Logo

Telegram
Facebook

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПОВІДОМЛЯЄ


Роман Насіров: Ми готові переходити в нову структуру з одночасним оновленням кадрового складу

Державна фіскальна служба готова до реорганізації структури та скорочення штату відповідно до затвердженого Міністерством фінансів України штатного розпису.

«Працівники ДФС не будуть переводитися на посади автоматично. Це буде зовсім новий процес, який ніколи не відбувався раніше. Ті, хто претендують на посади, повинні будуть пройти вдосконалену процедуру відбору, яку було розроблено спільно з представниками консорціуму незалежних НR-консультантів, залученими за ініціативою ДФС», – зазначив Голова ДФС Роман Насіров під час брифінгу для ЗМІ.

Основною метою діяльності НR-консультантів є привнесення у процес кадрового оновлення ДФС нових стандартів оцінювання та відбору. Після визначення критеріїв відбору для різних категорій фахівців, будуть підбиратися методики оцінювання спеціалістів, співробітників ДФС та послідовно здійснюватиметься їх застосування. Об’єктивність ґрунтується на тому, що методики, які будуть використовуватися, адаптовані для бізнес-середовища, але водночас ніколи не використовувалися для ДФС. Тобто будь-яке маніпулювання результатами буде унеможливлено.

Роман Насіров також повідомив, що в службі розпочалася перевірка Міністерства юстиції України щодо виконання закону України «Про очищення влади».

«Вже за два тижні ми очікуємо результатів діяльності комісії, яка складається з фахівців Міністерства юстиції, Міністерства фінансів та незалежних громадських представників», – наголосив Роман Насіров.

Водночас процес оновлення кадрового потенціалу в ДФС вже розпочався. На сьогоднішній день вже змінено більше 600 керівників, а до кінця року очікується скорочення штату служби на 20 відсотків. Вдвічі буде скорочено і кількість територіальних органів – податкових інспекцій та збільшено кількість центрів з обслуговування платників податків.

Довіра бізнесу має велику вагу для ДФС

Основа Держави – підприємства, які формують державний бюджет. Тому сервісні органи, такі, як Державна фіскальна служба України, мають фактично стати помічником для підприємців в сфері розрахунків з бюджетом.

На сьогоднішній день, нажаль, далеко не всі суперечки в податковій сфері вдається вирішувати оперативно і за згодою обох сторін, через що в Україні щорічно відбувається більше 50 тисяч судових спорів саме з податкових питань між підприємцями і державними органами. Задля зменшення кількості судових спорів з платниками податків планується запровадити інститут податкової медіації, який буде спрямований на підвищення ефективності досудового врегулювання податкових спорів.

Інститут медіації – це прогресивний підхід у вирішенні податкових спорів, який передбачає залучення громадськості. Найважливіше, що даний підхід дає цілий ряд переваг для бізнесу, а саме:

- розгляд спору між платником податків та податковим органом незалежним органом – медіаційною радою, що складатиметься з представників громадськості, Міністерства фінансів та ДФС;

- уникнення витрат на супроводження тривалого судового процесу;

- скорочення процедури оскарження рішення податкового органу;

- можливість часткового скасування рішення податкового органу;

- прозорість та законність процедури медіації;

- уникнення ризику непередбачуваності судового спору та пені, нарахованої за час оскарження;

- звільнення посадових осіб платника податків від кримінальної відповідальності при досягненні угоди в рамках процедури медіації.

В усіх розвинутих країнах світу судові спори з податковими органами не мають такої масовості як в Україні, та є радше виключенням аніж правилом. Як в Україні так і в інших країнах судовий процес є досить тривалим та витратним. У зв’язку з цим більша частина спорів між платниками податків та податковими органами вирішується на стадіях досудового оскарження.

Державна фіскальна служба України розробила пропозиції щодо законодавчого впровадження інституту податкової медіації. На даний момент законопроект знаходиться в Міністерстві фінансів України та проходить процедуру погодження. При розробці концепції податкової медіації ДФС було докладно вивчено та використано досвід таких провідних країн як Великобританії, США, Австралії, Нідерландів та Грузії.Одразу після погодження Міністерством фінансів України пропозицій ДФС, документ буде опубліковано на сайті служби вже для обговорення з громадськістю.

Першочерговими завданнями ДФС при впровадженні інституту медіаціїє віднова довіри бізнесу до податкових органів та налагодження конструктивного діалогу між платниками податків та ДФС.

В ДФС розпочалася перевірка Мін'юсту

Сьогодні в Державній фіскальній службі розпочалася перевірка, яка проводиться робочою групою Міністерства юстиції України. Робоча група Мін'юсту була сформована на виконання доручення Кабінету Міністрів після того як ДФС звернулася з проханням провести внутрішню перевірку органу на належне виконання чинного законодавства.

Це перший випадок перевірок щодо виконання норм Закону України «Про очищення влади» за ініціативою органу, який перевіряють.

ДФС не зобов'язує, а рекомендує

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 724 «Про тимчасові заходи щодо формування орієнтовних показників митної вартості товарів, що використовуються у системі управління ризиками при митному оформленні товарів, які ввозяться на митну територію України у митному режимі імпорту (випуску для вільного обігу) запроваджено застосування єдиних орієнтовних показників митної вартості товарів в системі управління ризиками в частині контролю за правильністю визначення митної вартості.

Використання єдиних орієнтовних показників митної вартості товарів необхідне лише для аналізу, виявлення та оцінки ризиків щодо заявлення декларантом або уповноваженою ним особою неповних та/або недостовірних відомостей про митну вартість товарів, у тому числі невірному визначенні митної вартості товарів.

При цьому, спрацювання системи управління ризиками є лише рекомендацією посадовій особі органу ДФС більш детально проаналізувати умови зовнішньоекономічної операції, зокрема шляхом перевірки документів та відомостей, які подаються для підтвердження заявленої митної вартості товарів.

Звертаємо увагу, що норми зазначеної постанови не запроваджують нових методів чи методик визначення митної вартості товарів.

Отже, твердження що цією постановою бізнес зобов’язують розмитнити свій вантаж за цінами ДФС не відповідає дійсності.

Під час вступу до Світової організації торгівлі Україною забезпечено приведення національного законодавства з питань визначення митної вартості у відповідність до норм міжнародного права, зокрема, положень статті VII Генеральної угоди про тарифи та торгівлю та Угоди про застосування статті VII ГАТТ.

Первинною основою для визначення митної вартості у відповідності до положень Угоди про застосування статті VII ГАТТ та Кодексу є контрактна ціна, тобто ціна, яка фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продані на експорт в країну імпорту, з урахуванням певних конкретних елементів, що формують частину вартості для митних цілей (витрати на транспортування та ін.).

Згідно чинного законодавства митна вартість товарів і метод її визначення заявляються органу ДФС декларантом або уповноваженою ним особою, визначену ним самостійно.

Резервний метод застосовується лише, коли не можуть бути застосовані перші п’ять методів. Митна вартість, визначена за резервним методом, повинна щонайбільшою мірою ґрунтуватись на раніше визнаних (визначених) органами ДФС митних вартостях.

При цьому, Кодексом встановлені жорсткі обмеження щодо цього методу – для митної оцінки не можуть використовуватись довільні, фіктивні, мінімальні вартості тощо.

Таким чином, декларанти та органи ДФС при визначенні митної вартості товарів фактично застосовують норми міжнародного права.

Враховуючи, що до чинного законодавства не вносились зміни, які порушують встановлений порядок та методи визначення митної вартості, які відповідають угодам ГАТТ/СОТ, твердження, що органи ДФС закривають очі на міжнародні норми безпідставне.

За результатами здійснення контролю орган ДФС визнає заявлену митну вартість або приймає рішення про коригування.

У виключному переліку випадків, визначених частиною шостою ст. 54 Кодексу, орган ДФС може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю.

Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом ДФС у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом ДФС у випадках, передбачених частиною шостою ст. 54 Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Застосування орієнтовних показників митної вартості товарів, запроваджених постановою, є частиною системи управління ризиками, однак ці ціни повинні використовуватися виключно для порівняння та не повинні прямо використовуватися для заміни митної вартості.

Таким чином, відповідно до положень Митного кодексу України відмова у застосуванні основного методу (за ціною угоди) не може базуватися на орієнтовних показниках митної вартості товарів чи базі даних ДФС.

Варто зазначити про згадану Міхеілом Саакашвілі пропозицію щодо внесення змін до порядку визначення митної вартості у відповідності до «опробуваного міжнародним співтовариством підходу».

