Logo

Telegram
Facebook

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПОВІДОМЛЯЄ


Сергій Білан: Ми замінили більше 60 відс. керівників підрозділів податкової міліції та змінили підходи у роботі

У рамках реформи Державної фіскальної служби України здійснюються кардинальні зміни й у діяльності податкової міліції. На сьогодні вже замінено понад 60 відс. керівного складу. Про це заявив Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан сьогодні, 5 серпня, під час засідання Кабінету Міністрів України.

«Змінено підходи у роботі податкової міліції. Ми переходимо від силових засобів до адміністративно-аналітичних. Виокремлено 4 магістральні напрями – фінансова сфера, акцизна сфера, зона проведення АТО і незаконне переміщення товарів через митний кордон», – наголосив Сергій Білан.

Так, зокрема, протягом останніх трьох місяців заблоковано спроби сформувати фіктивний податковий кредит на суму 22,6 млрд. грн. Це спроби підприємців надати недостовірні відомості, «фейкові» податкові накладні з метою подальшого зменшення своєї бази оподаткування.

Щоденно триває робота й у напрямі викриття протиправної діяльності конвертаційних центрів. За три останні місяці податковою міліцією виявлено «конвертів» із загальним обігом 9 млрд. гривень. По деяких центрах провина фігурантів вже доведена і матеріали передані до суду.

«Триває активна боротьба з транзитними майданчиками. Ми усім доводимо, що закінчився фінансовий хаос. Конкретні особи, конкретні підприємства, що будуть замовляти фіктивні послуги, які користуватимуться послугами конвертаторів, відповідатимуть перед законом», – наголосив Сергій Білан.

Для налагодження порядку у підакцизній сфері розпочато дві операції «Акциз» та «Нафтопродукт», у рамках яких триває активна боротьба з незаконним потраплянням в Україну, з незаконним виробництвом і реалізацією нафтопродуктів, спирту та лікеро-горілчаних виробів.

За словами керівника податкової міліції, вилучення підакцизної та контрафактної продукції здійснюється щоденно.

До бюджету повернуто 1,2 млрд. грн. Це кошти, які були сплачені за вироками кримінальних проваджень, добровільно відшкодовані підприємствами. Крім того, за результатами спецоперацій вилучено товарно-матеріальних цінностей на 900 млн. гривень. «Це – і бензин, і нафта, і спирт, і кошти, які зараз знаходяться під кримінальним провадженням. Після доведення вини порушників і вироку суду вони будуть спрямовані до Державного бюджету», – зазначив Сергій Білан.

Для уникнення незаконного переміщення товарів через лінію зіткнення у зоні АТО працює окремий підрозділів податкової міліції «Фантом», який здійснює контроль вантажопотоку на пунктах в’їзду – виїзду, та спільно з СБУ, МВС та прикордонниками контролює лінії зіткнення, так звану «зеленку». З травня поточного року було виявлено і вилучено товарно-матеріальних цінностей на суму більше 100 млн. грн.

«На жаль, підприємці, які прагнуть легкої наживи користуються ситуацією, що склалася. Адже різниця в ціні між українською територією і тимчасово непідконтрольною - утричі. Якщо мікроавтобус можна завантажити товаром у Краматорську за 10 тис. грн. або за 30 тис. грн., то продати його в Донецьку або в Горлівці коштує в 3 рази більше – 100 тис. грн. Тому користуються цим ті, хто шукає легкої наживи, порушують законодавство та тимчасовий порядок. Ми їх зупиняємо, вилучаємо товар і вживаємо всі процесуальні дії», – підкреслив Перший заступник Голови ДФС.

Для уникнення незаконного переміщення товарів через державний кордон ДФС оголошено операцію «Рубіж», яка проводиться з травня і орієнтована на декілька завдань. Перше – запобігання контрабанді та незаконному переміщенню товарів через митний кордон України. Друге – упередження збитків державного бюджету через потрапляння нелегальних контрафактних товарів на територію України і третє – протидія і боротьба з корупцією, у т.ч. й у фіскальній службі.

До уваги платників ПДВ!

Збільшення реєстраційної суми (ΣНакл) на суму від’ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платниками у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, розпочато з 4 серпня 2015. Таке збільшення здійснюється поетапно та буде завершено до 10 серпня 2015 року.

На сьогодні реєстраційну суму (ΣНакл) за рахунок такого від’ємного значення податку збільшено майже на 10 млрд. грн.

В незаконних пунктах обміну валют податківці вилучили 4 мільйона доларів США та 7 мільйонів гривень

Співробітники податкової міліції спільно з прокуратурою м. Києва та МВС у ході проведення обшуків в незаконних пунктах обміну валют у м. Києві виявили та вилучили 4 мільйона доларів США та 7 мільйонів гривень. Про це в ході засідання Кабінету Міністрів України заявив Перший заступник Голови Державної фіскальної служби України Сергій Білан.

Наразі проводяться обшуки за місцем проживання організатора злочинної схеми та безпосередньо у пунктах обміну валют у рамках кримінального провадження, порушеного за ч. 3 ст. 212 КК України. Встановлено, що злочинці під час надання незаконних послуг з обміну валюти ухилились від сплати податків в особливо великих розмірах.

У результаті обшуків було вилучено 4 мільйона доларів США та 7 мільйонів гривень, а також документи, що підтверджують протиправну діяльність, автоматичну вогнепальну зброю та боєприпаси.

ДФС подано на погодження кандидатуру Ігоря Кондра на посаду керівника ГУ ДФС у Львівській області

За результатами розгляду кандидатур, які були рекомендовані Комісією з проведення заслуховування кандидатів для призначення на посаду начальника Головного управління ДФС у Львівській області, Головою ДФС Романом Насіровим обрано Ігоря Кондра.

Його кандидатуру було направлено на погодження губернатору Львівщини, після чого відбудеться процедура погодження з Міністерством фінансів. Після погодження з губернатором та Мінфіном Ігоря Кондра буде призначено на посаду начальника ГУ ДФС у Львівській області.

Нагадаємо, що під час засідання 30 липня 2015 року за участю громадськості Комісія з проведення заслуховування кандидатів для призначення на посаду начальника Головного управління ДФС у Львівській області обрала дві кандидатури на зазначену посаду. Ними стали Ігор Кондро та Василь Лемішовський. Саме ці кандидати набрали найбільшу кількість голосів.

В ДФС відбулася зустріч з зернотрейдерами

5 серпня відбулася зустріч представників ДФС і зернового ринку України. На зустрічі були присутні представники ключових зернотрейдерів ринку, а також Української зернової асоціації.

У ході зустрічі обговорили актуальні питання фіскальної складової діяльності підприємств аграрного ринку, а також проблемні питання купівлі-продажу та експорту продукції.

Зокрема, генеральний директор ТОВ СП "Нібулон" Олексій Вадатурський наголосив, що наразі український зерновий ринок нараховує біля 60% тіньової складової, і визнав готовність компаній ввести відповідну боротьбу. Державна фіскальна служба вже почала боротьбу з нелегальним ринком та застосовує відповідні заходи у цьому напрямі.

Сторони домовились про активну взаємодію в напрямі виявлення нелегальних схем та упередження скоєння правопорушень у майбутньому. Завдання ДФС - в найкоротші строки очистити зерновий ринок України від нелегальної складової з метою його подальшого росту та розвитку.

Система електронного адміністрування ПДВ

29 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 16.07.2015 №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі – Закон).

На виконання вимог Податкового кодексу України (далі – ПКУ) з урахуванням змін, внесених Законом, ДФС та Казначейством України забезпечено наступне:

Починаючи з 04.08.2015 реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюється без обмеження сумою ΣНакл.

Крім того, ДФС буде забезпечено наступне:

1) до 10 серпня 2015 зареєстрованим платникам податку сума ΣНакл буде збільшена:

на суму від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень, що була надана платниками до 31.07.2015.

2) до 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), буде збільшена на суму від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.

Одночасно повідомляємо, що станом на 22:30 04 серпня 2015 року в системі електронного адміністрування ПДВ зареєстровано 12,6 млн. податкових накладних та розрахунків коригування на суму ПДВ 46,1 млрд.грн.; 76,4 тис. митних декларацій на суму ПДВ 14,2 млрд.грн., поповнення рахунків на суму 2,3 млрд. грн..

