Logo

Telegram
Facebook

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПОВІДОМЛЯЄ


Роман Насіров: Зміни до Податкового кодексу повинні бути ухвалені до 1 червня

Плани Державної фіскальної служби на поточний рік, новації у роботі митниць та детінізація економіки стали основними темами обговорення під час зустрічі Голови ДФС Романа Насірова з членами Європейської Бізнес Асоціації, яка відбулася 23 лютого.

Так, за словами керівника ДФС, першочерговим завданням служби на 2016 рік є продовження роботи над податковою реформою. У поточному році необхідно ухвалити низку змін до Податкового кодексу, які дозволять уникнути двозначного трактування окремих норм. Крім того, необхідно повернутися до минулорічних напрацювань у питаннях адміністрування податків для їх подальшого законодавчого втілення.

«Для ефективного впровадження новацій всі зміни до Податкового кодексу повинні бути ухвалені до 1 червня. Так і ми, і бізнес отримаємо час для адаптації до нових умов роботи. ДФС бере участь у цих законотворчих процесах і як користувач, і як експерт. Але без підтримки бізнесу ми не зможемо прибрати з Податкового кодексу ті норми, які викликають спірні питання у платників податків», – підкреслив Роман Насіров.

Він закликав бізнес до активної участі в удосконаленні Податкового кодексу та підтримки ДФС у впровадженні податкової реформи.

Активне обговорення учасників зустрічі викликало питання відшкодування податку на додану вартість. За словами представників бізнесу, вони вже відчувають певний прогрес у поверненні цього податку з бюджету. Компанії вчасно отримують відшкодування податку по поточних заявках та вже частково отримали заборговані суми ПДВ попередніх років.

У свою чергу Голова ДФС запевнив присутніх, що служба і надалі докладатиме максимум зусиль для того, щоб повернути бізнесу заборговані у попередні роки суми ПДВ за рахунок збільшення зборів цього податку. За його словами, ДФС планує щомісяця відшкодовувати платникам 1-1,5 млрд. грн. заборгованого ПДВ і таким чином протягом наступних шести місяців звести активний борг до мінімуму.

Учасники також обговорили питання трансфертного ціноутворення, спрощеної системи оподаткування, визначення митної вартості тощо. Крім того, бізнес відзначив ефективну систему співробітництва з ДСФ у напрямі оперативного вирішення актуальних проблем за рахунок діалогу та систематичних зустрічей.

Наприкінці зустрічі Голова ДФС запропонував бізнесу для ефективного вирішення всіх спірних питань проводити подібні зустрічі секторально за участі представників окремих індустрій.

До уваги платників! Щодо запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального

Система електронного адміністрування реалізації пального (далі – СЕАРП) запроваджується з 1 березня 2016 року.

Юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники акцизного податку з реалізації пального (далі – платники податку) до початку здійснення реалізації пального.

Для реєстрації платником податку до початку здійснення реалізації пального необхідно подати заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального за формою J(F)1310301 (далі – Заява).

Заява надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку виключно в електронному вигляді засобами електронного зв'язку з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.

Електронні формати Заяви та інших документів в рамках СЕАРП розміщенні на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність»/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення /Реєстр електронних форм податкових документів.

Заява може бути сформована та надіслана через особистий кабінет електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія). Вхід до оновленого кабінету здійснюється за адресою: cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС України. Також для формування заяви в електронному вигляді платник податків самостійно на власний розсуд може обрати будь-яке програмне забезпечення, яке формує вихідний файл відповідно до затвердженого формату (стандарту).

Підтвердженням про отримання контролюючим органом Заяви є перша квитанція (квитанція про доставку). Після автоматичної обробки Заяви платнику не пізніше наступного робочого дня направляється друга квитанція.

В другій квитанції зазначається інформація про результати розгляду, а саме:

повідомлення про реєстрацію особи платником податку шляхом включення її до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального (далі - Реєстр платників);

або повідомлення про необхідність подання нової заяви у разі виявлення порушень вимог щодо електронного цифрового підпису, дотримання форми, порядку заповнення і подання Заяви.

Звертаємо увагу, що у разі подання Заяви до 01.03.2016 датою реєстрації платником податку осіб, якими подані такі заяви, є дата, що відповідатиме першому дню перехідного періоду - 01.03.2016.

Особа, яка зареєстрована платником податку може направити до ДФС засобами електронного зв'язку в електронному вигляді запит для отримання витягу із Реєстру платників за формою J(F)1302501 (далі – Запит).

Не пізніше наступного робочого дня після отримання запиту ДФС направляє особі засобами електронного зв'язку в електронному вигляді витяг із Реєстру платників. Витяг є дійсним до внесення відповідних змін до Реєстру платників.

Також переглянути інформацію з Реєстру платників можливо в оновленому «Електронному кабінеті платника» (відкрита та закрита частини/Інформація з Реєстрів ДФС/Реєстр платників акцизного податку).

Інформація про реквізити відкритого електронного рахунка ДФС буде надіслано платнику податку не пізніше операційного дня, що настає за днем його відкриття у вигляді повідомлення.

У разі виникнення питань, пов’язаних із запровадженням СЕАРП платники мають можливість звернутися за багатоканальним телефоном: 0-800-501-007. Інформація надається щоденно у робочі дні з 8 год. 00 хв. до 20 год. 00 хвилин.

В ДФС відбулось обговорення проблемних питань адміністрування податку на прибуток

Проблему подвійного оподаткування податком на прибуток обговорювали сьогодні у Державній фіскальній службі України під час робочої зустрічі за участі представників Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики, Міністерства фінансів України, ДФС та основних компаній мобільного зв’язку на ринку України.

Організація цієї зустрічі – це послідовна реалізація фіскальною службою рішень, прийнятих 10 лютого 2016 року на засіданні Ради з питань стимулювання інвестицій та підприємницької діяльності при ДФС.

Учасники заходу дійшли згоди, що подвійне оподаткування доходів – це проблемне питання перехідного періоду. Воно стосується не тільки операторів мобільного зв`язку, а й широкого загалу великих платників податків та потребує термінового вирішення.

Отже в процесі обговорення було розглянуто декілька можливих шляхів врегулювання ситуації. Оптимальним рішенням, на думку представників ДФС та Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики, може стати внесення змін до Податкового кодексу.

Разом з цим, враховуючи необхідність термінового вирішення вищезазначених проблемних питань, учасниками наради запропоновано винести на розгляд Мінфіну питання можливості видання узагальнюючої податкової консультації з відповідних питань. Його кінцевий результат має бути взаємовигідним та влаштовувати як підприємництво, так і державу.

Працівники податкової міліції викрили оборудку у сфері оптової торгівлі паливом на 764,4 млн. гривень

Працівниками податкової міліції Центрального офісу внесено відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, яке здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі паливом.

Встановлено, що за період з 2012 по 2014 роки підприємці документально оформили операції з придбання пально-мастильних матеріалів у низки пов’язаних між собою підприємств, що мають ознаки фіктивності. Такі дії призвели до неправомірного формування податкового кредиту з ПДВ та ухилення від його сплати у сумі 764,4 млн. гривень.

Податковою міліцією викрито черговий „конвертаційний центр” з обігом 107 млн. гривень

Співробітниками податкової міліції Дніпропетровської області в рамках розслідування кримінального провадження за ч.5 ст.27, ч.1 ст.205 та ч.3 ст.212 КК України припинено діяльність «конвертаційного центру», який діяв протягом.

За період діяльності «конвертаційного центру» протягом 2015–2016 років через розрахункові рахунки було проконвертовано понад 107 млн. гривень. Ймовірні втрати бюджету становлять 17 млн. 800 тис. гривень.

На підставі ухвал суду у м. Дніпропетровську проведено 8 обшуків в офісних приміщеннях та в автомобілях учасників «конвертаційного центру», де виявлено та вилучено 40 тис. гривень готівкою, комп’ютерну техніку, магнітні носії інформації та документацію, що свідчать про незаконну діяльність.

Також було накладено арешт на розрахункові рахунки із залишком коштів у сумі 742 тис. гривень.

Столична податкова міліція вилучила незаконно ввезену косметику та обладнання для косметичних процедур на 30 млн. грн.

Співробітниками податкової міліції м. Київ у рамках проведення операції «Рубіж-2016» та розслідування кримінального провадження за ст.212 КК України виявлено незаконну схему ввезення та реалізації на території України лікарських косметичних засобів.

Вищезазначені косметичні засоби широко рекламуються у мережі Інтернет та розповсюджуються через косметичні салони, розташовані в м. Києві та інших областях України.

На підставі ухвали суду проведено обшуки в офісному та складському приміщенні, під час яких вилучено комп’ютерну техніку, чорнові записи, аппарат для проведення косметичних процедур, лікарські і косметичні засоби загальною вартістю 30 млн. грн. Триває слідство.

На Сумщині викрито факт ухилення від сплати податків у сфері нафтогазовидобування на суму майже 16 млн. грн.

Працівниками податкової міліції Сумської області викрито факт ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у нафтогазовидобувній галузі.

Встановлено, що у 2014 році під час здійснення фінансово-господарської діяльності посадові особи зазначеного підприємства неправомірно застосували нульову ставку сплати збору з видобутого природнього газу, що дало змогу ухилилитись від сплати податків на суму 15,8 млн. грн.

За цим фактом до ЄРДР внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч.3 ст.212 КК України. Триває слідство.

Підприємство-виробник коксу та коксопродуктів не сплатило на 26,5 млн. грн. податків

Співробітники податкової міліції Центрального офісу виявили підприємців, які ухилилися від сплати податків на понад 26,5 млн. гривень.

Встановлено, що посадові особи підприємства, яке займається виробництвом коксу та коксопродуктів, замовляло послуги з ремонту техніки у низки компаній. При цьому проведення таких операцій не було підтверджено жодними документами.

Крім того, підприємство не вказало суму податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду в податковій декларації з податку на прибуток.