Кабінетом Міністрів України (доручення від 25.08.2015 № 26739/13/1-15) до листа Одеської облдержадміністрації від 13.08.2015 № 01/02-16/4989 надано доручення розглянути законопроекти з метою запровадження особливого митного режиму на території Одеської області, серед яких надіслано проект Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України».

Зазначеним законопроектом встановлювалося поняття «єдина індикативна ціна» та порядок її застосування посадовими особами митної служби для визначення митної вартості товарів, що ввозяться на митну територію України, за резервним методом визначення митної вартості.

Разом з тим, використання єдиних індикативних цін суперечать міжнародному законодавству, положенням ГАТТ, Угоди про застосування VII статті ГАТТ, зобов’язанням, взятим Україною при вступі до СОТ.

Отже, залишилось не зрозумілим про який «опробуваний міжнародним співтовариством підхід» при визначенні митної вартості йдеться мова?

Разом з тим, заходи щодо контролю правильності визначення митної вартості, які застосовуються і в країнах-членах СОТ, встановлені також законодавством України, які передбачають зокрема, перевірку поданих документів, порівняння рівня митної вартості товарів, заявлених до митного оформлення, із рівнем митної вартості вже оформлених товарів, використання системи аналізу та управління ризиками тощо.

Отже, як один з механізмів контролю правильності визначення митної вартості товарів, використання системи аналізу та управління ризиками, є загальноприйнятим у міжнародній практиці.

З початку 2015 року митницями ДФС вилучено сигарет на суму понад 13 млн. грн.

З початку 2015 року митницями Державної фіскальної служби зафіксовано 1 621 випадок переміщення сигарет через митний кордон України з порушенням митного законодавства. У справах про порушення митних правил вилучено 32 млн. шт. сигарет загальною вартістю понад 13 млн. грн.

Переважна більшість випадків незаконного переміщення сигарет виявлено у зоні діяльності митниць західного регіону – Львівська, Чернівецька, Волинська, Закарпатська митниці ДФС.

Цими митницями зафіксовано 1 402 випадки (87% від загальної кількості) переміщення сигарет через митний кордон України з порушенням митного законодавства на суму 10,5 млн. грн. Зокрема, у зв'язку з незаконним ввезенням сигарет – 204 випадки на суму 457 тис. грн., у зв'язку з незаконним вивезенням – 1 198 випадків на суму 10 млн. грн.

Вказане обумовлено тим, що вартість сигарет у країнах Євросоюзу є значно вищою, ніж в Україні.

Довідково. Митним кодексом України за правопорушення, пов'язані з переміщенням через митний кордон України товарів, у тому числі сигарет, передбачені стягнення у вигляді штрафів та конфіскації.

Зокрема, у разі незаконного переміщення сигарет через "зелений коридор" до правопорушників застосовуються санкції у вигляді штрафу на суму 1700 грн. та конфіскації сигарет, при переміщенні сигарет з приховуванням від митного контролю, а так само при недекларуванні сигарет сума штрафу становить 100% вартості сигарет та їх конфіскацію.

Якщо переміщення через митний кордон України відбувалось поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю в спеціально виготовлених в транспортних засобах тайниках, то додатково передбачена санкція у вигляді конфіскації транспортних засобів, що переміщували товари поза митним контролем, або у яких сконструйовані спеціально виготовлені сховища, тайники.

Перевиконання досягнуто – дороги будуть

У вересні Президент України підписав закон щодо експерименту в Одеській, Волинській, Львівській та Чернівецькій областях з фінзабезпечення реконструкції, ремонту автдоріг. Кошти на фінансування доріг загального користування державного значення мають надходити з перевиконання загального обсягу щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів. 50% суми перевиконання спрямовується до спеціальних фондів відповідних обласних бюджетів на забезпечення реконструкції доріг.

Тобто, починаючи з вересня у разі перевиконання індикативних показників зазначені області отримають відповідні кошти до обласних бюджетів.

У вересні 2015 року за оперативними даними до державного бюджету надійшло 18,8 млрд. грн. митних платежів, що на 735,2 млн. грн. (+4,1 відс.) більше визначених Міністерством фінансів України індикативних показників.

Слід зазначити, що у вересні ц. р. Мінфіном були внесені зміни до бюджетного розпису відповідно до Закону України від 17.09.2015 №704-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», зокрема індикативні показники доходів державного бюджету з митних платежів у вересні ц. р. збільшені на 427,2 млн. грн.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 726 «Про проведення експерименту в Одеській, Волинській, Львівській та Чернівецькій областях з фінансового забезпечення реконструкції, поточного ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення» зазначені планові показники відповідно до затвердженої формули були розподілені по регіонах та доведені листами ДФС облдержадміністраціям, які визначені порядком експерименту.

Таким чином у вересні 2015 року перевиконання досягнуто митницями ДФС у Волинській області на 78,1 млн. грн., Львівській – на 123,6 млн. грн., Чернівецькій – на 58,1 млн. гривень.

На Львівщині викрито підприємство, яке не сплатило до бюджету 40,1 млн. грн. податків

Співробітниками податкової міліції Львівської області зареєстроване кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом порушення податкового законодавства посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері вантажно-автомобільного транспортування.

З’ясувалося, що зазначені особи у 2014 році відобразили в бухгалтерському і податковому обліках підприємства операції з придбання товарно-матеріальних цінностей (дизельне пальне, шини вантажні, запасні частини, фарби, шпаклівки, автохімію) у підприємств з ознаками ризиковості.

Зазначені дії дали можливість керівникам підприємства ухилитися від сплати податків на загальну суму 40,1 млн. гривень. Тривають слідчі дії.

За 8 місяців поточного року до бюджету сплачено 5,6 млрд. грн. військового збору

Протягом січня-серпня 2015 року до Державного бюджету України надійшло 5,6 млрд. грн. військового збору, що на 15,1 відс. більше від запланованого. Бюджет додатково отримав 736,9 млн. грн.

Зокрема, у серпні до бюджету сплачено 743,6 млн. грн.

Нагадаємо, що військовий збір запроваджено із 3 серпня 2014 року. Його ставка складає 1,5 відс. від об’єкта оподаткування.

Платниками збору є фізичні особи-резиденти, які отримують доходи як в Україні, так і за її межами, фізичні особи-нерезиденти, які отримують доходи в Україні, а також податкові агенти.

Для резидента об’єктом оподаткування збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи, отримані з джерел за межами України.

Об'єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Податкова міліція у м. Дніпропетровську вилучила пально-мастильних матеріалів на 13,4 млн. грн.

Співробітниками податкової міліції Центрального офісу у рамках операцій «Акциз-2015», «Нафтопродукт-2015» та розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків одним з підприємств м. Дніпропетровська проведено 5 обшуків.

За результатами обшуків за адресами розташування виробництва і зберігання пально-мастильних матеріалів, а також за адресами розташування офісів виявлено та вилучено 893 тонни пально-мастильних матеріалів вартістю 13,4 млн. гривень, 40 тис. гривень готівкою, комп’ютерну техніку, магнітні носії інформації, печатки різних підприємств і «тіньову» документацію.

Тривають слідчі дії зі становлення кола осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення.

Податковою міліцією ліквідовано конвертаційний центр, який завдав втрат бюджету на 50 млн. гривень

Працівниками податкової міліції Івано-Франківської області під час проведення заходів по кримінальному провадженню за ст.205 та ст.209 КК України припинено діяльність конвертаційного центру.

Встановлено, що легальні підприємства перераховували безготівкові грошові кошти за нібито придбані товарно-матеріальні цінності, надані послуги та виконані роботи на розрахункові рахунки «транзитних» СГД. У подальшому кошти знімалися готівкою учасниками центру (нібито з метою закупівлі товарно-матеріальних цінностей) та передавалися посадовим особам реального сектору економіки за винятком 7-11% за конвертацію.

Загальний обсяг проконвертованих коштів за 2014-2015 рік склав 250 млн. гривень, втрати бюджету становлять близько 50 млн. гривень.

Проведено 3 санкціоновані обшуки в офісах, а також у квартирах організаторів, де вилучено 17 печаток підприємств, 11 чекових книжок, комп’ютерну техніку та тіньову документацію, що підтверджує їх протиправну діяльність.

Наразі тривають слідчі дії зі становлення кола осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення.