Крім того, збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН, на:

9,6 млрд.грн. по 166 тисячах платниках показник «сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати податку до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців»;

2,5 млрд.грн. сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ станом на 01.07.2015 року по 147 тисячах платників. Система працює в штатному режимі.

У Рівненській області податківці вилучили у підпільних ювелірів бурштин та обладнання на 62 мільйони гривень

У Рівненській області співробітники податкової міліції виявили майже тонну бурштину та обладнання для його обробки на загальну суму близько 62 мільйонів гривень.

Обшуки проводились у рамках розслідування кримінального провадження, порушеного за ч. 2 ст. 212 стосовно посадових осіб двох підприємств, які в 2006-2012 роках під час імпорту бурштину ухилились від сплати двох мільйонів гривень податків.

«Сьогодні питання «сонячного каменю» лежить не лише в сфері добування, але й іде корінням в тіньову ювелірну промисловість. Відслідковуючи ланцюжок за ланцюжком, ми наближаємося до власників «бурштинового» бізнесу», - зауважив Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан.

Під час обшуків за адресами шести підприємств, які мали відношення до незаконної діяльності, було виявлено 959 кг необробленого бурштину вартістю 8,4 млн. грн., 27 станків для обробки каменю вартістю 9,6 млн. грн. та 100 кг обробленого бурштину вартістю близько 44 млн. грн.

Окрім того, під час спроби залишити м. Рівне був затриманий автомобіль Lexus, за кермом якого перебував засновник однієї з фірм-фігурантів кримінального провадження.

Під час огляду автомобіля були виявлені бухгалтерські документи двох підприємств, які проходили по даному кримінальному провадженню.

«Хотів би попередити ділків: де б ви не знаходились, як би не ховались, відповідати за незаконну діяльність доведеться в будь-якому випадку. Необхідно зрозуміти, що Україна не та, яка була раніше, і відповідати за законом будуть усі без винятку», - зауважив Сергій Білан.

Результати дослідження документів будуть оприлюднені пізніше.

Загалом, за результатами проведених обшуків вилучено товарно-матеріальних цінностей приблизно на 62 млн. грн.

«Мало ліквідовувати локальні точки нелегального видобутку бурштину. Впевнений, що вирішити проблему можна лише шляхом викриття справжніх організаторів бізнесу, які контролюють процес з моменту видобутку до моменту реалізації. Робота в цьому напрямі продовжується», - підкреслив Сергій Білан.

Податковою міліцією вилучено 80 кг бурштину

Працівниками податкової міліції Рівненської області у ході розслідування кримінального провадження за ч.2 ст. 212 КК України за фактом ухилення від сплати податків проведено обшук у виробничому приміщені.

Під час обшуку виявлено та вилучено 21 станок для обробки бурштину-сирцю, 50 кг обробленого бурштину (шари) та 30 кг бурштину-сирцю.

У даний час проводяться подальші слідчі дії, про їх результати буде повідомлено додатково.

Податковою міліцією викрито «газові» махінації на 6,6 млн. гривень

Працівниками податкової міліції Центрального офісу зареєстровано кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері виробництва електричного устаткування.

Як з’ясувалося, посадовці підприємства протягом 2012-2013 років здійснювали фінансово-господарські взаємовідносини та придбавали природний газ у підприємств з ознаками фіктивності.

Такі дії призвели до ухилення від сплати податків у сумі 6,6 млн. гривень.

Слідчі дії тривають.

У 2015 році за фактами корупції в підрозділах ДФС відкрито 414 кримінальних проваджень

Про це повідомив начальник Головного управління власної безпеки Державної фіскальної служби України Юрій Шеремет сьогодні під час оперативної наради з керівниками регіональних підрозділів. Зазначений показник на 37% перевищує аналогічний за сім місяців минулого року. В тому числі за ознаками хабарництва розпочато 92 провадження (в 1,7 раза більше, ніж у 2014 році).

Порівняно з минулим роком має місце і зростання кількісної складової щодо виявлених кримінальних правопорушень. Так, протягом січня – липня поточного року за матеріалами підрозділів власної безпеки розпочато 354 провадження (майже на 40% більше, ніж у 2014 р.). З них за ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) відкрито 154, за ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) – 53 кримінальних провадження.

Починаючи з червня робота по боротьбі з хабарництвом помітно активізувалася. За матеріалами підрозділів власної безпеки розпочато 87 проваджень, з яких 40 - за перевищення службових повноважень, 13 – безпосередньо за хабарництво. Обвинувальні акти направлено в Дніпропетровській, Львівській, Одеській і Запорізькій областях.

Водночас Юрій Шеремет наголосив на необхідності більш ефективного супроводу кримінальних проваджень. „Ви повинні робити все для досягнення кінцевого результату, а кінцевий результат у нашому випадку - це притягнення винних до кримінальної відповідальності у вигляді міри покарання, що є найкращою профілактикою боротьби з корупцією”, - звернувся він до підлеглих.

Також начальник Головного управління власної безпеки ДФС України повідомив, що задля усунення впливу керівництва на місцях найближчим часом всі працівники власної безпеки будуть вважатися працівниками центрального апарату. У зв’язку з реорганізацією служби їх буде виведено поза штат, а хто залишиться працювати далі, залежатиме від кожного особисто.

ДФС розпочато процес приєднання України до WCO CTS

Голова ДФС Роман Насіров підписав Угоду зі Всесвітньою митною організацією про використання Програми ВМО стосовно збору, зберігання та обміну інформацією про вантажі (WCO CTS). Від ВМО Угоду підписано Главою Адміністрації п. Р. МакДонахом.

WCO CTS – Cargo Targeting System – це розроблений ВМО програмно-інформаційний комплекс, який застосовується митними органами для отримання попередньої інформації від морських ліній та її подальшого використання для аналізу ризиків.

Для ДФС впровадження зазначеної системи буде профінансовано Урядом США в рамках Програми експортного контролю та безпеки кордонів. Подальша підтримка системи буде безкоштовною.

Використання системи дозволить ДФС отримувати більш детальну, структуровану та уніфіковану попередню інформацію про товари, які надходять до морських портів України в контейнерах, що сприятиме підвищенню ефективності управління ризиками та, як наслідок, спрощенню та прискоренню митних формальностей у портах.

Податковою міліцією ДФС викрито ухилення від сплати податків на суму 8 млн. грн.

Працівниками податкової міліції у м. Києві зареєстроване кримінальне провадження за ч.3 ст. 212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі фармацевтичними товарами.

Як з’ясувалося, протягом 2014-2015 років підприємством було ввезено на територію України медичне обладнання за значно завищеними цінами.

Такі дії призвели до ухилення від сплати податків на суму 8 млн. грн.

Слідчі дії тривають.

Працівники власної безпеки ДФС затримали двох волинських митників за отримання хабара

Підрозділом Головного управління власної безпеки Державної фіскальної служби України спільно з працівниками Департаменту протидії злочинності у сфері економіки МВС України та Генеральної прокуратури України затримано двох працівників митного поста «Доманово» Волинської митниці ДФС.

Вказані особи, перебуваючи у змові, систематично вимагали від осіб, які ввозили транспортні засоби на територію України, грошові кошти за безперешкодне митне оформлення.

У ході проведення слідчо-оперативних заходів після отримання чергового хабара працівників митниці затримано, грошові кошти у сумі 10 тис. грн. вилучено.

За вказаним фактом Генеральною прокуратурою України відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 368 КК України (прийняття пропозиції, обіцянки або отримання неправомірної вигоди службовою особою).

Платникам ПДВ за рахунок переплат надано можливість не поповнювати коштами електронні рахунки

Станом на 31 липня 2015 року 46 тисяч платників ПДВ скористалися сумами переплат та "овердрафту" при реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування на суму 2,1 млрд. грн., тобто без поповнення рахунку коштами.