Відомості про скоєння злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків, зборів), внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

«Фантом» виявив у мешканки Донецька валізу з ювелірними виробами, закупівельна вартість яких близько 800 тис. гривень

На контрольно-пропускному пункті в’їзду-виїзду Мар’їнка співробітниками спецпідрозділу ДФС «Фантом» під час огляду пасажирів, які прямували на непідконтрольну Україні територію, виявили у мешканки Донецька валізу з ювелірними виробами.

Вироби із золота та дорогоцінних каменів власниця товару везла на продаж в окупований Донецьк. За попередніми підрахунками закупівельна вартість коштовностей складає близько 800 тис. грн., ринкова ж – приблизно в 1,5 раза більше. Точну вартість та походження ювелірних виробів встановить експертиза.

У діях мешканки Донецька слідчі «Фантому» вбачають ознаки фінансування тероризму. Наразі зібрані матеріали направлені для реєстрації кримінального провадження за ст. 258-5 Кримінального кодексу України.

Викрито ухилення від сплати податків на суму 85,4 млн. гривень

Працівниками податкової міліції Центрального офісу внесено відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, яке здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі електронної апаратури побутового призначення.

Як з’ясувалося, посадовці підприємства з 2014 по 2015 рік документально оформили безтоварні операції з придбання побутової та комп’ютерної техніки. Внаслідок таких дій порушники ухилились від сплати податків на суму 85,4 млн. гривень.

З початку року припинено діяльність 11 конверт-центрів, які завдали шкоди бюджету на 1,3 млрд. гривень

Одним з основних завдань підрозділів податкової міліції ДФС є протидія економічній злочинності, яка завдає значних втрат бюджету держави. У цьому напрямі проводиться комплекс слідчо-оперативних заходів, що дозволяють виявляти та припиняти незаконну діяльність конвертаційних центрів.

Зазвичай послугами конвертаторів користуються підприємства реального сектору економіки. Завдяки фінансовим махінаціям вони зменшують свої податкові зобов’язання та уникають сплати до бюджету значних сум податків та зборів.

Так, зокрема, з початку року припинено діяльність 11 конвертаційних центрів, якими проконвертовано 10,5 млрд. грн. Від їх діяльності бюджет держави зазнав збитків на 1,3 млрд. гривень.

Крім того, у січні проведено документальні перевірки 63 підприємств реального сектору економіки – користувачів послуг конвертаційних центрів, ліквідованих у 2015 і минулих роках, та фіктивних фірм. За їх результатами до бюджету вже стягнуто 26,6 млн. гривень.

«Акциз-2016»: з незаконного обігу вилучено підакцизних товарів на 83,7 млн. грн.

З початку поточного року податковою міліцією ДФС розпочато спецоперацію «Акциз-2016». Вона стала продовженням успішної операції з протидії незаконному виробництву та обігу підакцизних товарів, а також перекриття каналів їх контрабандного потрапляння на внутрішній ринок України, яка діяла з квітня минулого року.

Так, з початку 2016 року з незаконного обігу вже вилучено товарів підакцизної групи на суму 83,7 млн. грн.

Зокрема, 21990 дал спирту ­– на суму майже 13,8 млн. грн., 15715 дал лікеро-горілчаних виробів – на 21,4 млн. грн., тютюнових виробів понад 801,7 тис. пачок – на 13,5 млн. грн. та 1963 тонни пально-мастильних матеріалів на 32,6 млн. грн.

Окрім того, з початку року у рамках операції «Акциз-2016» податковою міліцією припинено діяльність 30 незаконних виробництв підакцизних товарів. У переважній більшості вживання зазначеної продукції загрожувало здоров’ю споживачів, оскільки вона вироблялась в антисанітарних умовах з недоброякісної сировини.

Завдяки ефективній роботі підрозділів податкової міліції ДФС протягом минулого року вдалося упередити потрапляння на ринки фальсифікованої та контрабандної продукції на загальну суму 861,6 млн. грн.

У 2015 році ліквідовано 84 підпільних виробництв фальсифікату. З незаконного обігу вилучено спирту на суму 70,1 млн. грн., лікеро-горілчаних виробів – 103,4 млн. грн., тютюну – 155 млн. грн., пально-мастильних матеріалів – 496,7 млн. грн.

Майже 1 мільярд гривень направлено до бюджету України митниками Дніпропетровської митниці ДФС

За січень 2016 року Дніпропет- ровською митницею ДФС до державного бюджету України направлено митних платежів на суму 981,3 мільйони гривень. Це на 10,5 відсотки або на 93 мільйони більше, ніж у січні 2015 року.

З загальної товарної структури імпортних операцій 22,34 відсотка становлять енергетичні матеріали; 10,38 відсотків - промислове устаткування; 8,56 відсотків - полімерні матеріали і пластмаси; 7,94 відсотки - фармацевтична продукція; 7,6 відсотки - продукти неорганічної хімії; 5,53 відсотки - чорні метали; 3,5 відсотки - засоби наземного руху; 3,42 відсотки - каучук, гума і вироби з них; 3,33 відсотки - насіння і плоди олійних рослин.

З загальної товарної структури експортних операцій, що здійснюють суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності регіону 39,61 відсотків становлять руда, шлак і зола; 16,92 відсотки - чорні метали; 5,58 відсотків - залізничні або трамвайні локомотиви; 3,24 відсотки - інші недорогоцінні метали і металокераміка; 2,78 відсотків - промислове устаткування; 1,40 відсотків - електричні машини і устаткування; 1,27 відсотка - добрива.

Про відновлення режиму вільної торгівлі

З 01 січня 2016 року набула чинності економічна частина Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Євро- пейським співробітництвом з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, від 27.06.2014 року, ратифікованої Законом України від 16 вересня 2014 №1678-VII (далі - Угода).

Згідно положень пункту 1 статті 29 Глави 1 розділу IV Угоди кожна Сторона зменшує або скасовує ввізне мито на товари, що походять з іншої Сторони відповідно до Графіків, встановлених у Додатку І-А до цієї Угоди.

Відповідно пункту 1 статті 16 правил про походження товарів, які викладені в Протоколі 1 «Щодо визначення концепції «походження товарів» і методів адміністративного співробітництва» до Угоди (далі - Протокол1) товари, що походять з Європейського Союзу, після ввезення до України підпадають під дію Угоди за умови подання митному органу сертифікату з перевезення товару форми «EUR.1», зразок якого наведений у Додатку ІІІ до цього Протоколу, та/ або декларації інвойс, яка у випадках наведених у статті 22 Протоколу 1 може бути надана експортером на інвойсі, повідомленні про доставку чи будь-якому іншому документі, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати.

Статтею 18 Протоколу 1 передбачено випадки видачі сертифіката з перевезення товарів форми «EUR.1» після експорту товарів. Водночас п.1 статті 22 цього Протоколу1 встановлено, що декларація інвойс може бути оформлена експортером, коли товари, яких вона стосується, експортуються або після експорту за умови, що вона надана у країні –імпорту не пізніше двох років після ввезення товарів, яких вона стосується.

Термін дії сертифіката з перевезення товарів форми «EUR.1» та декларації-інвойс складає чотири місяці з дати видачі у країні-експорту, які повинні бути надані в межах зазначеного періоду митним органом країни-імпорту (ст.24 Протоколу 1).

Згідно вимог ст. 301 Митного кодексу України (далі – МКУ) повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Пунктом 5 цієї статті визначено, що повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі відновлення режиму вільної торгівлі.

Режим вільної торгівлі до товарів може бути відновлено в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС за умови подання митниці ДФС:

сертифіката з перевезення товарів форми «EUR.1» протягом чотирьох місяців з дати видачі його у країні експорту, але не пізніше 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми;

декларації інвойс протягом чотирьох місяців з дати видачі її у країні-експорту, але не пізніше двох років після ввезення товарів, яких вона стосується (від дня виникнення надміру сплаченої суми).

Актуально для платників акцизного податку, які реалізують пальне!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує, що Державна фіскальна служба України у зв’язку із запровадженням з 01.03.2016 Системи електронного адміністрування реалізації пального на головній сторінці офіційного веб-порталу за посиланням https://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/238304.html повідомила про порядок надання платниками акцизного податку, які реалізують пальне, заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального за формою J(F)1310301 виключно в електронному вигляді.

Декларування доходів приватних нотаріусів, адвокатів триває

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу, що приватні нотаріуси, адвокати та інші особи, які займаються незалежною професійною діяльністю зобов’язані задекларувати доходи, отримані у 2015 року, шляхом надання податкової декларації про майно і доходи (далі – декларація).

Нагадуємо, що незалежна професійна діяльність це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб (підпункт 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями).

Декларацію такі особи повинні надати до податкової інспекції за місцем свого податкового обліку за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743.

Розрахунок оподатковуваного доходу від провадження незалежної професійної діяльності здійснюється окремо за доходами у розділі III додатку Ф4 («Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою») до декларації.

Звертаємо увагу, що при декларуванні доходів, отриманих нотаріусами, адвокатами та іншими особами, які займаються незалежною професійною діяльністю, здійснюється визначення податкових зобов’язань не тільки з податку на доходи фізичних осіб, а також і з військового збору.

Особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зобов’язані надати декларацію про отримані за 2015 рік доходи до 1 травня 2016 року.

Порядок декларування доходів, отриманих громадянином у спадщину чи у подарунок

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що громадянам, які у 2015 році отримували доходи від успадкування чи отримання в дарунок коштів та майна від осіб, які не є членами сім`ї першого ступеня споріднення, необхідно подати до органу фіскальної служби за місцем реєстрації податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація).

Підпунктом 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України з внесеним змінами та доповненнями визначено, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

При цьому, не повинні надавати декларацію спадкоємці резиденти та нерезиденти, які сплачують податок до нотаріального оформлення спадщини.

Звертаємо увагу, що з 1 січня 2016 року доходи, отримані громадянами внаслідок успадкування чи утримання в дарунок майна, відображаються тільки у декларації без заповнення окремих додатків.

Таким чином, громадяни, які отримали доходи від успадкування чи отримання в дарунок коштів та майна від осіб, які не є членами сім`ї першого ступеня споріднення повинні задекларувати їх у декларації, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743.