На Дніпропетровщині викрито факт легалізації незаконно одержаних коштів на суму майже 6,1 млн. гривень

Управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ ДФС у Дніпропетровській області спільно з Кіровським РВ ДМУ ГУ МВС України встановлено протиправну діяльність посадових осіб одного з комунальних підприємств м. Дніпропетровська.

Як з’ясувалося, протягом 2014-2015 років зазначені особи отримували значні суми грошових коштів від населення за надані послуги у сфері обслуговування об’єктів комунальної власності. Отримані кошти для подальшої легалізації перераховувалися через низку інших підприємств на рахунок товариства, яке мало ознаки фіктивності та створювалося для конвертації грошових коштів.

Загалом на рахунок фіктивного підприємства було перераховано майже 6,1 млн. гривень.

За вказаним фактом до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ознаками злочинів, передбачених ч.5 ст. 191 та ч.2 ст. 209 Кримінального кодексу України.

Здійснюється кримінальне провадження.

Громадська рада має грати більш важливу роль в діяльності фіскальних органів, - Роман Насіров

«Державна фіскальна служба - це виконавчий орган, який виключно втілює в життя постанови Кабінету Міністрів України. Тому для того, щоб вносити зміни в законодавство, представники бізнесу і громадськості мають не критикувати ДФС і її підрозділи, а брати більш активну участь в роботі профільних комітетів та комісій Верховної Ради та Міністерства фінансів», - заявив Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров.

«Без конструктивного діалогу між владою і бізнесом, без консолідованої позиції, позитивних змін навряд чи можна чекати», - підкреслив Голова ДФС під час зустрічі з представниками Громадської ради при Державній фіскальній службі.

На думку очільника служби, більшість декларантів знаходить можливість вести діалог з представниками фіскальної служби як з колегами.

«На сьогоднішній день митний огляд вантажів застосовується всього в 5% випадків і це є ознакою довіри до бізнесу. Ми розуміємо, що будь-які різкі дії, спрямовані на викорінення протизаконних схем, в першу чергу б’ють по законослухняним компаніям. Для того, щоб виключити навіть можливість протиправних дій, законодавство має бути простим і прозорим», - переконаний Роман Насіров.

Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України у зв’язку з проведенням реформи» (щодо податкової міліції) розміщено на веб-порталі ДФС

На офіційному web-порталі Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua) у підрозділі «Проекти регуляторних актів» розділу «Діяльність»/«Регуляторна політика» розміщено проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України у зв’язку з проведенням реформи» (щодо податкової міліції), пояснювальна записка та аналіз впливу цього регуляторного акту.

Законопроект розроблено з метою реалізації рекомендацій місії Міжнародного валютного фонду щодо реформування системи органів фіскальної служби.

Зауваження та пропозиції до зазначеного законопроекту можуть надсилатися упродовж одного місяця з дати оприлюднення проекту на адресу: Державна фіскальна служба України, Головне оперативне управління, Львівська площа, 8, м. Київ, 04655, електронну – invest_rada@sfs.gov.ua, до Державної регуляторної служби України на поштову адресу: вул. Арсенальна, 9/11, м. Київ, 01011.

Податковий тягар для бізнесу буде зменшено. Пропозиції до Податкового кодексу вже подані на розгляд до Мінфіну і Верховної Ради

«Зміни, які будуть внесені у Податковий кодекс України передбачають спрощені правила роботи для бізнесу та надають можливість вивести з тіні доходи, і за рахунок цього, збільшити надходження до бюджету», - заявив на зустрічі у Києві з бізнесменами, які входять до Європейської Бізнес Асоціації, голова Державної фіскальної служби Роман Насіров.

Він зазначив, що реформування фіскальної системи вже розпочато. До Міністерства фінансів та Верховної Ради подані пропозиції, які перш за все спрямовані на спрощення роботи фіскальної служби.

«З точки зору законодавства очікується зменшення податкового тягаря для бізнесу, що дозволить знизити тиск на підприємців, але водночас дасть змогу вивести з тіні доходи і збільшити за рахунок цього надходження до бюджету. Такий підхід стане новою відправною точкою у відносинах держави і бізнесу», - наголосив Роман Насіров.

Голова ДФС підкреслив, що треба позбутися ганебної практики лімітів по відшкодуванню податкових платежів і вже з першого січня вийти на розрахунки місяць у місяць.

«Найголовніше, ми повинні зафіксувати незмінність законодавства на 2–3 роки, щоб бізнес отримав абсолютно зрозумілу і прогнозовану картину на певний час», – переконаний Роман Насіров.

Під час зустрічі бізнесмени висловили підтримку внесених у Податковий кодекс змін, і схвалили перетворення фіскальної служби на партнера для бізнесу.

Податковою міліцією упереджено незаконне ввезення в Україну партії товарів широкого вжитку на суму 9,5 млн. гривень

Працівниками податкової міліції у м. Києві у рамках операції «Рубіж-2015» та у ході розслідування кримінальних проваджень за ч.1 ст.205 та ч.1 ст. 212 КК України встановлено факт порушення законодавства громадянами, які ввезли з Китаю та Індії на територію України товари широкого асортименту (посуд, велосипедні шини, вироби з пластмас, взуття тощо).

Під час розмитнення товару вони надали до митниці неправдиві відомості, що дало їм змогу занизити фактичну вартість товару та ухилитися від сплати податків.

За результатами обшуку двох контейнерів з імпортованими товарно-матеріальними цінностями на території митного посту «Святошин» вилучено товарів на загальну суму 9,5 млн. гривень.

Тривають слідчі дії зі становлення кола осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення.

Понад 490 млн. грн. отримає бюджет від підприємців, які виплачували зарплату з порушенням законодавства

Протягом січня-серпня поточного року органами ДФС під час перевірок суб’єктів господарювання, які виплачували заробітну плату та інші доходи фізичним особам, порушення податкового законодавства встановлено у 57 відс. перевірених підприємців. Їм донараховано до сплати в бюджет понад 490 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та штрафних санкцій.

Завдяки вжитим заходам також було виявлено понад 61 тис. найманих працівників, які працювали без укладання трудових угод з роботодавцями. Вони вже сплатили до бюджету близько 11 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та понад 24 млн. грн. єдиного внеску.

До державної реєстрації залучено понад 24 тис. громадян, які здійснювали свою підприємницьку діяльність без реєстрації. Бюджет додатково отримав понад 10 млн. грн. податків.

Крім того, за рахунок спільних заходів ДФС та органів місцевої влади 12,6 тис. суб’єктів господарювання підвищили рівень виплати заробітної плати своїм працівникам, внаслідок чого до бюджету додатково надійшло понад 18,4 млн. гривень.

Надходження до бюджетів усіх рівнів від дніпропетровських платників перевищили 55 мільярдів гривень

Органами ДФС у Дніпропетровській області у січні - вересні 2015 року забезпечено надходження в бюджети усіх рівнів (з урахуванням ЄСВ) 55 млрд. 427,3 млн. грн., що на 14 млрд. 310,5 млн. грн., або майже на 35 % більше, ніж за дев’ять місяців 2014 року. Про це повідомив в.о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Олександр Лукін.

Так, до загального фонду державного бюджету впродовж трьох кварталів 2015 року мобілізовано 32 млрд. 491,1 млн. грн., що на 12 млрд. 185,0 млн. грн., або на 60% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Надходження, що формують місцеві бюджети Дніпропетровської області склали 8 млрд. 680,7 млн. грн. Це на 1 млрд. 235,4 млн. грн. (або на 16,6%) більше фактичних надходжень січня - вересня минулого року.

Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з початку року зібрано 14 млрд. 255,5 млн. грн. Порівняно з 2014 роком надходження зросли на 6,7%, або на 890,1 млн. грн.

До уваги платників податків – затверджено новий порядок заповнення платіжних документів!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує, що 01.09.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 24.07.2015 №666 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.08.2015 за №974/27419 (далі – наказ №666) (опубліковано в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 01.09.2015 №67).

Відповідно до пункту 2 наказу №666 та визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 №609 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.11.2013 за № 1878/24410.

Звертаємо увагу, що у пункті 3 Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів (далі – Порядок №666) наведені приклади заповнення поля «Призначення платежу» у розрахунковому документі:

Наказом №666 затверджений перелік кодів видів сплати, які вказуються у полі «Призначення платежу» розрахункового документа.

Згідно з пунктом 7 Порядку №666 визначено у разі заповнення поля «Призначення платежу» з порушенням вимог, визначених у цьому Порядку, документ на переказ приймається до виконання. При цьому вважається, що платник податків сплачує грошове зобов’язання (код виду сплати 101 «Сплата суми податків і зборів / єдиного внеску»).