На початок місяця, 01.07.2015 р., за 147 тисячами платників податків обліковувалась сума переплат ПДВ до бюджету, що були не погашені, в розмірі 2,5 млрд. грн. На суму таких переплат платникам збільшено реєстраційну суму по формулі та надано можливість реєструвати в ЄРПН податкові накладні без поповнення грошовими коштами електронні рахунки.

У липні за рахунок переплат, що обліковувались станом на 01.07.2015 року, платниками сплачено до бюджету ПДВ майже на 1 млрд.грн. менше, ніж задекларовано у звітності з ПДВ за червень.

Зазначимо, що сума переплат в розмірі більше 1-го млрд. грн. буде перенесена платниками до звітності за липень до складу податкового кредиту. Це означатиме, що платники ПДВ заплатять менше податку у серпні або збільшать від’ємне значення податку по декларації за липень, яке переноситься на наступний період.

В останній день місяця, 31 липня, в системі електронного адміністрування ПДВ зареєстровано 21,5 млн. податкових накладних та розрахунків коригування на суму ПДВ 63,2 млрд. грн., 66 тис. митних декларацій на суму ПДВ 12 млрд. грн. Також поповнено ПДВ рахунки на суму 13,2 млрд. грн.

Офіційна позиція ДФС щодо ситуації з ПрАТ «Атек»

Щодо ситуації з блокуванням будівлі Державної фіскальної служби України представниками батальйону «Азов» 31.07.2015 року ДФС повідомляє.

Ситуація на ПрАТ «АТЕК», яка стала основним приводом для блокування ДФС відповідно до офіційних заяв «Азову», контрольована та вирішується виключно у правовому полі.

Станом на 31.07.2015р. податковий борг ПрАТ «Атек» перед ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м.Києві (загальна сума кредиторської та поточної заборгованості) становить – 28,8 млн. грн.

ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м.Києві, як найбільшого кредитора, було обрано головою комітету кредиторів ПрАТ «Атек». На останньому засіданні комітету 14.07.2015 р. було розглянуто план санації підприємства потенційними інвесторами, серед яких значиться Благодійна організація «Благодійний фонд освітніх інновацій», що представляє батальйон «Азов».

Але за наслідками розгляду плану санації вирішено відкласти засідання комітету кредиторів на 04.08.2015 на 12 год. 00 хв. та доручити арбітражному керуючому доопрацювати проект плану санації, оскільки представлений план не містив істотних умов та потребує доопрацювання, виходячи із зауважень ДПІ. Наявна редакція, очевидно, не спрямована на відновлення платоспроможності ПрАТ «АТЕК» та досягненні відсутності ознак банкрутства останнього.

В судовому засіданні, яке відбулось 30.07.2015, відкладено розгляд справи на 11.08.2015 та зобов’язано провести комітет кредиторів, на якому, серед іншого, розглянути питання щодо погашення кредиторської заборгованості в максимально стислі терміни.

Державна фіскальна служба України не підтримує жодну зі сторін і буде дотримуватися законної процедури щодо вибору найкращого плану санації підприємства та погашення всієї суми боргу.

Працівники Львівської митниці вилучили майже 150 кг бурштину

Сьогодні вночі у пункті пропуску «Шегині» працівники Львівської митниці під час огляду двох легкових автомобілів виявили рекордну кількість бурштину – майже 150 кг. В одній з автівок знаходилося 60 кг, в іншій - понад 86 кг.

В обох випадках коштовне каміння намагались вивезти з України громадяни України. Для перетину кордону вони обрали «зелений коридор».

Однак під час проведення візуального огляду транспортних засобів у митників виникла підозра щодо наявності в ньому товарів, які підлягають митному оформленню та оподаткуванню, та товарів, які заборонені чи обмежені до переміщення через митний кордон України. У зв’язку з цим автомобілі було виведено зі смуги спрощеного митного контролю в бокс поглибленого огляду транспортних засобів та товарів.

Під час огляду спільна оглядова група митників та прикордонників виявила необроблене каміння в поліпропіленових мішках, що знаходилися у багажному відділенні автомобілів.

Наразі здійснюється документування правопорушення.

Податковою міліцією Дніпропетровщини ліквідовано «конвертаційний центр» з обігом 120 млн. грн.

У Дніпропетровській області працівниками податкової міліції у рамках кримінального провадження ліквідовано "конвертаційний центр", створений групою з 6 осіб.

Злочинці надавали послуги підприємствам реального сектору економіки з формування незаконного податкового кредиту та переведення безготівкових коштів у готівку.

Орієнтовний обіг коштів, проконвертованих центром протягом поточного року, склав близько 120 млн. гривень.

У рамках провадження податкова міліція провела 7 обшуків в офісних приміщеннях «конверт-центру» та в місцях проживання фігурантів.

За результатами обшуків вилучено 66 печаток та штампів фіктивних суб’єктів підприємницької діяльності, 4 системних блоки, 40 сім-карток, 19 мобільних телефонів, 7 ноутбуків, 1 флеш-накопичувач, чорнову бухгалтерію та фінансово-господарські документи, 50 бойових набоїв до пістолету.

Арештовано 44 розрахункових рахунки транзитно-конвертаційних підприємств, на яких заблоковано коштів у сумі 40 тис. гривень. Тривають слідчі дії.

Податкова міліція вилучила пальне вартістю близько 66 млн. грн.

Працівниками податкової міліції Центрального офісу у ході проведення оперативно-слідчих заходів по кримінальному провадженню у рамках операції «Нафтопродукт-2015» проведено обшук території нафтобази.

За результатами обшуку виявлено та вилучено в якості речових доказів 1,5 тис. тонни бензину, 1,4 тис. тонни дизельного палива та 124,3 тонни реактивного палива загальною орієнтованою вартістю 66 млн. грн.

Слідчі дії зі встановлення кола осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, тривають.

У І півріччі 2015 року ДФС зафіксовано майже 1,4 тис. випадків порушення прав інтелектуальної власності

Протягом І півріччя поточного року ДФС України зафіксовано майже 1,4 тис. випадків призупинення митного оформлення за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності.

Про всі виявлені факти своєчасно повідомлено представників правовласників для оперативного прийняття відповідного рішення щодо їх інтелектуальної власності.

Крім того, у зазначений період митницями порушено 13 справ про порушення митних правил за фактом ввезення на митну територію України товарів з порушенням прав інтелектуальної власності.

Нагадаємо, що для сприяння захисту правовласників під час зовнішньоекономічної діяльності Державна фіскальна служба України веде митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності. До них належать об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення (зазначення походження товарів) та сорти рослин.

Загалом, станом на 30 червня 2015 року до митного реєстру за заявами правовласників внесено 2 665 об’єктів.

План заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України № 643-VІІІ з удосконалення СЕА

І. Відкриття додаткових електронних рахунків для сільськогосподарських підприємств, що обрали спеціальний режим оподаткування ПДВ.

Для забезпечення виконання п.2001.2 ст.2001 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) Казначейством України платникам – сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування ПДВ відповідно до статті 209 ПКУ, додатково відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

У день відкриття таких електронних рахунків Казначейство України направляє до ДФС повідомлення про відкриття рахунку відповідно до Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, затвердженого наказом Міндоходів від 26.12.2013 №853, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 січня 2014 за №121/24898.

Після взяття рахунку на облік ДФС надсилає електронне повідомлення (J3001001) платнику податку щодо реквізитів його додаткового електронного рахунку, відкритого в системі електронного адміністрування ПДВ.

ІІ. Призупинення роботи Єдиного вікна подання електронної звітності

2 серпня 2015 року операційний день триватиме з 0 до 23-ї години, враховуючи положення Постанови КМУ від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», тобто, о 23 годині 00 хвилин буде призупинено роботу Єдиного вікна подання електронної звітності в частині реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування та прийняття податкової звітності для проведення технічних робіт.

ІІІ. Обнулення показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), для зареєстрованих платників податку.

З 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) ДФС буде проведено обнулення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), сформовану відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, та значення усіх її складових, визначених ПКУ, крім показників Σ НаклОтр,, Σ Митн та Σ НаклВид,, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року.

Протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) сума ΣНакл зареєстрованим платникам податку збільшиться на:

суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/ 4 квартали (Σовердрафт);

суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015 (ΣПерепл);

суму від’ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року;

суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов’язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов’язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року.

На кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 ПКУ.

ІV. Переведення роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим.

Починаючи з 04.08.2015 реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою ΣНакл.

До 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), буде збільшена на суму від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.

Паперові махінації коштували дніпропетровському підприємству майже 160 мільйонів гривень

З метою недопущення втрат бюджету, у травні – липні цього року робота фіскальних органів Дніпропетровської області була спрямована на відпрацювання суб’єктів господарювання, які допустили заниження подат- кових зобов’язань з податку на прибуток і ПДВ та не скористались процедурою податкового компромісу – сплатити до держбюджету 5 відсотків від раніше занижених податкових зобов’язань з ПДВ і податку на прибуток підприємств.

Так, при перевірці дніпропетровського підприємства «П», яке виробляє снекову продукцію, фахівцями ГУ ДФС у Дніпропетровській області встановлені взаємовідносини цього підприємства із суб’єктами господарювання, які на момент проведення перевірки ліквідовані.

До того ж, в період «здійснення господарських операцій» у підприємств - партнерів відсутні трудові ресурси, основні засоби, виробниче обладнання, транспортне та торгівельне обладнання, матеріали, товарні запаси, які необхідні для ведення господарської діяльності.

За результатами зустрічних звірок та даних системи співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту основних постачальників працівниками фіскальної служби з’ясовано, що ліквідовані підприємства шляхом маніпулювання даними податкової звітності, безпідставно формували податковий кредит підприємствам - покупцям, та реалізовували товари, які фактично не придбали, тобто, рух активів задекларований лише на папері.

Як наслідок, за вказані порушення підприємству «П» донараховано 158,8 млн. грн. податків разом зі штрафними санкціями.

Порядок декларування акцизного податку

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує.

Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон №71), внесені зміни у частині справляння акцизного податку, положення якого набрали чинності з 01.01.2015.

Адміністрування акцизного податку регулюється розділом VI «Акцизний податок» Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

Пунктом 215.1 статті 215 Кодексу визначено, що до підакцизних товарів належать:

- спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

- тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

- нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне;

- автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів;

- електрична енергія.

Відповідно до пункту 223.1 статті 223 розділу VI Кодексу базовий податковий період для сплати акцизного податку відповідає календарному місяцю.

Декларація акцизного податку складається та подається особами, визначеними статтею 212 розділу VI Кодексу, як платники акцизного податку.

Платник податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених або переобладнаних на митній території України; імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів; суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів; оптовий постачальник електричної енергії подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 Кодексу (пункт 223.2 статті 223 Кодексу).

Згідно з пунктом 46.1 статті 46 Кодексу податкова декларація, розрахунок – це документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання. Додатки до податкової декларації є її невід’ємною частиною.

Відповідно до пункту 46.5 статті 46 Кодексу наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №105/26550 (далі – наказ №14), затверджена нова форма декларації акцизного податку з додатками до неї і Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку (далі – Порядок №14).

Наказ №14 набрав чинності з дня офіційного опублікування – 30 січня 2015 року (опубліковано в «Офіційному віснику України» від 30.01.2015 №6).

Пунктом 2 розділу III Порядку №14, визначено, що декларація акцизного податку подається до контролюючого органу за місцем реєстрації такого платника. Місцем реєстрації платника, що є суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, є місцезнаходження пункту продажу товарів.

Платники податку – суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, заповнюють лише розділ Ґ та додаток 6 до декларації акцизного податку і подають їх до контролюючого органу за місцезнаходженням пункту продажу товарів (пункт 2 розділу I Порядку №14).

Починаючи з 01.03.2015 (за звітний період лютий 2015 року), декларації акцизного податку повинні подаватися всіма платниками акцизного податку тільки за формою, затвердженою наказом №14.

Згідно з пунктом 49.2 статті 49 Кодексу, платник податків зобов’язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Таким чином, обов’язок подавати декларацію акцизного податку у платника виникає за кожний звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню. При цьому платники податку заповнюють та подають розділи та додатки до декларації акцизного податку лише щодо тих операцій, які вони здійснюють і за якими у них виникають податкові зобов’язання зі сплати акцизного податку.

Тобто, у разі відсутності об’єктів (показників) оподаткування у звітному періоді декларація за такий звітний період може не подаватися.

Однак ця норма не стосується платників акцизного податку, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.

Відповідно до пункту 49.21 статті 49 Кодексу платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

Пунктом 49.3 статті 49 Кодексу визначено, що податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (пункт 49.4 статті 49 Кодексу).

З урахуванням вищезазначеного, платники акцизного податку повинні надати декларацію акцизного податку з відповідними додатками до неї за липень 2015 року – не пізніше 20.08.2015 за формою, затвердженою наказом №14.

Змінився власник нерухомого майна: хто сплачує податок?

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує.

Порядок обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у разі зміни власника об’єкта оподаткування (житлової або нежитлової нерухомості, у тому числі його частки) регулюється пунктом 266.8 статті 266 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності (підпункт 266.8.2 пункту 266.8 статті 266 Кодексу).

Відповідно до підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Кодексу платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:

- об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

- розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

- права на користування пільгою із сплати податку;

- розміру ставки податку;

- нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення.

Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) (підпункт 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Кодексу).

Що забезпечує система електронного адміністрування ПДВ

Відповідно до пункту 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі Кодекс) система електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – ПДВ) забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку;

- суми ПДВ, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН);

- суми ПДВ, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;

- суми поповнення та залишку коштів на рахунках у системі електронного адміністрування ПДВ;

- суми ПДВ, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних ЄРПН;

- інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу.

Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість».

Для платників ПДВ – правильно заповнюйте реквізити платіжного доручення

Відповідно до пункту 2001.2 статті 2001 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) платникам податку на додану вартість (далі – ПДВ) автоматично відкриваються рахунки у системі електронного адміністрування ПДВ.

Відповідно до пункту 2 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок №569), рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі – електронний рахунок) – це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.

Казначейство відповідно до вимог статті 69 Кодексу надсилає Держаній фіскальній службі України (далі – ДФС України) повідомлення про відкриття електронного рахунка платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня його відкриття. Після надходження такого повідомлення ДФС України інформує платника податку про реквізити його електронного рахунка (пункт 6 Порядку №569).

У разі перерахування коштів з власного поточного рахунку на електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ заповнення реквізитів отримувача у платіжних дорученнях здійснюється таким чином:

- у полі «Отримувач» необхідно заповнювати назву платника;

- у полі «Код» необхідно заповнювати код за ЄДРПОУ платника;

- у полі «Банк отримувача» необхідно заповнювати «Казначейство України (ел. адм. подат.)»;

- у полі «Код банку» необхідно заповнювати «899998»;

- у полі «№ рахунку» необхідно заповнювати номер рахунку, вказаний в електронному повідомленні або отриманий у Центрі обслуговування платників за основним місцем обліку.

Поле «Призначення платежу» такого платіжного доручення необхідно заповнювати згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, викладених у додатку 8 «Указівки щодо заповнення реквізитів розрахункових документів на паперових носіях, їх реєстрів і заяви про відкриття акредитива» до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України №22 від 21.01.2004 з внесеними змінами.

До уваги платників ПДВ – запроваджені оновлені електронні сервіси у системі електронного адміністрування ПД

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує.

На виконання вимог Закону України від 16.07.2015 №643-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі – Закон №643) Державною фіскальною службою України з 01.08.2015 запроваджені оновлені електронні сервіси у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – ПДВ), а саме:

- запит щодо отримання реквізитів рахунку та відомостей про стан рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) – код форми J/F1301205;

- витяг з системи електронного адміністрування ПДВ – код форми J/F1401205;

- запит на отримання інформації щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН (ΣНакл), за рахунок суми залишку від’ємного значення попередніх (звітних) податкових періодів – код форми J/F1301302;

- витяг з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних – код форми J/F1401302;

- запит щодо отримання інформації у розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ – код форми J/F1301902;

- витяг у розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ – код форми J/F1401902.

Інформація щодо оновлених електронних сервісів у системі електронного адміністрування ПДВ розміщена на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63854.html.