Нагадуємо, що декларацію громадяни повинні надати до 1 травня 2016 року та до 1 серпня поточного року зобов’язані самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій декларації, з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Ставки єдиного внеску у 2016 році

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що ставки єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) визначені статтею 8 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з внесеними змінами та доповненнями (далі – Закон №2464), а саме:

- для підприємств, фізичних осіб – підприємців, самозайнятих осіб на доходи найманих працівників – 22% до бази нарахування єдиного внеску, визначеної статтею 7 Закону №2464;

- для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди – 8,41% бази нарахування єдиного внеску, визначеної пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону №2464, для працюючих інвалідів;

- для підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема, товариств УТОГ і УТОС, в яких кількість інвалідів становить не менше 50% загальної кількості працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менше 25% суми витрат на оплату праці – 5,3% бази нарахування єдиного внеску, визначеної пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону №2464;

- для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів становить не менше 50% загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менше 25% суми витрат на оплату праці – 5,5% бази нарахування єдиного внеску, визначеної пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону №2464, для працюючих інвалідів.

Порядок визначення бази оподаткування ПДВ, починаючи з 1 січня 2016 року

Порядок визначення бази оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) у разі постачання товарів/послуг регулюється статтею 188 Податкового кодексу України.

Відповідно до змін, внесених Законом України від 24.12.2015 №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи із звичайної ціни), за винятком:

- товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

- газу, який постачається для потреб населення.

У січні 2016 року місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали 172,8 млн. грн. плати за землю

Власники та орендарі земельних ділянок Дніпропетровської області у першому місяці 2016 року поповнили місцеві бюджети на 172,8 млн. грн. При цьому, 163,8 млн. грн. сплачено юридичними особами і майже 9 млн. грн. – фізичними особами. Фактичні січневі показники 2015 року перевищено майже на 26 млн. грн. або на 17,7%

Орендна плата за користування землею та земельний податок є одним з вагомих джерел наповнення місцевих скарбниць області і становить понад 20% до їх загальних надходжень.

«Позитивна динаміка у зборі плати за землю з одного боку є свідченням сумлінного ставлення платників області до виконання свого обов’язку щодо сплати податків, а з іншого є результатами спільних зусиль з місцевою владою регіону в напрямі легалізації земельних відносин», – підкреслив в.о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.

Неприбутковими установами фінансова звітність не подається

Відповідно до пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики, у строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – декларація).

Подання фінансової звітності передбачено для платників податку на прибуток, у тому числі малих підприємств разом з декларацією (пункт 46.2 статті 46 Кодексу).

Пунктом 46.1 статті 46 Кодексу визначено, що податковою декларацією вважається документ, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання. Тому, податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій (далі – звіт) не є податковою декларацією.

Отже, неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, не повинні подавати фінансову звітність до контролюючих органів разом зі звітом.

Однак, у разі порушення неприбутковою організацією вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу, така організація стає платником податку на прибуток за загальними правилами та подає декларацію і відповідну фінансову звітність в установленому порядку.

База нарахування єдиного внеску для ФОП – платників єдиного податку без використання праці найманих працівників

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу, що відносини у сфері державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) регулюються виключно Законом України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з внесеними змінами та доповненнями (далі – Закон №2464).

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи – підприємці (далі – ФОП), у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону №2464 визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 4 частини 1 статті 7 Закону №2464, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується – на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Отже, базою нарахування єдиного внеску для ФОП – платників єдиного податку без використання праці найманих працівників є сума, визначена такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464 та не менше розміру мінімального страхового внеску.

Мінімальний страховий внесок – сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (пункт 5 частини 1 статті 1 Закону №2464).

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок (пункт 4 частини 1 статті 1 Закону №2464).

Враховуючи, що відповідно до частини 5 статті 8 Закону №2464 ФОП – платники єдиного податку нараховують та сплачують єдиний внесок за 2016 рік у розмірі 22% на суми, самостійно визначені для себе, то у 2016 році:

- мінімальний страховий внесок становить:

січень – квітень – 303,16 гривень за місяць (1 378,00 грн х 22%);

травень – листопад – 319,00 гривень за місяць (1 450,00 грн. х 22%);

грудень – 341,00 гривень за місяць (1 550,00 грн. х 22%);

- максимальна величина бази нарахування єдиного внеску становить:

січень – квітень – 34 450 гривень за місяць (1 378 грн. х 25);

травень – листопад – 36 250 гривень за місяць (1 450 грн. х 25);

грудень – 38 750 гривень за місяць (1 550 грн. х 25).

Нагадуємо, що у 2015 році:

- мінімальний страховий внесок становив:

січень – серпень – 422,65 гривень за місяць (1 218,00 грн. х 34,7%);

вересень – грудень – 478,17 гривень за місяць (1 378,00 грн. х 34,7%);

- максимальна величина бази нарахування єдиного внеску становила:

січень – серпень – 20 706 гривень за місяць (1 218 грн. х 17);

вересень – грудень – 23 426 гривень за місяць (1 378 грн. х 17).

Розмір підвищеної податкової соціальної пільги у 2016 році

Порядок надання податкових соціальних пільг (далі – ПСП) визначений статтею 169 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

ПСП – це один з видів допомоги, яку через пільгове оподаткування заробітної плати надає держава працюючим особам.

Для працівників, визначених у підпунктах 169.1.3 – 169.1.4 пункту 169.1 статті 169 Кодексу ПСП надається у підвищеному розмірі.

Так, ПСП у розмірі 150% від суми загальної соцпільги (підпункт 169.1.3) надається:

а) одинокій матері (батьку), вдові (вдівцю) або опікуну, піклувальнику – у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;

б) платнику податків, що утримує дитину-інваліда – у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років;

в) особам, віднесеним законом до першої або другої категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, включаючи осіб, нагороджених грамотами Президії Верховної Ради УРСР у зв’язку з їх участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

г) учням, студентам, аспірантам, ординаторам, ад’юнктам;

ґ) інвалідом I або II групи, у тому числі з дитинства, крім інвалідів, пільга яким визначена підпунктом «б» підпункту 169.1.4 цього пункту;

д) особам, яким присуджено довічну стипендію як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів;

е) є учасникам бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на якого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», крім осіб, визначених у підпункті «б» підпункту 169.1.4 цього пункту.

У 2016 році ПСП у розмірі 150% загальної соцпільги складає 1033,50 грн. (1378 грн. х 50% х 150%).

Нагадаємо, що загальна ПСП складає 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (з розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року. У 2016 році розмір такої соцпільги складає 689 гривень (1378 грн. х 50%).

Підвищена ПСП у розмірі, що дорівнює 200% суми загальної ПСП (підпункт 169.1.4 пункту 169.1 статті 169 Кодексу), у 2016 році становить 1378,00 грн. (689 грн. х 200%) і надається:

а) Героям України, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці або повним кавалерам ордена Слави чи ордена Трудової Слави, особі, нагородженій чотирма і більше медалями «За відвагу»;

б) учасникам бойових дій під час Другої світової війни або особі, яка у той час працювала в тилу, та інвалідам I і II групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

в) колишнім в’язням концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час Другої світової війни або особі, визнаній репресованою чи реабілітованою;

г) особі, яка була насильно вивезена з території колишнього СРСР під час Другої світової війни на територію держав, що перебували у стані війни з колишнім СРСР або були окуповані фашистською Німеччиною та її союзниками;

ґ) особі, яка перебувала на блокадній території колишнього Ленінграда (Санкт-Петербург, Російська Федерація) у період з 08.09.1941 по 27.01.1944.

Впродовж січня юристи ДФС Дніпропетровщини відстояли справи у судах на суму 42,4 млн. грн.

З початку 2016 року на розгляді у судах різних інстанцій за участю органів ДФС Дніпропетровської області перебувало 10325 справ різних категорій на загальну суму позовних вимог 11,7 млрд. грн.

З розглянутих судами у січні поточного року 19 справ на суму 57,3 млн. грн., на користь територіальних органів ГУ ДФС Дніпропетровщини вирішено 14 справ на суму 42,4 млн. грн., що складає 74% від суми розглянутих судами справ.

Зокрема, протягом січня поточного року за результатами розглянутих 10 судових справ за позовами платників про визнання недійсними податкових повідомлень – рішень на загальну суму 42,5 млн. грн., 6 рішень на загальну суму 27,7 млн. грн. судами прийнято на користь територіальних органів ГУ ДФС у Дніпропетровській області. Це складає 65% від суми розглянутих судами таких справ.

«Такі результати свідчать про якісну аргументацію та доказову базу, на якій ґрунтуються наші позовні вимоги. Кожен юрист фахово підходить до кожної справи, що направляється до суду. Водночас ми зміщуємо акцент у нашій роботі на досудове врегулювання спірних питань, які виникають із платниками податків», –наголошує в.о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.

Актуально для платників податку на додану вартість!

Державною фіскальною службою України у листі від 22.02.2016 №6111/7/99-99-19-03-02-17 (далі – лист ДФС №6111) надані роз’яснення щодо порядку заповнення додатка 2 до Податкової декларації з податку на додану вартість «Довідка про суму від’ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» (далі – Додаток 2)

Відповідно до статті 198 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) податковий кредит звітного періоду складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг.

У разі, якщо за результатами звітного (податкового) періоду податковий кредит платника перевищує його податкові зобов’язання, у платника формується від’ємне значення податку на додану вартість (далі – ПДВ) звітного (податкового) періоду, яке відповідно до пункту 200.4 статті 200 Кодексу може бути зараховане до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Сума від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, відображається у Додатку 2, порядок заповнення і подання якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289).

Отже, для відображення сум ПДВ, за рахунок яких сформовано від’ємне значення звітного (податкового) періоду, у колонці 2 Додатка 2 слід зазначати індивідуальний податковий номер постачальника, у якого придбано товари/послуги, за рахунок яких сформовано від’ємне значення ПДВ.

Лист №6111 розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66712.html

Кабмін затвердив Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями щодо об’єктів оподаткування транспортним податком Кабінет Міністрів України постановою від 18.02.2016 №66 затвердив Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі – Методика №66) та вніс зміни до додатків 1 та 2 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів (далі – Постанова №66).