Повідомляємо, що застосування норми пункту 8 Порядку №666 щодо присвоєння коду виду сплати 140 «Надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу / недоїмки з єдиного внеску» буде можливим після затвердження Державною фіскальною службою України (далі – ДФС) відповідного Порядку взаємодії структурних підрозділів органів ДФС у процесі визначення напряму сплати сум платниками, які мають податковий борг.

Шановні платники та жителі міста Дніпропетровська та області!

У місті Дніпропетровську з’явилася група шахраїв, які видають себе за працівників органів державної фіскальної служби Дніпропетровщини, не маючи до них жодного відношення, та телефонують суб’єктам господарювання з вимогами сплати грошових коштів.

Тож, з метою виявлення та недопущення у майбутньому подібних випадків шахрайства просимо інформувати управління власної безпеки ГУ ДФС у Дніпропетровській області за телефонами: (056) 370-10-51, (056) 374-31-46.

Легалізація заробітної плати в рамках проведення операції «Урожай - 2015»

Нещодавно, в інформаційному агентстві «Мост-Днепр» відбулася прес-конференція щодо легалізації заробітної плати в рамках проведення операції "Урожай - 2015" за участі начальника управління комунікацій ГУ ДФС у Дніпропетровській області Манушак Осипової.

За її словами: "Одним з важливих напрямів діяльності Державної фіскальної служби - є робота по легалізації робочих місць і виявленню фактів отримання заробітної платні «в конвертах». Так, з початку 2015 року фіскальної служби Дніпропетровської області легалізовано працю більш 7 тисяч найнятих робітників. Лише за рахунок легалізації найнятих робітників і оформлення трудових взаємостосунків згідно трудового законодавства до бюджету Дніпропетровської області вже додатково донараховані податку на доходи з фізичних осіб і єдиного соціального внеску на суму більше 3,6 мільйонів гривень".

Приведення трудових відносин у відповідність із законодавством проводиться в ході аналітичної і контрольно-перевірочної роботи. Ще більше 6 мільйонів гривень донараховано по податку на доходи з фізичних осіб і єдиного соціального внеску під час перевірки працівниками фіскальної служби області 412 суб'єктів господарювання області. З них до бюджету вже поступило податків, штрафів і пені 3 мільйони 105 тисяч гривень.

Також, починаючи з липня і по жовтень поточного року, проводиться операція «Урожай – 2015», головною метою якої є забезпечення повних і своєчасних надходжень до бюджету податків і зборів, легалізація виплати заробітної плати на сільськогосподарських підприємствах.

"За підсумками проведення сумісних заходів сільгоспвиробниками підвищена зарплата більше 8 тисячам працівникам. Сума зарплати, що виплатить, збільшена майже на 13,5 мільйонів гривень. В результаті до бюджету поступило податку на доходи з фізичних осіб більше 1,8 мільйонів гривень і єдиного соцціального внеску більше 5 мільйонів гривень. В даний час робота в рамках операції «Урожай – 2015» продовжується" - зауважила Манушак Осипова.

На Дніпропетровщині легалізовано працю понад 7 тисяч найманих працівників

Працю 7 тисяч 199 найманих робітників легалізовано співробітниками фіскальної служби Дніпропетровської області з початку 2015 року.

Лише за рахунок легалізації найманих працівників, та оформлення трудових відносин, згідно трудового законодавства, до бюджету Дніпропетровської області додатково донараховано податку на доходи фізичних осіб і єдиного соціального внеску на суму майже 3 мільйони 620 тисяч гривень.

Ще 6 мільйонів 115,5 тисяч гривень донараховано податку на доходи фізичних осіб і єдиного соціального внеску під час перевірки податківцями області 412 суб’єктів господарювання області. З них - до бюджету вже надійшло податків, штрафів і пені на 3 мільйони 105 тисяч гривень.

На Дніпропетровщині виявили незадекларовані зубні щітки на суму у чверть мільйона гривень

З 1 вересня 2015 року митниками України розпочато операцію «Рубіж - 2015», спрямовану на запобігання та протидію контрабанді і порушенням митних правил. В ході проведення операції «Рубіж - 2015» системою виявлення ризиків порушення митних правил викрито та припинено спробу переміщення на територію України вантажу зубних щіток виробництва Китай у кількості 55 тисяч штук на суму у чверть мільйона гривень, не задекларованих згідно митних правил суб’єктом господарювання.

В ході спільної операції Дніпропетровською митницею ДФС, Департаментом аналізів ризиків і протидії митним правопорушенням ДФС і територіальним підрозділом податкової міліції незадекларований вантаж під час огляду було затримано, а також складено протокол за фактом незадекларування товарів. В подальшому, товар у порушника митних правил конфіскується і на порушника накладаються штрафні санкції у сумі вартості незадекларованого товару.

Загалом, з початку року митниками Дніпропетровщини складено протоколів на загальну суму 14 мільйонів 285 тисяч 580 гривень. З цієї суми митниками вилучено товарів на суму більше 4 мільйонів 427 тисяч гривень. Судами області вже розглянуто тридцять дві справи про порушення митних правил, за результатами яких з порушників вже стягнуто 356 тисяч 577 гривень.

Змінено порядок надання узагальнюючих письмових податкових консультацій

Законом України від 17 липня 2015 року №655-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» (далі – Закон №655), який набрав чинності з 01.09.2015, змінено, зокрема, порядок надання контролюючими органами узагальнюючих письмових податкових консультацій

Законом №655 змінено визначення узагальнюючої письмової податкової консультації.

Відповідно до пункту 14.1.173 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у редакції Закону №655 узагальнюючі письмові податкові консультації – це оприлюднення позиції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих контролюючими органами платникам податків.

Узагальнюючі письмові податкові консультації надаються виключно центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України протягом 5 календарних днів (пункт 52.6 статті 52 Кодексу).

До уваги платників збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ

Наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015 №654 «Про затвердження форми Податкової декларації збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.08.2015 за №947/27392 (далі – Наказ №654), який набрав чинності 28.08.2015публікування (опублікований в «Офіційному віснику України» 28.08.2015 №66) затверджено форму Податкової декларації збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності (далі – збір).

Відповідно до підпункту 1.6 пункту 29 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі – Кодекс) базовий податковий (звітний) період для Збору є календарний місяць

Податкові декларації збору за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, подаються платниками збору протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, контролюючим органам за місцем податкової реєстрації (підпункт 1.7 пункту 29 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Згідно з пунктом 46.6 статті 46 Кодексу до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Таким чином, Податкова декларація збору за серпень поточного року подається за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1017 «Про затвердження форми Податкової декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за №36/18774, а за вересень та наступні податкові періоди за новою формою, затвердженою Наказом №654.

Отже, за вересень 2015 року Податкова декларація збору повинна бути надана платниками збору за формою, затвердженою наказом №654, не пізніше 20 жовтня поточного року.

Дані в паспорті замість картки – в будь-якому органі ДФС

Державна фіскальна служба України повідомляє, що відповідно до пункту 70.10 статті 70 Податкового кодексу України контролюючим органом на прохання фізичної особи - платника податків до паспорту можуть бути внесені (сьома, восьма або дев'ята сторінки) дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру.

Підтвердженням достовірності реєстраційного номера облікової картки платника податків є документ, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі, або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків, внесені будь-яким органом ДФС до паспорта громадянина України за формою встановленою Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

Про особливості формування Реєстру неприбуткових установ та організацій

До затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі – новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24.01.2013.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі – Закон № 652), не підлягають виключенню з цього Реєстру до 01 січня 2017 року.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом № 652, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.

Такий порядок встановлено пунктом 34 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 35 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом № 652, що не відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов’язані до 01 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами Податкового кодексу України та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, після 01 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Якщо змінили місце торгівлі – отримайте нову ліцензію

У випадку зміни місця торгівлі, потрібно отримати нову ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Звертаємо увагу платників податків, що в ліцензіях на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами зазначається адреса місця здійснення торгівлі.

Місце торгівлі визначається як місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів і пива – без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане РРО або де є книги обліку розрахункових операцій, в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Тобто, ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями татютюновими виробами є документом, який дає право здійснювати діяльність з реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів у визначеному в ній місці торгівлі.

Вірно заповнені розрахункові документи – запорука вчасного надходження платежів за призначенням

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що при сплаті платниками податків платежів до бюджету поле «Призначення платежу» розрахункового документа заповнюється з урахуванням вимог наказу Мінфіну від 24.07.2015р. N666 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів».

