не має права на оплачувану відпустку та іноді роботодавець може навіть відмовитись виплатити зароблені гроші.

Нелегальну працю досить легко відрізнити від легальної:

- вона звичай ніде не фіксується, а в тих, хто працює на такій роботі немає трудових книжок або у них не робляться відповідні записи;

- через відсутність запису в трудовій книжці період такої роботи ти не можеш потім довести іншому роботодавцю, що в цей час працював, а не байдикував, що маєш відповідний трудовий досвід;

- працівники при одержанні зарплати не розписуються у відомості, а роботодавець не сплачує податків, що, до речі, є злочином.

Алла УРІЩЕНКО, головний державний інспектор

Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області