Методика №66 встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі – автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об’єктів оподаткування транспортним податком.

Пунктом 13 Методики №66 визначено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає Державній фіскальній службі України інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Середньоринкова вартість легкових автомобілів розміщується на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту у режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість легкового автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об’єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Постанова №66 набрала чинності 19.02.2016.

Держава зробила крок на зустріч бізнесу з метою легалізації робочих місць та підвищення рівня заробітної плати!

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909), який набрав чинності 01.01.2016, зокрема, внесені зміни до Закону України від 08.07.2010 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464).

Відповідно до внесених змін єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) для платників, зазначених у статті 4 Закону №2464. встановлюється за єдиною ставкою у розмірі 22%, визначеної статтею 7 Закону №2464 бази нарахування єдиного внеску (частина 5 статті 8 Закону №2464). Таким чином, при нарахуванні єдиного внеску не враховується клас професійного ризику виробництва. Починаючи зі звітного періоду «січень 2016 року», скасовано утримання єдиного внеску із нарахованого доходу застрахованих осіб .

Насьогодні актуальною темою є боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах», реалізація гарантій оплати праці і організація заходів недопущення виникнення заборгованості по її виплаті. Підприємства та громадяни – суб’єкти господарювання, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватися чинного законодавства.

Працівники, отримуючи гроші в «конвертах», є заручниками самих себе. Одержуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості із працедавцем, працівник позбавляє себе соціальних виплат і гарантій. Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів.

Суб’єктам господарювання варто пам’ятати: використання нелегальної робочої сили, неоформлення трудових стосунків або несвоєчасна реєстрація трудових відносин з найнятим робітником – це порушення трудового законодавства, яке передбачає адміністративну, фінансову і кримінальну відповідальність.

На Дніпропетровщині податковою міліцією вилучено понад 790 тис. грн.

Працівниками податкової міліції Дніпропетровської області в рамках розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України на підставі ухвали суду проведено обшук в офісі фігуранта провадження. За результатами обшуку вилучено комп’ютерну техніку та 792 тис. грн. готівкою.

На вилучені грошові кошти та товарно-матеріальні цінності накладено арешт.

У січні завдяки слідчим ДФС Дніпропетровщини бюджету відшкодовано 878 тис. грн. збитків від фінансових злочинів

Протягом січня 2016 року слідчі Головного управління ДФС у Дніпропетровській області роз- слiдували 189 кримінальних проваджень, з яких 35 – прийнято до провадження у поточному році.

Досудове розслідування закін- чено з 6 кримінальних прова- джень, з яких до суду направлено – 5. З обвинувальним актом до судових інстанцій скеровано 3 провадження, а також 2 кримінальних провадження направлено до суду для вирішення питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності. Ще 1 кримінальне провадження закрито.

Крім того, за перший місяць 2016 року за підслідністю направлено 6 кримінальних проваджень, приєднано до інших проваджень 2 кримінальних провадження. Зупинено 2 кримінальних провадження.

Завдяки розслідуваним справам слідчими ДФС Дніпропетровської області впродовж січня поточного року відшкодована сума нанесених державі збитків у розмірі 878 тис. грн.

Шановні громадяни, своєчасно задекларуйте доходи, отримані у 2015 році!

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2015 року, триває до 1 травня 2016 року.

Декларування доходів у 2016 році фізичні особи – платники податків здійснюють за новою формою податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація), яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований Міністерством юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – наказ №859).

Декларація подається громадянином до податкової інспекції за місцем свого проживання, тобто за місцем реєстрації у паспорті.

Декларація подається до такого контролюючого органу за вибором платника податків в один із таких способів:

- особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання;

- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису не пізніше закінчення останньої години, в якому спливає граничний строк подання.

Кожен громадянин має право отримати безоплатні послуги із роз’яснення щодо порядку заповнення декларацій та допомогу при її заповненні у податковому органі за місцем податкової адреси платника податків. При цьому, контролюючі органи забезпечують платників податків бланками декларацій безоплатно.

Крім того, матеріали роз’яснювального характеру з питань декларування громадянами доходів розміщені на спеціальному банері «Декларуємо по-новому! 2016», що знаходиться на головних сторінках:

- офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (sfs.gov.ua) та

- суб-сайту «Територіальні органи ДФС у Дніпропетровській області» (dp.sfs.gov.ua).

Для громадян, які згідно з нормами Кодексу зобов’язані надати декларацію, граничний термін її надання – до 1 травня 2016 року.

Сподіваємося, що громадяни своєчасно виконають свій конституційний обов’язок перед державою.

Ставки єдиного податку для фізичних осіб – підприємців у 2016 році

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що ставки єдиного податку визначені статтею 293 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

Пунктом 293.1 цієї статті Кодексу визначено, що ставки єдиного податку для платників:

- першої – другої груп встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року,

- третьої групи – у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Відповідно до пункту 293.2 статті 293 Кодексу фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

- для першої групи платників єдиного податку – у межах до 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі – мінімальна заробітна плата);

- для другої групи платників єдиного податку – у межах до 20% розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з пунктом 293.3 статті 293 Кодексу відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

- 3 % доходу – у разі сплати податку на додану вартість (далі – ПДВ) згідно з Кодексом;

- 5 % доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Для ФОП, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, ставка єдиного податку встановлюється у розмірі, визначеному підпунктом 2 пункту 293.3 статті 293 Кодексу, тобто у розмірі 5% доходу.

Згідно з пунктом 293.4 статті 293 Кодексу ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої – третьої груп (ФОП) у розмірі 15%:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 та 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розділу ХIV Кодексу;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;

5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 Кодексу відповідно.

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності (пункт 293.6 статті 293 Кодексу).

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку (пункт 293.7 статті 293 Кодексу).

Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 107.05 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням https://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».

Новації для платників ПДВ: реєстри заяв щодо відшкодування податку

Дніпропетровська ОДПІ інформує платників податку на додану вартість, що з 1 лютого 2016 року набирають чинності зміни, внесені до Податкового кодексу України Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» в частині запровадження реєстрів заяв платників ПДВ про повернення суми бюджетного відшкодування.

Так, ст. 200 Податкового кодексу України передбачено формування двох реєстрів на відшкодування ПДВ:

- для платників, що відповідають критеріям, визначеним для автоматичного відшкодування сум податку;

- для решти платників.

З метою забезпечення прозорості функціонування таких реєстрів статтю 200 Кодексу доповнено п.п. 200.7.2 і п.п. 200.7.3. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюватиметься в хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до кожного відповідного реєстру. Державна фіскальна служба щодня публікуватиме на своєму офіційному веб - порталі (sfs.gov.ua) реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Публікація реєстрів таких заяв відбудеться після набрання чинності відповідної постанови Кабінету Міністрів України.

Також звертаємо увагу платників на зміну з 08 лютого 2016 року коду бюджетної класифікації доходів по платежу - «ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» з «14010100» на «14060100» відповідно до наказу Державної казначейської служби України від 14 січня 2016 року № 13 «Про затвердження змін до «Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету».

У 2015 році внутрішньою безпекою ДФС упереджено отримання працівниками хабарів на 6,2 млн. гривень

Боротьба з хабарництвом та корупційними проявами визначена одним з пріоритетних напрямів у процесі реформування фіскальної служби. За рахунок проведення низки оперативних та профілактичних заходів протягом 2015 року підрозділами внутрішньої безпеки ДФС вдалося упередити отримання працівниками служби хабарів на суму 6,2 млн. гривень.

За матеріалами ГУВБ фіскальної служби розпочато 85 проваджень, що у 2,4 раза більше, ніж у 2014 році.

Крім того, на 35% більше порівняно з 2014 роком виявлено злочинів у сфері службової діяльності податківців і митників (537).

Загалом 86% від зареєстрованих всіма правоохоронними органами держави злочинів виявлено саме підрозділами внутрішньої безпеки ДФС.

За службові злочини до кримінальної відповідальності притягнуто вдвічі більше працівників відомства (85 проти 36 у 2014 році), у тому числі 56 – за одержання неправомірної вигоди.

До суду надіслано 43 провадження, що в два рази перевищує показник 2014 року.

Основний акцент у роботі з корупційними проявами в ДФС зроблено на запобіганні та профілактиці таких явищ. Так, у серпні минулого року було затверджено Антикорупційну програму на 2015-2017 роки, яка містить низку системних заходів.

Крім того, на 80% оновлено особовий склад підрозділів внутрішньої безпеки відомства, при цьому значно підвищено вимоги до професійності працівників цього напряму.

Крім того, ефективно застосовуються заходи щодо протидії проявам адміністративно-корупційних правопорушень. За матеріалами внутрішньої безпеки складено 66 протоколів, що вдвічі більше 2014 року. З них – 32 матеріали розглянуто судом.

Для профілактики корупційних ризиків в ДФС проводяться співбесіди з кандидатами на посади в службі із застосуванням поліграфічного обладнання.

Результати таких досліджень враховуються при призначенні та переведенні працівників. Торік 165 особам, у яких виявлено схильність до корупційних дій, відмовлено у працевлаштуванні до органів ДФС.

Відбулась п`ята ротація співробітників спецпідрозділу «Фантом»

У ході чергової ротації 117 офіцерів-добровольців спецпідрозділу податкової міліції ДФС „Фантом” замінять своїх колег, які повернулись додому із зони проведення АТО з честю виконавши свій обов’язок перед державою.

Бійці спецпідрозділу „Фантом” здійснюють контроль за переміщенням осіб, протидіють незаконному переміщенню товарів через лінію розмежування між Україною та тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях. Податкові міліціонери спільно з співробітниками інших правоохоронних органів викривають фінансові злочини в зоні АТО та протидіють тероризму.

Нагадаємо, що 2 лютого 2016 року Верховною Радою України схвалено законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо гарантій соціального захисту деяких категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» №3206, який надає офіцерам спецпідрозділу податкової міліції ДФС «Фантом» право на отримання статусу учасника бойових дій.