Окремо повідомляємо, що застосування коду виду сплати 140 «Надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу / недоїмки з єдиного внеску» буде можливим після затвердження ДФС відповідного Порядку взаємодії структурних підрозділів органів ДФС у процесі визначення напряму сплати сум платниками, які мають податковий борг.

Звертаємо увагу платників на недопущення випадків неправильного заповнення реквізитів платіжного документа для оперативного надходження платежів за призначенням.

З Порядком №666 можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС України.

Відомості про доходи за наявності електронного цифрового підпису можна отримати в електронному вигляді

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників податків, що електронний сервіс «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису» запущено з 25 серпня 2015 року.

Фізична особа – платник податків для отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків має можливість сформувати запит в електронному вигляді.

Сформований запит підписується електронним цифровим підписом та відправляється на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС».

За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів.

Детальніше з інформацією щодо роботи сервісу можна ознайомитися за посиланням https://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/.

З 1 липня 2015 підприємці-платники єдиного податку другої та третьої груп, які торгують пивом уроздріб, зобов’язані застосовувати РРО

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що з 1 липня 2015 підприємці-платники єдиного податку другої та третьої груп, які торгують пивом уроздріб, зобов’язані застосовувати РРО. Для них виняток, передбачений п. 296.10 Податкового кодексу України не діє, а діють прямі норми Закону № 481: ст. 1 приписує обладнати приміщення для продажу пива РРО, а ст. 15 – зазначити перелік застосовуваних РРО в додатку до заяви на видачу ліцензії.

Для торгівлі пивом (на відміну від торгівлі іншими видами алкогольних напоїв) не діє обмеження за торгівельною площею – не менше 20 м² (ст. 1 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», далі – Закон № 481). І щоб не допустити торгівлі іншим алкоголем у «невеликих» місцях торгівлі, запропоновано на лицьовому боці бланка ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями зазначати в дужках слово «пиво».

Разом з тим, у разі зміни відомостей про суб’єкта господарювання, зазначених у виданій ліцензії (наприклад, у разі зміни адреси місця торгівлі), цьому суб’єктові господарювання на підставі його заяви в триденний строк видається нова ліцензія з новими даними. При цьому плата за ліцензію продовжує вноситися без змін, а строк дії «оновленої» ліцензії дорівнює залишку строку «застарілої».

Крім того, наголошуємо, що пиво з об’ємним вмістом спирту етилового більше 8,5% об’ємних одиниць підлягає маркуванню акцизними марками. Для маркування пива вітчизняного виробництва та ввезеного на митну територію України міцністю понад 8,5% об’ємних одиниць застосовуються акцизні марки виду АВ ВП та АІ ВП. При імпорті міцного пива акцизний податок сплачується в момент придбання акцизних марок.

При цьому пиво, виготовлене до 1 липня цього року, маркуванню не підлягає і може продаватися в торгівельній мережі до його повної реалізації (з урахуванням терміну придатності).

З повним текстом листа ДФС України від 19.06.2015 р. № 22173/7/99-99-21-02-17 можна ознайомитися за посиланнямhttps://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/63819.html

Кіоск, палатка тощо: чи буде підприємець платником земельного податку?

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю - це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).

Згідно із статтею 269, 270 ПКУ платниками земельного податку є, зокрема, власники земельних ділянок та землекористувачі, а об’єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПКУ).

Нагадаємо, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» (далі - Порядок) підставою для розміщення тимчасової споруди є Паспорт прив’язки тимчасової споруди (далі – ТС).

Пунктом 2.6 Порядку передбачено, що для оформлення паспорта прив’язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив’язки ТС, до якої разом з іншими документами надає схему розміщення ТС, що затверджена додатком 1 Порядку. Додаток 1 Порядку містить форму схеми розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування. Тобто, перш ніж оформляти паспорт прив’язки, суб’єкт господарювання має отримати документи на землекористування, і лише після їх отримання він може звертатися за оформленням паспорта прив’язки.

Документи, що подаються для отримання паспорта прив’язки, мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб’єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 2.27 Порядку внесення таких даних без наявних документів на право землекористування тягне за собою анулювання паспорта прив’язки.

Враховуючи вищезазначене, якщо фізична особа — підприємець має паспорт прив’язки тимчасової споруди, то він повинен мати і правовстановлюючі документи на земельну ділянку (свідоцтво про право власності або користування чи договір оренди земельної ділянки), по яких розраховується плата за землю.

Ведення обліку доходів та витрат єдинниками по-новому!

Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів, такий порядок передбачено п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями.

Форма книги обліку доходів, порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Для реєстрації книги обліку доходів такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник книги, у разі обрання способу ведення книги у паперовому вигляді.

Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів та витрат за формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Для реєстрації книги обліку доходів такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник книги (п.п. 296.1.2 п. 296.1 ст. 296 ПКУ).

Форми книги обліку доходів, книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579.

Щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ

Дніпропетровська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що, згідно з пунктом 152 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово до 31 грудня 2017 року включно від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД, крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників.

Норми пункту 152 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не застосовуються до операцій з постачання зернових культур товарної позиції 1006 та товарної підкатегорії 1008 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД і такі операції оподатковуються ПДВ у порядку, встановленому ПКУ.

Відповідно до пункту 209.6 статті 209 ПКУ сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Про нові вимоги для неприбуткових організацій

Дніпропетровська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області повідомляє про порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення їх до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України, та зазначає що, до затвердження нового Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом МФУ № 37 від 24.01.13р.

При цьому, неприбуткові організації внесені до Реєстру неприбуткових на день набрання чинності Законом України від 17.07.2015р. №652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 січня 2017 року.

Для включення до нового Реєстру діє правило:

- якщо установчі документи неприбуткових організацій відповідають новим вимогам формування їх установчих документів, то вони включаються до нового Реєстру,

- якщо не відповідають, - то необхідно до 1 січня 2017 року привести установчі документи у відповідність із змінами та у цей самий строк подати копії таких документів до фіскального органу.

У разі не приведення установчих документів до нових вимог, після 1 січня 2017 року неприбуткові організації виключаються з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Нагадуємо, Закон України від 17.07.2015р. №652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" набрав чинності 13 серпня 2015 р. (опублікований в газеті “Голос України” №147 за 12.08.2015р.).

З початку 2015 року платниками Дніпропетровської ОДПІ до бюджету сплачено понад 367 млн. грн. ЄСВ

За 9 місяців поточного року надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування від платників Дніпропетровської ОДПІ склали 367,6 млн. грн.

У порівнянні з аналогічним періодом минулого року надходження єдиного внеску збільшилися на 57,6 млн. грн.

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що з 15 вересня поточного року змінилися рахунки для сплати єдиного внеску. У зв’язку з проведенням реорганізації територіальних органів Міндоходів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДФС утворені нові органи ДФС та з 15 вересня вступили в дію не бюджетні рахунки 3719, відкриті на ім’я органів Державної фіскальної служби України для сплати коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.

Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що з питань адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування можна звертатись за адресою: Дніпропетровська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, смт. Ювілейне, вул. Теплична, 13, 1 поверх, кабінет №101, телефон 374-88-28.

Також для платників податків працює інформаційно-довідковий департамент з багатоканальним телефоном 0-800-501-007 з 08:00 до 20:00, крім суботи та неділі.

Платники Дніпропетровської ОДПІ сплатили понад 24 млн. гривень військового збору

З початку року для забезпечення обороноздатності країни з доходів мешканців Дніпропетровського, Синельниківського та Солонянського районів до бюджету перераховано 24,1 мільйона гривень військового збору.

«Працедавці та податкові агенти, яких закон зобов’язує перераховувати півтора відсотка з доходів фізичних осіб на потреби національної армії, досить відповідальні та сумлінні. Розуміючи, в яких складних умовах наші воїни відстоюють інтереси народу і держави, платники податків докладають максимум зусиль, щоб спрямувати належні кошти на зміцнення обороноздатності України», - зазначив перший заступник начальника Дніпропетровської ОДПІ Руслан Царук на засіданні «круглого столу».

Минув рік, відколи запроваджено військовий збір - ставка цього податку складає 1,5 відс. від об’єкта оподаткування, а його платниками є фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які отримують доходи в Україні.

До того ж, Руслан Михайлович звернув увагу присутніх, що відповідно до Закону №548 з вересня цього року учасники АТО звільняються від сплати військового збору.