За сім місяців 2015 року платники Дніпропетровщини перерахували до бюджетів усіх рівнів понад 42,3 млрд. грн.

Органами ДФС у Дніпропетровській області у січні - липні поточного року забезпечено надходження в бюджети усіх рівнів (з урахуванням ЄСВ) 42 млрд. 387,4 млн. грн., що на 11 млрд. 250,3 млн. грн., або на 36,1 % більше, ніж за сім місяців 2014 року.

Так, до загального фонду державного бюджету впродовж січня - липня 2015 року мобілізовано 24 млрд. 726,4 млн. грн., що на 9 млрд. 477,0 млн. грн., або на 62,1% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Надходження, що формують місцеві бюджети Дніпропетровського регіону склали 6 млрд. 620,3 млн. грн. Це на 1 млрд. 132,9 млн. грн. (або на 20,6%) більше фактичних надходжень семи місяців 2014 року.

Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з початку року зібрано 11 млрд. 40,7 млн. грн. Порівняно з 2014 роком надходження зросли на 6,2%, або на 640,4 млн. грн.

До уваги платників єдиного внеску

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що набрали чинності:

- 30.04.2015 Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 23.04.2015 за №460/26905 (далі – Порядок №435);

- 17.03.2015 постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 №105, якою затверджено Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі – Порядок №105).

У зв’язку з набранням чинності зазначених документів Державною фіскальною службою України листом від 31.07.2015 №28068/7/99-99-17-03-01-17 (далі – лист ДФСУ №28068) було відкликано лист ДФС України від 29.09.2014 №5655/7/99-99-17-03-01-17 про відкликання спільного листа ДФС України та Пенсійного фонду України від 22.07.2014 №127/7/99-99-17-03-01-17 – №19426/05-10 «Про надання роз’яснень щодо нарахування та відображення у звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів сум нарахованого середнього заробітку мобілізованим працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період», направлений до територіальних органів ДФС.

У листі ДФС України №28068 надані роз’яснення щодо порядку відображення у звіті по єдиному внеску сум нарахованого середнього заробітку мобілізованим працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі – мобілізовані працівники)

Порядок №105 затверджено відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП). Цей Порядок визначає механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку мобілізованих працівників за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період».

Оскільки пунктом 7 Порядку №105 передбачено, що нарахування і сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) на компенсацію здійснюються відповідно до Закону України від 08.07.2010 №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі Закон №2464), ДФС України для визначення бази нарахування єдиного внеску платника застосовує норми Порядку №105 (лист ДФСУ №28068).

Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону №2464 передбачено, що базою нарахування єдиного внеску для роботодавців та найманих працівників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно із Законом України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон №108).

Статтею 2 Закону №108 визначено структуру заробітної плати, яка включає, зокрема, додаткову заробітну плату.

Як зазначено у листі ДФС України №28068 доходи, отримані мобілізованими працівниками, у вигляді сум середнього заробітку та компенсаційних виплат з бюджету у межах середнього заробітку, встановлених статтею 119 КЗпП, слід розглядати окремо, оскільки види таких доходів є різними.

Відповідно до пункту 9 розділу IV Порядку №435 таблиця 6 додатка 4 до Порядку №435 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до Порядку №435.

Якщо роботодавець нараховує мобілізованим працівникам середній заробіток та не подає звіти на отримання компенсаційних виплат із бюджету (наприклад, через проблеми із засвідченням звітів військкоматами) і відповідно не отримує такі компенсації, то сума середнього заробітку, що виплачується за рахунок коштів роботодавця, у складі заробітної плати є базою нарахування та утримання єдиного внеску.

У такому випадку сума нарахованого мобілізованому працівнику середнього заробітку у звітному місяці у складі заробітної плати відображається в таблицях 1 та 6 додатку 4 до Порядку №435 за такий місяць.

Порядком №435 у такому разі передбачено код категорії застрахованих осіб «47» для працівників – громадян України, іноземців (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України) та осіб без громадянства, які працюють, зокрема, на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб, зазначених в абзаці другому пункту 1 частини першої статті 4 Закону №2464 на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством. Для зазначених осіб базою нарахування єдиного внеску є сума нарахованої середньої заробітної плати.

Розмір єдиного внеску нараховується на заробітну плату (дохід) застрахованої особи страхувальником відповідно до класу професійного ризику виробництва у межах 36,76 – 49,7 %, до яких віднесено платника єдиного внеску, та утримується із заробітної плати (доходу) застрахованої особи у розмірі 3,6 %.

При нарахуванні мобілізованим працівникам середнього заробітку, шо компенсується з бюджету, таким особам присвоюється код категорії «48». Зазначений код категорії застрахованих осіб застосовується при відображенні у таблиці 6 додатка 4 до Порядку №435 виплат, що компенсуються з бюджету у межах середнього заробітку мобілізованих працівників. При цьому, нарахування та утримання із таких виплат не здійснюються.

У разі нарахування роботодавцем середнього заробітку мобілізованим працівникам та отримання у подальшому компенсаційних виплат з бюджету згідно з Порядком №105, такий роботодавець має право здійснити перерахунок єдиного внеску, нарахованого на суми середнього заробітку.

Відповідно до пункту 5 розділу V Порядку №435, якщо страхувальником здійснюється донарахування (зменшення) єдиного внеску у зв’язку з виправленням помилки, допущеної у попередніх періодах, крім донарахування (зменшення) внаслідок збільшення (зменшення) класу професійного ризику виробництва, застосовуються коди типу нарахувань (2 або 3), передбачені пунктом 9 розділу IV Порядку №435.

З 4 липня 2015 року змінено порядок розрахунку лікарняних та декретних виплат працівникам

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє наступне.

З 04.07.2015 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №439 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266» (далі – Постанова №439), згідно з якою оновлено Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим держаним соціальним страхуванням (Порядок №439).

Відповідно пункту 3 Порядку №439 середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та/або обов’язкові страхові внески на відповідні види загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування – період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, здійснення підприємницької або іншої діяльності, пов’язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у такому розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин:

- тимчасову непрацездатність (перебування працівника на лікарняному);

- відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;

- відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;

- відпустка без збереження заробітної плати.

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.

Для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та інших осіб, які отримують грошове забезпечення, календарні дні тимчасової непрацездатності і відпустки у зв’язку з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.

Сума страхових виплат та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється шляхом множення суми денної виплати на кількість календарних днів, що підлягають оплаті (пункт 2 Порядку №439).

При цьому сума денної виплати встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством.

До уваги сільськогосподарських підприємств – платників ПДВ

Державна фіскальна служба України на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України повідомила, що на виконання пункту 2001.2 статті 2001 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) Казначейством України 29 липня 2015 року платникам – сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу, у системі електронного адміністрування податку на додану вартість додатково відкриті рахунки.

Ці рахунки призначені для перерахування коштів на спеціальні рахунки таких сільгосппідприємств в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Cуб’єкти господарювання та громадяни мають можливість ознайомитись з відповідями на актуальні питання сьогодення

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє наступне.

В електронному сервісі Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) «Загальнодоступний інформа- ційно-довідковий ресурс» («ЗІР»), який розміщений на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України sfs.gov.ua, створено новий розділ «Актуальні питання» за посиланням: https://zir.minrd.gov.ua/main/actual/.

У цьому розділі можна ознайомитись з найбільш популярними серед клієнтів Контакт-центру ДФС України запитаннями та відповідями на них.

Розділ «Актуальні питання» оновлюється щоденно.

До уваги платників ПДВ!

Президентом України 28.07.2015 підписано Закон України від 16.07.2015 №643-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі – Закон №643), який набрав чинності 29.07.2015 (опубліковано у газеті «Голос України» від 29.07.2015 №135).

Закон №643 спрямований на удосконалення функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – ПДВ), яка з 1 липня 2015 року працює у звичайному режимі.

Державною фіскальною службою України (далі – ДФС України) розроблено «План заходів для забезпечення реалізації норм Закону №643 з удосконалення СЕА», який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням: https://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/208777.html.