Роман Насіров: Ми визначили чіткі критерії оцінки роботи керівних осіб служби

Про одну з основних складових реформи фіскальної служби – кадрове оновлення йшла мова сьогодні, 15 лютого, під час прес-конференції Голови ДФС Романа Насірова та директора Департаменту кадрової політики та роботи з персоналом ДФС Олени Кропив’янської.

За словами Голови ДФС, основним завданням кадрової реформи було не просто скорочення кількості працівників, але й залучення до роботи у службі найкращих з них, особливо серед керівників усіх рівнів, які забезпечать імплементацію реформ та зроблять зміни незворотними.

Для об’єктивної оцінки кадрового потенціалу було проведено тестування із залученням найкращих HR-експертів. За цей час опитування пройшли майже 900 керівників центрального апарату та територіальних органів.

«За результатами тестування відмінні та задовільні показники мають 49% опитаних. При цьому найкращі з них були у людей, призначених на посади протягом останніх 4-5 місяців. За результатами тестування сформовано резерв на позиції управлінців. Не пройшли тест на благонадійність 39% тих, хто проходив опитування», – зазначив Роман Насіров.

Кандидати на керівні посади відбиралися за такими критеріями як професіоналізм, лідерство та благонадійність. Ці критерії розроблені Виконавчим комітетом, який був створений в ДФС за ініціативою МВФ, для прозорості та об’єктивності процедури призначень в оновлену структуру служби.

Для ефективного проведення кадрової реформи наразі здійснюється вивчення навантаження праці на кожну особу по територіальним органам. За словами директора Департаменту кадрової політки та роботи з персоналом ДФС Олени Кропив’янської, система навантаження, яку наразі створюють в службі, допоможе обґрунтовано та об’єктивно визначити чисельність персоналу у кожному підрозділі.

За її словами, в ДФС також активно працюють над автоматизацією кадрових процесів. Планується, що до кінця року кожний працівник матиме свій електронний кабінет та цифровий підпис, що значно збереже час фахівцям служби. Наразі ця система вже проходить етап тестування.

Для керівного складу служби сформовано основні цілі, на виконання яких вони мають зосередити усі свої зусилля. Окрім основного завдання з наповнення бюджету, це – виконання плану реформ та підвищення задоволеності платників рівнем якості сервісу, який надає фіскальна служба.

У свою чергу для контролю за виконанням керівниками зазначених завдань ДФС домовилася з міжнародними донорами, зокрема, німецьким фондом GIZ, про проведення дослідження рівня задоволеності платників податків роботою ДФС. «Ми розраховуємо на отримання даних не тільки по країні в цілому, але й по кожному регіону і по напрямам. Нам важливо отримати об’єктивну інформацію, побачити картину очима платників, зафіксувати де ми є зараз і як це буде змінюватися», – зазначив Роман Насіров.

За його словами, проведення таких досліджень в майбутньому планується кожні півроку. Це дасть змогу об’єктивно вимірювати прогрес і реальний ефект від впроваджених реформ. В основу дослідження будуть покладені міжнародні стандарти, що дозволить порівняти роботу фахівців ДФС з роботою їхніх колег в інших європейських країнах.

Роман Насіров та представники бізнесу обговорили реформи у ДФС

Актуальні питання оподаткування підприємств, законодавчі новації, які покращують умови ведення бізнесу в Україні, та особливості реформування української митниці обговорили Голова ДФС Роман Насіров і представники Європейської Бізнес Асоціації та Американської Торгівельної Палати в Україні під час чергової зустрічі 12 лютого 2016 року.

За словами Романа Насірова, сьогодні ДФС активно працює над впровадженням нових сервісів для платників податків та суб’єктів зовнішньої економічної діяльності, спрямованих на стимулювання залучення в Україну інвестицій.

Так, актуальним питанням для фахівців служби є удосконалення роботи оновленого Електронного кабінету платника податків, який нещодавно розпочав свою діяльність у тестовому режимі та вже користується популярністю серед підприємців.

«Для нас головним завданням є не просто зробити сторінку в Інтернеті, а створити систему з доступом до баз даних. Ми працюємо над розширенням функцій Електронного кабінету, над тим, щоб була синхронізація з бухгалтерськими системами. Плануємо розробити окремі програми для фізичних осіб, які існують в інших країнах, для можливості здійснення електронного декларування. Але при цьому, щоб система працювала не з нуля, а автоматично наповнювалася інформацією, яка є в наших базах даних», - зазначив Роман Насіров.

У свою чергу, представники бізнесу схвально оцінили цей новий сервіс ДФС, як й ініціативу та кроки у впровадженні інституту уповноваженого економічного оператора, на який платники чекали близько чотирьох років. 12 лютого відповідний законопроект був презентований у Міністерстві фінансів України.

«Сьогодні ми робимо усе можливе, щоб законопроект був ухвалений протягом двох місяців. До цього ж часу ми здійснюємо низку заходів для того, щоб його можна було одразу ж після ухвалення імплементувати», - підкреслив Голова ДФС.

Учасники зустрічі також обговорили новації в оподаткуванні податком на прибуток підприємств, систему електронного адміністрування ПДВ та її вплив на боротьбу з фіктивними компаніями, роботу оновленого Офісу з обслуговування великих платників податків.

Щодо реформування митниці, то, за словами Романа Насірова, ДФС вже розроблено низку заходів, спрямованих на її модернізацію, впроваджено кілька проектів за участі та підтримки іноземних колег та експертів у митній сфері.

Наприкінці зустрічі представники бізнесу подякували ДФС за вирішення проблеми з видачею сертифікатів з перевезення товару EUR.1, які з 1 січня 2016 року фіскальна служба видає безкоштовно, та запропонували відзначити всіх працівників ДФС, які були задіяні у вирішенні цього питання.

До уваги платників податку на прибуток!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що про основні зміни в:

- оподаткуванні податком на прибуток, передбачені Податко- вим кодексом України з 01.01.2016;

- порядку складання та подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств за 2015 рік

було повідомлено листами Державної фіскальної служби України (далі – ДФС) від 04.01.2016 №102/7/99-99-19-02-01-17 (зі змінами та доповненнями, внесеними листом від 28.01.2016 №2779/7/99-99-19-02-01-17), від 18.01.2016 №1626/7/99-99-19-02-02-17 та від 12.02.2016 №5009/7/99-99-19-02-01-17.

Зазначені листи розміщені на офіційному веб-порталі ДФС за посиланнями:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/65927.html

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66217.html

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66033.html

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66604.html

До уваги платників податку на додану вартість!

Державна фіскальна служба повідомляє, що у зв'язку з введенням нових форм звітності з податку на додану вартість затверджених наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" будуть проводитись роботи по оновленню програмного забезпечення на серверному обладнанні ІТС "Єдиного вікна подання електронної звітності" та "Електронного кабінету платників податків".

З огляду на вищенаведене 13-15 лютого 2016 року у відповідь на надіслані в електронному вигляді звіти будуть надсилатись лише перші квитанції.

Шановні громадяни! Деклараційна кампанія 2016 року триває

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що кампанія декларування громадянами доходів, отриманих ними протягом 2015 року, триває до 1 травня поточного року.

Задекларувати отримані у минулому році доходи громадяни повинні шляхом надання до податкової інспекції за місцем свого проживання, тобто за місцем реєстрації у паспорті податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація).

Звертаємо увагу, що декларування доходів у 2016 році фізичні особи – платники податків здійснюють за новою формою декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований Міністерством юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – наказ №859). Наказом №859 затверджена також Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.

Обов’язковість подання окремими категоріями громадян річних декларацій та визначення і сплата ними податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військового збору визначено нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

До таких категорій громадян належать фізичні особи, які протягом 2015 року отримували доходи, що підлягають оподаткуванню, але з яких ПДФО та військовий збір не утримувався.

Декларацію зобов’язані подати громадяни, які протягом звітного 2015 року отримували:

- іноземні доходи;

- доходи, які нараховувалися (виплачувалися, надавалися) фізичній особі двома або більше податковими агентами у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році це 14 6160 гривень (1218грн. х 120));

- доходи від особи, яка не є податковим агентом, тобто від нерезидента або фізичної особи, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність;

Нагадуємо, що незалежна професійна діяльність це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб (підпункт 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Громадяни, які згідно з нормами Кодексу зобов’язані надати декларацію, повинні прозвітувати до 1 травня 2016 року.

Сподіваємося, що громадяни відповідально ставитимуться до вимог законодавства і своєчасно виконають свій конституційний обов’язок перед державою.

Громадяни, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за результатами 2015 року, можуть надати декларацію впродовж усього 2016 року.

Розмір «загальної» соціальної пільги у 2016 році

Порядок надання податкових соціальних пільг (далі – ПСП) визначений статтею 169 Податко- вого кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

ПСП – це один з видів допомоги, яку через пільгове оподаткування заробітної плати надає держава працюючим особам.

Згідно зі змінами, внесеними з 01.01.2016 Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» до пункту 169.1 статті 169 Кодексу, та з урахуванням норм підпункту 169.4.1 цієї статті, будь-який платник податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, що отримується від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму ПСП у розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (з розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, тобто, на так звану, «загальну» соцпільгу.

Враховуючи, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум для працездатної особи на 01.01.2016 у розрахунку на місяць встановлено на рівні 1378 гривень, то протягом усього 2016 року для осіб, які одержують заробітну плату не вище 1930 гривень (1378 грн. х 1,4), розмір ПСП, передбаченої підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 Кодексу, складає 689 гривень (1378 грн. х 50%).

Будь-який платник ПДФО, у якого зарплата на місяць не перевищує 1930 гривень та який утримує двох і більше дітей у віці до 18 років, згідно з підпунктом 169.1.2 пункту 169.1 статті 169 Кодексу має право на ПСП у розмірі, рівній «загальній» ПСП, тобто 689 гривень на місяць, на кожну таку дитину. Так, якщо у платника податків двоє дітей у віці до 18 років, то щомісячній розмір ПСП у 2016 році для нього складає 1378 гривень (689 грн. х 2 (кількість дітей)).