ПОДАННЯ ЗВІТНОСТІ В ЕЛЕКТРОННОМУ ВИГЛЯДІ – ВИБІР ДОСТУПНИЙ КОЖНОМУ!

Ключі електронного цифрового підпису, видані Акредитованим центром сертифікації ключів ІДД ДФС, дають змогу:

1. Уникнути черг в ЦОП при поданні звітності;

2. Звітувати не лише до податкового органу, а й до інших контролюючих органів на території України (зокрема, органів державної статистики та Пенсійного фонду України);

3. Отримувати відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису;

4. Використовувати отримані ключі для роботи в «Електронному кабінеті платника податків» який працює дистанційно в режимі реального часу, та дає можливість звітувати до податкового органу, проводити звіряння своїх розрахунків з бюджетом та отримувати Акт про проведення звіряння, не витрачаючи час на відвідування органів ДФС;

5. Використовувати інші електронні сервіси ДФС України.

Про те, що необхідно для отримання ключів розповів начальник відділу реєстрації платників податків та електронних сервісів Дніпропетровської ОДПІ Андрій Івінський.

«По-перше, отримати безкоштовне програмне забезпечення у ЦОП Дніпропетровської ОДПІ (вікно №1,3) смт.Ювілейне вул.Теплична,13, або на офіційному веб-сайті АЦСК ІДД ДФС : acskidd.gov.ua.

По-друге, отримати електронні цифрові підписи (безкоштовно): у секторі реєстрації користувачів при ГУ ДФС у Дніпропетровській області за адресою: Лівобережна ОДПІ: 49026, м.Дніпропетровськ, пр-т ім. Газети «Правда», 95 А, ЦОП Лівобережної ОДПІ, зал 3, каб. 9, 10, тел. (0562) 27-30-76 або ДПІ у Бабушкінському р-ні: 49061, м.Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 25, «вікна» реєстрації користувачів ЕЦП №21, №22, тел. (056) 749-63-34.

Далі, укласти договір «Про визнання електронних документів» з Дніпропетровською ОДПІ шляхом відправки електронного договору через безкоштовне програмне забезпечення.

Починати подавати податкову звітність засобами телекомунікаційного зв’язку можливо у будь-який зручний для Вас час», - повідомив Андрій Алімович.

Про термін сплати грошового зобов’язання (основного платежу, штрафу), визначеного у податковому повідомленні – рішенні

Контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов’язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 Податкового кодексу України (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:

невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;

завищення розміру задекларованого від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;

заниження або завищення суми податкових зобов’язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

Такий порядок встановлено пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов’язання платник податків зобов’язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

До уваги фізичних осіб – підприємців - платників єдиного податку третьої групи!

Згідно із абз.2 п.46.6 ст.46 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

З урахуванням зазначеної норми, звертаємо увагу фізичних осіб -платників єдиного податку 3 групи, що декларація за 3 квартал 2015 року подається за діючою формою, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 21 грудня 2011 року № 1688 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 07 листопада 2012 року № 1159, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 року за № 1998/22310).

У зв’язку із зміною з 01.01.2015 року розміру ставок єдиного податку для платників спрощеної системи 3 групи, підприємці при заповненні декларації зазначають дохід, що оподатковується за ставкою 2 або 4 відс., у рядках, в яких передбачено відображення доходу за ставкою 3 або 5 відс. відповідно, аналогічно зазначається сума податку.

Крім того, інформуємо про прийняття нормативно – правових актів, що безпосередньо стосуються адміністрування єдиного податку, які набрали чинності з 28 липня 2015 року, а саме :

наказ Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 “Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за №800/27245, (далі - наказ 578), яким внесено зміни до форми податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи - підприємця у зв’язку з оптимізацією груп платників єдиного податку – фізичних осіб з 01.01.2015р.;

наказ Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579 “Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за №799/27244, (далі - наказ 579).

З огляду на вищезазначене, звертаємо увагу, що форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, затверджена наказом 578, буде використовуватись такими платниками для складання звітності за 2015 рік починаючи з 01.01.2016.

З метою забезпечення єдиного підходу при поданні звітності за 2015 рік платниками єдиного податку – фізичними особами першої та другої групи та з урахуванням зручностей при адмініструванні єдиного податку, вказана форма декларації, яка затверджена наказом 578 також рекомендована для подання платниками за річний податковий (звітний) період – 2015 рік.

Разом з тим, повідомляємо, що платники єдиного податку - фізичні особи не зобов’язані перереєстровувати книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат, так як згідно п.5 наказу 579 книги, зареєстровані до набрання чинності цим наказом, діють до їх закінчення.

Про новий Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків банками та іншими фінансовими установами

Державна фіскальна служба України повідомляє про затвердження наказом Міністерства фінансів України від 18.08.2015 №721 Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 04.09.2015 № 1058/27503 (далі – Порядок).

Порядок розроблено з метою приведення у відповідність до Закону України від 21 квітня 2015 року № 344-VIIІ «Про внесення змін до статті 69 Податкового кодексу України щодо спрощення умов ведення бізнесу» та забезпечення реалізації норм статі 69 розділу ІІ Податкового кодексу України.

На офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України цей Порядок розміщено за адресою: https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/nakazi/64058.html.

Про застосування системи управління ризиками при здійсненні митного контролю

Наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 №684 «Про затвердження Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.08.2015 за №1021/27466) встановлено єдиний підхід до здійснення органами ДФС аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю.

Наказ розміщено на веб-порталі ДФС (https://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/mitne-zakonodavstvo/nakazi/63959.html).

Якщо платник авансових внесків з податку на прибуток підприємств не отримає прибуток або отримає збиток

Платник податку на прибуток підприємств, який сплачує авансові внески з цього податку та за підсумками трьох кварталів 2015 року не отримає прибуток або отримає збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за три квартали 2015 року та не сплачувати авансові внески з грудня 2015 року та січня - травня 2016 року.

Так, згідно з абзацом дев’ятим пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податку на прибуток, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески з податку на прибуток: за підсумками першого кварталу - з червня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя - з вересня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали - з грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов’язання визначаються на підставі поданих податкових декларацій.

Нагадуємо, що Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі – Закон № 652), який набрав чинності з 13.08.2015, було внесено зміни до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України.

Статтею 58 Конституції України визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, першим звітним (податковим) періодом, за підсумками якого платники податку на прибуток мають право застосувати норми абзацу дев’ятого пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, є звітний (податковий) період – три квартали 2015 року.

Відповідне питання – відповідь розміщено у підкатегорії 102.21 категорії 102 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України.

Збільшено вартісну межу віднесення матеріальних активів до основних засобів

Внесено зміни до визначення основних засобів відповідно до підпункту 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, в результаті яких збільшено вартісну межу віднесення матеріальних активів до основних засобів з 2500 до 6000 гривень. А саме, з урахуванням змін: основні засоби – це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Нововведення запроваджено Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків”, який набрав чинності з 01 вересня поточного року.

Про цільове використання коштів, що акумульовані сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках

Державною фіскальною службою України у листі від 11.09.2015 №33835/7/99-99-19-03-01-17 (далі – лист) розглянуто питання щодо цільового використання коштів, що акумульовані сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках при застосуванні спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

У зазначеному листі, зокрема, йдеться про те, що кошти, перераховані платником податку зі спеціального рахунку, відкритому у банку або органі, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на основний або додатковий електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, з метою збільшення реєстраційної суми, вважаються такими, що використані не на виробничі цілі, тобто використані не за цільовим призначенням, та підлягають стягненню до бюджету відповідно до пункту 123.2 статті 123 Податкового кодексу України із застосуванням відповідних штрафних санкцій.

З текстом листа можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС.

Про зміни в порядку нарахування пені та штрафних (фінансових) санкцій

Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків” (далі – Закон № 655), який набрав чинності з 01.09.2015, були внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема, стосовно порядку нарахування пені при самостійному виявлені платником податку помилок та щодо штрафних (фінансових) санкцій.

Так, завдяки доповненню ст. 129 Кодексу пунктом 129.9, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу пеня, передбачена цією статтею, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

Закон № 655, шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX „Перехідні положення” Кодексу пунктом 35, тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, скасовує платникам податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн. грн., штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені цим Кодексом. Нараховані штрафні (фінансові) санкції скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов'язання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зазначена норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання з одного й того самого податку або збору. При цьому у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов'язання не підлягає подальшому оскарженню.

До уваги платників податків – змінені рахунки для сплати єдиного внеску!