До уваги платників ПДВ – зменшено кількість обов’язкових реквізитів у податковій накладній

Державною фіскальною службою України у зв’язку з прийняттям Закону України від 16.07.2015 №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі – Закон №643) у листі від 29.07.2015 №27651/7/99-99-19-03-02-17 «Про податок на додану вартість» (далі – лист ДФС України №27651) надані роз’яснення щодо порядку складання податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників податкових накладних (далі – розрахунок коригування).

Законом №643 з переліку обов’язкових реквізитів податкової накладної виключено такі реквізити, як «місцезнаходження юридичної особи – продавця або податкова адреса фізичної особи – продавця, зареєстрованої як платника податку» та «вид цивільно-правового договору».

При цьому, відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) обов’язковими реквізитами податкової накладної залишаються:

- порядковий номер податкової накладної;

- дата виписування податкової накладної;

- повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість (далі – ПДВ), – продавця товарів/послуг;

- податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства – платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);

- повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, – покупця (отримувача) товар!в/послуг;

- опис (номенклатура) товарів/послуг та їx кількість, обсяг;

- ціна постачання без урахування податку;

- ставка податку та відповідна сума податку у цифровому значенні;

- загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

- код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Форми податкової накладної та розрахунку коригування, а також порядок їх заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №957, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за №1235/26012, з внесеними змінами (далі – Порядок №957).

Відповідно до листа ДФС України №27651 до внесення відповідних змін до форм податкової накладної/розрахунку коригування, у частині виключення з них реквізитів, які не передбачені новою редакцією пункту 201.1 статті 201 Кодексу, а також реквізитів, які втратили актуальність у зв’язку із запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ, податкова накладна/розрахунок коригування складаються за формою, встановленою Порядком №957, але з урахуванням норм Закону №643.

З урахуванням вищевикладеного та керуючись листом ДФС України №27651, з дати набрання чинності Законом №643 платники ПДВ при складанні податкової накладної/розрахунку коригування можуть не заповнювати в їх заголовній частині поля реквізитів, які не визначені пунктом 201.1 статті 201 Кодексу як обов’язкові, а саме:

- місцезнаходження (податкова адреса продавця);

- місцезнаходження (податкова адреса покупця);

- номер телефону (продавця та покупця);

- вид цивільно-правового договору, його номер та дата;

- форма проведених розрахунків.

При цьому, наявність чи відсутність у податковій накладній/розрахунку коригування заповнених полів реквізитів заголовної частини, які не є обов’язковими, не може бути підставою для виключення такої податкової накладної/розрахунку коригування зі складу податкового кредиту, якщо немає інших підстав для його зменшення (лист ДФС України №27651).

Таблична частина податкової накладної/розрахунку коригування, яка визначає опис та номенклатуру товару, до затвердження нової форми податкової накладної/розрахунку коригування заповнюється без змін.

Порядок складання податкових накладних/розрахунків коригування, зазначений у листі ДФС України №27651, поширюється на податкові накладні/розрахунки коригування, дата складання яких припадає на період, починаючи з дня набрання чинності Законом №643, включаючи такий день, тобто з 29.07.2015.

Дозволено працювати без РРО

21 липня 2015 року підписано Закон України №569-VIII від 01.07.2015 р. "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій".

Нагадаємо, що згідно зі змінами, реєстратори розрахункових операцій дозволено не застосовувати платникам єдиного податку:

- першої групи;

- другої та третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, в яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1000000 гривень. При перевищенні доходу застосування РРО є обов’язковим і розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Закон набрав чинності з дня його опублікування, а саме з 23 липня 2015 року.

До лав підприємців - з 16 років

Фахівці Дніпропетровсько ОДПІ повідомляють, що відповідно до ч. 3 ст. 35 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ), повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю.

За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.

Повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюється на усі цивільні права та обов’язки (ч.4 ст.35 ЦКУ).

Відповідальність за роздрібний продаж пива без ліцензії

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє , що з 1 липня 2015 року всі суб’єкті господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю виключно пивом, повинні мати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Така діяльність повинна здійснюватися виключно у торговельних приміщеннях (будівлях), без обмеження торговельної площі, обладнаних відповідно до вимог законодавства з обов’язковим застосуванням касових апаратів.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, в тому числі пивом, без наявності ліцензії штраф становить 200 % вартості реалізованої продукції (пива), але не менше 10 тис. гривень.

Як приватні нотаріуси інформують фіскальну службу

Податковим кодексом передбачено, що при вчиненні нотаріальних дій, а саме:

посвідчення договорів продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна між фізичними особами, продажу (обміну) рухомого майна між стороною (сторонами) цього договору;

видача свідоцтв про право на спадщину;

посвідчення договорів дарування,

на приватних нотаріусів покладено обов’язок щокварталу подавати до контролюючого органу за місцем розташування свого робочого місця інформацію про посвідчені договори та видані свідоцтва (включаючи інформацію про вартість такого майна та суму сплаченого податку) у порядку, встановленому Кодексом для податкового розрахунку.

Наказом ДФСУ від 17.07.2015 р. №507 затверджено Узагальнюючу податкову консультацію щодо порядку подання інформації при вчиненні вищезазначених нотаріальних дій. Так, приватний нотаріус зобов’язаний надавати інформацію контролюючим органам шляхом заповнення граф 1, 2, За, 4 та 5 Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), у строки, встановлені для податкового кварталу.

У зазначених графах відображається: порядковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта фізичної особи (для фізичної особи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), про яку надається інформація в податковому розрахунку, сума нарахованого доходу, сума сплаченого податку на доходи фізичних осіб (у випадках передбачених Кодексом), ознака доходу згідно з довідником ознак доходів.

«Гаряча лінія» заступника начальника – начальника Солонянського відділення Дніпропетровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області Людмили Бик з питань справляння плати за землю

Питання 1. Який порядок сплати земельного податку ФО у рік придбання земельної ділянки?

Відповідь: При отриманні від Центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин, інформації про набуття фізичною особою права власності на земельну ділянку податковий орган здійснює нарахування сум земельного податку починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності, та надсилає податкове повідомлення-рішення такій фізичній особі. Податок підлягає сплаті протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Питання 2. Чи повинні ЮО – платники ЄП, які використовують для провадження господарської діяльності належні їм на правах власності або постійного користування земельні ділянки, подавати податкові декларації з плати за землю та звіти про суми податкових пільг щодо сплати земельного податку?

Відповідь: Оскільки суб’єкти господарської діяльності – платники єдиного податку не є платниками земельного податку за використання ними земельних ділянок для провадження підприємницької діяльності та не отримують податкові пільги щодо сплати земельного податку, то за ці ділянки податкову декларацію з плати за землю та звіт про суми податкових пільг щодо сплати земельного податку до контролюючих органів подавати не потрібно.

Питання 3. Чи повинні члени садівницького товариства сплачувати земельний податок, якщо земля приватизована, чи платником є садівницьке товариство?

Відповідь: Якщо земельні ділянки приватизовані громадянами - членами садівничого товариства і кожен громадянин отримав документ, що засвідчує право на земельну ділянку, то такі громадяни, крім тих, кому надані пільги щодо сплати земельного податку згідно зі ст.281 Податкового кодексу України, є платниками земельного податку. При цьому, нарахування фізичним особам сум земельного податку проводиться податковими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку.
Садівницьке товариство є платником земельного податку за земельні ділянки, включаючи земельні ділянки загального користування, надані такому товариству для ведення садівництва і щодо яких члени товариства не оформили право на свою земельну ділянку.

Питання 4. Чи є платниками земельного податку ФОП та ЮО, що перебувають на спрощеній системі оподаткування (платники ЄП)?

Відповідь: Відповідно до п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

Питання 5. З якої дати необхідно сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності: з дня підписання договору оренди земельної ділянки чи з дня його реєстрації?

Відповідь: Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується орендарем з дня виникнення права користування земельною ділянкою, а саме з дня реєстрації договору оренди земельної ділянки.

Учасників АТО звільнено від сплати військового збору

Президентом України підписано офіційний документ, відповідно до якого учасники антитерористичної операції звільняються від сплати 1,5% податку. Ця норма запрацює з 9 вересня 2015 року.