Звертаємо увагу, що ПСП застосовується тільки до доходу у вигляді заробітної плати та інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій і винагород (підпункт 169.4.1 Кодексу) і тільки за одним місцем нарахування (виплати) таких доходів (підпункт 169.2.1 Кодексу). Тому, якщо у працівника декілька місць роботи, де йому виплачують заробітну плату, він повинен самостійно вибрати тільки одне з них для отримання ПСП.

Фактом обрання місця застосування ПСП є подання платником відповідної заяви роботодавцю. ПСП починає застосовуватись до нарахованих у вигляді зарплати доходів з дня отримання роботодавцем заяви платника про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право.

Перелік таких документів та порядок їх подання визначено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1227 «Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги».

Оприлюднено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних»

Державною фіскальною службою України (далі – ДФС) на офіційному веб-порталі (sfs.gov.ua) 03.02.2016 оприлюднено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних» (далі – проект постанови).

Проект постанови розроблено ДФС з метою виконання вимог статей 231 та 232 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), якими передбачено, що всі акцизні накладні, які складаються платниками податку при реалізації пального, та розрахунки коригування до акцизної накладної підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН).

Проектом постанови передбачається визначення механізму реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизної накладної в ЄРАН в умовах дії системи електронного адміністрування реалізації пального.

Положення стосовно запровадження акцизних накладних при реалізації пального, ЄРАН, та електронного адміністрування реалізації пального набирають чинності з 01.03.2016.

З проектом постанови та порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних можна ознайомитися на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням: https://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2016-rik/66242.html

Роман Насіров: Ми визначили чіткі критерії оцінки роботи керівних осіб служби

Про одну з основних складових реформи фіскальної служби – кадрове оновлення йшла мова сьогодні, 15 лютого, під час прес-конференції Голови ДФС Романа Насірова та директора Департаменту кадрової політки та роботи з персоналом ДФС Олени Кропив’янської.

За словами Голови ДФС, основним завданням кадрової реформи було не просто скорочення кількості працівників, але й залучення до роботи у службі найкращих з них, особливо серед керівників усіх рівнів, які забезпечать імплементацію реформ та зроблять зміни незворотними.

Для об’єктивної оцінки кадрового потенціалу було проведено тестування із залученням найкращих HR-експертів. За цей час опитування пройшли майже 900 керівників центрального апарату та територіальних органів.

«За результатами тестування відмінні та задовільні показники мають 49% опитаних. При цьому найкращі з них були у людей, призначених на посади протягом останніх 4-5 місяців. За результатами тестування сформовано резерв на позиції управлінців. Не пройшли тест на благонадійність 39% тих, хто проходив опитування», – зазначив Роман Насіров.

Кандидати на керівні посади відбиралися за такими критеріями як професіоналізм, лідерство та благонадійність. Ці критерії розроблені Виконавчим комітетом, який був створений в ДФС за ініціативою МВФ, для прозорості та об’єктивності процедури призначень в оновлену структуру служби.

Для ефективного проведення кадрової реформи наразі здійснюється вивчення навантаження праці на кожну особу по територіальним органам. За словами директора Департаменту кадрової політки та роботи з персоналом ДФС Олени Кропив’янської, система навантаження, яку наразі створюють в службі, допоможе обґрунтовано та об’єктивно визначити чисельність персоналу у кожному підрозділі.

За її словами, в ДФС також активно працюють над автоматизацією кадрових процесів. Планується, що до кінця року кожний працівник матиме свій електронний кабінет та цифровий підпис, що значно збереже час фахівцям служби. Наразі ця система вже проходить етап тестування.

Для керівного складу служби сформовано основні цілі, на виконання яких вони мають зосередити усі свої зусилля. Окрім основного завдання з наповнення бюджету, це – виконання плану реформ та підвищення задоволеності платників рівнем якості сервісу, який надає фіскальна служба.

У свою чергу для контролю за виконанням керівниками зазначених завдань ДФС домовилася з міжнародними донорами, зокрема, німецьким фондом GIZ, про проведення дослідження рівня задоволеності платників податків роботою ДФС. «Ми розраховуємо на отримання даних не тільки по країні в цілому, але й по кожному регіону і по напрямам. Нам важливо отримати об’єктивну інформацію, побачити картину очима платників, зафіксувати де ми є зараз і як це буде змінюватися», – зазначив Роман Насіров.

За його словами, проведення таких досліджень в майбутньому планується кожні півроку. Це дасть змогу об’єктивно вимірювати прогрес і реальний ефект від впроваджених реформ. В основу дослідження будуть покладені міжнародні стандарти, що дозволить порівняти роботу фахівців ДФС з роботою їхніх колег в інших європейських країнах.

Про скасування (блокування) посилених сертифікатів

Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі – АЦСК ІДД) на головній сторінці офіційного інформацій- ного ресурсу АЦСК ІДД у розділі «Новини» за посиланням https://acskidd.gov.ua/news повідомив про порядок скасовування або блокування власних посилених сертифікатів.

АЦСК ІДД рекомендовано скасовувати або блокувати власні посилені сертифікати за заявою у письмовій формі, яку необхідно подати до АЦСК ІДД протягом робочого дня, або за електронним запитом.

Процедура скасування або блокування за електронним запитом здійснюється цілодобово за допомогою надійного засобу електронного цифрового підпису «ІІТ Користувач ЦСК-1» та особистого ключа підписувача. У цьому випадку заявник звільняється від оформлення паперових документів та відвідування відокремленого пункту реєстрації АЦСК ІДД, а інформування підписувача про скасування або блокування посиленого сертифіката здійснюються у режимі реального часу.

Процедуру скасування або блокування власного посиленого сертифіката за електронним запитом наведено у підпунктах 5.9. та 5.10. пункту 5 Настанови користувача «ІІТ Користувач ЦСК-1» та у «Відеоінструкції по скасуванню посилених сертифікатів за електронним запитом».

Особливості кампанії декларування у 2016 році

Кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році, триває до 1 травня 2016 року.

Деклараційна кампанія у 2016 році має свої відмінності від попередніх років.

У зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 норми Закону України від 28.12.2014 №71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» щодо оподаткування доходів фізичних осіб військовим збором, за результатами 2015 року фізичні особи – платники податків у декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) визначають податкові зобов’язання не тільки з податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО), а також і з військового збору.

Нагадуємо, що відповідно до статті 163 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) ПДФО підлягає оподаткуванню загальний річний оподатковуваний дохід, який включає доходи, як з джерел їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно до підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статті 163 Кодексу.

Ставка військового збору складає 1,5% об’єкта оподаткування.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу. Підпунктом 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Кодексу передбачено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Отже, за результатами звітного 2015 року громадянин повинен подати декларацію та визначити податкові зобов’язання як з ПДФО, так і з військового збору. З цією метою з 01.01.2016 введено в дію нову декларацію, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 за №859.

Сума ПДФО, що підлягає сплаті фізичною особою – платником податків самостійно до бюджету за результатами 2015 року вказується у рядку 23.1 розділу IV нової декларації, а сума військового збору – у рядку 24.1 розділу IV нової декларації.

Нагадуємо, що громадяни повинні надати декларацію про майновий стан і доходи за 2015 року у термін до 1 травня 2016 року.

Основні зміни в оподаткуванні ПДВ з 1січня 2016 року

Державна фіскальна служба України у листі від 08.02.2016 №4149/7/99-99-19-03-00-17 (далі – лист ДФС №4149) повідомила про окремі особливості нарахування та сплати податку на додану вартість (далі – ПДВ) з урахуванням змін, внесених Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909).

У зазначеному листі ДФС висвітлені зміни, які набрали чинності з 01.01.2016, у частині застосування норм щодо оподаткування ПДВ з наступних питань:

- реєстрація платників ПДВ;

- визначення бази оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг;

- оподаткування банківськими установами операцій з реалізації майна, набутого ними у власність;

- скасування старих та запровадження нових податкових пільг.

Більш детально з листом №4149 можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66347.html

Актуально для платників екологічного податку: особливості заповнення додатка 4 до декларації екологічного податку

Державною фіскальною службою України надані роз’яснення щодо особливостей заповнення додатку 4 «Розрахунок за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені)» (далі – Додаток 4) до податкової декларації екологічного податку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2016 №715 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за №1052/27497.

Податкові зобов’язання з екологічного податку у частині екологічного податку за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) стосовно накопичених до 1 квітня 2009 року відходів (далі – податкові зобов’язання) обчислюються із застосуванням коригуючого коефіцієнта (далі – коригуючий коефіцієнт). Коригуючий коефіцієнт визначений пунктом 247.2 статті 247 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями(далі – Кодекс).

Формули обчислення податкових зобов’язань, що зазначені у Додатку 4, не містять зазначений коригуючий коефіцієнт.

З метою забезпечення повноти нарахування податкових зобов’язань підготовлені зміни алгоритмів контролю Додатка 4, які полягають у доповнені рядків 4.2.1.2, 4.2.2.2, 4.3.1.2, 4.3.2.2 додатковим множником, а саме:

- рядок 4.2.1.2 – (р.4.2.1.2.1 х р.4.2.1.2.2 х р.4.2.1.2.3 х р.4.2.1.1.3);

- рядок 4.2.2.2 – (р. 4.2.2.2.1 х р. 4.2.2.2.2 х р. 4.2.2.2.3 х р. 4.2.2.1.3);

- рядок 4.3.1.2 – (р. 4.3.1.2.1 х р. 4.3.1.2.2 х р. 4.3.1.2.3 х р. 4.3.1.1.3);

- рядок 4.3.2.2 – (р. 4.3.2.2.1 х р. 4.3.2.2.2 х р. 4.3.2.2.3 х р. 4.3.2.1.3).

Платники екологічного податку при складанні податкової звітності з використанням програмного забезпечення можуть, за потреби, відключати контроль автоматизованої камеральної перевірки (автоматичного заповнення) показників.

Враховуючи зазначене, до прийняття змін до Додатку 4, при його заповненні необхідно зазначати коригуючий коефіцієнт, що відповідає типу радіоактивних відходів, прийнятих до сховищ.