15 вересня 2015 року вступили в дію небюджетні рахунки 3719, відкриті на ім’я органів Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) для сплати коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.

Детальна інформація розміщена на офіційному порталі ДФС України (sfs.gov.ua: Головна/Анонси).

До уваги сільськогосподарських підприємств!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує про те, що Державною фіскальною службою України у листі від 11.09.2015 №33835/7/99-99-19-03-01-17 «Щодо цільового використання коштів, що акумульовані сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках» (далі – лист ДФС України №33835) надані роз’яснення щодо порядку використання сільськогосподарськими підприємствами коштів, акумульованих на спеціальних електронних рахунках.

Кошти, перераховані платником податку зі спеціального рахунку, відкритому у банку або органі, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на основний або додатковий електронний рахунок, з метою збільшення реєстраційної суми, вважаються такими, що використані не на виробничі цілі, тобто використані не за цільовим призначенням, та підлягають стягненню до бюджету відповідно до пункту 123.2 статті 123 Податкового Кодексу України із застосуванням відповідних штрафних санкцій.

Лист ДФС України №33835 розміщено на офіційному порталі ДФС України за посиланням:

https://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63976.html


Платники екологічного податку звітують за новою формою, починаючи з четвертого кварталу 2015 року

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №715 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за №1052/27497 (далі – наказ №715), який набрав чинності з дня його офіційного опублікування, тобто 25.09.2015 («Офіційний вісник України» від 25.09.2015 №74), затверджено нову форму Податкової декларації екологічного податку (далі – податок).

Відповідно до пункту 250.1 статті 250 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) базовий податковий (звітний) період для податку дорівнює календарному кварталу.

Податкові декларації податку за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, подаються платниками податку протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу до контролюючих органів (пункт 250.2 статті 250 Кодексу).

Згідно з пунктом 46.6 статті 46 Кодексу до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Таким чином, Податкова декларація податку за третій квартал поточного року подається за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1010 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за №26/18764.

За четвертий квартал 2015 року та наступні податкові періоди платники екологічного податку звітують за новою формою, затвердженою наказом №715.

Затверджено новий порядок управління ризиками при здійсненні митного контролю

Відповідно до статті 363 глави 52 розділу ХІ Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI з внесеними змінами та доповненнями та з метою забезпечення вибірковості митного контролю шляхом застосування системи управління ризиками наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 №684, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21.08.2015 за №1021/27466, затверджено Порядок здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю (далі – Порядок №684).

Зазначеним Порядком встановлено єдиний підхід до здійснення органами Державної фіскальної служби аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю.

Порядок №684 набрав чинності 11.09.2015 (опубліковано в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 11.09.2015 №70).

Спеціальні мита щодо імпорту в Україну відповідних транспортних засобів – скасовані!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що 30.09.2015 набрало чинності рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (далі – Комісія) від 10.09.2015 №СП-335/2015/4442-06 «Про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну легкових автомобілів незалежно від країни походження та експорту» (опубліковано у газеті «Урядовий кур’єр» від 12.09.2015 № 68).

Відповідно до цього рішення скасовуються спеціальні мита щодо імпорту в Україну автомобілів легкових та інших моторних транспортних засобів, призначених переважно для перевезення людей (категорія М1 – транспортні засоби, що мають не менше ніж 4 колеса, які використовуються для перевезення пасажирів та мають не більше 8 місць для сидіння, крім сидіння водія), з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 1000 см3, але не більш як 2200 см3, нові, які класифікуються згідно з УКТЗЕД за кодами 8703 22 10 00 та 8703 23 19 10, що мають гібридну силову установку (електродвигун з приводом на колеса автомобіля).

Спеціальні заходи застосовувались згідно з рішенням Комісії від 28.04.2012 №СП-275/2012/4423-08 терміном на три роки.

До уваги платників – зміни у законодавстві!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що 30.09.2015 набрав чинності Закон України від 03.09.2015 №675-VIII «Про електронну комерцію» (далі – Закон №675), яким, зокрема, були внесені зміни до:

1. Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо обов’язкових реквізитів у первинних та зведених облікових документах, складених на паперових або машинних носіях, у частині надання можливості підписання зазначених документів за допомогою аналогу власноручного підпису або підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України від 22.05.2003 №852-IV «Про електронний цифровий підпис» (далі – Закон №852).

2. Закону України від 22.05.2003 №851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» щодо визначення оригіналу електронного документа. Зокрема, оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону №852.

3. Закону України від 01.06.2010 №2297-VI «Про захист персональних даних» щодо надання фізичною особою дозволу на обробку її персональних даних. Зокрема, у сфері електронної комерції згода суб’єкта на обробку персональних даних може бути надана під час реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб’єкта електронної комерції шляхом проставлення відмітки про надання дозволу на обробку своїх персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, за умови, що така система не створює можливостей для обробки персональних даних до моменту проставлення відмітки.

Закон №675 опубліковано у газеті «Голос України» від 29.09.2015 №180.

Зміни до порядку застосування ЕЦП

Кабінет Міністрів України постановою від 08.09.2015 №675 (далі – Постанова №675) вніс зміни до Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності, затвердженого постановою Кабміну від 28.10.2004 №1452 (далі – Порядок №1452).

Зокрема, у новій редакції зазначено, що для вчинення правочинів установа застосовує електронний цифровий підпис, що ґрунтується на посиленому сертифікаті відкритого ключа (пункт 3 Порядку №1452).

Установа отримує на договірних засадах послуги, пов’язані з електронним цифровим підписом, від акредитованих центрів сертифікації ключів. У разі коли генерація особистого та відкритого ключів здійснена підписувачем безпосередньо в установі, засвідчення чинності відкритого ключа може бути здійснено лише в одному акредитованому центрі сертифікації ключів (пункт 5 Порядку №1452).

Генерація особистого та відкритого ключів здійснюється підписувачем в акредитованому центрі сертифікації ключів, що обслуговує установу, або безпосередньо в установі з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису. У разі потреби під час генерації особистого та відкритого ключів підписувачеві надається допомога персоналом відповідального підрозділу (працівником) або персоналом акредитованого центру сертифікації ключів із дотриманням вимог щодо недопущення ознайомлення з особистим ключем підписувача осіб, що надають таку допомогу (пункт 11 Порядку №1452).

Відповідно до пункту 15 Порядку №1452 у редакції Постанови №675 підписувач використовує у процесі виконання своїх посадових обов’язків лише особистий ключ, отриманий відповідно до пунктів 10 та 11 цього Порядку. Використання особистого ключа у випадках, не пов’язаних з діяльністю установи, забороняється.

Після припинення виконання підписувачем посадових обов’язків, для яких генерувалися особистий та відкритий ключі, підписувач або установа звертається до акредитованого центру сертифікації ключів для скасування посиленого сертифіката його відкритого ключа, а особистий ключ знищується методом, що не допускає можливості його відновлення.

Підставами для блокування та/або скасування посиленого сертифіката відкритого ключа підписувача є (пункт 16 Порядку №1452):

- звільнення з посади;

- переведення на іншу посаду;

- відсторонення від виконання повноважень за посадою;

- смерть працівника;

- набрання законної сили рішенням суду про оголошення працівника померлим, визнання безвісно відсутнім, недієздатним, обмеження його цивільної дієздатності;

- подання заяви на блокування та/або скасування сертифіката у зв’язку з підтвердженням факту компрометації особистого ключа;

- зміни інформації, необхідної для отримання послуг, пов’язаних з електронним цифровим підписом.

Підписувач для виконання своїх посадових обов’язків не може використовувати одночасно кілька чинних посилених сертифікатів відкритого ключа. Зазначене обмеження не стосується електронної печатки (пункт 17 Порядку №1452).

Передача особистих ключів іншим особам забороняється (пункт 19 Порядку №1452).


Затверджено новий Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників банками та іншими фінансовими установами

Наказом Міністерства фінансів України від 18.08.2015 №721, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 04.09.2015 за №1058/27503 (далі – наказ №721), затверджено Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів (далі – Порядок №721).

Порядок №721 розроблено з метою приведення у відповідність до Закону України від 21.04.2015 №344-VIIІ «Про внесення змін до статті 69 Податкового кодексу України щодо спрощення умов ведення бізнесу» та забезпечення реалізації норм статі 69 розділу ІІ Податкового кодексу України.