Відповідно до прийнятого закону, "тимчасово ... не підлягають оподаткуванню військовим збором, доходи у вигляді грошового забезпечення співробітників правоохоронних органів, військовослужбовців ЗСУ, Національної гвардії, СБУ, служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, співробітників МВС, Управління держохорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації на період їх безпосередньої участі у проведенні АТО".

Порядок підтвердження статусу зазначених осіб для застосування даної пільги визначається Кабінетом міністрів України.

Крім того, від сплати військового збору звільнені фізособи-підприємці, які сплачують єдиний податок.

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що офіційно військовий податок в Україні почав діяти 3 серпня 2014 року.

Платники Дніпропетровської ОДПІ сумлінно ставляться до питання сплати військового податку, розуміючи гостру необхідність фінансової підтримки української армії. Так з початку року ними було сплачено 17,4 мільйони гривень податку.

Плата за землю – вагоме джерело доходів місцевого бюджету

За 7 місяців 2015 року платниками Дніпропетровської ОДПІ сплачено 33,3 млн. грн. плати за землю. При цьому юридичні особи сплатили майже 29 млн. грн. та фізичні особи і підприємці сплатили понад 4,3 млн. грн. Про це повідомив начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Дніпропетровської ОДПІ Сергій Скрипник підчас інтерв’ю для представників ЗМІ.

Всього по платі за землю на обліку в Дніпропетровській ОДПІ перебуває близько 31,4 тисяч землекористувачів, у тому числі 1,3 тисяч юридичних осіб та 30,1 тисяч приватних підприємців та громадян.

Сергій Юрійович нагадав, що відповідно до статті 10 Податкового кодексу України плату за землю, як складову податку на майно, включено до місцевих податків. Отож – це вагоме джерело наповнення бюджетів місцевих громад та додав, що місцеві податки встановлюються рішеннями сільських, селищних та міських рад. При цьому плата за землю є обов’язковою для встановлення всіма місцевими радами.

Сергій Юрійович наголосив на те, що своєчасна сплата зобов’язань з плати за землю – це не лише обов’язок перед державою, але й підтримка соціально-економічного розвитку територіальних громад та зосередив увагу присутнїх про необхідність сплати земельного податку протягом 60 днів з дня вручення повідомлення – рішення органів ДФС про нараховані суми плати за землю.

Деякі особливості оподаткування доходів фізичних осіб від продажу власної сільськогосподарської продукції тваринництва

Незалежно від того на яких правах перебуває у фізичної особи земельна ділянка, а саме – на підставі права власності або у користуванні, оподаткування доходу, отриманого такою особою від продажу власної продукції тваринництва, залежить виключно від підтвердження фізичною особою факту самостійного вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва.

Статтею 165 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) визначено, в яких випадках доходи від продажу власної сільгосппродукції (продукції тваринництва) підлягають оподаткуванню, а в яких – звільняються.

Так, при продажу власної продукції тваринництва груп 1 - 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

У разі коли сума отриманого доходу перевищує встановлений цим підпунктом розмір, фізична особа зобов’язана падати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 15 % бази оподаткування щодо нарахованих (виплачених, наданих) доходів, крім випадків, визначених у п. 167.2 – 167.6 ст. 167 ПКУ.

Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20%.

Згідно з п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів. (п.п. 168.2.1 п.168.2 ст. 168 ПКУ).

Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 103 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України.

Про подання податкової звітності з податку на прибуток за півріччя 2015 року

Державна фіскальна служба України з метою належного адміністрування податку на прибуток підприємств повідомляє таке.

Законом від 28 грудня 2014 року №71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон) викладено розділ ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в новій редакції та передбачено розраховувати об’єкт оподаткування податком на прибуток на підставі даних бухгалтерського обліку шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності, на різниці, які збільшують або зменшують фінансовий результат до оподаткування, відповідно до положень Кодексу.

Пунктом 57.1 ст.57 Кодексу встановлено обов’язок подання платником податку на прибуток, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов'язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, податкової декларації за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобов'язань.

Податкова декларація з податку на прибуток подається контролюючому органу, в якому платник перебуває на обліку за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу та півріччю – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.49.18 ст.49 Кодексу).

З метою дотримання вимог Закону Державною фіскальною службою України розроблено проект уніфікованої форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – проект декларації) (розміщено на офіційному веб-порталі (www.sfs.gov.ua) у підрозділі «Проекти регуляторних актів» підрозділу «Регуляторна політика» розділу «Діяльність»), в якій зменшено кількість додатків та передбачено наявність додатка РІ, в якому згруповані різниці, на які збільшується або зменшується фінансовий результат до оподаткування.

Слід врахувати, що на сьогодні чинними є форми таких податкових декларацій:

з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 872;

з податку на прибуток банків, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 06.02.2014 № 121;

з податку на доходи (прибуток) страховика, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 27.01.2014 № 84;

розрахунку оподатковуваного прибутку та податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, на підставі складення відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.06.2013 № 610.

Також відповідно до п. 46.4 ст.46 Кодексу якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена контролюючим органом, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, всупереч нормам Кодексу з такого податку, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.

У разі необхідності платник податків може подати разом з такою податковою декларацією доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації.

Для забезпечення реалізації положень Кодексу до затвердження нової форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств рекомендуємо платникам відображати об’єкти оподаткування та податкові зобов’язання з податку на прибуток за звітний період – півріччя 2015 року – у зазначених вище чинних деклараціях.

При цьому для визначення суми об’єкта оподаткування та податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств за новими правилами рекомендуємо використовувати проект декларації, розміщеної на веб-порталі ДФС, та подавати його разом із діючими деклараціями у вигляді доповнення до таких декларацій.

Відповідні роз’яснення надано у листі ДФС України від 29.07.2015 № 27719/7/99-99-19-02-01-17 «Про подання податкової звітності з податку на прибуток за півріччя 2015 року».

Транспортний податок – джерело надходжень до місцевого бюджету

Дніпропетровська ОДПІ нагадує платникам податків про дію пп 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу. Ним визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають у власності легкові автомобілі. Під оподаткування підпадають легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

Юридичними особами – підприємствами, установами та організація транспортний податок обчислюється та сплачується самостійно щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Фізичним особам - громадянам нарахування податку здійснюють органи фіскальної служби. За його результатами громадянам вручаються податкові повідомлення-рішення. Протягом 60 днів від дня вручення такого повідомлення необхідно сплатити податок.

Скористайтесь сервісом ДФСУ «Пульс»

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що головний принцип роботи сервісу «Пульс» – зворотній зв’язок та оперативне вирішення проблемних питань платників. Ефектом такого зворотного зв’язку стає покращення сервісного супроводу підприємництва. Працівники ДФС не тільки приймають повідомлення від громадян, а й інформують заявників про результати розгляду звернень та вжиті заходи.

Номер телефону сервісу ДФСУ „Пульс” (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

Затверджені нові форми податкових декларацій

платників єдиного податку

Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за №799/27244 (далі – наказ №578), затверджені нові форми податкових декларацій платника єдиного податку, а саме:

- платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (для першої, другої та третьої груп);

- платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи);

- платника єдиного податку четвертої групи.

Відповідно до пункту 2 наказу №578 втратили чинність:

- наказ Міністерства фінансів України від 21.12.2011 №1688 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1533/20271;

- наказ Міністерства фінансів України від 07.11.2012 №1159 «Про внесення змін до форм податкових декларацій платника єдиного податку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 21 грудня 2011 року №1688», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.11.2012 за №1998/22310;

- наказ Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 №864 «Про затвердження форми Податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.01.2014 за №133/24910.

Наказ №578 набрав чинності з дня його офіційного опублікування, тобто 28.07.2015 (опубліковано в «Офіційному віснику України» від 28.07.2015 №57).

До уваги платників єдиного податку – затверджені нові форми

книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат

Міністерство фінансів України наказом від 19.06.2015 року №579 «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення» (далі – наказ №579) затвердило:

- форму книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість) та порядок її ведення;

- форму книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість) та порядок її ведення.

Відповідно до пункту 2 наказу №579 втратив чинність наказ Міністерства фінансів України від 15.12.2011 року №1637 «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1534/20272.