Декларування доходів, отриманих у спадщину чи подарунок

Дніпропетровська ОДП нагадує, що громадянам, які у 2015 році отримували доходи від успадкування чи отримання в дарунок коштів та майна від осіб, які не є членами сім`ї першого ступеня споріднення, необхідно подати до органу фіскальної служби за місцем реєстрації декларацію про майновий стан і доходи.

Відповідно до пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 розділу І Податкового кодексу України членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

При цьому не повинні надавати декларацію спадкоємці резиденти та нерезиденти, які сплачують податок до нотаріального оформлення спадщини.

Зауважимо, що починаючи з 1 січня 2016 року доходи, отримані громадянами внаслідок успадкування чи утримання в дарунок майна, відображаються тільки у декларації без заповнення окремих додатків. Інформація щодо зазначених доходів відображаються у декларації форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015р. № 859.

Нагадуємо, податкова декларація про майновий стан і доходи надається до 1 травня 2016 року. А до 1 серпня п.р. громадянин зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним податковій декларації.

З 1 січня 2016 року мінімальний страховий внесок для фізичних осіб - підприємців розраховується за ставкою 22 відсотка

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що Законом України від 24.12.2015 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесені зміни до Закону України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стосовно ставки єдиного внеску.

З 1 січня 2016 року ставка єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців встановлена у розмірі 22 відсотка бази нарахування.

Для фізичних осіб – підприємців спрощеної системи оподаткування (крім пенсіонерів за віком та інвалідів, які отримують пенсію чи соціальну допомогу), єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

з 01.01.2016 по 30.04.2016 – 303,16 грн. (22% × 1378 грн.),

з 01.05.2016 по 30.11.2016 – 319 грн. (22% × 1450 грн.);

з 01.12.2016 по 31.12.2016 – 341 грн. (22% × 1550 грн.).

Фізичні особи – підприємці, які обрали загальну систему оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховують єдиний внесок тільки за місяці, у яких вони отримали дохід (прибуток) у межах максимальної величини й не менше розміру мінімального страхового внеску.

У тих місяцях, у яких вони не отримали доходу (прибутку) вони мають право визначити базу нарахування ЄСВ з дотриманням мінімального й максимального її розміру (п.2 частина 1 ст. 7 Закону).сума єдиного внеску також не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

Порядок проведення документальної електронної перевірки

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що наказом Міністерства фінансів України від 20.11.2015 року № 1040 затверджено порядок подання платником податків заяви про проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки та прийняття рішення контролюючим органом про проведення такої перевірки.

Заява подається керівником або уповноваженим представником платника податків до контролюючого органу, в якому він перебуває на обліку, не пізніше ніж за 10 календарних днів до очікуваного початку проведення електронної перевірки.

Платником податків у заяві, крім загальних облікових даних, в обов'язковому порядку зазначається інформація про:

1) податкові періоди господарської діяльності, що підлягають електронній перевірці;

2) систему оподаткування, що застосовується платником податків;

3) перелік податків, які будуть перевірені під час проведення електронної перевірки;

4) ведення в електронному вигляді бухгалтерського обліку;

5) ведення в електронному вигляді первинних документів, які підтверджують правомірність ведення бухгалтерського обліку;

6) надання платником податків разом із заявою до контролюючого органу в електронній формі документів, які пов'язані з обчисленням та сплатою податків і зборів (якщо такі документи створюються платником податків в електронній формі та зберігаються на машинних носіях інформації).

Заява та документи, необхідні для перевірки, можуть бути подані платником податків до контролюючого органу в один із таких способів:

- рекомендованим листом з повідомленням про вручення та з описом вкладеного;

- безпосередньо до контролюючого органу;

- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб.

Рішення про проведення/непроведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки приймається керівником контролюючого органу протягом 10 календарних днів з дня отримання такої заяви та надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня від дати його прийняття.

Оподаткування спадщини та подання Декларації про майновий стан і доходи

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що відповідно до норм Податкового кодексу України при оподаткуванні спадщини застосовуються такі ставки податку на доходи фізичних осіб: нульова ставка, ставка у 5%, а також ставки у 15% або 20%.

Право на застосування нульової ставки мають:

- члени сім’ї першого ступеня споріднення (чоловік або дружина, батьки та діти, у тому числі усиновлені), які успадковують будь-яку власність;

- особа інвалід І групи або особа, яка має статус дитини сироти або, дитини позбавленої батьківського піклування, якщо успадковується нерухоме майно, рухоме майно, сума страхового відшкодування;

- дитина - інвалід, яка успадковує нерухоме або рухоме майно.

Ставка 5% застосовується для будь-якого майна для спадкоємців, що не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення. Тобто всі члени сім’ї, які не є батьками, чоловіком або дружиною чи дітьми (в тому числі всиновленими), при отриманні спадщини мають сплатити до державної скарбниці 5% податку на доходи фізичних осіб.

Якщо ж спадщину чи подарунок отримує спадкоємець від спадкодавця-нерезидента або спадкоємець-нерезидент від спадкодавця-резидента, ставка податку буде становити 15 або 20% в залежності від суми спадку.

Громадяни, які одержали дохід у вигляді спадщини чи подарунку, котрий оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість такої спадщини чи подарунку до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Всі інші громадяни, які отримали у 2015 році спадщину чи подарунок, зобов’язані задекларувати такі доходи до 1 травня 2016. Сплату податку з отриманого доходу у вигляді спадку необхідно здійснити до 1 серпня 2016 року. Подавати декларацію необхідно до Центрів обслуговування платників

Порядок оподаткування перехідних сум (лікарняних, відпускних) єдиним внеском

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що з 1 січня 2016 року для роботодавців, фізичних осіб – підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та інших платників, єдиний внесок встановлений у розмірі 22 відсотки до бази нарахування. Зазначені зміни до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI внесені Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII.

Частиною четвертою статті 9 Закону № 2464 визначено, що обчислення єдиного внеску за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку нараховується єдиний внесок.

Враховуючи викладене, єдиний внесок на суми перехідних лікарняних за період 2015 року, нарахованих платником у січні 2016 року, обчислюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діє на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), тобто за ставкою 22 відсотки.

Перехідні відпускні, нараховані у 2015 році за період, який припадає на січень 2016 року, перерахунку не підлягають.

Порядок нарахування єдиного внеску за минулі періоди (лікарняних, відпускних) роз’яснений листом ДФС України від 22.01.2016 № 2074/7/99-99-17-03-01-17 на офіційному порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс ІДД ДФС / Нормативні та інформаційні документи»).

Про сплату пені та штрафних санкцій платниками єдиного внеску

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що з 1 січня 2016 року суми пені та штрафів, передбачених нормами Закону України від 08.07.2010 № 2464«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення.

Таким чином, термін сплати по рішеннях, винесених територіальним органом ДФС України до 31 грудня 2015 року включно, становитиме 10 робочих днів, винесених з 1 січня 2016 року - 10 календарних днів.

Порядок сплати платником єдиного внеску суми пені та штрафів у зв’язку із змінами термінів сплати, роз’яснений листом ДФС України від 15.01.2016 №1261/7/99-99-17-03-01-17 на офіційному порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс ІДД ДФС/ Нормативні та інформаційні документи»).

Щодо порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків

У Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за № 124/28254 зареєстровано наказ Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» (далі – Наказ № 1204 та Порядок).

Наказ набирав чинності з дня його офіційного опублікування у Офіційному віснику України №11 від 16.02.2016.

Наказом скасовуються накази Міністерства фінансів України від 28 листопада 2012 року №1236 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 грудня 2012 року за №2135/22447, Державної митної служби України від 11 травня 2006 року №370 «Про затвердження Порядку підготовки та направлення митними органами податкових повідомлень платникам податків, установлення й експлуатації дощок податкових повідомлень та Порядку дій митних органів при несвоєчасному погашенні платниками податків податкових зобов’язань», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29 травня 2006 року за № 613/12487 та від 02 листопада 2009 року № 1050 «Про вдосконалення порядку підготовки митними органами податкових повідомлень платникам податків та дій митних органів при несвоєчасному погашенні платниками податків податкових зобов'язань», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 січня 2010 року за № 100/17395.

Порядок розроблено для застосування посадовими особами всіх контролюючих органів при складанні та надісланні (врученні) податкових повідомлень-рішень платникам податків.

Починаючи з дати набрання чинності Наказом №1204 податкові повідомлення-рішення повинні бути складені та надіслані (вручені) платникам податків за формами згідно з додатками до Порядку.

При цьому, форми податкових повідомлень-рішень суттєво відрізняються від форм, раніше затверджених зазначеними вище наказами, які скасовуються (зокрема не містять корінців, крім податкових повідомлень-рішень за формою «Ф», суттєво змінена форма «В4», яка складається у разі зменшення від’ємного значення суми податку на додану вартість, тощо).

Наказом №1204 та Порядком також імплементовані новації в законодавстві, зокрема затверджено нові форми податкових повідомлень-рішень, а саме:

форма «Р1», яка складається у разі виявлення за результатами перевірок заниження або завищення суми податкового кредиту та/або суми податкових зобов’язань для цілей розділу V Кодексу, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, що не призвело до виникнення грошових зобов'язань за результатами перевірки (крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки);

форма «Н», яка складається у разі виявлення порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу;

форма «Д», яка складається за результатами перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, у тому числі податкових агентів (юридичних або фізичних осіб), з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податків та зборів, в тому числі податку на доходи фізичних осіб, при виплаті доходів на користь платників податків – фізичних осіб.

До уваги платників ПДВ!

Особливості заповнення податкової декларації з ПДВ викладено у Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року №21 „Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість”.

При заповненні додатка 2 до податкової декларації з ПДВ „Довідка про суму від’ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)” в колонці 2 табличної частини зазначається індивідуальний податковий номер (ІПН) платника податку постачальника, а при формуванні від’ємного значення за рахунок сум ПДВ, сплачених при ввезенні товарів на митну територію України, – власний ІПН платника податку (покупця).

Про особливості заповнення додатка 4 до податкової декларації екологічного податку

Державна фіскальна служба України листом від 10.02.2016 № 4499/7/99-99-15-04-02-17 роз’яснила особливості заповнення додатку 4 до податкової декларації екологічного податку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2016 № 715, а саме.