У новій редакції Порядку №721:

- передбачено можливість відкриття рахунку банком на підставі інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, отриманої банком відповідно до закону, із зазначенням даних про взяття на облік в контролюючих органах як платника податків;

- зменшено строк, необхідний для відкриття підприємством рахунку у банку, з двох до одного робочого дня;

- запроваджено принцип мовчазної згоди у разі недотримання контролюючим органом визначених строків для направлення банку повідомлення про взяття або відмову у взятті рахунка на облік;

- скасовано обов’язкове роздрукування фінансовими установами та органами ДФС паперових копій електронних повідомлень про відкриття рахунків платникам податків;

- змінено порядок відправки та формат файлів (пакетів файлів) для обміну інформацією в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку між органами ДФС України та банками і іншими фінансовими установами.

Відповідно до пункту 5 наказу №721, новий Порядок набирає чинності через два місяці з дня його офіційного опублікування, тобто 25.11.2015 (опублікований в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 25.09.2015 №74).

Таким чином, до 25 листопада поточного року діючим є Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 26.12.2013 №853, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21.01.2014 за №121/24898.

Змінено порядок оскарження до суду узагальнюючих та індивідуальних податкових консультацій

Законом України від 17.07.2015 №655-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» (далі – Закон №655), який набрав чинності з 01.09.2015, змінено, зокрема, порядок оскарження до суду узагальнюючих та індивідуальних податкових консультацій.

Так, відповідно до пункту 53.3 статті 53 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI у редакції Закону №655 (далі – Кодекс) платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладені в письмовій або електронній формі, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Протягом 30 календарних днів із дня набрання законної сили рішенням суду про скасування наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов'язані опублікувати узагальнюючу податкову консультацію або надати платнику податків індивідуальну податкову консультацію.


До уваги платників податків – затверджено новий порядок заповнення платіжних документів!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує, що 01.09.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 24.07.2015 №666 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.08.2015 за №974/27419 (далі – наказ №666) (опубліковано в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 01.09.2015 №67).

Відповідно до пункту 2 наказу №666 та визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 №609 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.11.2013 за № 1878/24410.

Звертаємо увагу, що у пункті 3 Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів (далі – Порядок №666) наведені приклади заповнення поля «Призначення платежу» у розрахунковому документі:

Наказом №666 затверджений перелік кодів видів сплати, які вказуються у полі «Призначення платежу» розрахункового документа.

Згідно з пунктом 7 Порядку №666 визначено у разі заповнення поля «Призначення платежу» з порушенням вимог, визначених у цьому Порядку, документ на переказ приймається до виконання. При цьому вважається, що платник податків сплачує грошове зобов’язання (код виду сплати 101 «Сплата суми податків і зборів / єдиного внеску»).

Повідомляємо, що застосування норми пункту 8 Порядку №666 щодо присвоєння коду виду сплати 140 «Надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу / недоїмки з єдиного внеску» буде можливим після затвердження Державною фіскальною службою України (далі – ДФС) відповідного Порядку взаємодії структурних підрозділів органів ДФС у процесі визначення напряму сплати сум платниками, які мають податковий борг.

Щодо проведення камеральних перевірок юридичних осіб

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та порядку, встановлених цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Кодексу камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).

Пунктом 76.1 статті 76 Кодексу встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов’язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 Кодексу (пункт 76.2 статті 76 Кодексу).

Пунктом 86.2 статті 86 Кодексу визначено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу.

Таким чином, камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність платників податків – юридичних осіб суцільним порядком за кожний звітний (податковий) період.

Змінено порядок надання платникам податків індивідуальних податкових консультацій

Законом України від 17.07.2015 №655-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» (далі – Закон №655), який набрав чинності з 01.09.2015, змінено, зокрема, порядок надання платникам податків індивідуальних податкових консультацій.

1. Відповідно до пункту 52.4 статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у редакції Закону №655 консультації надаються:

- в усній формі – контролюючими органами;

- у письмовій або електронній формі – контролюючими органами в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

2. Консультація, надана у письмовій або електронній формі, обов’язково повинна містити (пункт 52.3 статті 52 Кодексу):

- опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків;

- обґрунтування застосування норм законодавства;

- висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

3. Консультації оприлюднюються на сайті контролюючого органу, який надав консультацію, протягом 10 календарних днів після дня їх надання без зазначення найменування (прізвища, ім’я, по батькові) платника податків та його податкової адреси (пункт 52.4 статті 52 Кодексу).

4. Контролюючі органи на районному рівні мають права надавати консультації виключно в усній формі.

До уваги фізичних осіб – платників податків!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує, що 25.09.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №714 «Про затвердження форми Квитанції про прийняття податків і зборів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02.09.2015 за №1048/27493 (далі – наказ №714) (опубліковано в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 25.09.2015 №74).

Відповідно до статті 46, пункту 57.5 статті 57 і пункту 287.5 статті 287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI з внесеними змінами та доповненнями наказом №714 затверджено форму Квитанції про прийняття податків і зборів та визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства доходів і зборів України від 27.12.2013 №856 «Про затвердження форми Квитанції про прийняття податків і зборів».

Звертаємо увагу, що фізичні особи – платники податків, які проживають у сільській та селищній місцевості, за квитанцією про прийняття податків і зборів, затвердженою наказом №714, можуть сплачувати податки і збори через каси сільських (селищних) рад (зокрема, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плату за землю, транспортний податок).

Затверджена нова форма податкової декларації екологічного збору

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що 25.09.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №715 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за №1052/27497 (далі – наказ №715) (опубліковано в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 25.09.2015 №74).

Наказом №715 затверджено форму Податкової декларації екологічного податку та визнано таким, що втратив чинність наказ Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1010 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку».

Звертаємо увагу, що згідно з пунктом 46.6 статті 46 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі – Кодекс) зі змінами та доповненнями до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Нагадуємо, що базовим податковим (звітним) періодом для подання податкової декларації екологічного збору є календарний квартал (пункт 250.1 статті 205 Кодексу).

Профілактичні заходи щодо недопущення корупційних дій працівниками органів ДФС у Дніпропетровській області

28 вересня поточного року в інформаційному агенстві "Мост-Днепр" відбулася прес-конференція для ЗМІ за участі старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ управління власної безпеки ГУ ДФС у Дніпропетровській області Павла Хороших.

Даючи характеристику виявлених корупційних дій, що здійснюються співробітниками фіскальної служби Дніпропетровського регіону, Павло Хороших зазначив, що з початку року було зафіксовано 42 порушень, які вчинили співробітники фіскальної служби.

За його словами, у зв’язку зі змінами у податковій та митній службах, змінюється і склад особового складу служб. При прийомі на роботу та призначення на посади до фіскальної служби області, як правило, намагаються виділити найбільш досвідчених претендентів, які зуміли себе добре зарекомендувати.

«На сьогодні можна з впевненістю сказати, що, в своїй більшості, колектив фіскальної служби області складається з досвідчених фахівців, які добре виконують поставленні перед ними завдання. Ми використовуватимемо усі наявні можливості для викорінювання негативних тенденцій в системі органів ДФС України, шляхом залучення винних до відповідальності, а також давати принципову оцінку тим керівникам, які не роблять належних зусиль для забезпечення законності в діяльності підлеглих»- резюмував Павло Хороших.

Скористайтесь сервісом ДФСУ «Пульс»

Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що головний принцип роботи сервісу «Пульс» – зворотній зв’язок та оперативне вирішення проблемних питань платників. Ефектом такого зворотного зв’язку стає покращення сервісного супроводу підприємництва. Працівники ДФС не тільки приймають повідомлення від громадян, а й інформують заявників про результати розгляду звернень та вжиті заходи.

Номер телефону сервісу ДФСУ „Пульс” (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

Увага платників! Електронна система ProZorro

З вересня 2015 року облдержадміністрація почала проводити дотендерні, закупівлі через електронну систему ProZorro. Ця система проста та зручна.

Через ProZorro працюють вже більш ніж 200 установ, підпорядкованих адміністрації. Тепер треба зареєструватися на спеціальному сайті www.prozorro.org та обрати систему, за якою будете співпрацювати з бюджетною установою. Ознайомитися з принципами роботи ProZorro можна за посиланням: youtu.be/S9gvc1ESads.

Система ProZorro відкрита для всіх, хто воліє працювати чесно та прозоро. ProZorro робить процес придбання товарів та послуг відкритим, адже перевірити угоду може будь-який українець у будь-якому куточку країни. З 2016 року у систему ProZorro планується перевести всі бюджетні закупівлі, у тому числі й тендерні.


Прес-служба СМР - 06.10.2015.