Пунктом 5 наказу №579 визначено, що книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість) та книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість), зареєстровані до набрання чинності цим наказом, діють до їх закінчення.

Наказ №579 набрав чинності з дня його офіційного опублікування, тобто 28.07.2015 (опубліковано в «Офіційному віснику України» від 28.07.2015 №57).

Змінився граничний розмір орендної плати

З 24 липня 2015 року, тобто з дня, наступного за днем опублікування, набрав чинності Закон України від 30.06.2015 №557-VIII «Про внесення зміни до статті 288 Податкового кодексу України щодо граничного розміру орендної плати» (далі – Закон №557) (опублікований у газеті «Голос України» від 23.07.2015 №131).

До набрання чинності Закону №557 пунктом 288.5 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

- не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу);

- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу).

Законом №557 пункт 288.5 статті 288 Кодексу доповнено підпунктом 288.5.3, відповідно до якого річна сума платежу може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Порядок заповнення форми №1ДФ по мобілізованих працівниках

Відповідно до підпункту «и» підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошової допомоги (у тому числі у натуральній формі), що надається фізичним особам або членам їхніх сімей (діти, дружина, батьки), військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та/або компенсаційні виплати з бюджету у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року № 105 (далі – Постанова №105).

Компенсаційні виплати з бюджету відповідно до Постанови №105 зазначаються у податковому розрахунку за формою №1ДФ за ознакою доходу «128».

Звертаємо увагу, що Довідник ознак доходів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556.

Виїжджаючи за кордон, не забудьте подати декларацію

Фахівці Дубенської ОДПІ звертають увагу бажаючих виїхати за територію України на те, що громадяни – резиденти, які перетинають кордон з метою переселення та проживання в іншій країні, зобов’язані подати до органу Державної фіскальної служби України за місцем свого проживання декларацію не пізніше, ніж за 60 календарних днів, що передують виїзду.

В свою чергу, орган ДФС протягом 30 календарних днів після надходження такої декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань.

Зазначена довідка надається резидентом до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур.

За порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН з 1 липня 2015 року передбачено штраф

повідомляє, що за порушення платниками ПДВ термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН застосовуються штрафи у таких розмірах:

- 10% від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

- 20% від суми ПДВ - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30% від суми ПДВ - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40% від суми ПДВ - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

При цьому, штраф у розмірі 10% від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладній/ розрахунку коригування, за порушення терміну їх реєстрації в ЄРПН до 15 днів, не застосовується в період з 01.02.2015 до 01.07.2015.

Отже, з 01.07.2015 року за порушення терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄДРП від 1 до 15 календарних днів застосовується штраф у розмірі 10% від суми ПДВ, зазначеної у податкових накладних/розрахунках коригування.

Зазначена норма передбачена п. 120 прим.1.1 ст. 120 прим.1 та пунктом 35 підр. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України.

Про справляння у II кварталі 2015 року рентної плати

Державна фіскальна служба України з метою своєчасності і повноти декларування податкових зобов'язань з рентної плати (далі — Плата) за II квартал 2015 року та забезпечення внесення засобами ІС „Податковий блок” до інтегрованих карток платників (далі - ІКП) нарахованих сум повідомляє таке.

Станом на 10.07.2015 нову форму податкової декларації з Плати не затверджено. До затвердження нової форми податкової декларації з рентної плати рекомендовано платникам рентної плати залежно від об’єкта оподаткування звітувати ся за формами, затвердженими наказами ДПА України:

від 24.12.2010 №1011 „Про затвердження форм податкових розрахунків з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України” (далі - форма № 1011), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.01.2011 за № 81/18819;

від 24.12.2010 №1018 „Про затвердження форми Податкового розрахунку збору за користування радіочастотним ресурсом України” (далі - форма № 1018), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за № 28/18766; та наказами Міністерства фінансів України:

від 17.09.2012 №1000 ,Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами” (далі - форма № 1000), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.10.2012 за № 1732/22044;

від 21.12.2012 №1403 „Про затвердження форм податкових декларацій збору за спеціальне використання води” (далі — форма № 1403) , зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.01.2013 за № 123/22655;

від 21.12.2012 № 1404 „Про затвердження форми Податкового розрахунку

збору за спеціальне використання лісових ресурсів” (далі - форма № 1404), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.01.2013 за № 172/22704.

Проте форми №№ 1011, 1018 передбачають базовий податковий (звітний) період - календарний місяць.

У зв’язку з цим до визначення для складання звітності нової форми податкової декларації з Плати пропонуємо рекомендувати платникам подати розрахунки за діючими формами №№ 1011, 1018 із зазначенням у рядку 1 „податковий період” цифри „6”, що буде означати подання розрахунків за II квартал 2015 року із граничним строком подання - 10.08.2015.

Граничним строком сплати та датою проведення нарахування до ІКП для таких розрахунків є 19 серпня 2015 року.

При цьому при заповненні розрахунків платники мають дотримуватися таких рекомендацій.

Форма № 1018:

у рядку 2.1 „Нараховано збору усього за звітний місяць” розділу II необхідно зазначати зобов’язання за звітний квартал;

у колонці 2.1 „Вид документа (ліцензія або дозвіл)” розділу І вказати ліцензію або дозвіл на радіочастотні ресурси три рази, окремо квітень, травень, червень, у разі дії у відповідному місяці.

Форма № 1011:

у рядку 4 ,Додаткове зобов’язання за звітний період” розділу II необхідно зазначати зобов’язання за звітний квартал;

у рядку 3 „об’єкт оподаткування” додатка до Податкового розрахунку з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами та у рядку 6 „об’єкт оподаткування” додатка до Податкового розрахунку з рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України зазначати об’єкт оподаткування за три місяці II кварталу цього року.

Про доповнення до програмного забезпечення по формуванню податкової звітності

Департамент розвитку IT Державної фіскальної служби України з метою інформування платників повідомляє, що доповнення до програмного забезпечення «Система формування та подання до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв’язку податкової звітності, податкових накладних та реєстрів податкових накладних в електронному вигляді» (далі Система) до версії 1.31.3 станом на 17 липня 2015 року розташовано на сайті Державної фіскальної служби України sfs.gov.ua в розділі «Електронна звітність > Платникам податків про електронну звітність > Програмне забезпечення > ОПЗ - програмне забезпечення по формуванню та подачі платниками податків податкової звітності та реєстру отриманих та виданих податкових накладних до органів ДПС в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку».

Даний комплект програмного забезпечення включає в себе зміни та доповнення з 05.06.2012 року по 17.07.2015 року включно (містить доповнення, починаючи з версії 1.31) та встановлюється тільки на релізи Системи версії 1.31.*, при цьому всі персональні довідники та налаштування користувача залишаються незмінними.

Перелік змін та доповнень (версія 1.31.3) (станом на 17.07.2015)

Коригування існуючих форм, шаблонів та даних:

Схеми даних (XSD):

1. соmmоn_types.хsd - "Загальні типи даних" додано нові типи "Позитивні числові дані 2 знаки після коми" та "Позитивні числові дані 2 знаки після коми в колонці"

  1. F1201007 - "Податкова накладна" - всі грошові одиниці можуть приймати лише позитивне значення.

Увага ! Розпочалася операція “Урожай-2015”!

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що по всій території Дніпропетровщини проводиться операція “Урожай – 2015”. Націлена вона на виявлення працівників, які неофіційно, без законних на те підстав працюють у фермерів та інших сільгоспвиробників на зборі врожаїв. Особливої актуальності набуває це в жнива, коли для збирання врожаю додатково залучаються комбайнери, механізатори і ті, хто безпосередньо працює в полях.

Шановні фермери та сільгосптоваровиробники! Дніпропетровська ОДПІ звертається до вас з вимогою не нехтувати нормами трудового та податкового законодавства. Операція “Урожай – 2015” триватиме до повного збору врожаю, а разом з нею триватиме і робота органів фіскальної служби в напрямку легалізації використання праці тих людей, які важко працюють, а натомість позбавлені соціальних гарантій.


Прес-служба СМР - 10.08.2015.