Податкові зобов’язання з екологічного податку, в частині екологічного податку за утворення радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року відходів обчислюються із застосуванням коригуючого коефіцієнта, що визначений п. 247.2 ст. 247 Податкового кодексу України.

Лист Державної фіскальної служби України з зазначеного питання розміщено за адресою:

https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66437.html.

Про податкову декларацію з податку на додану вартість з 1 січня 2016 року

Дніпропетровська ОДПІ нагадує про особливості подання податкової звітності з податку на додану вартість.

Так, Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесено суттєві зміни до Податкового кодексу України в частині визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість та їх сплати до бюджету, зокрема, сільськогосподарськими товаровиробниками.

З метою забезпечення виконання нових правил оподаткування, запроваджених з 1 січня 2016 року, Міністерством фінансів України наказом від 28.01.2016 № 21 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" (далі – наказ № 21) затверджена нова форма декларації з податку на додану вартість. Наказ № 21 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за № 159/28289 та опубліковано в офіційному виданні "Урядовий кур’єр" 30 січня 2016 року.

Враховуючи те, що останні зміни в оподаткуванні, які запроваджено з 1 січня 2016 року, повною мірою можуть бути відображені лише в податковій декларації з податку на додану вартість, що затверджена наказом № 21, податкова звітність з ПДВ, починаючи із звітного періоду січень 2016 року, усіма платниками податку подається за новою формою в електронному вигляді.

Відповідні роз’яснення надано листом ДФС від 02.02.2016 № 3240/7/99-99-19-03-00-17 «Про податкову декларацію з податку на додану вартість з 1 січня 2016 року», з яким можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66246.html).

Також зауважимо, що 21 березня п.р. - останній день подання декларації з податку на додану вартість за лютий 2016 року платниками, у яких податковий період дорівнює календарному місяцю.

Про порядок декларування акцизного податку виробниками тютюнових виробів

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що листом від 10.02.2016 № 4506/7/99-99-19-03-03-17 «Про порядок декларування акцизного податку виробниками тютюнових виробів» (далі – лист) було проінформовано про зміни в адмініструванні акцизного податку, що стосуються платників акцизного податку – виробників та імпортерів тютюнової продукції, у зв’язку із прийняттям Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон № 909).

Слід звернути увагу, що відповідно до змін, внесених Законом № 909 до статті 214 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість реалізованого товару (продукції), виробленого на митній території України та/або ввезеного на митну територію України, за встановленими виробником та/або імпортером максимальними роздрібними цінами з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (п.п.214.1.1, 214.1.2 п.214.1 ст.214 Кодексу).

Крім того, внесено зміни до статті 213 Кодексу, зокрема пункт 213.3 «операції з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування», доповнено новим підпунктом 213.3.12 в частині операцій з реалізації відходів тютюнової сировини за умови документального підтвердження їх утворення та подальшого знищення або утилізації.

Зазначені норми Кодексу діють з 01 січня 2016 року і повинні бути враховані при декларуванні акцизного податку за січень 2016 року.

Відповідні зміни до декларації акцизного податку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» (далі – наказ №14), знаходяться в стадії затвердження.

До запровадження нових форм звітності виробники та імпортери тютюнових виробів, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів та відповідно до підпунктів 212.1.1, 212.1.2 пункту 212.1 статті 212 Кодексу є платниками акцизного податку, подають декларацію за формами, затвердженими наказом №14. Однак при розрахунку суми акцизного податку у додатку 2 до декларації акцизного податку у колонці 5 «Максимальна роздрібна ціна (далі – МРЦ) без ПДВ та з урахуванням акцизного податку» мають вказувати МРЦ із урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку.

Щодо операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування згідно з підпунктом 213.3.12 пункту 213.3 статті 213 Кодексу (реалізація відходів тютюнової сировини за умови документального підтвердження їх утворення та подальшого знищення або утилізації), то такі операції повинні зазначатися у додатках 1 (колонка 15) та 4 (колонка 9) до декларації, а також переноситись до графи Б12 декларації акцизного податку.

Більш детально з листом із зазначених питань можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (https://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/aktsizniy-podatok/listi-dps/236035.html).

Про відмову від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що листом від 11.02.2016 № 4698/7/99-99-19-03-02-17 «Про відмову від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ» (далі – лист) надано роз’яснення щодо можливості відмови сільськогосподарського підприємства за добровільним рішенням від застосування спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, визначеного статтею 209 Податкового кодексу України, і переходу на загальну систему оподаткування ПДВ та перенесення сум ПДВ, сплачених при придбанні товарів, які не були використані при виробництві сільськогосподарської продукції із податкової декларації з ПДВ із позначками «0121» - «0123» до податкової декларації з ПДВ із позначкою «0110».

З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66418.html).

Щодо змін в адмініструванні акцизного податку

Державна фіскальна служба України надала методичні рекомендації щодо деяких змін в адмініструванні акцизного податку, що стосується платників акцизного податку – реалізаторів пального, пов’язані із прийняттям Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

Більш детальне роз’яснення щодо змін в адмініструванні акцизного податку надано у листі ДФС України від 03.02.2016 № 3495/7/99-99-19-03-03-17 «Щодо змін в адмініструванні акцизного податку» та розміщено на веб-порталі ДФС (https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66334.html).

Про окремі особливості застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту підприємствами енергетичної галузі

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що у зв’язку із внесенням змін до Податкового кодексу України Законом України від 24 листопада 2015 року № 812-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу та забезпечення стабільності розрахунків підприємств енергетичної галузі" повідомлено про окремі особливості застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту підприємствами енергетичної галузі (пункт 44 підрозділ 2 розділу ХХ Податкового кодексу України) у листі від 22.01.2016 № 2055/7/99-99-19-03-02-17 «Про окремі особливості застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту підприємствами енергетичної галузі».

З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66080.html).

Про проведення перевірок у 2016 році

Державна фіскальна служба України листом від 01.02.2016 № 3069/7/99-99-22-04-02-17 в зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» роз’яснила зміни в податковому законодавстві щодо проведення перевірок.

Зокрема, внесені зміни до підпункту 78.1.1 пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу виключили можливість проведення перевірок з питань дотримання податкового законодавства у разі, якщо отримано податкову інформацію або за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового законодавства. Поряд з цим в листі зазначено, що у разі отримання контролюючим органом податкової інформації, яка свідчить про порушення платником податків податкового законодавства, організацію та проведення документальних позапланових перевірок доцільно здійснювати на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу.

Лист Державної фіскальної служби України від 01.02.2016 №3069/7/99-99-22-04-02-17 розміщено за адресою https://sfs.gov.ua/yuridichnim-osobam/podatkoviy-kontrol/listi-dps/235142.html

Як подати декларацію про майновий стан та доходи засобами електронного зв’язку?

За допомогою сервісу «Декларування он-лайн», платники подають податкову декларацію до контролюючого органу засобами електронного зв’язку через Інформаційний портал ДФС.

Щоб подавати декларацію в електронній формі платник податків має отримати безкоштовний електронний цифровий підпис, що видається Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС. Платники податків Дніпропетровського району можуть отримати електронні ключі за лічені хвилини у ЦОП Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська (пр. Газети Правда, 95).

Після того, як ключ буде отримано, платник може завантажити із сайту Акредитованого центру сертифікації ключів програмне забезпечення під назвою «Програмний комплекс користувача ЦСК». Потім потрібно буде встановити його на свій власний комп’ютер, авторизуватися через особистий електронний ключ та за лічені хвилини відправити декларацію до контролюючого органу.

І не потрібно витрачати такий дорогоцінний час на похід до Центру обслуговування платників, чекати своєї черги і заповнювати декларацію в паперовому вигляді. Адже, комфорт у роботі з платниками податків є запорукою їх успішного бізнесу і сприяє своєчасному наповненню державного бюджету.

Повернення платникам сум податку на доходи фізичних осіб, надмірно сплаченого з їх заробітної плати в минулому податковому році.

Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації права на податкову знижку. Згідно з положеннями статті 166 ПКУ платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема: квитанціями; платіжними дорученнями; фіскальними або товарними чеками; прибутковими касовими ордерами; меморіальними ордерами тощо.

Крім того, понесені витрати підтверджується копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати декларацію до 31 грудня року наступного за звітним.

Нормами податкового кодексу не передбачено щорічне подання заяви про застосування податкової соціальної пільги

Дніпропетровська ОДПІ повідомляє, що відповідно до пп. 169.2.1 п. 169.2 ст. 169 Податкового кодексу України податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати).

Згідно із пп. 169.2.2 п. 169.2 ст. 169 ПКУ платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги (далі - заява про застосування пільги).

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Роботодавець відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування податкової соціальної пільги згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги.

Враховуючи вищевикладене, нормами ПКУ не передбачено щорічне подання заяви про застосування пільги. При цьому, якщо у платника податків виникає право на застосування податкової соціальної пільги з інших підстав ніж тих, які були зазначені у попередній заяві, то такий платник повинен надати нову заяву з відповідними підтверджуючими документами.

Скористайтесь сервісом ДФСУ «Пульс»

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що головний принцип роботи сервісу «Пульс» – зворотній зв’язок та оперативне вирішення проблемних питань платників. Ефектом такого зворотного зв’язку стає покращення сервісного супроводу підприємництва. Працівники ДФС не тільки приймають повідомлення від громадян, а й інформують заявників про результати розгляду звернень та вжиті заходи.

Номер телефону сервісу ДФСУ „Пульс” (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

Отримання ЕЦП через мережу Інтернет без особистої присутності платника

Процедура отримання послуг електронного цифрового підпису від Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служби України (АЦСК ІДД) не передбачає можливість реєстрації заявників через мережу Інтернет.

Відповідно до вимог Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту заявник, або його довірена особа, мають бути особисто присутніми під час процедури реєстрації.

Детальну інформацію щодо процедури реєстрації можна переглянути на офіційному інформаційному ресурсі ДФС (електронна адреса: sfs.gov.ua)


Прес-служба СМР - 01.03.2016.